Súhrnné informácie o lieku - MEDOFLUCON 150 mg
1. NÁZOV LIEKU
MEDOFLUCON 50 mg
MEDOFLUCON 150 mg
tvrdé kapsuly
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
MEDOFLUCON 50 mg: Každá kapsula obsahuje 50 mg flukonazolu.
MEDOFLUCON 150 mg: Každá kapsula obsahuje 150 mg flukonazolu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tvrdé kapsuly na perorálne užitie.
MEDOFLUCON 50 mg: bielo modré kapsuly s bielym práškom
MEDOFLUCON 150 mg: modré kapsuly s bielym práškom
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
- Akútna alebo rekurentná vaginálna kandidóza.
- Kandidózy slizníc, vrátane orofaryngeálnej, ezofageálnej, neinvazívnych bronchopulmonálnych infekcií, kandidúria, mukokutánna a chronická ústna atrofická kandidóza.
- Tinea pedis, Tinea cruris, Tinea corporis, Tinea versicolor a kožné kandidové infekcie.
- Systémové kandidózy ako sú kandidémia, diseminovaná kandidóza a invazívne kandidové infekcie peritonea, endokardu a močového a pľúcneho traktu.
- Kryptokokóza, vrátane pľúcnej a kožnej infekcie a kryptokoková meningitída. U pacientov s AIDS ako udržiavacia terapia na prevenciu kryptokokovej infekcie.
- Prevencia hubových infekcií u imunokompromitovaných pacientov pri rizikách vyvolaných neutropéniou po cytotoxickej chemoterapii alebo rádioterapii.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Kapsuly MEDOFLUCON sú na perorálne podávanie.
Denná dávka flukonazolu závisí od závažnosti a povahy hubovej infekcie. Pri opakovaných dávkach má liečba pokračovať, kým klinické a laboratórne vyšetrenia nedokážu ústup aktívnej hubovitej infekcie. Nedostatočná dĺžka liečby môže viesť ku znovuobjaveniu sa aktívnej infekcie. U pacientov s kryptokokovou meningitídou a AIDS sa na prevenciu rekurencie infekcie zvyčajne vyžaduje udržiavacia liečba.
Dospelí
Vaginálna kandidóza: 150 mg jednorazovo.
- Orofaryngeálna kandidóza: 50 mg jedenkrát denne, sedem až štrnásť dní. Liečba nemá presiahnuť štrnásť dní okrem ťažko imunokompromitovaných pacientov. Atrofická orálna kandidóza, 50 mg jedenkrát denne počas štrnásť dní. Ezofagitída, neinvazívne bronchopulmonálne infekcie, mukokutánna kandidóza a kandidúria, 50 mg jedenkrát denne počas štrnásť až tridsať dní. Denná dávka sa môže zvýšiť na 100 mg v prípadoch mimoriadne závažných kandidových infekciách sliznice.
- Tinea pedis, Tinea cruris, Tinea corporis, Tinea versicolor a kožné kandidové infekcie: 50 mg jedenkrát denne počas dvoch až štyroch týždňov. Tinea pedis môže vyžadovať liečbu počas šiestich týždňov. Nemá sa prekročiť šesť týždňová dĺžka liečby.
- Kandidémia, diseminovaná kandidóza a invazívne kandidové infekcie, úvodná dávka 400 mg prvý deň, následne 200 mg jedenkrát denne. Ak je potrebné podľa klinickej odpovede, dávka sa môže zvýšiť na 400 mg jedenkrát denne. Dĺžka liečby sa riadi klinickou odpoveďou.
- Kryptokoková meningitída a iné kryptokokové infekcie, úvodná dávka 400 mg prvý deň, následne 200 mg – 400 mg jedenkrát denne. Dĺžka liečby závisí od mykologickej a klinickej odpovede, pre kryptokokovú meningitídu je to zvyčajne šesť až osem týždňov. Na prevenciu relapsu u pacientov s AIDS po úvodnej liečbe dlhodobé podávanie 100 mg –200 mg jedenkrát denne.
- Na prevenciu hubovitých infekcií u imunokompromitovaných pacientov rizikových pre neutropéniu vyvolanú cytotoxickou chemoterapiou alebo rádioterapiou: 50 mg – 400 mg jedenkrát denne. Vysoko rizikoví pacienti, ako sú pacienti po transplantácii kostnej drene, majú dostávať 400 mg jedenkrát denne. Podávanie má začať niekoľko dní pred očakávanou neutropéniou a pokračovať sedem dní po dosiahnutí počtu neutrofilov nad 1000 / mm3.
Deti
Vzhľadom na liekovú formu sa použitie u veľmi malých detí neodporúča. Dĺžka liečby závisí od klinickej a mykologickej odpovede.
Deti staršie ako štyri týždne
Kandidóza sliznice, 3 mg/kg telesnej hmotnosti jedenkrát denne. Prvý deň sa môže podať úvodná dávka 6 mg/kg na rýchlejšie dosiahnutie stabilizovaného stavu.
Systémová kandidóza a kryptokokové infekcie, 6 mg – 12 mg/kg telesnej hmotnosti jedenkrát denne, v závislosti od závažnosti infekcie.
Prevencia hubovej infekcie u imunokompromitovaných pacientov rizikových v dôsledku indukovanej neutropénie, 3 mg – 12 mg/kg telesnej hmotnosti v závislosti od hĺbky a trvania neutropénie.
Deti mladšie ako štyri týždne
Pre túto vekovú skupinu nie je vhodná kapsulová lieková forma.
Starší pacienti
Nie je potrebná žiadna zmena dávkovania, pokiaľ nie je prítomné poškodenie obličiek (klírens kreatinínu < 40 ml/min).
Poškodenie obličiek
Pre jednorazovú liečbu nie je potrebná zmena dávkovania.
Pri viacnásobnom podávaní, normálna dávka sa podáva prvý a druhý deň. Ak je klírens kreatinínu medzi 21 ml/min – 40 ml/min, alebo sa následne podáva polovica normálnej dávky jedenkrát denne, alebo sa predĺži dávkovací interval na každé dva dni. Ak je klírens kreatinínu 10 ml/min –20 ml/min, alebo sa podáva tretina normálnej dávky jedenkrát denne, alebo sa dávkovací interval predĺži na každé tri dni.
Hemodialyzovaní pacienti
Jedna dávka po každej dialýze.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
U niektorých pacientov, hlavne tých so závažným základným ochorením, ako je AIDS alebo nádorové ochorenie, liečených flukonazolom sa pozorovali abnormálne výsledky obličkových, pečeňových, hematologických a iných biochemických funkčných testov. Klinická významnosť a príčiny sú neznáme.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch, u pacientov so závažným základným ochorením, ktorí boli liečení flukonazolom a zomreli, sa našla pečeňová nekróza. Všetci súčasne užívali viaceré lieky, niektoré z nich mali známu hepatotoxicitu alebo príčinou pečeňovej nekrózy mohlo byť aj základné ochorenie. Vzhľadom na to, že príčinný vzťah s flukonazolom sa nedá vylúčiť, u pacientov so závažným zvýšením pečeňových enzýmov je potrebné zvážiť riziko oproti prínosu pokračovania liečby flukonazolom.
U pacientov sa v zriedkavých prípadoch počas liečby flukonazolom vyvinuli exfoliatívne kožné reakcie, vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy. Vznik takýchto závažných kožných reakcií je pravdepodobnejší u pacientov s AIDS.
Ak sa objaví počas liečby povrchovej hubovej infekcie výsev, ktorý sa pripisuje flukonazolu, liečba sa má prerušiť. Ak výsev vznikne u pacienta liečeného na invazívnu/systémovú infekciu, musí sa prísne sledovať a liečba sa musí prerušiť, ak sa vyvinú bulózne lézie alebo multiformný erytém.
MEDOFLUCON obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti s dedičnými problémami s intoleranciou galaktózy, nedostatkom laktázy laponského typu alebo malabsorpciou glukózy a galaktózy tento liek nemajú užívať.
4.5 Liekové a iné interakcie
Flukonazol predlžuje protrombínový čas po podávaní warfarínu o približne 12%. U pacientov súčasne užívajúcich kumarínový typ antikoagulancií sa odporúča starostlivé sledovanie protrombínového času.
Flukonazol predlžuje sérový polčas súčasne podávaných perorálnych sulfonylureových derivátov. Súčasné podávanie u diabetikov sa odporúča, avšak so zreteľom na možnosť vzniku hypoglykemických epizód.
Súčasné viacnásobné podanie hydrochlorotiazidu s flukonazolom vedie k 40% zvýšeniu plazmatických koncentrácii flukonazolu. Nevyžaduje si to zmenu dávkovania, ale je to potrebné brať do úvahy.
Súčasné podanie s fenytoínom môže spôsobiť významné zvýšenie hladín fenytoínu. V týchto prípadoch je potrebné sledovať hladinu fenytoínu a jeho dávkovanie upravovať podľa požadovaných terapeutických hladín.
Súčasné podanie flukonazolu a rifampicínu vedie k 25% zníženiu AUC a 20% zníženiu polčasu rozpadu flukonazolu. V týchto prípadoch je potrebné zvážiť zvýšenie dávky flukonazolu.
Vysoké dávky flukonazolu so súčasne podávanými perorálnymi kontraceptívami zvyšujú AUC pre levonorgestrel a etinylestradiol, ale účinnosť kontraceptív pravdepodobne nie je ovplyvnená.
200 mg flukonazolu denne postupne zvyšuje hladiny cyklosporínu. Naopak 100 mg flukonazolu denne nemá na hladiny cyklosporínu vplyv. U pacientov súčasne užívajúcich flukonazol a cyklosporín sa odporúča monitorovanie hladín cyklosporínu.
Popisuje sa, že súčasné podávanie flukonazolu s potravou, antacidami alebo cimetidínom a následne celotelové ožiarenie neovplyvní klinicky významne absorpciu flukonazolu.
Súčasné podanie flukonazolu a teofylínu vyvolá zníženie teofylínového plazmatického klírensu. U pacientov s vysokými dávkami teofylínu alebo s vysokým rizikom teofylínovej toxicity sa majú prísne sledovať príznaky teofylínovej toxicity a pri jej objavení sa liečba musí upraviť.
Súčasné podanie s rifabutínom môže viesť k zvýšeniu plazmatických hladín rifabutínu, s rizikom uveitídy. Preto je potrebné zvážiť zníženie dávky rifabutínu na 300 mg denne. Pacientov , ktorí užívajú rifabutín a súbežne flukonazol treba starostlivo monitorovať.
Súčasné podanie s terfenadínom môže viesť ku kumulácii terfenadínu s rizikom srdcových arytmií, preto sa ich súčasné podávanie neodporúča.
U pacientov, ktorí súčasne užívali flukonazol s cisapridom sa vyskytli prípady srdcových príhod vrátane porúch komorového rytmu typu torsade de pointes, preto sa ich súčasné podávanie neodporúča.
Pri súčasnom užívaní zidovudinu s flukonazolom dochádza k podstatnému zvýšeniu AUC (plochy pod krivkou plazmatickej koncentrácie) zidovudinu (74%). Pacienti, ktorí užívali túto kombináciu musia byť monitorovaní s ohľadom na možnosť výskytu nežiaducich reakcií spojených s vyššou hladinou zidovudinu.
Neboli popísané iné špecifické liekové interakcie, ale možnosť iných liekovo-liekových interakcií sa nevylučuje.
4.6 Gravidita a laktácia
S použitím u ľudí počas ťarchavosti sú malé skúsenosti. MEDOFLUCON sa v gravidite nemá používať. Nemá sa používať u žien v reprodukčnom veku, ak sa nepoužije adekvátna kontracepcia.
Flukonazol sa vylučuje mliekom v rovnakých hladinách ako sú plazmatické. Užívanie počas dojčenia sa neodporúča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
MEDOFLUCON pravdepodobne nemá vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
MEDOFLUCON sa všeobecne dobre znáša. Najčastejšie sa objavujú nežiaduce účinky v spojitosti s gastrointestinálnym traktom. Tieto zahŕňajú brušný dyskomfort, nafukovanie, napínanie na vracanie a hnačku. Zriedkavo sa popisuje kožný výsev. Ako pri iných azolových zlúčeninách, zriedkavo sa popísala anafylaktická reakcia.
Závažné kožné reakcie u pacientov s AIDS (pozri časť 4.4).
4.9 Predávkovanie
Liečba pri predávkovaní je v podstate podporná a symptomatická. Vhodný môže byť výplach žalúdka. Flukonazol sa vylučuje predovšetkým močom, jeho vylučovanie možno pravdepodobne urýchliť objemovou diurézou. Flukonazol sa tiež môže čiastočne odstrániť hemodialýzou
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina – systémové antimykotikum.
ATC kód – J02AC01
Flukonazol je selektívny inhibítor mykotických enzýmov potrebných na syntézu ergosterolu.
Je to perorálne aktívny bistriazolový protimykotický liek. Spôsob účinku v citlivých hubách je inhibícia od cytochrómu P-450 závislých enzýmov, ktorá vyústi do poškodenia syntézy ergosterolu v bunkovej membráne húb, čo spôsobí prerušenie funkcií membrány. Je účinný proti Blastomyces dermatitidis, Candidasp.,Coccidioidesimmitis,Cryptococcusneoformans,Epidermophytonsp., Histoplasma capsulatum, Microsporum sp. a Trichophyton sp.. Niektoré Candida krusei, Aspergilussp.sú prirodzene rezistentné na flukonazol.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Flukonazol sa po perorálnom podaní dobre vstrebáva. Jeho biologická dostupnosť je nad 90% , viac ako po intravenóznom podaní. Po perorálnom podaní 400 mg zdravým dobrovoľníkom bola popísaná priemerná vrcholová plazmatická koncentrácia 6,72 ^g/ml. Vrcholová plazmatická koncentrácia sa dosiahla za jednu až dve hodiny po perorálnom podaní a plazmatická hladina bola úmerná proporcionálnej dávke v rozmedzí 50 mg až 400 mg. Viacnásobné podávanie viedlo k zvýšeniu vrcholu plazmatických hladín, rovnovážny stav sa dosiahol od 6 do 10 dní. Použitie úvodných nárazových dávok viedlo k dosiahnutiu stabilných koncentrácii v priebehu dvoch dní.
Flukonazol je široko distribuovaný s distribučným objemom približujúcim sa celkovej telesnej vode. Koncentrácie flukonazolu podobné ako v plazme sa dosahujú v kĺbovej tekutine, v materskom mlieku, slinách, spúte, peritoneálnej tekutine a pošvovej tekutine. Koncentrácie v cerebro-spinálnej tekutine sú v rozmedzí 50% až 90% plazmatických koncentrácii, aj v prípade nezapálených meningov.
Väzba na bielkoviny je okolo 12%.
Flukonazol sa vylučuje hlavne močom, 80% alebo viac sa vylúči v nezmenenej forme. Okolo 11% sa vylučuje ako metabolity. Polčas vylučovania je okolo 30 hodín a predlžuje sa pri poškodení obličkových funkcií. Flukonazol je odstrániteľný dialýzou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Žiadne ďalšie informácie.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
MEDOFLUCON 50 mg
monohydrát laktózy, predželatinovaný kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý hydratovaný, nátriumlaurylsulfát, magnéziumstearát, oxid titaničitý (E171), želatína, indigokarmín (E132)
MEDOFLUCON 150 mg
monohydrát laktózy, predželatinovaný kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý hydratovaný, nátriumlaurylsulfát, magnéziumstearát, oxid titaničitý (E171), želatína, patentová modrá V (E131)
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky
-
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25°C, chráňte pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blistre PVC/Al, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov 50 mg: blistrové balenie 7 × 50 mg, 100 × 50 mg
150 mg: blistrové balenie 1 × 150 mg, 10 × 150 mg
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
-
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.