Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Bondulc 40 mikrogramov/ml - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Bondulc 40 mikrogramov/ml

1. NÁZOV LIEKU

Bondulc 40 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každý ml roztoku obsahuje 40 mikrogramov travoprostu.

Priemerné množstvo liečiva/kvapka: 0,97–1,4 ^g.

Pomocná látka so známym účinkom: 0,150 mg/ml benzalkóniumchlo­ridu, 5 mg/ml hydroxystearo­ylmakrogol-glycerolu 40 (pozri časť 4.4).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Očná roztoková instilácia

Číry, bezfarebný roztok. pH: 5,5–7,0

Osmolalita: 266–294 mOsm/kg

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Znižuje zvýšený vnútroočný tlak u dospelých pacientov s očnou hypertenziou alebo s glaukómom s otvoreným uhlom (pozri časť 5.1).

Znižuje zvýšený vnútroočný tlak u pediatrických pacientov vo veku od 2 mesiacov do < 18 rokov s očnou hypertenziou alebo s pediatrickým glaukómom (pozri časť 5.1).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Použitie u dospelých vrátane staršej populácie

Podáva sa jedna kvapka Bondulcu do spojovkového vaku postihnutého oka (očí) jedenkrát denne. Optimálny účinok sa dosiahne, ak sa dávka podáva večer.

Po podaní sa odporúča nazolakrimálna oklúzia alebo jemné zatvorenie očného viečka. Toto môže znížiť systémovú absorpciu liekov podávaných okulárnou cestou a spôsobiť zníženie systémových nežiaducich reakcií.

Ak sa používa viac ako jeden topický očný liek, lieky sa musia podávať s odstupom najmenej 5 minút (pozri časť 4.5).

Ak sa dávka vynechá, v liečbe treba pokračovať nasledujúcou dávkou, ako je určené. Dávka nesmie prekročiť jednu kvapku do postihnutého oka (očí) denne.

Ak sa iný očný antiglaukomatózny liek nahrádza Bondulcom, je potrebné prerušiť podávanie iného lieku a začať podávať Bondulc nasledujúci deň.

Poškodenie pečene a obličiek

Travoprost sa skúmal v štúdiách u pacientov so stredne závažným až závažným poškodením pečene a u pacientov so stredne závažným až závažným poškodením obličiek (klírens kreatinínu 14 ml/min). U týchto pacientov nie je potrebná žiadna úprava dávky (pozri časť 5.2).

Pediatrická populácia

Bondulc sa môže použiť u pediatrických pacientov vo veku od 2 mesiacov do < 18 rokov v rovnakom dávkovaní, ako u dospelých. Údaje vo vekovej skupine 2 mesiace až < 3 roky (9 pacientov) sú však obmedzené (pozri časť 5.1).

Bezpečnosť a účinnosť Bondulcu u detí vo veku menej ako 2 mesiace neboli stanovené.

K dispozícii nie sú žiadne údaje.

Spôsob podávania

Na očné použitie.

Pacienti, ktorí nosia kontaktné šošovky, pozrite časť 4.4.

Pacient musí odstrániť ochranné puzdro až bezprostredne pred začiatkom užívania. Aby sa zabránilo kontaminácii hrotu kvapkadla a roztoku, musí sa dbať na to, aby sa zabránilo dotyku s očnými viečkami, okolitými oblasťami alebo ďalšími povrchmi s hrotom kvapkadla fľašky.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Zmena farby oka

Travoprost môže postupne meniť farbu očí zvýšením počtu melanozómov (pigmentové granuly) v melanocytoch. Pred začatím liečby sa má pacient informovať o možnosti trvalej zmeny farby očí. Unilaterálna liečba môže mať za následok trvalú heterochrómiu. Dlhodobé účinky na melanocyty a ich následky nie sú v súčasnosti známe. Zmena sfarbenia dúhovky nastáva pomaly a nemusí byť viditeľná mesiace až roky. Zmena farby očí sa pozorovala predovšetkým u pacientov so zmiešane sfarbenými dúhovkami, t.j. modro-hnedými, šedo-hnedými, žlto-hnedými a zeleno-hnedými; avšak pozorovala sa tiež u pacientov s hnedými očami. Typicky hnedá pigmentácia okolo zrenice sa koncentricky rozprestiera smerom na okraj postihnutých očí, avšak celá dúhovka alebo jej časti môžu viac zhnednúť. Po ukončení liečby sa nepozorovalo ďalšie zvyšovanie hnedého pigmentu dúhovky.

Periorbitálne zmeny a zmeny očných viečok

V kontrolovaných klinických skúšaniach sa uvádza periorbitálne stmavnutie a/alebo stmavnutie pokožky očných viečok v súvislosti s používaním travoprostu u 0,4% pacientov. Pri analógoch prostaglandínu boli tiež pozorované zmeny okolo očného viečka a na očnom viečku vrátane prehlbovania rýh na očnom viečku.

Travoprost môže postupne meniť očné riasy v ošetrovanom oku (očiach); tieto zmeny sa pozorovali približne u polovice pacientov v klinických skúšaniach a zahŕňali: zväčšenie dĺžky, hrúbky, pigmentácie a/alebo počtu mihalníc. Mechanizmus zmeny mihalníc a ich dlhodobé následky nie sú

v súčasnosti známe.

V štúdiách na opiciach sa preukázalo sa, že travoprost spôsobuje mierne zväčšenie očnej štrbiny. Avšak, tento účinok sa nepozoroval počas klinických skúšaní a považuje sa za druhovo špecifický.

Neexistujú žiadne skúsenosti s travoprostom pri zápalových očných ochoreniach; ani pri neovaskulárnom glaukóme, pri glaukóme s uzavretým uhlom, pri glaukóme so zúženým uhlom alebo pri vrodenom glaukóme a sú iba obmedzené skúsenosti pri tyreoidnom očnom ochorení, pri glaukóme s otvoreným uhlom u pseudofakických pacientov a pri pigmentovom alebo pseudoexfoliatívnom glaukóme. Travoprost sa má preto používať s opatrnosťou u pacientov s aktívnym vnútroočným zápalom.

Afakický pacienti

Počas liečby analógmi prostaglandínu F2a bol hlásený makulárny edém.

Odporúča sa obozretnosť pri používaní travoprostu u afakických pacientov, pseudofakických pacientov s natrhnutým zadným puzdrom šošovky alebo šošovkami prednej komory alebo u pacientov so známymi rizikovými faktormi pre vznik cystického makulárneho edému.

Iritída/uveitída

U pacientov so známymi predispozičnými rizikovými faktormi na iritídu/uveitídu sa má travoprost používať s opatrnosťou.

Kontakt s pokožkou

Musí sa zabrániť kontaktu pokožky s Bondulcom, pretože bola demonštrovaná transdermálna absorpcia travoprostu u králikov.

Prostaglandíny a ich analógy sú biologicky aktívne látky a môžu sa absorbovať cez pokožku. Ženy, ktoré sú tehotné alebo sa pokúšajú otehotnieť majú uskutočniť vhodné opatrenia, aby zabránili priamej expozícii obsahu fľašky. V prípade náhodného kontaktu s podstatným množstvom obsahu fľašky je potrebné okamžite si dôkladne očistiť exponovanú oblasť.

Pomocné látky

Bondul obsahuje konzervačnú látku benzalkóniumchlo­rid, ktorý môže spôsobiť podráždenie oka. Vyhnite sa kontaktu s mäkkými kontaktnými šošovkami. Pred podaním kvapiek vyberte kontaktné šošovky a počkajte najmenej 15 minúť pred ich opätovným nasadením. Je známe, že spôsobuje zmenu sfarbenia mäkkých kontaktných šošoviek.

Bondulc obsahuje hydroxystearo­ylmakrogol-glycerol 40, ktorý môže vyvolať kožné reakcie.

Pediatrická populácia

Údaje o účinnosti a bezpečnosti vo vekovej skupine 2 mesiace až < 3 roky (9 pacientov) sú obmedzené (pozri časť 5.1). Pokiaľ ide o deti mladšie ako 2 mesiace, k dispozícii nie sú žiadne údaje. U detí vo veku < 3 roky, ktoré trpia najmä PCG (primárnym kongenitálnym glaukómom), liečbou prvej línie ostáva operácia (napr. trabekulotómi­a/goniotómia).

K dispozícii nie sú žiadne údaje o dlhodobej bezpečnosti u pediatrickej populácie.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženy v reprodukčnom veku/antikoncepcia

Travoprost sa nesmie používať u žien v plodnom veku/ktoré môžu potenciálne otehotnieť, pokiaľ sa neuskutočnia primerané antikoncepčné opatrenia (pozri časť 5.3).

Gravidita

Travoprost má škodlivé farmakologické účinky na graviditu a/alebo plod/novorodenca.

Travoprost sa má používať počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.

Dojčenie

Nie je známe, či sa travoprost z očných kvapiek vylučuje do ľudského materského mlieka. Štúdie na zvieratách preukázali vylučovanie travoprostu a metabolity v materskom mlieku. Použitie travoprostu u dojčiacich matiek sa neodporúča.

Fertilita

Nie sú k dispozícii žiadne údaje o účinkoch travoprostu na ľudskú fertilitu. Štúdie na zvieratách nepreukázali žiadny účinok travoprostu na fertilitu v dávkach vyšších, ako je 250-násobok maximálnej odporúčanej očnej dávky pre ľudí.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Bondulc nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Tak ako pri akejkoľvek inej očnej instilácii, dočasne rozmazané videnie alebo iné poruchy zraku môžu ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Ak sa po instilácii objaví rozmazané videnie, pacient musí počkať s vedením vozidla alebo obsluhovaním stroja, pokiaľ sa mu zrak nevyjasní.

4.8 Nežiaduce účinky

Súhrn bezpečnostného profilu

Najčastejšie nežiaduce reakcie v klinických skúšaniach s tavoprostom boli očná hyperémia a hyperpigmentácia dúhovky, ktoré sa vyskytovali u približne 20 % a 6 % pacientov v tomto poradí.

Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií

Nasledujúce nežiaduce reakcie sú klasifikované podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté

(>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1000 až <1/100), zriedkavé

(>1/10 000 až <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000) alebo neznáme (frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov). V rámci každého zoskupenia početnosti sú nežiaduce reakcie uvádzané v klesajúcom poradí závažnosti.

Nežiaduce reakcie boli získaní z klinických skúšaní travoprostu a údajov po uvedení travoprostu na trh.

Trieda orgánových systémov

Frekvencia

Nežiaduca reakcia

Infekcie a nákazy

zriedkavé

herpes simplex, herpetická keratitída

Poruchy imunitného systému

menej časté

hypersenzitivita, sezónna alergia

Psychické poruchy

neznáme

depresia, úzkosť

Poruchy nervového systému

menej časté

bolesť hlavy, závrat, poruchy zorného poľa

zriedkavé

dysgeúzia,

Poruchy oka

veľmi časté

očná hyperémia,

časté

hyperpigmentácia dúhovky, bolesť oka, očný dyskomfort, suché oko, svrbenie oka, podráždenie oka

menej časté

erózia rohovky, uveitída, iritída, zápal prednej očnej komory, keratitída, bodkovaná keratitída fotofóbia, očný výtok,

blefaritída, erytém očného viečka, periorbitálny edém, svrbenie očného viečka, znížená zraková ostrosť, rozmazané videnie, zvýšená lakrimácia, konjuktivitída, katarakta, chrasty na okrajoch viečka, rast očných rias, zmena sfarbenia očných rias, astenopia

zriedkavé

iridocyklitída, zápal oka, fotopsia, ekzém na očnom viečku, opuch spojovky, videnie kruhov okolo svetelných zdrojov (haló efekt), spojovkové folikuly, hypoestézia oka, meibomianitída, pigmentácia prednej komory, mydriáza, stenčenie očných rias

neznáme

makulárny edém, zapadnuté oči

Poruchy ucha a labyrintu

neznáme

vertigo, tinnitus

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

menej časté

palpitácie

zriedkavé

nepravidelný srdcový tep, znížená srdcová frekvencia

neznáme

bolesť v hrudníku, bradykardia, tachykardia

Poruchy ciev

zriedkavé

znížený diastolický krvný tlak, zvýšený systolický krvný tlak, hypotenzia, hypertenzia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

menej časté

dyspnoe, astma, nazálna kongescia, podráždenie hrdla

zriedkavé

respiračné poruchy, orofaryngeálna bolesť, kašeľ, dysfónia

neznáme

zhoršenie astmy

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

zriedkavé

reaktivácia peptického vredu, gastrointestinálna porucha, zápcha, sucho v ústach

neznáme

hnačka, bolesť brucha, nevoľnosť

Poruchy kože a podkožného tkaniva

menej časté

hyperpigmentácia kože (periokulárna), zmena sfarbenia pokožky, zmena štruktúry chĺpkov, abnormálna hypertrichóza

zriedkavé

alergická dermatitída, kontaktná dermatitída, erytém, vyrážka, zmeny sfarbenia vlasov, madaróza

neznáme

pruritus, abnormálny rast chĺpkov

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

zriedkavé

bolesť svalov a kostí

neznáme

artralgia

Poruchy obličiek a močovej sústavy

neznáme

dyzúria, inkontinencia moču

Celkové poruchy a reakcie

menej časté

asténia

v mieste podania

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

neznáme

Zvýšená hladina špecifického prostatického antigénu

Pediatrická populácia

  • V 3-mesačnej štúdii fázy 3– a 7-dňovej farmakokinetickej štúdii, ktoré zahŕňali 102 pediatrických pacientov vystavených travoprostu, typy a charakteristiky hlásených nežiaducich reakcií boli podobné, ako v prípade dospelých pacientov. Profily krátkodobej bezpečnosti v rôznych pediatrických podskupinách boli tiež podobné (pozri časť 5.1). K najčastejším nežiaducim reakciám, ktoré boli hlásené v pediatrickej populácii, patrila očná hyperémia (16,9 %) a rast očných rias (6,5 %).

  • V podobnej 3-mesačnej štúdii zahŕňajúcej dospelých pacientov bol výskyt týchto udalostí 11,4 % a 0,0 % v tomto poradí.

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania. Topické predávkovanie je nepravdepodobné a nie je spájané s toxicitou. V prípade topického predávkovania travoprostom je potrebné oko (oči) vypláchnuť vlažnou vodou. V prípade požitia travoprostu má byť liečba symptomatická a podporná.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Oftalmologiká, antiglaukomatiká a miotiká; ATC kód: S01EE04

Mechanizmus účinku

Travoprost, analóg prostaglandínu F2a, je vysoko selektívny komplexný agonista, ktorý má vysokú afinitu pre prostaglandínový FP receptor, znižuje vnútroočný tlak zvýšením odtoku komorového moku cez trabekulárnu sieť a uveosklerálne cesty. Zníženie vnútroočného tlaku u človeka sa začína približne 2 hodiny po podaní a maximálny účinok sa dosiahne po 12 hodinách. Signifikantné zníženie vnútroočného tlaku sa môže udržiavať jednou dávkou počas doby zvyšných 24 hodín.

Klinická účinnosť a bezpečnosť

Počas klinických skúšaní boli zhromaždené údaje o súbežnom podávaní travoprostu s 0,5 % timololom a obmedzené údaje s 0,2 % brimonidínom, ktoré poukazujú na aditívny účinok travoprostu s týmito liekmi na liečbu glaukómu. O súbežnom použití s inými očnými hypotenzívnymi liekmi nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje.

Sekundárna farmakológia

Travoprost signifikantne zvyšoval prietok krvi hlavového optického nervu u králikov 7 dní po topickom očnom podaní (1,4 mikrogramov jedenkrát denne).

Pediatrická populácia

Účinnosť travoprostu u pediatrických pacientov vo veku od 2 mesiacov do menej ako 18 rokov sa preukázala v 12-týždňovej dvojito maskovanej klinickej štúdii skúmajúcej travoprost v porovnaní s timololom u 152 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná očná hypertenzia alebo pediatrický glaukóm. Pacienti dostávali buď travoprost 0,004 % raz denne alebo timolol 0,5 % (alebo 0,25 % v prípade subjektov mladších ako 3 roky) dvakrát denne. Primárnym parametrom účinnosti bola zmena vnútroočného tlaku (IOP) v 12. týždni štúdie v porovnaní so začiatkom. Priemerné zníženie IOP v skupine, ktorá dostávala travoprost a v skupine, ktorá dostávala timolol, bolo podobné (pozri tabuľku 1).

Pokiaľ ide o vekové skupiny 3 až < 12 rokov (n=36) a 12 až <18 rokov (n=26), priemerné zníženie IOP v 12. týždni v skupine, ktorá dostávala travoprost, bolo podobné ako v skupine, ktorá dostávala timolol. Priemerné zníženie IOP v 12. týždni vo vekovej skupine 2 mesiace až < 3 roky bolo 1,8 mmHg v skupine, ktorá dostávala travoprost a 7,3 mmHg v skupine, ktorá dostávala timolol. Zníženie IOP v tejto vekovej skupine bolo založené len na 6 pacientoch v skupine, ktorá dostávala timolol a na 9 pacientoch v skupine, ktorá dostávala travoprost, pričom 4 pacienti v skupine, ktorá dostávala travoprost, nemali v 12. týždni významné priemerné zníženie IOP v porovnaní s 0 pacientom v skupine, ktorá dostávala timolol. K dispozícii nie sú žiadne údaje o deťoch mladších ako 2 mesiace.

Účinok na IOP sa pozoroval po druhom týždni liečby a zachovával sa konzistentne počas celého 12-týždňového obdobia štúdie vo všetkých vekových skupinách.

Tabuľka 1 – Porovnanie priemernej zmeny IOP v 12. týždni oproti začiatku (mmHg)

Travoprost

Timolol

N

Priemer (SE) N

N

Priemer

Priemerný rozdiela

(95 % IS)

53

–6,4

60

–5,8

–0,5

(-2,1; 1,0)

(1,05)

(0,96)

SE = štandardná chyba; IS = interval spoľahlivosti;

aPriemerný rozdiel je Travoprost – Timolol. Odhady sú založené na priemeroch najmenších štvorcov odvodených zo štatistického modelu, ktorý predstavuje korelované merania IOP u pacienta, pričom model zahŕňa primárnu diagnózu a úroveň IOP na začiatku.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Travoprost je esterové proliečivo. Absorbuje sa cez rohovku, pričom sa izopropylester hydrolyzuje na aktívnu voľnú kyselinu. Štúdie na králikoch ukázali, že maximálne koncentrácie 20 ng/g voľnej kyseliny v komorovom moku sa dosahujú jednu až dve hodiny po topickom podaní travoprostu. Koncentrácie komorového moku klesali s polčasom približne 1,5 hodiny.

Distribúcia

Po topickom očnom podaní travoprostu zdravým dobrovoľníkom sa demonštrovala nízka systémová expozícia aktívnou voľnou kyselinou. Najvyššia koncentrácia aktívnej voľnej kyseliny v plazme 25 pg/ml alebo menej sa pozorovala medzi 10 a 30 minútami po podaní dávky. Hladiny v plazme teda rýchlo poklesli na menej ako 10 pg/ml kvantitativného limitu vzorky skôr, ako 1 hodinu po podaní. Z dôvodu nízkych koncentrácií v plazme a rýchlej eliminácie po topickom podaní dávky sa polčas eliminácie aktívnej voľnej kyseliny u človeka nedal stanoviť.

Biotransformácia

Metabolizmus je hlavnou cestou eliminácie ako travoprostu, tak i aktívnej voľnej kyseliny. Systémové metabolické cesty sú paralelné s metabolizmom endogénneho prostaglandínu F2a, ktorý je charakterizovaný redukciou dvojitej väzby 13–14, oxidáciou 15-hydroxylovej skupiny a P-oxidačným štiepením horného bočného reťazca.

Eliminácia

Voľná kyselina travoprostu a jej metabolity sa prevažne vylučujú obličkami. Travoprost sa skúmal na pacientoch so stredne ťažkým až ťažkým poškodením pečene a na pacientoch so stredne ťažkým až ťažkým poškodením obličiek (klírens kreatinínu 14 ml/min). U týchto pacientov nie je potrebná úprava dávky.

Pediatrická populácia

Farmakokinetická štúdia zahŕňajúca pediatrických pacientov vo veku 2 mesiace až <18 rokov preukázala veľmi nízku plazmatickú expozíciu voľnej kyseline travoprostu s koncentráciami v rozsahu

menej, ako limit kvantifikácie pre test 10 pg/ml (BLQ) až 54,5 pg/ml. V 4 predchádza­júcich systémových farmakokinetických štúdiách zahŕňajúcich populácie dospelých, plazmatické koncentrácie voľnej kyseliny travoprostu boli v rozsahu BLQ až 52,0 pg/ml. Keďže väčšina plazmatických údajov vo všetkých štúdiách nebola kvantifikovateľná, a preto sa nemohli uskutočniť štatistické porovnania systémovej expozície vo všetkých vekových skupinách, celkový trend preukazuje, že plazmatická expozícia voľnej kyseline travoprostu po topickom podaní travoprostu je extrémne nízka vo všetkých hodnotených vekových skupinách.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Podávanie travoprostu v dávke 0,45 mikrogramov dvakrát denne preukázalo zvýšenie palpebrálnej fisúry v štúdiách očnej toxicity na opiciach. Topické očné podávanie travoprostu opiciam v koncentráciách až do 0,012 % do pravého oka dvakrát denne počas jedného roka nespôsobovalo žiadnu systémovú toxicitu.

Štúdie reprodukčnej toxicity sa uskutočnili na potkanoch, myšiach a králikoch systémovou cestou. Nálezy súvisia s aktivitou agonistu FP receptora v maternici so skorou embryoletalitou, post-implantačnou stratou, foetotoxicitou. U gravidných potkanov systémové podávanie travoprostu v dávkach viac ako 200-násobok klinickej dávky počas obdobia organogenézy spôsobovalo zvýšený výskyt malformácií. Nízke hladiny rádioaktivity sa namerali v amniotickej tekutine a tkanivách plodu gravidných potkanov, ktorým sa podával 3H-travoprost. Štúdie reprodukcie a vývoja ukázali možný účinok na stratu plodu s vysokou mierou pozorovanou u potkanov a myší (180 pg/ml a 30 pg/ml v plazme) pri expozíciách 1,2 až 6-násobku klinickej expozície (až do 25 pg/ml).

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1  Zoznam pomocných látok

roztok benzalkóniumchlo­ridu

hydroxystearo­ylmakrogol-glycerol 40

trometamol

dinátriumedetát

kyselina boritá (E284)

manitol (E421)

hydroxid sodný (na úpravu pH)

voda na injekciu

6.2   Inkompatibility

Neaplikovateľné.

Uskutočnili sa špecifické štúdie interakcie in vitro s travoprostom a liekmi obsahujúcimi tiomersal. Nepozoroval sa žiaden dôkaz precipitácie.

6.3  Čas použiteľnosti

Neotvorený liek: 3 roky.

Spotrebujte do 4 týždne po prvom otvorení.

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Pred prvým otvorením uchovávajte fľašku v puzdre na ochranu pred vlhkosťou.

Po prvom otvorení tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Priesvitná polypropylénová (PP) 5 ml flaška s transparentným kvapkadlom z polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE) a bielym skrutkovacím uzáverom z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE), ktorý nie je možné sfalšovať a uložená v polyetylénte­reftalátovom/hli­níkovom/polye­tylénovom (PET/Alu/PE) puzdre. Každá fľaška obsahuje 2,5 ml roztoku.

Veľkosti balenia:

Škatuľky obsahujú 1 alebo 3 fľašky.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Actavis Group PTC ehf.

Reykjavíkurvegi 76–78

220 Hafnarfjordur

Island

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

64/0121/14-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 20. marec 2014