Súhrnné informácie o lieku - Ansilan
1. NÁZOV LIEKU
Ansilan
10 mg kapsuly
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna kapsula obsahuje 10 mg medazepamu.
Pomocná látka so známym účinkom: monohydrát laktózy
Jedna 10 mg kapsula obsahuje 226,5 mg monohydrátu laktózy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Kapsula
Modro-žltá kapsula naplnená svetložltým práškom.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Ansilan je indikovaný na:
– symptomatickú liečbu akútnych a chronických stavov úzkosti, napätia, nepokoja a rozrušenia, ktoré sú nezávislými ochoreniami alebo sprevádzajú iné ochorenia.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dávkovanie sa riadi individuálnou reakciou, vekom a hmotnosťou pacienta ako aj druhom a závažnosťou ochorenia. Pritom platí zásada udržiavať dávku čo najnižšiu a dobu liečby čo najkratšiu. Ak nie je predpísané inak, platia nasledujúce odporúčané dávky:
Priemerná dávka pre dospelých je 1 kapsula Ansilanu (zodpovedá 10 mg medazepamu) 1 – 3-krát denne. V závažných prípadoch sa môže denná dávka zvýšiť až na 6 kapsúl Ansilanu denne (čo zodpovedá 60 mg medazepamu), pričom je potrebné pacienta dôkladne sledovať.
Ak je to potrebné a vhodné, medazepam sa môže užiť ako jednorazová večerná dávka.
Dávkovanie u osobitných skupín pacientov:
U starších a oslabených pacientov ako aj u pacientov so srdcovou insuficienciou a/alebo hypotenziou, ktorí častejšie reagujú na benzodiazepíny silnejšie ako je potrebné, ako aj u pacientov s organickými zmenami mozgu, je podanie potrebné starostlivo zvážiť (dodržiavame dávkovaciu schému). Platí to aj pre pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek.
Spôsob podávania
Kapsuly sa užívajú počas dňa, nezávisle od času jedla, nerozhryznuté a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.
Večer treba liek užiť asi 4 hodiny pred spaním a nie na plný žalúdok, pretože inak sa musí rátať s predĺženým nástupom účinku a – v závislosti od dĺžky spánku – so silnejšími nežiaducimi účinkami nasledujúce ráno.
Pri akútnych ochoreniach sa má užívanie Ansilanu obmedziť na jednotlivé dávky alebo niekoľko dní.
Pri chronických ochoreniach sa dĺžka liečby riadi ich priebehom, nemá však trvať dlhšie ako 8 – 12 týždňov, vrátane postupného znižovania dávky.
Pri dlhodobej terapii sa odporúčajú kontroly krvného obrazu a funkcie pečene.
Pri dlhšom podávaní (viac ako týždeň) sa pri vysadení Ansilanu musí jeho dávka znižovať postupne. Pritom sa musí vziať do úvahy prechodný výskyt možných abstinenčných príznakov (pozri Nežiaduce účinky).
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 alebo na iné benzodiazepíny.
-
– Myasténia gravis alebo cerebrálna a spinálna ataxia
-
– Závažné respiračné poruchy (spánkové apnoe, závažná respiračná insuficiencia)
-
– Závislosti v anamnéze
-
– Závažné poškodenie pečene alebo žltačka
-
– Akútna otrava alkoholom alebo intoxikácia liekmi ovplyvňujúcimi centrálny nervový systém.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
U pacientov užívajúcich sedatíva boli hlásené závažné anafylaktické a anafylaktoidné reakcie, vrátane zriedkavých fatálnych prípadov anafylaxie. Po prvej dávke alebo nasledujúcich dávkach sedatív boli u pacientov hlásené prípady angioedému jazyka, hlasiviek alebo hrtana.
Tolerancia
Účinnosť medazepamu pri liečbe nespavosti sa môže znížiť v prípade neprerušovaného užívania počas niekoľkých týždňov.
Závislosť
Liečba medazepamom môže viesť k vzniku fyzickej a psychickej závislosti. Toto riziko je zvýšené u pacientov, ktorí užívajú medazepam vo vysokých dávkach a dlhšie ako je potrebné. Závislosť sa častejšie vyskytuje u pacientov so závislosťou od alkoholu alebo iných látok v anamnéze a pacientov s poruchami osobnosti.
Náhle ukončenie liečby medazepamom môže vyvolať symptómy z prerušenia liečby. Pacienti majú byť o tomto informovaní pred začatím liečby Ansilanom.
Symptómy z prerušenia liečby zahŕňajú: bolesť hlavy, úzkosť, napätie, depresiu, nepokoj, zmätenosť, nespavosť, agitovanosť, dysfóriu, derealizáciu, depersonalizáciu, myalgiu, znecitlivenie končatín, tremor, hyperreflexiu, mimovoľné pohyby, kŕče, abdominálne a svalové kŕče, precitlivenosť na svetlo a hluk, nauzeu, vracanie, diareu, zníženú chuť do jedla, návaly tepla, halucinácie, delírium, palpitácie, tachykardiu, záchvaty paniky, vertigo, krátkodobú amnéziu a hypertermiu. Kŕče sa vyskytujú častejšie u pacientov so záchvatovým ochorením alebo u pacientov, ktorí užívajú lieky znižujúce záchvatový prah ako sú antidepresíva.
Ak sa namiesto krátkodobo pôsobiacich benzodiazepínov užívajú dlhodobo pôsobiace benzodiazepíny, pacienta je potrebné upozorniť na riziko symptómov z prerušenia.
Opätovný výskyt nespavosti a úzkosti: Po prerušení užívania benzodiazepínov môže byť nespavosť výraznejšia ako pred liečbou. Opätovný výskyt nespavosti može byť sprevádzaný zmenami nálady, úzkosťou, poruchami spánku a psychickým nepokojom. Opätovný výskyt nespavosti je pravdepodobnejší po náhlom prerušení liečby a preto sa vyžaduje postupné znižovanie dávky.
Dĺžka liečby
Liečba má byť krátkodobá. Liečba nespavosti má trvať niekoľko dní až 2 týždne. Liečba úzkosti nemá presiahnúť 8–12 týždňov vrátane ukončovania liečby. V prípade potreby dlhšej liečby sa vyžaduje prehodnotenie pacientovho stavu.
Pacienti majú byť upozornení, že liečba je krátkodobá a že dávka sa bude postupne znižovať. Pacientov je potrebné upozorniť na možnosť opätovného výskytu nespavosti a závislosť.
Amnézia
V spojitosti s užívaním benzodiazepínov bola hlásená prechodná anterográdna amnézia a porucha pamäti. Tieto účinky sa vyskytujú najčastejšie niekoľko hodín po užití lieku. Pri užívaní medazepamu na liečbu nespavosti, pacient musí mať zabezpečený 7 – 8 hodinový neprerušovaný spánok.
Paradoxné a psychotické reakcie
Zriedkavo boli hlásené: nepokoj, agitovanosť, agresivita, zúrovisť, nočné mory, psychotické symptómy (halucinácie a preludy) a narušené správanie. Ak sa vyskytnú, liečba sa má okamžite ukončiť. Tieto reakcie sa častejšie vyskytujú u starších pacientov.
Komplex udalostí súvisiacich so správaním počas spánku ako je „vedenie vozidla v spánku“ (t.j. vedenie vozidla pokiaľ pacient nie je úplne prebudení zo spánku po užití sedatív/hypnotík, s amnéziou tejto udalosti) bol hlásený u pacientov, ktorí neboli úplne prebudení po užití sedatív/hypnotík. Tieto udalosti sa môžu vyskytnúť po užití sedatív/hypnotík v terapeutických dávkach. Predpokladá sa, že užívanie alkoholu a iných látok tlmiacich činnosť CNS spolu s hypnotikami/sedatívami zvyšuje riziko takéhoto správania, rovnako ako užívanie hypnotík/sedatív v dávkach vyšších ako je maximálna odporúčaná dávka. Je potrebné dôkladne zvážiť prerušenie užívania hypnotík/sedatív u pacientov hlásiacich takéto správanie.
Pri dlhodobom užívaní sa odporúča vykonať príležitostne krvné testy a testy hepatálnej funkcie.
Laktóza
Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Zosilnenie centrálneho depresívneho účinku sa môže vyskytnúť v prípade súbežného použitia s neuroleptikami, hypnotikami, anxiolytikami/sedatívami, antidepresívami, opiodovými analgetikami, antiepileptikami, anestetikami a sedatívnymi antihistaminikami.
Súbežné pitie alkoholických nápojov sa neodporúča. Pri užívaní lieku v kombinácii s alkoholom sa jeho sedatívny účinok môže zosilniť.
Pri užívaní opioidných analgetík môže dôjsť k zosilneniu euforického účinku čo vedie k zvýšeniu rizika psychickej závislosti.
Učinok myorelaxancií sa môže zosilniť.
Pri súbežnom užití cimetidínu, disulfiramu a omeprazolu sa účinok Ansilanu môže zosilniť alebo predĺžiť.
Teofylín v nízkej dávke ruší sedatívny účinok Ansilanu.
Ansilan môže potlačiť účinky levodopy.
V zriedkavých prípadoch môže Ansilan utlmiť metabolizmus fenytoínu a zvýšiť jeho účinok. Fenobarbital a fenytoín môžu spomaliť metabolizmus medazepamu.
U pacientov, ktorí sa dlhodobo liečia inými liekmi, ako napr.centrálne pôsobiacimi antihypertenzívami, beta-blokátormi, antikoagulanciami, antidiabetikami, srdcovými glykozidmi a kontraceptívami, nie je možné predvídať druh a rozsah nežiaducich účinkov. Ošetrujúci lekár musí byť preto pred podávaním Ansilanu informovaný, či sa u pacienta nevykonáva táto dlhodobá liečba. Preto je pri súbežnom užívaní týchto liekov, najmä na začiatku liečby potrebná osobitná opatrnosť.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť užívania Ansilanu počas gravidity nebola potvrdená. Chronické používanie benzodiazepínov počas gravidity môže vyvolať fyzickú závislosť a abstinenčné príznaky u novorodenca. Jeho podávanie pred pôrodom môže spôsobiť hypotermiu, nízky krvný tlak, útlm dýchania a poruchy sacieho reflexu u novorodenca. Ženy v plodnom veku musia upozorniť svojho lekára v prípade, že plánujú otehotnieť, alebo si myslia, že môžu byť tehotné. Užívanie Ansilanu sa indikuje len v urgentných prípadoch, kde predpokladaný prínos je vyšší ako riziko.
Tak ako pri iných benzodiazepínoch, medazepam môže prechádzať placentou. Medazepam sa u ľudí metabolizuje na diazepam, ktorý môže zvýšiť riziko kongenitálnych malformácií v prípade, že sa užíva v prvom trimestri gravidity.
Dojčenie
Medazepam sa vylučuje do materského mlieka a môže vyvolať dyspnoe, bradykardiu a sedáciu u dojčaťa. Matkám sa neodporúča dojčiť počas liečby.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
U jednotlivých pacientov môže toto liečivo podstatne znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje alebo vykonávať iné nebezpečné činnosti, najmä ak sa liek užíva spolu s alkoholom.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sa častejšie vyskytujú na začiatku liečby a sú závislé od dávky. Počas liečby alebo po redukcii dávky pomaly ustúpia.
Nasledujúce nežiaduce účinky sú rozdelené na základe frekvencie výskytu na:
Veľmi časté (> 1/10)
Časté (> 1/100 až < 1/10)
Menej časté (> 1/1000 až < 1/100)
Zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000)
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000)
Neznáme (z dostupných údajov)
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: reakcie z precitlivenosti
Psychické poruchy
Časté: ospalosť, sedácia, letargia, zmätenosť
Neznáme: paradoxné reakcie ako je iritabilita, agresívnosť, úzkosť, samovražedné sklony, poruchy spánku sú častejšie u detí a starších pacientov. V prípade ich výskytu sa liečba musí ukončiť.
Poruchy nervového systému
Časté: bolesť hlavy, poruchy pamäti, predĺženie reakčného času.
Neznáme: poruchy reči (dyzartria), pohybu alebo držania tela (po dlhodobom užívaní, najmä vysokých dávok)
Poruchy oka
Neznáme: poruchy videnia, ako je nystagmus, rozmazané alebo dvojité videnie (najmä pri vysokých dávkach)
Poruchy ucha a labyrintu
Časté: závrat
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Neznáme: útlm dýchania u pacientov s poruchami dýchacej sústavy (obštrukcia dýchacích ciest)
a organickými poruchami mozgu
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Neznáme: nauzea, zápcha a výnimočné prípady hnačky
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neznáme: zvýšené hladiny pečeňových enzýmov, žltačka
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Časté: svalová únava
U starších pacientov sa vyžaduje opatrnosť z dôvodu možného myorelaxačného účinku (riziko spadnutia).
Neznáme: paradoxné reakcie ako sú svalové kŕče sa vyskytujú častejšie u detí a starších pacientov, V prípade ich výskytu sa liečba musí ukončiť.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Zriedkavé: poruchy menštruačného cyklu, zmeny libida
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Časté: únava
Amnézia
Anterográdna amnézia sa môže vyskytnúť pri používaní terapeutických dávok, riziko sa zvyšuje pri vyšších dávkach. Účinky amnézie môžu byť spojené s nevhodným správaním (pozri časť 4.4).
Depresia
Benzodiazepíny môžu demaskovať existujúcu depresiu.
Závislosť
Dlhodobé užívanie (dokonca aj v terapeutických dávkach) môže viesť k závislosti a opätovnému výskytu a vývoju tolerancie v niektorých prípadoch. Náhle ukončenie dlhodobej liečby môže vyvolať abstinenčné príznaky (pozri časť 4.4).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Tak ako pri iných benzodiazepínoch, predávkovanie nepredstavuje riziko ohrozenia života pokiaľ sa nekombinuje s inými látkami, ktoré pôsobia tlmivo na CNS (vrátane alkoholu).
Pri každom zistení otravy sa má pomýšľať na možnosť viacnásobnej otravy užitím viacerých liekov.
Po predávkovaní perorálnymi benzodiazepínmi sa má, v prípade, že je pacient pri vedomí, vyvolať vracanie (v priebehu jednej hodiny) alebo v prípade, že pacient nie je pri vedomí, má sa vykonať výplach žalúdka pričom je potrebné zabezpečiť kontrolu dýchania. Ak vyprázdnenie žalúdka nie je potrebné, podá sa aktívne uhlie za účelom zníženia absorpcie. Zvláštna pozornosť sa má venovať zabezpečeniu respiračných a kardiovaskulárnych funkcií na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Príznakom predávkovania benzodiazepínmi je útlm CNS od ospalosti až po kómu. Príznakom ľahkého predávkovania môže byť ospalosť, zmätenosť a letargia, v závažnejších prípadoch môžu príznaky zahŕňať ataxiu, hypotóniu, hypotenziu, útlm dýchania, zriedkavo kómu a veľmi zriedkavo smrť.
Na zrušenie centrálne tlmivého účinku benzodiazepínov je k dispozícii špecifický antagonista benzodiazepínov flumazenil.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: psycholeptiká, anxiolytiká, ATC kód: N05BA03
Mechanizmus účinku
Medazepam je psychotropná látka zo skupiny benzodiazepínov. Tak ako iné bezodiazepíny, medazepam má anxiolytický, sedatívny, hypnotický účinok, vo vysokých dávkach aj myorelaxačný a antikonvulzívny účinok.
Podobne ako všetky benzodiazepíny aj medazepam ovplyvňuje predovšetkým limbický systém (amygdaloidné jadrá a hypotalamus). Menej ovplyvňuje neokortex a retikulárnu formáciu v mieche, ktoré sú tiež distribučnými miestami benzodiazepínových receptorov.
Benzodiazepíny zvyšujú inhibičný účinok kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) väzbou na špecifické benzodiazepínové receptory v centrálnom nervovom systéme ako antagonista, čo vyvoláva pozitívne alosterické modulácie.
Ak sú GABA A receptory aktivované, uľahčuje sa prienik cez chloridový kanál, ako aj samotná väzba medzi GABA a chloridovým kanálom. Zosiľňuje sa učinnosť GABA, ale len v určitom rozsahu. Noradrenergný, sérotonínergný a dopaminergný systém sú pod inhibičným vplyvom GABA. Benzodiazepíny môžu inhibovať ich aktivitu v závislosti od dávky. Pôsobia na základné emocionálne poruchy: strach, napätie, nepokoj a nespavosť.
Medazepam zmierňuje psychomotorické príznaky v oblasti kardiovaskulárneho, gastrointestinálneho, respiračného a urogenitálneho systému. Obnovuje narušenú neurovegetatívnu rovnováhu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Medazepam sa ľahko absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Jeho biologická dostupnosť sa pohybuje medzi 49 – 76 %. Maximálne hodnoty koncentrácie v krvi sa dosahujú do 1 – 2 hodín po podaní.
Distribúcia
Prakticky celé množstvo absorbovaného medazepamu sa viaže na bielkoviny plazmy a nepenetruje do krvných buniek.
Biotransformácia
Pečeňou sa rýchlo metabolizuje na aktívne a neaktívne metabolity. Najdôležitejšie sú aktívne metabolity medazepamu (desmetylmedazepam, diazepam, desmetyldiazepam, temazepam a oxazepam) ktoré sú zodpovedné za jeho terapeutický účinok.
Eliminácia
Polčas eliminácie je krátky (2 hodiny) a výrazne sa líši od polčasu eliminácie jeho aktívnych metabolitov: diazepamu a desmetyldiazepamu.
Pri dlhšom dennom užívaní (5 dní, 50 mg perorálne) sa desmetyldiazepam kumuláciou stáva hlavným metabolitom.
Odbúravanie diazepamu prebieha prevažne v pečeni, pričom vznikajú rovnako aktívne metabolity desmetyldiazepam, temazepam a oxazepam.
Diazepam má eliminačný polčas 20 – 100 hodín. Vylučovanie prebieha prevažne renálne, čiastočne aj biliárne.
Eliminačný polčas aktívneho metabolitu desmetyldiazepamu je asi 50 – 80 hodín.
Aktívny metabolit oxazepam sa glukurónuje v pečeni, vylučovanie prebieha prevažne renálne.
Terminálny plazmatický polčas je medzi 6 – 25 hodinami.
Priechodnosť cez placentu, laktácia:
Pokusy s prestupom medazepamu cez placentu sa nevykonali. Pretože sa medazepam metabolizuje na diazepam, desmetyldiazepam a oxazepam a je dokázaný prestup týchto benzodiazepínov cez placentu, môže sa považovať za isté, že tieto účinné metabolity prechádzajú z materského do embryonálneho/fetálneho kompartmentu. Vo všeobecnosti je placentárny transfer benzodiazepínov v neskorej gravidite o niečo vyšší ako skorej gravidite.
Medazepam ako aj jeho aktívne metabolity sa vylučuje do materského mlieka.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
V štúdii akútnej toxicity sa zistila relatívne nízka toxicita medazepamu. V pokusoch u potkanov je LD50 po perorálnom podaní 900 mg/kg hmotnosti a 91 mg/kg hmotnosti po intravenóznom podaní. Toxický účinok bol spojený s nasledovnými symptómami: somnolencia, svalová slabosť a respiračné ťažkosti. Podobné symptómy sa prejavili u myší (LD50 710 mg/kg hmotnosti po p.o. podaní) a králikov (LD50 530 mg/kg hmotnosti po p.o. podaní).
Mutagenita/Karcinogenita
Dlhodobé pokusy na zvieratách nepotvrdili karcinogénny potenciál medazepamu.
Viaceré pokusy poskytli slabé dôkazy o mutagénnom potenciáli vo vysokých koncentráciách, ktoré však vysoko presahujú terapeutické dávky u ľudí.
Teratogenita
Pokusy s prechodom medazepamu cez placentu sa nevykonali. Aktívne metabolity, diazepam a oxazepam, prestupujú cez placentárnu bariéru. Medazepam aj jeho aktívne metabolity sa vylučujú do materského mlieka.
Riziko vrodených chýb sa pri užívaní terapeutických dávok zdá malé, aj keď epidemiologické štúdie poskytli údaje o zvýšenom riziku vzniku rázštepov.
Existujú hlásenia prípadov vrodených chýb a duševnej retardácie prenatálne exponovaných detí po predávkovaní a otravách. Výsledky štúdií na zvieratách priniesli dôkazy o poruchách správania potomkov dlhodobo exponovaných samíc.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy koloidný oxid kremičitý bezvodý magnéziumstearát
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Fľaša z hnedého skla.
Veľkosť balenia: 25 kapsúl
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Sandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57
1000 Ľubľana
Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
70/0171/96-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 6. februára 1996
Dátum posledného predĺženia registrácie: 8. apríla 2009