Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Kanamycin-POS - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Kanamycin-POS

1.   NÁZOV LIEKU

Kanamycin-POS

očná roztoková instilácia

kanamycínsulfát 6,2mg/ml

2.   KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Liečivo: kanamycínsulfát 6,2 mg (zodpovedá 5,0 mg kanamycínu) v 1 ml očnej roztokovej instilácie.

1 ml lieku obsahuje približne 30 kvapiek.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3.   LIEKOVÁ FORMA

Očná roztoková instilácia

Vzhľad lieku: číry, bezfarebný roztok

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Kanamycin-POS sa používa na lokálnu terapiu infekcií spojoviek, rohovky a viečok, ak boli vyvolané mikróbmi citlivými na kanamycín. Ďalej sa používa na prevenciu infekcií oka pri poraneniach, poleptaniach, popáleniach a operačných výkonoch na oku.

4.2   Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Každé 2 až 3 hodiny sa aplikuje jedna kvapka do dolného spojovkového vaku postihnutého oka. V časových odstupoch, ktoré závisia od priebehu ochorenia, sa má kontrolovať účinnosť liečby a rozhodovať o jej pokračovaní alebo ukončení. O dĺžke liečby rozhoduje ošetrujúci lekár.

Po 5 – 7 dňoch za normálnych okolností infekcia odoznie. Liečba má potom dodatočne pokračovať ešte 2–3 dni. Len v odôvodnených prípadoch smie dĺžka liečby prekročiť 14 dní.

Pediatrická populácia:

K dispozícii nie sú žiadne údaje.

Spôsob podávania

Očné použitie. Na kvapkanie do spojovkového vaku.

Pacient odskrutkuje ochranný uzáver, mierne zakloní hlavu, odtiahne dolné viečko, obráti fľaštičku dnom nahor a stlačením plastickej fľaštičky vkvapne na vnútornú stranu viečka jednu kvapku lieku. Nemá sa pritom dotknúť oka ani viečka. Oko veľmi pomaly zatvorí. Ihneď po použití fľaštičku opäť dobre zatvorí.

Očné kvapky sa majú zásadne používať tak, aby kvapkadlo neprišlo do styku s okom alebo pokožkou tváre.

1 ml lieku obsahuje približne 30 kvapiek.

4.3    Kontraindikácie

Precitlivenosť na kanamycín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Je treba zohľadniť prípadnú paralelnú alergiu na iné aminoglykozidy.

Celkové podávanie kanamycínu je v tehotenstve kontraindikáciou.

4.4    Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Ak pacient napriek ochoreniu oka smie používať kontaktné šošovky pred užitím Kanamycínu-POS je treba kontaktné šošovky z oka vybrať. Pacient si ich môže opäť nasadiť najskôr 20 minút po aplikácii očných kvapiek.

4.5     Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.

Pri lokálnej terapii s odporúčaným dávkovaním sa interakcie s inými liekmi dajú očakávať ťažko. Po dosiahnutí významných systémových koncentrácií kanamycínu môžu vzniknúť tieto interakcie:

  • Zvýšená možnosť nefrotoxického účinku metoxyfluránu, cefalosporínov alebo kľučkových diuretík (furosemidu, kyseliny etakrynovej), zosilnenie ototoxického účinku iných ototoxických liečiv, ako napr. kľučkových diuretík,
  • Prehĺbenie nervovo-svalovej blokády účinkom svalových relaxancií (tubokurarínu, suxametónia, pankurónia) a éteru,
  • Betalaktámové antibiotiká môžu kanamycín v roztoku inaktivovať.

Upozornenie: Ak sa súčasne používajú iné topické očné liečivá, mal by byť medzi ich aplikáciou časový odstup asi 15 minút.

4.6     Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Kanamycín preniká placentárnou bariérou a dosahuje v tkanive plodu a v amniovej tekutine merateľné koncentrácie. Z detí 391 žien, ktoré v priebehu tehotenstva užívali počas dlhšej doby kanamycín v dávke 50 mg/kg telesnej hmotnosti, sa u 9 detí (2,3 %) objavili poruchy sluchu. Dosiaľ nie sú k dispozícii žiadne iné hodnotiteľné epidemiologické údaje. V pokusoch na zvieratách sa prejavilo toxické ovplyvnenie reprodukčných funkcií (pozri časť 5.3). Celkové podávanie kanamycínu je v tehotenstve kontraindikáciou.

Pri lokálnom očnom použití lieku Kanamycín-POS sú použité množstvá malé a systémová dostupnosť je nízka. Poškodenie dieťaťa sa pri lokálnom používaní neočakáva.

Klinické štúdie o použití počas gravidity a dojčenia nie sú k dispozícii.

Dojčenie

Kanamycín preniká do materského mlieka. Pri lokálnom očnom použití je systémová dostupnosť nízka. Veľmi nízke je aj množstvo kanamycínu, ktoré dojča v materskom mlieku prijme. Kanamycín-POS sa môže používať v období dojčenia.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Kanamycin-POS nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viezť vozidlá a obsluhovať stroje. V priebehu 20 minút po vkvapnutí do oka však môže pretrvávať mierne neostré videnie.

