Súhrnné informácie o lieku - Candibene 100 mg
1. NÁZOV LIEKU
Candibene 100 mg
Candibene 200 mg
vaginálne tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna vaginálna tableta Candibene 100 mg obsahuje 100 mg klotrimazolu.
Jedna vaginálna tableta Candibene 200 mg obsahuje 200 mg klotrimazolu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Vaginálna tableta.
Candibene 100 mg: Biele, bikonvexné, podlhovasté tablety s označením CL na jednej strane.
Candibene 200 mg: Biele, bikonvexné, podlhovasté tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Candibene vaginálne tablety sú indikované na:
-
– infekčný výtok spôsobený kvasinkami rodu Candida,
-
- zápaly vagíny vyvolané kvasinkami (najčastejšie rodu Candida) a patogénmi rodu Trichomonas
-
– superinfekcie spôsobené baktériami citlivými na klotrimazol.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Candibene 100 mg vaginálne tablety:
1 x denne večer, počas šiestich za sebou nasledujúcich dní sa zavádza do pošvy jedna vaginálna tableta Candibene 200 mg vaginálne tablety:
1× denne večer, počas troch za sebou nasledujúcich dní sa zavádza do pošvy jedna vaginálna tableta Liečba sa v prípade potreby môže predĺžiť o ďalších 3 až 6 dní.
Ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako 7 dní, pacient môže mať zdravotný stav, ktorý si vyžaduje liečbu lekárom.
Pediatrická populácia
Liek je vhodný pre dievčatá od 12 rokov.
Spôsob podávania:
Vaginálne tablety sa majú aplikovať poležiačky aplikátorom čo najhlbšie do vagíny, najlepšie večer pred spaním. Počas menštruácie sa môže liek Candibene podávať len v prípade, ak sú príznaky ochorenia veľmi výrazné. Počas gravidity sa pri aplikácii tabliet nemá používať aplikátor (pozri aj časti 4.3 Kontraindikácie a 4.6 Fertilita, gravidita a laktácia).
Upozornenie:
Pretože vo väčšine prípadov je mykózou postihnutá vulva a vagína naraz, majú sa súčasne liečiť obidve oblasti. Aby sa predišlo reinfekcii, je potrebné vyšetriť aj partnera a v prípade pozitívneho výsledku sa majú partneri podrobiť liečbe súčasne.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na klotrimazol alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Z výsledkov epidemiologických sledovaní gravidných žien vyplýva oprávnené podozrenie, že klotrimazol podávaný vaginálne v 1. trimestri gravidity môže zvýšiť výskyt potratov. Vyšetrenia v 2. a 3. trimestri gravidity nie sú k dispozícii.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Ak má pacientka horúčku (teplotu 38 °C alebo vyššiu), bolesť podbruška, bolesť chrbta, zapáchajúci vaginálny výtok, nauzeu, vaginálne krvácanie a/alebo súvisiacu bolesť chrbta, pacientka má vyhľadať lekára.
Ak sa symptómy vrátia v priebehu 2 mesiacov, pacient má vyhľadať lekára.
Pri preukázaní infekcie vyvolanej Trichomonas vaginalis je nevyhnutná súbežná liečba perorálne podávanými antibiotikami, a to aj u sexuálneho partnera. Liečbu nie je vhodné začať tesne pred menštruáciou alebo v priebehu menštruácie. Candibene môže znížiť účinnosť a bezpečnosť niektorých antikoncepčných metód na báze latexu, napr. prezervatívu alebo pesaru. Tento vplyv je dočasný a vyskytuje sa iba počas liečby.
4.5 Liekové a iné interakcie
Klotrimazol môže znížiť účinok amfotericínu a iných polyénových antibiotík (nystatínu a natamycínu). Pri vaginálnej aplikácii klotrimazolu nevznikajú interakcie s inými liekmi, najmä pre malú resorpciu klotrimazolu.
Súbežná liečba vaginálnym klotrimazolom a perorálnym takrolimusom (FK-506; imunosupresívum) môže viesť k zvýšeným plazmatickým hladinám takrolimusu. Pacienti majú byť preto dôkladne monitorovaní z dôvodu symptómov predávkovania takrolimusom alebo sirolimusom, ak je potrebné pomocou stanovenia príslušných plazmatických hladín.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Fertilita
Štúdie s ľuďmi o účinkoch klotrimazolu na fertilitu sa nevykonali. Štúdie na zvieratách však nepreukázali žiadne účinky liečiva na fertilitu.
Gravidita
V prvých troch mesiacoch gravidity majú vaginálnu aplikáciu klotrimazolu nahradiť iné lieky. Ak je však podávanie klotrimazolu v gravidite nevyhnutné, treba ho aplikovať bez aplikátora, resp. má to urobiť lekár. Klotrimazol sa má podávať gravidným ženám opatrne, pretože štúdie, ktoré by vylučovali riziko vzniku malformácií plodu po vaginálnom a dermálnom podávaní klotrimazolu, nie sú k dispozícii. Pozri aj časť 5.3.
Dojčenie
Dostupné farmakodynamické/toxikologické údaje u zvierat preukázali vylučovanie klotrimazolu a jeho metabolitov do materského mlieka. Počas liečby klotrimazolom sa má dojčenie prerušiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Candibene nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Frekvencie výskytu nežiaducich účinkov sú zoradené podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Zriedkavé: sliznicové reakcie, napr. pálenie v pošve,
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé: svrbenie, vyrážka.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
Správy o prípadoch intoxikácie klotrimazolom nie sú k dispozícii. Špecifické antidotum neexistuje.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Gynekologické antiinfektíva a antiseptiká, deriváty imidazolu, ATC kód: G01AF02
Mechanizmus účinku
Účinok klotrimazolu je primárne fungistatický. Antimykotický efekt klotrimazolu spočíva podľa súčasných poznatkov v útlme biosyntézy ergosterínu. Ergosterín je základná zložka bunkovej membrány plesní a kvasiniek. Vplyvom klotrimazolu nastávajú zmeny zloženia a vlastností membrán plesní a s tým spojené poruchy permeability vedú nakoniec k lýze buniek. Klotrimazol vo fungistatických koncentráciách ovplyvňuje aj mitochondriálne a peroxizomálne enzýmy. Dôsledkom je toxické zvýšenie koncentrácie peroxidu vodíka, čo prispieva k zániku bunky („hydrogénperoxidové samostrávenie“).
Klinická účinnosť a bezpečnosť
Klotrimazol má in vitro aj in vivo široké antimykotické spektrum účinku, ktoré zahrňuje dermatofyty, plesne, dimorfné huby a kvasinky. Pri vhodných pokusných podmienkach sú minimálne inhibičné koncentrácie (MIK) klotrimazolu pre tieto druhy húb menej ako 0,062 – 4 (- 8) ^g/ml substrátu.
Okrem antimykotického účinku inhibuje klotrimazol in vitro množenie Korynebaktérií a grampozitívnych kokov, okrem enterokokov, v koncentráciách 0,5 – 10 ^g/ml substrátu a pôsobí trichomonadocídne v koncentráciách 100 ^g/ml.
Rezistencia na klotrimazol je priaznivá: primárne rezistentné varianty citlivých druhov húb sú veľmi zriedkavé a vývoj sekundárnej rezistencie citlivých druhov sa v zvyčajných podmienkach terapie pozoruje len výnimočne.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické vyšetrenia po dermálnej a vaginálnej aplikácii klotrimazolu dokázali, že klotrimazol sa len málo resorbuje (2, resp. 3 – 10 % podanej dávky). Z toho vyplývajúce maximálne koncentrácie v plazme boli nižšie ako 10 ng/ml a nemali merateľné systémové účinky ani vedľajšie účinky.
Klotrimazol sa metabolizuje v pečeni oxidáciou a odbúravaním imidazolového kruhu (dezamináciou a desalkyláciou) na neúčinné hydroxyderiváty, ktoré sa vylučujú najmä žlčou do stolice.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxikologické vlastnosti:
Akútna toxicita (LD50) klotrimazolu pri hlodavcoch je medzi 500 – 900 mg/kg telesnej hmotnosti, pri mačkách, králikoch a psoch sa nedali stanoviť (vracanie zvierat pri dávkach nad 100 mg/kg hmotnosti tela) letálne dávky.
Subakútna/subchronická toxicita:
Pri trojtýždňovom subakútnom dermálnom podávaní klotrimazolu v dávkach 500 mg/kg telesnej hmotnosti králikom a pri vaginálnom podávaní psom zistili dobrú dermálnu a vaginálnu znášanlivosť. Klotrimazol nemal primárne dráždivý účinok na kožu ani na sliznicu. Podanie 1% roztoku klotrimazolu do oka nevyvolalo príznaky poškodenia.
Pi stanovení subakútnej, resp. subchronickej toxicity (až do 13 týždňov) pri podávaní dávok do 200 mg/kg telesnej hmotnosti pri psoch a potkanoch sa zistili zmeny hepatálnych testov (hodnoty transamináz a alkalickej fosfatázy) a makroskopické zväčšenie pečene spolu s mikroskopickou hypertrofiou pečeňových buniek. Nekróza hepatocytov sa nepozorovala. Tieto zmeny sú typické pre perorálne podávanie azolových antimykotík.
Chronická toxicita:
Dlhodobá aplikácia vysokých perorálnych dávok potkanom, psom a opiciam vyvolala zmeny na pečeni a nadobličkách: od dávky závislá hypertrofia pečene (hypertrofia buniek a zvýšenie hmotnosti orgánu) na základe indukcie mikrozomálnych enzýmov v hepatocytoch. Príznaky intrahepatálnej cholestázy ani iné patologické zmeny sa pri psoch ani pri opiciach neprejavili. Pri potkanoch sa občas objavili degeneratívne zmeny pečeňových buniek pri dávke 20 mg/kg telesnej hmotnosti, ktorých príčinou je mimoriadna citlivosť potkanov na klotrimazol. Funkčná hypertrofia je reverzibilná, vymizne po skončení terapie.
Zhrubnutie drene nadobličiek spôsobilo nahromadenie tuku v zona fasciculata a reticularis. Poškodenie parenchýmu nadobličiek sa nepozorovalo. Aj tieto príznaky sú reverzibilné, po skončení podávania pretrvávajú dlhšie ako hepatálne zmeny.
Mutagenita:
Mutagénne vlastnosti sa vylúčili na základe vyšetrenia dominantného letálneho testu a cytologického vyšetrenia spermatogónií škrečkov pri dávkach 100 mg/kg telesnej hmotnosti.
Karcinogenita:
Pri sledovaniach chronickej toxicity na potkanoch pri perorálnom podávaní 10, 25, 50 a 150 mg/kg telesnej hmotnosti klotrimazolu denne počas 78 týždňov sa neprejavili náznaky karcinogénneho potenciálu.
Toxické ovplyvnenie reprodukcie:
Experimentálne sledovania myší, potkanov a králikov nevykázali prejavy embryotoxického účinku klotrimazolu po vaginálnom podávaní. Skúšky fertility pri potkanoch po podávaní 50 mg/kg telesnej hmotnosti nepotvrdili ovplyvnenie plodnosti zvierat.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy,
kukuričný škrob,
kyselina adipová, hydrogenuhličitan sodný, kopovidón,
magnéziumstearát,
koloidný oxid kremičitý bezvodý,
polysorbát 80
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Al/Al blister, aplikátor, písomná informácia pre používateľku, papierová škatuľka.
Veľkosti balenia:
Candibene 100 mg: 6 vaginálnych tabliet s aplikátorom,
Candibene 200 mg: 3 vaginálne tablety s aplikátorom.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
ratiopharm GmbH,
Graf-Arco-Str. 3,
89079 Ulm,
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
54/0922/92-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. decembra 1992
Dátum posledného predĺženia registrácie: 11. októbra 2007