Súhrnné informácie o lieku - DALACIN C 75 mg/5 ml
1. NÁZOV LIEKU
DALACIN C 75 mg/5 ml
granulát na sirup
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každých 5 ml (1 odmerná lyžica) sirupu po rekonštitúcii granulátu obsahuje 75 mg klindamycínu vo forme chloridu klindamycíniumpalmitátu.
Pomocné látky so známym účinkom: etylparahydroxybenzoát (etylparabén), sacharóza.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Granulát na sirup.
Biely voľne prúdiaci granulát s čerešňovou vôňou.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
DALACIN C je indikovaný na liečbu infekcií vyvolaných citlivými anaeróbnymi baktériami, citlivými kmeňmi grampozitívnych aeróbnych baktérií, ako sú streptokoky, stafylokoky a pneumokoky a citlivými kmeňmi Chlamydia trachomatis.
- Infekcie horných dýchacích ciest vrátane tonzilitídy, faryngitídy, sinusitídy, otitis media a šarlachu.
- Infekcie dolných dýchacích ciest vrátane bronchitídy, pneumónie, pľúcneho abscesu a empyému
- Infekcie kože a mäkkých tkanív vrátane akné, furunkulov, celulitídy, impetiga, abscesov
- Infekcie kostí a kĺbov vrátane osteomyelitídy a septickej artritídy.
- Gynekologické infekcie zahŕňajúce endometritídu, celulitídu, infekciu vaginálneho pahýľa, tuboovariálny absces, salpingitídu a panvové zápalové ochorenie, ak sa podáva spolu
- Dentálne infekcie ako periodontálny absces a periodontitída.
- Toxoplazmová encefalitída u pacientov s AIDS. U pacientov, ktorí netolerujú konvenčnú liečbu, sa preukázala účinnosť klindamycínu v kombinácii s pyrimetamínom.
- Pneumónia spôsobená Pneumocystis jiroveci (pôvodne klasifikovaný ako Pneumocystis carinii) u pacientov s AIDS. U pacientov, ktorí netolerujú zvyčajnú liečbu (so sulfadiazínom), alebo ktorých odpoveď na túto liečbu nie je dostatočná, sa môže klindamycín používať spolu s primachínom.
- Malária, vrátane malárie spôsobenej multirezistentnými Plasmodium falciparum v kombinácii
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Odporúčaná denná dávka je 600 až 1 800 mg klindamycínu rozdelená do 2, 3 alebo 4 rovnakých dávok.
Odporúčaná dávka 8–25 mg/kg/deň rozdelená do 3 alebo 4 rovnakých dávok.
U detí s nižšou telesnou hmotnosťou ako 10 kg, 4 čajovej lyžičky (37,5 mg) sirupu klindamycíniumpalmitátu 3-krát denne sa považuje za minimálnu odporúčanú dávku.
1 odmerná lyžica (5 ml sirupu) obsahuje 75 mg klindamycínu.
Farmakokinetické štúdie s klindamycínom nepreukázali žiadne klinicky významné rozdiely medzi mladými a staršími osobami s normálnou funkciou pečene a s normálnou (primeranou veku) funkciou obličiek po perorálnom alebo intravenóznom podaní klindamycínu. Preto nie je u starších pacientov potrebná úprava dávkovania s normálnou (primeranou veku) funkciou pečene a obličiek (pozri časť 5.2).
Dávkovanie pri poruche funkcie obličiek
U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávkovania.
Dávkovanie pri poruche funkcie pečene
U pacientov s poruchou funkcie pečene nie je potrebná úprava dávkovania.
Dávkovanie v špecifických indikáciách
Liečba infekcií vyvolaných betahemolytickými streptokokmi
Pozri odporúčané dávkovania vyššie v častiach Dávkovanie u dospelých pacientov, Dávkovanie u detí. Liečba má trvať aspoň 10 dní.
Liečba zápalových ochorení v oblasti panvy počas hospitalizácie
Klindamycín intravenózne 900 mg každých 8 hodín v kombinácii s antibiotikom vhodným pre gramnegatívne aeróbne spektrum podávaným intravenózne, napríklad gentamycín 2,0 mg/kg, následne 1,5 mg/kg každých 8 hodín u pacientov s normálnou renálnou funkciou. Intravenózna liečba má trvať aspoň 4 dni a aspoň 48 hodín po zlepšení stavu pacienta. Potom sa pokračuje v liečbe perorálnou formou klindamycínu 450 – 600 mg každých 6 hodín až do ukončenia celkovej dĺžky liečby 10 – 14 dní.
Liečba cervicitídy vyvolanej Chlamydia trachomatis
DALACIN C v dávke 450 až 600 mg štyrikrát denne počas 10 – 14 dní
Liečba toxoplazmovej encefalitídy u pacientov s AIDS
DALACIN C v dávke 600 až 1 200 mg každých 6 hodín počas dvoch týždňov. Ďalej nasleduje podávanie DALACINU C v dávke 300 až 600 mg každých 6 hodín. Celková liečba zvyčajne trvá 8 až 10 týždňov. Je nutné perorálne podávanie pyrimetamínu v dávke 25 až 75 mg/deň počas 8 až 10 týždňov. Pri použití vyšších dávok pyrimetamínu sa má súčasne podávať kyselina folínová v dávke 10 až 20 mg za deň.
Liečba pneumónie vyvolanej Pneumocystis jiroveci (carinii) u pacientov s AIDS
DALACIN C v dávke 300 až 450 mg každých 6 hodín počas 21 dní v kombinácii s primachínom v dávke 15 až 30 mg perorálne jedenkrát denne počas 21 dní.
Liečba akútnej streptokokovej tonzilitídy alebo faryngitídy
DALACIN Cv dávke 300 mg každých 12 hodín počas 10 dní.
Liečba malárie
Nekomplikovaná malária (P. falciparum)
Dospelí: chiníniumsulfát 650 mg perorálne 3-krát denne 3 až 7 dní súbežne s klindamycínom v dávke 20 mg/kg telesnej hmotnosti denne, ktorá sa užíva v 3 rozdelených dávkach denne počas 7 dní.
Deti: chiníniumsulfát 10 mg/kg perorálne 3-krát denne 3 až 7 dní súbežne s klindamycínom v dávke 20 mg/kg telesnej hmotnosti denne, ktorá sa užíva v 3 rozdelených dávkach denne počas 7 dní.
Závažná malária
Dospelí: Chinidínglukonát 10 mg/kg nasycovacej dávky intravenózne počas 1 až 2 hod, následne 0,02 mg/kg/min kontinuálna infúzia aspoň 24 hodín (alternatívne dávkovanie pozri v súhrne charakteristických vlastností lieku pre chinidín).
Ak hustota parazitov poklesne < 1 % a pacient je schopný užívať lieky perorálne, liečba sa dokončí perorálne podávaným chinínom v dávke uvedenej vyššie v kombinácii s klindamycínom v dávke 20 mg/kg telesnej hmotnosti denne, ktorá sa užíva rozdelená na 3 rovnaké dávky denne počas 7 dní. Ak pacient nie je schopný užívať lieky perorálne, podá sa 10 mg/kg telesnej hmotnosti klindamycínu ako nasycovacia dávka intravenózne, a následne 5 mg/kg telesnej hmotnosti intravenózne každých 8 hodín. Je potrebné zabrániť rýchlemu intravenóznemu podaniu. Je vhodné zameniť za perorálny klindamycín (v dávke uvedenej vyššie) čo najskôr ako môže pacient užívať liek perorálne. Dĺžka liečby je 7 dní.
Deti: Chinidínglukonát: rovnaké dávkovanie v mg/kg telesnej hmotnosti a rovnaké odporúčania ako u dospelých pacientov v kombinácii s klindamycínom v dávke 20 mg/kg telesnej hmotnosti denne, ktorá sa užíva rozdelená na 3 rovnaké dávky denne počas 7 dní. Ak pacient nie je schopný užívať lieky perorálne, podá sa 10 mg/kg telesnej hmotnosti klindamycínu ako nasycovacia dávka intravenózne, a následne 5 mg/kg telesnej hmotnosti intravenózne každých 8 hodín. Je potrebné zabrániť rýchlemu intravenóznemu podaniu. Je vhodné zameniť za perorálny klindamycín (v dávke uvedenej vyššie) čo najskôr ako môže pacient užívať liek perorálne. Dĺžka liečby je 7 dní.
Príprava sirupu
Rekonštitúciu granulátu má robiť lekár alebo lekárnik. Na rekonštitúciu je potrebných 60 ml destilovanej vody. Približne polovica tohto objemu sa prileje do fľašky s granulátom a silno sa pretrepáva. Znovu sa doplní zvyšok vody a dôkladne sa pretrepáva až do úplného rozpustenia granulátu.
4.3 Kontraindikácie
DALACIN C je kontraindikovaný u pacientov so známou precitlivenosťou na klindamycín alebo linkomycín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Závažné hypersenzitívne reakcie, vrátane závažných kožných reakcií, ako sú lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými symptómami (DRESS), Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS), toxická epidermálna nekrolýza (TEN) a akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP), boli hlásené u pacientov užívajúcich klindamycínovú terapiu. Ak dôjde k hypersenzitivite alebo závažnej kožnej reakcii, musí sa prerušiť užívanie klindamycínu a musí sa začať s vhodnou terapiou (pozri časti 4.3 a 4.8).
Liečba antibakteriálnymi látkami vyvoláva zmeny normálnej mikrobiálnej flóry hrubého čreva, a tým môže umožniť premnoženie Clostridium difficile. Toto sa zaznamenalo pri použití takmer všetkých antibakteriálnych látok vrátane klindamycínu. Clostridium difficile produkuje toxíny A a B, ktoré prispievajú k rozvoju hnačky vyvolanej Clostridium difficile (CDAD = Clostridium difficile associated diarrhea), a je primárnou príčinou „postantibiotickej kolitídy“.
U pacientov s objavením sa hnačky následne po podávaní antimikrobiálnych látok je dôležité zvážiť diagnózu CDAD. Môže progredovať do kolitídy, vrátane pseudomembranóznej kolitídy (pozri časť 4.8) od miernej až po život ohrozujúcu formu. Ak sa vysloví podozrenie alebo sa potvrdí postantibiotická hnačka alebo postantibiotická kolitída, liečba antimikrobiálnymi látkami vrátane klindamycínu sa musí ukončiť a okamžite sa musia prijať vhodné opatrenia. Lieky inhibujúce peristalitku sú v tejto situácii kontraindikované.
Keďže klindamycín dostatočne nepreniká do cerebrospinálneho moku, nesmie sa používať pri liečbe meningitídy.
Pri predĺženej liečbe majú byť monitorované funkcie pečene a obličiek.
Užívanie klindamycínu môže viesť k premnoženiu necitlivých mikroorganizmov, najmä kvasiniek.
Precitlivenosť na sacharózu
Tento liek obsahuje sacharózu. 1 odmerná lyžica (5 ml) rekonštituovaného sirupu obsahuje
1,8 g sacharózy. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózogalaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
Precitlivenosť na etylparahydroxybenzoát (etylparabén)
Môže vyvolať alergické reakcie (možno oneskorené).
4.5 Liekové a iné interakcie
Bolo preukázané, že klindamycín má vlastnosti blokátora neuromuskulárneho prenosu, preto môže zvýšiť účinok iných neuromuskulárnych blokátorov. Preto sa má u pacientov, ktorí sú liečení takýmito liekmi používať s opatrnosťou.
Klindamycín sa metabolizuje najmä prostredníctvom CYP3A4 a v menšom rozsahu prostredníctvom CYP3A5, pričom hlavným metabolitom je klindamycín sulfoxid a druhoradým metabolitom je N-desmetylklindamycín. Inhibítory CYP3A4 a CYP3A5 preto môžu znižovať klírens klindamycínu a induktory týchto izoenzýmov môžu zvyšovať klírens klindamycínu. V prítomnosti silných induktorov CYP3A4, akým je napríklad rifampicín, je potrebné monitorovať znižovanie účinnosti.
Z in vitro štúdií vyplýva, že klindamycín neinhibuje CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2E1 alebo CYP2D6 a len stredne inhibuje CYP3A4. Nie je preto pravdepodobné, že by dochádzalo ku klinicky dôležitým interakciám medzi klindamycínom a súčasne podávanými liekmi, ktoré sa metabolizujú prostredníctvom týchto CYP enzýmov.
Antagonisty vitamínu K
U pacientov liečených klindamycínom v kombinácii s antagonistami vitamínu K (napr. warfarín, acenokumarol a fluindión) sa zaznamenali zvýšené hodnoty koagulačných testov (PT/INR) a/alebo krvácanie. Preto sa musia u pacientov liečených antagonistami vitamínu K často monitorovať koagulačné testy.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Štúdie reprodukčnej toxicity na potkanoch a králikoch s klindamycínom podaným perorálne a subkutánne nedokázali narušenie fertility ani škodlivý účinok na plod, okrem dávok, ktoré vyvolali toxicitu u matky. Štúdie reprodukčnej toxicity na zvieratách nie sú vždy smerodajné pre odpoveď u človeka.
Klindamycín prechádza ľudskou placentou. Po viacnásobných dávkach bola koncentrácia v amniotickej tekutine približne 30 % z koncentrácie v krvi matky.
V klinických skúšaniach u tehotných žien, pri systémovom podávaní klindamycínu počas druhého a tretieho trimestra nebola zistená spojitosť so zvýšenou frekvenciou kongenitálnych abnormalít. Adekvátne a dobre kontrolované skúšania u tehotných žien počas prvého trimestra gravidity nie sú k dispozícii.
Klindamycín sa môže používať počas gravidity, len ak je to nevyhnutné.
Dojčenie
K dispozícii sú hlásenia, že po perorálnom alebo parenterálnom podávaní sa klindamycín vyskytoval v ľudskom materskom mlieku v rozsahu od 0,7 do 3,8 mikrogramov/ml. Z dôvodu možného výskytu závažných nežiaducich reakcií u dojčiat nesmú dojčiace ženy užívať klindamycín.
Fertilita
Štúdie fertility na potkanoch liečených perorálne podávaným klindamycínom neodhalili žiadne účinky na fertilitu alebo na schopnosť párenia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Klindamycín nemá žiadny, alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Tabuľka nižšie zahŕňa zoznam nežiaducich účinkov hlásených počas klinického skúšania a po uvedení lieku na trh podľa triedy oránových systémov a frekvencie výskytu. Frekvencie výskytu sú definované zoskupením podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov). V každej skupine frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané podľa klesajúcej závažnosti.
Tabuľka nežiaducich účinkov
Trieda | Časté | Menej časté | Zriedkavé | Neznáme |
orgánových | > 1/100 až < 1/10 | > 1/1000 až | > 1/10 000 až | (z dostupných |
systémov | < 1/100 | < 1/1000 | údajov) | |
Infekcie a nákazy | pseudomembranózn a kolitída* | kolitída spôsobená Clostridium difficile, vaginálna infekcia | ||
Poruchy krvi a lymfatického systému | eozinofília | agranulocytóza*, neutropénia*, trombocytopénia*, leukopénia* | ||
Poruchy imunitného systému | anafylaktický šok*, anafylaktoidná reakcia*, anafylaktická reakcia*, hypersenzitivita* | |||
Poruchy nervového systému | dysgeúzia | |||
Poruchy gastrointestinálneh o traktu | hnačka | abdominálna bolesť, vomitus, nauzea | ezofageálny vred*, ezofagitída* | |
Poruchy pečene a žlčových ciest | žltačka* | |||
Poruchy kože a podkožného tkaniva | makulopapulárna vyrážka | urtikária | multiformný erytém, pruritus | toxická epidermálna nekrolýza (TEN), Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS), lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými symptómami (DRESS), akútna generalizovaná exantémová pustulóza (AGEP), angioedém*, exfoliatívna dermatitída*, bulózna dermatitída*, morbiliformná vyrážka* |
Vyšetrenia | abnormálne výsledky funkčných testov pečene |
* Nežiaduce účinky zaznamenané po uvedení lieku na trh.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Klindamycín sa nedá zo séra účinne odstrániť hemodialýzou ani peritoneálnou dialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibiotiká na systémové použitie, linkozamidy
ATC kód: J01FF01
Mechanizmus účinku
Klindamycín je linkozamidové antibiotikum, ktoré inhibuje syntézu bakteriálneho proteínu. Viaže sa na 50S ribozómovú podjednotku a má vplyv na zostavovanie ribozómu, ako aj na translačný proces. Hoci je in vitro klindamycín fosfát neaktívny, rýchlou in vivo hydrolýzou sa konvertuje na antibakteriálne aktívny klindamycín. Vo zvyčajných dávkach klindamycín vykazuje in vitro bakteriostatickú aktivitu.
Farmakodynamické účinky
Účinok súvisí s časovým obdobím, počas ktorého je hladina liečiva vyššia ako minimálna inhibičná koncentrácia (MIC) patogénu (%T/MIC).
Rezistencia
Rezistencia na klindamycín je najčastejšie spôsobená mutáciami vo väzobnom mieste rRNA pre antibiotikum alebo metyláciou špecifických nukleotidov v 23S RNA 50S ribozomálnej podjednotky. Tieto zmeny môžu určovať skríženú rezistenciu na makrolidy a streptograminy B (fenotyp MLSB) in vitro. Rezistenciu príležitostne spôsobujú zmeny v ribozomálnych proteínoch. Rezistenciu voči klindamycínu môžu indukovať makrolidy v bakteriálnych izolátoch rezistentných voči makrolidom. Indukovateľná rezistencia sa dá demonštrovať diskovou difúznou metódou (D – testom) alebo bujónovou dilučnou metódou. Menej časté mechanizmy rezistencie zahŕňajú modifikáciu antibiotika a aktívny eflux (aktívne vylučovanie antibiotika z bunky). Existuje úplná skrížená rezistencia medzi klindamycínom a linkomycínom. Tak ako pri mnohých antibiotikách, výskyt rezistencie sa mení s bakteriálnymi druhmi a zemepisnou oblasťou. Výskyt rezistencie na klindamycín je vyšší u meticilín-rezistentných stafylokokových izolátoch a penicilín-rezistentných pneumokokových izolátoch ako u organizmov citlivých na tieto látky.
Antimikrobiálna aktivita
Ukázalo sa, že klindamycín je aktívny in vitro proti väčšine izolátov nasledujúcich organizmov:
Grampozitívne baktérie
Staphylococcus aureus (izoláty citlivé na meticilín)
Koaguláza negatívne stafylokoky (izoláty citlivé na meticilín)
Streptococcus pneumoniae (izoláty citlivé na penicilín) Beta-hemolytické streptokoky skupiny A, B, C a G Skupina viridujúcich streptokokov Corynebacterium spp.
Gramnegatívne baktérie
Chlamydia trachomatis
Anaeróbne baktérie
Grampozitívne baktérie
Actinomyces spp.
Clostridium spp. (okrem Clostridium difficile)
Eggerthella (Eubacterium) spp.
Peptococcus spp.
Peptostreptococcus spp. (Finegoldia magna, Micromonas micros)
Propionibacterium acnes
Gramnegatívne baktérie
Bacteroides spp.
Fusobacterium spp.
Gardnerella vaginalis
Prevotella spp.
Huby
Pneumocystis jirovecii
Prvoky
Toxoplasma gondii
Plasmodium falciparum
Hraničné hodnoty
Prevalencia získanej rezistencie sa môže v prípade vybraných druhov geograficky a časovo líšiť a preto sú žiaduce lokálne informácie o rezistencii, najmä pri liečbe závažných infekcií. Podľa potreby sa má vyhľadať odborná rada, ak je lokálna prevalencia rezistencie taká, že užitočnosť lieku pri niektorých typoch infekcií je prinajmenšom sporná. Najmä pri závažných infekciách alebo zlyhaní liečby sa odporúča mikrobiologická diagnostika s overením patogénu a jeho citlivosti na klindamycín.
Rezistencia je zvyčajne definovaná na základe kritérií interpretujúcich citlivosť (hraničnými hodnotami) stanovenými Inštitútom pre klinické a laboratórne normy (CLSI) alebo Európskym výborom pre testovanie antimikrobiálnej citlivosti (EUCAST) pre systémovo podávané antibiotiká.
Nižšie sú uvedené hraničné hodnoty stanovené Európskym výborom pre testovanie antimikrobiálnej citlivosti (EUCAST).
Tabuľka 1. EUCAST kritériá interpretujúce citlivosť na klindamycín
Hraničné hodnoty MIC (mg/l) | Hraničné hodnoty pre priemer zóny (mm)a | |||
Organizmus | S< | R> | S> | R< |
Staphylococcus spp. | 0,25 | 0,5 | 22 | 19 |
Streptococcus skupiny A, B, C a G | 0,5 | 0,5 | 17 | 17 |
Streptococcus | 0,5 | 0,5 | 19 | 19 |
pneumoniae | ||||
Skupina viridujúcich streptokokov | 0,5 | 0,5 | 19 | 19 |
Grampozitívne anaeróbne baktérie | 4 | 4 | NA | NA |
Gramnegatívne anaeróbne baktérie | 4 | 4 | NA | NA |
Corynebacterium spp. | 0,5 | 0,5 | 20 | 20 |
aDisk obsahuje 2 pg klindamycínu NA = neaplikovateľné; S = citlivý; R = rezistentný |
Rozsahy kontroly kvality pre stanovenie MIC a zóny disku podľa EUCAST sú uvedené v tabuľke nižšie.
QC kmeň | Rozsah minimálnej inhibičnej koncentrácie (pg/ml) | Rozsah difúzie okolo disku (Priemery zóny v mm) |
Staphylococcus aureus | 0,06 – 0,25 | 23 – 29 |
Streptococcus pneumoniae | 0,03 – 0,125 | 22 – 28 |
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia a distribúcia
Štúdie plazmatických hladín so 150 mg perorálnou dávkou klindamycíniumchloridu u 24 zdravých dospelých dobrovoľníkov preukázali, že perorálne podaný klindamycín sa rýchlo vstrebáva. Priemerné maximálne plazmatické hladiny 2,50 pg/ml sa dosiahnu za 45 minút, po troch hodinách hladiny v sére klesajú na 1,51 pg/ml a po 6 hodinách na 0,70 pg/ml.
Absorpcia perorálne podaného klindamycínu je takmer úplná (90 %) a súbežné podávanie jedla jednoznačne neovplyvňuje sérové koncentrácie, plazmatické hladiny sú jednotné a predvídateľné u osôb a dávok. Štúdie plazmatických hladín po podávaní opakovaných dávok klindamycíniumchloridu počas 14 dní nepriniesli dôkazy o akumulácii alebo zmene metabolizmu liečiva. Plazmatický polčas klindamycínu mierne narastá u pacientov s výrazne zníženou renálnou funkciou. Hemodialýza a peritoneálna dialýza nie sú účinné pri odstránení klindamycínu zo séra. Koncentrácie klindamycínu v sére narastajú lineárne s narastajúcou dávkou. Plazmatické hladiny presahujú MIC (minimálna inhibičná koncentrácia) pre väčšinu indikovaných mikroorganizmov počas najmenej šiestich hodín po podaní odporúčaných dávok. Klindamycín sa významne distribuuje do telesných tekutín a tkanív (vrátane kostí).
Biotransformácia
Z in vitro štúdií mikrozómov v ľudskej pečeni a tenkom čreve vyplynulo, že klindamycín sa oxiduje najmä prostredníctvom CYP3A4 a v malom rozsahu prostredníctvom CYP3A5, pričom hlavným metabolitom je klindamycín sulfoxid a druhoradým metabolitom je N-desmetylklindamycín. Priemerný biologický polčas je 2,4 hod.
Eliminácia
Približne 10 % mikrobiologicky aktívnej formy liečiva sa vylučuje močom a 3,6 % stolicou, zvyšná časť sa vylučuje vo forme inaktívnych metabolitov. Dávky až do výšky 2 g klindamycínu denne počas 14 dní boli dobre tolerované zdravými dobrovoľníkmi, okrem toho, že výskyt gastrointestinálnych nežiaducich účinkov bol vyšší pri vyšších dávkach. V cerebrospinálnej tekutine sa nedosiahli významné hladiny klindamycínu a to ani pri zápale mengingeálnych blán.
Po perorálnom podaní klindamycíniumchloridu sa eliminačný polčas u starších pacientov zvýšil na približne 4 hodiny (v rozsahu 3,4 – 5,1 hod) v porovnaní s 3,2 hod. (v rozsahu 2,1 – 4,2 hod) u mladých dospelých pacientov. Avšak miera absorpcie nie je rozdielna medzi vekovými skupinami a nie je potrebná úprava dávkovania u starších pacientov s normálnou funkciou pečene a normálnou (veku primeranou) funkciou obličiek.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Karcinogenéza
Dlhodobé štúdie s klindamycínom na zvieratách za účelom hodnotenia karcinogénneho potenciálu neboli vykonané.
Mutagenéza
Uskutočnené testy genotoxicity zahŕňali mikronukleárny test na potkanoch a Amesov reverzný test. Oba testy boli negatívne.
Poškodenie fertility
Štúdie fertility na potkanoch liečených perorálne dávkami do 300 mg/kg/deň (približne 1,1-násobok najvyššej odporúčanej ľudskej dávky u dospelých udávanej v mg/m2) neodhalili žiadne účinky na fertilitu alebo na schopnosť párenia.
V perorálnych skúšaniach na vývoj embrya/plodu potkanov a v subkutánnych skúšaniach na vývoj embrya/plodu potkanov a králikov sa nepozorovala toxicita na vývoj okrem dávok, ktoré vyvolávali toxický účinok u matky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
etylparahydroxybenzoát (etylparabén), simetikón, sacharóza, poloxamér 188, čerešňová aróma
6.2 Inkompatibility
Kompatibilita a stabilita zmesí liekov závisí na koncentrácii a ďalších podmienkach.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
Čas použiteľnosti sirupu po rekonštitúcii je 2 týždne.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 30 °C.
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Hnedá sklenená fľaška s plastovým (PP) uzáverom s detskou poistkou s kombinovaným tesnením potiahnutým vinylom a voskom, odmerná lyžica z plastu.
Veľkosť balenia:
80 ml sirupu po rekonštitúcii granulátu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
Rekonštitúciu granulátu má robiť lekár alebo lekárnik. Na rekonštitúciu je potrebných 60 ml destilovanej vody. Približne polovicu tohto objemu prilejte do fľašky s granulátom a silno pretrepte. Znovu doplňte zvyškom vody a dôkladne pretrepávajte až do úplného rozpustenia granulátu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Pfizer Europe MA EEIG
Boulevard de la Plaine 17
1050 Bruxelles
Belgicko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0716/92-C/S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 21. október 1992
Dátum posledného predĺženia registrácie: 24. november 2004