Príbalový leták - DAUNOBLASTINA
DAUNOBLASTINA®
(daunorubicini hydrochloridum)
Lieková forma
prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Pfizer Europe MA EEIG, Ramsgate Road, Sandwich, Kent CT13 9NJ, Veľká Británia
ZLOŽENIE LIEKU
- Injekčná liekovka s práškom obsahuje:
liečivo: daunorubicini hydrochloridum(daunorubicíniumchlorid) 20 mg
pomocné látky: mannitolum (manitol)
■ Ampulka s rozpúšťadlom (10 ml) obsahuje:
pomocné látky: natrii chloridum (chlorid sodný), aqua ad iniectabilia (voda na injekciu)
FARMAKOTERAPEUTICKÁ SKUPINA
Cytostatikum, antracyklín
INDIKÁCIE
Akútna myeloblastová leukémia
DAUNOBLASTINA® sa používa samostatne alebo v kombinácii s inými antiblastickými liekmi v liečbe všetkých štádií tohto ochorenia. DAUNOBLASTINA® sa tiež môže použiť v liečbe promyelocytovej leukémie, ktorá patrí medzi zvlášť akútny typ leukémie.
Akútna lymfoblastová leukémia
DAUNOBLASTINA® je veľmi účinná pri indukcii remisie tohto ochorenia. Kvôli jej nežiaducim účinkom a dostupnosti iných foriem terapie sa používa len pri rezistencii na iné lieky.
Pri kombinácii chemoterapie s liekom DAUNOBLASTINA®, prednizolónom a vinkristínom v akútnej fáze tohto ochorenia sa dosiahli uspokojivé výsledky.
Ostatné tumory
Pozitívne výsledky sa dosiahli pri použití lieku DAUNOBLASTINA® v prípade neuroblastómu a rabdomyosarkómu.
KONTRAINDIKÁCIE
Precitlivenosť na daunorubicíniumchlorid alebo ktorúkoľvek z pomocných látok.
DAUNOBLASTINA® sa neodporúča podávať pacientom so závažnou kardiopatiou (existujúcou alebo v minulosti), hoci doposiaľ nie sú k dispozícii dostatočné údaje v súvislosti s kardiotoxicitou vyvolanou liekom DAUNOBLASTINA®.
Liek sa neodporúča podávať pacientom s aktívnou sa infekciou.
U gravidných žien preto treba starostlivo zvážiť možné riziko liečby pre plod alebo embryo oproti prínosu liečby.
Počas liečby liekom DAUNOBLASTINA® sa neodporúča dojčiť.
NEŽIADUCE ÚČINKY
Najčastejšími a najzávažnejšími nežiaducimi účinkami sú myelosupresia a kardiotoxicita (pozri tiež časť Upozornenia).
Alopécia patrí medzi časté, ale reverzibilné nežiaduce účinky po ukončení liečby.
Stomatitída, ktorá obvykle nesprevádza samotnú liečbu, sa môže objaviť 5 – 10 dní po podaní lieku; prejavuje sa bolestivými mapami alebo eróziou po stranách jazyka a na sublinguálnej sliznici.
Vyskytnúť sa môžu gastrointestinálne problémy ako nauzea, dávenie a hnačka.
V prípade mimožilového podania lieku môžu vzniknúť závažné lézie tkaniva a môže sa vyskytnúť nekróza; venózna skleróza sa vyskytla pri aplikácii lieku do malých žíl alebo pri opakovanom podaní do tej istej žily (pozri tiež časť Dávkovanie).
INTERAKCIE
DAUNOBLASTINA® sa môže používať v kombinácii s inými liekmi; avšak tieto sa nesmú miešať v jednej injekčnej striekačke. Pozor na zvýšenú toxitu pri súčasnom používaní s inými cytostatikami.
DÁVKOVANIE A SPÔSOB PODÁVANIA
Jednorazová dávka sa pohybuje v intervale 0,5 – 3 mg/kg.
Dávky 0,5 – 1 mg/kg sa môžu opakovať v intervaloch jeden a viac dní; dávky do 2 mg/kg v intervale 4 a viac dní; zriedkavo podávané dávky 2,5 – 3 mg/kg sa podávajú len v intervaloch 7 – 14 dní.
Počet podaných injekcií je u každého pacienta individuálny v závislosti od jeho tolerancie liečby a jej vplyve na hematologické parametre a stav kostnej drene, tiež od možných kombinácií s inými antineoplastickými liekmi.
U väčšiny dospelých a detí sa odporúča, aby celková dávka neprekročila 20 mg/kg (pozri tiež časť Upozornenia). Dávkovanie lieku DAUNOBLASTINA® sa má znížiť u pacientov s funkčnou hepatálnou poruchou kvôli riziku zvýšenia celkovej toxicity.
Spôsob podávania
DAUNOBLASTINA® nie je účinná po perorálnom podaní a nesmie sa podávať intramuskulárne ani intratekálne.
Roztok sa musí podávať výhradne intravenóznou injekciou; najlepšie je liek podávať injekciou do hadičky s kvapkajúcou infúziou vo fyziologickom roztoku po uistení sa, že ihla je správne zavedená do žily. Takýmto postupom sa znižuje riziko liekovej extravazácie a zabezpečuje sa prepláchnutie žily po podaní.
DAUNOBLASTINA® sa nesmie miešať s heparínom, nakoľko tieto lieky sú navzájom chemicky inkompatibilné a došlo by k precipitácii.
UPOZORNENIA
Počas fázy indukcie remisie pri akútnej leukémii s DAUNOBLASTINOU® je dôležité časté a pravidelné sledovanie pacienta, preto sa odporúča jeho hospitalizácia.
Nakoľko DAUNOBLASTINA® môže vyvolať rapídnu lýzu leukemických buniek, čo znamená zvýšenie hladiny kyseliny močovej a močoviny v krvi, odporúča sa tieto hodnoty sledovať najmenej 3 – 4-krát počas prvého týždňa liečby.
V závažných prípadoch sa odporúča podať dostatočné množstvo tekutín a alopurinol, aby sa zabránilo nefropatii spôsobenej kyselinou močovou.
DAUNOBLASTINA® vyvoláva myelosupresiu u všetkých pacientov a v niektorých prípadoch aj závažnú apláziu kostnej drene. Je potrebné to mať na pamäti pred začatím liečby, aby sa v prípade potreby mohla zahájiť podporná terapia (antibiotiká, transfúzie, krvné doštičky alebo tiež leukocyty).
Leukocyty, erytrocyty a trombocyty sa majú počas prvého týždňa terapie monitorovať denne. Pred začatím liečby, a ak je to možné aj počas nej, sa odporúča monitorovať funkciu pečene – obvyklé laboratórne testy (AST, ALT, alkalickú fosfatázu, bilirubín, BSF).
Zvláštnu pozornosť treba venovať kardiotoxicite lieku DAUNOBLASTINA®. Riziko vzniku srdcovej dekompenzácie je extrémne nízke (približne 2 %), ak sa podáva dávka pod limitnú kumulatívnu hodnotu 20 mg/kg; po jej prekročení však toto riziko narastá.
Doplnková liečba (rádioterapia a ostatné potenciálne kardiotoxické lieky) alebo klinické stavy súvisiace s ochorením (anémia, infekcie, perikardiálne alebo myokardiálne infiltráty) môžu zvyšovať kardiotoxicitu lieku DAUNOBLASTINA®.
K zlyhaniu srdca však môže dôjsť aj počas úplnej remisie až po niekoľkých týždňoch po prerušení terapie DAUNOBLASTINOU®; niekedy nedôjde k zlepšeniu bežným liečebným ani fyzikálnym postupom.
Odporúča sa vykonať EKG pred začatím liečby aj po nej. Zmeny EKG, ako sploštenie alebo inverzia, depresia ST segmentu alebo vznik arytmie, sa nepovažujú za také príznaky, kedy je potrebné prerušiť terapiu. Zníženie QRS komplexu je špecifický ukazovateľ pri predpokladanej kardiotoxicite. Za takýchto okolností treba zvážiť benefit pri pokračovaní v terapii oproti možnému riziku, kedy by mohlo dôjsť k ireverzibilnému poškodeniu srdca.
Srdcová dekompenzácia sa môže vyskytnúť po vysokých kumulatívnych dávkach aj bez predchádzajúcich zmien na EKG.
DAUNOBLASTINA®, ako väčšina protinádorových liekov, vykazuje karcinogénny potenciál u zvierat v experimentálnych štúdiách.
DAUNOBLASTINA® môže spôsobiť červené sfarbenie moču 1 – 2 dni po jej podaní.
Ak roztok príde do kontaktu s kožou alebo sliznicou, treba takto postihnuté miesto ihneď dôkladne očistiť.
DAUNOBLASTINA® sa nesmie používať ako antimikrobiálny liek, hoci môže vykazovať určitý mikrobiálny účinok.
Tehotenstvo a dojčenie
U gravidných žien sa musí starostlivo zvážiť riziko liečby pre plod alebo embryo oproti možnému prínosu z liečby.
Predávkovanie
Nie sú známe prípady predávkovania.
V prípade vzniku predávkovania má byť liečba symptomatická.
Zaobchádzanie s liekom
Liek sa rozpustí vo vode na injekciu, resp. vo fyziologickom roztoku. Na maximálne zníženie tvorby aerosolu počas prípravy je v liekovke podtlak: pri prepichovaní zátky ihlou je potrebná zvláštna opatrnosť. Počas prípravy je nutné vyhnúť sa akejkoľvek inhalácii aerosolu.
Roztok sa musí podávať výhradne intravenóznou injekciou; najlepšie je liek podávať injekciou do hadičky s kvapkajúcou infúziou vo fyziologickom roztoku po uistení sa, že ihla je správne zavedená do žily. Takýmto postupom sa znižuje riziko liekovej extravazácie a zabezpečuje sa prepláchnutie žily po podaní.
Podávanie do žily malého kalibru a opakované podávanie do tej istej žily môže viesť k skleróze žily.
Vzhľadom na toxicitu liečiva sa musia dodržať nasledujúce ochranné opatrenia:
- personál má byť poučený o správnych postupoch pri príprave a zaobchádzaní s cytostatikami;
- pri zaobchádzaní s liečivom sa musia používať ochranné pomôcky: okuliare, plášť, maska a rukavice na jedno použitie;
- príprava má prebiehať v oddelenom priestore (najlepšie v digestore s laminárnym prúdením vzduchu). Pracovný povrch má tvoriť absorbujúci papier s plastovým podkladom určeným na jedno použitie;
- všetky pomôcky použité pri riedení, podávaní alebo čistení vrátane rukavíc sa musia znehodnotiť.
BALENIE
1 injekčná liekovka s práškom (20 mg daunorubicíniumchloridu) a 1 ampulka s rozpúšťadlom (10 ml)
UCHOVÁVANIE
UCHOVÁVAJTE MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ.
Uchovávajte na suchom a chladnom mieste.
Čas použiteľnosti po rozpustení prášku:
Pripravený roztok je chemicky stabilný počas 24 hodín, ak sa uchováva pri teplote do 25 °C, chránený pred svetlom a 48 hodín, ak sa uchováva pri teplote 2 °C – 8 °C (v chladničke). Avšak z mikrobiologického hľadiska sa má pripravený injekčný roztok použiť okamžite. Ak sa nepoužije okamžite, čas skladovania počas používania a podmienky uchovávania pred použitím sú na zodpovednosti používateľa a za normálnych okolností by nemali presiahnuť 24 hodín pri 2 °C – 8 °C (v chladničke), pokiaľ rozpustenie prášku neprebehlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmienok.
Nepoužitú časť roztoku znehodnoťte.
VAROVANIE
LIEK SA NESMIE POUŽÍVAŤ PO UPLYNUTÍ ČASU POUŽITEĽNOSTI UVEDENOM NA OBALE.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nepoužitý liek vráťte do lekárne.
DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
November 2006
4
DAUNO_sPIL_appr_nov2006_cc