Súhrnné informácie o lieku - HYDROCHLOROTHIAZID LÉČIVA
Hydrochlorothiazid Léčiva
tablety
25 mg
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna tableta obsahuje 25 mg hydrochlorotiazidu.
Pomocná látka so známym účinkom: jedna tableta obsahuje 71,75 mg monohydrátu laktózy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tableta
Biele alebo takmer biele ploché okrúhle tablety so skosenými hranami a s deliacou ryhou na jednej strane.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
- Mierna až stredne ťažká hypertenzia v monoterapii.
- Pri nedostatočnom hypotenznom účinku a pri ťažkej hypertenzii v kombinácii s ďalšími antihypertenzívami.
- Edémy pri kongestívnom srdcovom zlyhávaní, nefrotickom syndróme (pokiaľ nedošlo k významnému poklesu glomerulárnej filtrácie), pri pečeňovej cirhóze.
- Hyperkalciúria (na prevenciu tvorby obličkových kameňov).
Liek je určený dospelým i deťom, lieková forma však nie je vhodná pre deti do 3 rokov.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dávkovanie je individuálne podľa ochorenia a reakcie pacienta.
Pri hypertenzii sa podáva 12,5 – 50 mg (1/2 – 2 tablety) ráno pri raňajkách alebo rozdelene v 2 dávkach. Udržiavacia dávka je 12,5 – 25 mg (1/2 – 1 tableta) ráno. Pri kombinácii s inými antihypertenzívami sa dávka môže znížiť.
Pri liečbe edémov sa podáva iniciálna dávka 50 – 100 mg (2 – 4 tablety) denne, rozdelene v 2 dávkach. Po dosiahnutí terapeutického efektu sa dávka znižuje až na 25 mg (1 tableta) denne, eventuálne intermitentne každý 2. deň.
Maximálna jednotlivá dávka je 100 mg (4 tablety), maximálna denná dávka je 200 mg (8 tabliet). Vhodné je pravidelné užívanie (v rovnakom dennom čase, napr. ráno).
Porucha funkcie obličiek
Pri užívaní hydrochlorotiazidu u pacientov s poruchou funkcie obličiek sa odporúča pravidelne sledovať sérovú koncentráciu draslíka a kreatinínu (pozri časť 4.4). Hydrochlorothiazid Léčiva je kontraindikovaný u pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu < 30 ml/min) (pozri časť 4.3).
Porucha funkcie pečene
Hydrochlorothiazid Léčiva treba používať opatrne u pacientov s poruchou funkcie pečene alebo s progresívnym ochorením pečene (pozri časť 4.4). Hydrochlorothiazid Léčiva je kontraindikovaný u pacientov so závažným ochorením pečene (pozri časť 4.3).
Pediatrická populácia
Deťom sa podáva podľa klinického obrazu priemerne 2 mg/kg telesnej hmotnosti/deň rozdelene v 2 dávkach.
4.3 Kontraindikácie
Hydrochlorothiazid Léčiva sa nepodáva pri:
-
– precitlivenosti na hydrochlorotiazid, tiazidy, sulfónamidy alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
-
– ťažkej poruche funkcie obličiek (klírens kreatinínu pod 30 ml/min),
-
– pacientoch s anúriou,
-
– závažnom ochorení pečene,
-
– ťažkých poruchách rovnováhy elektrolytov (poruchy hospodárenia so sodíkom a draslíkom), – žltačke u detí.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Porucha funkcie obličiek
Pri užívaní hydrochlorotiazidu u pacientov s poruchou funkcie obličiek sa odporúča pravidelne sledovať sérovú koncentráciu draslíka a kreatinínu. Hydrochlorothiazid Léčiva sa neodporúča u pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu < 30 ml/min) (pozri časť 4.3). U pacientov s poruchou funkcie obličiek môže vzniknúť pri podávaní tiazidových diuretík azotémia. Ak sa preukáže progredujúca porucha funkcie obličiek, je potrebné liečbu dôkladne prehodnotiť, prípadne uvažovať nad prerušením diuretickej liečby.
Poruchy rovnováhy elektrolytov
Tak ako u všetkých pacientov s diuretickou liečbou, je potrebná pravidelná kontrola hladiny elektrolytov v sére v primeraných intervaloch.
Tiazidy, vrátane hydrochlorotiazidu, môžu spôsobiť poruchy rovnováhy tekutín alebo elektrolytov (vrátane hypokaliémie, hyponatriémie a hypochloremickej alkalózy). Medzi varovné signály nerovnováhy tekutín a elektrolytov patria: pocit sucha v ústach, smäd, slabosť, letargia, ospalosť, nepokoj, svalová bolesť alebo kŕče, hypotenzia, oligúria, tachykardia a gastrointestinálne poruchy, ako nauzea alebo vracanie (pozri časť 4.8).
Pri užívaní hydrochlorotiazidu, rovnako ako pri inom silnom diuretiku, sa môže vyvinúť hypokaliémia, hlavne pri rýchlej diuréze, po dlhotrvajúcej terapii alebo u pacientov s ťažkou cirhózou. Hypokaliémia môže zvýšiť citlivosť alebo zhoršiť reakciu srdca na toxické účinky digoxínu (napr. zvýšením ventrikulárnej dráždivosti, pozri časť 4.5).
Tiazidy môžu znižovať vylučovanie vápnika močom a spôsobiť tak prechodné a mierne zvýšenie hladiny vápnika v sére bez akejkoľvek poruchy metabolizmu vápnika. Pred vyšetrením funkcie paratyreoidey sa má užívanie tiazidov prerušiť.
Tiazidy môžu zvyšovať vylučovanie horčíka močom, čo môže spôsobiť hypomagneziémiu.
Porucha funkcie pečene
Riziko hypokaliémie je vyššie u pacientov s cirhózou pečene, u pacientov so zvýšenou diurézou, u pacientov s neprimeraným perorálnym príjmom elektrolytov a u pacientov so súbežnou liečbou kortikosteroidmi alebo ACTH (pozri časť 4.5).
Tiazidy treba používať opatrne u pacientov s poruchou funkcie pečene alebo s progresívnym ochorením pečene, pretože malé zmeny rovnováhy tekutín a elektrolytov môžu vyvolať hepatálnu kómu.
Metabolizmus
U niektorých pacientov liečených tiazidmi môže táto terapia urýchliť vznik hyperurikémie alebo dny. Terapia tiazidmi môže zhoršiť glukózovú toleranciu. Môže nastať potreba úpravy dávkovania antidiabetík vrátane inzulínu (pozri časť 4.5).
S terapiou tiazidovými diuretikami môže súvisieť zvýšenie hladiny cholesterolu a triglyceridov.
Sekundárny akútny glaukóm s uzavretým uhlom a/alebo akútna myopia
Hydrochlorothiazid je sulfónamid. Sulfónamid alebo lieky sulfónamidových derivátov môžu spôsobiť idiosynkratickú reakciu, ktorá môže mať za následok sekundárne akútny glaukóm s uzavretým uhlom a/alebo akútnu myopiu. Symptómy zahŕňajú akútny nástup zhoršenia zrakovej ostrosti alebo okulárnu bolesť a zvyčajne sa vyskytnú v priebehu niekoľkých hodín až týždňov po začatí užívania liekov. Neliečený akútny glaukóm s uzavretým uhlom môže viesť k trvalej strate zraku. Primárna liečba je zastaviť užívanie lieku tak rýchlo, ako je to možné. V prípade, ak vnútroočný tlak zostáva nekontrolovateľný, je potrebné vziať do úvahy rýchle lekárske alebo chirurgické ošetrenie. Rizikové faktory pre rozvoj akútneho glaukómu s uzavretým uhlom sa môžu vzťahovať na anamnézu sulfónamidov alebo alergiu na penicilín (pozri časť 4.8).
Iné
Pri užívaní tiazidových diuretík bola popísaná exacerbácia alebo aktivácia systémového lupus erythematosus.
Pri liečbe tiazidovými diuretikami boli hlásené fotosenzitívne reakcie. Ak sa vyskytnú počas liečby Hydrochlorothiazidom Léčiva, odporúča sa ukončenie liečby. Ak je opätovná liečba diuretikami skutočne nevyhnutná, odporúča sa chrániť plochy vystavené slnečnému žiareniu alebo umelému UVA.
Počas liečby sa neodporúča piť alkoholické nápoje (pozri časť 4.5).
Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, laponského deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie by nemali užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Hydrochlorotiazid môže mať interakciu s nasledujúcimi látkami, pokiaľ sú užívané súbežne:
Alkohol, barbituráty, narkotiká alebo antidepresíva Môže dôjsť k potenciácii ortostatickej hypotenzie.
Antidiabetiká (perorálne, inzulín)
Pri liečbe tiazidmi môže byť ovplyvnená glukózová tolerancia. Môže byť nutné upraviť dávky antidiabetika. Metformín sa má užívať s opatrnosťou kvôli riziku laktátovej acidózy vyvolanej možným funkčným zlyhaním obličiek v súvislosti s liečbou hydrochlorotiazidom.
Iné antihypertenzíva
Aditívny efekt.
Lieky ovplyvnené poruchami hladiny draslíka v sére
Pravidelná kontrola hladiny draslíka v sére a EKG sa odporúča pri súbežnom podávaní hydrochlorotiazidu s liekmi, ktorých účinok môže byť ovplyvnený poruchami draslíka v sére (napríklad srdcové glykozidy a antiarytmiká) a s nasledovnými liekmi, ktoré indukujú ventrikulárnu tachykardiu (torsades de pointes) (vrátane niektorých antiarytmík), pričom hypokaliémia je predisponujúci faktor torsades de pointes (ventrikulárna tachykardia):
-
– antiarytmiká triedy Ia (napr. chinidín, hydrochinidín, dizopyramid);
-
– antiarytmiká triedy III (napr. amiodarón, sotalol, dofetilid, ibutilid);
-
– niektoré antipsychotiká (napr. tioridazín, chlórpromazín, levomepromazín, trifluoperazín, cyamemazín, sulpirid, sultoprid, amisulprid, tiaprid, pimozid, haloperidol, droperidol);
-
– iné (napr. bepridil, cisaprid, difemanil, intravenózny erytromycín, halofantrín, mizolastín, pentamidín, sparfloxacín, terfenadín, intravenózny vinkamín).
Cholestyramín a cholestipolové živice
V prítomnosti aniónových iónomeničových živíc je znížená absorpcia hydrochlorotiazidu. Jednorazové dávky, ako cholestyramínových, tak cholestipolových živíc viažu hydrochlorotiazid a znižujú jeho absorpciu z gastrointestinálneho traktu až o 85, respektíve 43 percent.
Amfotericín B (parenterálny), kortikosteroidy, ACTH, laxatíva
Zvýraznená deplécia elektrolytov, najmä hypokaliémia.
Vazopresorické amíny (napríklad adrenalín)
Účinok vazopresorických amínov sa môže znížiť, ale nie natoľko, aby sa vylúčilo ich použitie.
Periférne nedepolarizujúce myorelaxanciá (napríklad tubokurarín)
Možnosť zvýšenej citlivosti na myorelaxanciá.
Lítium
Diuretiká znižujú renálny klírens lítia, a tým zvyšujú riziko jeho toxicity. Súbežné užívanie sa neodporúča.
Amantadin
Tiazidové diuretiká, vrátane hydrochlorotiazidu, môžu zvýšiť riziko vzniku nežiaducich účinkov amantadinu.
Lieky používané na liečbu dny (probenecid, sulfinpyrazon, alopurinol)
Vzhľadom na to, že hydrochlorotiazid môže zvýšiť hladinu kyseliny močovej v sére, môže byť potrebné upraviť dávkovanie urikozurických liekov. Dávky probenecidu alebo sulfinpyrazonu môže byť potrebné zvýšiť. Súbežné podávanie tiazidu môže spôsobiť zvýšenie alergických reakcií na alopurinol.
Anticholinergiká
Môže dôjsť k zvýšeniu biologickej dostupnosti tiazidových diuretík prostredníctvom zníženia gastrointestinálnej motility a rýchlosti vyprázdňovania žalúdka.
Cytotoxické liečivá (cyklofosfamid, metotrexát)
Tiazidy môžu znižovať obličkové vylučovanie cytotoxických látok a potenciovať ich myelosupresívne účinky.
Salicyláty, NSAID
V prípade vysokých dávok salicylátov môže hydrochlorotiazid zvyšovať toxický účinok salicylátov na centrálny nervový systém. NSAID môžu znížiť antihypertenzný účinok hydrochlorotiazidu.
Metyldopa
Boli hlásené ojedinelé prípady hemolytickej anémie vyskytujúcej sa pri súbežnom podávaní hydrochlorotiazidu a metyldopy.
Cyklosporín
Súbežná liečba cyklosporínom môže zvyšovať riziko hyperurikémie a komplikácie dny.
Srdcové glykozidy
Tiazidové diuretiká môžu zvýšiť toxicitu srdcových glykozidov depléciou koncentrácií sérového draslíka.
Soli vápnika
Znížením exkrécie môžu tiazidové diuretiká zvýšiť hladinu vápnika v sére. Ak sa musia predpísať doplnky vápnika, je potrebné kontrolovať sérový vápnik a dávku vápnika aktuálne upravovať.
Karbamazepin
Riziko symptomatickej hyponatriémie. Je odporučené klinické a biologické monitorovanie.
Perorálne antikoagulanciá
Tiazidy môžu antagonizovať účinok perorálnych antikoagulancií.
Betablokátory, diazoxid
Súbežné užitie tiazidových diuretík, vrátane hydrochlorotiazidu, s betablokátormi alebo diazoxidom môže zvýšiť riziko hyperglykémie.
Jódové kontrastné látky
V prípade dehydratácie indukovanej diuretikami, vrátane hydrochlorotiazidu, je zvýšené riziko akútneho zlyhania obličiek, najmä pri použití vysokých dávok lieku s obsahom jódu.
Pacienti majú byť pred podaním lieku hydratovaní.
Interakcie lieku s laboratórnymi testami
Pre svoje účinky na metabolizmus vápnika môžu tiazidy interferovať s testami na funkciu paratyreoidey (pozri časť 4.4).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
S použitím hydrochlorotiazidu počas gravidity, hlavne v prvom trimestri existujú iba obmedzené skúsenosti. Neexistuje dostatočné množstvo štúdií na zvieratách.
Hydrochlorotiazid prechádza placentou. Vzhľadom na farmakologický mechanizmus účinku hydrochlorotiazidu, môže jeho užívanie v druhom a treťom trimestri ohroziť perfúziu medzi placentou a plodom, a môže u plodu alebo novorodenca vyvolať žltačku, poruchy rovnováhy elektrolytov a trombocytopéniu.
Hydrochlorotiazid sa nesmie použiť na terapiu gestačného edému, gestačnej hypertenzie alebo preeklampsie kvôli riziku zníženia objemu plazmy a placentárnej hypoperfúzie, bez priaznivého účinku na priebeh ochorenia.
Hydrochlorotiazid sa nesmie u gravidných žien použiť na liečbu esenciálnej hypertenzie s výnimkou zriedkavých situácií, kedy sa nedá aplikovať iná liečba.
Dojčenie
Hydrochlorotiazid sa v malom množstve vylučuje do materského mlieka. Vysoké dávky tiazidov spôsobujú intenzívnu diurézu, a tak môžu inhibovať produkciu mlieka. Užívanie Hydrochlorothiazidu Léčiva sa preto počas dojčenia neodporúča. Pokiaľ sa však Hydrochlorothiazid Léčiva musí užívať počas dojčenia, dávky majú byť čo najnižšie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Pokles krvného tlaku na začiatku liečby môže nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, motorickú koordináciu a rýchle rozhodovanie (vedenie vozidiel, obsluha strojov, práca vo výškach a pod.).
4.8 Nežiaduce účinky
V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté nežiaduce účinky rozdelené do skupín podľa terminológie MedDRA s uvedením frekvencie výskytu: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1 000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nie je možné stanoviť z dostupných údajov)
Trieda orgánových systémov podľa databázy MedDRA | Frekvencia | Nežiaduci účinok |
Poruchy krvi a lymfatického systému | zriedkavé | poruchy krvotvorby |
Poruchy metabolizmu a výživy | veľmi časté | hypokaliémia, hyponatriémia, hypomagneziémia, hypochloremická alkalóza, hyperkalciémia |
časté | hyperurikémia, manifestácia latentného diabetu | |
neznáme | hyperglykémia u diabetických pacientov | |
Poruchy nervového systému | menej časté | synkopa1 |
zriedkavé | závrat, bolesti hlavy | |
neznáme | somnolencia, zmätenosť | |
Poruchy oka | neznáme | sekundárny akútny glaukóm s uzavretým uhlom a/alebo akútna myopia |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | menej časté | bradykardia |
Poruchy ciev | menej časté | posturálna hypotenzia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | menej časté | intersticiálna pneumónia2 |
veľmi zriedkavé | pľúcny edém2 | |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | časté | nechutenstvo, nauzea, vracanie, bolesť v nadbruší, hnačka alebo zápcha |
menej časté | pankreatitída | |
Poruchy pečene a žlčových ciest | zriedkavé | žltačka |
menej časté | cholecystitída | |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | menej časté | kožná vyrážka, fotosenzitivita, svrbenie |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | menej časté | svalová slabosť3 |
Poruchy obličiek a močových ciest | veľmi časté | glykozúria |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | menej časté | únava3, smäd1 |
1objavuje sa pri zvýšenom dávkovaní v dôsledku nadmernej diurézy
2predpokladá sa alergická reakcia na hydrochlorotiazid
3najmä pri zníženom príjme draslíka a/alebo zvýšenej extrarenálnej strate draslíka (napríklad vracaním alebo hnačkou) môže dôjsť k hypokaliémii, ktorá sa môže prejaviť i svalovou slabosťou, únavou.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Pri predávkovaní môže dôjsť k vystupňovaniu nežiaducich účinkov.
Liečba predávkovania spočíva vo výplachu žalúdka, v podpornej a symptomatickej liečbe s monitorovaním renálnych funkcií a sérových hladín elektrolytov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: tiazidové diuretikum, antihypertenzívum
ATC kód: C03AA03
Hydrochlorotiazid je tiazidové diuretikum. Mechanizmus antihypertenzného účinku tiazidových diuretík nie je celkom známy. Tiazidy ovplyvňujú renálny tubulárny mechanizmus reabsorpcie elektrolytov, čím priamo zvyšujú vylučovanie sodíka a chlóru v približne rovnakom množstve. K stratám draslíka dochádza sekundárne (zámenou za sodík) i aktívnou sekréciou v distálnom tubule. Exkrécia horčíka je zvýšená, kým exkrécia kyseliny močovej je znížená.
Diuretický účinok hydrochlorotiazidu redukuje objem plazmy, zvyšuje aktivitu renínu v plazme a zvyšuje vylučovanie aldosterónu. Následne zvyšuje obsah draslíka v moči, stratu bikarbonátov a pokles obsahu draslíka v sére.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Hydrochlorotiazid sa pomerne rýchlo vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Diuretický účinok nastupuje asi za 2 hodiny, maximum účinku sa dosiahne asi po 4 hodinách, trvá asi 6 – 12 hodín.
Distribúcia
Hydrochlorotiazid prestupuje cez placentárnu bariéru, neprestupuje cez hematoencefalickú bariéru a vylučuje sa do materského mlieka.
Biotransformácia a eliminácia
Vylučuje sa nezmenený do moču. Biologický polčas je 6 – 15 hodín. Plazmatické hladiny pretrvávajú najmenej 24 hodín. Hydrochlorotiazid nie je metabolizovaný, ale rýchlo sa vylučuje obličkami.
Najmenej 61 % perorálnej dávky sa vylučuje močom v nezmenenej forme v priebehu 24 hodín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Nie sú dostupné ďalšie relevantné údaje, ktoré neboli spomenuté už v predošlých sekciách.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy
kukuričný škrob
želatína
mastenec
alumíniumstearát
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Druh obalu: blister (PVC/Al), písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Veľkosť balenia: 20 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Zentiva, k.s.
U kabelovny 130
102 37 Praha 10 – Dolní Mecholupy
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
50/0408/69-CS
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. decembra 1969
Dátum posledného predĺženia registrácie: 24. novembra 2006