Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Infalin duo 3 mg/ml + 0,25 mg/ml ušná roztoková instilácia v jednodávkovom obale - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Infalin duo 3 mg/ml + 0,25 mg/ml ušná roztoková instilácia v jednodávkovom obale

1. NÁZOV LIEKU

Infalin duo 3 mg/ml + 0,25 mg/ml ušná roztoková instilácia v jednodávkovom o­bale

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

1 ml roztoku obsahuje ciprofloxacíni­umchlorid, čo zodpovedá 3 mg ciprofloxacínu a 0,25 mg fluocinolónace­tonidu.

Každý jednodávkový obal (0,25 ml) obsahuje 0,75 mg ciprofloxacínu a 0,0625 mg fluocinolónace­tonidu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Ušná roztoková instilácia v jednodávkovom obale (ušná instilácia).

Číry, vodný roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Infalin duo je indikovaný dospelým a deťom vo veku od 6 mesiacov a starším na liečbu nasledovných infekcií:

– akútny zápal vonkajšieho ucha (AOE)

– akútny zápal stredného ucha u pacientov s tympanostómiou (AOMT) spôsobené mikroorganizmami citlivými na ciprofloxacín (pozri časti 4.2, 4.4 a 5.1).

Do úvahy sa má vziať oficiálne odporúčanie týkajúce sa primeraného používania antibakteriál­nych látok.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí a starší pacienti

Akútny zápal vonkajšieho ucha a akútny zápal stredného ucha u pacientov s tympanostómiou: nakvapkajte celý obsah jedného jednodávkového obalu do postihnutého ušného zvukovodu každých 12 hodín počas 7 dní.

Medzi staršími a ostatnými dospelými pacientmi neboli zaznamenané vo všeobecnosti žiadne rozdiely v bezpečnosti a účinnosti.

Porucha funkcie obličiek/pečene

Nie je potrebná žiadna úprava dávky.

Pediatrická populácia

Dávkovanie u detí vo veku od 6 mesiacov a starších je rovnaké ako u dospelých v prípade oboch indikácií.

Spôsob podávania:

Ušné použitie.

Opatrenia pred zaobchádzaním alebo podaním lieku:

Pred použitím sa má roztok zahriať podržaním fľaštičky v dlani niekoľko minút. Tým sa zabráni nepríjemnému pocitu, ktorý môže spôsobiť nakvapkanie studeného roztoku do ušného zvukovodu. Pacient si má ľahnúť postihnutým uchom nahor a u pacientov so zápalom vonkajšieho ucha sa majú do zvukovodu nakvapkať kvapky a niekoľkokrát potiahnuť za ušnicu. V prípade akútneho zápalu stredného ucha u pacientov s tympanostómiou je potrebné 4-krát stlačiť trágus smerom dovnútra ako pri pumpovaní. To umožní penetráciu roztoku do stredného ucha. V tejto polohe je potrebné zotrvať približne 1 minútu, aby roztok prenikol do ucha.

V prípade potreby postup zopakujte aj pri aplikácii do druhého ucha.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivá ciprofloxacín alebo fluocinolónacetonid alebo na ktorúkoľvek antimikrobiálnu látku patriacu do triedy chinolónov alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Vírusové infekcie vonkajšieho zvukovodu vrátane infekcií vírusmi varicely, herpes simplex a fungálnych infekcií ucha.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tento liek je určený len na ušné použitie, nie na očné, injekčné použitie ani na inhaláciu. Tento liek sa nesmie prehltnúť ani podať ako injekcia.

Ak výtok z ucha pretrváva aj po ukončení celej liečby, alebo ak sa do 6 mesiacov vyskytne dva alebo viackrát, je potrebné urobiť ďalšie vyšetrenia za účelom vylúčenia iných závažných ochorení, ako sú cholesteatóm, cudzie teleso alebo tumor. Ak po liečbe niektoré prejavy a príznaky pretrvávajú, odporúča sa ďalšie prehodnotenie ochorenia a liečby.

Pri prvom výskyte kožnej vyrážky alebo pri akomkoľvek inom prejave hypersenzitivity je potrebné prerušiť používanie Infalinu duo. Závažné a niekedy fatálne hypersenzitívne (anafylaktické) reakcie, niekedy už po prvej dávke, boli zaznamenané u pacientov, ktorým boli podávané systémové chinolóny. Závažné akútne hypersenzitívne reakcie si vyžadujú okamžitú urgentnú liečbu.

Tak ako pri iných antibiotických liekoch, užívanie tohto lieku môže spôsobiť nadmerný nárast rezistentných mikroorganizmov vrátane bakteriálnych kmeňov, kvasiniek a plesní. Ak sa prejaví superinfekcia, je potrebné začať vhodnú liečbu.

Niektorí pacienti, ktorým boli podávané systémové chinolóny, vykazovali miernu až ťažkú hypersenzitivitu pokožky na slnko. Vzhľadom na miesto podania je nepravdepodobné, aby sa pri tomto lieku vyskytli fotoalergické reakcie.

Kortikosteroidy môžu znížiť rezistenciu a tým podporovať vznik bakteriálnej, vírusovej alebo fungálnej infekcie bez klinických prejavov, čím bránia možnosti rozpoznať neúčinnosť antibiotík alebo môžu potláčať prejavy hypersenzitívnych reakcií na ktorúkoľvek zložku lieku.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť Infalinu duo nebola stanovená u detí mladších ako 6 mesiacov. Za výnimočných okolností môže byť liečba Infalinom duo indikovaná v tejto detskej populácii, avšak po veľmi starostlivom zvážení pomeru rizika/prínosu ošetrujúcim lekárom. Ten musí zohľadniť skutočnosť, že aj keď nie sú známe žiadne bezpečnostné riziká alebo rozdiely v priebehu ochorenia, ktoré by znemožňovali použitie lieku u týchto detí, klinické skúsenosti v týchto konkrétnych podskupinách pediatrickej populácie nie sú dostačujúce.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neboli vykonané žiadne interakčné štúdie medzi Infalinom duo a inými liekmi. Vzhľadom na zistené zanedbateľné plazmatické koncentrácie po aplikácii do ucha (pozri časť 5.2) je však nepravdepodobné, že by ciprofloxacín alebo fluocinolónacetonid vykazovali klinicky významnú systémovú interakciu s inými liečivami.

Systémové podávanie niektorých chinolónov preukázalo ich vplyv na zvýšenie účinkov perorálneho antikoagulancia warfarínu a jeho derivátov a bolo sprevádzané krátkodobým zvýšením sérového kreatinínu u pacientov užívajúcich súbežne cyklosporín.

Pri perorálnom podávaní ciprofloxacínu sa preukázalo, že ciprofloxacín inhibuje CYP1A2 a CYP3A4, izoenzýmy cytochrómu P450, a modifikuje metabolizmus zlúčenín metylxantínu (kofeín, teofylín). Pri podávaní Infalinu duo lokálne do ucha je plazmatická koncentrácia ciprofloxacínu nízka. Je nepravdepodobné, že by nastala nejaká interakcia s metabolizmom cytochrómu P450 pri súbežnom podávaní iných liekov, ktorá by mohla vyústiť do klinicky významných zmien plazmatických koncentrácií metylxantínových zlúčenín.

Neodporúča sa používať súbežne iné ušné prípravky. Ak je touto cestou potrebné podať viac než jeden liek, odporúča sa podávať ich osobitne.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Údaje dostupné pri podávaní ciprofloxacínu gravidným ženám nenaznačujú žiadnu malformačnú ani feto/neonatálnu toxicitu ciprofloxacínu. Keďže systémová expozícia ciprofloxacínu je veľmi nízka, nepredpokladajú sa žiadne účinky na plod.

V štúdiách na laboratórnych zvieratách vykazovali kortikosteroidy teratogénny potenciál pri systémovom podávaní relatívne nízkych dávok. Niektoré kortikosteroidy prejavili po dermálnej aplikácii teratogénny efekt v štúdii realizovanej na laboratórnych zvieratách. Nie sú k dispozícii žiadne dostatočné a dobre kontrolované štúdie sledujúce teratogénny vplyv u gravidných žien po aplikácii fluocinolónace­tonidu.

Pred podaním lieku je potrebné zvážiť, či prínos liečby prevýši možné riziko použitia.

Dojčenie

Ciprofloxacín sa vylučuje do materského mlieka. Keďže systémová expozícia ciprofloxacínu je veľmi nízka, nepredpokladajú sa žiadne účinky na dojčené deti.

Systémovo podávané kortikosteroidy sa objavujú v materskom mlieku a môžu potláčať rast, interferovať s produkciou endogénnych kortikosteroidov alebo spôsobovať ďalšie nežiaduce účinky.

Nie je známe, či lokálne podávanie kortikosteroidov môže spôsobovať systémovú absorpciu, dostatočnú na produkciu detekovateľných množstiev v materskom mlieku.

Pretože mnohé liečivá sa vylučujú do materského mlieka, je potrebné zachovať opatrnosť pri podávaní Infalinu duo dojčiacej žene.

Fertilita

Neboli vykonané žiadne štúdie na zvieratách zamerané na hodnotenie účinku Infalinu duo na fertilitu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Infalin duo nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje vzhľadom na spôsob jeho podávania a podmienky použitia.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce udalosti sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke.

Nežiaduce reakcie uvedené v tabuľke nižšie boli pozorované v klinických štúdiách alebo počas klinickej praxe po uvedení lieku na trh. Sú usporiadané podľa triedy orgánových systémov a klasifikované podľa nasledovnej konvencie: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

V rámci každej skupiny frekvencie sú nežiaduce účinky zoradené podľa klesajúcej závažnosti.

Trieda orgánových systémov

Preferovaný termín podľa MedDRA

Infekcie a nákazy

Menej časté: kandidóza, mykóza ucha, kontralaterálny zápal stredného ucha

Poruchy nervového systému

Časté: dysgeúzia

Menej časté: parestézia (mravčenie v ušiach), závrat, bolesť hlavy, slzenie

Poruchy ucha a labyrintu

Časté: bolesť ucha, diskomfort v uchu, svrbenie v uchu

Menej časté: hypakúzia, tinitus, výtok z ucha, upchatie ucha, poškodenie bubienkovej blany, opuch ucha

Poruchy ciev

Menej časté: sčervenanie

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Menej časté: vracanie

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Menej časté: exfoliácia kože, erytematózna vyrážka, vyrážka, granulácia tkaniva

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Menej časté: podráždenosť, únava

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Menej časté: reziduá lieku

Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu

Menej časté: oklúzia (obštrukcia tympanostomickej trubičky)

Popis vybraných nežiaducich reakcií

Závažné a niekedy až smrteľné hypersenzitívne (anafylaktické) reakcie, niektoré už po prvej dávke, boli hlásené u pacientov užívajúcich systémovo podávané chinolóny. Niektoré reakcie boli sprevádzané kardiovaskulárnym kolapsom, stratou vedomia, angioedémom (vrátane hrtana, hltana alebo edémom tváre), obštrukciou dýchacích ciest, dyspnoe, žihľavkou a svrbením.

Poškodenia šliach v ramene, ruke, Achillovej alebo iných šliach, ktoré si vyžadovali chirurgickú operáciu alebo mali za následok dlhodobé zdravotné obmedzenia, boli hlásené u pacientov užívajúcich systémové fluorochinolóny. Štúdie a skúsenosti so systémovými fluorochinolónmi po uvedení lieku na trh naznačujú, že riziko týchto poškodení môže byť zvýšené u pacientov užívajúcich kortikosteroidy, najmä u starších pacientov a v preťažených šľachách, vrátane Achillovej šľachy. Doposiaľ klinické a údaje po uvedení lieku na trh nepreukázali priamu súvislosť medzi ušným podávaním ciprofloxacínu a týmito nežiaducimi reakciami muskuloskeletálnej sústavy a spojivového tkaniva.

Pediatrická populácia

Je preukázané, že Infalin duo je bezpečný pre pediatrických pacientov vo veku 6 mesiacov alebo starších.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hláseniauvedené v .

4.9 Predávkovanie

Nebol hlásený žiadny prípad predávkovania.

Vzhľadom na zanedbateľnú plazmatickú koncentráciu po aplikácii do ucha je nepravdepodobné, že lokálne aplikovaný ciprofloxacín alebo fluocinolónacetonid môže preukázať klinicky významné systémové účinky. Akútne predávkovanie je veľmi nepravdepodobné, avšak v prípade chronického predávkovania či zneužitia sa môžu objaviť prejavy hyperkortizolizmu.

Obmedzená kapacita zvukovodu absorbovať ušné lieky podávané lokálne prakticky vylučuje možnosť predávkovania touto cestou podania. Predávkovanie pri perorálnom užití lieku Infalin duo alebo pri dlhodobej lokálnej liečbe ucha však môže spôsobiť potlačenie hypotalamo-hypofýzo-adrenálnej osi (HPA). Hoci pokles rýchlosti rastu u detí a/alebo supresia plazmatických koncentrácií kortizolu môžu byť výraznejšie po závažnom predávkovaní alebo pri dlhodobej liečbe (napr. niekoľko mesiacov) Infalinom duo, účinok by mal byť prechodný (dni až týždne) a ľahko reverzibilný bez dlhodobých následkov.

Pri náhodnom prehltnutí lieku liečba zahŕňa vyprázdnenie žalúdka vyvolané vracaním alebo výplachom žalúdka, podanie aktívneho uhlia a antacíd s obsahom horčíka alebo vápnika.

Ďalej je potrebné postupovať podľa klinickej indikácie alebo odporúčania Národného toxikologického centra, ak je dostupné.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Otologiká: kortikosteroidy a antiinfektíva v kombinácii.

ATC kód: S02CA05.

Fluocinolónace­tonid

Fluocinolónacetonid je syntetický fluórovaný kortikosteroid s antiflogistic­kými, antipruritickými a vazokonstrikčnými vlastnosťami. Skorý antiflogistický účinok lokálnych kortikosteroidov zahŕňa inhibíciu pohybu a činnosti makrofágov a leukocytov v zapálenej oblasti reverziou vaskulárnej dilatácie a permeability. Neskoršie zápalové procesy, ako tvorba kapilár, ukladanie kolagénu, tvorba keloidných jaziev sú tiež inhibované kortikosteroidmi.

Ciprofloxacín

Mechanizmus účinku

Baktericídny účinok ciprofloxacínu ako fluorochinolónového antibiotika vyplýva z inhibície topoizomerázy typu II (DNA gyrázy) a topoizomerázy IV, ktoré sú potrebné na replikáciu, transkripciu, reparáciu a rekombináciu bakteriálnej DNA.

Mechanizmus rezistencie

Mutácia v génoch kódujúcich ciprofloxacínové ciele (gyrA, gyrN, parC, parE ) predstavuje hlavný mechanizmus rezistencie P. aeruginosa na ciprofloxacín. Ďalším opísaným mechanizmom rezistencie je nadmerná expresia efluxnej pumpy, najmä génu Mex (Multiple EffluX). Jednotlivé mutácie nemusia viesť nevyhnutne ku klinickej rezistencii, kým mnohostupňové mutácie do nej vo všeobecnosti vyústia.

Referenčné hodnoty (breakpointy)

Pre väčšinu látok podávaných lokálne sú k dispozícii buď obmedzené farmakologické údaje alebo žiadne údaje týkajúce sa výsledku liečby. Z tohto dôvodu EUCAST navrhuje, aby sa citlivosť na látky podávané lokálne označovala epidemiologickými cut-off hodnotami (ECOFF).

EUCAST klinické referenčné hodnoty pre ciprofloxacín (Tabuľka verzia 7.1, platná od 10.03.2017):

Mikroorganizmy

Citlivé ©

Rezistentné ®

Staphylococcus species

C < 1 mg/l

R > 1 mg/l

Streptococcus pneumoniae

2 mg/l*

2 mg/l*

Haemophilus influenza

C < 0,06 mg/l

R > 0,06 mg/l

Moraxella catarrhalis

C < 0,5 mg/l

R > 0,5 mg/l

Pseudomonas species

C < 0,5 mg/l

R > 0,5 mg/l

* Epidemiologické cut-off hodnoty (ECOFF) pre látky podávané lokálne.

Prevalencia rezistencie u vybraných mikroorganizmov sa môže meniť podľa geografickej oblasti a počasia. Je potrebné, aby boli dostupné miestne údaje o rezistencii, najmä v prípade závažných infekcií. Tieto údaje poskytujú len približnú orientáciu týkajúcu sa pravdepodobnosti citlivosti mikroorganizmu na toto antibiotikum.

Nasledujúce tabuľky demonštrujú známe prípady, v ktorých sa typy rezistencie odlišujú v rámci Európskej únie:

Akútny zápal stredného ucha u pacientov s tympanostómiou (AOMT)

BEŽNE CITLIVÉ DRUHY

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy:

Staphylococcus aureus (citlivý na meticilín)

Streptococcus pneumoniae

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy:

Haemophilus influenzae

Moraxella catarrhalis

Pseudomonas aeruginosa

DRUHY, PRE KTORÉ NADOBUDNUTÁ REZISTENCIA MÔŽE BYŤ PROBLÉMOM

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy:

Staphylococcus aureus (citlivý na meticilín)

Akútny zápal vonkajšieho ucha (AOE)

BEŽNE CITLIVÉ DRUHY

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy:

Staphylococcus aureus (citlivý na meticilín)

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy:

Pseudomonas aeruginosa

DRUHY, PRE KTORÉ NADOBUDNUTÁ REZISTENCIA MÔŽE BYŤ PROBLÉMOM

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy:

Staphylococcus aureus (rezistentný voči meticilínu)

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Podanie do ucha

V rámci dvoch štúdií AOMT boli odobrané vzorky krvi s cieľom stanoviť plazmatickú koncentráciu ciprofloxacínu a/alebo fluocinolónace­tonidu. Farmakokinetická analýza nepreukázala žiadnu alebo len zanedbateľnú plazmatickú koncentráciu liečiv. To dokazuje nepravdepodobnosť, aby sa po lokálnej aplikácii Infalinu duo do ucha dosiahli farmakokineticky alebo klinicky významné systémové koncentrácie ciprofloxacínu a/alebo fluocinolónace­tonidu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxicita ciprofloxacínu bola dôkladne preskúmaná. Štúdie na zvieratách z hľadiska reprodukčnej toxicity nenaznačujú žiadne priame alebo nepriame škodlivé účinky. V štúdiách na ľuďoch a predklinických štúdiách boli opísané nežiaduce účinky na centrálny nervový systém a potenciálne poškodenie chrupavky, ako aj šliach. U juvenilných a prenatálnych zvierat vystavených účinku chinolónov sa pozoroval vplyv na chrupavku v nedonosenom organizme. Tieto toxické účinky však boli pozorované po perorálnom alebo intravenóznom podávaní v dávkach, ktoré nie je možné dosiahnuť po podávaní do ucha.

Keďže po intratympanálnom podávaní Infalinu duo morčatám počas 28 dní neboli pozorované žiadne relevantné prejavy ototoxicity, lokálne podávanie tohto lieku do ucha sa považuje za bezpečné a neočakáva sa žiadne riziko straty sluchu pri jeho klinickom používaní.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Polysorbát 80

Glycerol

Povidón

Čistená voda

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

2 roky

Čas použiteľnosti po prvom otvorení váčika: 7 dní.

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 30 °C. Jednodávkové balenie uchovávajte vo váčiku na ochranu pred svetlom.

Po prvom otvorení jednodávkového obalu: okamžite použite a po použití jednodávkový obal zlikvidujte.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Roztok je uchovávaný v jednodávkovom obale z polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE). Každý jednodávkový obal obsahuje 0,25 ml.

Jednodávkové obaly sú na ochranu zabalené v ochrannom váčiku z hliníkovej fólie. Každé balenie obsahuje 15 jednodávkových obalov.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Laboratorios Salvat, S.A.

Gall, 30–36

08950 – Esplugues de Llobregat

Barcelona – Španielsko

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

15/0101/18-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:

Dátum posledného predĺženia registrácie: