Súhrnné informácie o lieku - Miflonide Breezhaler 400
Miflonide Breezhaler 200
200 mikrogramov inhalačný prášok v tvrdej kapsule
Miflonide Breezhaler 400
400 mikrogramov inhalačný prášok v tvrdej kapsule
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá kapsula obsahuje budezonid 200 p,g alebo 400 p,g.
Pomocná látka so známym účinkom:
Laktóza (ako monohydrát)
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Inhalačný prášok v tvrdej kapsule
Miflonide Breezhaler 200: biely prášok v želatínovej kapsule označenej logom a BUDE 200, so svetloružovou, nepriehľadnou vrchnou a bezfarebnou, priehľadnou spodnou časťou.
Miflonide Breezhaler 400: biely prášok v želatínovej kapsule označenej logom a BUDE 400, s ružovou, nepriehľadnou vrchnou a bezfarebnou, priehľadnou spodnou časťou.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Bronchiálna astma
Dlhodobá protizápalová liečba na kontrolu perzistentnej astmy vrátane profylaxie akútnych exacerbácií astmy.
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
Chronická obštrukčná bronchitída, pri ktorej je indikovaná liečba kortikosteroidmi.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie sa má individuálne upraviť na najnižšiu dávku, ktorá sa vyžaduje na udržiavaciu liečbu. Budezonid sa má používať pravidelne každý deň. Pri zmene liečby z jedného inhalátora na iný sa má dávka u pacienta znovu individuálne titrovať.
Miflonide Breezhaler sa má používať len pomocou inhalátora Miflonide Breezhaler. Je určený len na perorálnu inhaláciu.
Najnižšia dávka v jednej kapsule je 200 p,g. Ak je potrebná jednotlivá dávka nižšia ako 200 p,g, tento liek nemožno použiť.
Dospelí pacienti
Liečba miernej astmy u dospelých sa môže začať minimálnou účinnou dávkou 200 pg raz denne. Zvyčajná udržiavacia dávka je 200 až 400 pg dvakrát denne (zodpovedá 400 až 800 pg denne).
Dávkovanie možno zvýšiť až na 1600 pg denne v 2 až 4 čiastkových dávkach, ktoré sa majú používať pri exacerbácii astmy, keď pacient prechádza z liečby perorálnymi kortikosteroidmi na inhalačnú liečbu budezonidom, alebo keď sa znižuje dávka v liečbe perorálnymi kortikosteroidmi.
Osobitné populácie
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
K dispozícii nie sú klinické údaje u pacientov s poruchou funkcie obličiek. Na základe farmakokinetických dát perorálne podaného budezonidu sa u týchto pacientov nepredpokladá klinicky významná systémová expozícia (pozri časť 5.2).
Pacienti s poruchou funkcie pečene
K dispozícii nie sú klinické údaje u pacientov s poruchou funkcie pečene. U pacientov s ťažkou poruchou pečene je však nutná opatrnosť, pretože budezonid sa eliminuje prevažne hepatálnym metabolizmom. Na základe farmakokinetických dát perorálne podaného budezonidu sa u pacientov s ľahkou až stredne ťažkou poruchou funkcie pečene nepredpokladá výskyt klinicky významnej zmeny systémovej expozície (pozri časť 5.2).
Pediatrická populácia (vo veku 6-rokov a viac)
Pretože nie sú klinické skúsenosti u detí mladších ako 6-ročných, Miflonide Breezhaler sa u tejto vekovej skupiny nemá používať.
Liečba ľahkej astmy u detí vo veku 6 rokov a starších sa môže začať dávkou 200 pg raz denne. Zvyčajná udržiavacia dávka je 200 pg dvakrát denne (zodpovedá 400 pg denne). Maximálna celková denná dávka je 800 pg. Miflonide Breezhaler sa má používať pod dohľadom dospelých. Miflonide Breezhaler sa má použiť v závislosti od schopnosti dieťaťa správne používať inhalátor.
Geriatrickí pacienti (vo veku 65 rokov a starší)
Nie sú klinické skúšania u pacientov vo veku nad 65 rokov.
Spôsob podávania
Miflonide Breezhaler sa má používať iba spolu s inhalátorom Miflonide Breezhaler a je určený iba na perorálnu inhaláciu.
Pre zaistenie správneho podávania liečiva musí lekár alebo iný zdravotnícky pracovník:
- Poučiť pacienta o správnom používaní inhalátora Miflonide Breezhaler podľa pokynov v písomnej informácii pre používateľa, tak aby liečivo dosiahlo cieľové oblasti v pľúcach.
- Poučiť pacienta, že kapsuly sú určené iba na inhaláciu s inhalátorom Miflonide Breezhaler a nesmú sa prehĺtať (pozri časť 4.4).
Podrobné informácie o použití sú uvedené v písomnej informácii pre používateľa. Pacientov, ktorých dýchacie ťažkosti sa nezlepšili, sa treba opýtať, či liek namiesto inhalovania neprehĺtajú.
Na zníženie rizika infekcie kandidami sa odporúča po podaní každej dávky dôkladne vypláchnuť ústa vodou a vodu po vypláchnutí vypľuť (pozri časti 4.4 a 4.8). Vypláchnutie úst môže tiež pomôcť zabrániť podráždeniu hrdla a znížiť riziko systémových účinkov.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Aktívna tuberkulóza pľúc.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Profylaktická povaha liečby
Pacientov je potrebné upozorniť na profylaktickú povahu liečby inhalovaným budezonidom, ktorý sa musí používať pravidelne, aj keď sú pacienti bez príznakov. Inhalovaný budezonid nezmierňuje akútny bronchospazmus, ani nie je vhodný na primárnu liečbu status asthmaticus alebo iných akútnych astmatických príhod.
Sprievodné choroby
Mimoriadna starostlivosť je potrebná u pacientov so sprievodnými chorobami, napr. inaktívnou tuberkulózou pľúc, hubovými a vírusovými infekciami dýchacích ciest.
Vzhľadom na možnosť hubových infekcií je potrebná opatrnosť pri liečbe pacientov so sprievodnými chorobami pľúc, ako sú bronchiektázie a pneumokonióza.
Pneumónia u pacientov s CHOCHP
U pacientov s CHOCHP liečených inhalačnými kortikosteroidmi sa pozorovalo zvýšenie výskytu pneumónií vrátane pneumónií vyžadujúcich hospitalizáciu. Existujú dôkazy o zvýšenom riziku pneumónií so zvyšujúcou sa dávkou kortikosteroidu, čo sa ale nepreukázalo presvedčivo naprieč všetkými štúdiami.
Neexistuje žiadny presvedčivý klinický dôkaz o rozdieloch vo veľkosti rizika pneumónií v rámci skupiny inhalačných kortikosteroidov.
U pacientov s CHOCHP musia lekári zostať ostražití kvôli možnému vzniku pneumónie, pretože klinické prejavy takýchto infekcií sa prekrývajú s príznakmi exacerbácií CHOCHP.
Rizikové faktory vzniku pneumónie u pacientov s CHOCHP zahŕňajú súčasné fajčenie, vyšší vek, nízky index telesnej hmotnosti (BMI) a ťažkú CHOCHP.
Exacerbácie astmy
Akútne exacerbácie astmy si môžu vyžiadať zvýšenie dávky lieku Miflonide Breezhaler alebo ďalšiu liečbu, ktorá zahŕňa krátkodobé podávanie perorálnych kortikosteroidov a/alebo antibiotika, ak je prítomná infekcia. Budezonid nie je určený na okamžitú úľavu pri akútnom záchvate astmy, kedy je potrebné použiť inhalačné bronchodilatancium s krátkym účinkom.
Pacientov je potrebné poučiť, aby sa spojili so svojím lekárom, ak sa ich astma zhorší (častejšia liečba inhalačným bronchodilatanciom s krátkym účinkom alebo pretrvávajúce respiračné symptómy). Stav pacienta sa má prehodnotiť a má sa zvážiť potreba intenzívnejšej protizápalovej liečby, zvýšenie dávky inhalačného alebo perorálneho kortikosteroidu.
Paradoxný bronchospazmus
V zriedkavých prípadoch môže inhalácia lieku Miflonide Breezhaler vyvolať bronchospazmus.
V prípade výskytu paradoxného bronchospazmu sa inhalačná liečba liekom Miflonide Breezhaler musí okamžite ukončiť a ak je to potrebné, má sa nahradiť iným druhom liečby. Paradoxný bronchospazmus reaguje na inhalačné bronchodilatancium s rýchlym nástupom účinku.
Systémové účinky
Systémové účinky inhalačných kortikosteroidov sa môžu vyskytnúť najmä pri vysokých dávkach predpisovaných počas dlhších období. Výskyt týchto účinkov je pri inhalačnej liečbe oveľa menej pravdepodobný ako pri perorálne podávaných kortikosteroidoch. Medzi možné systémové účinky patrí hyperadrenokorticizmus/Cushingov syndróm, Cushingoidné príznaky, útlm nadobličiek, spomalenie rastu u detí a dospievajúcich, zníženie minerálnej denzity kostí, katarakta, glaukóm, reakcie z precitlivenosti a zriedkavejšie aj rôzne účinky na psychiku a správanie vrátane psychomotorickej hyperaktivity, porúch spánku, úzkosti, depresie a agresivity (najmä u detí). Preto je dôležité titrovať dávku inhalačného kortikosteroidu na najnižšiu účinnú dávku, ktorou je možné astmu účinne zvládnuť (pozri časť 4.8).
Je potrebné zobrať do úvahy systémové nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri zníženej funkcii pečene. To môže mať vplyv na vylučovanie kortikosteroidov spôsobujúc nižší stupeň eliminácie a vyššiu systémovú expozíciu.
Vplyv na rast
Odporúča sa pravidelne kontrolovať telesnú výšku detí, ktoré dostávajú dlhodobú liečbu inhalačnými kortikosteroidmi. Ak sa zaznamená spomalenie rastu, liečba sa má prehodnotiť s cieľom zníženia dávky inhalačného kortikosteroidu, ak je to možné, na najnižšiu účinnú dávku na zvládnutie prejavov astmy. Prínos liečby kortikosteroidmi a možné riziko utlmenia rastu sa musia starostlivo zvážiť. Okrem toho je potrebné zvážiť odporučenie pacienta k pediatrovi špecializujúcemu sa na pľúcne ochorenia. Dlhodobé účinky takéhoto zníženia rastu spojeného s použitím inhalačných kortikosteroidov, vrátane ovplyvnenia konečnej telesnej výšky v dospelosti, nie sú známe. Možnosť „dohnať“ rast po ukončení liečby perorálne inhalovanými kortikosteroidmi sa dostatočne nepreskúmala.
Súbežná liečba
Súbežnej liečbe itrakonazolom, atazanavirom, ketokonazolom, ritonavirom alebo iným silným inhibítorom CYP3A4 (napr. viaceré azolové antimykotiká, inhibítory HIV proteáz a makrolidové antibiotika) je potrebné sa vyhnúť (pozri časť 4.5).
Pacienti začínajúci liečbu kortikosteroidmi
Terapeutický účinok sa obvykle dosiahne počas 10 dní. Pacientom s nadmernou sekréciou hlienu v prieduškách možno navyše na začiatku podať krátkodobú (trvajúcu asi 2 týždne) liečbu perorálnymi kortikosteroidmi.
Poruchy videnia
Poruchy videnia môžu byť hlásené pri systémovom a lokálnom použití kortikosteroidov. Ak sa u pacienta objavia symptómy, ako je rozmazané videnie alebo iné poruchy videnia, pacient má byť odporučený k oftalmológovi na posúdenie možných príčin, medzi ktoré môže patriť sivý zákal, glaukóm alebo zriedkavé ochorenia, ako je napríklad centrálna serózna chorioretinopatia (CSCR), ktoré boli hlásené po použití systémových a lokálnych kortikosteroidov.
Pacienti závislí od steroidov
Pacient má byť v pomerne stabilnej fáze, keď sa mení jeho liečba z perorálne podávaných kortikosteroidov na inhalovaný budezonid. Vysoká dávka budezonidu sa podáva v kombinácii s predtým používaným perorálnym steroidom počas asi 10 dní. Perorálna dávka sa má potom pomaly znižovať (napríklad o 2,5 mg prednizolónu alebo ekvivalentné množstvo iného kortikosteroidu každý mesiac) až na najnižšiu možnú dávku. V mnohých prípadoch je možné úplne nahradiť perorálne podávané steroidy liekom Miflonide Breezhaler. Liečba doplnkovými systémovými kortikosteroidmi alebo liekom Miflonide Breezhaler sa nemá náhle prerušiť, ale má sa vysadiť postupne.
Osobitná opatrnosť je potrebná v prvých niekoľkých mesiacoch po prechode zo systémových kortikosteroidov na budezonid, keď sa u pacienta má zabezpečiť dostatočná nadobličková rezerva na zvládnutie mimoriadnych záťažových situácií, ako je úraz, chirurgický zákrok alebo závažné infekcie. Pravidelne sa majú kontrolovať funkcie osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky. Niektorí pacienti potrebujú za týchto okolností podanie ďalších kortikosteroidov. Odporúča sa, aby pri sebe nosili kartu, ktorá upozorňuje na ich potenciálne závažné ochorenie. Po nahradení systémových kortikosteroidov budezonidom sa môžu prejaviť alergie, ktoré systémové kortikosteroidy predtým potláčali, napr. alergická nádcha alebo ekzém, a u pacientov sa môže vyskytnúť letargia, bolesť svalov alebo kĺbov a niekedy nauzea a vracanie. Tieto alergie sa majú primerane liečiť lokálne podávanými antihistaminikami alebo kortikosteroidmi.
Ďalšie bezpečnostné opatrenia
Počas liečby inhalačnými kortikosteroidmi sa môže objaviť orálna kandidóza. Táto infekcia môže vyžadovať vhodnú antifungálnu liečbu a v niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné ukončenie liečby kortikosteroidmi (pozri časti 4.2 a 4.8).
Môže sa vyskytnúť dysfónia, ale tento nepríjemný stav je reverzibilný a zmizne po prerušení liečby alebo znížení dávky a/alebo šetrení hlasiviek (pozri časť 4.8).
Kapsuly obsahujú laktózu (25 mg/kapsula, obsahuje mliečne bielkoviny). Použitie tohto lieku sa neodporúča u pacientov so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, závažného deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie.
Nesprávny spôsob podania
Boli nahlásené prípady, kedy pacienti namiesto vloženia kapsuly lieku Miflonide Breezhaler do inhalátora omylom kapsuly prehltli. Vo väčšine prípadov sa po prehltnutí nevyskytli s tým spojené nežiaduce účinky. Zdravotnícki pracovníci musia pacientov poučiť o správnom použití inhalátora (pozri časť 4.2 „Spôsob podávania“). Ak u pacienta používajúceho liek Miflonide Breezhaler nedôjde k zlepšeniu dýchania, zdravotnícky pracovník sa ho má spýtať na spôsob používania lieku Miflonide Breezhaler.
4.5 Liekové a iné interakcie
Inhibítory CYP34A
Očakáva sa, že súbežná liečba inhibítormi CYP3A vrátane liekov obsahujúcich kobicistát zvyšuje riziko systémových vedľajších účinkov. Kombinácii sa treba vyhnúť, ak prínos neprevyšuje zvýšené riziko vzniku systémových vedľajších účinkov kortikosteroidov. V takomto prípade treba pacientov sledovať z hľadiska systémových vedľajších účinkov kortikosteroidov.
Hlavná metabolická dráha budezonidu je sprostredkovaná izoenzýmom 3A4 cytochrómu P450 (CYP3A4). Súbežné podávanie známych inhibítorov CYP3A4 (napr. itrakonazolu, atazanaviru, ketokonazolu, ritonaviru, nelfinaviru, amiodarónu, klaritromycínu) inhibuje metabolizmus budezonidu a zvyšuje tak systémovú expozíciu. Súbežnému užívaniu so silnými inhibítormi CYP3A4 je potrebné sa vyhnúť. Ak to nie je možné, časový interval medzi podaním interagujúcich liečiv má byť čo najdlhší a má sa monitorovať funkcia kôry nadobličiek (pozri časti 4.4 a 5.2). Do úvahy pripadá aj zníženie dávky budezonidu.
Obmedzené údaje o uvedenej interakcii pri vysokých dávkach inhalovaného budezonidu (jednotlivá dávka 1000 |Jg) poukazujú na výrazne zvýšené plazmatické koncentrácie (v priemere štvornásobné) pri súčasnom podaní 200 mg itrakonazolu raz denne.
Induktory CYP34A
Súbežné podávanie silných induktorov CYP3A4 (napr. rifampicínu) môže zvýšiť metabolizmus budezonidu a znížiť tak systémovú expozíciu (pozri časť 5.2).
Zvýšené plazmatické koncentrácie kortikosteroidov boli zaznamenané u žien liečených estrogénmi a steroidnými kontraceptívami, žiadny vplyv sa však nepozoroval pri súbežnej liečbe budezonidom spolu s nízkymi dávkami perorálnych kontraceptív.
Pre možné utlmenie funkcie kôry nadobličiek môže poskytnúť test stimulácie ACTH pri diagnostikovaní nedostatočnej funkcie hypofýzy falošné výsledky (nízke hodnoty).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú postačujúce a dobre kontrolované štúdie použitia lieku Miflonide Breezhaler u gravidných žien. Väčšina výsledkov z prospektívnych epidemiologických štúdií a celosvetových údajov získaných po uvedení lieku na trh nepreukázali zvýšené riziko nežiaducich účinkov na plod a novorodenca vyvolaných používaním inhalovaného budezonidu počas gravidity. Pre plod aj matku je dôležitá adekvátna udržiavacia liečba astmy počas gravidity. Tak ako aj pri iných liekoch podávaných počas gravidity, prínos podávania budezonidu pre matku sa má zvážiť vzhľadom na riziká pre plod. Pozri časť 5.3.
Dojčenie
Budezonid prestupuje do materského mlieka. Pri terapeutických dávkach budezonidu sa však nepredpokladá žiadny vplyv na dojča, budezonid možno používať počas dojčenia.
Udržiavacia liečba inhalovaným budezonidom (200 alebo 400 mikrogramov dvakrát denne) u dojčiacich žien s astmou mala za následok zanedbateľnú systémovú expozíciu budezonidu u dojčiat. Vo farmakokinetickej štúdii sa odhadla denná dávka u dojčaťa na 0,3 % dennej dávky matky a priemerná plazmatická koncentrácia u dojčiat sa odhaduje na 1/600 koncentrácii v materskej plazme za predpokladu úplnej biologickej dostupnosti po perorálnom podaní. Koncentrácie budezonidu u dojčiat boli vo všetkých vzorkách pod hodnotou limitu kvantifikácie. Na základe údajov pre inhalovaný budezonid a faktu, že budezonid má lineárnu farmakokinetiku v rozsahu terapeutických dávok pri nazálnom, inhalačnom, perorálnom a rektálnom podaní, je predpokladaná expozícia budezonidu pri uvedených dávkach na dojča nízka.
Fertilita
K dispozícii nie sú žiadne údaje o vplyve budezonidu na fertilitu u ľudí. Nie sú žiadne zvláštne odporúčania pre ženy v plodnom veku. Pozri časť 5.3.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nie sú dostupné údaje o účinku tohto lieku na schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje, ale takýto účinok sa nepovažuje za pravdepodobný.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce reakcie (Tabuľka 1) sa uvádzajú podľa triedy orgánových systémov podľa konvencie MedDRA. V rámci každej triedy orgánových systémov sa uvádzajú nežiaduce účinky podľa frekvencie, najčastejšie ako prvé. V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce reakcie usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti. Výskyt sa definuje ako: veľmi častý (>1/10), častý (>1/100 až <1/10), menej častý (>1/1 000 až <1/100), zriedkavý (>1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavý (< 1/10 000).
Časté: Pneumónia (u pacientov s CHOCHP), orofaryngeálna kandidóza
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: Okamžité a oneskorené reakcie z precitlivenosti, vrátane exantému,
kontaktnej dermatitíty, urtikárie, angioedému, pruritu a anafylaktickej reakcie
Poruchy endokrinného systému
Zriedkavé: Prejavy a príznaky systémového účinku kortikosteroidov, ako je útlm funkcie nadobličiek, Cushingov syndróm, hyperadrenokorticizmus, hypoadrenokorticizmus, spomalenie rastu u detí a dospievajúcich
Psychické poruchy
Menej časté Úzkosť, depresia
Zriedkavé: Nervozita, nepokoj, poruchy správania (prevažne u detí)
Poruchy oka
Menej časté Katarakta, rozmazané videnie
Zriedkavé: Glaukóm
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Časté: Dysfónia, podráždenie hrdla, kašeľ, zachrípnutie
Zriedkavé: Bronchospazmus, vrátane paradoxného bronchospazmu
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé: Podliatiny
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Menej časté Svalový kŕč, tremor
Zriedkavé: Zníženie minerálnej denzity kostí
Akútne predávkovanie: Akútna toxicita budezonidu je nízka. Utlmenie hypotalamo-hypofýzovo-nadobličkovej funkcie je najvýznamnejší škodlivý účinok, ktorý vyvoláva inhalácia veľkého množstva lieku počas krátkej doby. Nie sú potrebné osobitné naliehavé opatrenia. Liečba liekom Miflonide Breezhaler má pokračovať v odporúčanej dávke na zvládnutie astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Iné liečivá na obštrukčné ochorenia dýchacích ciest, inhalanciá, glukokortikoidy, ATC kód: R03B A02
Mechanizmus účinku
Budezonid je kortikosteroid, ktorý má u ľudí výrazný lokálny, ale prakticky žiadny systémový účinok. Podobne ako iné inhalačné glukokortikoidy, budezonid vykazuje farmakologický účinok cez intracelulárne glukokortikoidové receptory. Inhibovaná je tvorba viacerých rôznych cytokínov, chemokínov, enzýmov a adhezívnych molekúl. Keď sa používa ako inhalačný prášok u pacientov, pre ktorých je prospešná liečba kortikosteroidmi, môže zvládnuť astmu spravidla do 10 dní od začiatku liečby. Pravidelné používanie budezonidu zmierňuje chronický zápal v astmatických pľúcach.
Budezonid tak zlepšuje funkciu pľúc, zmierňuje príznaky astmy, znižuje nadmernú reaktivitu priedušiek a bráni exacerbácii astmy.
Pediatrická populácia
Hoci nie sú dostupné osobitné údaje o lieku Miflonide Breezhaler, údaje o inhalovanom budezonide podávanom prostredníctvom iného typu inhalátora deťom vo veku 5–16 rokov sa nespájali so zvýšeným výskytom posteriórnej subkapsulárnej katarakty.
Štúdie budezonidu so zdravými dobrovoľníkmi ukázali účinky na kortizol v plazme a moči závislé od dávky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Množstvo budezonidu, ktoré sa dostane do pľúc, sa rýchlo a úplne absorbuje. Maximálna koncentrácia v plazme sa dosiahne okamžite po podaní. Po korekcii o časť dávky, ktorá zostala v orofaryngu, je absolútna biologická dostupnosť 73 %. Následkom významného presystémového metabolizmu v pečeni je len 10 až 13 % prehltnutej časti inhalovanej dávky biologicky dostupných. Predpokladá sa, že systémová expozícia budezonidu v rámci odporúčaného rozmedzia dávok lieku Miflonide Breezhaler je úmerná dávke, tak ako je to preukázané pri iných inhalačných práškoch budezonidu.
Distribúcia
Väzba budezonidu na bielkoviny plazmy je 85 až 90 % v rozmedzí koncentrácií 1 až 100 nmol. Budezonid sa vo veľkej miere distribuuje do tkanív, jeho distribučný objem v rovnovážnom stave je približne 183 až 301 l. Budezonid prechádza do materského mlieka, v pomere koncentrácií mlieko/plazma 0,46. Odhadovaná denná dávka u dojčiat je 0,3 % dennej dávky použitej matkou, odhadovaná priemerná plazmatická koncentrácia u dojčiat je 1/600 koncentrácie v plazme matky, a to aj pri predpokladanej úplnej perorálnej biologickej dostupnosti u dojčaťa.
V pokusoch na zvieratách boli pozorované vysoké koncentrácie v slezine, lymfatických uzlinách, týme, kôre nadobličiek, pohlavných orgánoch a prieduškách. U myší budezonid prestupuje cez placentárnu bariéru.
Biotransformácia
Budezonid sa nemetabolizuje v pľúcach. Po absorpcii sa premieňa v pečeni na celý rad neaktívnych metabolitov vrátane 6-p-hydroxybudezonidu a 16-a-hydroxyprednizolónu.
Hlavná metabolická dráha budezonidu je sprostredkovaná CYP3A4 a môžu ju ovplyvniť známe inhibítory alebo induktory tohto enzýmu (pozri časť 4.5).
Eliminácia
U dobrovoľníkov, ktorí inhalovali izotopom značený budezonid (pomocou inhalátora na podanie odmeraných dávok), sa približne 32 % uvoľnenej dávky našlo v moči a 15 % dávky v stolici. Budezonid sa po inhalácii nezistil v moči, kde sa našiel 16-alfa-hydroxyprednizolón.
Budezonid vykazuje po intravenóznom podaní vysoký plazmatický klírens (84 l/hod). Polčas eliminácie bol približne 2,8 až 5 hodín.
Starší pacienti
Farmakokinetika budezonidu podávaného ako Miflonide Breezhaler sa neskúmala u starších pacientov. Obmedzené údaje u pacientov starších ako 65 rokov však po perorálnom a intravenóznom podaní budezonidu nenaznačujú významný rozdiel vo farmakokinetike u starších pacientov v porovnaní s bežnou dospelou populáciou.
Pediatrická populácia
Farmakokinetika budezonidu podávaného ako Miflonide Breezhaler sa neskúmala u detí. Údaje s inými inhalačnými prípravkami s budezonidom naznačujú, že klírens (normalizovaný na telesnú hmotnosť) u detí starších ako 3 roky je približne o 50 % vyšší ako u dospelých.
Pacienti s poruchou funkcie pečene
Farmakokinetika inhalovaného budezonidu sa neskúmala u pacientov s poruchou funkcie pečene. U pacientov s cirhózou však bola po perorálnom podaní hlásená systémová dostupnosť budezonidu 2,5-krát vyššia ako u zdravých jedincov. Pri ľahkej poruche funkcie pečene sa zaznamenal malý vplyv na systémovú expozíciu perorálne podaného budezonidu.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Farmakokinetika budezonidu sa neskúmala u pacientov s poruchou funkcie obličiek, nepredpokladá sa ale významný vplyv. Keďže metabolity budezonidu sa však vylučujú močom, zvýšené riziko nežiaducich účinkov spôsobených akumuláciou metabolitov nemožno vylúčiť pri závažnej poruche funkcie obličiek.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxicita po opakovanom podávaní
Predklinické údaje získané na základe toxicity po opakovanom podávaní neodhalili pri predpokladanej terapeutickej dávke žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Mutagenita a karcinogenita
Budezonid nepreukázal žiadne mutagénne vlastnosti v sérii mutagénnych testov in vitro a in vivo.
U potkaních samcov sa po perorálnom podaní dávok budezonidu od 25 mikrogramov/kg/deň zvýšila incidencia nádorov pečene. Tento účinok sa pozoroval aj v následnom sledovaní zahŕňajúcom ďalšie steroidy (prednizolón a triamcinolón) a považuje sa za účinok triedy kortikosteroidov.
Reprodukčná toxicita
U potkanov sa pri inhalačnom podávaní 0,25 ^g/kg nevyskytli teratogénne účinky. Subkutánne podávaný budezonid mal teratogénne účinky pri dávke väčšej alebo rovnej 100 ^g/kg/deň u potkanov a väčšej alebo rovnej 5 ^g/kg/deň u králikov pri hraničných expozíciách u matiek, ktoré zodpovedali približne 2,4-násobku a 0,24-násobku maximálnej inhalovanej dávky 400 ^g/deň u ľudí po prepočítaní na plochu povrchu tela. Budezonid podávaný subkutánne potkanom v štúdii pre-a postnatálneho vývinu nemal žiadne účinky na gravidné potkany alebo ich potomstvo. Tak ako pri iných kortikosteroidoch, aj pri budezonide subkutánne podávanom potkanom sa preukázala teratogenita a fetotoxicita (znížená životaschopnosť mláďat). Fetotoxicita sa zaznamenala aj u králikov (spomalenie rastu a smrť plodov sa pozorovali pri veľkostiach dávok toxických pre matky).
Subkutánne podávaný budezonid nemal u potkanov nepriaznivý účinok na fertilitu.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy
želatína
Farbivo na potlač
šelak
dehydrovaný alkohol
izopropylalkohol
butylalkohol
propylénglykol čistená voda hydroxid amónny hydroxid draselný čierny oxid železitý (E172).
6.2 Inkompatibility
Žiadne.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blister PVC/PVDC/Al obsahujúci 10 tvrdých kapsúl, inhalátor, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka
Miflonide Breezhaler 200:
Jednotlivé balenie: 2×10 alebo 6×10 tvrdých kapsúl a 1 inhalátor
Multibalenie: 120 (2 balenia po 6×10) tvrdých kapsúl a 2 inhalátory.
Multibalenie: 180 (3 balenia po 6×10) tvrdých kapsúl a 3 inhalátory.
Miflonide Breezhaler 400:
Jednotlivé balenie: 2×10 alebo 6×10 tvrdých kapsúl a 1 inhalátor
Multibalenie: 120 (2 balenia po 6×10) tvrdých kapsúl a 2 inhalátory.
Multibalenie: 180 (3 balenia po 6×10) tvrdých kapsúl a 3 inhalátory.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Lekár alebo iný zdravotnícky pracovník má ukázať pacientovi, ako sa používa inhalátor, aby sa zaistilo správne podávanie lieku. Podrobné pokyny na použitie sú uvedené v písomnej informácii pre používateľa.
Je dôležité, aby pacient pochopil, že želatínová kapsula sa príležitostne môže roztrieštiť a malé kúsky želatíny sa po vdýchnutí môžu dostať do úst alebo hrdla. Pacienta je potrebné ubezpečiť, že želatína je neškodná, v ústach zmäkne a možno ju prehltnúť. Pravdepodobnosť roztrieštenia kapsuly sa zníži, keď sa kapsula neprepichne viac ako jedenkrát.
Kapsula sa má vybrať z blistrového balenia až bezprostredne pred použitím.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
Má sa používať inhalátor dodaný pri každom novom predpísaní lieku. Každý inhalátor sa má zlikvidovať po spotrebovaní balenia.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novartis Slovakia s.r.o.
Žižkova 22B
811 02 Bratislava
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Miflonide Breezhaler 200: 56/0368/01-S
Miflonide Breezhaler 400: 56/0369/01-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 8. novembra 2001
Dátum posledného predĺženia registrácie: 20. júla 2007