Súhrnné informácie o lieku - Mitomycin medac 40 mg prášok a rozpúšťadlo na intravezikálny roztok
1. NÁZOV LIEKU
Mitomycin medac 40 mg prášok a rozpúšťadlo na intravezikálny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna injekčná liekovka Mitomycinu medac obsahuje 40 mg mitomycínu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Prášok a rozpúšťadlo na intravezikálny roztok
Prášok: Sivý až sivomodrý prášok alebo koláč.
Rozpúšťadlo: Číry a bezfarebný roztok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Mitomycin medac je indikovaný na intravezikálne podanie na prevenciu relapsu dospelým pacientom s povrchovým karcinómom močového mechúra po transuretrálnej resekcii.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Mitomycin medac musia podávať lekári, ktorí majú skúsenosti s touto liečbou, iba keď je to jednoznačne indikované.
Mitomycin medac je po rekonštitúcii určený na intravezikálne podávanie.
Dávkovanie
Existuje mnoho liečebných režimov intravezikálneho podávania mitomycínu, ktoré sa líšia použitou dávkou mitomycínu, frekvenciou instilácie a trvaním liečby.
Ak nie je upresnené inak, dávkovanie mitomycínu je 40 mg mitomycínu instilovaného do močového mechúra raz týždenne. Tiež možno použiť liečebné režimy s instiláciou každé 2 týždne, každý mesiac alebo každé 3 mesiace.
Špecialista by mal rozhodnúť o optimálnom liečebnom režime, frekvencii a trvaní liečby u každého pacienta individuálne.
Hodnota pH moču má byť vyššia ako 6.
Osobitné populácie
Dávka sa musí znížiť u pacientov, ktorí v minulosti prešli extenzívnou liečbou cytostatikami, v prípade myelosupresie alebo u starších pacientov.
K dispozícii je nedostatočné množstvo údajov z klinických štúdií skúmajúcich použitie mitomycínu u pacientov vo veku >65 rokov.
Tento liek sa nemá používať u pacientov s poškodením funkcie obličiek (pozri časť 4.3).
Tento liek sa neodporúča používať u pacientov s poškodením funkcie pečene, keďže pre túto skupinu pacientov nie sú k dispozícii údaje o účinnosti a bezpečnosti.
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť mitomycínu u detí neboli stanovené.
K dispozícii nie sú žiadne údaje.
Spôsob podávania
Mitomycin medac je po rozpustení určený na intravezikálnu instiláciu.
Pokyny na rekonštitúciu a riedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Dojčenie
Perforácia steny močového mechúra
Cystitída
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Kvôli toxickým účinkom mitomycínu na kostnú dreň iné modality myelotoxickej liečby (najmä iné cytostatiká, žiarenie) treba podávať s osobitnou opatrnosťou, za účelom minimalizácie rizika aditívnej myelosupresie.
Dlhodobá liečba môže viesť ku kumulatívnemu toxickému účinku na kostnú dreň. Útlm kostnej drene sa môže prejaviť iba s oneskorením; k najvýraznejšiemu prejavu dochádza po 4 –6 týždňoch, akumuláciou po predĺženom používaní, a preto si často vyžaduje individuálnu úpravu dávkovania.
Starší pacienti často majú zníženú fyziologickú funkciu, útlm kostnej drene, ktoré môžu mať predĺžené trvanie, takže u tejto populácie podávajte mitomycín zvlášť opatrne a zároveň dôkladne sledujte pacientov stav.
Mitomycín je mutagénna a potenciálne karcinogénna látka pre ľudí. Treba sa vyhýbať kontaktu s pokožkou a sliznicami.
-
V prípade pľúcnych príznakov, ktoré nemožno pripísať základnému ochoreniu, liečbu treba okamžite zastaviť. Pľúcna toxicita sa dá dobre liečiť steroidmi.
-
V dávkach > 30 mg mitomycínu/m2 telesného povrchu bola pozorovaná mikroangiopaticko-hemolytická anémia. Odporúča sa pozorné sledovanie funkcie obličiek.
Nové poznatky nasvedčujú, že môže byť vhodný liečebný cyklus na odstránenie imunitných komplexov, o ktorých sa zdá, že pri nástupe príznakov hrajú významnú úlohu prostredníctvom stafylokokového proteínu A.
U pacientov súčasne liečených inými antineoplastikami bol hlásený výskyt akútnej leukémie (v niektorých prípadoch po preleukemickej fáze) a myelodysplastického syndrómu.
4.5 Liekové a iné interakcie
Možné sú myelotoxické interakcie s inými liečebnými modalitami toxickými pre kostnú dreň (najmä inými cytotoxickými liekmi, žiarením).
Kombinácia s vinka alkaloidmi alebo bleomycínom môže zvýšiť pľúcnu toxicitu.
Zvýšené riziko hemolyticko-uremického syndrómu bolo hlásené u pacientov dostávajúcich súčasne mitomycín a 5-fluórouracil alebo tamoxifen.
Pri pokusoch na zvieratách viedlo podanie pyridoxínium chloridu (vitamínu B6) k strate účinku mitomycínu.
V spojení s liečbou mitomycínom sa nemá očkovať žiadnymi živými vakcínami, keďže to môže viesť k zvýšenému riziku infekcie živou vakcínou.
Mitomycín môže zosilniť kardiotoxicitu doxorubicínu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii údaje o použití mitomycínu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Mitomycín má mutagénny, teratogénny a karcinogénny účinok a preto môže narušiť vývoj embrya.
Žena nesmie otehotnieť počas liečby mitomycínom. V prípade otehotnenia počas liečby musí byť poskytnuté genetické poradenstvo.
Dojčenie
Predpokladá sa, že sa mitomycín vylučuje do materského mlieka. Vzhľadom k svojím dokázaným mutagénnym, teratogénnym a karcinogénnym účinkom, počas liečby mitomycínom sa dojčenie musí prerušiť (pozri časť 4.3).
Fertilita
Pohlavne zrelí pacienti by mali podniknúť antikoncepčné opatrenia alebo pohlavne abstinovať počas chemoterapie a počas 6 mesiacov po jej ukončení.
Mitomycín je genotoxický. Mužom liečeným mitomycínom sa preto odporúča nesplodiť dieťa počas liečby a do 6 mesiacov po jej ukončení, a poradiť sa o konzervácii spermy pred začiatkom liečby, vzhľadom k možnosti ireverzibilnej neplodnosti spôsobenej liečbou mitomycínom.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
I v prípade keď sa používa podľa návodu, tento liek môže spôsobiť nauzeu a vracanie a tým zhoršiť reakčný čas do takej miery, že sa zníži schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje. Toto platí ešte viac v spojení s alkoholom.
4.8 Nežiaduce účinky
Prehľad nežiaducich účinkov je uvedený nižšie podľa triedy orgánových systémov a frekvencie výskytu. Frekvencie výskytu uvedené nižšie sú definované ako:
Veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé
(> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) alebo neznáme (z dostupných údajov).
Nežiaduce reakcie môžu byť výsledkom podania roztoku na intravezikálnu instiláciu, alebo hlbokej resekcie.
Najčastejším nežiaducim účinkom intravezikálne podaného mitomycínu sú kožné alergické reakcie vo forme miestneho exantému (napr. kontaktná dermatitída, tiež vo forme dlaňového alebo chodidlového erytému) a cystitída.
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Časté Alergické kožné vyrážky, kontaktná dermatitída, palmárno-plantárny erytém, svrbenie Zriedkavé Generalizovaný exantém |
Poruchy obličiek a močových ciest | Časté Cystitída (možno hemoragická), dyzúria, noktúria, polakizúria, hematúria, miestne podráždenie steny močového mechúra Veľmi zriedkavé alebo neznáme Nekrotizujúca cystitída, alergická (eozinofilná) cystitída, stenóza eferentnej časti močových ciest, znížená kapacita močového mechúra, zvápenatenie steny močového mechúra, fibróza steny močového mechúra, perforácia močového mechúra |
Ak dôjde k cystitíde, treba podať symptomatickú liečbu miestnymi protizápalovými liekmi a analgetikami. Vo väčšine prípadov možno s liečbou mitomycínom pokračovať, ak je nutné zníženými dávkami. Boli hlásené ojedinelé prípady alergickej (eozinofilnej) cystitídy, ktoré si vynútili prerušenie liečby.
Po intravezikálnom podaní sa do systémového obehu dostane len malé množstvo mitomycínu. Napriek tomu boli vo veľmi zriedkavých prípadoch hlásené nasledovné systémové nežiaduce účinky:
Možné systémové nežiaduce účinky, ku ktorým dochádza veľmi zriedkavo po intravezikálnom
podaní | |
Poruchy krvi a lymfatického systému | Leukocytopénia, trombocytopénia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Intersticiálna choroba pľúc |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Nauzea, vracanie, hnačka |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Zvýšená hladina transamináz |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Aloplécia |
Poruchy obličiek a močových ciest | Porucha funkcie obličiek |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Horúčka |
Možné vedľajšie účinky počas systémovej liečby
Najčastejšími vedľajšími účinkami mitomycínu podaného systémovo sú gastrointestinálne príznaky ako nauzea a vracanie, a útlm kostnej drene s leukopéniou a prevažne dominantnou trombocytopéniou. K takémuto útlmu kostnej drene dochádza až u 65 % pacientov.
Až u 10 % pacientov sa musí počítať so závažnou orgánovou toxicitou vo forme intersticiálneho zápalu pľúc alebo nefrotoxicity.
Mitomycín je potenciálne hepatotoxický.
Poruchy krvi a lymfatického systému | Veľmi časté Útlm kostnej drene, leukopénia, trombocytopénia Zriedkavé Život ohrozujúca infekcia, sepsa, hemolytická anémia |
Poruchy imunitného systému | Veľmi zriedkavé Ťažká alergická reakcia |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | Zriedkavé Zlyhanie srdca po predchádzajúcej liečbe antracyklínmi |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Časté Intersticiálny zápal pľúc, dyspnoe, kašeľ, dýchavičnosť Zriedkavé Pľúcna hypertenzia, pľúcna venookluzívna choroba |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Veľmi časté Nauzea, vracanie Menej časté Mukozitída, stomatitída, hnačka, anorexia |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Zriedkavé Porucha funkcie pečene, zvýšené hladiny transamináz, žltačka, venookluzívna choroba pečene |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Časté Exantém, alergické kožné vyrážky, kontaktná dermatitída, palmárno-plantárny erytém Menej časté Aloplécia Zriedkavé Generalizovaný exantém |
Poruchy obličiek a močových ciest | Časté Porucha funkcie obličiek, zvýšenie hladiny sérového kreatinínu, glomerulopatia, nefrotoxicita Zriedkavé Hemolyticko-uremický syndróm (HUS; často fatálny), mikroangiopaticko-hemolytická anémia (MAHA syndróm) |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Časté Po extravazácii: Celulitída, nekróza tkaniva Menej časté Horúčka |
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
-
V prípade predávkovania sa musí počítať so závažnou myelotoxicitou alebo dokonca s myeloftízou, ktorej plne rozvinutý klinický účinok sa dostaví iba po približne 2 týždňoch.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Cytostatiká, cytotoxické antibiotiká a podobné liečivá, iné cytotoxické antibiotiká, ATC kód: L01DC03
Antibiotikum mitomycín je cytostatický liek zo skupiny alkylačných látok.
Mitomycín je antibiotikum s antineoplastickým účinkom, izolované zo Streptomyces caespitosus. Nachádza sa v inaktívnej forme. K aktivácii na trifunkčnú alkylačnú látku dochádza rýchlo buď pri fyziologickej hodnote pH v prítomnosti NADPH v sére, alebo intracelulárne, prakticky vo všetkých telesných bunkách s výnimkou mozgu, keďže mitomycín neprekonáva hematoencefalickú bariéru. Všetky tri alkylačné radikály pochádzajú z chinónovej, aziridínovej a uretánovej skupiny. Mechanizmus účinku sa zakladá prevažne na alkylácii DNA (v menšej miere RNA), so zodpovedajúcou inhibíciou syntézy DNA. Stupeň poškodenia DNA koreluje s klinickým účinkom a je nižší u rezistentných buniek ako u citlivých buniek. Ako aj v u iných alkylačných látok, proliferujúce bunky sú poškodené do väčšej miery ako tie, ktoré sú v kľudovej fáze (G0) bunkového cyklu. Dodatočne sa uvoľňujú voľné peroxidové radikály, najmä v prípade vyšších dávok, čo vedie k zlomom v DNA. Uvoľňovanie peroxidových radikálov je spojené s orgánovo špecifickou kombináciou vedľajších účinkov.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po intravenóznom podaní 10–20 mg/m2 mitomycínu boli zistené maximálne plazmatické hladiny 0,4
-
3,2 ^g/ml. Biologický polčas je krátky, trvá od 40 do 50 minút. Hladina v sére klesá biexponenciálne, strmo počas prvých 45 minút a potom pomalšie.
Po približne 3 hodinách sú hladiny v sére obyčajne pod detekčným limitom. Hlavným miestom metabolizmu a eliminácie je pečeň. V súlade s tým boli zistené vysoké koncentrácie mitomycínu v žlčníku. Vylučovanie obličkami hrá iba malú úlohu v rámci eliminácie.
Počas intravezikálnej liečby sa mitomycín absorbuje iba v bezvýznamných dávkach. Napriek tomu nemožno úplne vylúčiť systémový účinok.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
-
V štúdiách na zvieratách mal mitomycín toxický účinok na všetky proliferujúce tkanivá, predovšetkým na bunky kostnej drene a gastrointestinálnej sliznice, a spermatogenéza bola inhibovaná.
Mitomycín má mutagénne, karcinogénne a teratogénne vlastnosti, ktoré sa dajú preukázať na vhodných experimentálnych modeloch.
Ak sa podá mimo žily, alebo v prípade extravazácie do okolitého tkaniva, mitomycín spôsobuje závažnú nekrózu.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Prášok na roztok na intravezikálne použitie: Močovina
Rozpúšťadlo pre intravezikálny roztok: Chlorid sodný a voda na injekciu.
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
Mitomycin medac, injekčné liekovky so 40 mg mitomycínu a instilačnou súpravou
9 mesiacov
Z chemického a fyzikálneho hľadiska by sa mal rekonštituovaný liek použiť do 24 hodín.
Z mikrobiologického hľadiska, ak metóda otvárania/rekonštitúcie/riedenia nezabraňuje riziku mikrobiálnej kontaminácie, liek treba použiť okamžite.
Ak sa nepoužije okamžite, doba a podmienky uchovávania počas používania sú zodpovednosťou používateľa.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C. Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Mitomycin medac sa nachádza v injekčnej liekovke z priesvitného skla (typ I) s brómbutylovou gumovou zátkou potiahnutou fluoropolymérom a s hliníkovým odklápacím uzáverom.
Balenia s 1 injekčnou liekovkou (50 ml), 1 PVC vreckom s objemom 40 ml obsahujúcim 0,9 % roztok chloridu sodného, katétrami
Balenia so 4 injekčnými liekovkami (50 ml), 4 PVC vreckami s objemom 40 ml obsahujúcimi 0,9 % roztok chloridu sodného, katétrami
Balenia s 5 injekčnými liekovkami (50 ml), 5 PVC vreckami s objemom 40 ml obsahujúcimi 0,9 % roztok chloridu sodného, katétrami
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Rozpusťte obsah jednej injekčnej liekovky Mitomycinu medac (zodpovedajúce 40 mg mitomycínu) v 40 ml sterilného 0,9 % roztoku chloridu sodného. Obsah injekčnej liekovky sa musí rozpustiť a vytvoriť modrofialový číry roztok do 2 minút.
Môžu sa použiť iba číre roztoky.
Obsah injekčných liekoviek je určený iba na jedno použitie/jeden vstup. Nepoužitý roztok sa musí zlikvidovať.
Chráňte rekonštituovaný roztok pred svetlom.
Mitomycin medac sa nesmie používať v zmiešaných injekciách. Iné injekčné alebo infúzne roztoky sa musia podávať osobitne.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
Návod na použitie rozpúšťadla na intravezikálny roztok (instilačná súprava)
Obr. 1 – 7:
(1)
Roztrhnite ochranný kryt, ale neodstráňte ho úplne! Toto ochráni špičku instilačného zariadenia pred kontamináciou až do poslednej chvíle.
(2)
Odstráňte viečka z injekčnej liekovky a z instilačného zariadenia. Umiestnite po ruke vrecko na odpadky.
(3)
Držiac injekčnú liekovku vo zvislej polohe, silno ju zatlačte na adaptér instilačného zariadenia a otočte raz alebo dvakrát.
(4)
Držiac trubicu (nie injekčnú liekovku) pevne vo zvislej polohe, odlomte horný ventil ohýbaním dozadu a dopredu.
(5)
Načerpajte tekutinu do injekčnej liekovky, ale nenaplňte ju úplne.
(6)
Prevráťte celé zariadenie. Držte injekčnú liekovku smerom hore a načerpajte do nej vzduch. Nasajte rozpustený mitomycín do instilačného zariadenia. Neodstraňujte injekčnú liekovku.
Držte instilačné zariadenie vo zvislej polohe. Teraz úplne odstráňte ochranný kryt. Pripojte katéter na zariadenie. Teraz odlomte tesniaci mechanizmus v trubicovej časti ohýbaním dozadu a dopredu a instilujte roztok. Po ukončení instilácie uvoľnite katéter pretlačením vzduchu. Nechajte vrecko rozpúšťadla scvrknuté a umiestnite ho s katétrom do vrecka na odpadky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
medac Gesellschaft fur klinische Spezialpräparate mbH
Theaterstr. 6
22880 Wedel
Nemecko
Tel.: +49 4103 8006–0
Fax: +49 4103 8006–100
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)
44/0271/16-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: