Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Helex 1 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Helex 1 mg

1. NÁZOV LIEKU

Helex 0,25 mg

Helex 0,5 mg

Helex 1 mg tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Helex 0,25 mg

Každá tableta obsahuje 0,25 mg alprazolamu.

Helex 0,5 mg

Každá tableta obsahuje 0,5 mg alprazolamu.

Helex 1 mg

Každá tableta obsahuje 1 mg alprazolamu.

Pomocné látky so známym účinkom: monohydrát laktózy, azo farbivo brilantná čerň E 151 (iba Helex 1 mg).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta.

Helex 0,25 mg sú okrúhle biele mierne bikonvexné tablety s deliacou ryhou na jednej strane.

Helex 0,5 mg sú okrúhle mierne bikonvexné svetloružové tablety s bielymi škvrnami s deliacou ryhou na jednej strane.

Helex 1 mg sú okrúhle mierne bikonvexné svetlomodré tablety s bielymi škvrnami s deliacou ryhou na jednej strane.

Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Úzkostné poruchy s príznakmi depresie alebo bez nich.

Prejavmi úzkostných porúch sú úzkosť, napätie, strach, bojazlivosť, nepokoj, slabá koncentrácia, podráždenosť, nespavosť aťalebo autonómna hyperaktivita, ktorá môže spôsobovať rôzne fyzické problémy.

Príznaky depresie, ktoré sa môžu objaviť u pacientov s úzkostnými poruchami, sa prejavujú formou depresívnej alebo dysforickej nálady, stratou záujmu alebo spokojnosti, zníženou energiou a psychomotorickým nepokojom.

  • Úzkostné poruchy a kombinované úzkostno-depresívne poruchy sprevádzané organickými chorobami a chronickou fázou alkoholickej abstinencie.
  • Panické poruchy.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Optimálna dávka sa má prispôsobiť závažnosti príznakov a individuálnej odpovede pacienta na liečbu. V tabuľke je uvedená štruktúra dávkovacej schémy, ktorá vyhovuje potrebám väčšiny pacientov.

U pacientov, ktorí vyžadujú vyššie dávky, sa má dávkovanie zvyšovať opatrne, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. Najskôr sa zvýši večerná dávka a až neskôr denná.

Indikácia

Začiatočná liečba

Udržiavacia liečba

Úzkostné poruchy s príznakmi depresie alebo bez nich

Dospelí:

0,25 až 0,5 mg trikrát denne

Starší pacienti:

0,25 mg dva až trikrát denne

Dospelí:

0,5 až 4 mg denne v 2 alebo 3 dávkach

Starší pacienti:

0,5 až 0,75 mg denne v 2 alebo 3 dávkach

Panické poruchy

0,5 až 1 mg trikrát denne (nezvyšovať dávku o viac ako 1 mg počas 3 až 4 dní)

4 až 10 mg denne, rozdelené do niekoľkých dávok

Ak sa nežiaduce účinky objavia už pri začiatočných dávkach, dávka sa má znížiť.

Ukončenie liečby

Prerušenie liečby alprazolamom má byť postupné. Náhle ukončenie môže viesť k abstinenčným príznakom. Škála týchto príznakov môže siahať od miernych dysforických reakcií a nespavosti až po vážne príznaky, ako sú svalové a brušné kŕče, vracanie, potenie, tras a kŕče. Postupné znižovanie dávky má byť dlhodobé, napr. ak pacient užíva 0,5 mg ráno, 0,5 mg na obed a 1 mg večer, odporúča sa mu znižovať dennú dávku nie o viac ako 0,25 mg každé tri dni.

Niektorí lekári odporúčajú znižovať dennú dávku o 0,5 mg každé tri dni, bez ohľadu na jej veľkosť. Ak sa objavia typické abstinenčné príznaky, má sa obnoviť predošlý dávkovací režim, až kým je pacient stabilizovaný a potom sa má začať s ešte postupnejším znižovaním dávky.

Pacienti liečení dennými dávkami vyššími ako 4 mg alprazolamu majú pri znižovaní dávky viac problémov.

Kontrolované post-marketingové štúdie ukázali, že u pacientov s panickou poruchou dĺžka užívania (do 6 mesiacov) výrazne neovplyvnila abstinenčné príznaky.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť u detí a dospievajúcich do 18 rokov doteraz neboli stanovené, preto sa užívanie Helexu v tejto skupine pacientov neodporúča..

Spôsob podávania

Tablety sa majú prehltnúť a zapiť trochou tekutiny.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 a iné benzodiazepíny. Benzodiazepíny sú taktiež kontraindikované u pacientov s myasténiou gravis, závažnou respiračnou insuficienciou, syndrómom spánkového apnoe, závažnou pečeňovou isuficienciou.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Špeciálne skupiny pacientov

Pediatrická populácia

U detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov sa nestanovovala bezpečnosť a účinnosť alprazolamu, preto sa použitie alprazolamu neodporúča.

Porucha funkcie obličiek alebo pečene

Pri liečbe pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo miernou až stredne závažnou pečeňovou insuficienciou sa odporúča opatrnosť.

Starší pacienti

Odporúča sa dodržať všeobecnú zásadu užívania najnižšej účinnej dávky u starších a/alebo oslabených pacientov, aby sa zabránilo rozvoju ataxie alebo nadmernej sedácii.

Bezodiazepíny a príbuzné lieky sa musia u starších pacientov užívať s opatrnosťou kvôli riziku útlmu a/alebo muskuloskeletálnej slabosti, ktorá môže viesť k pádom často so závažnými následkami v tejto populácii.

Benzodiazepíny sa majú užívať s nadmernou opatrnosťou u pacientov s alkoholovou alebo drogovou závislosťou v anamnéze (pozri časť 4.5).

U pacientov s epizódami veľkej depresie alebo s úzkosťou sprevádzanou depresiou sa benzodiazepíny a látky podobné benzodiazepínom nemajú používať samostatne na liečbu depresie, pretože môžu urýchliť alebo zvýšiť riziko samovraždy. Preto sa má alprazolam používať s opatrnosťou a veľkosť predpísanej dávky má byť limitovaná u pacientov s príznakmi depresívnej poruchy alebo so samovražednými tendenciami.

Panická porucha

Panická porucha bola spojená s primárnou a sekundárnou veľkou depresívnou poruchou a zvýšeným hlásením samovrážd u neliečených pacientov. Preto sa musia uplatniť rovnaké opatrenia pri použití vyšších dávok Helexu u pacientov liečených na panickú poruchu tak, ako to je pri použití ktoréhokoľvek psychotropného lieku pri liečbe pacientov s depresiou alebo u pacientov u ktorých je dôvod očakávať skryté samovražedné úmysly alebo plány.

Tolerancia

Po niekoľkotýždňovom opakovanom používaní benzodiazepínov môže dôjsť k zníženiu účinnosti hypnotického efektu.

Závislosť

Používanie benzodiazepínov môže viesť k rozvoju fyzickej a psychickej závislosti na tieto látky. Riziko závislosti stúpa s dávkou a trvaním liečba, taktiež je zvýšené u pacientov s históriou alkoholovej alebo drogovej závislosti. Lieková závislosť sa môže objaviť pri terapeutických dávkach a/alebo u pacientov s neindividua­lizovaným rizikovým faktorom. Nezávislé od anxiolytických alebo hypnotických indikácií je pri kombinovanom používaní niekoľkých benzodiazepínov zvýšené riziko liekovej závislosti. Boli hlásené aj prípady zneužívania lieku.

Po vyvinutí fyzickej závislosti je náhle prerušenie liečby sprevádzané príznakmi z vysadenia. Môžu zahŕňať bolesť hlavy, bolesť svalov, extrémnu úzkosť, napätie, nepokoj, zmätenosť, podráždenosť. V závažných prípadoch sa môžu vyskytnúť nasledujúce symptómy: derealizácia, depersonalizácia, hyperakúzia, tŕpnutie a mravčenie v končatinách, hypersenzitivita na svetlo, hluk a fyzický kontakt, halucinácie alebo epileptické záchvaty.

„Rebound“ fenomén úzkosti

Po ukončení liečby sa môže vyskytnúť prechodný „rebound“ fenomén, ktorý je manifestovaný zosilnenými príznakmi, ktoré viedli k začatiu liečby. Medzi príznaky patria zmeny nálady, úzkosť alebo poruchy spánku a nepokoj. Keďže je riziko abstinenčných príznakov/“rebound“ fenoménu väčšie po náhlom prerušení liečby, odporúča sa postupné znižovanie dávky o 0,5 mg v intervale 3 dní. U niektorých pacientov je potrebné ešte pomalšie znižovanie dávky.

Dĺžka liečby

Liečba má trvať čo najkratšie (pozri časť 4.2) v závislosti od indikácie, nemá však trvať dlhšie ako 8 až 12 týždňov v prípade úzkosti vrátane času potrebného na znižovanie dávky. Dĺžka liečby nemá prekročiť tento časový interval, ak sa znovu neprehodnotí stav pacienta.

Môže byť užitočné na začiatku liečby informovať pacienta, že trvanie liečby bude obmedzené, a vysvetliť mu, ako presne sa bude dávka znižovať. Dôležité je tiež pacienta poučiť, že pri ukončovaní liečby sa môže vyskytnúť reaktívny fenomén, aby sa minimalizovala úzkosť spojená s týmto javom. Čo sa týka krátkodobo účinkujúcich benzodiazepínov, existujú náznaky, že abstinenčný syndróm sa môže rozvinúť aj medzi podaním dvoch dávok, najmä ak ide o vysoké dávky.

Pokiaľ sa používajú dlhodobo účinkujúce benzodiazepíny je potrebné pred zmenou na krátkodobo účinkujúce benzodiazepíny upozorniť pacienta na možný vznik abstinenčných príznakov.

Psychiatrické a paradoxné reakcie

Pri používaní benzodiazepínov sa môžu vyskytnúť reakcie ako nepokoj, agitovanosť, podráždenosť, agresivita, bludy, zúrivosť, nočné mory, halucinácie, psychózy, nevhodné správanie a ďalšie poruchy správania ak sa tieto vyskytnú, užívanie lieku sa má ukončiť. Pravdepodobnosť výskytu paradoxných reakcií je vyššia u detí a starších pacientov.

Amnézia

Benzodiazepíny môžu vyvolať anterográdnu amnéziu. Tento stav nastane najčastejšie niekoľko hodín po užití lieku, a preto, aby sa toto riziko znížilo, pacientom sa má zaistiť možnosť 7–8 hodinového neprerušovaného spánku.

Osobitné upozornenia na pomocné látky:

Azo farbivo E151 môže vyvolať reakcie z precitlivenosti, vrátane astmy. Reakcie sa vyskytujú častejšie u ľudí, ktorí sú precitlivení na kyselinu acetylsalicylovú.

Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Benzodiazepíny majú aditívny efekt pri podávaní spolu s alkoholom alebo s inými depresantmi centrálnej nervovej sústavy.

Súbežné užívanie s alkoholom sa neodporúča.

Zvláštna opatrnosť sa má byť pri liekoch tlmiacich respiračné funkcie, ako opioidy (analgeiká, antitusiká, substitučná liečba), najmä u starších ľudí.

Alprazolam sa má používať s opatrnosťou v kombinácii s inými depresantmi centrálnej nervovej sústavy. Zosilnenie centrálneho tlmivého účinku sa môže objaviť v prípade súbežného podávania antipsychotík (neuroleptík), anxiolytík/sedatív, niektorých antidepresív, opioidov, antikonvulzív, sedatívnych H1-antihstaminík.

Ak sa alprazolam podáva spolu s liekmi, ktoré inhibujú pečeňový enzým CYP3A4, môžu sa vyskytnúť farmakokinetické interakcie zapríčinené zvýšením plazmatickej hladiny alprazolamu.

Pri súbežnom podávaní alprazolamu so silnými inhibítormi CYP3A4, ako sú azolové antimykotiká (ketokonazol, itrakonazol, posakonazol, vorikonazol), inhibítory proteázy alebo niektoré makrolidy (erytromycín, klaritromycín, telitromycín), je potrebná opatrnosť a má sa zvážiť redukcia dávky.

4.6    Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Veľké množstvo údajov založených na kohortných štúdiách ukazuje, že expozícia benzodiazepínom v prvom trimestri nie je spojená so zvýšeným rizikom závažnej malformácie. Avšak niektoré včasné porovnávacie epidemiologické štúdie zistili zvýšené riziko rázštepu ústnej dutiny. Tieto údaje naznačujú, že riziko narodenia dieťaťa s rázštepom ústnej dutiny po expozícii benzodiazepínom u matky je menšia ako 2/1000 v porovnaní s bežnou populáciu, kde očakávaná miera tohto defektu je približne 1/1000.

Terapia benzodiazepínmi vo vysokých dávkach počas druhého a/alebo tretieho trimestra tehotenstva odhalila pokles aktívnych pohybov plodu a variabilitu v srdcovom rytme plodu.

Pokiaľ je z medicínskych dôvodov liečba potrebná počas poslednej fázy tehotenstva, dokonca aj pri nízkych dávkach, môže byť pozorovaný „floppy infant“ syndróm ako axiálna hypotónia, sacie problémy vedúce k zlému priberaniu na váhe. Tieto príznaky sú reverzibilné, ale v závislosti od polčasu vylučovania produktu, môžu trvať od 1 do 3 týždňov. Pri vysokých dávkach sa môže u novorodenca objaviť respiračná depresia alebo apnoe a hypotermia. Navyše môžu byť niekoľko dní po pôrode u novorodenca pozorované abstinenčné príznaky s hyperexcita­bilitou, agitáciou a trasom, aj keď nie je pozorovaný „floppy infant“ syndróm. Objavenie sa abstinenčných príznakov po pôrode závisí od polčasu vylučovania látky.

Ak vezmeme do úvahy tieto údaje, môže byť zvážené použitie alprazolamu počas tehotenstva, pokiaľ sú prísne dodržané terapeutické indikácie a dávkovanie.

Pokiaľ je liečba alprazolamom nutná počas poslednej fázy tehotenstva, malo by sa vyhnúť vysokým dávkam a u novorodenca by sa mali monitorovať abstinenčné príznaky a/alebo „floppy infant“ syndróm.

Dojčenie

Alprazolam sa vylučuje do materského mlieka v nízkych dávkach. Počas dojčenia sa užívanie alprazolamu neodporúča.

4.7    Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Liek môže ovplyvniť psychomotorické schopnosti, najmä ak sa užíva spolu s alkoholom alebo s depresantmi centrálnej nervovej sústavy. Sedácia, amnézia, zhoršená koncentrácia a zhoršená svalová funkcia môžu negatívne ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlá alebo obsluhovať stroje. Ak dĺžka spánku nie je dostatočná, znížená schopnosť primerane reagovať je viac pravdepodobná (pozri časť 4.5). Lekár a lekárnik má na to pacienta upozorniť, ak počas liečby vedie vozidlá alebo obsluhuje stroje.

4.8   Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sa zvyčajne vyskytujú na začiatku liečby a v priebehu liečby vymiznú. Nasledujúce nežiaduce účinky boli počas liečby alprazolamom pozorované a hlásené s nasledujúcou frekvenciou: Veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až <1/10), menej časté (> 1/1 000 až <1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov podľa databázy MEDRA

Frekvencia

Nežiaduce účinky

Poruchy endokrinného systému

Menej časté

Hyperprolaktinémia

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté

Znížená chuť dojedla, anorexia, zvýšená chuť do jedla

Psychické poruchy

Časté

Zmätenosť, depresia

Menej časté

Halucinácie, zlosť, agresívne správanie, úzkosť, nepokoj, zmeny libida, nespavosť, abnormálne myslenie, nervozita, stimulácia

Poruchy nervového systému

Veľmi časté

Sedácia, ospalosť

Časté

Ataxia, koordinačné poruchy, poruchy pamäti, nezreteľná reč, ťažkosti s koncentráciou, bolesti hlavy, závraty, točenie hlavy

Menej časté

Tras, zmeny nálady, amnézia, dystónia, duševný vplyv, autonómne prejavy (ako sucho v ústach, zvýšené vylučovanie slín, upchatý nos, tachykardia)

Zriedkavé

Paradoxné reakcie

Poruchy oka

Časté

Rozmazané videnie

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Časté

Zápcha, nevoľnosť

Menej časté

Vracanie, gastrointestinálne príznaky

Poruchy pečene a žlčových ciest

Menej časté

Abnormálna funkcia pečene, žltačka

Neznáme

hepatitída

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Menej časté

dermatitída

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Menej časté

Svalová slabosť

Poruchy obličiek a močových ciest

Menej časté

Inkontinencia, retencia moču

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Menej časté

Sexuálna dysfunkcia, nepravidelná menštruácia

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté

Asténia, podráždenosť, únava

Neznáme

Periférny edém

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Menej časté

Zmeny hmotnosti, zvýšený vnútroočný tlak

Užívanie (aj pri terapeutických dávkach) môže viesť k rozvoju fyzickej závislosti. Prerušenie liečby môže mať za následok vznik abstinenčných príznakov alebo „rebound“ fenomén. Môže dôjsť k psychickej závislosti. Zneužívanie benzodiazepínov bolo hlásené (pozri Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

4.9 Predávkovanie

Tak ako pri iných benzodiazeoínoch, predávkovanie nie je život ohrozujúce, pokiaľ nie sú kombinované s inými látkami s tlmivým účinkom na CNS (vrátane alkoholu).

Pri liečbe takýchto stavov sa musí mať na pamäti, že pacient mohol užiť niekoľko druhov liekov.

V prípade perorálneho predávkovania benzodiazepínmi sa musí vyvolať vracanie (do 1 hodiny), ak je pacient pri vedomí, alebo vykonať výplach žalúdka po zaistení dýchacích ciest, ak je pacient

v bezvedomí. Ak vyprázdnenie žalúdka nezlepší stav, musí sa podať aktívne uhlie, aby sa redukovala absorbcia. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sa musia sledovať najmä respiračné funkcie kardiovaskulárneho systému.

Predávkovanie benzodiazepínmi sa zvyčajne prejavuje rôznym stupňom útlmu centrálneho nervového systému v rozmedzí od ospalosti až po kómu. V ľahkých prípadoch symptómy zahŕňajú ospalosť, zmätenosť a letargiu, v ťažkých prípadoch môžu symptómy zahŕňať ataxiu, hypotóniu, hypotenziu, útlm dýchania, zriedkavo kómu a veľmi zriedkavo smrť.

Flumazenil môže byť vhodné antidotum.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1   Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: anxiolytiká, deriváty benzodiazepínu

ATC kód: N05BA12

Alprazolam má antikonvulzívne, myorelaxačné a anxiolytické účinky, ktoré sú podobné ako pri iných benzodiazepínoch. Pôsobí na špecifické benzodiazepínové receptory, ktorých najvyšší počet je v limbickom systéme, hypotalame, mozočku a corpus striatum.

Alprazolam vykazuje tiež antidepresívne účinky, ktoré nie sú bežné pre klasické benzodiazepíny. Táto aktivita je pravdepodobne spojená s jeho schopnosťou zvýšiť REM latenciu, čo je účinok pozorovaný u tricyklických antidepresív ale nie u ostatných benzodiazepínov.

