Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Azithromycin Sandoz 500 mg filmom obalené tablety - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Azithromycin Sandoz 500 mg filmom obalené tablety

1. NÁZOV LIEKU

Azithromycin Sandoz 250 mg filmom obalené tablety

Azithromycin Sandoz 500 mg filmom obalené tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá filmom obalená tableta obsahuje: 250 mg azitromycínu (ako monohydrát azitromycínu).

Pomocné látky so známym účinkom:

Každá tableta obsahuje 0,18 mg sójového lecitínu.

Každá tableta obsahuje 0,204 mg sodíka (0,009 mmol).

Každá filmom obalená tableta obsahuje: 500 mg azitromycínu (ako monohydrát azitromycínu).

Pomocné látky so známym účinkom:

Každá tableta obsahuje 0,36 mg sójového lecitínu.

Každá tableta obsahuje 0,407 mg sodíka (0,018 mmol).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalená tableta 250 mg filmom obalené tablety:

Biele až sivobiele, podlhovasté, filmom obalené, hladké na oboch stranách 500 mg filmom obalené tablety:

Biele až sivobiele, podlhovasté, filmom obalené, s hlbokou deliacou ryhou na jednej strane a s deliacou ryhou na druhej strane. Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Azithromycin Sandoz sa môže použiť na liečbu nasledujúcich infekcií spôsobených mikroorganizmami citlivými na azitromycín (pozri časti 4.4 a 5.1):

  • – akútna bakteriálna sinusitída (adekvátne diagnostikovaná)

  • – akútny bakteriálny zápal stredného ucha (adekvátne diagnostikovaný)

  • – faryngitída, tonzilitída

  • – akútna exacerbácia chronickej bronchitídy (adekvátne diagnostikovaná)

  • – mierna až stredne závažná pneumónia získaná v komunite

  • – infekcie kože a mäkkých tkanív

  • – nekomplikovaná uretritída a cervicitída, ktorých pôvodcom je Chlamydia trachomatis.

Je potrebné vziať do úvahy oficiálny pokyn o správnom používaní antibakteriál­nych látok.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí

Pri liečbe nekomplikovanej uretritídy a cervicitídy, ktorých pôvodcom je Chlamydia trachomatis, sa podáva jednorazová denná dávka 1 000 mg perorálne.

Pre všetky ostatné indikácie sa dávka 1 500 mg podáva po 500 mg denne počas troch za sebou nasledujúcich dní. Alternatívou je podanie rovnakej celkovej dávky (1 500 mg) počas piatich dní, a to 500 mg prvý deň a 250 mg druhý až piaty deň.

Starší ľudia

Rovnaké dávkovanie ako u dospelých pacientov sa používa aj u starších ľudí. Pretože starší ľudia môžu byť pacienti so súčasnými proarytmickými stavmi, odporúča sa zvláštna opatrnosť kvôli riziku rozvoja srdcovej arytmie a torsades de pointes (pozri časť 4.4).

Pediatrická populácia

Tablety Azithromycinu Sandoz sa majú podávať len deťom, ktoré vážia viac ako 45 kg, kedy možno použiť rovnaké dávky ako u dospelých. U detí, ktoré vážia menej ako 45 kg, sa môžu použiť iné liekové formy azitromycínu, napr. suspenzie.

Pacienti s poškodenou funkciou obličiek: U pacientov s miernym až stredne závažným poškodením funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávky (GFR 10 – 80 ml/min) (pozri časť 4.4).

Pacienti s poškodenou funkciou pečene: U pacientov s miernym až stredne závažným poškodením funkcie pečene nie je potrebná úprava dávky (pozri časť 4.4).

Spôsob podávania

Azithromycin Sandoz sa má podávať v jednorazovej dennej dávke. Tablety sa môžu užívať s jedlom.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo, erytromycín, ktorékoľvek makrolidové alebo ketolidové antibiotiká, sójový lecitín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Precitlivenosť

Podobne ako v prípade erytromycínu a iných makrolidov boli hlásené zriedkavé závažné alergické reakcie vrátane angioneurotického edému a anafylaxie (zriedkavo smrteľné), dermatologických reakcií vrátane akútnej generalizovanej exantémovej pustulózy (AGEP), Stevensovho-Johnsonovho syndrómu (SJS), toxickej epidermálnej nekrolýzy (TEN) a liekovej reakcie s eozinofíliou a so systémovými príznakmi (DRESS, drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms). Niektoré z týchto reakcií na azitromycín viedli k opakujúcim sa príznakom a vyžadovali si dlhšie pozorovanie a liečbu.

Ak sa vyskytne alergická reakcia, liek sa má vysadiť a má sa začať s náležitou liečbou. Lekári si majú byť vedomí, že pri prerušení symptomatickej liečby sa môžu opätovne vyskytnúť alergické symptómy.

Keďže azitromycín sa eliminuje hlavne v pečeni, azitromycín sa má užívať s opatrnosťou u pacientov so závažným ochorením pečene. Pri azitromycíne boli hlásené prípady fulminantnej hepatitídy potenciálne vedúcej k život ohrozujúcemu zlyhávaniu pečene (pozri časť 4.8). Niektorí pacienti mohli mať ochorenie pečene alebo mohli užívať iné hepatotoxické li­eky.

Ak sa objavia príznaky a prejavy poruchy funkcie pečene, ako napr. rýchlo sa rozvíjajúca asténia spojená so žltačkou, tmavo sfarbený moč, náchylnosť na krvácanie alebo hepatálna encefalopatia, majú sa ihneď vykonať testy/vyšetrenia činnosti pečene. Ak sa objaví porucha funkcie pečene, podávanie azitromycínu sa má ukončiť.

U pacientov užívajúcich deriváty ergotamínu vyvolalo súbežné podávanie niektorých makrolidových antibiotík ergotizmus. Neexistujú údaje týkajúce sa možnosti vzniku interakcie medzi derivátmi ergotamínu a azitromycínom. Avšak vzhľadom na teoretickú možnosť ergotizmu sa azitromycín a deriváty ergotamínu nemajú podávať súbežne (pozri časť 4.5).

Kardiovaskulárne udalosti

Počas liečby makrolidmi, vrátane azitromycínu, bola pozorovaná predĺžená repolarizácia srdca a interval QT, čo znamená riziko vzniku srdcovej arytmie a torsades de pointes (pozri časť 4.8). Keďže nasledujúce situácie môžu viesť k zvýšenému riziku ventrikulárnych arytmií (vrátane torsades de pointes), ktoré môžu spôsobiť zástavu srdca, azitromycín je potrebné používať s opatrnosťou u pacientov so súčasnými proarytmickými stavmi (najmä ženy a starší ľudia), ako sú napr. pacienti:

  • – s vrodeným alebo zdokumentovaným predĺžením intervalu QT.

  • – súbežne liečení inými liečivami, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval ako sú antiarytmiká triedy IA (chinidín a prokaínamid) a triedy III (dofetilid, amiodarón a sotalol), cisaprid a terfenadín; antipsychotiká ako pimozid; antidepresíva ako citalopram; a fluórochinolóny ako moxifloxacín a levofloxacín.

  • – s poruchou elektrolytovej rovnováhy, zvlášť v prípadoch hypokaliémie a hypomagneziémie

  • – s klinicky relevantnou bradykardiou, srdcovou arytmiou a závažnou srdcovou insuficienciou.

Epidemiologické štúdie skúmajúce riziko nežiaducich kardiovaskulárnych účinkov v spojitosti s užívaním makrolidov priniesli rôzne výsledky. Niektoré pozorovacie štúdie však zistili zriedkavé krátkodobé riziko arytmie, infarktu myokardu a kardiovaskulárnej mortality spojené s užívaním makrolidov vrátane azitromycínu. Pri predpisovaní azitromycínu je potrebné zohľadnenie týchto zistení vyvážiť prínosmi liečby.

Hnačka súvisiaca s Clostridium difficile (Clostridium difficile associated diarrhoea, CDAD) bola hlásená pri užívaní takmer všetkých antibakteriálnych liečiv, vrátane azitromycínu a jej rozsah závažnosti sa môže pohybovať od miernej hnačky po smrteľnú kolitídu. Liečba antibakteriálnymi liečivami mení fyziologickú flóru v hrubom čreve, čo vedie k premnoženiu C. difficile.

C. difficile produkuje toxíny A a B, ktoré prispievajú k rozvoju CDAD. Kmene C. difficile, ktoré produkujú hypertoxín, spôsobujú zvýšenú morbiditu a mortalitu, keďže tieto infekcie nemusia reagovať na antimikrobiálnu liečbu a môžu vyžadovať kolektómiu. U všetkých pacientov, u ktorých sa vyskytuje hnačka po užití antibiotík, sa musí vziať do úvahy CDAD. Je potrebná dôkladná anamnéza zdravotného stavu, pretože sa hlásilo, že CDAD sa objavuje počas dvoch mesiacov po podaní antimikrobiálnych liečiv. V prípade CDAD sú kontraindikované lieky na potlačenie peristaltiky.

U pacientov liečených azitromycínom sa hlásili zhoršenia príznakov myasténie gravis a nový nástup myastenického syndrómu (pozri časť 4.8).

Bezpečnosť a účinnosť pri prevencii alebo liečbe infekcií vyvolaných baktériou Mycobacterium avium complex (MAC) u detí nebola preukázaná.

Pred predpísaním azitromycínu je potrebné zvážiť nasledujúce informácie:

Filmom obalené tablety azitromycínu nie sú vhodné na liečbu závažných infekcií, kde je urýchlene potrebná vysoká koncentrácia antibiotika v krvi.

Azitromycín nie je liekom prvej voľby pri empirickej liečbe infekcií v oblastiach, kde prevalencia rezistentných izolátov je 10 % alebo viac (pozri časť 5.1).

  • V oblastiach s vysokým výskytom rezistencie voči erytromycínu A je obzvlášť dôležité vziať do úvahy vývoj citlivosti na azitromycín a iné antibiotiká.

Podobne ako v prípade iných makrolidov sa v niektorých európskych krajinách zaznamenal vysoký výskyt rezistencie Streptococcus pneumoniae (> 30 %) voči azitromycínu (pozri časť 5.1). Toto sa má vziať do úvahy pri liečbe infekcií, ktoré spôsobuje Streptococcus pneumoniae.

Faryngitída/ton­zilitída

Azitromycín nie je liekom prvej voľby v liečbe faryngitídy a tonzilitídy, ktorú spôsobuje Streptococcus pyogenes. Pre tieto prípady a na profylaxiu akútnej reumatickej horúčky je liečbou prvej voľby penicilín.

Sinusitída

Azitromycín často nie je liekom prvej voľby v liečbe sinusitídy.

Akútny zápal stredného ucha

Azitromycín často nie je liekom prvej voľby v liečbe akútneho zápalu stredného ucha.

Infekcie kože a mäkkých tkanív

Hlavný pôvodca infekcií mäkkých tkanív, Staphylococcus aureus, je často rezistentný voči azitromycínu. Preto sa za podmienku pri liečbe infekcií mäkkých tkanív azitromycínom považuje testovanie citlivosti.

Infikované popáleniny

Azitromycín nie je indikovaný na liečbu infikovaných popálenín.

Pohlavne prenosné choroby

  • V prípade pohlavne prenosných chorôb sa má vylúčiť súbežne prebiehajúca infekcia spôsobená T. palladium.

Neurologické alebo psychické poruchy

Azitromycín sa má podávať s opatrnosťou pacientom s neurologickými a psychickými poruchami.

Tak ako pri iných antibiotikách, odporúča sa sledovanie príznakov superinfekcie necitlivými mikroorganizmami, vrátane húb.

U pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek (GFR < 10 ml/min) sa pozorovalo 33 % zvýšenie systémovej expozície azitromycínu (pozri časť 5.2).

Azithromycin Sandoz obsahuje sójový lecitín, ktorý môže byť zdrojom sójového proteínu, a preto ho nesmú užívať pacienti, ktorí majú alergiu na sóju alebo arašidy kvôli riziku reakcií z precitlivenosti.

Azithromycin Sandoz obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v dávke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Účinky iných liekov na azitromycín

Antacidá

Vo farmakokinetickej štúdii sledujúcej účinky súbežného podávania antacíd a azitromycínu sa nepozoroval žiadny vplyv na celkovú biologickú dostupnosť, aj keď sa maximálne sérové koncentrácie znížili o 25 %. U pacientov užívajúcich azitromycín aj antacidá sa lieky nemajú užívať súbežne. Azitromycín sa musí užívať aspoň 1 hodinu pred alebo 2 hodiny po užití antacíd.

Súbežné podávanie azitromycínu granulátu na perorálnu suspenziu s predĺženým uvoľňovaním a jednorazovej dávky 20 ml lieku obsahujúceho kombináciu hydroxidu hlinitého a hydroxidu horečnatého neovplyvnilo pomer a rozsah absorpcie azitromycínu.

Súbežné podávanie jednorazovej dávky 600 mg azitromycínu a 400 mg efavirenzu denne počas 7 dní neviedlo ku klinicky významným farmakokinetickým interakciám.

Flukonazol

Súbežné podávanie jednorazovej dávky 1 200 mg azitromycínu nezmenilo farmakokinetiku jednorazovej dávky 800 mg flukonazolu. Celková expozícia a polčas azitromycínu sa pri súbežnom podaní flukonazolu nezmenili, pozorovalo sa však klinicky nevýznamné zníženie Cmax (18 %) azitromycínu.

Nelfinavir

Súbežné podávanie azitromycínu (1 200 mg) a nelfinaviru v rovnovážnom stave (750 mg trikrát denne) spôsobilo zvýšenie koncentrácií azitromycínu. Nepozorovali sa žiadne klinicky významné nežiaduce účinky a nebola potrebná úprava dávky.

Rifabutín

Súbežné podávanie azitromycínu a rifabutínu neovplyvnilo sérové koncentrácie žiadneho z liečiv. Neutropénia sa pozorovala u jedincov súbežne liečených azitromycínom a rifabutínom. Aj keď sa neutropénia spájala s užívaním rifabutínu, nebola potvrdená kauzálna súvislosť s užívaním kombinácie s azitromycínom (pozri časť 4.8).

Terfenadín

Farmakokinetické štúdie nehlásili žiadne dôkazy interakcie medzi azitromycínom a terfenadínom. Hlásili sa zriedkavé prípady, kedy sa možnosť takejto interakcie nemohla úplne vylúčiť, avšak k dispozícii nebol presný dôkaz, že sa takáto interakcia objavila.

Cimetidín

Vo farmakokinetickej štúdii sledujúcej účinky jednorazovej dávky cimetidínu, ktorá sa podávala 2 hodiny pred azitromycínom, na farmakokinetiku azitromycínu, sa nepozorovali zmeny vo farmakokinetike azitromycínu.

Účinok azitromycínu na iné lieky

Deriváty ergotamínu

Z dôvodu teoretickej možnosti ergotizmu sa neodporúča súbežné užívanie azitromycínu s derivátmi ergotamínu (pozri časť 4.4).

Digoxín a kolchicín (substráty P-gp)

Bolo hlásené, že súbežné podávanie makrolidových antibiotík vrátane azitromycínu so substrátmi P-glykoproteínu, akými sú digoxín a kolchicín, viedlo k zvýšeným hladinám substrátu P-glykoproteínu v sére. Preto, ak sa azitromycín a substráty P-glykoproteínu, ako digoxín, podávajú súbežne, má sa brať do úvahy možnosť zvýšených koncentrácií substrátu v sére.

Perorálne antikoagulanciá kumarínového typu

Vo farmakokinetickej interakčnej štúdii azitromycín nemenil antikoagulačný účinok jednorazovej dávky 15 mg warfarínu podávanej zdravým dobrovoľníkom. Po uvedení lieku na trh sa po súbežnom podávaní azitromycínu a antikoagulancií kumarínového typu hlásilo zosilnenie antikoagulácie. Hoci sa kauzálny vzťah nepreukázal, má sa zvážiť frekvencia sledovania protrombínového času v prípade, kedy sa azitromycín používa u pacientov, ktorí užívajú antikoagulanciá kumarínového typu.

Cyklosporín

Vo farmakokinetickej štúdii so zdravými dobrovoľníkmi, ktorým sa perorálne podávala dávka 500 mg azitromycínu/deň počas 3 dní a potom jednorazová perorálna dávka 10 mg cyklosporínu/kg, sa zistilo, že konečná Cmax a AUC0–5 boli výrazne zvýšené. Preto sa má postupovať s opatrnosťou pred zvažovaním súbežného podávania týchto liekov. Ak je kombinácia týchto liekov nevyhnutná, hladiny cyklosporínu sa majú sledovať a na základe toho sa má dávka upraviť.

Teofylín

Nie je k dispozícii dôkaz o klinicky významnej farmakokinetickej interakcii v prípade, kedy sa zdravým dobrovoľníkom súbežne podáva azitromycín a teofylín. Keďže boli hlásené interakcie iných makrolidov s teofylínom, odporúča sa venovať pozornosť prejavom, ktoré poukazujú na zvýšenie hladín teofylínu.

Trimetoprim/sul­fametoxazol

Súbežné podávanie trimetoprimu/sul­fametoxazolu DS (160 mg/800 mg) počas 7 dní s 1 200 mg azitromycínu v 7. deň nemalo žiadny významný vplyv na maximálne koncentrácie, celkovú expozíciu alebo vylučovanie trimetoprimu alebo sulfametoxazolu močom. Sérové koncentrácie azitromycínu boli podobné tým, ktoré sa zaznamenali v iných štúdiách.

Zidovudín

Jednorazové dávky 1 000 mg azitromycínu a viacnásobné dávky 1 200 mg alebo 600 mg azitromycínu mali malý vplyv na farmakokinetiku v plazme alebo na vylučovanie zidovudínu alebo jeho glukuronidového metabolitu obličkami. Podanie azitromycínu však zvýšilo koncentrácie fosforylovaného zidovudínu, klinicky aktívneho metabolitu, v mononukleárnych bunkách periférnej krvi. Klinický význam tohto zistenia nie je objasnený, ale môže byť prínosom pre pacientov.

Azitromycín výrazne neinteraguje so systémom cytochrómu P 450 v pečeni. Nepredpokladá sa, že by dochádzalo k liekovým interakciám na úrovni farmakokinetiky, ako sa to pozorovalo pri erytromycíne a iných makrolidoch. Indukcia cytochrómom P450 v pečeni alebo inaktivácia prostredníctvom komplexu cytochróm-metabolit sa pri azitromycíne nevyskytuje.

Astemizol, alfentanil

Nie sú známe žiadne údaje týkajúce sa interakcií s astemizolom alebo alfentanilom. Opatrnosť je potrebná pri súbežnom podávaní týchto liekov s azitromycínom z dôvodu známeho zosilnenia účinku týchto liekov, keď sa podávajú súbežne s makrolidovým antibiotikom erytromycínom.

Atorvastatín

Súbežné podávanie atorvastatínu (10 mg denne) a azitromycínu (500 mg denne) nemenilo koncentrácie atorvastatínu v plazme (na základe stanovenia inhibície HMG CoA-reduktázy).

Avšak po uvedení lieku na trh sa u pacientov užívajúcich azitromycín so statínmi hlásili prípady rabdomyolýzy.

Karbamazepín

Vo farmakokinetickej interakčnej štúdii so zdravými dobrovoľníkmi sa nezistil žiadny signifikantný účinok na hladiny karbamazepínu alebo jeho aktívneho metabolitu v plazme pacientov súbežne užívajúcich azitromycín.

Cisaprid

Cisaprid sa metabolizuje v pečeni prostredníctvom enzýmu CYP 3A4. Keďže makrolidy inhibujú tento enzým, súbežné podávanie cisapridu môže spôsobiť nárast predĺženia QT intervalu, komorové arytmie a torsades de pointes.

Cetirizín

U zdravých dobrovoľníkov neviedlo súbežné podávanie 5-dňového režimu azitromycínu s 20 mg cetirizínu v rovnovážnom stave ku farmakokinetickej interakcii a k významným zmenám QT intervalu.

Didanozín (dideoxyinozín)

Nezdá sa, že by súbežné podávanie 1 200 mg azitromycínu/deň s 400 mg didanozínu/deň u 6 HIV-pozitívnych jedincov v porovnaní s placebom ovplyvňovalo farmakokinetiku didanozínu

v rovnovážnom stave.

Efavirenz

Súbežné podanie jednorazovej dávky 600 mg azitromycínu a dávky 400 mg efavirenzu podávanej denne počas 7 dní neviedlo ku klinicky významným farmakokinetickým interakciám.

Indinavir

Súbežné podanie jednorazovej dávky 1 200 mg azitromycínu nemalo žiadny štatisticky významný vplyv na farmakokinetiku indinaviru podávaného v dávke 800 mg trikrát denne počas 5 dní.

Metylprednizolón

  • V farmakokinetickej interakčnej štúdii u zdravých dobrovoľníkov nemal azitromycín významný vplyv na farmakokinetiku metylprednizolónu.

Midazolam

U zdravých dobrovoľníkov nespôsobilo súbežné podávanie 500 mg azitromycínu/deň počas 3 dní klinicky významné zmeny vo farmakokinetike a farmakodynamike midazolamu podaného v jednorazovej dávke 15 mg.

Sildenafil

U zdravých dobrovoľníkov mužského pohlavia neexistuje dôkaz o účinku azitromycínu (500 mg denne počas 3 dní) na AUC a Cmax sildenafilu alebo jeho hlavného cirkulujúceho metabolitu.

Triazolam

U 14 zdravých dobrovoľníkov nemalo súbežné podávanie 500 mg azitromycínu v 1. deň a 250 mg na 2. deň s 0,125 mg triazolamu na 2. deň výrazný účinok na akúkoľvek farmakokinetickú premennú triazolamu v porovnaní s triazolamom a placebom.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú dostupné adekvátne údaje o používaní azitromycínu u gravidných žien. Štúdie reprodukčnej toxicity na zvieratách preukázali prechod azitromycínu cez placentu, teratogénne účinky sa však nepozorovali (pozri časť 5.3). Nebola stanovená bezpečnosť azitromycínu s ohľadom na užívanie liečiva počas gravidity. Z tohto dôvodu sa má azitromycín používať počas gravidity len v prípade, ak prínos preváži riziko.

Dojčenie

Bolo hlásené, že azitromycín sa vylučuje do materského mlieka, ale nie sú k dispozícii adekvátne a dobre kontrolované klinické štúdie u dojčiacich žien, ktoré by charakterizovali farmakokinetiku vylučovania azitromycínu do materského mlieka.

Keďže nie je známe, či azitromycín môže mať nežiaduce účinky na dojčené dieťa, počas liečby azitromycínom sa má dojčenie prerušiť. Okrem iného je u dojčeného dieťaťa možný výskyt hnačky, mykotickej infekcie sliznice ako aj senzibilizácie. Odporúča sa zlikvidovať materské mlieko počas liečby a ešte 2 dni po skončení liečby. Potom je možné pokračovať v dojčení.

Fertilita

  • V štúdiách fertility vykonaných na potkanoch sa zaznamenal znížený počet gravidít po podávaní azitromycínu. Význam tohto zistenia pre ľudí nie je známy.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neexistuje dôkaz, ktorý by naznačoval, že azitromycín môže mať vplyv na pacientovu schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Zhoršenie zraku a rozmazané videnie môže mať vplyv na pacientovu schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje (časť 4.8).

4.8 Nežiaduce účinky

Tabuľka nižšie uvádza nežiaduce účinky identifikované počas klinickej skúsenosti a po uvedení lieku na trh podľa tried orgánových systémov a frekvencie. Nežiaduce účinky identifikované po uvedení lieku na trh sú uvedené kurzívou. Frekvencie v rámci skupín sú definované použitím nasledujúcej konvencie: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov). V rámci každej skupiny frekvencií sú nežiaduce účinky uvedené podľa klesajúcej závažnosti.

Nežiaduce reakcie možno alebo pravdepodobne spojené s azitromycínom na základe skúsenosti z klinickej štúdie a po uvedení lieku na trh:

Trieda orgánových systémov

Frekvencia

Nežiaduca reakcia

Infekcie a nákazy

Menej časté

Kandidóza Vaginálna infekcia Pneumónia Plesňová infekcia Bakteriálna infekcia Faryngytída Gastroenteritída Porucha dýchania Rinitída

Kandidóza v ústach

Neznáme

Pseudomembranózna kolitída (pozri časť 4.4)

Poruchy krvi a lymfatického systému

Menej časté

Leukopénia

Neutropenia Eozinofília

Neznáme

Trombocytopénia

Hemolytická anémia

Poruchy imunitného systému

Menej časté

Angioedém

Precitlivenosť

Neznáme

Anafylaktická reakcia (pozri časť 4.4)

Poruchy metabolizmu a výživy

Menej časté

Anorexia

Psychické poruchy

Menej časté

Nervozita Insomnia

Zriedkavé

Agitovanosť

Depersonalizácia

Neznáme

Agresivita

Úzkosť

Delírium Halucinácia

Poruchy nervového systému

Časté

Bolesť hlavy

Menej časté

Závrat

Somnolencia

Dysgeúzia

Parestézia

Neznáme

Synkopa, konvulzie

Hypoestézia

Psychomotorická hyperaktivita

Anosmia

Ageúzia

Parosmia

Myasténia gravis (pozri časť 4.4)

Poruchy oka

Menej časté

Zhoršenie zraku

Neznáme

Rozmazané videnie

Poruchy ucha a labyrintu

Menej časté

Porucha sluchu

Vertigo

Neznáme

Poškodenie sluchu vrátane hluchoty a/alebo tinnitu

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Menej časté

Palpitácie

Neznáme

Torsades de pointes (pozri časť 4.4)

Arytmia (pozri časť 4.4) vrátane ventrikulárnej tachykardie

Predĺžený QT interval na elektrokardiograme (pozri časť 4.4)

Poruchy ciev

Menej časté

Návaly tepla

Neznáme

Hypotenzia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Menej časté

Dyspnoe

Epistaxa

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Veľmi časté

Hnačka

Časté

Vracanie

Bolesť brucha

Nauzea

Menej časté

Zápcha

Flatulencia

Dyspepsia

Gastritída

Dysfágia

Abdominálna distenzia

Sucho v ústach

Grganie

Vredy v ústach

Nadmerná sekrécia slín

Neznáme

Pankreatitída

Zmena farby jazyka

Poruchy pečene a žlčových ciest

Menej časté

Hepatitída

Zriedkavé

Abnormálna činnosť pečene Cholestatická žltačka

Neznáme

Zlyhávanie pečene (ktoré zriedkavo viedlo k úmrtiu) (pozri časť 4.4)*

Fulminantná hepatitída

Nekróza pečene

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Menej časté

Vyrážka

Pruritus

Žihľavka

Dermatitída

Suchá koža

Hyperhidróza

Zriedkavé

Fotosenzitívna reakcia

Akútna generalizovaná exantémová pustulóza (AGEP, acute generalised exanthematous pustulosis)

Neznáme

Stevensov-Johnsonov syndróm Toxická epidermálna nekrolýza Multiformný erytém

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Menej časté

Osteoartritída Myalgia Bolesť chrbta Bolesť krku

Neznáme

Artralgia

Poruchy obličiek a močových ciest

Menej časté

Dysúria

Renálna bolesť

Neznáme

Akútne zlyhávanie obličiek Intersticiálna nefritída

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Menej časté

Metrorágia

Porucha semenníkov

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Menej časté

Edém

Asténia

Malátnosť

Únava

Edém tváre

Bolesť hrudníka

Pyrexia

Bolesť

Periférny edém

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Časté

Znížený počet lymfocytov

Zvýšený počet eozinofilov

Znížená hladina bikarbonátu v krvi

Zvýšený počet bazofilov

Zvýšený počet monocytov

Zvýšený počet neutrofilov

Menej časté

Zvýšená hladina aspartátamino­transferázy Zvýšená hladina alanínaminotran­sferázy Zvýšená hladina bilirubínu v krvi Zvýšená hladina močoviny v krvi Zvýšená hladina kreatinínu v krvi Abnormálna hladina draslíka v krvi Zvýšená hladina alkalickej fosfatázy Zvýšená hladina chloridov Zvýšená hladina glukózy

Zvýšený počet krvných doštičiek Znížený hematokrit

Zvýšená hladina bikarbonátu Abnormálna hladina sodíka

Úrazy a otravy

Menej časté

Následné komplikácie liečebného postupu

*ktoré zriedkavo viedlo k úmrtiu

Nežiaduce reakcie možno alebo pravdepodobne spojené s profylaxiou a liečbou Mycobacterium avium complex na základe skúsenosti z klinickej štúdie a po uvedení lieku na trh. Tieto nežiaduce reakcie sa líšia od tých, ktoré boli hlásené pri liekových formách s okamžitým uvoľňovaním alebo s predĺženým uvoľňovaním, čo sa týka typu alebo častosti výskytu:

Trieda orgánových systémov

Frekvencia

Nežiaduca reakcia

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté

Anorexia

Poruchy nervového systému

Časté

Závrat Bolesť hlavy Parestézia Dysgeúzia

Menej časté

Hypoestézia

Poruchy oka

Časté

Porucha zraku

Poruchy ucha a labyrintu

Časté

Hluchota

Menej časté

Poškodenie sluchu Tinnitus

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Menej časté

Palpitácie

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Veľmi časté

Hnačka

Bolesť brucha

Nauzea

Flatulencia

Tráviace ťažkosti Riedka stolica

Poruchy pečene a žlčových ciest

Menej časté

Hepatitída

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Časté

Vyrážka

Pruritus

Menej časté

Stevensov-Johnsonov syndróm

Fotosenzitívna reakcia

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Časté

Artralgia

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté

Únava

Menej časté

Asténia

Malátnosť

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Nežiaduce reakcie zaznamenané pri vyšších dávkach ako sú odporúčané boli podobné ako pri normálnych dávkach. V prípade predávkovania sú indikované všeobecné symptomatické a všeobecné podporné opatrenia.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Všeobecné vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibakteriálne liečivá na systémové použitie, makrolidy, azitromycín ATC kód: J01FA10

Mechanizmus účinku

Azitromycín je makrolidové antibiotikum patriace do skupiny azalidov. Väzbou na ribozomálnu podjednotku 50S bráni translokácii peptidových reťazcov z jedného miesta ribozómu na druhé, čím v citlivých organizmoch dochádza k zabráneniu syntéze bielkovín závislej od RNA.

Farmakokinetic­ký/farmakodyna­mický vzťah (FK/FD)

Hlavným FK/FD parametrom najlepšie charakterizujúcim účinnosť azitromycínu je pomer AUC/MIC.

Mechanizmus rezistencie

Rezistencia voči azitromycínu môže byť inherentná alebo získaná. Existujú tri základné mechanizmy vzniku bakteriálnej rezistencie: zmena cieľového miesta, zmena transportu antibiotika a modifikácia antibiotika.

Úplná skrížená rezistencia existuje medzi Streptococcus pneumoniae, betahemolytickými streptokokmi skupiny A, Enterococcus faecalis a Staphylococcus aureus vrátane S. aureus rezistentného voči meticilínu (MRSA) a to voči erytromycínu, azitromycínu, ostatným makrolidom a linkozamidom.

Hraničné hodnoty citlivosti

EUCAST (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, Európsky výbor pre testovanie antimikrobiálnej citlivosti)

Patogény

citlivý (mg/l)

rezistentný (mg/l)

Staphylococcus spp.

< 1

>2

Streptococcus spp. (skupiny A, B, C, G)

< 0,25

>0,5

Streptococcus pneumoniae

< 0,25

>0,5

Haemophilus influenzae

< 0,12

>4

Moraxella catarrhalis

< 0,5

>0,5

Neisseria gonorrhoeae

< 0,25

>0,5

Citlivosť

Prevalencia získanej rezistencie môže kolísať v závislosti od geografickej polohy a času pre vybrané druhy. Lokálne informácie o rezistencii sú potrebné obzvlášť pri liečbe závažných infekcií. Ak je lokálna prevalencia rezistencie taká, že prospešnosť liečiva je prinajmenšom u niektorých typov infekcií sporná, je potrebné sa poradiť s odborníkom.

Patogény, u ktorých môže byť problémom rezistencia: prevalencia rezistencie je rovná alebo väčšia ako 10 % aspoň v jednej krajine Európskej únie.

Tabuľka citlivosti

Bežne citlivé druhy

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Haemophilus influenzae*

Moraxella catarrhalis*

Ostatné mikroorganizmy

Chlamydophila pneumoniae

Chlamydia trachomatis

Legionella pneumophila

Mycobacterium avium

Mycoplasma pneumoniae

Druhy, u ktorých môže byť problémom získaná rezistencia

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy Staphylococcus aureus Streptococcus agalactiae Streptococcus pneumoniae Streptococcus pyogenes

Ostatné mikroorganizmy

Ureaplasma urealyticum

Prirodzene rezistentné organizmy

(> 65 rokov) v porovnaní s mladšími dobrovoľníkmi (< 45 rokov). Avšak tieto rozdiely nie sú považované za klinicky relevantné, preto úprava dávky nie je potrebná.

Farmakokinetika v osobitných skupinách pacientov

Nedostatočnosť obličiek

U jedincov s miernym až stredne závažným poškodením funkcie obličiek (GFR 10 – 80 ml/min) sa v porovnaní s jedincami s fyziologickou funkciou obličiek (GFR > 80 ml/min) po podaní jednorazovej perorálnej dávky 1 g azitromycínu zvýšila priemerná Cmax o 5,1 % a AUC0–120 o 4,2 %. U jedincov so závažným poškodením funkcie obličiek sa v porovnaní s jedincami s fyziologickou funkciou obličiek zvýšila priemerná Cmax o 61 % a AUC0–120 o 33 %.

Nedostatočnosť pečene

U pacientov s miernym až stredne závažným poškodením pečene nedochádza v porovnaní s fyziologickou funkciou pečene k výraznej zmene sérovej farmakokinetiky azitromycínu. U týchto pacientov sa zvýšené vylučovanie azitromycínu močom zdá byť kompenzáciou zníženého vylučovania pečeňou.

Starší pacienti

Farmakokinetika azitromycínu u starších mužov bola podobná ako u mladších dospelých. U starších žien sa však pozorovali vyššie maximálne koncentrácie (zvýšené o 30 – 50 %), nevyskytla sa však žiadna významná akumulácia.

Dojčatá, batoľatá, deti a dospievajúci

Farmakokinetika sa zisťovala u detí vo veku 4 mesiace až 15 rokov, ktoré užívali kapsuly, granulát alebo suspenziu. Pri dávkovaní azitromycínu 10 mg/kg v 1. deň, následne 5 mg/kg 2. – 5. deň, sa pozorovali mierne nižšie hodnoty Cmax ako u dospelých (224 ^g/l u detí vo veku 0,6 – 5 rokov po troch dňoch dávkovania a 383 ^g/l u detí vo veku 6 – 15 rokov). Hodnota ti/2 (36 hodín) u starších detí bola v rámci rozmedzia očakávaného u dospelých.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

  • V štúdiách na zvieratách s vysokými dávkami, pri ktorých sa po podaní dosiahli koncentrácie 40-násobne vyššie ako koncentrácie, ktoré sa očakávajú v klinickej praxi, sa zistilo, že azitromycín spôsobuje reverzibilnú fosfolipidózu, zvyčajne bez zistiteľných toxikologických dôsledkov. Význam tohto zistenia pre ľudí užívajúcich azitromycín v súlade s odporúčaniami nie je známy.

Karcinogénny potenciál:

Neuskutočnili sa dlhodobé štúdie na zvieratách zamerané na hodnotenie karcinogénneho potenciálu.

Mutagénny potenciál:

  • V štandardných laboratórnych testoch – test na myšacích lymfómoch, test klastogenity na ľudských lymfocitoch a test klastogenity na myšacej kostnej dreni – sa nedokázal žiadny mutagénny potenciál azitromycínu.

Reprodukčná toxicita:

  • V štúdiách embryotoxicity na myšiach a potkanoch sa nepozorovali žiadne teratogénne účinky.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1  Zoznam pomocných látok

Jadro:

mikrokryštalická celulóza

predželatinovaný kukuričný škrob

sodná soľ karboxymetylškrobu, typ A

koloidný oxid kremičitý bezvodý

laurylsíran sodný

stearan horečnatý

Obal:

polyvinylalkohol

oxid titaničitý (E 171)

mastenenc

sójový lecitín

xantánová guma

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

3 roky

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

PVC/PVDC/ALU blister

Veľkosti balenia:

4, 6, 12, 24, 50 a 100 filmom obalených tabliet

2, 3, 6, 12, 24, 30, 50 a 100 filmom obalených tabliet

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Sandoz GmbH

Biochemiestrasse 10

6250 Kundl

Rakúsko

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLA

250 mg: 15/0317/06-S

500 mg: 15/0318/06-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 28.7.2006

Dátum posledného predĺženia registrácie: 14.1.2011

10.  DÁTUM REVÍZIE TEXTU

September 2018

16

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Staphylococcus aureus – kmene rezistentné voči meticilínu a erytromycínu

Streptococcus pneumoniae – kmene rezistentné voči penicilínu

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy Escherichia coli

Pseudomonas aeruginosa

Klebsiella spp.

Anaeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Skupina Bacteroides fragilis

Klinická účinnosť sa preukazuje citlivosťou izolovaných organizmov v rámci schválených klinických indikácií.