Súhrnné informácie o lieku - Gynovel 1 mg/0,5 mg tablety
1. NÁZOV LIEKU
Gynovel 1 mg/0,5 mg tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna tableta obsahuje 1 mg estradiolu (ako estradiolvalerát) a 0,5 mg noretisterónacetátu.
Pomocná látka so známym účinkom: laktóza 65,78 mg.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tablety
Biele, okrúhle, ploché tablety o priemere 6 mm.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Hormonálna substitučná liečba (HRT z anglického označenia Hormone Replacement Therapy) príznakov nedostatku estrogénu u žien po viac ako ročnej menopauze.
Na prevenciu osteoporózy u žien po menopauze s vysokým rizikom vzniku budúcich fraktúr, ktoré netolerujú alebo majú kontraindikovanú liečbu inými liekmi schválenými na prevenciu osteoporózy.
Skúsenosti s liečbou žien starších ako 65 rokov sú obmedzené.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Gynovel je určený na kontinuálnu kombinovanú substitučnú hormonálnu liečbu žien s neporušenou maternicou. Podáva sa jedna tableta denne bez prerušenia, najlepšie vždy v rovnakom čase.
Na začiatku a pri pokračovaní liečby postmenopauzálnych príznakov by sa mala použiť najnižšia možná účinná dávka počas čo najkratšej doby (pozri časť 4.4)
Ak po troch mesiacoch liečby nedôjde k uspokojivému zmierneniu príznakov, je možné prejsť na kombinovaný liek obsahujúci vyššiu dávku.
U žien s amenoreou, ktoré hormonálnu substitučnú liečbu neužívajú alebo u žien prechádzajúcich z iného kontinuálneho kombinovaného lieku HRT je možné začať liečbu Gynovelom ktorýkoľvek deň. U žien, ktoré prechádzajú zo sekvenčnej hormonálnej substitučnej terapie, by sa liečba mala začať ihneď po skončení krvácania spôsobeného ukončením liečby.
Ak pacientka zabudne užiť jednu tabletu, môže tak urobiť v priebehu 12 hodín od obvyklej doby užívania; nepoužitú tabletu musí inak znehodnotiť. Vynechanie dávky môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku krvácania a špinenia.
4.3 Kontraindikácie
– Potvrdená, prekonaná alebo suspektná rakovina prsníka.
– Potvrdený alebo suspektný estrogén-dependentný malígny nádor (napr. rakovina endometria).
– Nediagnostikované krvácanie z pošvy.
– Neliečená hyperplázia endometria.
– Predchádzajúca alebo súčasná trombóza žíl (trombóza hlbokých žíl alebo pľúcna embólia).
– Známe trombofilné poruchy (napr. proteín C, proteín S, alebo nedostatok antitrombínu, pozri časť 4.4)
– Aktívne alebo nedávne arteriálne tromboembolické ochorenia (napr. angína pektoris, infarkt myokardu).
– Akútne ochorenie pečene alebo ochorenie pečene v anamnéze, pokiaľ výsledky pečeňových testov nedosiahli normálne hodnoty.
– Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1..
– Porfýria.
4.4 Osobité upozornenia a opatrenia pri používaní
Liečba hormonálnou substitučnou terapiou by sa mala začať iba v prípade, ak postmenopauzálne príznaky nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu života. V každom prípade by sa minimálne raz do roka malo dôkladne posúdiť riziko a prínos a ďalšie podávanie HRT by malo pokračovať iba ak prínos prevažuje nad rizikom.
Dôkazy týkajúce sa rizík spojené s HRT v liečbe predčasnej menopauzy sú obmedzené. Vzhľadom k nízkej úrovni absolútneho rizika u mladších žien však môže byť pomer prínosov a rizík pre tieto ženy priaznivejší ako u starších žien.
Lekárske vyšetrenie/kontrolné vyšetrenie
Pred začiatkom alebo obnovením hormonálnej substitučnej terapie je treba získať kompletnú osobnú a rodinnú anamnézu. Lekárske vyšetrenie (vrátane vyšetrenia panvy a prsníkov) by malo vziať do úvahy zistené údaje, kontraindikácie a upozornenia na použitie liečiva.
V priebehu liečby sa odporúčajú pravidelné kontroly, ktorých frekvencia a charakter je pre každú ženu individuálny. Ženy musia byť upozornené, aké zmeny prsníkov by mali hlásiť svojmu lekárovi alebo zdravotnej sestre (pozri nižšie „Rakovina prsníka“). Vyšetrenia, vrátane vyšetrení vhodnými zobrazovacími technikami napr. mamografiou, by mali byť vykonané podľa v súčasnosti bežnej screeningovej praxe, upravenej podľa individuálnych potrieb pacientky.
Okolnosti vyžadujúce dohľad
Pacientky sa musia starostlivo sledovať, ak sa u nich vyskytuje niektorý z nasledujúcich stavov, ak sa u nej vyskytol už v minulosti a/alebo sa zhoršil v priebehu tehotenstva alebo počas predchádzajúcej hormonálnej liečby. Je nutné vziať do úvahy, že tieto stavy sa môžu v priebehu liečby Gynovelom objaviť znovu alebo sa môžu zhoršiť. Jedná sa predovšetkým o nasledujúce stavy:
-
– leiomyómy (fibroidy maternice) alebo endometrióza,
-
– tromboembolické ochorenia v anamnéze alebo prítomnosť ich rizikových faktorov (pozri časť „Žilové tromboembolické ochorenie“),
-
– rizikové faktory estrogén-dependentných nádorov, napr. dedičnosť rakoviny prsníka prvého stupňa,
-
– hypertenzia,
-
– ochorenia pečene (napr. adenóm pečene),
-
– diabetes mellitus s cievnym poškodením alebo bez poškodenia ciev,
-
– cholelitiáza,
-
– migréna alebo (ťažká) bolesť hlavy,
-
– systémový lupus erythematodes (SLE),
-
– hyperplázia endometria v anamnéze (pozri časť „Hyperplázia endometria),
-
– epilepsia,
-
– astma,
-
– otoskleróza.
Dôvody na okamžité ukončenie liečby
Liečbu je treba ukončiť pri zistení kontraindikácií (pozri časť 4.3) a v nasledujúcich prípadoch:
-
– žltačka (ikterus) alebo zhoršenie funkcie pečene,
-
– výrazné zvýšenie krvného tlaku,
-
– nový nástup migrenóznych bolestí hlavy,
-
– tehotenstvo.
Hyperplázia endometria a karcinómu
U žien s intaktnou maternicou sa riziko hyperplázie endometria a karcinómu zvyšuje, ak sú estrogény dlhšiu dobu podávané samotné. Hlásené zvýšenie rizika rakoviny endometria u žien užívajúcich čisto estrogén je 2 až 12-násobne vyššie v porovnaní so ženami estrogény neužívajúcimi, v závislosti na dĺžke liečby a dávke estrogénu (pozri časť 4.8). Po ukončení liečby môže pretrvávať zvýšené riziko po dobu najmenej 10 rokov. Periodické pridanie progestogénu, najmenej 12 dní počas 28-dňového mesačného cyklu alebo kontinuálne kombinovaná estrogén-progestogénová liečba zabraňuje nadmernému riziku spojenému iba s estrogénovou HRT u žien, ktorým nebola odstránená maternica.
V priebehu prvých mesiacov liečby môže dôjsť ku krvácaniu a/alebo špineniu. Ak sa krvácanie alebo špinenie objavuje po istej dobe liečby alebo pokračuje aj po ukončení liečby, je treba pátrať po príčine. Vyšetrenie môže spočívať v biopsii endometria, aby sa vylúčila endometriálna malignita.
Rakovina prsníka
Súhrnné dôkazy naznačujú zvýšené riziko rakoviny prsníka
u žien užívajúcich kombináciu estrogén-progestogénu a prípadne iba estrogénovú HRT, ktorá je závislá na dĺžke užívania HRT.
-
- Kombinovaná estrogén-progestogénová liečba
Randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia " Women's Health Initiative Study" (WHI) a epidemiologické štúdie sú konzistentné so zistením zvýšeného rizika rakoviny prsníka u žien užívajúcich kombinovanú estrogén-progestogénovú liečbu v rámci HRT, k čomu zjavne dochádza po asi po 3 rokoch (pozri časť 4.8).
– Čisto estrogénová HRT
Štúdia WHI neodhalila žiadne zvýšenie rizika rakoviny prsníka u žien po hysterektómii s použitím iba estrogénovej HRT. Pozorovacie štúdie vykazujú väčšinou malé zvýšenie rizika ochorenia karcinómu prsníka, ktoré je podstatne nižšie ako u žien užívajúcich estrogén-progestogénovú kombináciu (pozri časť 4.8).
Zvýšené riziko sa prejaví v priebehu niekoľkých rokov užívania, ale vracia sa k východiskovým hodnotám počas niekoľkých (najviac piatich) rokov po ukončení liečby.
HRT, obzvlášť kombinovaná estrogén-progestogénová liečba zvyšuje hustotu mamografického zobrazenia, čo môže nepriaznivo ovplyvniť odhalenie rakoviny prsníka rádiologickými metódami.
Ovariálny karcinóm (Rakovina vaječníkov)
Ovariálny karcinóm je oveľa zriedkavejší ako karcinóm prsníka.. Z epidemiologických dôkazov rozsiahlej metaanalýzy vyplýva, že u žien užívajúcich HRT obsahujúcu iba estrogén alebo kombináciu estrogénu a progestagénu existuje mierne zvýšené riziko, ktoré sa prejaví do piatich rokov užívania a po vysadení liečby sa postupne znižuje.
Niektoré iné štúdie vrátane skúšania Iniciatívy pre zdravie žien (WHI) naznačujú, že užívanie kombinovaných liekov HRT môže byť spojené s podobným alebo trochu nižším rizikom (pozri časť 4.8).
Žilové tromboembolické ochorenie
HRT je spojená s 1,3 až 3-násobným rizikom vzniku žilovej tromboembólie
(VTE), napr. hlboké žilové trombózy alebo pľúcne embólie. Výskyt takýchto príhod je pravdepodobnejší v prvom roku HRT ako neskôr (pozri časť 4.8).
Pacientky so známymi trombofilnými stavmi majú zvýšené riziko žilovej tromboembolickej choroby (VTE) a HRT môže toto riziko zvyšovať. HRT je preto u týchto pacientok kontraindikovaná (pozri časť 4.3).
Všeobecne uznávané rizikové faktory žilovej tromboembolickej choroby zahŕňajú užívanie estrogénov, vyšší vek, veľké chirurgické zákroky, dlhodobú imobilitu, obezitu (BMI> 30 kg/m2), tehotenstvo/popôrodné obdobie, systémový lupus erythematosus (SLE), a rakovinu. Neexistuje žiadny konsenzus o možnej funkcii kŕčových žíl pri žilovej tromboembolickej chorobe VTE.
Rovnako ako u všetkých pacientok po operácii, je potrebné zvážiť preventívne opatrenia, aby sa zabránilo žilovej tromboembolickej chorobe VTE po operácii. Ak sa predpokladá dlhodobejšie znehybnenie po efektívnom chirurgickom výkone, s predstihom 4 – 6 týždňov sa odporúča prerušenie HRT. Liečba by nemala byť znovu obnovená, kým nie je žena úplne pohyblivá.
U žien bez osobných údajov o anamnéze VTE, ale s anamnézou vzniku trombóz v mladom veku u príbuzných v prvej línii, môže byť po starostlivom poradenstvo ponúknutý screening s ohľadom na jeho možné obmedzenia (len časť trombofilných defektov je screeningom identifikovaná). Ak je trombofilný defekt identifikovaný, čo sa od trombóz u rodinných príslušníkov vylučuje alebo ak je defekt „ťažký“ (napr. antitrombín, proteín S alebo nedostatok proteínu C, alebo kombinácia defektov) HRT je kontraindikovaná (pozri časť 4.3).
Ženy, u ktorých je už chronická antikoagulačná liečba nastavená, vyžadujú starostlivé posúdenie pomeru prospechu a rizika užívania HRT.
Ak vznikne žilová tromboembolická choroba po začatí liečby, podávanie lieku sa musí ukončiť. Pacientkam je treba povedať, aby sa okamžite obrátili na svojho lekára v prípade, že si povšimnú možného príznaku tromboembolického ochorenia (napr. bolestivý opuch nohy, náhla bolesť na prsiach, dýchavičnosť).
Ochorenie vencových tepien (CAD „Coronary artery disease“)
Z randomizovaných kontrolovaných štúdií sa nepreukázali žiadne dôkazy o ochrane proti infarktu myokardu u žien s alebo bez existujúcej CAD, ktoré dostali kombinovanú estrogén-progestogén liečbu alebo iba estrogénovú HRT.
Kombinovaná estrogén-progestogénová liečba
Relatívne riziko CAD pri použití kombinovanej estrogén-progestogénovej HRT je mierne zvýšené. Napriek tomu, že východiskové absolútne riziko CAD je silne závislé na veku, početnosť prípadov CAD v dôsledku estrogén-progestogénovej liečby je veľmi nízke u zdravých žien, v období blízkom menopauze, ale s pokročilým vekom sa bude zvyšovať.
Čisto estrogénová liečba
Údaje randomizovanej kontrolovanej štúdie nezistili žiadne zvýšené riziko CAD u žien po
hysterektómii s použitím iba estrogénovej liečby.
Ischemická mozgová porážka
Kombinovaná estrogén-progestogénová a čisto estrogénová liečba sú spojené s až 1,5-násobným zvýšeným rizikom ischemickej mozgovej porážky. Relatívne riziko sa ani s vekom ani s časom od menopauzy nemení. Avšak, relatívne riziko mozgovej porážky je značne závislé na veku, celkové riziko mozgovej porážky u žien, ktoré užívajú HRT sa zvyšuje s vekom (pozri časť 4.8)..
Ostatné okolnosti
Estrogény môžu spôsobiť retenciu tekutín, a preto by pacientky s dysfunkciou srdca alebo obličiek mali byť dôkladne sledované.
Ženy, u ktorých bola skoršie zaznamenaná hypertriglyceridémia, by mali byť v priebehu podávania estrogénnej substitúcie alebo hormonálnej substitučnej terapie dôkladne sledované, pretože v súvislosti s liečbou estrogénmi môžu byť zaznamenané vzácne prípady výrazného zvýšenia triglyceridov v plazme, ktoré vedú k vzniku pankreatitídy.
Estrogény zvyšujú hladinu globulínu, ktorý viaže hormóny štítnej žľazy (TBG), čo má za následok zvýšenie celkového objemu tyroidných hormónov v krvnom obehu, merané ako jód viazaný na bielkoviny (PBI); hladín T4 (merané stĺpcovou rádioimunoanalýzou, RIA) a hladín T3 (RIA). Vychytávanie T3 živice je znížené, čo odráža zvýšenie TBG. Koncentrácie voľného T4 a voľného T3 zostávajú bez zmien. Môže byť zvýšená hladina ďalších väzobných bielkovín v sére, t.j. globulínu viažuceho kortikosteroid (CBG), globulínu viažuceho pohlavné hormóny (SHBG vedúce ku zvýšeniu hladín cirkulujúcich kortikosteroidov, resp. pohlavných steroidov). Koncentrácie voľných alebo biologicky aktívnych hormónov zostávajú bez zmeny. Hladiny ďalších plazmatických bielkovín môžu byť zvýšené (substrát angiotenzinogénu/renínu, alfa-1-antitrypsín, ceruloplasmín).
Pacientky, ktoré vyžadujú hormonálnu substitučnú liečba štítnej žľazy by mali mať počas HRT funkciu štítnej žľazy pravidelne monitorovanú, aby hladiny hormónov štítnej žľazy zostali v prijateľnom rozsahu.
Estrogény môžu ovplyvniť alebo zhoršiť príznaky angioedému, a to najmä u žien s dedičným angioedémom.
HRT nezlepšuje kognitívne funkcie. Existuje nejaký dôkaz zvýšeného rizika pravdepodobnej demencie u žien, ktoré začali používať kontinuálnu kombinovanú alebo čisto estrogénovú HRT po dosiahnutí veku 65 rokov.
Tablety Gynovelu obsahujú monohydrát laktózy. Pacientky so vzácnou dedičnou intoleranciou galaktózy, Lappovou deficienciou laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou by nemali tento liek užívať.
4.5 Liekové a iné interakcie
Metabolizmus estrogénov a progestogénu môže byť zvýšený pri súčasnom užívaní látok známych ako induktory aktivity enzýmov metabolizujúcich lieky, najmä enzýmu cytochrómu P450, ako sú antikonvulzíva (napr. fenobarbital, fenytoín, karbamazepín) a antiinfektíva (napr. rifampicín, rifabutín, nevirapín, efavirenz). Ritonavír, telaprevír a nelfinavír, aj keď je o nich známe, že pôsobia ako silné inhibítory, vykazujú naopak indukujúce vlastnosti, pokiaľ sú užívané súčasne so steroidnými hormónmi. Lieky rastlinného pôvodu obsahujúce Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) môžu indukovať metabolizmus estrogénov a progestogénu.
Klinicky môže viesť zvýšený metabolizmus estrogénov a progestogénu k zníženiu účinku a zmene profilu krvácania z maternice.
Lieky utlmujúce aktivitu pečeňových mikrozomálnych enzýmov metabolizujúcich lieky, napr. ketokonazol, môžu zvyšovať hladiny liečiv Gynovelu.
Súčasné podávanie cyklosporínu a lieku Gynovel môže spôsobiť zvýšenú hladinu cyklosporínu, kreatinínu a transamináz kvôli zníženému metabolizmu cyklosporínu v pečeni.
Bolo preukázané, že perorálne kontraceptíva obsahujúce etinylestradiol pri súčasnom podávaní s lamotrigínom výrazne znížia plazmatické koncentrácie lamotrigínu. Podobné interakcie môžu existovať medzi hormonálnou substitučnou liečbou HRT obsahujúcou estradiol a lamotrigínom. Pre zabezpečenie kontroly záchvatov môže byť potrebná úprava dávkovania lamotrigínu.
Niektoré laboratórne testy môžu byť ovplyvnené liečbou estrogénmi, ako napríklad testy na toleranciu glukózy či testy na funkciu štítnej žľazy.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Gynovel nie je indikovaný v priebehu gravidity. Ak dôjde v priebehu užívania Gynovelu k otehotneniu, musí byť liečba okamžite ukončená.
Údaje z obmedzeného počtu gravidít, pri ktorých došlo k expozícii plodu, neukazujú na nepriaznivé účinky noretisterón acetátu na plod. Pri podávaní vyšších dávok než je bežné u antikoncepcie a HRT, bola zistená maskulinizácia plodov ženského pohlavia. Výsledky väčšiny epidemiologických štúdií, ktoré súvisia s neúmyselnou expozíciou plodov kombinácií estrogénov a progestogénu, nenaznačujú žiaden teratogénny ani fetotoxický účinok.
Laktácia
Gynovel nie je v priebehu dojčenia indikovaný.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Gynovel nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Veková skupina (roky) | Výskyt na 1 000 žien v placebovej časti za 5 rokov |
CEE čisto | |
50–79 | 21 |
CEE + MPA estrog | |
50–79 | 17 |
Stupeň rizika & 95% CI | Dodatočné prípady na 1 000 žien užívajúcich HRT za 5 rokov (95% CI) |
estrogénna | |
0,8 (0,7 – 1,0) | –4 (-6 – 0) |
| |
1,2 (1,0–1,5) | +4 (0 – 9) |
Riziko žilovej tromboembólie
HRT je spojená s 1,3 až 3-násobným zvýšením relatívneho rizika vzniku žilovej tromboembólie (VTE), napr. hlbokej žilovej trombózy alebo pľúcnej embólie. Výskyt takejto udalosti je pravdepodobnejší v prvom roku užívania HRT (pozri časť 4.4). Výsledky štúdie WHI sú prezentované:
US WHI study – dodatočné riziko žilovej tromboembólie za 5 rokov užívania
Veková skupina (roky) | Výskyt na 1 000 žien v placebovej časti za 5 rokov | Stupeň rizika & 95% CI | Dodatočné prípady na 1 000 žien užívajúcich HRT za 5 rokov |
Čisto orálny estrogén* | |||
50–79 | 7 | 1,2 (0,6 – 2,4) | 1 (-3 – 10) |
Kombinácia orálny estrogén-progestogén | |||
50–79 | 4 | 2,3 (1,2–4,3) | 5 (1 – 13) |
* Štúdia žien po hysterektómii.
Riziko ischemickej choroby srdca
Riziko ischemickej choroby srdca je mierne zvýšené u užívateliek kombinovanej estrogén-progestogénovej HRT vo veku nad 60 rokov (pozri časť 4.4).
Riziko ischemickej cievnej mozgovej porážky
Použitie čisto estrogénovej a estrogén-progestogénovej liečby je spojené až s 1,5-násobným zvýšením relatívneho rizika ischemickej mozgovej porážky. Riziko hemoragickej mozgovej porážky nie je zvýšené počas užívania HRT.
Relatívne riziko je závislé na veku a na dĺžke užívania, avšak počiatočné riziko je silne závislé na veku, celkové riziko cievnej mozgovej porážky u žien, ktoré užívajú HRT sa s vekom zvyšuje, pozri časť 4.4.
US WHI study kombined – dodatočné riziko ischemickej mozgovej porážky* po 5 rokov užívania
Veková skupina (roky) | Výskyt na 1 000 žien v placebovej časti za 5 rokov | Stupeň rizika & 95% CI | Dodatočné prípady na 1 000 žien užívajúcich HRT za 5 rokov |
50–59 | 8 | 1,3 (1,1–1,6) | 3(1–5) |
* Nebolo urobené žiadne rozlíšenie medzi ischemickou a hemoragickou mozgovou porážkou.
Ďalšie nežiaduce účinky boli hlásené v súvislosti s estrogén-progestogénovou liečbou:
-
– Poruchy žlčníka
-
– Poruchy kože a podkožného tkaniva: chloazma, multiformný erytém, erythema nodosum a cievne purpura
-
– Demencia vo veku nad 65 rokov (pozri časť 4.4).
-
– Suché oči
-
– Zmena zloženia sĺz.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
Príznaky predávkovania perorálnymi estrogénmi sú napätie v prsiach, nevoľnosť, zvracanie a/alebo metroragia. Predávkovanie progestagénmi môže viesť k depresívnej nálade, únave, akné a hirsutizmu.Liečba je symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: progestagény a estrogény, kombinácie
ATC skupina: G03FA01
Estrogén a progestagén na kontinuálnu kombinovanú substitučnú liečbu (HRT).
Liečivá:
Estradiol: syntetický 17B-estradiol je chemicky a biologicky identický s endogénnym ľudským estradiolom. Nahrádza úbytok produkcie estrogénu u žien v menopauze a zmierňuje prejavy menopauzy.
Estrogén bráni úbytku kostnej hmoty v dôsledku menopauzy alebo ovariektómie.
Noretisterónacetát: Keďže estrogény podporujú rast endometria, zvyšujú samotné estrogény riziko hyperplázie a rakoviny endometria. Pridanie progestogénu značne znižuje estrogénmi indukované riziko hyperplázie endometria u žien s intaktnou maternicou.
Informácie o klinickom hodnotení
Gynovel je bioekvivalentný s referenčnými tabletami obsahujúcimi 1 mg estradiolu/0,5 mg noretisterónacetátu, ktorých údaje z klinických štúdií sú k dispozícii.
- Úľava od symptómov z estrogén-deficiencie a krvácania
- Prevencia vzniku osteoporózy
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Estradiol valerát
Pretože estradiol valerát je rýchlo štiepený v tenkom čreve, črevnej sliznici a pečeni, zodpovedajú farmakokinetické vlastnosti perorálne podávanému estradiolu.
Estradiol je po perorálnom podaní z gastrointestinálneho traktu rýchlo a úplne absorbovaný. Maximálna plazmatická koncentrácia je obyčajne dosiahnutá počas 5 – 8 hodín po podaní. Plazmatický polčas je cca 12 – 14 hodín. Estradiol je v krvnom obehu viazaný na SHBG (37%) a albumín (61%), zatiaľ čo len 1 – 2 % ostávajú neviazané. Metabolizmus estradiolu prebieha predovšetkým v pečeni a v čreve, ale tiež v cieľových orgánoch. Estradiol sa mení predovšetkým na estrón a estriol. Tie sú ďalej vylučované žlčou, podstupujú enterohepatálny obeh a sú ďalej degradované skôr, než sú ako biologicky neaktívne glukuronidové a sulfátové konjugáty vylúčené močom (90 – 95 %) alebo ako nekonjugované v stolici (5 – 10 %).
Noretisterónacetát
Noretisterónacetát (NETA) je absorbovaný z gastrointestinálneho traktu a jeho účinky trvajú najmenej 24 hodín. Maximálna koncentrácia v krvi sa obyčajne dosiahne v priebehu 1 až 4 hodín po perorálnom podaní. Noretisterónacetát podstupuje first-pass effect, pričom je transformovaný na noretisterón, ktorý je ďalej metabolizovaný a vylučovaný prevažne močom ako glukuronidový alebo sulfátový konjugát. Približne 97% nemetabolizovaného noretisterónu je viazaných na bielkoviny plazmy. Z uvedeného množstva je 61% viazaných na albumín a 36% na SHBG. Polčas nemetabolizovaného noretisterónu v plazme činí v priemere 10,15 hodiny (SD ± 5,46).
Bioekvivalencia bola potvrdená štúdiou vykonanou s Gynovelom a referenčnými tabletami obsahujúcimi 1 mg estradiolu / 0,5 mg noretisterónacetátu. Po podaní jednotlivej dávky Gynovelu bola aritmetická priemerná hodnota Cmax 5,23 (SD ± 2,26) ng/ml pre noretisterón a 21,6 (SD ± 8,9) pg/ml pre estradiol.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita estrogénov je nízka. Z dôvodu výrazných rozdielov medzi rôznymi živočíšnymi druhmi a medzi zvieratami a človekom majú predklinické výsledky z hľadiska aplikácie estrogénov u človeka iba obmedzenú predikčnú hodnotu.
U pokusných zvierat bol zistený embryo-letálny účinok estradiolu a estradiolvalerátu už pri relatívne nízkych dávkach; boli zistené malformácie urogenitálneho traktu a feminizácia plodov mužského pohlavia.
Noretisterón, rovnako ako ďalšie progestogény vyvolával virilizáciu plodov ženského pohlavia u potkanov a opíc. Po podaní vysokých dávok noretisterónu bol pozorovaný embryo-letálny účinok.
Dlhodobé kontinuálne podávanie prírodných a syntetických estrogénov u niektorých živočíšnych druhov zvyšuje frekvenciu karcinómu prsníka, maternice, krčka maternice, pošvy, semenníkov a pečene. Dlhodobé kontinuálne podávanie noretisterónu u niektorých druhov zvierat, zvyšuje frekvenciu nádorov hypofýzy a vaječníkov u samíc, a pečene a prsníka u samcov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
kopovidón
monohydrát laktózy magnéziumstearát kukuričný škrob
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Polypropylénové blistre alebo PVC/PVDC hliníkové blistre v škatuľke.
Kalendárové blistrové balenie po 28 a 84 tabliet.
Blistrové balenia po 30 a 90 tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Adamed Czech Republic s.r.o.
Thámova 137/16
186 00 Praha 8 – Karlín
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
Reg. č.: 56/0048/08-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 4. marca 2008
Dátum posledného predĺženia registrácie: 23. marca 2011