Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Caltrate 600 mg/400 IU D3 filmom obalená tableta - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Caltrate 600 mg/400 IU D3 filmom obalená tableta

1.   NÁZOV LIEKU

Caltrate 600 mg/400 IU D3 filmom obalená tableta

2.   KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá tableta obsahuje:

600 mg vápnika (ako uhličitan vápenatý)

10 mikrogramov cholekalciferolu (čo zodpovedá 400 IU vitamínu D3)

Pomocné látky so známym účinkom: sacharóza, čiastočne hydrogenovaný olej zo sójových bôbov.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalená tableta.

Sivé/béžové tablety v tvare kapsuly. Jedna strana má deliacu ryhu a vyryté „D“ naľavo a „600“ napravo od deliacej ryhy. Na rube je vyryté „Caltrate“.

Deliaca ryha iba pomáha rozlomiť tabletu na ľahšie prehĺtanie a neslúži na rozdelenie na rovnaké dávky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1   Terapeutické indikácie

Korekcia kombinovanej deficiencie vitamínu D a vápnika u starších ľudí.

Suplementácia vitamínu D a vápnika ako doplnok pri špecifickej liečbe osteoporózy u pacientov s diagnostikovanou kombinovanou deficienciou vitamínu D a vápnika alebo u tých, ktorí majú vysoké riziko takejto nedostatočnosti.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí a starší ľudia

Jedna tableta dvakrát denne (napr. jedna tableta ráno a jedna tableta večer). Po zistení hladín vápnika podľa časti 4.4 a 4.5 sa má podľa potreby zvážiť zníženie dávky.

Pediatrická populácia

K dispozícii nie sú žiadne údaje.

Gravidné ženy

Jedna tableta denne (pozri časť 4.6).

Insuficiencia pečene

Dávkovanie si nevyžaduje úpravu.

Spôsob podávania

Tableta sa má prehltnúť a zapiť veľkým množstvom vody.

4.3 Kontraindikácie

  • Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
  • Liek obsahuje čiastočne hydrogenovaný olej zo sójových bôbov a je kontraindikovaný u pacientov precitlivených na arašidy alebo na sóju.
  • Zlyhanie obličiek.
  • Hyperkalciúria a hyperkalciémia a ochorenia a/alebo stavy, ktoré vedú k hyperkalciémii a/alebo hyperkalciúrii (napr. myelóm, kostné metastázy, primárny hyperparatyro­idizmus).
  • Obličkové kamene (nefrolitiáza, nefrokalcinóza).
  • Hypervitaminóza D.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

V prípade dlhodobej liečby sú odôvodnené kontroly kalciémie a renálnej funkcie stanovovaním obsahu kreatinínu v sére. Takéto monitorovanie je dôležité predovšetkým u starších ľudí, v prípadoch kombinovanej liečby so srdcovými glykozidmi alebo diuretikami (pozri časť 4.5) a u pacientov, u ktorých sa často tvoria obličkové kamene. Po zistení hyperkalciémie alebo prejavov problémov s funkciou obličiek sa musí znížiť dávka alebo prerušiť liečba.

Caltrate 600 mg/400 IU D3 sa musí predpisovať s opatrnosťou imobilizovaným pacientom a pacientom, ktorí majú osteoporózu, pretože sa zvyšuje riziko hyperkalciémie.

Pred predpisovaním Caltrate 600 mg/400 IU D3 zohľadnite príjem vitamínu D a vápnika zo všetkých ostatných zdrojov. Keďže tento liek už obsahuje vitamín D, podávanie ďalšieho vitamínu D alebo vápnika sa musí vykonať pod prísnym lekárskym dohľadom s pravidelným sledovaním kalciémie a kalciúrie. Odporúča sa liečbu obmedziť alebo dočasne prerušiť, ak vápnik v moči prekročí 7,5 mmol/24 h (300 mg/24 h).

Caltrate 600 mg/400 IU D3 sa musí používať s opatrnosťou u pacientov, ktorí majú sarkoidózu, pretože je možnosť zvýšenia metabolizácie vitamínu D3 na jeho aktívnu formu. U týchto pacientov sa musí monitorovať kalciémia a kalciúria.

U pacientov so zníženou renálnou funkciou sa Caltrate 600 mg/400 IU D3 musí používať s opatrnosťou a hladiny fosforečnanov a vápnika sa musia sledovať. Musí sa zohľadniť riziko kalcifikácie mäkkých tkanív. U pacientov so závažnou renálnou insuficienciou nie je vitamín D3 vo forme cholekalciferolu metabolizovaný normálnym spôsobom a musia sa použiť iné formy vitamínu D3 (pozri časť 4.3).

Po uvedení lieku na trh sa zaznamenali prípady asfyxie z dôvodu dusenia sa tabletou. Odporúča sa užívať tablety vždy s veľkým množstvom vody (200 ml). Aby sa pacientom, predovšetkým starším ľuďom alebo pacientom so známymi ťažkosťami s prehĺtaním, uľahčilo užívanie, možno rozlomiteľnú tabletu pred jej užitím rozdeliť na dve časti a zapiť s veľkým množstvom vody.

Tento liek obsahuje sacharózu, a preto ho nesmú užívať pacienti so zriedkavými vrodenými problémami s intoleranciou fruktózy, glukózo-galaktózovou malabsorpciou alebo nedostatkom sacharóza-izomaltázy.

Tento liek obsahuje čiastočne hydrogenovaný olej zo sójových bôbov, ktorý môže spôsobiť reakcie precitlivenosti (žihľavka, anafylaktický šok). Z tohto dôvodu je kontraindikovaný u pacientov s precitlivenosťou na arašidy alebo sóju (pozri časť 4.3).

Pediatrická populácia

Caltrate 600 mg/400 IU D3 nie je určený na použitie u detí a dospievajúcich.

4.5 Liekové a iné interakcie

Tiazidové diuretiká znižujú exkréciu vápnika do moču. V prípadoch, kde sa súbežne podávajú tiazidové diuretiká, sa odporúča sledovanie vápnika vzhľadom na zvýšené riziko hyperkalciémie. Systémové kortikosteroidy znižujú absorpciu vápnika. V prípade súbežného podávania kortikosteroidov môže byť potrebné zvýšenie dávky Caltrate 600 mg/400 IU D3.

Orlistát, kombinovaná liečba so živicou s výmenou iónov, ako je cholestyramín alebo laxatívami, ako je parafínový olej, môže znižovať gastrointestinálnu absorpciu vitamínu D3.

Uhličitan vápenatý môže zmeniť absorpciu tetracyklínu, ak je podávaný súbežne. Odporúča sa načasovať podávanie tetracyklínu tak, aby k nemu dochádzalo najmenej 2 hodiny pred alebo 4 až 6 hodín po perorálnom užití vápnika.

Hyperkalciémia môže zvyšovať toxicitu srdcových glykozidov v prípade súbežného podávania s vápnikom a vitamínom D. Následne musia byť pacienti pravidelne sledovaní (kontrola EKG a kalciémie).

Fenytoín alebo barbituráty môžu znižovať aktivitu vitamínu D3, pretože urýchľujú jeho metabolizmus.

Vápenaté soli môžu znižovať absorpciu železa, zinku alebo stroncia. Preto sa majú prípravky s obsahom železa, zinku alebo stroncia užívať s odstupom 2 hodín od užitia lieku s obsahom vápnika.

Vápenaté soli môžu znižovať absorpciu estramustínu alebo hormónov štítnej žľazy. Odporúča sa užívať Caltrate 600 mg/400 IU D3 s odstupom najmenej 2 hodiny od užitia týchto liekov.

V prípade súbežného podávania bisfosfonátu, fluoridu sodného alebo fluorochinolónu sa odporúča užívať Caltrate 600 mg/400 IU D3 s odstupom najmenej 3 hodín, pretože sa môže znížiť ich absorpcia počas trávenia.

Absorpciu vápnika môže inhibovať kyselina šťavelová (nachádzajúca sa v špenáte a rebarbore) a kyselina fytová (nachádzajúca sa v celozrnných cereáliách) tvorbou nerozpustných zlúčenín s iónmi vápnika. Pacienti nesmú užívať lieky s obsahom vápnika dve hodiny po požití potravín bohatých na kyselinu šťavelovú a kyselinu fytovú.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Caltrate 600 mg/400 IU D3 sa môže podávať počas gravidity v prípadoch nedostatku vápnika a vitamínu D3.

Denná dávka počas gravidity nemá prekročiť 1 500 mg vápnika a 600 IU vitamínu D. Štúdie na zvieratách potvrdili toxické účinky na reprodukciu pri vysokých dávkach vitamínu D.

U gravidných žien sa musí vyhnúť akémukoľvek predávkovaniu vápnikom alebo vitamínom D, pretože dlhodobá hyperkalciémia v gravidite môže viesť k retardácii fyzického i duševného vývoja, supravalvulárnej aortálnej stenóze a retinopatii u dieťaťa. Pri terapeutických dávkach sa nezaznamenali žiadne známky teratogenity vitamínu D3 u ľudí.

Dojčenie

Caltrate 600 mg/400 IU D3 sa môže užívať počas dojčenia. Vápnik a vitamín D3 prechádzajú do materského mlieka. Toto sa musí zohľadniť pri súčasnom podávaní vitamínu D3 dieťaťu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neexistujú žiadne údaje súvisiace s vplyvom tohto lieku na schopnosť viesť vozidlá. Výskyt tohto účinku je však málo pravdepodobný.

4.8 Nežiaduce účinky

Nižšie uvádzame nežiaduce účinky zoradené podľa systému, orgánu, triedy a frekvencie. Frekvencie sú definované nasledovne: menej časté (> 1/1 000 až < 1/100) alebo zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000).

Poruchy metabolizmu a výživy

Menej časté: hyperkalciémia a hyperkalciúria.

Poruchy gastrointestinálneho traktu

Zriedkavé: zápcha, plynatosť, nevoľnosť, bolesti brucha a hnačka.

Neznáme: vracanie (zvyčajne príznak predávkovania, pozri časť 4.9).

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Zriedkavé: svrbenie, vyrážka a žihľavka.

Poruchy obličiek a močových ciest

Neznáme: nefrolitiáza.

Poruchy imunitného systému

Neznáme: hypersenzitívne reakcie vrátane angioedému a opuchu hrtana.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie môže viesť k hypervitaminóze a hyperkalciémii. Príznaky hyperkalciémie môžu zahŕňať: anorexiu, smäd, nevoľnosť, vracanie, zápchu, bolesť brucha, svalovú slabosť, únavu, duševné poruchy, polydipsiu, polyúriu, bolesť kostí, renálnu kalcinózu, obličkové kamene, alkalózu, hypofosfatémiu a v závažných prípadoch srdcovú arytmiu, „Burnettov syndróm”. Extrémna hyperkalciémia môže viesť ku kóme a smrti. Neustále vysoké hladiny vápnika môžu viesť k ireverzibilnému poškodeniu obličiek a ku kalcifikácii mäkkých tkanív.

Liečba hyperkalciémie: Musia sa ukončiť všetky liečby vápnikom a vitamínom D3. Ukončiť sa musí aj liečba tiazidovými diuretikami, lítiom, vitamínom A a srdcovými glykozidmi. U pacientov s problémami ovplyvňujúcimi vedomie sa musí vykonať výplach žalúdka. Je potrebné zvážiť aj rehydratáciu a podľa závažnosti, oddelenú alebo kombinovanú liečbu slučkovými diuretikami, bisfosfonátmi, kalcitonínom a kortikosteroidmi. Musia sa sledovať sérové elektrolyty, funkcia obličiek a diuréza. V závažných prípadoch sa má sledovať EKG a kalciémia.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Uhličitan vápenatý a cholekalciferol

ATC kód: A12AX

Suplementácia vitamínu D koriguje nedostatočný príjem vitamínu D. Zvyšuje intestinálnu absorpciu vápnika. Optimálna dávka vitamínu D u starších ľudí je 500 – 1 000 IU denne. Suplementácia vápnika vyvažuje nedostatok vápnika v strave. U starších ľudí je zvyčajná potreba vápnika 1 500 mg/deň. Suplementácia vitamínu D a vápnika koriguje sekundárny senilný hyperparatyro­idizmus.

V 18-mesačnej dvojito zaslepenej placebom kontrolovanej štúdii, vykonanej s 3 270 ženami žijúcimi v ústavoch vo veku 84 ±6 rokov, ktoré užívali vitamín D3 ako doplnok (800 IU/deň) a fosforečnan vápenatý (zodpovedajúci 1 200 mg/deň elementárneho vápnika denne), sa preukázalo významné zníženie sekrécie parathormónu (PTH). Po 18 mesiacoch, po analýze podľa liečebného zámeru (intent-to-treat, ITT) bolo v skupine užívajúcej vápnik a vitamín D3 zistených 80 bedrových fraktúr a v skupine užívajúcej placebo 110 bedrových faktúr (p = 0,004). V štúdii následného sledovania po 36 mesiacoch bola v skupine užívajúcej vápnik a vitamín D3 zistená minimálne jedna bedrová fraktúra u 137 žien (n = 1 176) v porovnaní so 178 ženami v skupine užívajúcej placebo (n = 1 127) (p < 0,02).

5.2     Farmakokinetické vlastnosti

Vápnik

Absorpcia

Uhličitan vápenatý uvoľňuje v žalúdku ióny vápnika v závislosti od pH. Množstvo vápnika absorbovaného v gastrointes­tinálnom trakte je rádovo 30 % požitej dávky.

Distribúcia a metabolizmus

99 % vápnika sa ukladá do pevnej hmoty kostí a zubov. Zvyšné jedno percento sa nachádza vo vnútro- a mimobunkových tekutinách. Približne 50 % celkového množstva vápnika v krvi sa nachádza vo fyziologicky aktívnej ionizovanej forme, z čoho je približne 10 % v komplexoch s citrátovými, fosfátovými alebo inými aniónmi, pričom zvyšných 40 % je viazaných na proteíny, najmä na albumín.

Eliminácia

Vápnik sa eliminuje stolicou, močom a potom. Vylučovanie obličkami závisí od glomerulárnej filtrácie a od reabsorpcie vápnika v tubuloch.

Vitamín D

Absorpcia

Vitamín D sa ľahko absorbuje v tenkom čreve.

Distribúcia a metabolizmus

Cholekalciferol a jeho metabolity cirkulujú v krvi naviazané na špecifický alfa globulín. Cholekalciferol sa metabolizuje hydroxyláciou v pečeni na svoju aktívnu formu, 25-hydroxycholekal­ciferol. Ten sa potom metabolizuje obličkami na 1,25-dihydroxychole­kalciferol. 1,25-dihydroxychole­kalciferol je metabolit zodpovedný za zvýšenú absorpciu vápnika. Vitamín D3, ktorý nie je metabolizovaný, sa ukladá do tukového a svalového tkaniva.

Eliminácia

Vitamín D3 sa vylučuje stolicou a močom.

5.3     Predklinické údaje o bezpečnosti

Uhličitan vápenatý a cholekalciferol nevykázali mutagénny potenciál in vitro (Amesov test).

V štúdiách na zvieratách sa teratogénny účinok pozoroval pri dávkach oveľa vyšších ako sú liečebné dávky u ľudí.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

Jadro tablety:

mikrokryštalická celulóza

povidón

krospovidón typ A

nátriumlaurylsulfát

sodná soľ kroskarmelózy

magnéziumstearát

DL -a-tokoferol

čiastočne hydrogenovaný olej zo sójových bôbov

sacharóza hydrolyzovaná hovädzia želatína kukuričný škrob oxid kremičitý

Obal tablety:

ľahký tekutý parafín

mastenec OPADRY OY-S-27203:

metylhydroxypro­pylcelulóza

oxid titaničitý (E171)

ľahký tekutý parafín

nátriumlaurylsulfát červený oxid železitý (E172) čierny oxid železitý (E172) žltý oxid železitý (E172)

6.2    Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3    Čas použiteľnosti

2 roky.

6.4    Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Fľašu udržiavajte dôkladne uzatvorenú na ochranu pred vlhkosťou.

6.5    Druh obalu a obsah balenia

Nepriehľadné biele fľaše z polyetylénu s vysokou hustotou s polypropylénovým viečkom a indukčne hermetizovanou fóliovou vložkou.

Fľaše obsahujú 20, 30, 60, 90 alebo 180 tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7.   DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Pfizer Corporation Austria GmbH

Floridsdorfer Hauptstrasse 1 1210 Viedeň Rakúsko

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

39/0359/09-S

9.   DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 14. augusta 2009