Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety - príbalový leták, účinky, vedľajšie účinky, dávkovanie

Dostupné balení:

Príbalový leták - Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

ibuprofén lyzinát

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

Vždy užívajte tento liek presne tak, ako je to uvedené v tejto písomnej informácii alebo ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik.

  • Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
  • Ak potrebujete ďalšie informácie alebo radu, obráťte sa na svojho lekárnika
  • Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Pozri časť 4.
  • Ak sa po 5 dňoch (3 dňoch v prípade migrény) necítite lepšie, alebo ak sa cítite horšie, musíte sa poradiť s lekárom.

V tejto písomnej informácii sa dozviete:

  • 1. Čo je Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety a na čo sa používa

  • 2. Čo potrebujete vedieť skôr, ako užijete Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

  • 3. Ako užívať Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

  • 4. Možné vedľajšie účinky

  • 5. Ako uchovávať Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

  • 6. Obsah balenia a ďalšie informácie

1. Čo je Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety a na čo sa používa

Účinná látka je ibuprofén. Patrí do skupiny liekov známych ako nesteroidové protizápalové lieky (NSAID).

Ibuprofén Stridessa používa na krátkodobé zmiernenie príznakov bolesti hlavy a migrény u dospelých a dospievajúcich vo veku 12 rokov a starších a s telesnou hmotnosťou 40 kg a vyššou.

Ak sa po 5 dňoch (3 dňoch v prípade migrény) necítite lepšie, alebo ak sa cítite horšie, musíte sa poradiť s lekárom.

2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

Neužívajte Ibuprofén Strides, ak:

  • ste alergický na ibuprofén, aspirín alebo iné lieky proti bolesti alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6);
  • ste mali zhoršenie astmy, kožné vyrážky, svrbenie nosa alebo opuch tváre, keď ste v minulosti užívali ibuprofén, aspirín alebo podobné lieky;
  • máte žalúdočný vred (alebo ste ho mali v minulosti aspoň dvakrát), gastrointestinálnu perforáciu alebo krvácanie;
  • ste mali krvácanie alebo perforáciu (prederavenie) žalúdka alebo čreva, keď ste už predtým užívali
  • užívate iné lieky proti bolesti zo skupiny NSAID alebo viac ako 75 mg aspirínu denne;
  • máte závažné ťažkosti so srdcom, obličkami alebo pečeňou;
  • máte krvácanie do mozgu (cerebrovaskulárne krvácanie) alebo iné aktívne krvácanie;
  • máte nevyjasnené poruchy tvorby krvi;
  • máte ťažkú dehydratáciu (spôsobenú vracaním, hnačkou alebo nedostatočným príjmom tekutín);
  • vážite menej ako 40 kg;
  • ste mladší ako 12 rokov;
  • ste v posledných 3 mesiacoch tehotenstva (pozri „Tehotenstvo a dojčenie“).

Upozornenia a opatrenia

Predtým, ako začnete užívať Ibuprofén Strides, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika, ak

  • máte alebo ste mali astmu;
  • máte problémy s obličkami, srdcom, pečeňou alebo črevami;
  • máte vysoký cholesterol alebo ste v minulosti mali srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu;
  • ste v minulosti mali gastrointestinálne ochorenie (ako je ulcerózna kolitída, Crohnova choroba);
  • máte systémový lupus erytematosus (porucha imunitného systému spôsobujúca bolesti kĺbov, kožné zmeny a iné poruchy orgánov);
  • ste fajčiar;
  • ste v prvých 6 mesiacoch tehotenstva;
  • máte ovčie kiahne (varicela);
  • máte dedičnú poruchu tvorby krvi (akútna intermitentná porfýria);
  • ste práve podstúpili veľkú operáciu;
  • ste v minulosti mali alergické reakcie na iné lieky;
  • máte sennú nádchu, nosové polypy alebo chronické problémy s dýchaním, pretože v takom prípade sa zvyšuje riziko výskytu alergických reakcií;
  • máte problémy s koaguláciou krvi (príliš hustú krv);
  • ste staršia osoba, keďže je u vás väčšia pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov.
  • máte problémy so srdcom alebo ak ste mali v minulosti mozgovú príhodu;
  • môžete mať riziko srdcových problémov (napríklad ak máte vysoký krvný tlak, cukrovku
  • alebo vysoký cholesterol, máte v rodine prípady srdcového ochorenia alebo mozgové príhody, alebo ak ste fajčiar).

Pri dlhodobom užívaníIbuprofénu Strides sa vyžaduje pravidelná kontrola hodnôt testov funkcie pečene, obličiek a krvného obrazu.

Dlhodobé používanie akéhokoľvek lieku proti bolesti môže bolesti hlavy ešte zhoršiť. Ak sa vyskytne alebo existuje podozrenie na túto situáciu, je potrebné sa poradiť s lekárom a liečbu prerušiť. Treba zvážiť podozrenie na diagnózu bolesti hlavy pri nadmernom používaní liekov u pacientov, ktorí majú časté alebo denné bolesti hlavy napriek (alebo kvôli) pravidelnému užívaniu liekov na bolesti hlavy.

Všeobecne platí, že časté používanie liekov proti bolesti môže viesť k trvalým závažným problémom s obličkami. Toto riziko sa môže zvýšiť pri fyzickej námahe spojenej s dehydratáciou (nedostatok vody v tele). Tento liek neužívajte, ak sa cítite dehydrovaný.

Nesteroidné protizápalové lieky, ako je Ibuprofén Strides, môžu maskovať príznaky infekcie a horúčku. Povedzte svojmu lekárovi, ak sa necítite dobre.

Prestaňte užívať liek a okamžite kontaktujte svojho lekárapri prvom výskyte alergickej reakcie (pozri časť „Možné vedľajšie účinky“).

Deti

Nepodávajte tento liek deťom mladším ako 12 rokov.

Iné lieky a Ibuprofén Strides

Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Aby sa znížilo riziko nežiaducich účinkov, neužívajte tento liek s inými liekmi typu NSAID (ako je aspirín, ibuprofén).

Ibuprofén Strides môže ovplyvniť alebo byť ovplyvnený niektorými inými liekmi.

Vyhnite sa užívaniu tohto lieku s protizápalovými liekmi (kortikosteroidmi), rastlinnými výťažkami (ginko biloba) alebo liekmi na predpis:

  • na liečbu infekcií (chinolónové antibiotiká),
  • na zriedenie krvi alebo zabránenie zrážaniu (ako je warfarín),
  • na podporu činnosti srdca (ako je digoxín) alebo na liečbu vysokého krvného tlaku (inhibítory ACE, betablokátory, antagonisty receptora angiotenzínu II),
  • na podporu vylučovania vody (diuretiká),
  • na dočasné potlačenie imunitného systému (ako je metotrexát, cyklosporín, takrolimus),
  • na liečbu mánie alebo depresie (ako sú lítium alebo SSRI),
  • na ukončenie tehotenstva (ako je mifepristón),
  • na liečbu HIV (ako je zidovudín),
  • na liečbu záchvatov (ako je fenytoín),
  • na liečbu chronickej dny a dnovej artritídy (ako je probenecid a sulfinpyrazón),
  • na liečbu plesňových infekcií (vorikonazol alebo flukonazol).

Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.

Tehotenstvo

Neužívajte tento liek počas posledných 3 mesiacov tehotenstva, pretože môže vážne ovplyvniť vaše tehotenstvo a srdce a obličky vášho dieťaťa a/alebo môže spôsobiť komplikácie počas pôrodu.

Ak ste v prvých 6 mesiacoch tehotenstva, poraďte sa so svojím lekárom predtým, ako začnete užívať Ibuprofén Strides. Váš lekár Vám predpíše tento liek len vtedy, ak je to jednoznačne nevyhnutné. V takom prípade má byť dávka čo najnižšia a trvanie liečby čo najkratšie.

Dojčenie

Len malé množstvá ibuprofénu a jeho rozkladných produktov prechádza do materského mlieka. Tento liek sa môže užívať počas dojčenia, ak sa užíva v odporúčanej dávke a čo najkratšie.

Plodnosť

Ibuprofén Strides patrí do skupiny liekov, ktoré môžu zhoršiť plodnosť u žien. Je to reverzibilné po ukončení užívania lieku.

Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Vzhľadom na to, že pri užívaní Ibuprofénu Strides pri vyšších dávkach môže dôjsť k nežiaducim účinkom, ako je únava a závrat, v ojedinelých prípadoch sa môže zhoršiť schopnosť aktívne reagovať a zúčastňovať sa na cestnej premávke a obsluhovať stroje. Platí to vo väčšej miere v kombinácii s alkoholom. Ak máte akékoľvek vedľajšie účinky, neveďte vozidlo a neobsluhujte stroje.

3. Ako užívať Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

Vždy užívajte tento liek presne tak, ako je uvedené v tejto písomnej informácii alebo ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Tento liek je určený len na krátkodobé užívanie. Užívajte čo najnižšiu dávku po čo najkratší čas potrebný na zmiernenie vašich príznakov.

Dospelí a dospievajúci (12 rokov a viac a s telesnou hmotnosťou 40 kg a viac)

Užite 1 tabletu vcelku, s vodou, až trikrát denne podľa potreby. Ak máte citlivý žalúdok, užite tablety s jedlom.

Medzi dávkami nechajte odstup aspoň šesť hodín. Neužívajte viac ako 3 tablety za 24 hodín.

Neužívajte viac ako 5 dní (3 dni v prípade migrény), pokiaľ vám to nepovie lekár.

Ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, alebo ak sa objavia nové príznaky, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Použitie u detí

Nepodávajte tento liek deťom do 12 rokov.

Ak užijete viac Ibuprofénu Strides, ako máte

Ak omylom užijete príliš veľa tabliet, ihneď kontaktujte svojho lekára alebo nemocnicu, aj keď sa cítite dobre.

Medzi príznaky predávkovania patria: nevoľnosť, bolesť žalúdka, vracanie, hnačka, krvácanie do žalúdka, zvonenie v ušiach, bolesť hlavy, ospalosť, nepokoj, dezorientácia, strata vedomia, kŕče, poškodenie obličiek a pečene.

Ak zabudnete užiť Ibuprofén Strides

Jednoducho si pozrite vyššie uvedené pokyny o tom, ako užívať liek a neužívajte viac ako sa odporúča. Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.

4. Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Niektoré vedľajšie účinky možno minimalizovať užitím najnižšej účinnej dávky po čo najkratší čas potrebný na liečbu príznakov. Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

PRESTAŇTE UŽÍVAŤ liek a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás objavia:

  • príznaky črevného krvácania, ako sú: jasne červená alebo čierna dechtová stolica, vracanie krvi
  • príznaky závažnej alergickej reakcie, ako sú:
  • – ťažkosti s dýchaním alebo nevysvetliteľný sipot,

  • – závrat alebo rýchlejší tep srdca,

  • – závažné kožné reakcie (vyrážky, svrbenie, odlupovanie kože, odlupovanie drobných šupiniek alebo pľuzgiere),

  • – opuch tváre, jazyka alebo hrdla.

  • príznaky aseptickej meningitídy, ako sú: bolesti hlavy, stuhnutý krk, pocit nevoľnosti, vracanie, horúčka alebo dezorientácia. Zdá sa, že sklon k tomuto ochoreniu majú pacienti s autoimunitným ochorením (lupus, zmiešané ochorenie spojivového tkaniva).

POVEDZTE SVOJMU LEKÁROVI, ak máte niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, alebo ak sa zhoršujú:

  • krvná porucha vedúca k nevysvetliteľným alebo nezvyčajným modrinám alebo krvácaniu, horúčka, bolesti hrdla, vredy v ústach, príznaky podobné chrípke, ťažké vyčerpanie;
  • bolesť žalúdka alebo brucha, zápcha, hnačka, plynatosť, pocit nevoľnosti alebo ak máte bolesť na hrudníku alebo rýchly nepravidelný tep srdca;
  • problémy s pečeňou a obličkami spojené s opuchom v oblasti ramien a nôh.

Lieky ako Ibuprofén Strides sa môžu spájať s malým zvýšením rizika infarktu („infarkt myokardu“) alebo cievnej mozgovej príhody (pozri „Upozornenia opatrenia“).

S Ibuprofénom Strides sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

Časté(môžu postihovať až 1 z 10 ľudí):

  • žalúdočné ťažkosti, ako je pálenie záhy, bolesť žalúdka, nevoľnosť, vracanie, vetry (plynatosť),
  • hnačka, zápcha a mierne straty krvi v žalúdku a/alebo črevách, ktoré môžu byť vo výnimočných prípadoch príčinou anémie.

Menej časté(môžu postihovať až 1 z 100 ľudí):

  • alergické reakcie s kožnými vyrážkami, svrbením a problémami s dýchaním
  • bolesť hlavy, závrat, nespavosť, nepokoj, podráždenosť a únava
  • problémy so zrakom
  • žalúdočnočrevné vredy, s potenciálnym krvácaním a perforáciou (prederavením)
  • zápal úst a pier (ulcerózna stomatitída)
  • zhoršenie kolitídy a Crohnovej choroby
  • gastritída
  • rôzne kožné vyrážky

Zriedkavé(môžu postihovať až 1 z 1 000 ľudí):

  • zvonenie v ušiach (tinitus)
  • poškodenie obličkových tkanív (papilárna nekróza)
  • vysoká koncentrácia kyseliny močovej v krvi, ktorá sa prejavuje v krvnom teste

Veľmi zriedkavé(môžu postihovať až 1 z 10 000 ľudí)

  • zhoršenie zápalov súvisiacich s infekciou (napr. nekrotizujúcej fasciitídy). Ak sa počas užívania Ibuprofénu Strides objavia alebo sa zhoršia prejavy infekcie, okamžite kontaktujte svojho lekára.
  • zmeny v počte krvných buniek (anémia, leukopénia, trombocytopénia, pancytopénia, agranulocytóza). Prvé príznaky môžu byť horúčka, bolesť hrdla, povrchové vredy v ústach, príznaky podobné chrípke, ťažká únava, krvácanie z nosa a kože. V týchto prípadoch prestaňte užívať tento liek a neužívajte iné podobné lieky (lieky proti bolesti alebo lieky na zníženie horúčky). Okamžite sa poraďte s lekárom.
  • závažné celkové alergické reakcie. Môžu sa prejaviť ako opuch tváre (edém), opuch jazyka, opuch hrdla (vnútorný hrtan so zúžením dýchacích ciest), dýchacie ťažkosti, rýchly tlkot srdca, pokles krvného tlaku, čo môže spôsobiť až život ohrozujúci šok. Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, čo sa môže stať aj po prvom užití, okamžite kontaktujte svojho lekára.
  • aseptická meningitída so stuhnutým krkom, bolesťami hlavy, nauzeou, vracaním, horúčkou alebo zakaleným vedomím. Zdá sa, že predisponovaní sú pacienti s autoimunitným ochorením (SLE, zmiešané ochorenie spojivového tkaniva).
  • psychotické reakcie, depresia
  • srdcové palpitácie, srdcové zlyhanie, srdcový infarkt
  • vysoký krvný tlak
  • zápal krvných ciev (vaskulitída)
  • zápal pažeráka, zápal podžalúdkovej žľazy, lézie (zúženia podobné prepážkam) v čreve. Prestaňte užívať liek a poraďte sa so svojím lekárom, ak sa u vás vyskytne silná bolesť v hornej časti brucha alebo čierna, dechtová stolica alebo vracanie krvi.
  • dysfunkcia pečene alebo poškodenie, najmä pri dlhodobom užívaní, zlyhanie pečene, akútny zápal pečene (hepatitída)
  • závažné kožné reakcie s pľuzgierovitými erupciami vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy
  • závažná strata vlasov (alopécia)
  • vo výnimočných prípadoch sa závažné infekcie kože a komplikácie mäkkého tkaniva vyskytli počas ochorenia ovčími kiahňami (varicela)
  • zníženie vylučovania moču a zvýšené hromadenie tkanivovej tekutiny (edém), najmä u pacientov s vysokým krvným tlakom alebo zhoršenou funkciou obličiek
  • poškodenie obličiek (nefrotický syndróm, intersticiálna nefritída, ktorá môže byť sprevádzaná akútnou renálnou insuficienciou).

Hlásenie vedľajších účinkov

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedené v . Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.

5. Ako uchovávať Ibuprofén Strides 400 mg filmom obalené tablety

Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku, škatuľke a blistri po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Balenie vo fľaši:

10 tabliet: Všetky zvyšné tablety zlikvidujte 4 dni po prvom otvorení fľaše.

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25° C.

Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.

6.


Obsah balenia a ďalšie informácie

Čo Ibuprofén Strides obsahuje

  • Liečivo je ibuprofén (ako ibuprofén lyzinát). Jedna filmom obalená tableta obsahuje aktívnu zložku ibuprofén 400 mg (ako ibuprofén lyzinát 684 mg).
  • Ďalšie zložky sú: mikrokryštalická celulóza, povidón, sodná soľ glykolátu škrobu typu A, koloidný oxid kremičitý, stearan horečnatý, čistená voda, izopropylalkohol, biele farbivo Opadry II White 85F18422 (obsahuje čiastočne hydrolyzovaný polyvinylalkohol, oxid titaničitý, polyetylénglykol a mastenec) a čierne farbivo Opacode Black S- 1–17823 (šelak, čierny oxid železitý, N-butylalkohol, propylénglykol a hydroxid amónny).