4.8


Nežiaduce účinky


Nežiaduce účinky sú zaradené podľa frekvencie nasledovne:

Veľmi časté (> 1/10)

Časté (> 1/100 až < 1/10)

Menej časté (> 1/1 000 až < 1/100)

Zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000)

Veľmi zriedkavé (< 1/10 000).

neznáme (z dostupných údajov).

Kanamycin-POS je zvyčajne dobre znášaný, zriedkavo sa môžu prejaviť príznaky precitlivenosti (pálenie, svrbenie, konjunktivitída, prípadne kontaktná dermatitída, urtikária, horúčka, exantém, eosinofília, angioneurotický edém).môže dôjsť k prerastaniu rezistentných mikróbov (pozri časť 5.1). Tak ako u iných antibiotík sa môže pri dlhšom používaní objaviť sekundárna infekcia mikróbmi rezistentnými voči kanamycínu.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v

4.9 Predávkovanie

Nie sú známe žiadne prípady predávkovania.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Oftalmologikum, aminoglykozidové antibiotikum,

ATC kód: S01AA24.

Kanamycín je aminoglykozidové antibiotikum. Predstavuje zmes štrukturálne veľmi podobných homológov kanamycínu A, B, a C s prevahou kanamycínu A.

Mechanizmus účinku

Mechanizmus účinku kanamycínu spočíva v narušení biosyntézy bielkovín na bakteriálnom ribozóme interakciou s rRNA,čo znemožní následnú transláciu,a to má za následok zánik bunky (baktericídny účinok).

Farmakokinetický/ farmakodynamický vzťah

Účinok závisí od pomeru maximálnej koncentrácie (Cmax) kanamycínu a minimálnej inhibičnej koncentrácie (MIC) pôvodcu.

Mechanizmy rezistencie

Rezistencia na kanamycín môže spočívať v nasledujúcich mechanizmoch:

  • Enzymatická inaktivácia: Enzymatická modifikácia molekuly aminoglykozidu je najčastejším mechanizmom rezistencie. Zodpovedné zaň sú acetyltransferázy, fosfotransferázy alebo nukleotidyltran­sferázy, ktoré sú väčšinou kódované plazmidom
  • Znížená penetrácia a aktívny odtok: Tieto rezistenčné mechanizmy sa nachádzajú predovšetkým u Pseudomonas aeruginosa.
  • Zmena cieľovej štruktúry:

Modifikácie v rámci ribozómov sú v posledných rokoch stále častejšou príčinou rezistencie.

Existuje rozsiahla krížová rezistencia kanamycínu s neomycínom a čiastočná krížová rezistencia s inými aminoglykozidovými antibiotikami.

Hraničné hodnoty

Testovanie kanamycínu prebieha za použitia bežných riediacich prostriedkov. Boli zistené nasledujúce minimálne inhibičné koncentrácie pre citlivé a rezistentné zárodky:

CLSI (Clinical Laboratory Standards Institute) hraničné hodnoty

pôvodca

citlivosť

rezistencia

Enterobacteri­aceae

£ 16 mg/l

> 64 mg/l

Staphylococcus spp.

£ 16 mg/l

> 64 mg/l

Prevalencia získanej rezistencie v Nemecku

Prevalencia získanej rezistencie jednotlivých kmeňov sa môže lokálne a postupom času meniť. Preto je nutné zohladniť lokálne informácie o situácii v rezistencii, zvlášť pre adekvátnu terapiu silných infekcií. Hlavne pri ťažkých infekciách alebo pri zlyhaní terapie je treba potvrdiť pôvodcu a jeho citlivosti voči kanamycínu.

Nižšie uvedené informácie pochádzajú z aktuálnej štúdie testovania rezistencie na základe 1.391 izolátov okulárneho pôvodu (prevažne externé výtery) z 31 nemeckých centier. Údaje sú základom vyššie uvedených hraničných hodnôt pre systematické užívanie. Pri lokálnom použití Kanamycínu na oku vznikajú lokálne (väčšinou) výrazne vyššie koncentrácie antibiotika ako pri systematickom užívaní, takže klinický účinok sa v povolených indikáciách môže potvrdiť aj u pôvodcov, ktorí boli in vitro definovaní ako rezistentní.

Bežne citlivé kmene

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Staphylococcus aureus (citlivý na meticilín)

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Acinetobacter baumannii

Acinetobacter lwoffii

Haemophilus influenzae

Enterobacter cloacae

Escherichia coli

Klebsiella pneumoniae

Moraxella catarrhalis

Neisseria gonorrhoeae °

Proteus mirabilis

Serratia marcescens

Kmene, u ktorých získané rezistencie pri užívaní môžu znamenať problém

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Staphylococcus aureus (rezistentný voči meticilínu)

Staphylococcus epidermidis

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Klebsiella oxytoca

Kmene rezistentné už od prírody

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Enterococcus spp.

Streptococcus spp.

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy Pseudomonas aeruginosa Stenotrophomonas maltophilia

Anaeróbne mikroorganizmy Bacteroides spp.

Fusobacterium spp. Peptoniphilus spp.

Peptostreptococ­cus spp.

Ostatné mikroorganizmy Chlamydia spp.

Mycoplasma spp.

Streptococcus pneumonie, streptokoky a enterokoky sú väčšinou rezistentné na kanamycín a preto sa neodporúča liečba kanamycínom u infekcií spôsobenými uvedenými patogénmi.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Distribúcia

Distribučný objem kanamycínu je 0,28 l/kg, čo zoodpovedá objemu extracelulárnej tekutiny. Kanamycín takmer nepreniká do centrálneho nervového systému, jeho koncentrácia nedosahuje viac ako 10 % hodnôt v plazme. Tiež penetrácia do oka je pri systémovej aplikácii zlá. Kanamycín prestupuje placentárnou bariérou a kumuluje sa vo fetálnych tkanivách a v amniovej tekutine.

Pokusy na zvieratách ukazujú, že kanamycín po opakovanej subkonjunktiválnej injekcii 1 % roztoku sa v rohovke, komorovej tekutine a šošovke dá zistiť v koncentráciách od 1 do 15 ^g/ml. V sklovci sa kanamycín v merateľných koncentráciách neobjaví. Po lokálnom podaní očnej masti dosiahne kanamycín koncentrácie v komorovej vode až 20 ^g/ml, v sklovci 0 – 50 ^g/ml. Po podaní 10 až 20 mg síranu kanamycínu subkonjunktiválne sa na králikoch nedajú preukázať merateľné koncentrácie kanamycínu v sére. Pokusy in vivo dokázali, že sa tam dá prítomnosť kanamycínu dokázať až 170 dní.

Systémové účinky sa pri lokálnom použití kanamycínu nedajú očakávať.

Po perorálnom podaní 4–8 g je maximálna sérová koncentrácia kanamycínu u človeka 5 mg/l.

Pokusy na zvieratách ukazujú, že 750 ^g intravitreálne sa znáša bez príznakov. V rozsahu od 1 do 6 mg potom nastupuje vznik katarakty, iritídy a degenerácie sietnice. Použitie 1 kvapky kanamycínu v koncentrácii 30 mg/ml každé 4 hodiny (6 násobok terapeutickej dávky) u králikov spôsobilo zníženie rýchlosti hojenia korneálneho epitelu zhruba o 40 %.

Eliminácia

Kanamycín sa v nezmenenej forme vylučuje obličkami, pri zdravých obličkách sa vylúči viac než 80 % podanej dávky v priebehu prvých 24 hodín. Koncentrácie v moči môžu vystúpiť na 10–100 násobok koncentrácií v sére. Ešte o 10–20 dní po poslednom podaní kanamycínu sa kanamycín dá preukázať v moči.

Polčas kanamycínu v sére je 2,4 hodiny, polčas podielov viazaných v tkanivách je medzi 30–700 hodinami. Eliminácia u dospelých a u detí starších než 6 mesiacov je rovnaká. Existuje lineárny vzťah medzi plazmatickou koncentráciou kreatinínu a polčasom kanamycínu. U pacientov s renálnou insuficienciou a u novorodencov je polčas predĺžený (u dvojdňových novorodencov je polčas 13,6 až 23,1 hodiny).

5.3


Predklinické údaje o bezpečnosti

  • a) Akútna toxicita

V pokusoch na zvierati pôsobia vysoké dávky kanamycínu letálne obrnou dychu následkom nervovo-svalovej blokády. Kanamycín u rôznych živočíšnych druhov preukázal nefrotoxické a ototoxické (kochleárne a vestibulárne) účinky. LD50 u myší sa pri intravenóznej aplikácii nachádza medzi 132 a 280 mg/kg telesnej hmotnosti.

Orgánová toxicita (kochleátna a vestibulárna) sa vyvíja pri predávkovaní a pri príliš dlhej terapii, rovnako ako u starších ľudí s obmedzenou funkciou obličiek alebo s potenciálne ototoxickou sprievodnou terapiou. Klinická ototoxická dávka kanamycínu je okolo 14 g. Neuromuskulárna blokáda kanamycínom sa u človeka vyskytla väčšinou po intrapleurálnej alebo intraperitoneálnej aplikácii.

  • b) Chronická toxicita

Údaje o chronickej toxicite nie sú k dispozícii.

  • c) Mutagénny a tumorogénny potenciál

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1    Zoznam pomocných látok

kyselina boritá, dekahydrát tetraboritanu sodného, voda na injekciu

6.2    Inkompatibility

Nie sú popísané.

6.3    Čas použiteľnosti

V neporušenom obale 36 mesiacov.

Po prvom otvorení: 4 týždne.

6.4    Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C, chráňte pred svetlom.

6.5    Druh obalu a obsah balenia

Obal: Fľaštička z plastickej hmoty s kvapkadlom, poistný uzáver, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.

Balenie: Fľaštička s 5 ml očnej roztokovej instilácie.

6.6    Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu

7.   DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

URSAPHARM Arzneimittel GmbH, IndustriestraBe 35, 66129 Saarbrucken, Nemecko

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

64/0326/97-S

9.    DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 26.06.1997

Dátum posledného predĺženia registrácie: 23.10.2006