Súhrnné informácie o lieku - Cytarabin Kabi 100 mg/ml injekčný a infúzny roztok
Cytarabin Kabi 100 mg/ml injekčný a infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každý ml roztoku obsahuje 100 mg cytarabínu.
Každá 1 ml injekčná liekovka obsahuje 100 mg cytarabínu.
Každá 5 ml injekčná liekovka obsahuje 500 mg cytarabínu.
Každá 10 ml injekčná liekovka obsahuje 1 g cytarabínu.
Každá 20 ml injekčná liekovka obsahuje 2 g cytarabínu.
Pomocné látky:
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v dávke, t.j. v podstate bez sodíka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný a infúzny roztok.
Číry bezfarebný roztok.
pH: 7,0 – 9,5
Osmolarita: 250 až 400 mosmol/l
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Na indukciu remisie pri akútnej myeloidnej leukémii u dospelých a na iné akútne leukémie u dospelých a detí.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Intravenóznou infúziou alebo injekciou alebo subkutánnou injekciou.
Subkutánna injekcia je vo všeobecnosti dobre tolerovaná a je odporúčaná na použitie v udržiavacej liečbe.
Liečbu cytarabínom sa má začať alebo sa má konzultovať s lekárom, ktorý má značné skúsenosti s liečbou s cytostatikami. Je možné poskytnúť len všeobecné odporúčania, keďže akútna leukémia je takmer výhradne liečená kombináciou cytostatík.
Odporúčania pre dávkovanie sa môžu urobiť na základe telesnej hmotnosti (mg/kg) alebo podľa BSA (mg/m2). Odporúčania dávky sa môžu odvodiť podľa priemerov nomogramov zo závislosti telesnej hmotnosti a telesného povrchu.
1) Indukcia remisie:
Dávkovanie a režim indukčnej terapie sa mení v závislosti od použitého režimu liečby.
-
a) Kontinuálna liečba:
Nasledujúce dávkovacie režimy sa použili na indukciu remisie v rámci kontinuálnej liečby.
-
i) Rýchla injekcia – 2 mg/kg/deň je vhodnou úvodnou dávkou. Podávajte 10 dní. Denne kontrolujte krvný obraz. Ak sa nespozoruje antileukemický účinok a nie je zjavná toxicita, zvýšte dávku na 4 mg/kg/deň a udržiavajte tuto dávku, až kým nebude zjavná terapeutická odpoveď alebo prejav toxicity. Takmer u všetkých pacientov sa pri týchto dávkach môže rozvinúť toxicita.
-
ii) 0,5 – 1,0 mg/kg/deň sa môže podať formou infúzie trvajúcej až 24 hodín. Výsledky z jednohodinových infúzií boli uspokojivé u väčšiny pacientov. Po 10 dňoch sa môže táto úvodná dávka zvýšiť na 2 mg/kg/deň v závislosti na toxicite. Pokračujte, kým sa nevyskytne toxicita alebo nedôjde k remisii.
-
b) Intermitentná liečba:
Nasledujúce dávkovacie režimy sa použili na indukciu remisie v rámci intermitentnej liečby.
-
i) 3–5 mg/kg/deň sa podáva intravenózne každý deň z piatich po sebe nasledujúcich dní. Po dvoch až deviatich dňoch bez liečby sa podá ďalší cyklus. Pokračujte, kým sa nevyskytne odpoveď na liečbu alebo toxicita.
Výskyt prvého príznaku zlepšenia kostnej drene sa hlásil za 7 – 64 dní (priemer 28 dní) po začatí liečby.
Vo všeobecnosti, ak pacient po liečbe nevykazuje toxicitu ani remisiu, je pri podávaní vyšších dávok opodstatnená opatrnosť. Je pravidlom, že pacienti lepšie tolerovali vyššie dávky podané rýchlou intravenóznu injekciu v porovnaní s pomalou infúziou. Rozdiel je podmienený rýchlym metabolizmom cytarabínu a následným krátkym trvaním účinku vysokej dávky.
-
ii) 100 – 200 mg/m2/24 hodín cytarabínu sa podalo vo forme kontinuálnej infúzie počas 5 – 7 dní, buď v monoterapii alebo v kombinácii s inými cytostatikami, vrátane napríklad antracyklínu. Ďalšie cykly sa môžu podávať v 2 – 4 týždňových intervaloch, kým sa nedosiahne remisia alebo neakceptovateľná toxicita.
2) Udržiavacia liečba:
Udržiavacia dávka a schéma dávkovania sa mení v závislosti od použitého režimu liečby.
Nasledovné dávkovacie režimy sa použili na kontinuálnu liečbu po indukcii remisie.
-
i) Remisie, ktoré boli indukované cytarabínom alebo iným liekom, sa môžu udržiavať podávaním intravenóznej alebo subkutánnej injekcie 1 mg/kg raz alebo dvakrát týždenne.
-
ii) Podával sa tiež cytarabín v monoterapii alebo v kombinácii s inými cytostatikami v dávkach 100 – 200 mg/m2formou kontinuálnej infúzie počas 5 dní v mesačných intervaloch.
Pod prísnym lekárskym dohľadom sa 2–3 g/m2cytarabínu podáva v monoterapii alebo v kombinácii s inými cytostatikami formou intravenóznej infúzie počas 1–3 hodín každých 12 hodín, počas 2 –6 dní (celkovo 12 dávok v cykle). Nemá sa prekročiť celková liečebná dávka 36 g/m2. Frekvencia liečebných cyklov závisí od odpovede na liečbu a hematologickej a nehematologickej toxicity.
Požiadavky na ukončenie liečby pozri v časti 4.4.
Bezpečnosť u dojčiat nebola nestanovená.
Pacienti s poruchou funkcie pečene a obličiek: Dávka sa má znížiť.
Cytarabín je dialyzovateľný. Cytarabín sa preto nemá podávať chvíľu pred dialýzou alebo hneď po jej ukončení.
Liečba vysokými dávkami u pacientov > 60 rokov sa má podávať len po starostlivom zvážení pomeru prínosu a rizika.
Pokyny na riedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
-
– Precitlivenosť na cytarabín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok tohto lieku.
-
– Anémia, leukopénia a trombocytopénia nemalígneho pôvodu (napr. aplázia kostnej drene), pokiaľ sa lekár nedomnieva, že takáto liečba je pre pacienta najprijateľnejšou alternatívou.
-
– Degeneratívne a toxické encefalopatie, najmä po použití metotrexátu alebo liečbe ionizujúcim žiarením.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníCytarabín spôsobuje silný útlm kostnej drene. U pacientov s už existujúcim útlmom kostnej drene vyvolaným liekmi je na začiatku liečby potrebná opatrnosť. Po vymiznutí blastov z periférnej krvi sa majú vykonávať časté vyšetrenia kostnej drene.
Na zvládnutie komplikácií súvisiacich s útlmom kostnej drene potenciálne fatálnych (infekcia vyvolaná granulocytopéniou a inou poruchou obranyschopnosti a sekundárna hemorágia pri trombocytopénii).
Pri liečbe cytarabínom sa vyskytli anafylaktické reakcie. Bola hlásená anafylaxia, ktorá vyústila do akútnej kardiopulmonálnej zástavy a vyžadovala resuscitáciu pacienta. Táto reakcia sa vyskytla ihneď po intravenóznom podaní cytarabínu.
Po niekoľkých experimentálnych režimoch dávkovania cytarabínu bola hlásená závažná a v niektorých prípadoch fatálna toxicita CNS, GI a pľúc (odlišná od tých, ktoré sa pozorovali pri štandardných terapeutických režimoch s cytarabínom). Tieto rekcie zahŕňali reverzibilnú toxicitu rohovky, dysfunkciu mozgu a mozočku, zvyčajne reverzibilnú; ospalosť, kŕče, závažné gastrointestinálne ulcerácie vrátane pneumatosis cystoides intestinalis vedúcej k peritonitíde; sepsu a pečeňové abscesy a pľúcny edém.
Preukázala sa karcinogenita cytarabínu u zvierat. Pri navrhovaní dlhodobej liečby pacienta je potrebné vziať do úvahy možnosť podobného účinku u ľudí.
Pri farmakologicky navodenom útlme kostnej drene s poklesom počtu trombocytov pod 50 000/mm3 alebo počtu polymorfonukleárnych leukocytov pod 1 000/mm3 sa má liečba prerušiť alebo zmeniť. Po prerušení podávania môže dôjsť k ďalšiemu poklesu počtu krvných elementov v periférnej krvi s najnižšími hodnotami za päť až sedem dní po poslednom podaní lieku. V indikovaných prípadoch možno liečbu opätovne zahájiť ak sa objavia konkrétne znaky regenerácie kostnej drene (na základe opakovaných vyšetrení kostnej drene). U pacientov, u ktorých sa s podávaním lieku čaká až do dosiahnutia “normálnych“ hodnôt periférneho krvného obrazu, môže dôjsť k zhoršeniu kontroly ochorenia.
U dospelých pacientov s akútnou nelymfocytovou leukémiou sa po konsolidácii vysokými dávkami cytarabínu, daunorubicínu a asparginázy vyskytla periférna motoricko-senzorická neuropatia.
Pacienti liečení vysokými dávkami cytarabínu sa musia sledovať pre možnosť rozvoja neuropatie, keďže môžu byť potrebné zmeny dávkovacích režimov na zabránenie ireverzibilných neurologických porúch.
Po liečbe vysokými dávkami cytarabínu sa vyskytla závažná a niekedy fatálna pulmonálna toxicita, syndróm dychovej tiesne u dospelých a pľúcny edém.
Pri rýchlom intravenóznom podávaní pacienti často pociťujú nauzeu a môžu vracať aj niekoľko hodín po skončení podávania. Pri podávaní formou infúzie sú tieto účinky menej závažné.
U pacientov liečených štandardnými dávkami cytarabínu v kombinácii s inými liekmi, bol hlásený zápal pobrušnice (peritonitída) a kolitída s pozitívnym gaujakovým testom spolu s neutropéniou a trombocytopéniou. Pacienti klinicky odpovedali na liečbu bez chirurgického zásahu.
Neskorá progresívna ascendentná paralýza vedúca k úmrtiu sa hlásila u detí s akútnou myeloblastovou leukémiou (AML) po intravenóznom podaní cytarabínu v štandardných dávkach v kombinácii s inými liekmi.
Počas liečby cytarabínom sa musí sledovať funkcia pečene aj obličiek. U pacientov s už existujúcou poruchou funkcie pečene sa má cytarabín podávať len s maximálnou opatrnosťou.
U pacientov liečených cytarabínom sa musí pravidelne kontrolovať kostná dreň, funkcia pečene a obličiek.
Podobne ako iné cytotoxické lieky, aj cytarabín môže vyvolať hyperurikémiu ako dôsledok rýchlej lýzy nádorových buniek. Lekár má u pacienta sledovať hladinu kyseliny močovej v krvi a byť pripravený použiť podporné a farmakologické opatrenia, ktoré môžu byť potrebné pri riešení tohto problému.
Imunosupresívne účinky/Zvýšená citlivosť na infekcie.
Podávanie živých alebo živých oslabených vakcín u pacientov s imunitným systémom oslabeným podávaním chemoterapeutík vrátene cytarabínu, môže viesť k vážnym alebo fatálnym infekciám. U pacientov liečených cytarabínom sa má zabrániť očkovaniu živou vakcínou. Môžu sa podať usmrtené alebo inaktivované vakcíny, avšak klinická odpoveď na tieto vakcíny môže byť znížená.
Vysoká dávka: Riziko nežiaducich účinkov na CNS je vyššie u pacientov, ktorí už podstúpili liečbu CNS ako je intratekálna chemoterapia alebo radiačná terapia.
Má sa zabrániť súčasnej transfúzii granulocytov, keďže sa hlásila závažná respiračná nedostatočnosť.
Pri experimentálnom použití vysokých dávok cytarabínu v kombinácii s cyklofosfamidom na prípravu pred transplantáciou kostnej drene boli hlásené prípady kardiomyopatie s následným úmrtím.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v dávke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcie
5-fluorocytozín sa nemá podávať súbežne s cytarabínom keďže sa preukázalo, že počas takejto liečby dochádza k rušeniu terapeutického účinku 5-fluorocytozínu.
Reverzibilné poklesy plazmatických koncentrácií digoxínu v rovnovážnom stave a vylučovanie glykozidu obličkami sa pozorovali u pacientov užívajúcich beta-acetyldigoxín a liečených chemoterapeutickými režimami s cyklofosfamidom, vinkristínom a prednizónom s alebo bez cytarabínu alebo prokarbazínu. Plazmatické koncentrácie digoxínu v rovnovážnom stave sa nezmenili. Z tohto dôvodu sa majú u pacientov s podobnými kombinovanými chemoterapeutickými režimami sledovať plazmatické hladiny digoxínu. Použitie digoxínu u takýchto pacientov sa môže považovať za alternatívu.
In-vitro interakčné štúdie medzi gentamicínom a cytarabínom preukázali antagonistický účinok cytarabínu na citlivosť kmeňov Klebsiella pneumoniae. Nedostatočne rýchla terapeutická odpoveď na gentamicín u pacientov s infekciou K. Pneumoniae, liečených cytarabínom, môže vyžadovať prehodnotenie antimikrobiálnej liečby.
Z dôvodu imunosupresívneho pôsobenia cytarabínu môže vírusová, bakteriálna, mykotická, parazitárna alebo saprofytická infekcia lokalizovaná na ktorejkoľvek časti tela súvisieť s predchádzajúcim podaním imunosupresívnych dávok cytarabínu v monoterapii alebo v kombinácii s inými imunosupresívnymi látkami, keďže tieto dávky ovplyvňujú bunkovú alebo humorálnu imunitu. Tieto infekcie môžu byť mierne, ale aj závažné a niekedy fatálne.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaCytarabín je známy svojou teratogenitou u niektorých živočíšnych druhov. U tehotných žien alebo u žien, ktoré môžu byť tehotné, sa môže cytarabín použiť až po dôkladnom zvážení potenciálnych prínosov a možných rizík.
Muži a ženy musia používať účinnú antikoncepciu počas liečby a 6 mesiacov po liečbe.
Tento liek sa za normálnych okolností nesmie podávať tehotným pacientkam, alebo dojčiacim matkám.
Nevykonali sa žiadne štúdie fertility na posúdenie reprodukčnej toxicity cytarabínu. U pacientov liečených cytarabínom, najmä v kombinácii s alkylačnými látkami, sa môže vyskytnúť zníženie funkcie gonád vedúce k amenorey alebo azoospermii. Všeobecne platí, že výskyt týchto účinkov závisí od dávky a dĺžky liečby a môžu byť ireverzibilné (pozri časť 4.8). Vzhľadom na to, že cytarabín má mutagénny potenciál, ktorý môže vyvolávať poškodenie chromozómov v ľudských spermiách, mužom podstupujúcim liečbu cytarabínom a ich partnerkám sa má odporučiť používanie spoľahlivej metódy antikoncepcie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stoje
Cytarabín nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stoje.
Napriek tomu, pacienti podstupujúci chemoterapiu, majú byť upozornení, že môžu mať zhoršenú schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje a poučení, aby sa v prípade že k tomu dôjde týmto činnostiam vyhli.
4.8 Nežiaduce účinkyFrekvencie sú definované použitím nasledujúcich konvencií:
Veľmi časté (> 1/10)
Časté (> 1/100 až < 1/10)
Menej časté (> 1/1000 až < 1/100)
Zriedkavé (> 1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov)
Nežiaduce účinky závisia od dávky cytarabínu. Najčastejšie nežiaduce účinky sú gastrointestinálne.
Cytarabín má toxický vplyv na kostnú dreň a spôsobuje hematologické nežiaduce účinky.
Trieda orgánových systémov | Frekvencia | Terminológia MedDRA |
Infekcie a nákazy | Menej časté | Sepsa (imunosupresia), celulitída v mieste podania |
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy) | Menej časté | Lentigo |
Poruchy krvi a lymfatického systému | Časté | Anémia, megaloblastóza, leukopénia, trombocytopénia |
Poruchy metabolizmu a výživy | Časté | Anorexia, hyperurikémia |
Poruchy nervového systému | Časté | Pri vysokých dávkach vplyv na cerebelárne alebo cerebrárne funkcie so zhoršením úrovne vedomia, dyzartria, nystagmus |
Menej časté | Bolesť hlavy, periférna neuropatia | |
Poruchy oka | Časté | Reverzibilná hemoragická konjunktivitída (fotofóbia, pálenie, poruchy videnia, zvýšené slzenie), keratitída |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | Menej časté | Perikarditída |
Veľmi zriedkavé | Arytmia | |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a a mediastína | Menej časté | Pneumónia, dyspnoe, bolesť hrdla |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Časté | Dysfágia, bolesť brucha, nauzea, vracanie, hnačka, zápal alebo ulcerácia v ústnej dutine a análnej oblasti |
Menej časté | Ezofagitída, ezofageálna ulcerácia, pneumatosis cystoides intestinalis, nekrotizujúca kolitída, peritonitída | |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Časté | Reverzibilné účinky na pečeň so zvýšenými hladinami enzýmov |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Časté | Reverzibilné kožné nežiaduce účinky ako erytém, bulózna dermatitída, urtikária, vaskulitída, alopécia |
Menej časté | Kožné ulcerácie, pruritus, |
pálivá bolesť dlaní a chodidiel | ||
Veľmi zriedkavé | Neutrofilná ekrinná hidradentitída | |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | Menej časté | Myalgia, artralgia |
Poruchy obličiek a močových ciest | Časté | Porucha funkcie obličiek, retencia moču |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Časté | Horúčka, tromboflebitída v mieste podania |
Cytarabínový (Ara-C) syndróm: (Imunoalergický účinok):
6 – 12 hodín po začatí liečby sa môže vyskytnúť horúčka, myalgia, bolesť kostí, občasná bolesť na hrudi, exantém, konjunktivitída a nauzea. Na profylaxiu a liečbu sa môže zvážiť použitie kortikosteroidov. Ak kortikoidy účinkujú, liečba cytarabínom môže pokračovať.
Nežiaduce účinky vyvolané vysokými dávkami cytarabínu, ktoré sa odlišujú od účinkov pozorovaných pri bežných dávkach, zahŕňajú:
Hematologická toxicita:
Dlhotrvajúca pancytopénia, ktorá môže pretrvávať 15 – 25 dní, spolu so závažnejšou apláziou kostnej drene, akou bola aplázia kostnej drene pozorovaná pri štandardných dávkach.
Poruchy nervového systému:
Po liečbe vysokými dávkami cytarabínu sa u 8 – 37 % liečených pacientov objavili príznaky poruchy funkcie mozgu alebo mozočku, ako sú zmeny osobnosti, zmena bdelosti, dyzartria, ataxia, tremor, nystagmus, bolesť hlavy, zmätenosť, ospalosť, závraty, kóma, kŕče atď. U starších pacientov (> 55 rokov) môže byť výskyt ešte vyšší. Ďalšie predisponujúce faktory sú poškodená funkcia pečene a obličiek, predchádzajúca liečba CNS (napr. rádioterapia) a alkoholová závislosť. Vo väčšine prípadov sú poruchy CNS reverzibilné.
Riziko toxicity CNS sa zvyšuje ak je liečba cytarabínom podávaným vo vysokých dávkach intravenózne, kombinovaná s inou liečbou toxickou pre CNS, ako je rádioterapia alebo podávanie vysokých dávok iného lieku.
Toxické prejavy na rohovke a spojovke:
Boli popísané reverzibilné lézie na rohovke a hemoragická konjunktivitída. Tomu sa dá predísť, alebo zmierniť použitím očných kvapiek s obsahom kortikosteroidov.
Poruchy gastrointestinálneho traku:
Najmä pri liečbe vysokými dávkami cytarabínu sa okrem bežných príznakov môže objaviť viac závažnejších reakcií. Bola hlásená perforácia čreva alebo nekróza s ileusom a peritonitídou.
Pečeňové abscesy, hepatomegália, Buddov-Chiariov syndróm (trombóza hepatálnych vén) a pankreatitída boli hlásené po liečbe vysokými dávkami.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína:
Najmä po liečbe vysokými dávkami sa môžu vyvinúť klinické príznaky podobné tým pri pulmonálnom edéme/ARDS. Tieto účinky sú pravdepodobne spôsobené poškodením alveolárnych kapilár. Je zložité zhodnotiť frekvenciu výskytu (v rôznych publikáciách je uvedená ako 10 – 26 %), pretože u pacientov obvykle dochádza k relapsu a preto k týmto nežiaducim účinkom môžu prispievať aj iné faktory.
Iné:
Po liečbe cytarabínom bola hlásená kardiomyopatia a rabdomyolýza. Bol hlásený jeden prípad anafylaxie, ktorá vyústila do kardiopulmonálnej zástavy a vyžadovala resuscitáciu. K tomu došlo bezprostredne po intravenóznom podaní cytarabínu.
Gastrointestinálne nežiaduce účinky sú miernejšie po podaní cytarabínu formou infúzie.
Na profylaxiu hemoragických konjunktivitíd sa odporúčajú lokálne glukokortikoidy.
Amenorea a azoopermia (pozri časť 4.6).
4.9 Predávkovanie
Neexistuje žiadne špecifické antidotum. V prípade predávkovania sa odporúča: prerušenie liečby, a ak je to potrebné vzhľadom na útlm kostnej, podanie transfúzie celej krvi alebo len krvných doštičiek a antibiotík. Dvanásť 4,5 g/m2 dávok podávaných intravenóznou infúziou počas jednej hodiny každých 12 hodín spôsobuje ireverzibilnú a fatálnu toxicitu centrálneho nervového systému.
Cytarabín sa dá odstrániť hemodialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antineoplastiká, analógy pyrimidínu, ATC kód: L01BC01
Cytarabín, analóg pyrimidínového nukleozidu, je antineoplastikum, ktoré inhibuje syntézu kyseliny deoxyribonukleovej, predovšetkým v S-fáze bunkového cyklu. Má tiež antivírusové
a imunosupresívne vlastnosti. Podrobné štúdie mechanizmu cytotoxicity in vitro naznačujú, že primárnym účinkom cytarabínu je inhibícia syntézy deoxycytidínu prostredníctvom svojho aktívneho trifosfátového metabolitu arabinofuranozylcytozíntrifosfátu ARA-CTP; inhibícia cytidýnkinázy a včlenenie zlúčeniny do nukleových kyselín, môžu tiež zohrávať úlohu v jeho cytostatickom a cytotoxickom pôsobení.
Terapeutické režimy s vysokými dávkami cytarabínu môžu zrušiť rezistenciu leukemických buniek, ktoré už neodpovedajú na podávanie štandardných dávok. Zdá sa, že na tejto rezistencii sa podieľa viacero mechanizmov:
Zvýšenie množstva substrátu
Zvýšenie intracelulárneho podielu ARA-CTP, kvôli pozitívnej korelácii medzi intracelulárnou retenciou ARA-CTP a percentuálnym zastúpením buniek v S-fáze.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
V pečeni a obličkách je cytarabín deaminovaný na arabinofuranozyluracil. Po intravenóznom podaní u ľudí je len 5,8 % podanej látky vylúčenej močom v nezmenenej forme počas 12 – 24 hodín, 90 % dávky je vylúčenej ako inaktívny deaminovaný produkt arabinofuranozyluracil (ARA-U). Zdá sa, že cytarabín sa rýchlo metabolizuje, predovšetkým v pečeni a pravdepodobne aj v obličkách. U väčšiny pacientov po jednorazových vysokých dávkach podaných intravenózne klesnú koncentrácie v krvi na nemerateľnú hodnotu do 15 minút. U niektorých pacientov je cirkulácia lieku nepreukázateľná už 5 minút po injekčnom podaní. Biologický polčas lieku je 10 minút.
Pri podávaní vysokých dávok cytarabínu sú maximálne plazmatické koncentrácie 200 krát vyššie, ako tie pozorované pri štandardnom dávkovacom režime. Maximálne koncentrácie inaktívneho metabolitu ARA-U sú pozorované už 15 minút po podaní lieku. Pri podávaní vysokej dávky cytarabínu je renálny klírens pomalší ako pri štandardnej dávke cytarabínu. Po podaní vysokej dávky cytarabínu 1 –3g/m2, podanej formou intravenóznej infúzie je koncentrácia v cerebrospinálnom moku (CSF) približne 100 – 300 nanogramov/ml.
Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosiahnu 20 – 60 minút po subkutánnom podaní. Pri porovnateľných dávkach sú tieto maximálne plazmatické koncentrácie výrazne nižšie ako plazmatické koncentrácie dosiahnuté po intravenóznom podaní.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
K dispozícii nie sú relevantné predklinické údaje pre predpisujúceho lekára okrem tých, ktoré sú uvedené v iných bodoch tohto Súhrnu charakteristických vlastností lieku.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
Hydroxid sodný (na úpravu pH)
Voda pre injekciu
6.2 Inkompatibility
Zaznamenalo sa, že roztoky cytarabínu sú inkompatibilné s rôznymi liekmi, t.j. disodná soľ karbenicilínu, sodná soľ cefalotínu, fluóruracil, gentamicíniumsulfát, sodná soľ heparínu, hydrokortizón sukcinát sodný, inzulín, metylprednizolón sukcinát sodný, sodná soľ nafacilínu, sodná soľ oxacilínu, sodná soľ penicilínu G (benzylpenicilín), metotrexát, prednizolón sukcinát.
Inkompatibilita však závisí od niekoľkých faktorov (napr. koncentrácia lieku, použité roztoky na riedenie, výsledné pH, teplota). Pred použitím overte kompatibilitu akéhokoľvek lieku.
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
-
18 mesiacov
Po prvom otvorení sa musí liek použiť okamžite.
Po riedení bola chemická a fyzikálna stabilita preukázaná po dobu 8 dní pri teplote do 25 °C.
Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite. Ak sa nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania pred použitím zodpovedá používateľ a za normálnych okolností by nemali prekročiť 24 hodín pri 2 °C až 8 °C, pokiaľ sa riedenie nevykonalo v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote 15 °C až 25 °C. Neuchovávajte v chladničke alebo mrazničke.
Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení a riedení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
1 ml roztoku:
Injekčný roztok je naplnený v 2 ml bezfarebných injekčných liekovkách typu I uzavretých brómbytulovou gumenou zátkou a zeleným alumíniovým vyklápacím viečkom.
5 ml roztoku:
Injekčný roztok je naplnený v 5 ml bezfarebných injekčných liekovkách typu I uzavretých brómbytulovou gumenou zátkou a modrým alumíniovým vyklápacím viečkom.
10 ml roztoku:
Injekčný roztok je naplnený v 10 ml bezfarebných injekčných liekovkách typu I, uzavretých brómbytulovou gumenou zátkou a červeným alumíniovým flip off viečkom.
20 ml roztoku:
Injekčný roztok je naplnený v 20 ml bezfarebných injekčných liekovkách typu I uzavretých brómbytulovou gumenou zátkou a žltým alumíniovým vyklápacím viečkom.
Balenie obsahuje 1 injekčnú liekovku s 1 ml, 5 ml, 10 ml, alebo 20 ml roztoku.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Len na jednorazové použitie.
Cytarabín je určený len na intravenózne alebo subkutánne použitie.
Pripravený roztok má byť číry, bezfarebný a bez viditeľných častíc.
Parenterálne lieky sa majú pred podaním vizuálne skontrolovať, či neobsahujú pevné čiastočky alebo zmenu zafarbenia.
Roztok zlikvidujte, ak spozorujete zmenu zafarbenia roztoku alebo viditeľné častice.
Injekčný a infúzny roztok cytarabínu môžete riediť vodou na injekciu, 5% injekčným roztokom glukózy alebo 0,9% injekčným roztokom chloridu sodného.
Štúdie kompatibility s roztokmi na riedenie sa vykonali v polyolefínových infúznych vakoch.
Fyzikálna a chemická stabilita cytarabínu bola preukázaná pre koncentrácie 0,04 – 4 mg/ml.
Ak pri nízkej teplote roztok skryštalizuje, kryštáliky rozpustite zahrievaním pre teplote do 55 °C počas maximálne 30 minút a primerane pretrepávajte, až pokiaľ sa kryštáliky úplne nerozpustia. Pred podaním nechajte roztok vychladiť na izbovú teplotu.
Po otvorení sa má obsah každej injekčnej liekovky okamžite spotrebovať a nesmie sa ďalej uchovávať.
Infúzne roztoky obsahujúce cytarabín sa majú použiť okamžite.
Liek má podávať kvalifikovaný lekár, alebo má byť podávaný pod priamym dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s použitím cytostatík.
-
1. Cytostatiká majú pripraviť na podanie len kvalifikovaní pracovníci, ktorí boli vyškolení v oblasti bezpečného používania týchto látok.
-
2. Činnosti, ako je riedenie a prenos do injekčných striekačiek, sa majú vykonávať vo vyhradenom priestore.
-
3. Osoby vykonávajúce tieto činnosti majú byť primerane chránené ochranným odevom, ochrannými rukavicami a ochranným štítom na tvár.
-
4. Tehotné pracovníčky nemajú zaobchádzať s cytostatikami.
-
(a) V prípade kontaktu s kožou alebo očami, postihnutú oblasť opláchnite veľkým množstvom vody alebo fyziologickým roztokom. Na ošetrenie prechodného pálenia pokožky sa môže použiť jemný
krém. Ak sú zasiahnuté oči, vyhľadajte lekársku pomoc.
-
(b) V prípade rozliatia si musí pracovník nasadiť ochranné rukavice a utrieť rozliaty materiál špongiou určenou na tento účel. Oblasť dvakrát opláchnite vodou. Všetky roztoky a použité špongie vložte do plastového vreca a pevne ich uzavrite.
Injekčné striekačky, liekovky, absorbčný a iný kontaminovaný materiál sa má vložiť do pevného plastového vreca alebo iného nepriepustného obalu a následne spáliť pri teplote 1 100 °C.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Fresenius Kabi Oncology Plc.
Lion Court, Farnham Road, Bordon,
Hampshire, GU35 0NF
Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
44/0436/12-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 28.septembra 2012
Dátum posledného predĺženia registrácie: