Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Metformin Vitabalans 1000 mg filmom obalené tablety - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Metformin Vitabalans 1000 mg filmom obalené tablety

1. NÁZOV LIEKU

Metformin Vitabalans 500 mg filmom obalené tablety

Metformin Vitabalans 1 000 mg filmom obalené tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE 

1 000 mg: jedna filmom obalená tableta obsahuje 1 000 mg metformíniumchlo­ridu, čo zodpovedá 780 mg metformínu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalená tableta.

500 mg: biela konvexná tableta v tvare kapsuly s deliacou ryhou. Rozmery 7,5 × 18 mm.

1 000 mg: biela konvexná tableta v tvare kapsuly s deliacou ryhou. Rozmery 10 × 21 mm. Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Liečba diabetes mellitus 2. typu, predovšetkým u obéznych pacientov, keď diétny režim a cvičenie nevedú k adekvátnej kontrole glykémie.

  • U dospelých sa môže Metformin Vitabalans použiť ako monoterapia alebo v kombinácii
  • U detí vo veku viac ako 10 rokov a u dospievajúcich sa môže Metformin Vitabalans použiť ako monoterapia alebo v kombinácii s inzulínom.

Pri použití metformínu ako lieku prvej voľby u obéznych dospelých pacientov s diabetom 2. typu po zlyhaní diéty sa preukázalo zníženie výskytu diabetických komplikácií (pozri časť 5.1).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí s normálnou funkciou obličiek (GFR > 90 ml/min)

Monoterapia a kombinácia s inými perorálnymi antidiabetikami

Zvyčajná začiatočná dávka je 500 mg alebo 850 mg metformíniumchlo­ridu 2 alebo 3-krát denne, podaná počas jedla alebo po jedle. Po 10 až 15 dňoch musí byť dávka upravená na základe výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu toleranciu.

U pacientov užívajúcich vysoké dávky metformíniumchlo­ridu (2 – 3 g denne) sa môžu dve tablety Metforminu Vitabalans 500 mg nahradiť jednou tabletou Metforminu Vitabalans 1 000 mg.

Najvyššia odporúčaná dávka metformíniumchlo­ridu je 3 g denne, užitá v 3 rozdelených dávkach.

Ak sa plánuje prechod z iného perorálneho antidiabetika: ukončite liečbu pôvodným liekom a začnite liečbu metformíniumchlo­ridom vo vyššie uvedenej dávke.

Kombinácia s inzulínom

Metformíniumchlorid a inzulín je možné v liečbe kombinovať, aby sa dosiahla lepšia kontrola glykémie. Metformíniumchlorid sa podáva vo zvyčajnej začiatočnej dávke 500 mg alebo 850 mg 2 alebo 3-krát denne, zatiaľ čo dávkovanie inzulínu sa prispôsobí na základe výsledkov vyšetrení glykémie.

Porucha funkcie obličiek

Pred začatím liečby metformínom a minimálne raz ročne po jej začatí je potrebné vyhodnotiť GFR. U pacientov so zvýšeným rizikom ďalšej progresie poruchy funkcie obličiek a u starších osôb je potrebné funkciu obličiek hodnotiť častejšie, napr. každé 3–6 mesiacov.

GFR ml/min

Celková maximálna denná dávka (rozdelená na 2–3 denné dávky)

Ďalšie uváženie

60–89

3 000 mg

Je možné zvážiť zníženie dávky vzhľadom na pokles funkcie obličiek.

45–59

2 000 mg

Pred zvážením zahájenia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy (pozri časť 4.4).

Úvodná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky.

30–44

1 000 mg

<30

Metformín je kontraindikovaný.

Starší pacienti

Vzhľadom na možnosť zníženej funkcie obličiek u starších pacientov je potrebné dávkovanie metformíniumchlo­ridu prispôsobiť podľa výsledkov vyšetrenia renálnych funkcií. Pravidelné hodnotenie renálnych funkcií je nevyhnutné (pozri časť 4.4).

Pediatrická populácia

Monoterapia a kombinácia s inzulínom

  • Metformin Vitabalans sa môže podávať deťom starším ako 10 rokov a dospievajúcim.
  • Zvyčajná začiatočná dávka je 500 mg alebo 850 mg metformíniumchlo­ridu raz denne, podaná počas alebo po jedle.

4.3 Kontraindikácie

Metformin Vitabalans je kontraindikovaný u pacientov s:

– precitlivenosťou na metformíniumchlorid alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

  • – akýkoľvek typom akútnej metabolickej acidózy (ako napríklad laktátová acidóza, diabetická ketoacidóza).

  • – závažným zlyhaním obličiek (GFR < 30 ml/min).

  • – akútnymi ochoreniami, ktoré môžu potenciálne ovplyvniť renálne funkcie ako:

dehydratácia, závažná infekcia,

šok, intravaskulárne podanie jódových kontrastných látok (pozri časť 4.4).

  • – akútnym alebo chronickým ochorením, ktoré môže spôsobiť tkanivovú hypoxiu, ako:

kardiálne alebo respiračné zlyhanie, nedávny infarkt myokardu, šok.

  • – hepatálnou insuficienciou, akútnou intoxikáciou alkoholom, alkoholizmom.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Laktátová acidóza

Laktátová acidóza, veľmi zriedkavá, ale závažná metabolická komplikácia, ktorá sa najčastejšie vyskytuje pri akútnom zhoršení funkcie obličiek alebo pri kardiorespiračnom ochorení či sepse. Akumulácia metformínu sa objavuje pri akútnom zhoršení funkcie obličiek a zvyšuje riziko laktátovej acidózy.

V prípade dehydratácie (závažná hnačka alebo vracanie, horúčka alebo znížený príjem tekutín) je potrebné dočasne prerušiť podávanie metformínu a odporúča sa kontaktovať zdravotníckeho pracovníka.

Lieky, ktoré môžu akútne narušiť funkciu obličiek (ako napríklad antihypertenzíva, diuretiká a NSAID) sa majú u pacientov liečených metformínom začať podávať s opatrnosťou. Ďalšie rizikové faktory laktátovej acidózy sú nadmerné požívanie alkoholu, hepatálna insuficiencia, nedostatočne kontrolovaný diabetes mellitus, ketóza, dlhotrvajúce hladovanie a akékoľvek stavy spojené s hypoxiou, ako aj súbežné používanie liekov, ktoré môžu spôsobiť laktátovú acidózu (pozri časti 4.3 a 4.5).

Pacienti a/alebo ošetrovatelia musia byť informovaní o riziku laktátovej acidózy. Laktátová acidóza je charakterizovaná acidotickým dyspnoe, bolesťou brucha, svalovými kŕčmi, asténiou a hypotermiou, po ktorých nasleduje kóma. V prípade podozrenia na výskyt príznakov musí pacient prestať užívať metformín a vyhľadať okamžité lekárske ošetrenie. Diagnostickými laboratórnymi nálezmi sú znížená hodnota pH krvi (< 7,35), zvýšené plazmatické hladiny laktátu (>5 mmol/l) a zvýšená aniónová medzera a pomer laktátu/pyruvátu.

Podanie jódovej kontrastnej látky

Intravaskulárne podávanie jódových kontrastných látok môže viesť k nefropatii vyvolanej kontrastnou látkou, čo spôsobuje akumuláciu metformínu a zvýšené riziko laktátovej acidózy. Pred alebo v čase postupu zobrazovania je potrebné prerušiť podávanie metformínu a v podávaní pokračujte nie skôr ako po uplynutí minimálne 48 hodín, za predpokladu, že funkcia obličiek bola opätovne posúdená a považovaná za stabilnú, pozrite časti 4.2 a 4.5.

Funkcia obličiek

GFR je potrebné vyhodnotiť pred začiatkom liečby a pravidelne po ňom, pozri časť 4.2. Metformín je kontraindikovaný u pacientov s GFR < 30 ml/min a v prípade výskytu stavov, pri ktorých dochádza k zmene funkcie obličiek, je potrebné ho dočasne prestať podávať, pozri časť 4.3.

Chirurgický zákrok

Metformín sa musí vysadiť v čase chirurgického zákroku s celkovou, spinálnou alebo epidurálnou anestéziou. Liečba sa nesmie opätovne nasadiť skôr ako 48 hodín po chirurgickom zákroku alebo po obnovení perorálnej výživy a za predpoklady, že došlo k opätovnému vyhodnoteniu funkcie obličiek a pri zistení, že je stabilná.

Ďalšie upozornenia

Všetci pacienti majú pokračovať vo svojej diéte s pravidelným rozdelením príjmu sacharidov počas dňa. Pacienti s nadváhou majú pokračovať v redukčnej diéte.

Zvyčajné laboratórne vyšetrenia na sledovanie diabetu sa majú vykonávať pravidelne.

Samotný metformín nespôsobuje hypoglykémiu, ale opatrnosť sa odporúča pri jeho užívaní

v kombinácii s inzulínom alebo inými perorálnymi antidiabetikami (napr. deriváty sulfonylurey alebo meglitinidy).

Pediatrická populácia

Diagnóza diabetes mellitus 2. typu musí byť potvrdená skôr, ako sa začne liečba metformíniumchlo­ridom.

Počas kontrolovaných klinických štúdií trvajúcich jeden rok sa nezistil žiadny vplyv metformíniumchlo­ridu na rast a pubertu, ale nie sú k dispozícii žiadne dlhodobé údaje o týchto špecifických ukazovateľoch. Z tohto dôvodu sa u detí liečených metformínom, najmä u predpubertálnych detí, odporúča pozorné sledovanie účinku metformíniumchlo­ridu na tieto parametre.

Deti vo veku 10 až 12 rokov

Iba 15 detí vo veku 10 až 12 rokov bolo zahrnutých do kontrolovaných klinických štúdií s deťmi a s dospievajúcimi. Špeciálna pozornosť sa odporúča venovať predpisovaniu deťom vo veku od 10 do 12 rokov, hoci účinnosť a bezpečnosť metformíniumchlo­ridu sa u týchto detí nelíšila od účinnosti a bezpečnosti u starších detí a dospievajúcich.

4.5 Liekové a iné interakcie

Súbežné používanie, ktoré sa neodporúča

Alkohol

Intoxikácia alkoholom je spojená so zvýšeným rizikom laktátovej acidózy najmä v prípadoch hladovania, nedostatočnej výživy alebo poruchy funkcie pečene.

Jódové kontrastné látky

Pred zobrazovacím vyšetrením alebo v čase zobrazovacieho vyšetrenia sa metformín musí vysadiť a nesmie sa opätovne nasadiť, kým neuplynie minimálne 48 hodín potom, za predpokladu, že došlo

k opätovnému vyhodnoteniu funkcie obličiek a zistilo sa, že je stabilná, pozri časti 4.2 a 4.4.

Kombinácia, pri ktorej sa vyžaduje opatrnosť pri používaní

Niektoré lieky môžu nežiaduco ovplyvňovať funkciu obličiek, čo môže zvyšiť riziko laktátovej acidózy, napr. NSAID vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy II (COX), inhibítorov ACE, antagonistov receptora angiotenzínu II a diuretík, obzvlášť kľučkových diuretík. Ak sa začína používať alebo používa takýto liek v kombinácii s metformínom, je potrebné dôkladné monitorovanie funkcie obličiek.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nekontrolovaný diabetes počas gravidity (gestačný alebo trvalý) je spojený so zvýšeným rizikom kongenitálnych abnormalít a perinatálnej mortality.

Obmedzené množstvo údajov o používaní metformíniumchlo­ridu u gravidných žien nepoukazuje na zvýšené riziko kongenitálnych abnormalít. Štúdie na zvieratách nenaznačujú škodlivé účinky na graviditu, embryonálny alebo fetálny vývoj, na pôrod alebo na postnatálny vývoj (pozri časť 5.3).

Keď pacientka plánuje otehotnieť a počas gravidity sa neodporúča liečiť diabetes metformíniumchlo­ridom, na udržanie hladiny glukózy v krvi čo najbližšej k fyziologickým hodnotám sa musí použiť inzulín, aby sa znížilo riziko malformácií plodu.

Dojčenie

Metformín sa vylučuje do ľudského materského mlieka. Neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky u dojčených novorodencov/detí. Keďže je dostupné limitované množstvo údajov, dojčenie počas liečby metformíniumchlo­ridom sa neodporúča. Pri rozhodovaní či prerušiť dojčenie, sa musí vziať do úvahy prínos dojčenia a možné riziko nežiaducich účinkov na dieťa.

Fertilita

Fertilita samcov a samíc potkanov nebola ovplyvnená metformínom pri podávaní v dávkach rovnakých ako 600 mg/kg/deň, čo je na porovnanie približne trojnásobok maximálnej odporúčanej dennej dávky u ľudí v závislosti od plochy povrchu tela.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Monoterapia metformíniumchlo­ridom nespôsobuje hypoglykémiu a teda nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

Pacientov je však potrebné upozorniť na riziko hypoglykémie pri užívaní metformíniumchlo­ridu v kombinácii s inými antidiabetikami (napr. deriváty sulfonylurey, inzulín alebo meglitinidy).

4.8 Nežiaduce účinky

Počas liečby metformíniumchlo­ridom sa pozorovali a hlásili nasledujúce nežiaduce účinky s nasledujúcimi frekvenciami:

  • Veľmi časté (> 1/10),
  • Časté (> 1/100 až < 1/10),
  • Menej časté (> 1/1 000 až < 1/100),
  • Zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000),
  • Veľmi zriedkavé (< 1/10 000),
  • Neznáme (z dostupných údajov).

Poruchy metabolizmu a výživy

Veľmi zriedkavé: laktátová acidóza (pozri časť 4.4).

Zníženie absorpcie vitamínu B12 s poklesom sérových hladín počas dlhodobej liečby metformíniumchlo­ridom. Odporúča sa zvážiť túto etiológiu v prípade, že pacient má megaloblastickú anémiu.

Poruchy nervového systému

Časté: porucha chuti.

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Veľmi časté: gastrointestinálne poruchy ako nauzea, vracanie, hnačka, bolesť brucha a strata chuti do jedla. Tieto nežiaduce účinky sa vyskytujú najčastejšie na začiatku liečby a vo väčšine prípadov sa spontánne upravia. Na zabránenie vzniku týchto symtómov sa odporúča užívať metformíniumchlorid v 2 alebo 3 denných dávkach počas jedla alebo po jedle. Pomalé zvyšovanie dávky môže tiež zlepšiť gastrointestinálnu znášanlivosť lieku.

Poruchy pečene a žlčových ciest

Veľmi zriedkavé: jednotlivéné hlásenia abnormalít testov pečeňových funkcií alebo hepatitídy, ktoré ustúpili po prerušení liečby metformíniumchlo­ridom.

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Veľmi zriedkavé: kožné reakcie ako erytém, pruritus, urtikária.

Pediatrická populácia

V publikovaných a postmarketingových údajoch a v kontrolovaných klinických štúdiách u limitovanej pediatrickej populácie vo veku 10 až 16 rokov, liečenej počas 1 roka sa hlásené nežiaduce udalosti povahou a závažnosťou podobali nežiaducim udalostiam hláseným u dospelých.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Hypoglykémia sa nepozorovala ani pri dávkach do 85 g metformíniumchlo­ridu, hoci laktátová acidóza sa za takýchto okolností vyskytla. Závažné predávkovanie metformíniumchlo­ridom alebo sprievodné riziko môžu viesť k laktátovej acidóze. Laktátová acidóza je urgentný stav a pacient musí byť hospitalizovaný. Najúčinnejšou metódou odstránenia laktátu a metformínu je hemodialýza.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antidiabetiká s výnimkou inzulínov, biguanidy; ATC kód: A10BA02

Metformíniumchlorid je biguanid s antihypergly­kemickými účinkami, znižujúci bazálnu aj postprandiálnu glykémiu. Nestimuluje sekréciu inzulínu, a preto nevyvoláva hypoglykémiu.

Metformín môže pôsobiť prostredníctvom 3 mechanizmov:

  • 1) znížením produkcie glukózy v pečeni inhibíciou glukoneogenézy a glykogenolýzy.

  • 2) zvýšením citlivosti na inzulín vo svaloch, zlepšením periférneho vychytávania a utilizácie glukózy.

  • 3) a spomalením vstrebávania glukózy v črevách.

Metformín stimuluje syntézu intracelulárneho glykogénu pôsobením na glykogénsyntetázu. Metformín zvyšuje transportnú kapacitu všetkých typov membránových prenášačov glukózy (GLUT).

Nezávisle od účinku na glykémiu má metformín u ľudí priaznivé účinky na lipidový metabolizmus. Tento vplyv bol preukázaný pri terapeutických dávkach v kontrolovaných stredne dlho trvajúcich alebo dlhodobých klinických skúšaniach: metformín znižuje hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triacylglycerolov.

Klinická účinnosť

Prospektívna randomizovaná štúdia (UKPDS) potvrdila dlhodobý priaznivý vplyv intenzívnej kontroly glykémie u dospelých pacientov s diabetom 2. typu.

Analýza výsledkov pacientov s nadváhou liečených metformíniumchlo­ridom po zlyhaní diéty preukázala:

– významný pokles absolútneho rizika diabetických komplikácií v skupine liečenej metformíniumchlo­ridom (29,8 prípadov/1 000 pa­cientorokov) oproti skupine liečenej diétou (43,3 prípadov/1 000 pa­cientorokov), p = 0,0023, a oproti skupinám liečeným kombináciou sulfonylurey a inzulínom v monoterapii (40,1 prípadov/1 000 pa­cientorokov), p = 0,0034;

  • – významný pokles absolútneho rizika s diabetom súvisiacej mortality: metformíniumchlorid

  • 7.5 prípadov/1 000 pa­cientorokov, samotná diéta 12,7 prípadov/1 000 pa­cientorokov, p = 0,017;

  • – významný pokles absolútneho rizika celkovej mortality: metformíniumchlorid

  • 13.5 prípadov/1 000 pa­cientorokov oproti samotnej diéte 20,6 prípadov/1 000 pa­cientorokov (p = 0,011) a oproti skupinám kombinovanej liečby sulfonylureou a inzulínom v monoterapii

  • 18,9 prípadov/1 000 pa­cientorokov (p = 0,021);

  • – významný pokles absolútneho rizika infarktu myokardu: metformíniumchlorid

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Po perorálnej dávke metformíniumchlo­ridu sa tmax dosiahne za 2,5 hodiny. Absolútna biologická dostupnosť metformíniumchlo­ridovej tablety 500 mg alebo 850 mg je u zdravých jedincov približne 50 – 60 %. Neabsorbovaná frakcia zistená v stolici po perorálnom podaní bola 20 – 30 %.

Absorpcia metformínu je po perorálnom podaní saturovateľná a neúplná. Predpokladá sa, že farmakokinetika absorpcie metformínu je nelineárna.

Pri odporúčaných dávkach a dávkovacích schémach metformíniumchlo­ridu sa rovnovážna plazmatická koncentrácia dosiahne počas 24 až 48 hodín a je zvyčajne nižšia ako 1 mikrogram/ml. V kontrolovaných klinických skúšaniach neprekročili maximálne plazmatické hladiny metformínu (Cmax) 4 mikrogram/ml, ani pri maximálnych dávkach.

Jedlo znižuje rozsah absorpcie metformínu a zároveň ju aj mierne spomaľuje. Po perorálnom podaní 850 mg tablety sa pozorovala o 40 % nižšia maximálna plazmatická koncentrácia, 25 % pokles AUC (plocha pod krivkou) a predĺženie času potrebného na dosiahnutie maximálnej plazmatickej koncentrácie o 35 minút. Klinický význam týchto zistení nie je známy.

Distribúcia

Väzba na plazmatické bielkoviny je zanedbateľná. Metformín prechádza do erytrocytov. Najvyššia hladina v krvi je nižšia ako v plazme a maximum sa dosiahne približne v rovnakom čase. Erytrocyty predstavujú s najväčšou pravdepodobnosťou sekundárny kompartment distribúcie. Priemerný distribučný objem (Vd) sa pohyboval medzi 63 – 276 l.

Biotransformácia

Metformín sa vylučuje v nezmenenej forme močom. U ľudí neboli identifikované žiadne metabolity.

Eliminácia

Renálny klírens metformínu je > 400 ml/min, čo nasvedčuje, že metformín sa vylučuje glomerulárnou filtráciou a tubulárnou sekréciou. Po perorálnom podaní je zdanlivý terminálny polčas eliminácie približne 6,5 hodiny.

Pri poškodení funkcie obličiek je renálny klírens znížený proporcionálne ku klírensu kreatinínu, a preto sa polčas eliminácie predĺži, čo vedie k zvýšeným koncentráciám metformínu v plazme.

Pediatrická populácia

Štúdie po podaní jednorazovej dávky: Po podaní jednorazových dávok 500 mg metformíniumchlo­ridu vykazovali pediatrickí pacienti podobný farmakokinetický profil, aký bol pozorovaný u zdravých dospelých pacientov.

Štúdia s opakovaným podávaním: Údaje sú obmedzené na jednu štúdiu. Po opakovanom podávaní 500 mg dvakrát denne počas 7 dní pediatrickým pacientom bola maximálna plazmatická koncentrácia (Cmax) znížená približne o 33 % a systémová expozícia (AUC0-t) približne o 40 %, v porovnaní s dospelými diabetikmi, ktorí dostávali 500 mg dvakrát denne počas 14 dní. Keďže dávka bola individuálne titrovaná na základe kontroly glykémie, tieto údaje majú iba obmedzený klinický význam.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu a reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

mikrokryštalická celulóza hypromelóza

makrogol 4000

magnéziumstearát

polydextróza

povidón 29–32

koloidný oxid kremičitý bezvodý

oxid titaničitý (E171)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

30, 60, 100 alebo 200 tabliet v obale na tablety (plastový HDPE obal a plastový LDPE uzáver).

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Vitabalans Oy

Varastokatu 8

13500 Hämeenlinna

FÍNSKO

Tel: +358 3 615 600

Fax: +358 3 618 3130

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Metformin Vitabalans 500 mg filmom obalené tablety: 18/0293/12-S

Metformin Vitabalans 1 000 mg filmom obalené tablety: 18/0294/12-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 29.júna.2012

Dátum posledného predĺženia registrácie: