Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Kombi-Kalz 500 mg/800 IU žuvacie tablety - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Kombi-Kalz 500 mg/800 IU žuvacie tablety

1. NÁZOV LIEKU

Kombi-Kalz 500 mg/800 IU žuvacie tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá žuvacia tableta obsahuje uhličitan vápenatý, čo zodpovedá 500 mg vápnika, cholekalciferol (vitamín D3) 800 IU (20 mikrogramov).

Pomocné látky: jedna žuvacia tableta obsahuje 200 mg glukózy a 1,8 mg sacharózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Žuvacia tableta

Biela až takmer biela, okrúhla, na jednej strane s vyrytým R152, priemer 17 mm.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Prevencia a liečba nedostatku vitamínu D a vápnika u starších osôb. Suplementácia vitamínu D a vápnika ako doplnok k špecifickej liečbe osteoporózy u pacientov, ktorí majú riziko nedostatku vitamínu D a vápnika.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dospelí a starší pacienti

Jedna žuvacia tableta (500 mg/800 IU) denne. Tableta sa má požuť alebo pomaly rozpustiť v ústach.

Množstvo vápnika v Kombi-Kalz je nižšie ako zvyčajná odporúčaná denná dávka.

Kombi-Kalz sa má preto primárne používať u pacientov, ktorí potrebujú substitúciu vitamínu D, no

s diétnym príjmom vápnika 500 mg-1000 mg denne. Diétny príjem vápnika pacientov má odhadnúť lekár.

Dávkovanie pri poškodení funkcie pečene

Nie je potrebná úprava dávky.

Dávkovanie pri poškodení funkcie obličiek

Kombi-Kalz sa nemá používať u pacientov s ťažkým poškodením funkcie obličiek (pozri časť 4.3).

Nie je žiadna relevantná indikácia na použitie Kombi-Kalz žuvacích tabliet u detí alebo dospievajúcich.

4.3 Kontraindikácie

  • Ochorenia a/alebo stavy, ktoré vedú k hyperkalciémii alebo hyperkalcinúrii.
  • Nefrolitiáza.
  • Nefrokalcinóza.
  • Hypervitaminóza D.
  • Zlyhanie obličiek.
  • Precitlivenosť liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Kombi-Kalz žuvacie tablety sa majú predpisovať s opatrnosťou u pacientov, ktorí majú sarkoidózu, z dôvodu rizika zvýšenej metabolizácie vitamínu Dna jeho aktívnu formu. Títo pacienti musia byť sledovaní z dôvodu obsahu vápnika v sére a v moči.

Počas dlhodobej liečby sa majú kontrolovať hladiny vápnika v sére a má byť sledovaná renálna funkcia stanovovaním obsahu sérového kreatinínu. Takéto monitorovanie je dôležité predovšetkým u starších pacientov s kombinovanou liečbou so srdcovými glykozidmi alebo diuretikami (pozri časť 4.5) a u pacientov, u ktorých je vysoká tendencia tvorby obličkových kameňov. V prípade hyperkalciúrie (prekračovanie 300 mg (7,5 mmol)/24 hodín) alebo pri prejavoch poruchy funkcie obličiek sa musí znížiť dávka alebo prerušiť liečba.

U pacientov so zníženou renálnou funkciou sa má vitamín D používať s opatrnosťou a majú sa sledovať hladiny vápnika a fosforečnanov. Musí sa zohľadniť riziko vzniku kalcifikácie mäkkých tkanív.

U pacientov s ťažkou renálnou insuficienciou nie je vitamín D vo forme cholekalciferolu metabolizovaný normálnym spôsobom a majú sa použiť iné formy vitamínu D (pozri časť 4.3, kontraindikácie).

Kombi-Kalz žuvacie tablety sa majú používať s opatrnosťou u imobilizovaných pacientov s osteoporózou, z dôvodu zvýšeného rizika hyperkalciémie.

Pred predpisovaním iných liekov obsahujúcich vitamín D sa má zohľadniť obsah vitamínu D (800 IU) v Kombi-Kalz žuvacích tabletách. Podávanie ďalšieho vitamínu D alebo vápnika sa musí vykonať pod prísnym lekárskym dohľadom. V takýchto prípadoch je nevyhnutné často sledovať hladiny vápnika v sére a vylučovanie vápnika močom.

Súbežné podávanie s tetracyklínmi alebo chinolónmi sa vo všeobecnosti neodporúča alebo sa musí vykonať s opatrnosťou (pozri časť 4.5).

Kombi-Kalz žuvacie tablety obsahujú glukózu a 1,8 mg sacharózy. Pacienti so zriedkavými vrodenými ťažkosťami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovou malabsorpciou alebo nedostatkom sacharóza-izomaltáza nesmú užívať tento liek.

Obsah glukózy môže byť škodlivý pre zuby.

Kombi-Kalz žuvacie tablety nie sú určené na používanie u detí.

4.5 Liekové a iné interakcie

Tiazidové diuretiká znižujú exkréciu vápnika do moču. Z dôvodu zvýšeného rizika hyperkalciémie sa počas súbežného používania s tiazidovými diuretikami odporúča pravidelné sledovanie vápnika v sére.

Súbežné používanie s fenytoínom alebo barbiturátmi môžu znižovať účinok vitamínu D3, pretože urýchľujú jeho metabolizmu.

Systémové kortikosteroidy znižujú absorpciu vápnika. Počas súbežného používania môže byť potrebné zvýšenie dávky Kombi-Kalz.

Hyperkalciémia môže zvyšovať toxicitu srdcových glykozidov počas súbežnej liečby vápnikom a vitamínom D. Pacienti musia mať sledovaný elektrokardiogram (EKG) a hladiny vápnika v sére.

Účinnosť levotyroxínu sa môže súbežným používaním vápnika znížiť z dôvodu zníženej absorpcie levotyroxínu. Podávanie vápnika a levotyroxínu sa má oddeliť minimálne intervalom štyroch hodín.

Ak sa súbežne podávajú bisfosfonáty, tento liek sa má podávať minimálne jednu hodinu pred užitím Kombi-Kalz, pretože sa môže znížiť jeho gastrointestinálna absorpcia.

Vápnik môže znižovať absorpciu fluoridu sodného a solí železa, preto sa tieto lieky majú podávať minimálne tri hodiny pred užitím Kombi-Kalz.

Podávanie stroncia a vápnika sa má oddeliť intervalom minimálne 2 hodiny, pretože vápnik môže znížiť absorpciu stroncia.

Súbežná liečba s orlistatom, živicou s výmenou iónov, ako je cholestyramín alebo laxatívami, ako je parafínový olej, môže znižovať gastrointestinálnu absorpciu vitamínu D.

Uhličitan vápenatý môže zmeniť absorpciu súbežne podaného tetracyklínu. Z tohto dôvodu sa má tetracyklín podať minimálne dve hodiny pred alebo štyri až šesť hodín po perorálnom užití vápnika.

Absorpcia chinolónových antibiotík sa môže znížiť, ak sa podávajú súbežne s vápnikom. Chinolónové antibiotiká sa majú užívať dve hodiny pred alebo šesť hodín po užití vápnika.

Absorpciu vápnika môže inhibovať kyselina šťaveľová (nachádzajúca sa v špenáte a rebarbore) a kyselina fytová (nachádzajúca sa v celozrnných cereáliách) tvorbou nerozpustných zlúčenín s iónmi vápnika. Pacienti nemajú užívať lieky s obsahom vápnika dve hodiny po požití potravín bohatých na kyselinu šťaveľovú a kyselinu fytovú.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Denná dávka počas gravidity nemá prekročiť 1500 mg vápnika a 600 IU vitamínu D. Kombi-Kalz sa neodporúča počas gravidity. Štúdie na zvieratách potvrdili toxické účinky na reprodukciu pri vysokých dávkach vitamínu D (pozri časť 5.3). U gravidných žien sa musí vyhnúť akémukoľvek predávkovaniu vápnikom alebo vitamínom D, pretože s nežiaducimi účinkami na vývoj plodu sa spája dlhodobá hyperkalciémia. Tablety sa môžu používať počas gravidity v prípade nedostatku vápnika a vitamínu D3.

Laktácia

Kombi-Kalz sa môže používať počas dojčenia. Vápnik a vitamín D3 prechádzajú do materského mlieka. Toto sa musí zohľadniť pri ďalšom podávaní vitamínu D dieťaťu.

Fertilita

Nepredpokladá sa, že normálne endogénne hladiny vápnika a vitamínu D budú mať nejaké nežiaduce účinky na fertilitu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neexistujú žiadne údaje súvisiace s účinkom tohto lieku na schopnosť viesť vozidlá. Účinok je však nepravdepodobný.

4.8 Nežiaduce účinky

Frekvencie nežiaducich účinkov sú definované ako: menej časté (> 1/1000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000) alebo neznáme (frekvenciu nemožno odhadnúť z dostupných údajov).

Poruchy imunitného systému

Neznáme (z dostupných údajov): reakcie z precitlivenosti, ako je angioedém alebo opuch hltana.

Poruchy metabolizmu a výživy

Menej časté: hyperkalciémia a hyperkalcinúria.

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Zriedkavé: zápcha, plynatosť, nevoľnosť, bolesti brucha a hnačka.

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Zriedkavé: svrbenie, vyrážka a žihľavka.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie môže viesť k hypervitaminóze a hyperkalciémii. Symptómy hyperkalciémie môžu zahŕňať: anorexiu, smäd, nevoľnosť, vracanie, zápchu, bolesť brucha, svalovú slabosť, únavu, duševné poruchy, polydipsiu, polyúriu, bolesť kostí, renálnu kalcinózu, obličkové kamene a v závažných prípadoch srdcové arytmie. Extrémna hyperkalciémia môže viesť ku kóme a smrti. Neustále vysoké hladiny vápnika môžu viesť k ireverzibilnému poškodeniu obličiek a ku kalcifikácii mäkkých tkanív.

Liečba hyperkalciémie: Liečba vápnikom a vitamínom D sa musí ukončiť. Ukončiť sa musí aj liečba tiazidovými diuretikami, lítiom, vitamínom A, vitamínom D a srdcovými glykozidmi. Je potrebné zvážiť aj rehydratáciu a, podľa závažnosti, oddelenú alebo kombinovanú liečbu slučkovými diuretikami, bisfosfonátmi, kalcitonínom a kortikosteroidmi. Musia sa sledovať sérové elektrolyty, funkcia obličiek a diuréza. V závažných prípadoch sa má sledovať EKG a kalciémie (CVP).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Doplnkové minerály ATC kód: A12AX

Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika črevom.

Podávanie vápnika a vitamínu D3 kompenzuje zvýšenie hladiny parathormónu (PTH), čo je spôsobené nedostatkom vápnika, a vedie k jeho zvýšenej kostnej resorpcii.

Klinická štúdia pacientov v zdravotníckom zariadení, ktorí mali nedostatok vitamínu D naznačila, že denný príjem 1000 mg vápnika a 800 IU vitamínu D počas šiestich mesiacov normalizoval hodnotu 25-hydroxylovaného metabolitu vitamínu D3 a sekundárne znížil hyperparatyreózu a hladinu alkalickej fosfatázy.

18 mesačná dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia zahŕňajúca 3 270 žien v zdravotníckom zariadení vo veku 84 (± 6 rokov), ktoré dostávali suplementáciu vitamínu D (800 IU/deň) a kalciumfosfát (zodpovedajúci 1 200 mg/deň elementárneho vápnika), preukázala signifikantné zníženie sekrécie PTH. Po 18 mesiacoch preukázala analýza „intent-to treat“ 80 zlomenín bedrového kĺbu v skupine vápnik-vitamín D a 110 zlomenín bedrového kĺbu v skupine s placebom (p = 0,004).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Vápnik

Absorpcia: Množstvo vápnika absorbovaného v gastrointes­tinálnom trakte je rádovo 30 % požitej dávky. Distribúcia a metabolizmus: 99 % vápnika sa ukladá do pevnej hmoty kostí a zubov. Zvyšné 1 % sa nachádza v intra- a extracelulárnych tekutinách. Približne 50 % celkového množstva vápnika v krvi sa nachádza vo fyziologicky aktívnej ionizovanej forme, z čoho je približne 10 % v komplexoch s citrátovými, fosfátovými alebo inými aniónmi, pričom zvyšných 40 %je viazaných na proteíny, najmä na albumín. Biologickú dostupnosť vápnika možno mierne zvýšiť súbežným užívaním potravy.

Vylučovanie: Vápnik sa vylučuje stolicou, močom a potom. Vylučovanie obličkami závisí od glomerulárnej filtrácie a od reabsorpcie vápnika v tubuloch.

Vitamín D

Absorpcia: Vitamín D sa ľahko absorbuje v tenkom čreve.

Distribúcia a metabolizmus: Cholekalciferol a jeho metabolity cirkulujú v krvi naviazané na špecifický globulín. Cholekalciferol sa metabolizuje hydroxyláciou v pečeni na svoju aktívnu formu, 25-hydroxycholekal­ciferol. Ten sa potom metabolizuje obličkami na 1,25-dihydroxychole­kalciferol. 1,25-dihydroxychole­kalciferol je metabolit zodpovedný za zvýšenú absorpciu vápnika. Vitamín D3, ktorý nie je metabolizovaný, sa ukladá do tukového a svalového tkaniva.

Vylučovanie: Vitamín D sa vylučuje stolicou a močom.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V štúdiách na zvieratách sa teratogénny účinok pozoroval pri dávkach oveľa vyšších ako sú terapeutické dávky u ľudí. Neexistujú žiadne ďalšie informácie, ktoré majú význam z hľadiska posúdenia bezpečnosti okrem tých, ktoré sú uvedené v iných častiach SPC.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jednoduchý sirup

Magnéziumstearát

Citrát sodný

Xylitol

all-rac-alfa-tokoferol

Arabská guma

Nátriumlaurylsulfát

Sacharóza

Stredne nasýtené triacylglyceroly

Sodná soľ oktenylsukcinyl­škorobu (E 1450)

Oxid kremičitý

Nátriumaskorbát

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti: 3 roky

Čas použiteľnosti po prvom otvorení obalu: 6 mesiacov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom. Uchovávajte v tesne uzavretom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

  • 20, 30, 40, 50, 60, 90 a 180 žuvacích tabliet v plastových HDPE obaloch na tablety so skrutkovacím uzáverom vyrobeným z HDPE.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Meda AB

Box 906

SE-170 09 Solna

Švédsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

39/0248/10-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 26.4.2010

Dátum posledného predĺženia registrácie: