Súhrnné informácie o lieku - Etoposide Kabi 20 mg/ml
Etoposide Kabi 20 mg/ml infúzny koncentrát
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každý ml infúzneho koncentrátu obsahuje 20 mg etopozidu.
Každá 5 ml injekčná liekovka obsahuje 100 mg etopozidu.
Každá 10 ml injekčná liekovka obsahuje 200 mg etopozidu.
Každá 25 ml injekčná liekovka obsahuje 500 mg etopozidu.
Každá 50 ml injekčná liekovka obsahuje 1 000 mg etopozidu.
Pomocné látky so známym účinkom:
Benzylalkohol: 30 mg/ml
Etanol: 241,4 mg/ml
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Infúzny koncentrát.
Číry, svetložltý až slabo žltý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Etopozid je indikovaný dospelým na liečbu:
- rezistentných neseminomatóznych nádorov semenníkov v kombinácii s ďalšími chemoterapeutikami,
- malobunkového karcinómu pľúc v kombinácii s ďalšími chemoterapeutikami,
- akútnej monoblastovej leukémie (AML M5) a akútnej myelomonoblastovej leukémie (AML M4) po zlyhaní štandardnej indukčnej liečby (v kombinácii s ďalšími chemoterapeutikami).
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Etopozid sa má podávať len pod prísnym dohľadom lekára so špecializáciou v onkológii, prednostne v zariadeniach špecializovaných na takúto liečbu.
Dospelí
Odporúčaná dávka etopozidu je 60 – 120 mg/m2 i.v. za deň počas 5 po sebe nasledujúcich dní. Keďže etopozid spôsobuje myelosupresiu nesmú sa liečebné cykly opakovať častejšie ako v intervaloch 10 až 20 dní. Pri nehematologických indikáciách sa liečebné cykly nesmú opakovať častejšie ako v 21-dňových intervaloch. Opakované liečebné cykly s infúziami etopozidu sa nesmú podať pred kontrolou krvného obrazu na znaky myelosupresie s uspokojujúcim výsledkom.
Vo všeobecnosti je najčastejšie používaným dávkovacím režimom 100 mg/m2 počas 5 dní alebo 120 mg/m2 každý druhý deň v 1., 3. a 5. deň liečby.
Pri užívaní iných liekov v kombinácii alebo pri predchádzajúcej radiačnej terapii alebo chemoterapii, ktoré môžu mať vplyv na útlm kostnej drene sa majú vziať do úvahy myelosupresívne účinky a upraviť dávkovanie etopozidu.
Pacienti nemajú začať s novým cyklom liečby etopozidom, ak je počet neutrofilov menší ako 1 500 buniek/mm3, alebo ak je počet krvných doštičiek menší ako 100 000 buniek/mm3, pokiaľ toto nie je spôsobené zhubným ochorením.
Dávky nasledujúce po začiatočnej dávke sa majú upraviť ak počet neutrofilov klesne na menej ako 500 buniek/mm3 po dobu dlhšiu ako 5 dní alebo je spájaný s horúčkou alebo infekciou, ak počet krvných doštičiek klesne na menej ako 25 000 buniek/ mm3, ak sa vyvinie toxicita 3. alebo 4. stupňa alebo ak je renálny klírens nižší ako 50 ml/min.
Nie je potrebná úprava dávkovania.
U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa majú zvážiť nasledujúce úpravy dávky, v závislosti od nameraného klírensu kreatinínu.
Nameraný klírens kreatinínu | Dávka etopozidu |
> 50 ml/min | 100 % dávky |
15–50 ml/min | 75 % dávky |
Ďalšie dávkovanie sa má upraviť na základe tolerancie pacienta a klinického účinku. U pacientov s klírensom kreatinínu < 15 ml/min nie sú dostupné žiadne údaje a u týchto pacientov sa majú zvážiť ďalšie zníženia dávky.
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť u pediatrických pacientov a dospievajúcich neboli stanovené.
Spôsob podávania
Len na intravenózne použitie. Etopozid sa nemá podávať formou intraarteriálnej alebo intrakavitárnej injekcie.
Etopozid sa podáva formou pomalej intravenóznej infúzie. Etopozid SA NESMIE PODÁVAŤ RÝCHLOU INTRAVENÓZNOU INJEKCIOU.
Etopozid sa musí tesne pred použitím zriediť 5% (50 mg/ml) vodným roztokom dextrózy alebo 0,9% (9 mg/ml) roztokom chloridu sodného na dosiahnutie výslednej koncentrácie 0,2 mg/ml až 0,4 mg/ml. Pri vyšších koncentráciách môže dôjsť k precipitácii etopozidu.
Upozornenia pri podávaní: Po rýchlom intravenóznom podaní bola hlásená hypotenzia. Odporúča sa preto podávať roztok etopozidu počas 30 až 60 minút. V závislosti od tolerancie pacienta sa môže vyžadovať aj dlhší čas podávania infúzie. Tak ako aj pri iných potenciálne toxických látkach, aj pri zaobchádzaní s etopozidom a pri príprave jeho roztoku je potrebná opatrnosť. Pri neúmyselnom vystavení sa etopozidu sa môžu vyskytnúť kožné reakcie. Odporúča sa používať rukavice. Ak sa etopozid dostane do kontaktu s pokožkou alebo sliznicou, okamžite umyte pokožku alebo sliznicu mydlom a vodou.
Pokyny na riedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na etopozid, podofylotoxíny alebo deriváty podofylotoxínu alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
- závažná porucha funkcie pečene,
- závažná myelosupresia,
- dojčenie (pozri časť 4.6),
- súbežné použitie vakcíny proti žltej zimnici alebo iných živých vakcín je kontraindikované
u pacientov s imunosupresiou (pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Etopozid sa má podávať pod dohľadom kvalifikovaného lekára, ktorý má skúsenosti s používaním chemoterapeutík na liečbu rakoviny. Počas podávania etopozidu sa môžu vyskytnúť reakcie v mieste podania injekcie. Vzhľadom na možnosť extravazácie sa odporúča starostlivo sledovať miesto podania infúzie kvôli možnej infiltrácii počas podávania lieku. V súčasnosti nie je známa špecifická liečba extravazácie.
Etoposide Kabi sa má podávať len formou pomalej intravenóznej infúzie (zvyčajne po dobu 30 až 60 minút), keďže ako možný vedľajší účinok rýchlej intravenóznej injekcie bola hlásená hypotenzia.
Pri etopozide musia lekári rátať s možným výskytom anafylaktickej reakcie (frekvencia: časté), ktorá sa prejavuje zimnicou, horúčkou, tachykardiou, bronchospazmom, dyspnoe a hypotenziou, ktorá môže byť fatálna (pozri časť 4.8). Liečba je symptomatická. Podávanie infúzie sa má okamžite ukončiť a následne, podľa uváženie lekára, sa majú podať presorické látky, kortikosteroidy, antihistaminiká, alebo objemové expandéry.
Môže sa vyskytnúť závažná myelosupresia so sprievodnou infekciou alebo krvácaním.
Po podaní etopozidu bola hlásená fatálna myelosupresia. U pacientov liečených etopozidom sa musí počas liečby a po jej skončení starostlivo a často sledovať možný výskyt myelosupresie. Útlm kostnej drene limitujúci dávku je najzávažnejšia toxicita spájaná s liečbou etopozidom. Na začiatku liečby a pred každou nasledujúcou dávkou etopozidu sa musia vykonať nasledujúce vyšetrenia: počet krvných doštičiek, hemoglobín, počet bielych krviniek a diferenciál. Ak bol pacient pred začatím liečby etopozidom liečený rádioterapiou alebo chemoterapiou, je potrebné dodržať primeraný interval, aby sa obnovila činnosť kostnej drene.
Etopozid sa nemá podávať pacientom s počtom neutrofilov menším ako 1 500 buniek/mm3 alebo s počtom krvných doštičiek menším ako 100 000 buniek/mm3, pokiaľ toto nie je zapríčinené zhubným ochorením.
Dávky nasledujúce po začiatočnej dávke sa majú upraviť, ak je počet neutrofilov menší ako 500 buniek/mm3 po dobu dlhšiu ako 5 dní alebo je spájaný s horúčkou alebo infekciou, ak je počet krvných doštičiek menší ako 25 000 buniek/ mm3, ak sa vyvinie toxicita 3. alebo 4. stupňa alebo ak je renálny klírens nižší ako 50 ml/min. Pri užívaní iných liekov v kombinácii alebo pri predchádzajúcej radiačnej terapii alebo chemoterapii, ktoré môžu mať vplyv na útlm kostnej drene sa majú vziať do úvahy myelosupresívne účinky a upraviť dávkovanie etopozidu.
U pacientov liečených chemoterapeutickými režimami zahŕňajúcimi etopozid bol opísaný výskyt akútnej leukémie, ktorá sa môže vyskytnúť s myelodysplastickým syndrómom alebo bez neho. Nie je známe, že by riziko kumulácie alebo predispozičné faktory súviseli s rozvojom sekundárnej leukémie. Predpokladajú sa vplyvy dávkovacích režimov a kumulatívnych dávok etopozidu, neboli však ešte zreteľne zadefinované.
V niektorých prípadoch sekundárnej leukémie u pacientov dostávajúcich epipodofylotoxíny boli pozorované abnormality na chromozóme 11q23. Táto abnormalita sa tiež pozorovala u pacientov s rozvojom sekundárnej leukémie po liečbe chemoterapeutickými režimami nezahŕňajúcimi epipodofylotoxíny a pri leukémii, ktorá sa vyskytla de novo. Ďalším znakom, ktorý bol spájaný so sekundárnou leukémiou u pacientov, ktorí dostávali epipodofylotoxíny sa zdá byť krátka doba latencie, s priemerným stredným časom rozvoja leukémie približne 32 mesiacov.
Vo všetkých prípadoch, kedy sa zvažuje použitie etopozidu na chemoterapiu, musí lekár vyhodnotiť potrebu a prínos použitia tohto lieku v porovnaní s rizikom nežiaducich reakcií. Väčšina týchto nežiaducich reakcií je reverzibilná, ak sa včas odhalia. Ak sa vyskytnú závažné reakcie má sa znížiť dávkovanie alebo prerušiť liečba a podniknúť primerané nápravné opatrenia podľa klinického zhodnotenia lekárom. Liečba etopozidom sa má opätovne začať s opatrnosťou a po primeranom vyhodnotení ďalšej nutnosti použitia tohto lieku a starostlivou pozornosťou venovanou možnému opätovnému výskytu toxicity.
Pacienti s nízkou hladinou sérového albumínu môžu mať zvýšené riziko výskytu toxicít spojených s etopozidom. U pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek sa má pravidelne sledovať funkcia pečene a obličiek kvôli riziku akumulácie.
Pred začatím liečby etopozidom je potrebné preliečiť bakteriálne infekcie.
Vzhľadom na mutagénny potenciál etopozidu musia pacientky aj pacienti používať počas liečby a 6 mesiacov po jej ukončení účinnú antikoncepciu. Ak pacient/ka plánuje mať deti po ukončení liečby, odporúča sa genetické poradenstvo. Keďže etopozid môže znížiť plodnosť u mužov, je potrebné zvážiť konzerváciu spermií za účelom budúceho otcovstva (pozri časť 4.6 Fertilita, gravidita a laktácia).
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť etopozidu u pediatrických pacientov neboli systematicky skúmané.
Etanol
Tento liek obsahuje 30,5 obj % etanolu (alkohol), čo zodpovedá 241,4 mg etanolu na ml koncentrátu, t.j.
až do 1,2 g etanolu na 5 ml injekčnú liekovku, čo zodpovedá 24,1 ml piva, 10,1 ml vína,
až do 2,4 g etanolu na 10 ml injekčnú liekovku, čo zodpovedá 48,3 ml piva, 20,1 ml vína,
až do 6,0 g etanolu na 25 ml injekčnú liekovku, čo zodpovedá 120,7 ml piva, 50,3 ml vína,
až do 12,1 g etanolu na 50 ml injekčnú liekovku, čo zodpovedá 214,4 ml piva, 100,6 ml vína.
Škodlivé pre tých, ktorí trpia alkoholizmom.
Musí sa vziať do úvahy u gravidných a dojčiacich žien, detí a vysoko rizikových skupín, ako sú pacienti s poškodenou funkciou pečene alebo epilepsiou.
Benzylalkohol
Tento liek obsahuje 30 mg/ml benzylalkoholu. Nesmie sa podávať predčasne narodeným deťom alebo novorodencom. Môže vyvolať toxické reakcie a alergické reakcie u dojčiat a detí vo veku do 3 rokov.
Polysorbát 80
Etoposid Kabi obsahuje polysorbát 80. U predčasne narodených novorodencov bol s použitím injekčného vitamínu E obsahujúceho polysorbát 80, spájaný život ohrozujúci syndróm zlyhania pečene a obličiek, poškodenie pľúc, trombocytopénia a ascites.
4.5 Liekové a iné interakcie
Vysoké dávky cyklosporínu vedúce ku koncentráciám nad 2 000 ng/ml, podávané súbežne s perorálnym etopozidom viedli k 80% zvýšeniu expozície etopozidu (AUC) s 38% poklesom celkového klírensu etopozidu v tele v porovnaní so samotným etopozidom.
Súbežná liečba cisplatinou je spájaná so zníženým celkovým klírensom etopozidu.
Súbežná liečba fenytoínom je spájaná so zvýšeným klírensom etopozidu a zníženou účinnosťou.
Súbežná liečba warfarínom môže spôsobiť zvýšenie INR (medzinárodný normalizovaný pomer -international normalized ratio). Odporúča sa starostlivé sledovanie INR.
Pri použití vakcíny proti žltej zimnici existuje zvýšené riziko fatálneho systémového ochorenia spôsobeného vakcináciou. U pacientov s imunosupresiou je použitie živých vakcín kontraindikované. (Pozri časť 4.3 Kontraindikácie.)
Predošlé alebo súbežné použitie iných liekov s podobným myelosupresívnym účinkom ako má etopozid/etopozid fosfát môže mať aditívne alebo synergické účinky (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Väzba na plazmatické bielkoviny in vitro je 97 %. Fenylbutazón, salicylát sodný a kyselina acetylsalicylová môžu vytesniť etopozid z väzby na plazmatické bielkoviny.
V predklinických štúdiách bola hlásená skrížená rezistencia medzi antracyklínmi a etopozidom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Etopozid môže spôsobiť poškodenie plodu, keď je podávaný gravidným ženám. Etopozid sa preukázal ako teratogénny u myší a potkanov. Neexistujú adekvátne a dostatočne kontrolované štúdie u gravidných žien. Ženám v plodnom veku sa má odporučiť, aby sa vyhli otehotneniu. Ak sa tento liek používa počas gravidity, alebo ak pacientka otehotnie počas liečby, pacientka musí byť informovaná o možnom riziku pre plod.
Dojčenie
Nie je známe, či sa tento liek vylučuje do ľudského mlieka. Vzhľadom na to, že veľa liekov sa vylučuje do ľudského mlieka a kvôli možným závažným nežiaducim reakciám z etopozidu u dojčených detí, je potrebné na základe zváženia prínosu lieku pre matku rozhodnúť, či prerušiť dojčenie alebo liečbu matky.
Fertilita
Vzhľadom na mutagénny potenciál etopozidu musia pacientky aj pacienti používať počas liečby a 6 mesiacov po jej ukončení účinnú antikoncepciu. Ak pacient/ka plánuje mať deti po ukončení liečby, odporúča sa genetické poradenstvo. Keďže etopozid môže znížiť plodnosť u mužov, je potrebné zvážiť konzerváciu spermií za účelom budúceho otcovstva.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie skúmajúce účinky etopozidu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ak sa u pacienta vyskytnú vedľajšie účinky ako únava a ospanlivosť, nemajú viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
V tabuľke nižšie sú uvedené nežiaduce účinky podľa triedy orgánových systémov a frekvencie, definované nasledovnými kategóriami: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000).
NEŽIADUCE ÚČINKY HLÁSENÉ s etopozidom (MedDRA terminológia)
Benígne, malígne nádory a nešpecifikované novotvary (vrátane cýst a polypov) | Časté | Akútna leukémia |
Poruchy krvi a lymfatického systému | Veľmi časté | Myelosupresia*, leukopénia, trombocytopénia, neutropénia, anémia |
Poruchy imunitného systému | Časté | Anafylaktický typ reakcií |
Poruchy nervového systému | Časté | Závrat |
Menej časté | Periférna neuropatia | |
Zriedkavé | Záchvat, optickáneuritída, prechodná kortikálna slepota, neurotoxicity (napr. somnolencia, únava) | |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | Časté | Infarkt myokardu, arytmia |
Poruchy ciev | Časté | Prechodná systolická hypotenzia sprevádzajúca rýchle intravenózne podanie, hypertenzia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Zriedkavé | Pľúcna fibróza, intersticiálna pneumonitída |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Veľmi časté | Abdominálna bolesť, zápcha, nauzea a vracanie, anorexia |
Časté | Mukozitída (vrátane stomatitídy a ezofagitídy), hnačka | |
Zriedkavé | Dysfágia, porucha chuti | |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Veľmi časté | Hepatotoxicita |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Veľmi časté | Alopécia, pigmentácia |
Časté | Vyrážka, žihľavka, pruritus | |
Zriedkavé | Stevensov -Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza, dermatitída spôsobená predchádzajúcim ožarovaním | |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Veľmi časté | Asténia, malátnosť |
Časté | Extravazácia****, flebitída |
*
****
Bola hlásená myelosupresia so smrteľným koncom.
Reakcie anafylaktického typu môžu byť fatálne.
Záchvat je príležitostne spájaný s alergickými reakciami.
Komplikácie po uvedení lieku na trh hlásené pre extravazáciu zahŕňali lokálnu toxicitu tkaniva, opuch, bolesť, celulitídu a nekrózu vrátane nekrózy kože.
V častiach uvedených nižšie je výskyt nežiaducich účinkov vyjadrený percentuálnym podielom, ktorý je získaný zo štúdií, v ktorých sa na liečbu použil samotný etopozid.
Po podaní etopozidu bola hlásená myelosupresia so smrteľným koncom. Myelosupresia je najčastejšie dávku limitujúcim nežiaducim účinkom. Obnovenie kostnej drene väčšinou prebehne do 20. dňa a kumulatívna toxicita nebola hlásená.
Najnižšie hodnoty granulocytov a krvných doštičiek sa zvyknú vyskytovať približne 10–14 dní po podaní etopozidu alebo etopozid fosfátu, v závislosti od spôsobu podania a liečebnej schémy. Pri intravenóznom podaní sa najnižšie hodnoty zvyknú vyskytnúť skôr ako pri perorálnym podaní.
Leukopénia pri etopozide/etopozid fosfáte bola pozorovaná u 60–91 % pacientov a závažná leukopénia (menej ako 1 000 buniek/mm3) u 7–17 % pacientov. Trombocytopénia pri etopozide/etopozid fosfáte bola pozorovaná u 28–41 % pacientov a závažná trombocytopénia (menej ako 50 000 krvných doštičiek/mm3) u 4–20 % pacientov. Veľmi časté boli aj hlásenia horúčky a infekcie u pacientov s neutropéniou liečených etopozidom/etopozid fosfátom.
Nauzea a vracanie sú hlavné gastrointestinálne toxicity etopozidu. Nauzea a vracanie môžu byť zvyčajne kontrolované antiemetickou liečbou. Boli zaznamenané u 31–43 % pacientov, ktorým bol intravenózne podaný etopozid. Anorexia sa pozorovala u 10–13 % pacientov a stomatitída u 1–6 % z pacientov, ktorým bol intravenózne podaný etopozid. Hnačka bola zaznamenaná u 1–13 % z týchto pacientov.
Reverzibilná alopécia, niekedy vyúsťujúca do úplného vypadania vlasov, bola pozorovaná u 66 % pacientov liečených etopozidom.
U pacientov liečených etopozidom bola po rýchlom intravenóznom podaní hlásená prechodná hypotenzia, ktorá nebola spájaná s toxickými účinkami na srdce alebo elektrokardiografickými zmenami. Hypotenzia zvyčajne ustúpi po prerušení infúzie etopozidu a/alebo po podaní inej primeranej podpornej liečby. Nasledujúcu infúziu je potrebné podať pomalšie.
Nebola zaznamenaná žiadna oneskorená hypotenzia.
V klinických štúdiách s etopozidom boli hlásené prípady hypertenzie. Ak sa u pacientov dostávajúcich etopozid vyskytne klinicky významná hypertenzia, má sa začať primeraná podporná liečba.
Počas alebo hneď po intravenóznom podaní etopozidu boli hlásené reakcie anafylaktického typu. Nie je známe, aký význam pre rozvoj anafylaktického typu reakcie má koncentrácia alebo rýchlosť podávania infúzie. Krvný tlak sa zvyčajne ustáli v priebehu niekoľkých hodín po prerušení infúzie. Anafylaktický typ reakcie sa môže vyskytnúť pri začiatočnej dávke etopozidu.
Pri etopozide boli hlásené akútne fatálne reakcie spájané s bronchospazmom.
Po použití etopozidu v kombinácii s inými chemoterapeutikami bol hlásený syndróm lýzy tumoru (niekedy smrteľný).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Celkové dávky 2,4 g/m2 až 3,5 g/m2 etopozidu podávaného intravenózne počas troch dní viedli k závažnej mukozitíde a myelotoxicite.
Metabolická acidóza a prípady závažnej hepatálnej toxicity boli hlásené u pacientov dostávajúcich intravenózne vyššie ako odporúčané dávky etopozidu.
Nie je dostupné špecifické antidotum. Liečba má byť preto symptomatická a podporná a pacienti musia byť starostlivo sledovaní.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: rastlinné alkaloidy a iné prírodné liečivá; deriváty podofylotoxínu, ATC kód: L01CB01
Mechanizmus účinku
Etopozid je polosyntetický derivát podofylotoxínu, ktorý sa používa na liečbu určitých neoplastických ochorení. Podofylotoxíny inhibujú mitózu blokovaním zhlukovania mikrotubulov. Etopozid inhibuje progresiu bunkového cyklu v premitotickej fáze (neskorej S-fáze a G2-fáze).
Neinterferuje so syntézou nukleových kyselín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia a distribúcia
Koncentrácia etopozidu v krvi a orgánoch je nízka s maximálnymi hodnotami v pečeni a obličkách.
Väzba na plazmatické bielkoviny môže byť až 98 %.
Biotransformácia
Pri intravenóznom podaní je dispozícia etopozidu najlepšie opísaná ako dvojfázový proces
s iniciálnym polčasom približne 1,5 hodiny. Po distribúcii je polčas približne 40 hodín. Terminálny polčas je 6–8 hodín.
Eliminácia
80 hodín po jednorazovej dávke sa vylúči približne 63 % etopozidu močom a približne 31 % stolicou.
Etopozid sa odstraňuje renálnymi aj nerenálnymi procesmi, t.j. metabolizmom a exkréciou žlče.
U pacientov s poruchou funkcie obličiek je znížený plazmatický klírens etopozidu.
Celkový klírens etopozidu u dospelých koreluje s klírensom kreatinínu, koncentráciou albumínu v sére a extrarenálnym klírensom. U detí sa zvýšené sérové hladiny ALT spájajú s redukciou celkového klírensu. Predchádzajúce podanie cisplatiny môže viesť k zníženiu celkového klírensu etopozidu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Pri pokusoch na zvieratách s potkanmi a myšami sa preukázal embryotoxický a teratogénny účinok etopozidu.
V súvislosti s génovými a chromozomálnymi mutáciami indukovanými etopozidom sú k dispozícii pozitívne výsledky z in vivo a in vitro testov. Tieto výsledky potvrdzujú podozrenie na mutagénny účinok u ľudí.
Neuskutočnili sa žiadne skúšania na zvieratách týkajúce sa karcinogenity. Na základe škodlivého účinku na DNA a mutagénne vlastnosti je etopozid potenciálne karcinogénny.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Makrogol 300
Polysorbát 80 (E433)
Benzylalkohol (E1519)
Etanol
Bezvodá kyselina citrónová (E330)
6.2 Inkompatibility
Pri použití nezriedeného etopozidu s plastovými zdravotníckymi pomôckami vyrobenými z akrylu alebo z polymérov ABS bolo hlásené ich praskanie. Tieto účinky neboli hlásené s etopozidom po zriedení infúzneho koncentrátu podľa pokynov.
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
Injekčná liekovka pred otvorením
2 roky
Po riedení
Chemická a fyzikálna stabilita roztoku zriedeného na koncentráciu 0,2 mg/ml alebo 0,4 mg/ml bola preukázaná počas 24 hodín pri teplote 15 °C až 25 °C.
Z mikrobiologického hľadiska sa liek má použiť ihneď. Ak sa nepoužije ihneď, za čas použiteľnosti a podmienky pred použitím je zodpovedný používateľ a za normálnych okolností by nemali presiahnuť 12 hodín pri teplote 15 °C až 25 °C, pokiaľ sa riedenie nevykonalo v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie. Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Nariedený liek neuchovávajte v chladničke (2 °C až 8 °C) pretože to môže spôsobiť precipitáciu. Roztoky vykazujúce akékoľvek známky precipitácie sa nesmú použiť.
Podmienky na uchovávanie po riedení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Číre tvarované injekčné liekovky zo skla typu I s objemom 5 ml, 10 ml, 30 ml a 50 ml uzavreté s 20 mm brómbutylovou gumenou zátkou, zabezpečené 20 mm vyklápacími hliníkovými viečkami (zelené, modré, červené a žlté podľa objemu, v uvedenom poradí).
Veľkosti balenia: Etopozid je dostupný v baleniach obsahujúcich 1 injekčnú liekovku s objemom 5 ml, 10 ml, 25 ml a 50 ml.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Etopozid sa nesmie používať nezriedený. Zrieďte s 9 mg/ml (0,9%) chloridom sodným alebo
50 mg/ml (5%) roztokom dextrózy. Roztoky vykazujúce akékoľvek známky precipitácie sa nesmú použiť.
Pri likvidácii odpadu postupujte v súlade s pokynmi o bezpečnom zaobchádzaní s antineoplastickými látkami. Zabráňte akémukoľvek kontaktu s tekutinou. Počas prípravy a rekonštitúcie prísne dodržiavajte aseptické pracovné postupy. Bezpečnostné opatrenia zahŕňajú použitie ochranných rukavíc, masky na tvár, ochranných okuliarov a ochranného oblečenia. Odporúča sa použiť box s vertikálnym laminárnym prúdením vzduchu (LAF).
Počas podávania lieku sa majú používať rukavice. S cytotoxickými látkami by nemal zaobchádzať tehotný personál. Postupy pri likvidácii odpadu by mali zohľadňovať cytotoxickú povahu tejto látky.
V prípade kontaktu etopozidu s kožou, sliznicami alebo očami ich ihneď poriadne opláchnite vodou. Mydlo sa môže použiť na očistenie kože.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Fresenius Kabi Oncology Plc.
Lion Court, Farnham Road
Bordon, Hampshire GU35 0NF
Spojené kráľovstvo
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
44/0216/17-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia: