Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

GYRABLOCK 400 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - GYRABLOCK 400 mg

1. NÁZOV LIEKU

GYRABLOCK 400 mg

filmom obalené tablety

2. KVANTITATÍVNE A KVALITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna filmom obalená tableta obsahuje 400 mg norfloxacínu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalená tableta

Žltá oválna bikonvexná tableta s deliacou ryhou na jednej strane, 14 × 8 mm.

Deliaca ryha iba pomáha rozlomiť tabletu, aby sa dala ľahšie prehltnúť a neslúži na rozdelenie na rovnaké dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

GYRABLOCK 400 mg je chinolónové chemoterapeutikum indikované na liečbu akútnej a chronickej nekomplikovanej a komplikovanej infekcie horných a dolných močových ciest spôsobenej baktériami citlivými na norfloxacín. Ide o tieto infekcie:

  • infekcie, ktoré vznikli v súvislosti s urologickým chirurgickým zákrokom
  • chronická prostatitída
  • cystitída
  • pyelitída

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí

Infekcie dolných močových ciest, nekomplikované: 400 mg dvakrát denne počas troch dní.

Infekcie močových ciest: 400 mg dvakrát denne počas siedmich až desiatich dní.

Chronické a relabujúce infekcie močových ciest: 400 mg dvakrát denne až počas dvanástich týždňov. Ak sa počas prvých štyroch týždňov dosiahne adekvátna klinická a bakteriologická supresia, dávka sa môže znížiť na 400 mg denne.

Starší pacienti

Polčas norfloxacínu môže byť bezvýznamne predĺžený, ale nie je potrebná zmena dávkovacieho režimu, ak nie je prítomné zároveň aj poškodenie obličiek.

Porucha funkcie obličiek

U pacientov s poruchou funkcie obličiek, ak je klírens kreatinínu menej ako 30 ml/minútu, polčas norfloxacínu je približne dvojnásobný (8 hodín). Preto je odporúčaná dávka 200 mg dvakrát denne alebo 400 mg raz denne.

Porucha funkcie pečene

Nie sú známe údaje o používaní norfloxacínu pri poruche funkcie pečene, odporúča sa opatrnosť.

Pediatrická populácia

K dispozícii nie sú žiadne údaje o bezpečnosti pri používaní u pediatrickej populácie.

GYRABLOCK 400 mg je kontraindikovaný u pediatrickej populácie (pozri časť 4.3 a 4.4.).

Spôsob podávania

Pôvodcovia infekcie sa môžu testovať na citlivosť voči norfloxacínu, ale liečba musí začať predtým ako sú známe výsledky.

Tablety sú len na perorálne použitie.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na norfloxacín, chemicky príbuzné chinolónové antibiotiká alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Použitie u detí predpubertálneho alebo pubertálneho veku (pozri časť 4.4).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pediatrická populácia

Rovnako ako iné chinolóny, používanie norfloxacínu u nedospelých zvierat spôsobovalo artropatie. Bezpečnosť norfloxacínu nebola dostačujúco prešetrená u detí a jeho použitie u detí predpubertálneho alebo pubertálneho veku je kontraindikované.

Zriedkavo sa vyskytujú údaje o kŕčoch v spojitosti s norfloxacínom, avšak ich príčinná súvislosť sa nedokázala. Norfloxacín sa nesmie podávať pacientom s kŕčmi alebo so známymi predispozičnými faktormi v anamnéze.

Chinolónové antibiotiká sa môžu spájať s tendinitídou alebo ruptúrou šľachy, obzvlášť Achillovej šľachy. Tieto reakcie sa zvyčajne vyskytli u starších pacientov a pacientov liečených kortikoidmi. Ak počas liečby vzniknú príznaky bolesti alebo zápalu, liečba norfloxacínom sa musí okamžite ukončiť a postihnutá končatina sa má šetriť.