Je mnoho dôkazov o tom, že alprazolam a tricyklické antidepresíva majú podobné účinky. Znižuje množstvo P-adrenergných receptorov a má antipanický účinok sprostredkovaný noradrenergným mechanizmom.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Po perorálnom podaní sa alprazolam dobre vstrebáva z gastrointes­tinálneho traktu. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosahuje do 1 až 2 hodín po podaní. Plazmatické koncentrácie alprazolamu sú úmerné podanej dávke, pohybujú sa v rozmedzí od 8 do 37 ng/ml pri dávkach od 0,5 do 3 mg. Biologická dostupnosť je 80 %, jedlo znižuje rýchlosť vstrebávania, ale neznižuje jej rozsah.

Distribúcia

Distribučný objem alprazolamu je 0,8–1,3 l/kg a u obéznych ľudí sa zvyšuje.

80 % alprazolamu sa viaže na plazmatické bielkoviny, najmä albumín.

Biotransformácia

Alprazolam sa metabolizuje v pečeni. Metabolity nie sú klinicky významné z dôvodu nízkych plazmatických koncentrácií.

Eliminácia

Alprazolam a jeho metabolity sú primárne vylučované močom. Renálny klírens alprazolamu je

371 ml/hod a výrazne sa redukuje u starších pacientov. Polčas vylučovania je 11–16 hodín a u starších mužov je zvyčajne výrazne predĺžený v porovnaní so staršími ženami. Je taktiež dlhší u obéznych pacientov a u pacientov s cirhózou pečene.

5.3    Predklinické údaje o bezpečnosti

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie akútnej toxicity alprazolamu preukázali u laboratórnych zvierat nízku toxicitu. Hodnoty LD50 po perorálnom podaní boli v rozmedzí od 700 do 1800 mg/kg u myší a v rozmedzí od 300 do viac ako 200 mg/kg u potkanov.

Štúdie toxicity po opakovaných dávkach na potkanoch ukázali, že veľmi vysoké dávky alprazolamu (375-krát vyššie ako bežná dávka u človeka) môžu spôsobiť u samíc šedý zákal súvisiaci s dávkou a vaskularizáciu rohovky u samcov.

Z hľadiska teratogenity je alprazolam zaradený v triede D. Ak sa podáva v prvom trimestri gravidity, je zvýšené riziko anomálií.

V súvislosti s alprazolamom nie sú dôkazy o karcinogenite a mutagenite.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

Helex 0,25 mg

monohydrát laktózy polysorbát 80 povidón krospovidón kukuričný škrob stearan horečnatý

Helex 0,5 mg monohydrát laktózy polysorbát 80 erytrozín (E127) povidón krospovidón kukuričný škrob stearan horečnatý

Helex 1 mg

monohydrát laktózy brilantná čerň (E151) polysorbát 80 povidón krospovidón kukuričný škrob stearan horečnatý patentná modrá V (E131)

6.2    Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3    Čas použiteľnosti

5 rokov.

6.4   Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5   Druh obalu a obsah balenia

Helex 0,25 mg

Blistrové balenie (Al fólia, PVC/PE/PVDC fólia): 30 tabliet v blistrovom balení (2 blistre s 15 tabletami) v škatuľke.

Helex 0,5 mg

Blistrové balenie (Al fólia, PVC/PE/PVDC fólia): 30 tabliet v blistrovom balení (2 blistre s 15 tabletami) v škatuľke.

Helex 1 mg

Blistrové balenie (Al fólia, PVC/PE/PVDC fólia): 30 tabliet v blistrovom balení (2 blistre s 15 tabletami) v škatuľke.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

KRKA, d.d., Novo mesto Šmarješka cesta 6, Slovinsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Helex 0,25 mg 70/0178/98-S

Helex 0,5 mg 70/0160/15-S

Helex 1 mg 70/0159/15-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 07. apríla 1998

Dátum posledného predĺženia registrácie: 29. júna 2009