Súhrnné informácie o lieku - KLERIMED 500 mg
1. NÁZOV LIEKU
KLERIMED 250 mg
KLERIMED 500 mg
-
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE Clarithromycinum 250 mg alebo 500 mg v 1 filmom obalenej tablete.
-
3. LIEKOVÁ FORMA Filmom obalené tablety.
KLERIMED 250 mg: filmom obalené tablety oválneho tvaru a žltého sfarbenia s deliacou ryhou na jednej strane.
KLERIMED 500 mg: filmom obalené tablety oválneho tvaru a žltého sfarbenia.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Na liečbu infekcií spôsobených jedným alebo viacerými citlivými mikroorganizmami.
Indikácie zahŕňajú:
- infekcie horného dýchacieho traktu, vrátane faryngitídy a sinusitídy
- infekcie dolného dýchacieho traktu, vrátane akútnej a chronickej bronchitídy a pneumónie
- infekcie kože a mäkkých tkanív ľahkého až stredného stupňa
- eradikácia Helicobacter pylori u pacientov s duodenálnym vredom.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Potrava nemá vplyv na biologickú dostupnosť.
Dospelí
Zvyčajná dávka je 250 mg dvakrát denne po dobu sedem dní. U ťažkých infekcií môže byť zvýšená na 500 mg dvakrát denne po dobu štrnástich dní.
Eradikácia H. pylori u pacientov s duodenálnym vredom /dospelí/: účinné terapeutické alternatívy
TROJKOMBINÁCIA /7 DNÍ/ | TROJKOMBINÁCIA /7 DNÍ/ | DVOJKOMBINÁCIA /14 DNÍ/ | |||
500 mg | klaritromycín dvakrát denne | 500 mg | klaritromycín dvakrát denne | 500 mg | klaritromycín trikrát denne |
40 mg | omeprazol jedenkrát denne | 20 mg | omeprazol jedenkrát denne | 40 mg | omeprazol jedenkrát denne |
1000 mg | amoxicilín dvakrát denne | 1000 mg | amoxicilín dvakrát denne |
Deti
Deti dvanásťročné a staršie majú dávkovanie ako dospelí.
Deti mladšie ako dvanásť rokov by mali užívať len perorálnu suspenziu. Trvanie liečby má byť od päť /5/ do desať /10/ dní, trvanie závisí od závažnosti infekcie a druhu patogénu. Základom dávkovania je klaritromycín 7,5 mg na kilogram hmotnosti tela dvakrát denne. Tabuľka udáva odporučené dávkovanie:
HMOTNOSŤ /KG/ | PRIEMERNÝ VEK /V ROKOCH/ | DÁVKA /DVAKRÁT DENNE/ |
8–11 | 1 –2 | 62,5 mg |
12–19 | 3–6 | 125 mg |
20–29 | 7–9 | 187,5 mg |
30–40 | 10–12 | 250 mg |
U detí s hmotnosťou menej ako 8 kg sa podáva dávka 7,5 mg/kg dvakrát denne.
Starší pacienti
Ako u dospelých.
Obličkové poškodenie
Obvykle nie je nutná redukcia dávky, kým sa nejedná o ťažkú obličkovú insuficienciu, klírens kreatinínu menej ako 30 ml/min. V týchto prípadoch sa celková dávka zníži na 250 mg jedenkrát denne, alebo 250 mg dvakrát denne u ťažkých infekcií.
Pečeňové poškodenie
Obvykle nie je nutná redukcia dávky, ale nakoľko je pečeň hlavnou cestou vylučovania, je nutná zvýšená opatrnosť.
4.3 Kontraindikácie
Klaritromycín je kontraindikovaný pacientom so známou precitlivenosťou na makrolidové antibiotiká. Klaritromycín je ďalej kontraindikovaný u pacientov liečených súčasne cisapridom, pimozidom a terfenadínom (pozri Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní)
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pseudomembranózna kolitída bola popísaná takmer u všetkých antibakteriálnych liekov, vrátane makrolidových antibiotík; jej závažnosť sa môže pohybovať od miernej až po život ohrozujúcu.
Klaritormycín sa vylučuje prevažne pečeňou, preto je pri podávaní tohto antibiotika pacientom s poruchou funkcie pečene nutná opatrnosť. Opatrnosť si vyžaduje aj podávanie klaritromycínu pacientom so stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek.
Pozornosť sa musí venovať aj možnosti skríženej rezistencie medzi klaritromycínom a inými makrolidovými antibiotikami ako aj medzi linkomycínom a klindamycínom.
4.5 Liekové a iné interakcie
Žiadna interakcia s perorálnymi kontraceptívami nebola dokázaná.
Tak ako u ostatných makrolidových antibiotík, pacienti súčasne užívajúci lieky, ktoré sú metabolizované systémom cytochrómu P – 450, ako cyklosporín, disopyramid, námelové alkaloidy, lovastatín, midazolam, fenytoín, triazolam, warfarín, môžu mať zvýšené hladiny týchto liekov v sére.
Podávanie klaritromycínu u pacientov s teofylínovou terapiou je spojené so zvýšenými hladinami teofylínu a potenciálnou teofylínovou toxicitou.
Podávanie klaritromycínu u pacientov užívajúcich warfarín môže viesť k potenciácii warfarínových účinkov a protrombínový čas sa musí preto často monitorovať.
Súčasné podávanie klaritromycínu a digoxínu môže viesť k potenciovaniu účinkov digoxínu a je nutné preto monitorovanie hladiny digoxínu v sére.
Účinky karbamazepínu môžu byť potenciované klaritromycínom vplyvom redukcie stupňa exkrécie karbamazepínu.
Klaritromycín a zidovudin u HIV infikovaných dospelých môže viesť k poklesu ustálených koncentrácií zidovudinu, čomu sa dá väčšinou zabrániť striedavým načasovaním dávok každého z nich o jednu až dve hodiny. Tento účinok nebol dokázaný u detí.
Zvýšené plazmatické koncentrácie klaritromycínu a omeprazolu môžu byť následkom ich súčasného podávania, redukcia dávok nie je potrebná. Sérové hladiny klaritromycínu môžu byť tiež zvýšené pri súčasnom podávaní ranitidínu, taktiež nie je nutná redukcia dávok.
4.6 Gravidita a laktácia
Bezpečnosť klaritromycínu v gravidite a laktácii nie je dokázaná. Klaritromycín by sa nemal užívať v tehotenstve, kým jeho prínos neprevyšuje potenciálne riziko pre plod. Niektoré štúdie na zvieratách predpokladajú jeho embryotoxický účinok, hoci iba pri hladinách, ktoré sú rovnako toxické aj pre matku.
Ak je užívanie klaritromycínu nutné počas dojčenia, dojčenie sa má prerušiť. Klaritromycín sa zistil v mlieku dojčených zvierat a ľudí.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Vo všeobecnosti je klaritromycín dobre tolerovaný. Boli popísané nasledujúce nežiaduce účinky:
Gastrointestinálne: pocit na dávenie, dyspepsia, bolesti brucha, hnačky a dávenie. Tiež stomatitída a glositída.
Kožné: alergické reakcie, v rozmedzí od žihľavky, cez kožné erupcie, po anafylaxiu a zriedkavý Stevensov-Johnsonov syndróm. V klinických štúdiách so súbežným podávaním klaritromycínu a omeprazolu boli pozorované reverzibilné zmeny sfarbenia jazyka.
Centrálny nervový systém: bolesti hlavy. Ostatné prechodné účinky sú: úzkosť, závrat, nespavosť, nepríčetnosť, nočné mory, halucinácie a psychózy, hoci príčina týchto javov nie je objasnená.
Objavila sa strata sluchu, je však zvyčajne reverzibilná po prerušení terapie.
Môže sa objaviť pachuť v ústach.
Pečeňový systém: pečeňová dysfunkcia ako u iných makrolidov. Táto je zvyčajne reverzibilná a je v rozmedzí od poškodených hepatálnych testov, cholestázy a hepatitídy so žltačkou alebo bez nej. Dysfunkcia môže byť ťažká, fatálna dysfunkcia bola popisovaná zriedkavo.
Iné: ústna kandidóza. Zriedkavo sa môže vyskytnúť pseudomembranózna kolitída v rozsahu od stredne ťažkej po život ohrozujúcu.
4.9 Predávkovanie
Pri prehltnutí väčšieho množstva klaritromycínu sa očakávajú gastrointestinálne symptómy v zmysle nauzey, dávenia a hnačiek. Existuje správa o prehltnutí 8 gramov klaritromycínu u pacienta s bipolárnymi ťažkosťami, čo sa prejavilo poruchou mentálneho stavu, paranoidným správaním a hypokaliémiou s hypoxémiou. Alergické reakcie vyvolané predávkovaním sa majú liečiť lavážou žalúdka a podpornou liečbou.
Ako v prípade iných makrolidových antibiotík nemožno očakávať, že by hemodialýza alebo peritoneálna dialýza výrazne ovplyvnila sérové hladiny klaritromycínu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: makrolidové antibiotikum
ATC kód: J01FA09
Klaritromycín je semisyntetický derivát erytromycínu A. Účinkuje rovnakou cestou, naviazaním na 50-tu ribozomálnu podjednotku a tlmením /supresiou/ proteínovej syntézy u citlivých baktérií. Väzba na ribozóm cicavca sa nevyskytla. 14-hydroxy metabolit má tiež antibakteriálnu aktivitu, hoci MIC /minimálna inhibičná koncentrácia/ je rovnaká alebo dvakrát vyššia ako MIC klaritromycín, okrem prípadu H. influenzae, kde je dvakrát aktívnejšia ako klaritromycín. Vo všeobecnosti MIC klaritromycínu je dvakrát nižšia ako erytromycínu.
Mikrobiológia
In vitro je klaritromycín vysoko účinný proti širokému spektru aeróbnych a anaeróbnych grampozitívnych a gramnegatívnych mikroorganizmov. Minimálne inhibičné koncentrácie (MIC) klaritromycínu sú o jedno log2 riedenie nižšie ako MIC erytromycínu.
Z výsledkov in vitro vyšetrení je zrejmé, že klaritromycín má mimoriadny účinok voči Legionella pneumophila a Mycoplasma pneumoniae. Ďalej je známy baktericídny účinok proti Helicobacter pylori; tento účinok klaritromycínu je pri neutrálnej hodnote pH vyšší ako pri kyslej hodnote pH. Informácie získané in vitro a in vivo tiež ukazujú, že toto antibiotikum je účinné proti klinicky významným druhom mykobaktérií. In vitro rezistentné na klaritromycín sú enterobaktérie, Pseudomonas sp. a ostatné gramnegatívne paličky nefermentujúce laktózu .
Hlavným metabolitom klaritromycínu u ľudí a ďalších primátov je mikrobiologicky aktívny metabolit, 14-OH-klaritromycín. Tento metabolit je rovnako účinný, alebo 1–2 – krát menej účinný ako materská látka voči väčšine mikroorganizmov – okrem H. influenzae, proti ktorému je 2-krát účinnejší. In vitro a in vivo sa účinok materskej látky a metabolitu proti H. influenzae buď sčíta alebo je synergický, to záleží na individuálnych vlastnostiach bakteriálneho kmeňa.
Pri niekoľkých modelových experimentálnych infekciách u zvierat sa zistilo, že klaritromycín je 2–10 – krát účinnejší ako erytromycín. Ukázalo sa napr., že je účinnejší ako erytromycín pri liečbe systémových infekcií u myší, subkutánneho abscesu u myší a infekcií dýchacích ciest u myší vyvolaných S. pneumoniae, S. aureus, S. pyogenes a H. influenzae. U morčiat s legionelovou infekciou sa intraperitoneálne aplikovala dávka 1,6 mg/kg/deň klaritromycínu účinnejšie ako erytromycín v dávke 50 mg/kg/deň.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Klaritromycín sa rýchlo a dobre absorbuje z gastrointestinálneho traktu po perorálnom požití. Prvá metabolická premena je zodpovedná za vytvorenie mikrobiologicky aktívneho metabolitu 14-hydroxyklaritromycínu. Potrava neovplyvňuje biologickú dostupnosť lieku, hoci mierne predlžuje absorpciu klaritromycínu a jeho 14-hydroxymetabolitu.
Klaritromycín nemá lineárnu farmakokinetiku, ale ustálenú hladinu dosahuje po dvoch dňoch podávania. Dávky 250 mg dvakrát denne majú za následok exkréciu 15 – 20 % nezmeneného lieku močom, u dávok 500 mg dvakrát denne sa exkrécia močom zvyšuje na približne 36 %. Hlavným močovým metabolitom je 14– hydroxyklaritromycín a predstavuje 10 – 15 % celkovo podanej dávky.
Prevažná časť zostatku dávky je eliminovaná stolicou, hlavne cez žlčové cesty, s 5 % – 10 % klaritromycínom objaveným v stolici.
Plazmatická koncentrácia klaritromycínu sa zvyšuje pri podávaní 500 mg trikrát denne v porovnaní s podávaním 500 mg dvakrát denne.
Tkanivové koncentrácie klaritromycínu sú niekoľkokrát vyššie ako cirkulujúce plazmatické hladiny, zvýšené hladiny boli nájdené v tonzilách a v pľúcnom tkanive. Pri terapeutických hladinách je 80% viazaných na plazmatický proteín. Penetruje cez žalúdočnú mukóznu vrstvu a hladiny v žalúdočnom tkanive a mukóznej vrstve sú vyššie pri súčasnom podávaní omeprazolu ako bez neho.
Preniká do tekutiny stredného ucha, kde sú hladiny vyššie ako v sére.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxicita klaritromycínu závisí od dávky a dĺžky podávania, pričom primárnym cieľovým orgánom je u všetkých druhov pečeň, pečeňové poškodenia sa objavujú po 14 dňoch u psov a opíc. Toxické mg/kg dávky boli vyššie ako dávky odporúčané pre pacientov.
Škála in vitro a in vivo testov nedokázala mutagénny potenciál klaritromycínu.
Štúdie u zvierat na fertilitu a reprodukciu nepoukázali na vedľajšie účinky. Niektoré štúdie na zvieratách poukazovali na embryotoxický účinok, ale pri hladinách, ktoré boli toxické aj pre matku.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Croscarmellosum natricum, cellulosum microcristallinum, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas, talcum, hypromelosum, propyleneglycolum, sorbitani oleas, aroma vanillae pulveratum, flavi quinolini lacca aluminica, titani dioxidum, hyprolosum, acidum sorbicum.
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3Čas použiteľnosti
36 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 30 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
PVC / PVDC / Al blister, písomná informácia pre používateľov, papierová škatuľa.
Veľkosť balenia: 12, 14 a 20 tabliet.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
MEDOCHEMIE Ltd, Limassol, Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Klerimed 250 mg: 15/0054/04-S
Klerimed 500 mg: 15/0055/04-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
17.3.2004 /