Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Helex SR 0,5 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Helex SR 0,5 mg

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Helex SR 0,5 mg

Helex SR 1 mg

Helex SR 2 mg

tablety s riadeným uvoľňovaním

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Helex SR 0,5 mg: Každá tableta s riadeným uvoľňovaním obsahuje 0,5 mg alprazolamu.

Helex SR 1 mg: Každá tableta s riadeným uvoľňovaním obsahuje 1 mg alprazolamu.

Helex SR 2 mg: Každá tableta s riadeným uvoľňovaním obsahuje 2 mg alprazolamu.

Pomocná látka so známym účinkom:

Helex SR 0,5 mg

Jedna tableta obsahuje 193,41 mg monohydrátu laktózy.

Helelx SR 1 mg

Jedna tableta obsahuje 193,35 mg monohydrátu laktózy.

Helex SR 2 mg

Jedna tableta obsahuje 192,55 mg monohydrátu laktózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta s riadeným uvoľňovaním.

Helex SR 0,5 mg sú zelenožlté, okrúhle, mierne bikonvexné tablety s riadeným uvoľňovaním.

Helex SR 1 mg sú biele, okrúhle, mierne bikonvexné tablety s riadeným uvoľňovaním.

Helex SR 2 mg sú bledomodré, okrúhle, mierne bikonvexné tablety s riadeným uvoľňovaním.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Helex SR je indikovaný dospelým na liečbu nasledovných stavov:

Úzkostné poruchy s príznakmi depresie alebo bez nich.

Úzkostné poruchy a kombinované úzkostno-depresívne poruchy sprevádzané organickými chorobami a chronickou fázou alkoholickej abstinencie.

Panické poruchy.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Optimálna dávka sa má prispôsobiť závažnosti príznakov a individuálnej odpovedi pacienta na liečbu. Pacient má užívať najnižšiu dávku, ktorá dokáže kontrolovať prejavy a príznaky choroby. Ak pacient potrebuje vyššiu dávku, dávka sa má zvyšovať opatrne, aby sa predišlo výskytu nežiaducich účinkov. Pacientom, ktorí ešte neboli liečení anxiolytikami, zvyčajne postačuje nižšia dávka v porovnaní s pacientmi, ktorí už v minulosti užívali sedatíva, antidepresíva alebo hypnotiká. Aby sa predišlo ataxii a nadmernej sedácii, odporúča sa starším pacientom a pacientom s alteráciou celkového stavu podávať minimálna účinná dávka.

Úzkostné poruchy

Úvodná denná dávka je 1 mg v jednej dávke alebo rozdelené do dvoch dávok. Zvyčajná denná udržiavacia dávka je 0,5 až 4 mg v jednej dávke alebo rozdelené do dvoch dávok.

Panické poruchy

Úvodná denná dávka je 0,5 až 1 mg užitá pred spaním alebo 0,5 mg dva razy denne. Udržiavacia denná dávka alprozolamu v tabletách s riadeným uvoľňovaním, podávaná počas klinických štúdií, bola v priemere 5 až 6 mg. Podávala sa raz denne alebo rozdelená do dvoch dávok. Veľmi málo pacientov potrebovalo vyššiu dávku, ktorá bola až do 10 mg denne. Dávka sa môže, na základe potrieb pacienta, zvyšovať o najviac 1 mg v intervale 3 až 4 dní.

Starší pacienti

U starších pacientov alebo u pacientov s alterovaným zdravotným stavom alebo u pacientov s poruchou funkcie pečene je zvyčajná začiatočná denná dávka 0,5 mg, ktorá sa užíva raz denne alebo rozdelená do dvoch dávok. Dávka sa môže zvýšiť na maximálne 4,5 mg denne.

Dĺžka liečby

Tak, ako je to pri liečbe benzodiazepínmi, liečba má byť čo najkratšia, maximálne 8–12 týždňov.

V prípade predĺženia liečby alebo liečby vysokými dávkami je potrebná konzultácia s psychiatrom.

U niektorých pacientov s úzkostnými poruchami je potrebná liečba trvajúca až 6 mesiacov a u pacientov s panickými poruchami až 8 mesiacov.

Ukončenie liečby

Liečba Helexom SR sa ukončuje pomalým postupným znižovaním dávky. Odporúča sa znižovanie dávky najviac o 0,5 mg v intervale 3 dní. V niektorých prípadoch je dokonca potrebné ešte pomalšie znižovanie dennej dávky.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť u detí a dospievajúcich do 18 rokov doteraz neboli stanovené, preto sa užívanie Helexu SR v tejto skupine pacientov neodporúča.

Spôsob podávania

Tablety sa majú prehltnúť v celku s trochou tekutiny.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. a iné benzodiazepíny. Benzodiazepíny sú taktiež kontraindikované u pacientov s myasténiou gravis, závažnou respiračnou insuficienciou, syndrómom spánkového apnoe, závažnou pečeňovou insuficienciou.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Osobitné skupiny pacientov

Pediatrická populácia

U detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov sa nestanovovala bezpečnosť a účinnosť alprazolamu, preto sa použitie alprazolamu neodporúča.

Porucha funkcie obličiek alebo pečene

Pri liečbe pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo miernou až stredne závažnou pečeňovou insuficienciou sa odporúča opatrnosť.

Starší pacienti

Odporúča sa dodržať všeobecnú zásadu užívania najnižšej účinnej dávky u starších a/alebo oslabených pacientov, aby sa zabránilo rozvoju ataxie alebo nadmernej sedácii.

Benzodiazepíny a podobné lieky sa majú používať s opatrnosťou u starších pacientov, vzhľadom na zvýšené riziko sedácie a/alebo svalovej slabosti, ktoré môžu zvýšiť riziko pádov, často s vážnymi následkami.

Benzodiazepíny sa majú užívať s nadmernou opatrnosťou u pacientov s alkoholovou alebo drogovou závislosťou v anamnéze (pozri časť 4.5).

U pacientov s epizódami veľkej depresie alebo s úzkosťou sprevádzanou s depresiou sa benzodiazepíny a látky podobné benzodiazepínom nemajú používať samostatne na liečbu depresie, pretože môžu urýchliť alebo zvýšiť riziko samovraždy. Preto sa má alprazolam používať s opatrnosťou a veľkosť predpísanej dávky má byť limitovaná u pacientov s príznakmi depresívnej poruchy alebo so samovražednými tendenciami

Panická porucha

Panická porucha bola spojená s primárnou a sekundárnou veľkou depresívnou poruchou a zvýšeným hlásením samovrážd u neliečených pacientov. Preto sa musia uplatniť rovnaké opatrenia pri použití vyšších dávok Helexu u pacientov liečených na panickú poruchu tak, ako to je pri použití ktoréhokoľvek psychotropného lieku pri liečbe pacientov s depresiou alebo u pacientov u ktorých je dôvod očakávať skryté samovražedné úmysly alebo plány.

Tolerancia

Pri opakovanom užívaní sa môže po niekoľkých týždňoch vyvinúť čiastočná strata hypnotického účinku benzodiazepínov.

Závislosť

Užívanie benzodiazepínov môže viest k rozvoju psychickej a fyzickej závislosti. Riziko vzniku závislosti narastá so zvyšujúcou sa dávkou a dĺžkou liečby; je vyššie u pacientov s drogovou závislosťou a alkoholizmom v anamnéze.

Po vzniku fyzickej závislosti je náhle prerušenie liečby sprevádzané príznakmi z vysadenia.. Môžu sa prejavovať ako bolesti hlavy, svalové bolesti, výrazná úzkosť, napätie, nepokoj, zmätenosť a podráždenosť. V závažných prípadoch sa môžu objaviť nasledovné príznaky: derealizácia, depersonalizácia, hyperakúzia, znížená periférna citlivosť a tŕpnutie, precitlivenosť na svetlo, hluk a fyzický kontakt, halucinácie alebo epileptické záchvaty.

„Rebound“ fenomén úzkosti

Po prerušení liečby sa môže objaviť prechodný „rebound“ fenomén, ktorý je manifestovaný zosilnenými príznakmi, ktoré viedli k začatiu liečby. Medzi príznaky patria zmeny nálady, úzkosť alebo poruchy spánku a nepokoj. Keďže riziko abstinenčných príznakov/“rebound“ fenoménu je väčšie po náhlom prerušení liečby, odporúča sa postupné znižovanie dávky o 0,5 mg v intervale 3 dní. U niektorých pacientov je potrebné ešte pomalšie znižovanie dávky.

Dĺžka liečby

Liečba má trvať čo najkratšie (pozri časť 4.2) v závislosti od indikácie, nemá však trvať dlhšie ako 8 až 12 týždňov v prípade úzkosti vrátane času potrebného na znižovanie dávky. Dĺžka liečby nemá prekročiť tento časový interval, ak sa znovu neprehodnotí stav pacienta

Na začiatku liečby je vhodné informovať pacienta, že dĺžka liečby je limitovaná a tiež o režime postupného znižovania dávky. Taktiež je dôležité, aby si bol pacient vedomý možnosti vzniku „rebound“ fenoménu, aby sa čo najviac zmenšila jeho obava z týchto príznakov, ktoré sa môžu po prerušení liečby týmto liekom vyskytnúť.

Je predpoklad, že pri benzodiazepínoch s krátkodobým účinkom, sa môžu abstinenčné príznaky objaviť v priebehu dávkovacieho intervalu, najmä pri vysokých dávkach. Pri užívaní benzodiazepínov s dlhodobým účinkom je potrebné vyvarovať sa ich výmeny za benzodiazepíny s krátkodobým účinkom, nakoľko sa môžu vyvinúť abstinenčné syndrómy.

Amnézia

Benzodiazepíny môžu vyvolať anterográdnu amnéziu. Tento stav môže nastať niekoľko hodín po užití lieku a preto sa má toto riziko minimalizovať zaistením možnosti aspoň 7–8 hodinového spánku..

Psychické a paradoxné reakcie

Po užití benzodiazepínov sú známe reakcie ako nepokoj, rozrušenie, podráždenosť, agresivita, bludy, hnev, nočné mory, halucinácie, psychózy, nevhodné správanie a iné nežiaduce následky správania. Ak sa tieto príznaky objavia, liečba sa má prerušiť. Tieto príznaky sa častejšie objavujú u detí a starších pacientov.

Helex SR obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Benzodiazepíny majú aditívny efekt pri podávaní spolu s alkoholom alebo s inými depresantmi centrálnej nervovej sústavy.

Súbežné užívanie s alkoholom sa neodporúča.

Zvláštna opatrnosť by mala byť pri liekoch tlmiacich respiračné funkcie, ako opioidy (analgetiká, antitusiká, substitučná liečba), najmä u starších ľudí.

Alprazolam sa má používať s opatrnosťou v kombinácii s inými depresantmi centrálnej nervovej sústavy. Zosilnenie centrálneho depresného tlmivého účinku sa môže objaviť v prípade súbežného podávania antipsychotík (neuroleptík), anxiolytík/sedatív, niektorých antidepresív, opioidov, antikonvulzív, sedatívnych H1-antihistaminík.

Keď sa alprazolam podáva spolu s liekmi, ktoré inhibujú pečeňový enzým CYP3A4, môžu sa vyskytnúť farmakokinetické interakcie zapríčinené zvýšením plazmatickej hladiny alprazolamu.

Pri súbežnom podávaní alprazolamu so silnými inhibítormi CYP3A4, ako sú azolové antimykotiká (ketokonazol, itrakonazol, posakonazol, vorikonazol), inhibítory proteázy alebo niektoré makrolidy (erytromycín, klaritromycín, telitromycín) je potrebná opatrnosť a má sa zvážiť redukcia dávky.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Veľké množstvo údajov založených na kohortových štúdiách ukazuje, že expozícia benzodiazepínom v prvom trimestri nie je spojená so zvýšeným rizikom závažnej malformácie. Avšak niektoré včasné porovnávacie epidemiologické štúdie zistili zvýšené riziko rázštepu ústnej dutiny. Tieto údaje naznačujú, že riziko narodenia dieťaťa s rázštepom ústnej dutiny po expozícii benzodiazepínom u matky je menšia ako 2/1000 v porovnaní s bežnou populáciu, kde očakávaná miera tohto defektu je približne 1/1000.

Terapia benzodiazepínmi vo vysokých dávkach počas druhého a/alebo tretieho trimestra tehotenstva odhalila pokles aktívnych pohybov plodu a variabilitu v srdcovom rytme plodu.

Pokiaľ je z medicínskych dôvodov liečba potrebná počas poslednej fázy tehotenstva, dokonca aj pri nízkych dávkach, môže byť pozorovaný „floppy infant“ syndróm ako axiálna hypotónia, sacie problémy vedúce k zlému priberaniu na váhe. Tieto príznaky sú reverzibilné, ale v závislosti od polčasu vylučovania produktu, môžu trvať od 1 do 3 týždňov. Pri vysokých dávkach sa môže u novorodenca objaviť respiračná depresia alebo apnoe a hypotermia. Navyše môžu byť niekoľko dní po pôrode u novorodenca pozorované abstinenčné príznaky s hyperexcita­bilitou, agitáciou a trasom, aj keď nie je pozorovaný „floppy infant“ syndróm. Objavenie sa abstinenčných príznakov po pôrode závisí od polčasu vylučovania látky.

Ak vezmeme do úvahy tieto údaje, môže byť zvážené použitie alprazolamu počas tehotenstva, pokiaľ sú prísne dodržané terapeutické indikácie a dávkovanie.

Pokiaľ je liečba alprazolamom nutná počas poslednej fázy tehotenstva, malo by sa vyhnúť vysokým dávkam a u novorodenca by sa mali monitorovať abstinenčné príznaky a/alebo „floppy infant“ syndróm.

Dojčenie

Alprazolam sa vylučuje do materského mlieka v nízkych dávkach. Avšak počas dojčenia sa užívanie alprazolamu neodporúča.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Liek môže ovplyvniť psychomotorické schopnosti, najmä ak sa užíva spolu s alkoholom alebo s depresantmi centrálnej nervovej sústavy. Sedácia, amnézia, zhoršená koncentrácia a zhoršená svalová funkcia môžu negatívne ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlá alebo obsluhovať stroje. Ak dĺžka spánku nie je dostatočná, znížená schopnosť primerane reagovať je viac pravdepodobná (pozri časť 4.5Liekové a iné interakcie). Lekár a lekárnik má na to pacienta upozorniť, ak počas liečby vedie vozidlá alebo obsluhuje stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sa zvyčajne vyskytujú na začiatku liečby a v priebehu liečby vymiznú. Nasledujúce nežiaduce účinky boli počas liečby alprazolamom pozorované a hlásené s nasledujúcou frekvenciou: Veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až <1/10), menej časté (> 1/1 000 až <1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov podľa databázy MEDRA

Frekvencia

Nežiaduce účinky

Poruchy endokrinného systému

Menej časté

Hyperprolaktinémia

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté

Znížená chuť do jedla

Psychické poruchy

Časté

Zmätenosť, depresia

Menej časté

Halucinácie, zlosť, agresívne správanie, úzkosť, nepokoj, zmeny libida, nespavosť, abnormálne myslenie, nervozita, stimulácia

Poruchy nervového systému

Veľmi časté

Sedácia, ospalosť

Časté

Ataxia, koordinačné poruchy, poruchy pamäti, nezreteľná reč, ťažkosti s koncentráciou, bolesti hlavy, závraty, točenie hlavy

Menej časté

Amnézia, dystónia, tras

Zriedkavé

Autonómne prejavy a príznaky

Poruchy oka

Časté

Rozmazané videnie

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Časté

Zápcha, nevoľnosť

Poruchy endokrinného systému

Menej časté

Zvracanie

Poruchy pečene a žlčových ciest

Menej časté

Abnormálna funkcia pečene, žltačka

Psychické poruchy

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Neznáme

Hepatitída

Menej časté

Dermatitída

Poruchy nervového systému

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Poruchy obličiek a močových ciest

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Neznáme

Angioedém

Menej časté

Svalová slabosť

Menej časté

Inkontinencia, retencia moču

Menej časté

Sexuálna dysfunkcia, nepravidelná menštruácia

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté

Asténia, podráždenosť

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Neznáme

Periférny edém

Poruchy pečene a žlčových ciest

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Menej časté

Zmeny hmotnosti, zvýšený vnútroočný tlak

Užívanie (aj pri terapeutických dávkach) môže viesť k rozvoju fyzickej závislosti. Prerušenie liečby môže mať za následok vznik abstinenčných príznakov alebo „rebound“ fenomén. Môže dôjsť k psychickej závislosti. Zneužívanie benzodiazepínov bolo hlásené (pozri Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Príznaky

V prípade potreby treba u pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti monitorovať dýchacie a kardiovaskulárne funkcie.

Príznaky predávkovania súvisiace so zvýšenou farmakologickou aktivitou alprazolamu sa prejavujú nezrozumiteľnou rečou, znížením motorickej koordinácie a rôznym stupňom zníženia aktivity CNS od ospalosti až po kómu. V miernejších prípadoch je to ospalosť, zmätenosť a letargia. Príznaky v závažnejších prípadoch môžu zahŕňať ataxiu, hypotóniu, hypotenziu, utlmenie dýchania, zriedkavejšie kómu a veľmi ojedinele smrť.

Liečba

Ako aj pri iných benzodiazepínoch, predávkovanie by nemalo byť život ohrozujúce, pokiaľ sa nekombinuje s inými depresantmi CNS (vrátane alkoholu). Pri predávkovaní v kombinácii s iným liekom treba brať do úvahy znásobovanie účinku liekov.

Po predávkovaní spolu s iným liekom sa môže vyvolať vracanie (do 1 hodiny po užití) akje pacient pri vedomí alebo gastrická laváž s podporou dýchania, ak pacient nie je pri vedomí. Ak sa nepodarí vyvolať vracanie, treba pacientovi podať aktívne uhlie, aby sa znížila absorpcia.

V prípade potreby treba pacientovi na jednotke intenzívnej starostlivosti monitorovať dýchacie a kardiovaskulárne funkcie.

Príznaky predávkovania súvisiace so zvýšenou farmakologickou aktivitou alprazolamu sa prejavujú nezrozumiteľnou rečou, znížením motorickej koordinácie a rôznym stupňom zníženia aktivity CNS od ospalosti až po kómu. V miernejších prípadoch je to ospalosť, zmätenosť a letargia. Symptómy v závažnejších prípadoch môžu zahŕňať ataxiu, hypotóniu, hypotenziu, utlmenie dýchania, vzácnejšie kómu a veľmi ojedinele smrť.

Ako užitočné antidotum môže byť použitý flumazenil.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: anxiolytiká, deriváty benzodiazepínov

ATC kód: N05BA12

Mechanizmus účinku

Alprazolam má, tak ako všetky benzodiazepíny, vysokú afinitu k benzodiazepín väzobným miestam v mozgu. Napomáha inhibičnému neurotransmite­rovému účinku kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), ktorá je hlavným inhibítorom neurotransmisie v mozgu a sprostredkováva ako pre-, tak aj post- synaptickú inhibíciu vo všetkých oblastiach CNS.

Farmakodynamické účinky

Alprazolam vykazuje tiež antidepresívne účinky, ktoré nie sú bežné pre klasické benzodiazepíny. Táto aktivita je pravdepodobne spojená s jeho schopnosťou zvýšiť REM latenciu, čo je účinok pozorovaný u tricyklických antidepresív ale nie u ostatných benzodiazepínov.

Je mnoho dôkazov o tom, že alprazolam a tricyklické antidepresíva majú podobné účinky. Znižuje množstvo P-adrenergných receptorov a má antipanický účinok sprostredkovaný noradrenergným mechanizmom.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Uvoľňovanie alprazolamu z tablety s riadeným uvoľňovaním je podobná ako u tablety s okamžitým uvoľňovaním. Rozdiel je v nižšej rýchlosti absorpcie. Dôsledkom nižšej rýchlosti absorpcie je pomerne stála koncentrácia, ktorá sa udržuje 5 až 11 hodín po užití tablety.

Distribúcia

In vitro sa alprozolam viaže (80 %) na humánne sérové proteíny.

Opakované dávky môžu viesť k akumulácii, čo treba mať na zreteli najmä u starších pacientov a u pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek.

Biotransformácia

Štúdie s viacnásobnými dávkami naznačujú, že metabolizmus a eliminácia alprazolamu z tabliet s okamžitým uvoľňovaním a tabliet s riadeným uvoľňovaním sa zhodujú.

Eliminácia

Priemerný polčas vylučovania alprazolamu je 12–15 hodín. Alprazolam a jeho metabolity sa prednostne vylučujú močom.

Linearita/neli­nearita

Farmakokinetika alprazolamu a jeho dvoch hlavných aktívnych metabolitov (4-hydroxyalprazolam a a-hydroxyalprazolam) je lineárna a koncentrácie sú proporcionálne v rozsahu odporúčanej maximálnej dennej dávky 10 mg užitej jednorazovo.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie akútnej toxicity na laboratórnych zvieratách preukázali nízku toxicitu alprazolamu. Akútna toxicita (LD50) alprazolamu u myší po perorálnom podaní bola medzi 700 a 1 800 mg/kg a medzi 300 a viac ako 2 000 mg/kg u potkanov.

Štúdie toxicity pri dlhodobom podávaní potkanom preukázali, že veľmi vysoké dávky alprazolamu (375 násobok zvyčajnej dávky používanej u ľudí) pravdepodobne zapríčinili kataraktu u samíc a vaskularizáciu rohovky u samcov.

Čo sa týka teratogenity, alprozolam je kategorizovaný do triedy D. Pri jeho podávaní v prvom trimestri gravidity, narastá riziko vzniku anomálií.

Nie sú dôkazy, že alprazolam má mutagénne alebo karcinogénne účinky.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

monohydrát laktózy

hypromelóza

stearan horečnatý

indigotín E132 (iba Helex SR 0,5 mg a Helex SR 1 mg)

chinolínová žltá E104 (iba Helex SR 0,5 mg)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister (OPA/Al/PVC fólia, Al fólia)

Veľkosť balenia: 30 tabliet s riadeným uvoľňovaním.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

Helex SR 0,5 mg: 70/0642/10-S

Helex SR 1 mg: 70/0643/10-S

Helex SR 2 mg: 70/0644/10-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 23. septembra 2010

Dátum predĺženia registrácie: