Súhrnné informácie o lieku - Metronidazol B. Braun 5 mg/ml
1. NÁZOV LIEKU
Metronidazol B. Braun 5 mg/ml
infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
1 ml roztoku obsahuje 5 mg metronidazolu
100 ml roztoku obsahuje 500 mg metronidazolu
Pomocné látky so známym účinkom:
1 ml roztoku obsahuje 0,14 mmol (alebo 3,22 mg) sodíka
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
Obsah elektrolytov (v 100 ml): sodík 14 mmol
chlorid 13 mmol
3. LIEKOVÁ FORMA
infúzny roztok
číry, bezfarebný alebo jemne žltkastý vodný roztok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba a profylaxia infekcií, ktoré sú zapríčinené mikroorganizmami citlivými na metronidazol (najmä anaeróbne baktérie).
Metronidazol sa používa u dospelých a detí pri nasledujúcich indikáciách:
-
– infekcie centrálneho nervového systému (napr. mozgový absces, meningitída),
-
– infekcie pľúc a pleury (napr. nekrotizujúca pneumónia, aspiračná pneumónia, pľúcny absces),
-
– endokarditída,
-
– infekcie gastrointestinálneho traktu a abdominálnej oblasti (napr. peritonitída, pečeňový absces, pooperačné infekcie po črevnej a rektálnej operácii, hnisavé ochorenia v abdominálnej
-
– gynekologické infekcie (napr. endometritída, po hysterektómii alebo cisárskom reze, puerperálna (popôrodná) horúčka, septický potrat),
-
– infekcie v oblasti uší-nosa-hrtana a zubov-úst-sánky (napr. Plautova-Vincentova angína),
-
– infekcie kostí a kĺbov (napr. osteomyelitída),
-
– plynová gangréna,
-
– septikémia (otrava krvi) s tromboflebitídou.
Pri zmiešaných aeróbnych a anaeróbnych infekciách sa musia spolu s Metronidazolom B. Braun
5 mg/ml použiť vhodné antibiotiká na liečbu aeróbnej infekcie.
Profylaktické použitie je indikované vždy pred operáciami s vysokým rizikom anaeróbnych infekcií (gynekologické a intraabdominálne operácie).
Do úvahy sa musia vziať odporúčania, ktoré sa týkajú správneho používania antibakteriálnych liekov.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie sa upravuje podľa individuálnej reakcie pacienta na liečbu, jeho veku a telesnej hmotnosti a podľa charakteru a závažnosti ochorenia.
Má sa dodržať nasledovné dávkovanie:
Dospelí a dospievajúci
Liečba anaeróbnych infekcií
Zvyčajne sa podáva najprv jednorazová počiatočná dávka 1500 mg (300 ml) a v nasledujúcich dňoch následné jednotlivé dávky 1000 mg (200 ml).
Alternatívne sa môže podávať 500 mg (100 ml) každých 8 hodín. Ak to indikuje lekár, na začiatku liečby môže byť podaná nasycovacia úvodná dávka 15 mg/kg telesnej hmotnosti. Dĺžka trvania liečby závisí od účinku liečby. Vo väčšine prípadov je postačujúcich 7 dní. Ak to však klinický stav vyžaduje, liečba môže pokračovať ďalej (pozri časť 4.4).
Profylaxia pooperačných infekcií vyvolaných anaeróbnymi baktériami:
Podanie dávky 500 mg jednu hodinu pred operáciou. Dávka sa opakuje po 8 a 16 hodinách.
Pediatrická populácia
Liečba anaeróbnych infekcií
- Deti vo veku > 8 týždňov až 12 rokov:
- Deti vo veku < 8 týždňov:
- U novorodencov s gestačným vekom <40 týždňov:
V priebehu prvého týždňa života môže dochádzať k hromadeniu metronidazolu, preto bude najlepšie, ak sa koncentrácia metronidazolu v krvi skontroluje po niekoľkých dňoch liečby.
Dĺžka trvania liečby je spravidla 7 dní.
Profylaxia pooperačných infekcií vyvolaných anaeróbnymi baktériami:
- Deti < 12 rokov:
- Novorodenci s gestačným vekom < 40 týždňov:
10 mg/kg telesnej hmotnosti v jednej dávke pred operáciou
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Zníženie dávky nie je potrebné, pozri časť 5.2.
U pacientov podstupujúcich hemodialýzu sa má konvenčná dávka metronidazolu naplánovať v deň dialýzy po hemodialýze na vykompenzovanie úniku metronidazolu v priebehu dialýzy.
Pacienti s poruchou funkcie pečene
Keďže v prípade závažnej poruchy funkcie pečene je biologický polčas metronidazolu v sére predĺžený a klírens plazmy oneskorený, pacientom so závažným ochorením pečene sa musia podávať nižšie dávky (pozri časť 5.2).
Spôsob podávania
Intravenózne použitie.
Obsah jednej fľaše sa má podávať pomalou infúziou i.v., napr. 100 ml nie kratšie ako 20 minút, ale zvyčajne dlhšie ako hodinu.
Metronidazole B. Braun 5 mg/ml sa môže pred podaním nariediť pridaním do i.v. roztoku ako je napr. 0,9% chlorid sodný, alebo 5% infúzny roztok glukózy. Súbežne predpísané antibiotiká sa odporúča podávať samostatne.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na metronidazol alebo na iné deriváty nitroimidazolu alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
U pacientov so závažným poškodením pečene alebo zhoršenou hematopoézou (napr. granulocytopénia) sa má metronidazol používať len ak očakávaný úžitok nepochybne prevýši možné riziká.
Metronidazol sa, vzhľadom na riziko zhoršenia, môže použiť u pacientov s akútnym alebo chronickým závažným ochorením periférneho a centrálneho nervového systému iba vtedy, ak očakávaný prínos nepochybne prevýši možné riziká.
U pacientov liečených metronidazolom boli pozorované záchvaty kŕčov, myoklonická a periférna neuropatia, z ktorých je periférna neuropatia charakterizovaná najmä zníženou citlivosťou alebo parestéziou v končatinách. Výskyt abnormálnych neurologických prejavov vyžaduje okamžité prehodnotenie pomeru prínosu/rizika a pokračovania liečby. Pozri tiež časť 4.8.
V prípade závažných hypersenzitívnych reakcií (napr. anafylaktický šok; pozri tiež časť 4.8) sa musí liečba Metronidazolom B. Braun 5 mg/ml ihneď ukončiť a lekár musí začať okamžitú liečbu.
Závažná a pretrvávajúca hnačka počas liečby alebo počas nasledujúcich týždňov môže byť spôsobená pseudomembranóznou kolitídou (vo väčšine prípadov zapríčinenou Clostridium difficile), pozri časť 4.8. Toto črevné ochorenie vyvolané antibiotickou liečbou môže byť životu nebezpečné a vyžaduje si okamžitú vhodnú liečbu. Nesmú sa podávať antiperistaltiká.
Dĺžka liečby metronidazolom alebo liekmi obsahujúcimi iné nitroimidazoly nemá presiahnuť 10 dní. Iba v špecificky vybraných prípadoch, a ak je to nevyhnutne potrebné, liečba môže byť predĺžená spolu s náležitým klinickým a laboratórnym sledovaním. Opakovaná liečba sa má obmedziť na najvyššiu možnú mieru a má byť vyhradená len pre špecificky vybrané prípady. Tieto obmedzenia musia byť striktne dodržiavané, pretože nemožno s určitosťou vylúčiť možnosť metronidazolom navodenej mutagénnej aktivity, a tiež aj z dôvodu, že v experimentoch na zvieratách bol zaznamenaný nárast výskytu niektorých nádorov.
Pri liekoch obsahujúcich metronidazol na systémové použitie boli hlásené prípady závažnej hepatálnej toxicity/akútneho zlyhania pečene vrátane prípadov so smrteľnými následkami s veľmi rýchlym nástupom po začatí liečby u pacientov so syndrómom Cockayne. U tejto skupiny osôb sa má preto metronidazol použiť po starostlivom posúdení prínosov a rizík a iba v prípade, ak nie je dostupná alternatívna liečba. Pred začiatkom liečby, počas nej a po jej skončení sa musia vykonať pečeňové testy až kým nebude funkcia pečene v normálnom rozsahu alebo kým nebudú dosiahnuté východiskové hodnoty. Ak budú počas liečby pečeňové testy výrazne zvýšené, je potrebné ukončiť liečbu.
Pacienti so syndrómom Cockayne musia byť upozornení na to, že akékoľvek príznaky možného poškodenia pečene musia okamžite nahlásiť svojmu lekárovi a musia prestať metronidazol užívať.
Dlhodobá liečba metronidazolom sa môže spájať s útlmom kostnej drene, ktorý vedie k zhoršeniu haematopoézy. Prejavy, pozri časť 4.8. Počty červených krviniek sa majú počas dlhodobej liečby starostlivo sledovať.
Tento liek obsahuje 14 mmol (alebo 322 mg) sodíka na 100 ml. Má sa to vziať do úvahy u pacientov, ktorí majú diétu s kontrolovaným príjmom sodíka.
Vplyv na laboratórne testy
Metronidazol ovplyvňuje enzymaticko-spektrofotometrické stanovenie aspartátaminotransferázy (AST), alanínaminotransferázy (ALT), laktátdehydrogenázy (LDH), triglyceridov a hexokinázy glukózy (glukokinázy) s následkom zníženia ich hodnôt (možno až na nulu).
Metronidazol má vysokú absorbanciu pri vlnovej dĺžke, pri ktorej je stanovovaný nikotínamidadeníndinukleotid (NADH). Z tohto dôvodu môžu byť zvýšené koncentrácie pečeňových enzýmov maskované metronidazolom pri meraní metódou kontinuálneho toku založenou na znížení koncového bodu pri zníženom NADH. Boli hlásené nezvyčajne nízke koncentrácie pečeňových enzýmov vrátane nulových hodnôt.
4.5 Liekové a iné interakcie
Amiodarón
Pri súbežnom podávaní metronidazolu a amiodarónu bolo zaznamenané predĺženie QT intervalu a torsade de pointes. Preto je vhodné pri podávaní amiodarónu v kombinácií s metronidazolom sledovať QT interval na EKG. Pacienti liečení ambulantne musia byť poučení, aby vyhľadali lekára, ak sa vyskytnú prejavy torsade de pointes ako závraty, búšenie srdca alebo synkopa.
Barbituráty
Fenobarbital môže zvýšiť metabolizmus metronidazolu v pečeni, a tým znížiť jeho plazmatický polčas na 3 hodiny.
Busulfán
Súbežné podávanie s metronidazolom môže výrazne zvýšiť koncentrácie busulfánu v plazme. Mechanizmus interakcie nebol popísaný. Z dôvodu možnej závažnej toxicity a úmrtnosti spojenej so zvýšenými hladinami busulfánu v plazme je potrebné predchádzať súbežnému podávaniu busulfánu s metronidazolom.
Karbamazepín
Metronidazol môže inhibovať metabolizmus karbamazepínu a zvyšovať tak jeho koncentráciu v plazme.
Cimetidín
Súbežne podávaný cimetidín môže v ojedinelých prípadoch znižovať elimináciu metronidazolu, a následne viesť k zvýšenej koncentrácii metronidazolu v sére.
Kontraceptíva
Niektoré antibiotiká môžu v niektorých výnimočných prípadoch znížiť účinok antikoncepčných tabliet zásahom do bakteriálnej hydrolýzy steroidných konjugátov v čreve a znižovať tak spätné vstrebávanie nekonjugovaného steroidu. Z tohto dôvodu plazmatické hladiny aktívneho steroidu klesajú. Táto nezvyčajná interakcia sa môže vyskytnúť u žien s významným vylučovaním steroidných konjugátov žlčou. Zlyhanie perorálnych kontraceptív bolo hlásené v spojitosti s rôznymi antibiotikami, napr. ampicilínom, amoxicilínom, tetracyklínmi a tiež metronidazolom.
Deriváty kumarínu
Súbežná liečba metronidazolom môže potencovať ich antikoagulačný účinok a zvýšiť riziko krvácania v dôsledku zníženej degradácie v pečeni. V takomto prípade môže byť potrebná úprava dávkovania antikoagulancií.
Cyklosporín
Pri súbežnej liečbe cyklosporínom a metronidazolom existuje riziko zvýšenej koncentrácie cyklosporínu v sére. Je potrebné časté sledovanie hladiny cyklosporínu a kreatinínu.
Disulfiram
Súbežné podávanie disulfiramu môže zapríčiniť stavy zmätenosti alebo dokonca psychotické reakcie. Je potrebné vyhnúť sa kombinácii oboch látok.
Fluorouracil
Metronidazol inhibuje metabolizmus súbežne podávaného fluorouracilu, takže zvyšuje koncentráciu fluorouracilu v plazme.
Lítium
Ak sa metronidazol podáva súbežne s lítiovými soľami, je potrebná zvýšená opatrnosť, pretože počas súbežnej liečby metronidazolom boli pozorované zvýšené koncentrácie lítia v sére.
Mofetilmykofenolát
Látky, ktoré menia gastrointestinálnu flóru (napr. antibiotiká), môžu znižovať perorálnu biologickú dostupnosť produktov kyseliny mykofenolovej. Pri súbežnej liečbe s antiinfektívnymi látkami sa odporúča dôkladné klinické a laboratórne sledovanie zníženého imunosupresívneho účinku kyseliny mykofenolovej.
Fenytoín
Metronidazol inhibuje metabolizmus súbežne podávaného fenytoínu, takže koncentrácia fenytoínu v plazme je zvýšená. Pri súbežnom podávaní fenytoínu je zároveň znížená účinnosť metronidazolu.
Takrolimus
Súbežné podávanie s metronidazolom môže zvýšiť koncentrácie takrolimu v plazme. Navrhovaný mechanizmus je inhibícia metabolizmu takrolimu v pečeni pomocou CYP3A4. Hladina takrolimu v krvi a funkcia obličiek musia byť pravidelne kontrolované a podľa toho sa má upraviť dávkovanie, najmä po začatí alebo ukončení liečby metronidazolom u pacientov, ktorí sú stabilizovaní na schéme liečby takrolimom.
Iné formy interakcií
Alkohol
Počas liečby metronidazolom je potrebné vyhýbať sa požívaniu alkoholických nápojov, pretože sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako závraty a vracanie (disulfiramový efekt).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Antikoncepcia u mužov a žien
Pozri časť 4.5 „Kontraceptíva“.
Gravidita
Bezpečnosť používania metronidazolu v gravidite nebola dostatočne preukázaná. Predovšetkým záznamy o užívaní v skorých štádiách tehotenstva sú protichodné. Niektoré štúdie poukazujú na zvýšené množstvo malformácií. V experimentoch na zvieratách metronidazol nevyvolával teratogénne účinky (pozri časť 5.3). V prípade, že neexistuje bezpečnejšia alternatíva, môže sa v prvom trimestri tehotenstva použiť Metronidazol B. Braun 5 mg/ml len na liečbu závažných život ohrozujúcich infekcií . V druhom a treťom trimestri sa Metronidazol B. Braun 5 mg/ml môže použiť aj na liečbu iných infekcií, ak jeho očakávaný prínos prevýši všetky možné riziká.
Laktácia
Keďže metronidazol je vylučovaný do materského mlieka u ľudí, dojčenie sa má počas liečby prerušiť. Taktiež po skončení liečby metronidazolom nemá dojčenie začať skôr ako 2 – 3 dni po skončení liečby kvôli predĺženému biologickému polčasu metronidazolu.
Fertilita
Štúdie na zvieratách naznačujú možnosť negatívneho vplyvu metronidazolu na mužský reprodukčný systém pri podávaní vysokých dávok, výrazne prevyšujúcich maximálnu odporúčanú dávku u ľudí.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Aj pri správnom užívaní, metronidazol môže ovplyvniť reaktivitu až do tej miery, že zhoršuje schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Platí to na začiatku liečby, alebo pri súbežnom požívaní alkoholu.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sú spojené najmä s dlhodobým užívaním alebo vysokými dávkami. Najčastejšie pozorovanými nežiaducimi účinkami sú nauzea, abnormálne chuťové vnemy a riziko neuropatie v prípade dlhodobej liečby.
Nasledujúci zoznam obsahuje výrazy použité na popis frekvencií nežiaducich účinkov:
Veľmi časté Časté Menej časté Zriedkavé | > 1/10
|
Veľmi zriedkavé : < 1/10 000
Neznáme : frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov
Infekcie a nákazy
Časté: | Superinfekcie vyvolané kandidou (napr. genitálne infekcie) |
Zriedkavé: | Pseudomembranózna kolitída, ktorá sa môže objaviť v priebehu alebo po ukončení liečby, prejavujúca sa ako závažná pretrvávajúca hnačka. Podrobnosti o okamžitej liečbe, pozri časť 4.4. |
Poruchy krvi a lymfatického systému
Veľmi zriedkavé: Zníženie počtu leukocytov a trombocytov počas liečby metronidazolom
Neznáme: | (granulocytopénia, agranulocytóza, pancytopénia a trombocytopénia). Pozri časť 4.4. Leukopénia, aplastická anémia. |
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: | Závažné akútne systémové reakcie precitlivenosti: anafylaxia až anafylaktický šok. Závažné kožné reakcie, pozri „Poruchy kože a podkožného tkaniva“ nižšie. Tieto závažné reakcie si vyžadujú okamžitý liečebný zásah. Pozri časť 4.4. |
Neznáme: | Slabé až mierne reakcie precitlivenosti, napr. kožné reakcie (pozri nižšie Poruchy kože a podkožného tkaniva), angioedém. |
Poruchy metabolizmu a výživy
Neznáme: Anorexia
Psychické poruchy
Veľmi zriedkavé: Psychotické poruchy, vrátane stavov zmätenosti, halucinácie Neznáme: Depresia
Poruchy nervového systému
Veľmi zriedkavé: Encefalopatia, bolesti hlavy, horúčka, ospalosť, závraty, poruchy zraku a pohybu, vertigo, ataxia, dyzartria, kŕče.
Neznáme: Ospalosť alebo nespavosť, myoklónia, kŕče, periférna neuropatia prejavujúca sa ako
parestézia, bolesť, neobvyklé pocity v končatinách a brnenie v končatinách Aseptická meningitída
Pri výskyte záchvatov alebo prejavov periférnej neuropatie alebo encefalopatie treba okamžite informovať ošetrujúceho lekára. Pozri časť 4.4.
Poruchy oka
Veľmi zriedkavé: Poruchy videnia, napríklad diplopia, krátkozrakosť.
Neznáme: Okulogyrická kríza, optická neuropatia/neuritída
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Zriedkavé: Zmeny EKG, ako je sploštenie vlny T
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Neznáme: Vracanie, nevoľnosť, hnačka, stomatitída a glositída, grganie s horkou chuťou,
epigastrický tlak, kovová chuť, povlak na jazyku.
Dysfágia (spôsobená účinkami metronidazolu na centrálny nervový systém)
Poruchy pečene a žlčových ciest
Veľmi zriedkavé: Abnormálne hladiny pečeňových enzýmov a bilirubínu
Hepatitída, žltačka, zápal pankreasu
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Veľmi zriedkavé: Alergické kožné reakcie, napr. svrbenie, žihľavka
Stevensov-Johnsonov syndróm
Neznáme: toxická epidermálna nekrolýza
Dve posledne menované reakcie si vyžadujú okamžitú liečebnú intervenciu.
Neznáme multiformný erytém
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Veľmi zriedkavé: artralgia, myalgia
Poruchy obličiek a močových ciest
Menej časté: Tmavšia farba moču (zapríčinená metronidazolovým metabolitom)
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Neznáme: Podráždenie žíl (až tromboflebitída) po intravenóznom podaní, stavy slabosti,
horúčka
Pediatrická populácia
Frekvencia, typ a závažnosť nežiaducich účinkov u detí je rovnaká ako u dospelých.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Príznaky
Ako prejavy a príznaky predávkovania sa môžu objaviť nežiaduce účinky popísané v časti 4.8.
Liečba
V prípade závažného predávkovania metronidazolom neexistuje žiadna špecifická liečba ani antidotum. Ak je to nevyhnutné, metronidazol môže byť účinne eliminovaný hemodialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiinfektíva na systémové použitie – imidazolvé deriváty ATCkód: J01XD01
Mechanizmus účinku
Metronidazol je sám o sebe neúčinný. Je to stabilná zlúčenina, ktorá dokáže preniknúť do mikroorganizmov. V anaeróbnych podmienkach sa pomocou mikrobiálnej pyruvát-ferredoxín-oxidoreduktázy tvoria z metronidazolu nitrózové radikály, ktoré pôsobia na DNA mikroorganizmu , pričom dochádza k oxidácii ferredoxínu a flavodoxínu. Nitrózové radikály tvoria spoje (adukty) s pármi báz DNA, čo vedie k narušeniu reťazca DNA a následne k bunkovej smrti.
Vzťah medzi farmakokinetikou a farmakodynamikou (FK/FD)
Účinnosť metronidazolu závisí najmä od pomeru maximálnej sérovej koncentrácie (cmax) a minimálnej inhibičnej koncentrácie (MIC) pre daný mikroorganizmus.
Hraničné hodnoty (Breakpoints)
Pri testovaní metronidazolu sa používajú obvyklé série riedení. Bola stanovená nasledujúca minimálna inhibičná koncentrácia na rozlíšenie citlivých mikroorganizmov od rezistentných: Hraničné hodnoty EUCAST (Európsky výbor na testovanie antimikrobiálnej citlivosti) odlišujúce citlivé © od rezistentných organizmov ® sú nasledovné:
Grampozitívne anaeróby (C < 4 mg/l, R > 4 mg/l) Gramnegatívne anaeróby (C < 4 mg/l, R > 4 mg/l)
Zoznam citlivých a rezistentných organizmov
Zdroj: Zentralstelle fur die Auswertung von Resistenzdaten (Z.A.R.S.) bei systemisch wirkenden Antibiotika, Nemecko, január 2011:______________________________________
Obvykle citlivé druhy
Anaeróby
Bacteroides fragilis
Clostridium difficile° Clostridium perfringens°^ Fusobacterium spp.° Peptoniphilus spp.° Peptostreptococcus spp.° Porphyromonas spp.° Prevotella spp.
Veillonella spp.°
Iné mikroorganizmy
Entamoeba histolytica° Gardnerella vaginalis° Giardia lamblia° Trichomonas vaginalis°
Druhy, u ktorých môže byť problémom získaná rezistencia Gramnegatívne aeróby
Helicobacter pylori
Inherentne rezistentné organizmy Všetky obligátne aeróby
Grampozitívne mikroorganizmy
Enterococcus spp.
Staphylococcus spp. Streptococcus spp.
Gramnegatívne mikroorganizmy Enterobacteriaceae Haemophilus spp.
° V čase zverejnenia tejto tabuľky neboli dostupné aktualizované údaje. V primárnej literatúre, publikovaných štandardných odkazoch a liečebných odporúčaniach je predpokladaná citlivosť príslušných uvedených kmeňov.
A Použitie iba u pacientov s alergiou na penicilín.
Mechanizmus rezistencie na metronidazol
Mechanizmus rezistencie na metronidazol je objasnený iba čiastočne.
U H. pylori spôsobujú rezistenciu na metronidazol mutácie génu, ktorý kóduje nitroreduktázu NADPH. Tieto mutácie vedú k výmene aminokyselín, čo spôsobuje inaktiváciu enzýmu. V dôsledku toho neprebehne krok aktivácie metronidazolu na aktívny nitrózový radikál.
Kmene Bacteroides rezistentné voči metronidazolu disponujú génmi kódujúcimi nitroimidazolreduktázy, ktoré konvertujú nitroimidazoly na aminoimidazoly. Takto je inhibovaná tvorba antibakteriálne účinných nitrózových radikálov.
Existuje úplná krížová rezistencia medzi metronidazolom a inými derivátmi nitroimidazolu (tinidazol, ornidazol, nimorazol).
Prevalencia získanej rezistencie sa u jednotlivých druhov môže líšiť v závislosti od geografickej polohy a času. Z tohto dôvodu by na adekvátnu liečbu závažných infekcií mali byť k dispozícii špecifické miestne informácie ohľadom rezistencie. Ak sú pochybnosti o účinnosti metronidazolu z dôvodu lokálnej rezistencie, je potrebné sa poradiť s odborníkom. Najmä pri závažných infekciách alebo pri neúspešnej liečbe je potrebná mikrobiologická diagnóza vrátane stanovenia druhu mikroorganizmu a jeho citlivosti na metronidazol.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Keďže Metronidazol B. Braun 5 mg/ml sa podáva intravenózne, biologická dostupnosť je 100 %.
Distribúcia
Metronidazol je po injekcii značne distribuovaný do tkanív. Metronidazol preniká do väčšiny telesných tkanív a tekutín vrátane žlče, kostí, mozgového abscesu, cerebrospinálnej tekutiny, pečene, slín, semennej tekutiny a vaginálneho sekrétu a dosahuje koncentrácie podobné koncentráciám v plazme. Taktiež prechádza placentou a nachádza sa v materskom mlieku dojčiacich matiek v rovnakých koncentráciách ako v sére. Väzba na proteíny je menej než 20 % a zdanlivý distribučný objem je 36 litrov.
Biotransformácia
Metronidazol sa metabolizuje v pečeni oxidáciou postranného reťazca a tvorbou glukuronidu. Jeho metabolity obsahujú produkt oxidácie kyseliny, hydroxyderivát a glukuronid. Hlavný metabolit v sére je hydroxylovaný metabolit, hlavný metabolit v moči je kyslý metabolit.
Eliminácia
Asi 80 % látky sa vylučuje močom, z toho menej ako 10 % liečiva v nezmenenej forme. Malé množstvá sú vylučované pečeňou. Polčas eliminácie je približne 8 (6 – 10) hodín.
Pediatrická populácia
Pozri časť 4.2.
Vlastnosti u osobitných skupín pacientov
Renálna insuficiencia len nevýznamne spomaľuje vylučovanie.
V prípade závažných pečeňových ochorení je možné predpokladať oneskorený klírens plazmy a predĺžený polčas rozpadu v sére (až na 30 hodín).
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxicita po jednorazovom podaní
Najnižšia uverejnená toxická dávka intravenózne podaného metronidazolu bola 30 mg/kg telesnej hmotnosti.
Toxicita po opakovanej dávke
Po opakovanom podávaní u psov sa toxický účinok prejavil vo forme ataxie alebo tremoru. Po podávaní dlhšom ako jeden rok bolo u opíc pozorované zvýšenie hepatocelulárnej degenerácie závislé od dávky.
Mutagénny a karcinogénny potenciál
Metronidazol má mutagénny účinok v baktériách po nitroredukcii. Metodologicky validované výskumy nepreukázali žiadne zistenia, ktoré by poukazovali na mutagénny účinok na bunkách cicavcov in vitro a in vivo. Výskum lymfocytov u pacientov liečených metronidazolom neodhalil žiadne relevantné zistenie naznačujúce škodlivé účinky na DNA.
Sú k dispozícii výsledky, ktoré naznačujú karcinogénny účinok u potkanov a u myší. Významné bolo zvýšené množstvo pľúcnych tumorov u myší po perorálnom podávaní. Nič však nenasvedčuje tomu, že tento fakt bol zapríčinený genotoxickým mechanizmom, pretože u transgénnych myší po vysokých dávkach metronidazolu nebol pozorovaný zvýšený počet mutácií v rôznych orgánoch vrátane pľúc.
Reprodukčná toxicita
Neboli zistené žiadne teratogénne ani iné embryotoxické účinky počas výskumov na potkanoch a králikoch.
Po opakovanom podávaní metronidazolu 26 – 80 týždňov potkanom bola dystrofia semenníkov a prostaty pozorovaná len pri podávaní vysokých dávok.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
chlorid sodný
dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného
monohydrát kkyseliny citrónovej
voda na injekcie
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorené balenie
3 roky.
Po prvom otvorení obalu
Všetok nepoužitý liek musí byť zlikvidovaný a nesmie sa uchovávať na neskoršie použitie.
Po nariedení podľa návodu
Z mikrobiologického hľadiska sa musia nariedené roztoky použiť okamžite. Ak sa nepoužijú okamžite, za čas použiteľnosti a podmienky uchovávania pred použitím zodpovedá používateľ a za normálnych okolností by nemali presiahnuť 24 hodín pri teplote 2 až 8 oC, pokiaľ riedenie neprebehlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmienok.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie nariedeného lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Liek je dodávaný vo:
– fľašiach z polyetylénu s nízkou hustotou s obsahom 100 ml dostupné v baleniach 10 × 100 ml, 20 × 100 ml
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
Iné opatrenia na zaobchádzanie
Len na jednorazové použitie. Po použití fľašu a všetok nepoužitý liek zlikvidujte.
Liek môže byť riedený v roztokoch na infúziu 0,9 % w/v chloridu sodného alebo 5 % w/v glukózy.
Pri riedení musia byť dodržané aseptické podmienky.
Môže sa použiť len ak je roztok číry a bezfarebný alebo jemne žltkastý, a ak nie je poškodený obal ani uzáver.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
B. Braun Melsungen AG
Carl-Braun-StraBe 1
34212 Melsungen, Nemecko
Poštovná adresa:
34209 Melsungen, Nemecko
Telefón: +49/5661/71–0
Fax: +49/5661/71–4567
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
42/0327/09-S