Súhrnné informácie o lieku - L-Thyroxin 150 Berlin-Chemie
1. NÁZOV LIEKU
L-Thyroxin 150 Berlin-Chemie
150 mikrogramov tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna tableta obsahuje 159,6 – 170,4 mikrogramov hydrátu sodnej soli levotyroxínu (čo zodpovedá 150 mikrogramom sodnej soli levotyroxínu).
Pomocná látka so známym účinkom
Jedna tableta obsahuje 8,36 mg sodíka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tableta.
Takmer biela až svetlobéžová, okrúhla, mierne vypuklá tableta s deliacou ryhou na jednej strane a s označením 150 na druhej strane.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Substitúcia hormónu štítnej žľazy u hypotyreózy akejkoľvek etiológie,
Profylaxia rekurentnej strumy po resekcii štítnej žľazy s eutyreoidnou funkciou,
Benígna struma s eutyreoidnou funkciou,
Supresná a substitučná terapia malígnych ochorení štítnej žľazy, najmä po tyreoidektómii.
L-Thyroxin 150 Berlin-Chemie je indikovaný pacientom všetkých vekových skupín.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Uvedené dávkovanie je len odporúčaním. Pri pretrvávajúcej funkcii štítnej žľazy môže byť postačujúca substitúcia nižšou dávkou.
Denná dávka sa stanoví u každého pacienta individuálne na základe výsledkov jeho laboratórnych a klinických vyšetrení.
Liečba hormónmi štítnej žľazy u starších ľudí, u pacientov s koronárnymi srdcovými ochoreniami, u pacientov s ťažkou alebo dlhodobou hypotyreózou sa musí začať opatrne, nízkymi počiatočnými dávkami. Dávky sa zvyšujú po malých prídavkoch lieku a dlhších intervaloch medzi jednotlivými zvýšeniami a pri častom monitorovaní hladín hormónov štítnej žľazy.
Klinické skúsenosti potvrdili, že pri nízkej telesnej hmotnosti pacienta postačujú na terapiu struma nodosa veľkého rozsahu nízke dávky lieku.
Nakoľko u niektorých pacientov môžu byť zvýšené hodnoty T4 alebo voľného T4 , stanovenie koncentrácie tyreostimulačného hormónu (TSH) je vhodnejšie pre monitorovanie terapie.
Indikácia | Dávka (mikrogramov sodnej soli levotyroxínu/deň) | |
Hypotyreóza | ||
Dospelí: zvyšovanie po 25 – 50 mikrogramov každý 2 .až 4. týždeň | iniciálne | 25–50 |
pokračovanie | 100–200 | |
Profylaxia rekurentnej strumy | 75 – 200 | |
Benígna struma s eutyreoidnou funkciou | 75 – 200 | |
Terapia po tyreoidektómii v dôsledku malígneho ochorenia | 150– 300 |
Pediatrická populácia s vrodeným a získaným hypotyreoidizmom
Udržiavacia dávka je zvyčajne 100 – 150 mikrogramov levotyroxínu na m2 povrchu tela a deň.
Pre novorodencov a deti s vrodeným hypotyreoidizmom je skorý začiatok liečby levotyroxínom dôležitý, iniciálna odporúčaná dávka je 10 – 15 mikrogramov levotyroxínu /kg hmotnosti tela / deň počas prvých troch mesiacov. Potom sa dávka upravuje individuálne na základe klinického nálezu a hladín tyreoidálnych hormónov a TSH.
Pre deti so získaným hypotyreoidizmom je odporúčaná iniciálna dávka 12,5 – 50 mikrogramov levotyroxínu/deň. Dávka sa má zvyšovať postupne každé 2 – 4 týždne na základe klinického nálezu a hladín tyreoidálnych hormónov a TSH, až kým sa nedosiahne dávka na úplnú substitúciu.
Dávkovanie u starších ľudí
Je potrebné prispôsobiť dávkovanie a kontrolu terapie individuálnemu stavu pacienta, napr. pri ochoreniach srdca pravidelná kontrola hladín TSH.
Spôsob podávania
Celá denná dávka sa nerozhryzená prehltne naraz , a to ráno nalačno najmenej 30 minút pred raňajkami a zapije sa dostatočným množstvom vody.
Deťom sa podáva celá denná dávka najmenej 4 hodiny pred prvým jedlom daného dňa.
