Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

CARDIORAL 75 mg mäkké kapsuly - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - CARDIORAL 75 mg mäkké kapsuly

1. NÁZOV LIEKU

CARDIORAL 75 mg mäkké kapsuly

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá kapsula obsahuje 75 mg kyseliny acetylsalicylovej.

Pomocná látka so známym účinkom: tekutý sorbitol, čiastočne dehydrovaný (E 420)

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Mäkká kapsula

Nepriehľadná svetložltá oválna mäkká kapsula veľkosti 6.

Rozmery:

Stredná dĺžka: 13,7 mm

Stredná šírka: 8,5 mm

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

  • – Sekundárna prevencia infarktu myokardu.

  • – Prevencia kardiovaskulárnej morbidity u pacientov trpiacich na stabilnú angínu pectoris.

  • - Nestabilná angína pectoris v anamnéze, s výnimkou podávania počas akútnej fázy.

  • – Prevencia oklúzie štepu po transplantácii bypasu koronárnej tepny (Coronary Artery Bypass Grafting (CABG)).

  • - Koronárna angioplastika, s výnimkou podávania počas akútnej fázy.

  • – Sekundárna prevencia prechodných ischemických atakov (TIA) a ischemických cerebrovaskulárnych príhod (CVA) za predpokladu, že bolo vylúčené intracerebrálne krvácanie.

CARDIORAL sa neodporúča v život zachraňujúcich situáciách. Je určený na sekundárnu prevenciu pri chronickej liečbe.

CARDIORAL je indikovaný dospelým a deťom vo veku od 12 rokov.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

CARDIORAL sa nemá užívať predtým, než sa lekár vyjadrí ku vhodnosti liečby. Liečba má byť dlhodobá a pod lekárskym dohľadom.

Dávkovanie

Dospelí

Zvyčajná dávka je 75 mg denne.

Starší pacienti

Ak nie je prítomná ťažká renálna alebo hepatálna insuficiencia (pozri časti 4.3 Kontraindikácie a 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní), odporúča sa bežná dávka pre dospelých.

Pediatrická populácia

CARDIORAL sa neodporúča u detí mladších ako 12 rokov (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).

Spôsob podávania

Prehltnite kapsulu s vodou.

4.3 Kontraindikácie

  • Precitlivenosť na liečivo, zlúčeniny kyseliny salicylovej alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. alebo na iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) (skrížená reaktivita).
  • Pacienti s už existujúcou mastocytózou, u ktorých použitie kyseliny acetylsalycilovej môže vyvolať závažné alergické reakcie (vrátane obehového šoku s návalmi tepla, hypotenziou, tachykardiou a vracaním).
  • Astma vyvolaná podávaním acetylsalicylátov alebo látok s podobným účinkom, najmä nesteroidných protizápalových liekov v anamnéze.
  • Pacienti so žalúdočnými ťažkosťami alebo pacienti, ktorí trpeli bolesťami žalúdka pri predchádzajúcom užívaní kyseliny acetylsalicylovej. Závažná nekontrolovaná srdcová nedostatočnosť.
  • Aktívny peptický vred a/alebo krvácanie do žalúdka/tenkého čreva Akékoľvek vrodené alebo získané hemoragické ochorenie.
  • Riziko hemorágie alebo iné typy krvácania, ako napríklad cerebrovaskulárne krvácanie.
  • Závažná hepatálna insuficiencia.
  • Závažná renálna insuficiencia.
  • Pacienti s hemoragickou diatézou alebo s poruchami koagulácie ako napr. hemofília a hypotrombinémia.
  • Dávky nad 100 mg denne v treťom trimestri gravidity (pozri časť 4.6 Fertilita, gravidita a laktácia).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

CARDIORAL nie je vhodný ako protizápalový/a­nalgetický/an­tipyretický li­ek.

Odporúča sa pre použitie u dospelých a u detí starších ako 12 rokov.

CARDIORAL sa má podávať s opatrnosťou a jeho podávanie sa má sledovať v nasledujúcich prípadoch:

  • – u pacientov so žalúdočným alebo dvanástnikovým vredom alebo gastrointestinálnym krvácaním alebo gastritídou v anamnéze

  • – u pacientov s renálnou insuficienciou

  • – u pacientov s hepatálnou insuficienciou

  • – u pacientov s astmou: výskyt astmatického záchvatu u niektorých pacientov môže súvisieť s alergiou na nesteroidné protizápalové lieky alebo na kyselinu acetylsalicylovú; v takom prípade je tento liek kontraindikovaný (pozri časť 4.3 „Kontrainikácie“)

  • – u pacientov s metrorágiou alebo menorágiou (riziko silnejšieho menštruačného krvácania a jeho dlhšieho trvania).

V priebehu liečby sa môže kedykoľvek vyskytnúť gastrointestinálne krvácanie alebo vredy/perforácia bez anamnézy alebo predchádzajúcich prejavov. Relatívne riziko sa zvyšuje u starších pacientov, u pacientov s nízkou telesnou hmotnosťou a u pacientov, ktorí užívajú antikoagulanciá alebo inhibítory agregácie krvných doštičiek (pozri časť 4.5 „Interakcie s inými liekmi“).

V prípade gastrointesti­nálneho krvácania sa musí liečba okamžite ukončiť.

Vzhľadom na inhibičný účinok kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu krvných doštičiek, ktorý sa prejavuje aj pri veľmi nízkych dávkach a pretrváva počas niekoľkých dní, má byť pacient upozornený na riziko krvácania v prípade chirurgického zákroku, dokonca aj menšieho charakteru (napr. extrakcia zubu).

U niektorých závažných foriem deficitu G6PD môžu vysoké dávky kyseliny acetylsalicylovej spôsobiť hemolýzu. V prípade deficitu G6PD sa má kyselina acetylsalicylová podávať pod lekárskym dohľadom.

Liek obsahuje sorbitol: pacienti so zriedkavou vrodenou intoleranciou fruktózy nesmú tento liek užívať.

Pediatrická populácia

Neodporúča sa podávanie kyseliny acetylsalicylovej u detí mladších ako 12 rokov, pokiaľ predpokladaný prínos nepreváži možné riziká. Kyselina acetylsalicylová môže byť u niektorých detí faktorom, ktorý prispieva ku vzniku Reyeovho syndrómu.

4.5 Liekové a iné interakcie

Viaceré liečivá sa podieľajú na interakciách kvôli ich inhibičnému účinku na agregáciu krvných doštičiek:

abciximab, kyselina acetylsalicylová, klopidogrel, epoprostenol, eptifibatid, iloprost a iloprost trometamol, tiklopidín a tirofiban.

Použitie viacerých inhibítorov agregácie krvných doštičiek zvyšuje riziko krvácania, rovnako ako aj ich kombinácia s heparínom alebo príbuznými molekulami, perorálnymi antikoagulanciami alebo inými trombolytikami a musí sa zobrať do úvahy pravidelným klinickým monitorovaním.

Kombinácie, ktoré sa neodporúčajú:

  • perorálne antikoagulanciá pri dávkach kyseliny acetylsalicylovej, ktoré sa používajú na inhibíciu agregácie krvných doštičiek a u pacientov s anamnézou gastroduodenálnych vredov: zvýšené riziko krvácania.
  • klopidogrel (okrem schválených indikácií pre túto kombináciu u pacientov s akútnym koronárnym syndrómom): zvýšené riziko krvácania. Pokiaľ nie je možné vyhnúť sa súbežnému podávaniu, odporúča sa klinické monitorovanie.
  • urikozuriká (benzbromarón, probenecid): zníženie urikosurického účinku kvôli kompetícii pri eliminácii kyseliny močovej v renálnych tubuloch.
  • tiklopidín: zvýšené riziko krvácania. Ak nie je možné vyhnúť sa súbežnému podávaniu, odporúča sa klinické monitorovanie.

Kombinácie, ktoré si vyžadujú opatrnosť pri používaní:

  • metotrexát v dávkach > 15 mg pri dávkach kyseliny acetylsalicylovej, ktoré sa používajú na inhibíciu agregácie krvných doštičiek: zvýšená toxicita metotrexátu, najmä hematologickej toxicity (v dôsledku zníženia renálneho klírensu metotrexátu kyselinou acetylsalicylovou). Krvný obraz sa má sledovať každý týždeň v priebehu prvých týždňov súbežného podávania. Pozorné monitorovanie je potrebné u pacientov s poruchou funkcie obličiek (aj miernou), rovnako ako u starších pacientov. Klopidogrel (v schválených indikáciách pre túto kombináciu u pacientov s akútnym koronárnym syndrómom): zvýšené riziko krvácania. Odporúča sa klinické monitorovanie.
  • lokálne gastrointestinálne lieky, antacidá a čierne uhlie: zvýšená renálna exkrécia
  • nízkomolekulárne heparíny (a príbuzné molekuly) a nefrakcionovaný heparín v preventívnych dávkach u pacientov mladších ako 65 rokov: súbežné podávanie pôsobí na rôznych úrovniach hemostázy a zvyšuje riziko krvácania. Preto je u pacientov mladších ako 65 rokov, pri súbežnom podávaní heparínu v preventívnych dávkach (alebo príbuzných molekúl) a kyseliny acetylsalicylovej v akejkoľvek dávke, potrebné vziať to do úvahy udržiavaním klinického a laboratórneho monitorovania podľa potreby.
  • nízkomolekulárne heparíny (a príbuzné molekuly) a nefrakcionované heparíny v terapeutických dávkach alebo u starších pacientov (>65 rokov) bez ohľadu na dávku heparínu a pre dávky kyseliny acetylsalicylovej, ktoré sa používajú na inhibíciu agregácie krvných doštičiek: zvýšené riziko krvácania (inhibícia agregácie krvných doštičiek a agresia kyseliny acetylsalicylovej na gastroduodenálne sliznice).
  • trombolytiká: zvýšené riziko krvácania.
  • perorálne antikoagulanciá pri dávkach kyseliny acetylsalicylovej, ktoré sa používajú na inhibíciu agregácie krvných doštičiek: zvýšené riziko krvácania.
  • iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) pri dávkach kyseliny acetylsalicylovej, ktoré sa používajú na inhibíciu agregácie krvných doštičiek: zvýšené riziko gastrointesti­nálnych vredov a krvácania.
  • selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (citalopram, escitalopram, fluoxetín, fluvoxamín, paroxetín, sertralín): zvýšené riziko krvácania.
  • experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofén môže pri súbežnom podávaní inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu krvných doštičiek (pozri časť 5.1 „Farmakodynamické vlastnosti“).

Avšak, limitované údaje a nepresnosti týkajúce sa extrapolácie ex vivo údajov na klinickú situáciu neumožňujú prijať jednoznačné závery pre pravidelné užívanie ibuprofénu a pri príležitostnom užívaní ibuprofénu sa neočakáva žiaden klinicky relevantný účinok.

Kyselina acetylsalicylová v kombinácii s alkoholom môže zvýšiť riziko krvácania v gastrointes­tinálnom trakte.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nízke dávky (<100 mg denne):

Klinické štúdie naznačujú, že kyselina acetylsalicylová v dávkach nižších ako 100 mg/deň sa javí byť bezpečná pri obmedzenom použití v pôrodníctve, avšak je potrebné osobitné monitorovanie.

S používaním dávok vyšších ako 100 mg/deň až do 500 mg/deň nie sú dostatočné klinické skúsenosti.

Dávky 500 mg denne a vyššie:

Inhibícia syntézy prostaglandínov môže negatívne ovplyvniť tehotenstvo a/alebo embryofetálny vývoj. Dáta z epidemiologických štúdií naznačujú zvýšené riziko potratov a srdcových malformácií a gastroschízy po použití inhibítora syntézy prostaglandínov v skorej fáze tehotenstva. Absolútne riziko kardiovaskulárnych malformácií bolo zvýšené z menej ako 1 % na približne 1,5 %. Predpokladá sa, že riziko sa zvyšuje s dávkou a dĺžkou liečby. U zvierat sa preukázalo, že inhibítor syntézy prostaglandínov vedie k zvýšeniu preimplantačných a postimplantačných strát a embryofetálnej letality. U zvierat, ktorým sa podával inhibítor syntézy prostaglandínov počas obdobia organogenézy, bol ďalej popísaný zvýšený výskyt rôznych chýb vrátane kardiovaskulárnych. V prvom a druhom trimestri gravidity sa kyselina acetylsalicylová nemá podávať, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ak kyselinu acetylsalicylovú užíva žena, ktorá sa pokúša otehotnieť alebo je v prvom a druhom trimestri tehotenstva, je potrebné podávať čo najnižšiu dávku a liečba má byť čo najkratšia.

  • V treťom trimestri tehotenstva môžu všetky inhibítory syntézy prostaglandínov vystaviť plod:

  • - kardiopulmonálnej toxicite (s predčasným uzáverom ductus arteriosus a pľúcnou hypertenziou);

  • – renálnej dysfunkcii, ktorá môže progredovať až k zlyhaniu obličiek s oligo-hydroamniózou.

  • V neskorej fáze tehotenstva sa môže u matky a plodu prejaviť:

  • – inhibícia kontrakcií maternice, ktorá má za následok oneskorený alebo predĺžený pôrod.

Z týchto dôvodov je kyselina acetylsalicylová kontraindikovaná v treťom trimestri gravidity (po 24. týždni gestácie) (pozri časť 4.3 Kontraindi­kácie).

Dojčenie

Kyselina acetylsalicylová prechádza do materského mlieka: preto sa neodporúča podávať kyselinu acetylsalicylovú počas dojčenia (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).

4.7    Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

CARDIORAL nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8   Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sú rozdelené do tried orgánových systémov.

Na základe dostupných údajov sa frekvencie výskytu nežiaducich účinkov nemôžu spoľahlivo odhadnúť. Preto sú frekvencie uvedené ako „neznáme“.

Poruchy krvi a lymfatického systému

Hemoragické syndrómy (epistaxia, krvácanie ďasien, purpura a pod.) s predĺženým časom krvácania. Riziko krvácania môže pretrvávať 4 až 8 dní po ukončení liečby kyselinou acetylsalicylovou. Môže to spôsobiť zvýšené riziko krvácania pri chirurgických zákrokoch. Tiež sa môže vyskytnúť intrakraniálne a gastrointestinálne krvácanie. Intrakraniálne krvácanie môže byť smrteľné, najmä ak sa podáva starším pacientom.

Trombocytopénia.

Poruchy gastrointesti­onálneho traktu

Bolesť brucha

Okultné alebo zjavné gastrointestinálne krvácanie (hemateméza, meléna a pod.) a následná anémia z nedostatku železa. Riziko krvácania je závislé na dávke. Vredy a perforácie žalúdka.

Poruchy proximálnej časti gastrointesti­nálneho traktu: ezofagitída, erozívna duodenitída, erozívna gastritída, ezofageálne vredy, perforácia vredov tenkého čreva, kolitída a perforácia tenkého čreva. Poruchy distálnej časti gastrointesti­nálneho traktu: tenkého (jejunum a ileum) a hrubého (hrubé črevo a rektum).

Tieto reakcie môžu alebo nemusia byť spojené s hemorágiou a môžu sa vyskytnúť pri akejkoľvek dávke kyseliny acetylsalicylovej u pacientov s varovnými príznakmi alebo bez nich alebo s predchádzajúcou anamnézou závažných gastrointesti­nálnych udalostí.

Poruchy pečene a žlčových ciest

Zvýšenie hepatálnych enzýmov, poškodenie pečene najmä hepatocelulárne.

Hepatálna insufuciencia.

Poruchy imunitného systému

Hypersenzitívne reakcie, anafylaktické reakcie, astma, angioedém.

Poruchy nervového systému

Bolesť hlavy, závrat, dojem straty sluchu, tinnitus, ktoré sú zvyčajne prejavmi predávkovania. Intrakraniálne krvácanie.

Poruchy metabolizmu a výživy

Neznáme: hyperurikémia, hypoglykémia.

Poruchy ciev

Zriedkavé: hemoragické poruchy (epistaxa, krvácanie ďasien).

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Nekardiogénny pulmonálny edém pri chronickom užívaní a v súvislosti s hypersenzitívnou reakciou na kyselinu acetylsalicylovú.

Zriedkavé: astma, rinitída, bronchospazmus

Poruchy obličiek a močových ciest

Porucha funkcie obličiek

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Zriedkavé: menorágia

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Zriedkavé: žihľavka, kožné reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Riziko predávkovania sa týka starších pacientov a najmä malých detí (terapeutické predávkovanie, časté podávanie, náhodná otrava), ktoré môže byť smrteľné. Nekardiogénny pulmonálny edém sa môže vyskytnúť pri akútnom a chronickom predávkovaní kyselinou acetylsalicylovou (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky).

Príznaky

Stredne ťažká intoxikácia:

Prejavy ako sú tinnitus, dojem straty sluchu, bolesť hlavy a závrat sú charakteristické pre predávkovanie a môžu sa upraviť po znížení dávky.

Závažná intoxikácia:

Príznaky zahŕňajú: horúčku, hyperventiláciu, ketózu, respiračnú alkalózu, metabolickú acidózu, kómu, kardiovaskulárny kolaps, respiračnú insuficienciu, závažnú hypoglykémiu.

U detí môže byť predávkovanie smrteľné aj po jednorazovom užití tak nízkej dávky ako je 100 mg/kg.

Liečba
  • – okamžitý prevoz na jednotku intenzívnej starostlivosti

  • – výplach žalúdka a podanie aktívneho uhlia

  • – kontrola acidobazickej rovnováhy

  • – alkalizácia moču s monitorovaním pH moču

  • – hamodialýza v prípade závažnej intoxikácie

  • – symptomatická liečba

5   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1   Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiagreganciá trombocytov okrem heparínu

ATC kód: B01AC06

Kyselina acetylsalicylová inhibuje aktiváciu trombocytov: blokádou trombocytovej cyklooxygenázy acetyláciou inhibuje syntézu tromboxánu A2, čo je fyziologická aktivačná látka uvoľňovaná trombocytmi, ktorá hrá úlohu pri komplikáciách ateromatóznych lézií. Opakované dávky od 20 do

325

mg sa podieľajú na inhibícii enzymatickej aktivity od 30 do 99 %.

Vzhľadom na ireverzibilnú povahu väzby pretrváva tento účinok po dobu životnosti trombocytu (7 –10 dní). Inhibičný účinok sa nevyčerpá pri dlhodobej liečbe a enzymatická aktivita postupne opäť začína po obnove trombocytov za 24 – 48 hodín po prerušení liečby.

Kyselina acetylsalicylová predlžuje čas krvácania v priemere o 50 až 100 %. U jednotlivých osôb je možné pozorovať rozdiely.

Experimentálne údaje naznačujú, že súbežne podávaný ibuprofén môže inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu trombocytov. V jednej štúdii sa zistilo, že ak sa podala jednorazová dávka 400 mg ibuprofénu 8 hodín pred alebo v priebehu 30 minút po dávke 81 mg kyseliny acetylsalicylovej s okamžitým uvoľňovaním, došlo k zníženiu účinku kyseliny acetylsalicylovej na tvorbu tromboxánu alebo agregáciu trombocytov. Obmedzenie týchto údajov a nepresnosti ohľadom extrapolácie laboratórnych údajov na klinickú situáciu však neumožňujú vykonať jednoznačné závery ohľadom pravidelného používania ibuprofénu a nepredpokladá sa žiaden klinicky významný účinok pri príležitostnom použití ibuprofénu.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Maximálna plazmatická koncentrácia (Cmax) sa dosahuje asi po 40 minútach (tmax). Hlavným miestom absorpcie je proximálna časť tenkého čreva. Avšak významná časť dávky sa hydrolyzuje na kyselinu salicylovú v stene tenkého čreva v priebehu absorpcie.

Stupeň hydrolýzy závisí od rýchlosti absorpcie.

Podávanie kyseliny acetylsalicylovej s jedlom spomaľuje jej absorpciu (nižšie plazmatické koncentrácie), ale ju nezníži.

Distribúcia

Distribučný objem kyseliny acetylsalicylovej je približne 0,16 l/kg telesnej hmotnosti. Kyselina salicylová, ktorá je prvým produktom premeny kyseliny acetylsalicylovej, sa viaže na plazmatické bielkoviny, prevažne albumín, z viac ako 90 %. Kyselina salicylová pomaly preniká do synoviálnej tekutiny. Prestupuje placentou a prechádza do materského mlieka.

Biotransformácia

Acetylsalicylát sa premieňa na kyselinu salicylovú primárne hydrolýzou. Polčas kyseliny acetylsalicylovej je krátky: približne 15 – 20 minút.

Kyselina salicylová sa následne mení na konjugáty s glycínom a s kyselinou glukurónovou a stopy kyseliny gentisovej. Pri vyšších terapeutických dávkach je miera konverznej kapacity kyseliny salicylovej prekročená a farmakokinetika sa stáva nelineárna.

To vedie k predĺženiu zdanlivého polčasu eliminácie kyseliny salicylovej z niekoľkých hodín na približne dvadsaťštyri hodín.

Eliminácia

Vylučovanie prebieha najmä obličkami. Tubulárna reabsorpcia kyseliny acetylsalicylovej je závislá na pH. Pri alkalizácii moču sa podiel nezmenenej kyseliny acetylsalicylovej môže zvýšiť z približne 10 % až na približne 80 %.

5.3    Predklinické údaje o bezpečnosti

  • V štúdiách na potkanoch boli pozorované fetotoxické a teratogénne účinky kyseliny acetylsalicylovej pri dávkach toxických pre matku. Klinický význam tohto nálezu nie je známy, keďže dávky použité

v predklinických štúdiách sú oveľa vyššie (najmenej 7-násobne) ako sú maximálne odporúčané dávky pri cielených kardiovaskulárnych indikáciách.

  • V štúdiách na myšiach a potkanoch neboli pozorované karcinogénne účinky.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

Obsah kapsuly: triglyceridy omega-3 kyselín škrob

kyselina citrónová

žltý vosk (E 901)

hydrogénovaný kokosový olej

palmový olej

Obal kapsuly:

želatína (E 441)

tekutý, čiastočne dehydrovaný sorbitol (E 420)

glycerol

kukuričný škrob

6.2    Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3    Čas použiteľnosti

2 roky

6.4   Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať pri teplote do 25 °C.

Uchovávať v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

Kapsuly musia byť užité do 40 dní od prvého otvorenia fľaše.

6.5   Druh obalu a obsah balenia

Kapsuly sú balené do Pentapharm Aclar/Aluminium blistrov.

Každá škatuľa obsahuje 30 mäkkých kapsúl.

Kapsuly sú balené do 50 ml okrúhlej plastovej fľaše s uzáverom so závitom a integrovaným vysušovadlom.

Každá fľaša obsahuje 30 mäkkých kapsúl.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6    Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnýmipo­žiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

IBSA Slovakia s.r.o.

Mýtna 42

811 05 Bratislava

Slovenská republika

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

16/0014/10-S

9.   DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 26.februára 2010 Dátum posledného predĺženia registrácie: