Súhrnné informácie o lieku - Ibalgin DUO EFFECT
1. NÁZOV LIEKU
Ibalgin DUO EFFECT
5 %/100 UI/mg dermálny krém
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ibuprofén 1,5 g (5 %), heparinoid (100 UI/mg) 0,060 g v 30 g krému, ibuprofén 2,5 g (5 %), heparinoid (100 UI/mg) 0,100 g v 50 g krému alebo ibuprofén 5 g (5 %), heparinoid (100 UI/mg) 0,200 g v 100 g krému.
Pomocné látky so známym účinkom: metylparabén, propylparabén, propylénglykol. Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Dermálny krém.
Takmer biely krém.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Miestne prejavy akútnych a chronických foriem reumatických ochorení zápalového pôvodu, bolestivé stavy pri osteoartróze, povrchové tromboflebitídy, phlebitis migrans, tromboflebitídy pri varikóznom komplexe, miestne komplikácie po skleroterapii; fibrotizácia kože pri chronickej žilovej insuficiencii, liečba zápalov šliach a svalových úponov, liečba poúrazových stavov a následkov športových úrazov ako sú pomliaždenia, potraumatické hematómy, podvrtnutie kĺbu, opuchy, poranenia mäkkých častí kĺbov.
Krém je určený na liečbu dospelých a dospievajúcich od 12 rokov.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí a dospievajúci od 12 rokov si na postihnuté miesto a jeho okolie 2 až 3-krát denne nanášajú asi 1 mm hrubú vrstvu krému, ktorú si ľahko votrú do kože. U žilových ochorení sa môže priložiť kompresívny obväz. Pri rozsiahlych a bolestivých krvných výronoch sa spočiatku môže miesto ošetrené krémom prekryť nepriedušným obväzom, najlepšie cez noc. Pri silných bolestiach je vhodné doplniť liečbu celkovým podaním tabliet s obsahom ibuprofénu.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na ibuprofén, heparinoid alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Liek sa nesmie používať u pacientov s náchylnosťou na astmatický záchvat, žihľavku alebo alergickú nádchu po podaní kyseliny acetylsalicylovej či niektorých protizápalových liečiv. Hemoragická diatéza, rôzne formy purpúr, trombopénia, hemofília, rôzne celkové stavy s tendenciou ku krvácaniu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Krém sa nesmie aplikovať na otvorené rany, na porušený povrch kože, na sliznice a do očí.
Liek obsahuje parabény. Parabény môžu spôsobiť alergické reakcie, ktoré môžu byť oneskorené.
Liek obsahuje propylénglykol. Propylénglykol môže spôsobiť podráždenie pokožky.
4.5 Liekové a iné interakcie
Kyselina salicylová zvyšuje účinok heparínu.
Interakcia s ibuprofénom sa nepozorovala.
Liek sa nesmie nanášať súčasne s lokálnymi liekmi, ktoré obsahujú tetracyklín a hydrokortizón (inkompatibilita s heparinoidom).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Počas gravidity a laktácie sa liek môže používať krátkodobo v opodstatnených indikáciách s výnimkou posledného trimestra gravidity, kedy sa neodporúča používať vôbec z dôvodu možného ovplyvnenia priebehu pôrodu (krvácanie).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté nežiaduce účinky ibuprofénu a heparinoidu rozdelené do skupín podľa terminológie MedDRA s uvedením frekvencie výskytu: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (<1 /10 000) a neznáme (z dostupných údajov):
Trieda orgánových systémov podľa databázy MedDRA | Frekvencia podľa konvencií MedDRA | Nežiaduci účinok |
Poruchy imunitného systému | neznáme | precitlivenosť |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | zriedkavé | lokálne podráždenie kože* -pálenie, svrbenie, začervenanie a kožné erupcie |
* u citlivých pacientov
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Doposiaľ nebolo opísané.
Vzhľadom na koncentráciu liečiv nemožno očakávať významné systémové účinky.
Pediatrická populácia
Ak malé dieťa náhodne požije väčšie množstvo lieku, môže dôjsť k nevoľnosti a vracaniu. Vhodné je vracanie podporiť alebo vyvolať.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Liečivá proti bolesti svalov a kĺbov na lokálne použitie, nesteroidové antiflogistiká na lokálne použitie, ATC kód: M02AA
Ibuprofén, derivát kyseliny propiónovej, je nesteroidové antireumatikum s dobrým analgetickým, protizápalovým a antipyretickým účinkom. V nižších dávkach pôsobí analgeticky, vo vyšších protizápalovo. Protizápalový účinok je daný inhibíciou cyklooxygenázy s nasledujúcou inhibíciou biosyntézy prostaglandínov. Zápal je zmierňovaný znížením uvoľňovania mediátorov zápalu z granulocytov, bazofilov a žírnych buniek. Ibuprofén znižuje citlivosť ciev voči bradykinínu a histamínu, ovplyvňuje produkciu lymfokínov v T lymfocytoch a potláča vazodilatáciu. Tlmí tiež agregáciu krvných doštičiek.
Heparinoid vykazuje antikoagulačnú aktivitu a má mierny antiflogistický, antiexsudatívny a resorpciu podporujúci účinok.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po aplikácii na kožu sa ibuprofén dobre vstrebáva do podkožných tkanív. Maximálne hladiny ibuprofénu po topickej dávke 250 mg v 5 g krému sa pohybovali okolo priemernej hodnoty 100 ng/ml. To predstavuje okolo 0,5 % vrcholovej koncentrácie po porovnateľnej perorálnej dávke ibuprofénu, malá časť liečiva preniká do systémovej cirkulácie.
Údaje o vstrebávaní heparinoidu u ľudí vykazujú veľké interindividuálne rozdiely. Vyšší antikoagulačný účinok je len v oblasti, kde sa heparinoid aplikoval. Po aplikácii na väčšie plochy kože s vyššou koncentráciou heparinoidu sa zistilo predĺženie krvnej zrážavosti.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita ibuprofénu: LD50 u myši je pri perorálnom podaní 800 mg/kg a pri intraperitoneálnom podaní 320 mg/kg. LD50 u potkana je pri perorálnom podaní 1 600 mg/kg a pri subkutánnom podaní 1 300 mg/kg.
Pri lokálnej aplikácii krému s obsahom ibuprofénu 250 mg/5 g dosahovali u ľudí maximálne hladiny v krvi 100 ng/ml ibuprofénu (t. j. okolo 0,5 % vrcholovej koncentrácie po porovnateľnej perorálnej dávke ibuprofénu), čo svedčí o bezpečnosti lieku.
Predklinické údaje o heparinoide vo vzťahu k bezpečnosti lieku nie sú k dispozícii.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Krémový základ:
stredné nasýtené triacylglyceroly stearoylmakrogol 100 stearoylmakrogol 1050 hydroxyetylcelulóza kyselina stearová
cetylalkohol
stearylalkohol
metylparabén
propylparabén
propylénglykol
čistená voda
6.2 Inkompatibility
Ibuprofén je kompatibilný s väčšinou chemických látok.
Heparinoid je v miestnej aplikácii inkompatibilný s mnohými látkami, napr. s hydrokortizónom. Kyselina salicylová zvyšuje účinok heparínu.
Zvolený krémový základ zabezpečuje optimálnu biologickú úžitkovosť. Neodporúča sa ho riediť alebo miešať s iným masťovým základom.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Druh obalu: zaslepená hliníková tuba s vnútorným lakom na báze epoxy-fenolu, biely uzáver
so závitom a s prepichovacím bodcom, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Veľkosť balenia: 30 g, 50 g alebo 100 g krému.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
Einsteinova 24
851 01 Bratislava
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
29/0050/02-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 28. marec 2002
Dátum posledného predĺženia registrácie: 26. marec 2008