Pre deti je možné nechať rozpadnúť tabletu v malom množstve vody (10 – 15 ml) a podať túto suspenziu s ďalšou tekutinou (5 – 10 ml), suspenzia musí byť vždy čerstvo pripravená.
Dĺžka liečby
Pri hypotyreóze a po tyreoidektómii pri malígnych ochoreniach štítnej žľazy – zvyčajne po celý život. Pri eutyreoidnej strume a profylaxii rekurentnej strumy – niekoľko mesiacov alebo rokov až po celý život.
Pri adjuvantnej terapii k tyreostatickej liečbe hypertyreózy – podľa doby trvania tyreostatickej liečby; Pri eutyreoidnej strume – 6 mesiacov až dva roky.
V prípade, že terapia L-Thyroxinom 150 Berlin-Chemie nebola v uvedených časových obdobiach efektívna, je potrebné uvažovať o iných terapeutických postupoch.
4.3 Kontraindikácie
-
– Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
-
– Neliečená hypertyreóza akéhokoľvek pôvodu.
-
– Neliečená adrenálna insuficiencia.
-
– Neliečená insuficiencia hypofýzy
-
– Akútny infarkt myokardu.
-
– Akútna myokarditída.
-
– Akútna pankarditída.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pred začatím hormonálnej liečby majú byť vylúčené alebo liečené nasledovné ochorenia alebo stavy:
-
– koronárne srdcové ochorenia,
-
– angína pektoris,
-
– hypertenzia,
-
– hypofyzárna a/alebo adrenálna insuficiencia,
-
– autonómia štítnej žľazy.
Tieto ochorenia alebo stavy musia byť vylúčené alebo liečené aj pred supresným testom okrem autonómie štítnej žľazy, ktorá môže byť dôvodom pre indikáciu supresného testu.
Pri koronárnom srdcovom ochorení, srdcovom zlyhaní, tachyarytmii, neakútnej myokarditíde, dlhotrvajúcom hypotyreoidizme alebo u pacientov, ktorí už mali infarkt myokardu, je nutné zabrániť vzniku hoci aj miernej, liekmi indukovanej hypertyreózy. Pri týchto ochoreniach je u pacientov nevyhnutná častejšia kontrola hladiny hormónov štítnej žľazy (pozri časť 4.2).
U sekundárnej hypotyreózy sa musí zistiť, či pacient netrpí súčasne adrenálnou insuficienciou. V takom prípade sa musí najprv zabezpečiť substitúcia (hydrokortizón).
Ak existuje podozrenie na autonómiu štítnej žľazy, odporúča sa vykonať TRH test alebo supresný scintigram.
U žien v postmenopauzálnom veku, u ktorých je zvýšené riziko vzniku osteoporózy, sa počas terapie levotyroxínom musia častejšie monitorovať tyreoidné funkcie, aby sa predišlo vzniku suprafyziologických hladín levotyroxínu v krvi.
Hormóny štítnej žľazy sa nesmú používať na redukciu hmotnosti. U eutyreoidných pacientov normálne dávky nespôsobia redukciu hmotnosti. Vyššie dávky môžu spôsobiť závažné alebo život ohrozujúce nežiaduce účinky, najmä v kombinácii s niektorými látkami na redukciu hmotnosti.
Ak bola nastavená liečba levotyroxínom, prechod na iné lieky s obsahom hormónov štítnej žľazy sa musí uskutočniť iba so starostlivým kontrolovaním laboratórnych diagnostických a klinických parametrov.
Informácie pre diabetikov a pacientov liečených antikoagulanciami pozri v časti 4.5.
Veľmi zriedkavé prípady hypotyreoidizmu boli hlásené u pacientov súbežne liečených sevelamérom a levotyroxínom. Preto sa odporúča starostlivé monitorovanie hladín TSH u pacientov, ktorí sú súbežne liečení obidvoma liečivami (pozri časť 4.5).
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej tablete, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Antidiabetiká:
Levotyroxín môže znižovať účinok antidiabetík. Hladina krvného cukru u diabetikov sa preto musí pravidelne kontrolovať, najmä na začiatku liečby hormónmi štítnej žľazy a v prípade potreby lekár musí opäť nastaviť dávkovanie antidiabetík.
Deriváty kumarínu:
Levotyroxín môže zvyšovať účinok derivátov kumarínu, pretože vytesňuje antikoagulanciá z ich väzby na plazmatické proteíny. Pri súbežnej liečbe je preto nutná pravidelná kontrola zrážavosti krvi, a ak je to potrebné, má sa upraviť dávka antikoagulancia.
Iónomeniče na báze živíc :
Živice fungujúce ako iónomeniče, napr. cholestyramín, cholestipol, kolesevelam alebo vápenaté a sodné soli polystyrén sulfónovej kyseliny inhibujú absorpciu levotyroxínu, a preto sa nesmú aplikovať skôr ako za 4 – 5 hodín po užití L-Thyroxinu 150 Berlin-Chemie.
Antacidá obsahujúce hliník, soli železa, vápnik:
Pri súčasnom podávaní s uvedenými liekmi sa môže absorpcia levotyroxínu znížiť, preto sa má L-Thyroxinu 150 Berlin-Chemie užiť aspoň o 2 hodiny skôr.
Sevelamér a lantanum karbonát:
Môžu znížiť biodostupnosť levotyroxínu Preto sa L-Thyroxin 150 Berlin-Chemie má podávať najmenej 1 hodinu pred alebo 3 hodiny po podaní sevelaméru alebo lantanum karbonátu (pozri časť 4.4).
Inhibítory tyrozínkinázy:
Inhibítory tyrozínkinázy napr. imatinib, sunitinib môžu znižovať účinnosť levotyroxínu. Preto sa odporúča monitorovanie funkcie štítnej žľazy u pacientov na začiatku a na konci kombinovanej liečby. V prípade potreby sa musí upraviť dávkovanie levotyroxínu.
Propyltiouracyl, glukokortikoidy a /3-blokátory:
Tieto liečivá inhibujú konverziu T4 na T3.
Amiodarón a kontrastné látky s obsahom jódu:
Vysoký obsah jódu v týchto látkach môže vyvolať hypotyreózu ako aj hypertyreózu. Mimoriadna pozornosť sa má venovať pacientom s nodulárnou strumou s možným nediagnostikovaným autonómnym pôvodom ochorenia. Kvôli účinku amiodarónu na funkciu štítnej žľazy môže byť potrebné upraviť dávku L-Thyroxinu 150 Berlin-Chemie.
Salicyláty, dikumarol, vysoká dávka furosemidu (250 mg), klofibrát, fenytoín:
Môžu levotyroxín vytesniť z väzby na plazmatické proteíny a zvýšiť tak plazmatickú hladinu voľného tyroxínu T4.
Kontraceptíva s obsahom estrogénu,lieky na postmenopauzálnu hormonálnu substitučnú terapiu: Zvyšujú potrebu suplementácie levotyroxínom.
Sertralín a chlorochín/proguanil:
Tieto látky znižujú účinnosť levotyroxínu a zvyšujú hladinu TSH v sére.
Lieky, ktoré indukujú aktivitu hepatálnych enzýmov:
Barbituráty, rifampicín, karbamazepín a ďalšie lieky s indukčným účinkom na hepatálne enzýmy môžu zvyšovať hepatálny klírens levotyroxínu.
Inhibítory proteáz:
Pri súbežnej terapii levotyroxínom a lopinavirom/ritonavirom bolo pozorované zníženie účinnosti levotyroxínu. Preto sa pri súbežnej terapii levotyroxínom a inhibítormi proteáz odporúča dôsledné monitorovanie klinických symptómov a funkcie štítnej žľazy.
Sójové produkty:
Môžu znižovať intestinálnu absorpciu levotyroxínu. U detí, ktoré boli liečené levotyroxínom pre vrodenú hypotyreózu, a mali sójovú diétu bolo pozorované zvýšenie sérovej hladiny TSH. Nezvyčajne vysoké dávky levotyroxínu môžu byť potrebné na dosiahnutie normálnej sérovej hladiny T4 a TSH. Dôsledná kontrola sérových hladín T4 a TSH je nevyhnutná počas a po skončení sójovej diéty, môže byť potrebná úprava dávky levotyroxínu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Terapia hormónmi štítnej žľazy musí byť dôsledná najmä počas gravidity. Napriek ich rozsiahlemu používaniu počas gravidity, nie sú doteraz známe nežiaduce účinky levotyroxínu na priebeh gravidity alebo na zdravie plodu či novorodenca.
Počas gravidity môže byť zvýšená potreba levotyroxínu podmienená hladinou estrogénov. Funkcia štítnej žľazy má byť preto počas gravidity kontrolovaná a v prípade potreby má byť upravené dávkovanie hormónov štítnej žľazy.
Používanie levotyroxínu ako adjuvansu pri terapii hypertyreózy tyreostatikami je v období gravidity kontraindikované, vzhľadom na nutnosť použitia tyreostatík vo vyššej dávke. Tyreostatiká na rozdiel od levotyroxínu môžu prechádzať placentárnou bariérou v účinnej dávke a spôsobiť hypotyreózu plodu. Pokiaľ je u gravidnej ženy diagnostikovaná hypertyreóza je možné na terapiu použiť nízke dávky tyreostatík v monoterapii (pozri časť 4.3).
Počas gravidity sa nesmie vykonávať supresný test.
Dojčenie
U gravidných žien je zvýšená potreba levotyroxínu podmienená hladinou estrogénov. Funkciu štítnej žľazy je teda potrebné kontrolovať aj po skončení gravidity a v prípade potreby upraviť dávku lieku.
-
V období laktácie sa nesmie vykonávať supresný test.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Pri správnej liečbe L-Thyroxinom 150 Berlin-Chemie na základe zhodnotenia klinického stavu a laboratórnych vyšetrení je výskyt nežiaducich účinkov nepravdepodobný. Ak pacient v zriedkavých prípadoch netoleruje danú veľkosť dávky, alebo došlo k predávkovaniu, a to hlavne pri veľmi rýchlom zvyšovaní dávok na začiatku liečby, potom sa môžu vyskytnúť typické príznaky hypertyreózy, napr. palpitácie, arytmie, najmä tachykardia, ťažkosti podobné angíne pektoris, svalová slabosť a kŕče, pocity tepla, hyperhidróza, tremor, vnútorný nepokoj, nespavosť, hnačka, zníženie hmotnosti, bolesti hlavy, menštruačné poruchy. Ako atypické príznaky sa môžu objaviť horúčka, vracanie, a tiež pseudotumor cerebri (najmä u detí). V takomto prípade má byť znížená denná dávka alebo sa na niekoľko dní preruší liečba. Hneď po odznení nežiaducich účinkov sa odporúča znova začať liečbu, ale má sa venovať väčšia pozornosť dávkovaniu.
V prípade precitlivenosti na levotyroxín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok L-Thyroxinom 150 Berlin-Chemie môžu nastať alergické reakcie na koži alebo v respiračnom systéme. Anafylaktický šok bol hlásený iba v ojedinelých prípadoch. V takomto prípade je potrebné liečbu prerušiť.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Zvýšenie hladín T3 je spoľahlivejším indikátorom predávkovania ako zvýšenie hladín T4 alebo voľného T4. Príznakmi predávkovania a intoxikácie je mierne až silné zvýšenie rýchlosti metabolizmu (pozri časť 4.8). V závislosti od rozsahu predávkovania sa odporúča prerušiť terapiu a urobiť kontrolné vyšetrenia.
Dávky až 10 mg levotyroxínu pri intoxikácii (suicidálny pokus) boli u ľudí tolerované bez komplikácií. Závažné život ohrozujúce poškodenie vitálnych funkcií (dýchania a krvného obehu) je nepravdepodobné okrem pacientov s existujúcim ochorením srdca. Napriek tomu boli hlásené prípady tyreotoxickej krízy, kŕčov, zlyhania srdca a kómy. Zaznamenané boli aj ojedinelé prípady náhlej srdcovej smrti u pacientov po dlhoročnom abúze levotyroxínu.
Pri akútnom predávkovaní sa gastrointestinálna absorpcia môže znížiť podaním aktívneho uhlia. Liečba je zvyčajne symptomatická a podporná. V prípade vzniku závažných beta-sympatomimetických účinkov ako sú tachykardia, úzkosť, agitácia alebo hyperkinézia sa môžu symptómy zmierniť podaním blokátorov beta-receptorov. Tyreostatiká sú nevhodné, nakoľko štítna žľaza je kompletne suprimovaná.
Po užití extrémne vysokých dávok (suicidálny pokus), môže byť užitočná plazmaferéza.
Predávkovanie levotyroxínom vyžaduje dlhšiu periódu monitorovania. Vďaka postupnej konverzii levotyroxínu na liotyronín sa príznaky môžu prejaviť oneskorene až do 6 dní.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Liečba štítnej žľazy, hormóny štítnej žľazy,
ATC kód: H03AA01
Mechanizmus účinku
Syntetický levotyroxín, ktorý sa nachádza v lieku L-Thyroxin 150 Berlin-Chemie, je svojím účinkom identický s hormónom biologického pôvodu tvoreným štítnou žľazou. Organizmus nerozlišuje endogénne vytvorený levotyroxín od exogénneho.
Farmakodynamické účinky:
Po čiastočnej konverzii na liotyronín (T3), predovšetkým v pečeni a obličkách, a po prechode do buniek tela sa pozorujú charakteristické účinky hormónov štítnej žľazy na vývoj, rast a metabolizmus prostredníctvom aktivácie T3 receptorov.
Klinická účinnosť a bezpečnosť
Substitúcia hormónov štítnej žľazy vedie k normalizácii metabolických procesov. Napríklad zvýšený cholesterol v kontexte s hypotyreoidizmom sa významne znižuje po podaní levotyroxínu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Po užití nalačno, v závislosti od galenickej formy lieku, sa absorbuje maximum 80 % levotyroxínu najmä v tenkom čreve. Užitie lieku súčasne s jedlom výrazne zníži absorpciu.
Maximálna plazmatická hladina sa dosiahne približne za 2 až 3 hodiny po užití.
Po začiatku perorálnej aplikácie sa dá liečebný efekt očakávať po 3 až 5 dňoch.
Distribúcia
Distribučný objem je približne 10 až 12 l. Približne 99,97 % levotyroxínu sa viaže na špecifické transportné bielkoviny plazmy. Väzba hormónov na tieto proteíny nie je kovalentná, to znamená, že prebieha konštantná a veľmi rýchla výmena medzi voľným a viazaným hormónom.
Eliminácia
Metabolický klírens levotyroxínu je približne 1,2 l plazmy/deň, k odbúravaniu dochádza najmä v pečeni, obličkách, mozgu a vo svaloch. Metabolity sa vylučujú močom a stolicou.
Polčas levotyroxínu je približne 7 dní, pri hypertyreoidizme je kratší (3 až 4 dni) a pri hypotyreoidizme dlhší (približne 9 až 10 dní).
Gravidita a dojčenie
Levotyroxín prechádza cez placentu v malých množstvách. Pri liečbe normálnymi dávkami sa do materského mlieka dostanú len malé množstvá levotyroxínu.
Porucha funkcie obličiek
Vzhľadom na vysoký stupeň väzby na proteíny nepodlieha levotyroxín hemodialýze ani hemoperfúzii.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
Akútna toxicita levotyroxínu je veľmi nízka.
Chronická toxicita
Chronická toxicita bola sledovaná na rôznych druhoch zvierat (potkany, psy). Pri vysokých dávkach sa u potkanov pozorovala hepatopatia, zvýšený výskyt spontánnych nefróz a tiež zmena hmotnosti orgánov.
U psov sa nezistili žiadne výrazné nežiaduce účinky.
Mutagenita
Experimentálne údaje týkajúce sa mutagénneho potenciálu levotyroxínu nie sú k dispozícii. V súčasnosti nie sú známe žiadne údaje o vzniku poškodenia potomstva zmenou v genóme ako následku pôsobenia hormónov štítnej žľazy.
Karcinogenita
Dlhodobé sledovania karcinogénneho potenciálu levotyroxínu na zvieratách neboli vykonané.
Reprodukčná toxicita
Cez placentárnu membránu prechádza len veľmi malá časť hormónov štítnej žľazy.
Experimentálne údaje o poškodení fertility obidvoch pohlaví účinkom levotyroxínu nie sú k dispozícii. Nie je ani podozrenie alebo náznak, že by hormóny štítnej žľazy fertilitu ovplyvňovali.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
fosforečnan vápenatý, dihydrátmikrokryštalická celulóza sodná soľ karboxymetylškrobu (typ A) dextrín (z kukuričného škrobu) čiastočné glyceridy vyšších mastných kyselín
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blister z potiahnutej alumíniovej fólie zatavený s alumíniovou fóliou.
Obsah balenia: 25, 50 a 100 tabliet
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Berlin-Chemie AG
Glienicker Weg 125
12489 Berlín
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
56/0490/07-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 17. decembra 2007 Dátum predĺženia registrácie: 5. novembra 2012