Súhrnné informácie o lieku - Corvaton forte
1. NÁZOV LIEKU
Corvaton
2 mg tablety
Corvaton forte
4 mg tablety
Corvaton retard
8 mg tablety s predĺženým uvoľňovaním
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta Corvatonu obsahuje 2 mg molzidomínu.
Každá tableta Corvatonu forte obsahuje 4 mg molzidomínu.
Každá tableta Corvatonu retard obsahuje 8 mg molzidomínu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Corvaton: tableta
Corvaton forte : tableta
Corvaton retard : tableta s predĺženým uvoľňovaním
Corvaton sú biele až takmer biele podlhovasté ploché tablety, s vyrazeným “MFF” na jednej strane a a logom “HOECHST” nad a pod deliacou ryhou na druhej strane.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
Corvaton forte sú biele až takmer biele podlhovasté obojstranne vypuklé tablety, označené „MFG“ nad deliacou ryhou a logom „HOECHST“ pod deliacou ryhou na jednej strane a logom „HOECHST“ nad deliacou ryhou a „MFG“ pod deliacou ryhou na druhej strane.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
Corvaton retard sú biele až takmer biele podlhovasté tablety s deliacou ryhou, označené „MFB“ a logom „HOECHST“.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Profylaxia a dlhodobá liečba angíny pektoris, ak nie sú indikované iné lieky, alebo pacient iné lieky netoleruje alebo nemali primeraný účinok a u starších pacientov.
Poznámka: Molzidomín nie je vhodný na zmiernenie akútneho záchvatu angíny pektoris.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Vo všeobecnosti vychádza z nasledujúcich princípov:
Corvaton, Corvaton forte:
Obvyklé dávkovanie je 2 mg molzidomínu dvakrát denne (čo zodpovedá 4 mg molzidomínu raz denne). V prípade potreby možno zvýšiť dávku na 2 mg molzidomínu trikrát denne alebo 4 mg tri až štyrikrát denne ( čo zodpovedá 6 až 16 mg molzidomínu denne). V niektorých prípadoch postačuje 1 mg molzidomínu dvakrát denne (čo zodpovedá 2 mg molzidomínu denne).
Tablety sa majú užívať v rovnakých časových intervaloch.
Corvaton retard:
Obvyklé dávkovanie je 8 mg molzidomínu raz alebo dvakrát denne (čo zodpovedá 8 až 16 mg molzidomínu denne). V prípade potreby možno dávky zvýšiť na 8 mg molzidomínu trikrát denne (čo zodpovedá 24 mg molzidomínu denne). V niektorých prípadoch postačuje dávka 4 mg molzidomínu dvakrát denne (čo zodpovedá 8 mg molzidomínu denne).
Tablety sa majú užívať v rovnakých časových intervaloch.
Dĺžka liečby závisí od typu, závažnosti a priebehu ochorenia. Vývin tolerancie sa nezaznamenal.
Spôsob podávania
Tablety sa po užití majú zapiť dostatočným množstvom tekutiny (asi 4 pohára). Môžu sa užiť pred jedlom, počas jedla alebo po jedle.
Tablety Corvaton retard sa majú prehltnúť celé a bez žuvania.
4.3 Kontraindikácie
Corvaton sa nesmie podávať
-
– pacientom s precitlivenosťou na molzidomín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
-
– pacientom s akútnym zlyhaním krvného obehu (šok, cirkulačný kolaps),
-
– pacientom s ťažkou hypotenziou (systolický krvný tlak pod 100 mm Hg),
-
– dojčiacim matkám.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
S opatrnosťou sa má podávať Corvaton pacientom:
-
– s hypertrofickou obštrukčnou kardiomyopatiou, konštrikčnou perikarditídou a srdcovou tamponážou,
-
– s nízkym plniacim tlakom, napríklad pri akútnom infarkte myokardu, pri zníženej funkcii ľavej komory (ľavokomorové zlyhanie),
-
– s aortálnou alebo mitrálnou stenózou.
Pacientov so zvýšeným rizikom hypotenznej reakcie treba starostlivo monitorovať a podľa potreby im individuálne prispôsobiť dávku.
V akútnej fáze infarktu myokardu sa môže molzidomín podať len po stabilizovaní krvného obehu, s podmienkou veľmi prísneho klinického dohľadu a nepretržitého monitorovania cirkulácie.
Pomocné látky
Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Pri súbežnom užívaní molzidomínu a inhibítorov fosfodiesterázy typu 5 (PDE5) (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil) je riziko výrazného poklesu krvného tlaku. Preto je ich súbežné užívanie kontraindikované (pozri časť 4.3).
Súbežné použitie molzidomínu a agonistov rozpustnej guanylátcyklázy (GC), čo je receptor pre oxid dusnatý, je kontraindikované, pretože táto kombinácia môže viesť k zvýšenému riziku hypotenzie (pozri časť 4.3).
Molzidomín sa má užívať s opatrnosťou v kombinácii s inými liekmi, ktoré svojím účinkom znižujú krvný tlak (antihypertenzíva, hypotenzíva, ako napr. tricyklické antidepresíva, neuroleptiká…) a taktiež treba zvýšenú opatrnosť pri konzumovaní alkoholu, pretože hypotenzný účinok sa môže zosilniť.
Námeľové alkaloidy: medzi donormi oxidu dusnatého a námeľovými alkaloidmi môže vzniknúť farmakodynamická interakcia, ktorá môže vyústiť do antagonistického účinku medzi týmito liekmi. Preto je potrebné vyvarovať sa súbežnému použitiu donorov oxidu dusnatého a námeľových alkaloidov.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Keďže nie sú dostupné údaje podporujúce bezpečnosť Corvatonu pre gravidné ženy, nemá sa užívať počas gravidity.
Dojčenie
Molzidomín prechádza do materského mlieka. Dojčenie teda treba vylúčiť, aby sa dojča uchránilo pred užitím molzidomínu spolu s materským mliekom.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Niektoré nežiaduce účinky (napr. závrat) môžu zhoršiť pacientovu schopnosť koncentrácie a reakcie, a predstavujú tak riziko v situáciách, v ktorých sú tieto schopnosti obzvlášť dôležité (napr. vedenie vozidiel alebo obsluha strojov).
4.8 Nežiaduce účinky
Skúsenosti z klinických štúdií
Poruchy gastrointestinálneho traktu: nauzea
Poruchy imunitného systému: hypersenzitívne reakcie (napr. kožné reakcie, bronchospazmus)
Poruchy nervového systému:
bolesť hlavy
Poruchy ciev:
hypotenzia (napr. spojená so závratmi) u 1 až 10 % liečených pacientov, ťažká symptomatická hypotenzia (napr. spojená s obehovým kolapsom a šokom)
Skúsenosti po uvedení lieku na trh
Po uvedení lieku na trh boli zistené nežiaduce účinky uvedené nižšie. Zaznamenali sa na základe spontánnych hlásení a preto ich frekvencia výskytu je „neznáma“ (nemožno určiť z dostupných údajov).
Poruchy imunitného systému:
anafylaktický šok
Poruchy krvi a lymfatického systému: trombocytopénia
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
K hlavným príznakom predávkovania v závislosti od rozsahu predávkovania a intoxikácie patrí hypotenzia, bradykardia, pocit slabosti, závraty, ospalosť, kolaps a šok. Liečba je symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina : kardiaká, vazodilatanciá pri srdcových chorobách, ATC kód: CO1DX12.
Mechanizmus účinku
Molzidomín účinkuje priamym uvoľňovaním oxidu dusíka (NO) z jeho účinného metabolitu SIN-1 a tak simuluje účinok fyziologického hormónu uvoľňovaného z endotelu ciev a rozširujúceho cievy (EDRF), ktorý uvoľňuje cievy hladkého svalstva a inhibuje funkciu krvných doštičiek.
Farmakodynamické účinky
Molzidomín, ako farmakologický NO donor, pôsobí proti patologickému nedostatku NO v sklerozitovaných koronárnych cievach, rozširuje epikardiálne koronárne cievy a zlepšuje zásobovanie myokardu kyslíkom. Navyše molzidomín výrazne znižuje predzaťaženie v dôsledku dilatácie venóznych kapacitných ciev spôsobenej NO a tým zmenšuje prácu srdca a kyslíkové nároky myokardu. Pokles tlakového a objemového zaťaženia znižuje pri srdcovom zlyhaní ventrikulárnu dilatáciu, čím zlepšuje funkciu myokardu.
SIN-1 spôsobuje priame uvoľňovanie NO v krvných doštičkách a zapríčiňuje reverzibilnú inhibíciu základných funkcií krvných doštičiek (adhézia, sekrécia a zhlukovanie). V dôsledku spontánneho, neenzymatického uvoľňovania NO zo SIN-1 nevzniká na molzidomín žiadna farmakologická tolerancia.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia a distribúcia
Molzidomín je liečivo, z ktorého sa uvoľňuje ako účinná zložka oxid dusíka (NO). Jeho farmakokinetiku charakterizuje rýchla absorpcia a hydrolýza, ktorá spôsobuje rýchlu účinnosť maximálnej systémovej koncentrácie materskej zlúčeniny a jej účinného metabolitu SIN-1 súčasne. Čas maximálnej plazmovej koncentrácie (tmax) je 1 až 2 hodiny u tabliet a 1 až 3 hodiny u tabliet s predĺženým uvoľňovaním.
Biotransformácia
Biologická dostupnosť materskej zlúčeniny po perorálnom podaní tabletovej formy je 44 až 59 %, ale ďalší metabolizmus spôsobuje uvoľnenie NO a tvorba polárnych metabolitov je rýchla; polčas SIN-1 (t1/2) je 1 až 2 hodiny u tabliet a 2 až 3 hodiny u tabliet s predĺženým uvoľňovaním.
Eliminácia
Viac než 90 % metabolizovanej časti podanej dávky molzidomínu sa vylúči močom. Z toho vyplýva, že takmer všetok liek sa absorbuje. Väzba materskej zlúčeniny na proteíny je veľmi nízka (3–11 %) a jej distribučný objem (Vd) súvisí s telesnou hmotnosťou.
Linearita
Štúdie s jednotlivými dávkami (1,2 a 4 mg) preukázali lineárnu farmakokinetiku a štúdie s viacnásobnými dávkami u zdravých jedincov (2 mg trikrát denne počas 7 dní) a u pacientov s ochorením vencovej tepny (CAD) (4 mg štyrikrát denne počas 4 týždňov) nezistili žiadnu kumuláciu lieku.
Farmakokinetický/farmakodynamický vzťah
U dospievajúcich a starších jedincov štúdia ukázala, že prvotný účinok je nižší a s vekom sa predlžuje t1/2, čo sa prejavuje zväčšenou plochou pod časovou krivkou koncentrácie (AUC) molzidomínu a SIN-1. Podobné zmeny sa pozorovali u pacientov s poruchou funkcie pečene a kongestívnym srdcovým zlyhaním, avšak oveľa menšie boli najmä u pacientov s CAD. U pacientov s poruchou funkcie pečene bol taktiež znížený klírens, pri zhoršenej renálnej funkcii sa však farmakokinetika molzidomínu výrazne nezmenila. Úprava dávkovania sa pre široký terapeutický rozsah dávok a v súlade s klinickou skúsenosťou obvykle nevyžaduje.
Hysterézou v protismere hodinových ručičiek sa pozorovala lineárna závislosť účinku dávok, to znamená, že účinok spojený s poklesom plazmovej koncentrácie je väčší, ako účinok spojený s jej vzostupom. Aspoň čiastočne to môže byť spôsobené metabolickým oneskorením tvorby NO zo SIN-1. Podľa toho účinok molzidomínu trvá dlhšie, ako by sa dalo očakávať na základe jeho polčasu eliminácie.
Farmakokinetika molzidomínu podporuje odporúčané dávkovanie na užívanie pri angíne pektoris.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti.
Akútna toxicita
Nezávisle od spôsobu podania (i.v., i.p., s.c., i.m. alebo p.o.) je LD50 700 až 930 mg/kg telesnej hmotnosti u myší, 760 až 1400 mg/kg telesnej hmotnosti u potkanov a 400 mg/kg telesnej hmotnosti u králikov.
Akútna toxicita molzidomínu je v porovnaní s terapeutickými dávkami (stredná dávka: približne
0,1 mg/kg telesnej hmotnosti, čo zodpovedá trikrát denne 2 mg) veľmi nízka.
Chronická toxicita
Dlhodobé podávanie 40 mg/kg denne počas 6 mesiacov potkanom, 10 mg/kg denne počas
12 mesiacov psom a 16 mg/kg počas 12 mesiacov opiciam nespôsobilo žiadne špecifické poškodenie orgánov. V slezine sa zistilo nahromadenie krvi, čo dokazuje vplyv molzidomínu na zvýšenie kapacity cievneho systému.
Karcinogenita
V štúdiách karcinogenity výskyt tumorov celkovo a vo všetkých orgánoch nebol po podaní molzidomínu vyšší ako pri neliečených kontrolách. Iba u potkanov po takmer celoživotnom podávaní vysokých dávok (16 až 22 mg/kg v krmive) molzidomín zapríčinil tumory v nazálnej oblasti mušle čuchovej kosti. Kým nebude isté, že tieto nálezy nie je možné extrapolovať pre ľudí, možnosť karcinogénnych účinkov sa nedá vylúčiť.
Teratogenicita
Štúdie teratogenicity u potkanov, myší a králikov nezaznamenali žiadny dôkaz teratogénneho účinku molzidomínu.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Corvaton: krospovidón makrogol 6000 monohydrát laktózy stearan horečnatý
Corvaton forte: krospovidón makrogol 6000 monohydrát laktózy stearan horečnatý
Corvaton retard:
mikrokryštalická celulóza makrogol 6000 monohydrát laktózy stearan horečnatý ricínový olej hydrogenovaný
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
Corvaton: 3 roky
Corvaton forte: 2 roky
Corvaton retard: 18 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Corvaton: PVC/Alu blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Corvaton forte: PVC/ Alu blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Corvaton retard: PA/ Alu/ PVC/ Alu blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka. Corvaton: 30 tabliet
Corvaton forte: 30 tabliet
Corvaton retard: 30 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
sanofi-aventis Slovakia s.r.o., Einsteinova 24, 851 01 Bratislava, Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Corvaton: Corvaton forte:
83/0119/93-S
83/0052/13-S
Corvaton retard: 83/0051/13-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 13.08.1993
Dátum posledného predĺženia registrácie: 08.11.2004