Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

CILKANOL - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - CILKANOL

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

CILKANOL

300 mg tvrdé kapsuly

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá tvrdá kapsula obsahuje 300 mg troxerutínu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tvrdá kapsula.

Žltobiele tvrdé kapsuly obsahujúce žltú náplň.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Chronická žilová nedostatočnosť varikózneho alebo posttrombotického pôvodu; subjektívne ťažkosti chorých s varixami, hemoroidmi; miestne opuchy, napr. posttraumatického, lymfatického pôvodu, komplikujúce zápal žíl alebo trombózu; poruchy odolnosti kapilár, najmä pri vaskulárnych purpurách a mikroangiopatiách (diabetická retinopatia).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Na začiatku liečby je zvyčajná dávka pre dospelých a dospievajúcich 3-krát denne 300 mg do ústupu ťažkostí. Udržiavacia dávka je 2-krát denne 300 mg.

Liečba má trvať minimálne 2–4 týždne.

Pri renálnej a hepatálnej insuficiencii sa dávkovanie nemení.

Spôsob podávania

Kapsuly sa užívajú celé, nerozhryznuté, najlepšie počas jedla, zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na troxerutín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Nie sú skúsenosti s podávaním lieku deťom do 15 rokov. Pri povrchovej tromboflebitíde alebo hlbokej flebotrombóze nenahrádza podávanie troxerutínu protizápalovú a antitrombotickú liečbu.

4.5 Liekové a iné interakcie

Nie sú známe.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Pri testovaní na zvieratách a niekoľkých klinických sledovaniach nevykazovalo liečivo žiadnu embryotoxickú ani teratogénnu aktivitu. Bezpečnosť podávania troxerutínu u žien počas gravidity nie je dostatočne preukázaná (chýbajú údaje). Z tohto dôvodu je možné pripustiť podávanie lieku v gravidite len vtedy, ak predpokladaný terapeutický prínos prevyšuje potenciálne riziko pre plod.

Dojčenie

Bezpečnosť podávania troxerutínu u žien pri dojčení nie je dostatočne preukázaná (chýbajú údaje). Tiež nie je známe, či sa liečivo vylučuje do materského mlieka. Počas liečby sa neodporúča dojčiť.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Cilkanol nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Tolerancia troxerutínu je veľmi dobrá, nežiaduce účinky sa vyskytujú zriedkavo a sú mierneho charakteru. Ťažkosti zväčša pri ďalšom podávaní ustúpia, výnimočne môžu byť dôvodom na prerušenie liečby.

V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté nežiaduce účinky troxerutínu rozdelené do skupín podľa terminológie MedDRA s uvedením frekvencie výskytu: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov podľa databázy MedDRA

Frekvencia

Nežiaduci účinok

Poruchy nervového systému

neznáme

bolesti hlavy

Poruchy ciev

neznáme

návaly*

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

neznáme

ľahká nevoľnosť

Poruchy kože a podkožného tkaniva

neznáme

svrbivá kožná vyrážka

* najmä na začiatku liečby

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .

4.9 Predávkovanie

Liečivo má veľmi nízku toxicitu. Pri predávkovaní sa môže objaviť excitácia, nauzea, bolesti hlavy a návaly. Liečba predávkovania je len symptomatická a podporná so zabezpečením životných funkcií pacienta.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: vazoprotektíva, bioflavonoidy, ATC kód: C05CA04

Troxerutín je polosynteticky pripravený bioflavonoid benzopyrénového radu. Používa sa ako súčasť liečby chronickej žilovej nedostatočnosti a doplnkovo aj pri akútnych povrchových a hlbokých tromboflebitídach. Pôsobí zvýšením žilového odtoku, ďalej chráni mikrocirkuláciu a priaznivo ovplyvňuje lymfatický systém. Výsledkom liečby je zlepšenie žilového návratu, redukcia opuchov a zlepšenie oxygenácie tkanív (zníženie bariéry medzi kapilárou a tkanivom po vymiznutí opuchu). Tento účinok sa dosiahne ovplyvnením nadmerne fragilnej a hyperpermeabilnej steny ciev a stabilizáciou endotelu v dôsledku protizápalového pôsobenia. Ide najmä o adhezívny vplyv na leukocyty a nasledovne nižšie uvoľňovanie mediátorov zápalu. Druhotným vplyvom na mikrocirkulačnú stázu môže dôjsť aj k poklesu zvýšenej krvnej viskozity a k zvýšeniu lymfodrenáže.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Distribúcia

Rutín a jeho hydroxyetyl-deriváty sa viažu na ľudské plazmatické bielkoviny. Troxerutín je rezistentný voči účinkom žalúdkovej a črevnej šťavy; čiastočne podlieha enterohepatál­nemu obehu.

Eliminácia

Vylučuje sa prevažne stolicou. Po perorálnom podaní sa vylúči močom menej ako 2,5 % a hlavné metabolity sú aglykóny, vylúčené stolicou (viac ako 50 %), ktoré vznikajú pôsobením črevnej mikroflóry. Biologický polčas je približne 24 hodín.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Troxerutín patrí medzi polosyntetické bioflavonoidy benzopyrénového radu. Je známe, že flavonoidy znižujú karcinogenitu niektorých karcinogénov a inhibujú metabolickú aktiváciu rôznych prokarcinogénov. V teste na Salmonella typhi murium troxerutín mutagénnu aktivitu neprejavoval. V databázach potenciálne karcinogénnych, mutagénnych a teratogénnych látok sa troxerutín neuvádza. Pri testovaní na zvieratách nevykazovalo liečivo žiadnu embryotoxickú ani teratogénnu aktivitu. Toxicita lieku je veľmi nízka. Pri testovaní akútnej toxicity na myšiach a potkanoch ani po dávke 7 500 mg/kg p. o. nedošlo k uhynutiu žiadneho z pokusných zvierat.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Makrogol

Magnéziumstearát

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Druh obalu: PVC/Al blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka. Veľkosť balenia: 30 tvrdýchkapsúl.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

Nepoužitý liek treba vrátiť do lekárne.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Zentiva, k. s.

U kabelovny 130

102 37 Praha 10 – Dolní Mecholupy

Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

85/0133/82-CS

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 16. apríla 1982

Dátum posledného predĺženia registrácie: 21. marca 2007