Počas liečby chinolónmi sú známe fotosenzitívne reakcie u pacientov vystavených zvýšenému slnečnému žiareniu. Pacienti sa musia vyhnúť zvýšenému slnečnému žiareniu, ak sa objaví fotosenzitívna reakcia, liečba norfloxacínom sa musí prerušiť.

U pacientov s latentnou alebo aktuálnou poruchou glukozo-6-fosfát dehydrogenázy, ktorí užívali chinolóny vrátane norfloxacínu, sa objavili zriedkavé hemolytické reakcie.

Poruchy zraku: pokiaľ dôjde k zhoršeniu zraku alebo akémukoľvek vplyvu na oči, je nevyhnutné okamžite konzultovať očného lekára.

4.5 Liekové a iné interakcie

4.5 Liekové a iné interakcie

Antacidá: Nesmú sa podávať súčasne alebo do dvoch hodín pred užitím alebo dve hodiny po užití norfloxacínu, pretože interferujú jeho absorpciu a znižujú sérovo/močovú hladinu norfloxacínu.

Kofeín: Norfloxacín interferuje s kofeínovým metabolizmom, čo spôsobuje zníženie kofeínového klírensu a predĺženie polčasu kofeínu.

Cyklosporín: Súčasne podávaný s norfloxacínom spôsobuje zvýšenie plazmatických hladín cyklosporínu. Hladiny cyklosporínu sa majú monitorovať s primeranou úpravou dávkovania.

Fenbufén: Podávanie spolu s chinolónmi viedlo u zvierat k výskytu kŕčov. Používanie tejto kombinácie je zakázané.

Železo: Látky obsahujúce železo sa nesmú podávať súčasne alebo do dvoch hodín pred užitím alebo dve hodiny po užití norfloxacínu, pretože ovplyvňujú absorpciu a znižujú sérovo/močovú hladinu norfloxacínu.

Multivitamíny: Nesmú sa podávať súčasne alebo do dvoch hodín pred užitím alebo dve hodiny po užití norfloxacínu, pretože interferujú s jeho absorpciou a znižujú sérovú/močovú hladinu norfloxacínu.

Nitrofurantoín: in vitro sa dokumentoval antagonizmus.

Probenecid: Sérová hladina norfloxacínu pri súčasnom podávaní probenecidu nie je ovplyvnená, ale poklesla jeho močová exkrécia.

Sukralfát: Nemajú sa podávať súčasne alebo do dvoch hodín pred užitím alebo dve hodiny po užití norfloxacínu, pretože interferujú jeho absorpciu a znižujú sérovú/močovú hladinu norfloxacínu.

Teofylín: Súčasná liečba môže viesť k zvýšeniu hladiny teofylínu a tým nežiaducich účinkov, preto sa musia hladiny teofylínu monitorovať a dávka upravovať podľa potreby.

Warfarín: Norfloxacín môže signifikantne zvýšiť antikoagulačný efekt warfarínu alebo jeho derivátov kvôli jeho vytesňovaniu zo sérových väzbových miest. Ak je potrebná súčasná liečba, protrombínový čas alebo iné koagulačné testy sa musia kontrolovať a v prípade potreby upraviť dávkovanie.

Zinok: Látky obsahujúce zinok sa nesmú podávať súčasne alebo do dvoch hodín pred užitím alebo dve hodiny po užití norfloxacínu, pretože ovplyvňujú absorpciu a znižujú sérovo/močovú hladinu norfloxacínu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

GYRABLOCK 400 mg sa neodporúča užívať počas gravidity, nakoľko údaje o bezpečnosti používania lieku počas gravidity nie sú dostatočné.

Dojčenie

Nie sú dostatočné informácie o vylučovaní norfloxacínu do ľudského mlieka, a preto sa užívanie počas dojčenia neodporúča.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

K dispozícii nie sú údaje o konkrétnom ovplyvnení liekom. Niektorí pacienti môžu mať skúsenosti so závratmi alebo podobnými nežiaducimi účinkami. Pacienti musia byť upozornení, aby neviedli motorové vozidlo a neobsluhovali stroje, ak sú ovplyvnení účinkom lieku.

4.8 Nežiaduce účinky

Vo všeobecnosti sa norfloxacín dobre toleruje, s nízkym výskytom nežiaducich účinkov.

Najčastejšími nežiaducimi účinkami boli gastrointestinálne, neuropsychiatrické a kožné reakcie a zahŕňali nauzeu, bolesť hlavy, závrat, vyrážku, pálenie záhy, bolesť brucha/kŕče a hnačku.

Menej často sa vyskytovalo nechutenstvo, poruchy spánku, depresia, úzkosť/nervozita, podráždenosť, eufória, dezorientácia, halucinácia, tinnitus a epifora.

Laboratórne a funkčné vyšetrenia: abnormálne laboratórne nežiaduce účinky pozorované počas klinických štúdií boli: leukopénia, zvýšenie ALT, AST, eozinofília, neutropénia, trombocytopénia

Počas rozsiahlejšieho používania sa zaznamenali nasledovné nežiaduce účinky:

Hypersenzitívne reakcie: hypersenzitívne reakcie vrátane anafylaxie, angioedému, dyspnoe, vaskulitídy, urtikárie, artritídy, myalgie, artralgie a intersticiálnej nefritídy

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu: pseudomembranózna kolitída, zriedkavo pankreatitída, hepatitída, žltačka vrátane cholestatickej žltačky a zvýšenie hodnôt pečeňových enzýmov, dysgeúzia

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva: tendinitída, ruptúra šľachy, exacerbácia myasténie gravis, zvýšené hodnoty kreatinínkiná­zy (CK)

Poruchy krvi a lymfatického systému: hemolytická anémia niekedy spojená s poruchou glukózo-6-fosfátdehydrogenázy

Poruchy nervového systému: polyneuropatia vrátane Guillainovho-Barrého syndrómu, zmätenosť, parestézia, kŕče, tremor, myoklónia

Psychické poruchy: psychotické reakcie

Poruchy kože a podkožného tkaniva: fotosenzitivita, exfoliatívna dermatitída, toxická epidermálna nekrolýza, multiformný erytém, pruritus, Stevensov-Johnsonov syndróm

Poruchy obličiek a močových ciest: renálne zlyhanie

Poruchy srdca a srdcovej činnosti: veľmi zriedkavo: predĺženie QTc intervalu a ventrikulárna arytmia (vrátane torsade de pointes)

Poruchy oka: poruchy videnia

Infekcie a nákazy: vaginálna kandidóza

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

4.9 Predávkovanie

Nie sú známe dostatočné údaje týkajúce sa predávkovania. Po požití lieku v krátkom čase je potrebné žalúdok vyprázdniť vracaním alebo urobiť výplach žalúdka. Pacienti sa musia starostlivo sledovať a liečba musí byť symptomatická a podporná. Zabezpečí sa adekvátna hydratácia.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

5.1 Farmakody­namické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibiotiká na systémové použitie, fluórchinolóny

ATC kód: J01MA06

Norfloxacín je baktericídne antibiotikum močových ciest a účinkuje inhibíciou syntézy bakteriálnej deoxyribonukleovej kyseliny (DNA). Štúdie na E. coli ukázali, že norfloxacín inhibuje na ATP závislú DNA stáčaciu reakciu, ktorá je katalyzovaná DNA gyrázou, inhibuje obnovu dvojvláknovej špirálovej DNA a podporuje deštrukciu oboch vlákien DNA.

Norfloxacín má široké spektrum antimikrobiálnej aktivity voči grampozitívnym a gramnegatívnym mikroorganizmom. Aktivita in vivo je účinná proti nasledujúcim gramnegatívnym mikroorganizmom: Alcaligenes sp., Citrobacter sp., Citrobacter diversus, Citrobacter freundii, Edwardsiella tarda, Enterobacter cloacae, Escherichia coli, Flavobacterium sp., Hafnia sp., Klebsiella sp., Klebsiella oxytoca, Klebsiella pneumoniae, Morganella morganii, indol pozitívny Proteus sp., Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Providencia sp., Providencia rettgeri, Providencia stuartii, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas cepacia, Pseudomonas fluorescens, Serratia sp., Serratia marcescens.

Norfloxacín je tiež účinný voči nasledujúcim grampozitívnym mikroorganizmom:

Enterococci, Staphylococcus sp., koaguláza negatívny Staphylococcus, Staphylococcus aureus, vrátane producentov penicilinázy a väčšiny meticilín rezistentných kmeňov, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saphrophyticus, streptokoky skupiny B, streptokoky skupiny D vrátane Enterococcus faecalis, streptokoky skupiny G a Streptococcus viridans.

Norfloxacín je tiež účinný voči Bacillus cereus, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoea a Ureaplasma urealyticum. Nie je účinný proti anaeróbom vynímajúc Clostridium perfringens.

Skrížená rezistencia voči norfloxacínu a iným štrukturálne nepríbuzným antibiotikám neexistuje.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absopcia

Absorpcia norfloxacínu po perorálnom podaní je rýchla, vrchol sérovej koncentrácie sa dosiahne po približne jednej hodine. Absorbovaných je 30 – 40 % dávky, sérový polčas je približne štyri hodiny a závisí od dávky. Pri obličkovom zlyhaní je polčas predĺžený na približne osem hodín.

Distribúcia

Norfloxacín preniká do obličkového parenchýmu, prostaty, testes, maternice, krčku a žlče. Väzba na bielkoviny je menej ako 15 %.

Biotransformácia

Norfloxacín je metabolizovaný a vylučovaný žlčovou a obličkovou exkréciou.

Eliminácia

Obličkové vylučovanie je oboma spôsobmi tubulárnou sekréciou a glomerulárnou filtráciou. Obličkové vylučovanie norfloxacínu a jeho 6 metabolitov s nižšou antimikrobiálnou aktivitou je viac ako 70 %. Hodnota pH moču neovplyvňuje aktivitu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Tri až päť mesiacov staré psy, ktoré dostávali norfloxacín v dávke dosahujúcej štvor- a viacnásobok ľudských hladín trpeli na vytvorenie lézií na chrupkách nosných kĺbov. Psy staršie ako 6 mesiacov neboli takto postihnutí.

Pri teratogenných štúdiách na myšiach a potkanoch a fertilných štúdiách na myšiach sa nepozoroval teratogénny alebo fetotoxický vplyv, pri používaní dávky 30 až 50 násobne prevyšujúcej zvyčajné dávky u ľudí. U králikov pri dávke 100 mg/kg/deň sa pozorovala po toxicite na matku sekundárna embryotoxicita. Je to nešpecifický antimikrobiálny efekt u králikov spôsobený senzitivitou na zmeny črevnej flóry.

U opíc, ktoré dostávali niekoľkokrát ľudskú dávku, sa nepozorovala teratogenita, ale zvýšená potratovosť. Význam týchto štúdií na zvieratách pre človeka nie je známy.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety

sodná soľ kroskarmelózy

povidón

mikrokryštalická celulóza

magnéziumstearát

Filmový obal tablety

hypromelóza

oxid titaničitý (E 171)

makrogol 400

žlť chinolinová - hliníkový lak (E 104)žlť chinolinová – hliníkový lak (E 104)

makrogol 6 000

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Balenie 14, 30 a 50 tabliet

Šedá fľaška z plastickej hmoty s bielym bezpečnostným uzáverom (PE)

Balenie 100, 500 a 1000 tabliet

Šedá fľaška z plastickej hmoty s bielym bezpečnostným uzáverom (PE)

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

MEDOCHEMIE Ltd., 1–10 Constantinoupoleos Street, 3011 Limassol, Cy­prus

  • 8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 26. októbra 1994

Dátum posledného predĺženia registrácie: 16. októbra 2006