Súhrnné informácie o lieku - MODAFEN
1. NÁZOV LIEKU
MODAFEN
200 mg/30 mg filmom obalené tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna filmom obalená tableta obsahuje 200 mg ibuprofénu a 30 mg pseudoefedríniumchloridu.
Pomocná látka so známym účinkom: monohydrát laktózy
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Filmom obalená tableta.
Biele až takmer biele okrúhle bikonvexné filmom obalené tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liek je určený na krátkodobú symptomatickú liečbu počiatočných štádií akútnych infekčných ochorení horných dýchacích ciest s prejavmi akútnej nádchy, akútneho zápalu nosohltana, akútneho zápalu hltana, akútneho katarového zápalu Eustachovej trubice, kde sa uplatňuje kombinácia dekongesčného, analgetického a antipyretického účinku.
Liek je indikovaný dospelým a dospievajúcim od 12 rokov.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dávkovanie je zvyčajne 1 až 2 filmom obalené tablety 3-krát denne počas trvania príznakov -zvyčajne 3–5 dní. Maximálna dávka je 6 tabliet počas 24 hodín.
Nežiaduce účinky možno minimalizovať podávaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej potrebnej doby na kontrolu príznakov (pozri časť 4.4).
Ak sa dospelý do 3 až 5 dní nebude cítiť lepšie, alebo sa bude cítiť horšie, je potrebné sa poradiť s lekárom. Ak je tento liek potrebné podávať dospievajúcim (od 12 rokov do 18 rokov) viac ako 3 dni alebo sa príznaky ochorenia zhoršujú, je potrebné poradiť sa s lekárom.
Spôsob podávania
Tablety sa podávajú najlepšie s malým množstvom potravy alebo sa zapíjajú mliekom, prehĺtajú sa celé, nerozhryznuté.
4.3 Kontraindikácie
-
– Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
-
– Precitlivenosť na kyselinu acetylsalicylovú a iné nesteroidové antireumatiká.
-
– Gastrointestinálne krvácanie alebo perforácia súvisiaca s liečbou NSAID v anamnéze, aktívny alebo rekurentný peptický vred/krvácanie v anamnéze (dva alebo viac prípadov potvrdených vredov alebo krvácanie), poruchy hemokoagulácie a hemopoézy.
-
– Hypertenzia, ICHS, srdcová insuficiencia, kardiomyopatia, závažné srdcové zlyhanie (trieda IV NYHA), diabetes mellitus, hypertyreóza, epilepsia, liečba antidepresívami, glaukóm.
-
– Gravidita a laktácia.
-
– Súbežné podávanie iných sympatomimetík, tricyklických antidepresív a inhibítorov MAO.
Liek nie je vhodný pre deti do 12 rokov.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
MODAFEN sa nesmie užívať súbežne s inými NSAID vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2.
Nežiaduce účinky sa môžu minimalizovať použitím najmenšej účinnej dávky počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na kontrolu symptómov (pozri GI a kardiovaskulárne riziko nižšie).
Starší pacienti
Starší pacienti majú zvýšenú frekvenciu nežiaducich účinkov spôsobených NSAID, zvlášť gastrointestinálneho krvácania a perforácie, ktoré môžu byť aj smrteľné (pozri časť 4.2). Gastrointestinálne krvácanie, ulcerácia a perforácia: GIT krvácanie, ulcerácia alebo perforácia, ktoré môžu byť smrteľné, sú zaznamenané u všetkých NSAID a môžu vzniknúť kedykoľvek počas liečby, s alebo bez predchádzajúcich varovných príznakov či predchádzajúcej anamnézy závažných gastrointestinálnych stavov. Riziko vzniku gastrointestinálneho krvácania, ulcerácie či perforácie sa zvyšuje so stúpajúcou dávkou NSAID, u pacientov s anamnézou vredovej choroby, predovšetkým, pokiaľ bola vredová choroba komplikovaná krvácaním alebo perforáciou (pozri časť 4.3) a u starších pacientov. U týchto pacientov sa má liečba začať čo najnižšou možnou dávkou. U týchto pacientov a tiež u pacientov vyžadujúcich súčasnú liečbu nízkymi dávkami kyseliny acetylsalicylovej alebo iných látok zvyšujúcich gastrointestinálne riziko sa má zvážiť podanie protektívnej liečby (napr. misoprostolom alebo inhibítormi protónovej pumpy) (pozri časť 4.5).
Pacienti s anamnézou GIT toxicity, predovšetkým starší pacienti, by mali byť poučení, aby hlásili akékoľvek nezvyčajné abdominálne príznaky (predovšetkým gastrointestinálne krvácanie) a to zvlášť v začiatočných štádiách liečby.
Zvýšená opatrnosť je nevyhnutná u pacientov užívajúcich súbežne lieky zvyšujúce riziko vzniku ulcerácie alebo krvácanie, ako sú perorálne kortikosteroidy, antikoagulanciá ako warfarín, selektívne inhibítory vychytávanie sérotonínu alebo doštičkové inhibítory ako je kyselina acetylsalicylová (pozri časť 4.5).
Pokiaľ sa u pacienta liečeného MODAFENOM objaví gastrointestinálne krvácanie alebo ulcerácia, musí sa liek vysadiť.
NSAID sa majú podávať opatrne u pacientov s anamnézou gastrointestinálneho ochorenia (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), pretože by mohlo dôjsť k exacerbácii týchto chorôb (pozri časť 4.8). Pred začatím liečby u pacientov s hypertenziou a/alebo zlyhávaním srdca je potrebná opatrnosť (konzultácia s lekárom alebo lekárnikom), pretože v súvislosti s liečbou NSAID boli hlásené retencia tekutín, hypertenzia a edémy.
Kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne účinky
Klinické štúdie naznačili, že užívanie ibuprofenu, najmä vo vysokých dávkach (2 400 mg denne) môže byť spojené s malým zvýšeným rizikom arteriálnych trombotických udalostí (napríklad infarkt myokardu alebo mozgová príhoda). Epidemiologické štúdie celkovo nenaznačujú, že by nízke dávky ibuprofenu (napr. 1 200 mg denne) boli spojené so zvýšeným rizikom arteriálnych trombotických udalostí.
Pacienti s nekontrolovanou hypertenziou, kongestívnym zlyhaním srdca (triedy II – III NYHA), diagnostikovaným ischemickým ochorením srdca, ochorením periférnych artérií
a cerebrovaskulárnym ochorením majú byť liečení ibuprofenom len po dôkladnom zvážení a nemajú sa používať vysoké dávky (2 400 mg denne).
Pred začatím dlhodobej liečby pacientov s rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych udalostí (napr. hypertenzia, hyperlipidémia, diabetes mellitus, fajčenie) je potrebné dôsledné zváženie, najmä v prípade, že sú potrebné vysoké dávky ibuprofenu (2 400 mg denne).
-
V súvislosti s liečbou NSAID boli veľmi zriedkavo hlásené závažné kožné reakcie, niektoré z nich smrteľné, vrátane exfoliatívnej dermatitídy, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy. Zdá sa, že najvyššie riziko vzniku týchto reakcií je na začiatku liečby, väčšina z nich sa objavila počas prvého mesiaca liečby. MODAFEN sa má byť vysadený pri prvom objavení vyrážky, mukóznych lézií a/alebo iných znakov precitlivenosti.
Opatrnosť je potrebná pri precitlivenosti na kyselinu acetylsalicylovú a iné nesteroidové antiflogistiká, prejavujúce sa ako astma, urtikária a iné alergické reakcie.
Ak sa objavia nežiaduce účinky ako poruchy vízusu, ďalej nezreteľné videnie, skotómy, poruchy farbocitu, liečbu treba prerušiť.
Zvýšená opatrnosť je potrebná pri systémovom lupus erytematosus a iných ochoreniach spojivového tkaniva, kachexii, pri ťažšej poruche obličiek, pečene a u astmatikov.
Existujú dôkazy o tom, že inhibítory cyklooxygenázy/syntézy prostaglandínov môžu ovplyvniť ovuláciu, a tým znížiť plodnosť žien. Preto sa ženám, ktoré plánujú otehotnieť alebo majú s otehotnením problémy, neodporúča MODAFEN užívať. Tieto účinky po ukončení liečby vymiznú.
Pediatrická populácia
Liek nie je vhodný pre deti do 12 rokov.
Existuje riziko poruchy funkcie obličiek u dehydratovaných detí a dospievajúcich.
-
V priebehu liečby nie je vhodné piť alkoholické nápoje.
Pseudoefedrín a jeho hlavný metabolit norpseudoefedrín sú uvedené na zozname látok zakázaných pre športovcov (doping).
Liek obsahuje monohydrát laktózy.
Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Pri súbežnom podávaní MODAFENU (najmä vo vysokých dávkach) a antikoagulancií kumarínového typu (napr. warfarín) dochádza k predĺženiu protrombínového času a zvýšenému riziku krvácania.
Antiagregačné lieky a SSRI (inhibítory spätného vychytávania sérotonínu) zvyšujú riziko gastrointestinálneho krvácania pri súbežnom podávaní.
Fenobarbital zrýchľuje metabolizáciu ibuprofenu.
Ibuprofén zvyšuje plazmatické hladiny lítia, digoxínu a fenytoínu, zvyšuje toxicitu metotrexátu a baklofénu.
Súbežné podanie glukokortikoidov alebo ďalších nesteroidových antireumatík zvyšuje riziko krvácania do GIT a riziko vzniku vredovej choroby.
Ibuprofén znižuje urikozúrický účinok probenecidu a sulfínpyrazónu. Je možné zníženie účinku diuretík a antihypertenzív.
Súbežné podanie káliumšetriacich diuretík môže viesť k hyperkaliémii.
Počas liečby MODAFENOM je potrebné vyhnúť sa súčasnému podávaniu iných sympatomimetík, tricyklických antidepresív a inhibítorov MAO (vrátane prvých 14 dní po ukončení ich podávania).
Kyselina acetylsalicylová
Súčasné podávanie ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej sa neodporúča z dôvodu možných zvýšených nežiaducich udalostí.
Experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofén môže pri súčasnom dávkovaní kompetitívne inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu trombocytov. Hoci existujú nejasnosti s ohľadom na extrapoláciu týchto údajov na klinickú situáciu, nedá sa vylúčiť možnosť, že pravidelné, dlhodobé používanie ibuprofenu môže znížiť kardioprotektívny účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej. V prípade príležitostného používania ibuprofenu sa žiaden klinicky relevantný účinok nepovažuje za pravdepodobný (pozri časť 5.1).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
MODAFEN je kontraindikovaný počas gravidity a laktácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Liek môže u citlivých osôb vyvolať závraty, a tak nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť.
4.8 Nežiaduce účinky
MODAFEN môže spôsobiť nasledujúce nežiaduce účinky (rozdelené do skupín podľa terminológie MedDRA s uvedením frekvencie výskytu: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov).
MedDRA triedy orgánových systémov | Frekvencia | Typ nežiaduceho účinku |
Poruchy krvi a lymfatického systému | zriedkavé | poruchy krvotvorby (neutropénia, agranulocytóza, aplastická alebo hemolytická anémia, trombocytopénia) |
Poruchy imunitného systému | zriedkavé | hypersenzitívna reakcia (horúčka, vyrážka, hepatotoxicita) |
Poruchy metabolizmu a výživy | veľmi zriedkavé | retencia sodíka a tekutín |
Psychické poruchy | veľmi zriedkavé | nespavosť, depresia, emočná labilita |
Poruchy nervového systému | menej časté | závraty, bolesti hlavy |
zriedkavé | aseptická meningitída (zvlášť u pacientov so systémovým lupus erytematosus a pri niektorých kolagenózach) | |
Poruchy oka | zriedkavé | poruchy videnia, poruchy percepcie farieb, toxická amblyopia |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | zriedkavé | kardiálne zlyhávanie |
veľmi zriedkavé | palpitácia | |
Poruchy ciev | veľmi zriedkavé | hypertenzia, hypotenzia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | zriedkavé | bronchospazmus (predovšetkým u astmatikov) |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | veľmi časté | nauzea, vracanie, bolesti v epigastriu, pálenie záhy, hnačka, obstipácia, nadúvanie |
zriedkavé | gastritída, žalúdočný vred, duodenálny vred, krvácanie z GIT-u (meléna, hemateméza), perforácia gastrointestinálneho traktu, pankreatitída | |
veľmi zriedkavé | ulcerózna stomatitída, exacerbácia Crohnovej choroby, exacerbácia ulceróznej kolitídy | |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | veľmi zriedkavé | bulózna reakcia vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy |
Poruchy obličiek a močových ciest | veľmi zriedkavé | cystitída, hematúria, poruchy obličkových funkcií |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | zriedkavé | edémy |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | zriedkavé | poruchy pečeňových funkcií (zvyčajne reverzibilné) |
Medzi nežiaducimi účinkami sú gastrointestinálne nežiaduce účinky najčastejšie. Môže sa vyskytnúť žalúdočný vred, perforácia alebo GIT krvácanie, ktoré môžu byť fatálne.
V súvislosti s terapiou NSAID boli hlásené edémy, hypertenzia a zlyhávanie srdca.
Klinické štúdie naznačili, že používanie ibuprofenu, najmä vo vysokých dávkach (2 400 mg denne) môže byť spojené s malým zvýšeným rizikom arteriálnych trombotických udalostí (napríklad infarkt myokardu alebo mozgová príhoda) (pozri časť 4.4).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Ibuprofén v dávke nad 400 mg/kg telesnej hmotnosti môže spôsobiť závažnú intoxikáciu: môžu vzniknúť poruchy CNS – bolesti hlavy, závraty, nystagmus, kŕče, ktoré sa môžu vystupňovať až do bezvedomia. Ďalej sa môžu objaviť bolesti brucha, nevoľnosť, dávenie. V závažných prípadoch môže dôjsť k hypotenzii, acidóze, zástave dychu a cyanóze.
Pri predávkovaní pseudoefedrínu hrozí možnosť hypertenznej krízy.
Terapia akútneho predávkovania: čo najskôr uskutočniť výplach žalúdka s podaním aktívneho uhlia a preháňadla alebo vyvolať dáviaci reflex. Terapia je podporná a symptomatická – kontrola a úprava bilancie tekutín a elektrolytov, udržiavanie respiračných a kardiovaskulárnych funkcií, pri kŕčoch sa môže podať diazepam, pri zmenách krvného tlaku je liečba symptomatická.
Forsírovaná diuréza a hemodialýza sa ukázali ako neúčinné, o hemoperfúzii nie sú údaje.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antiflogistiká a antireumatiká, deriváty kyseliny propiónovej, ATC kód: M01AE51
Účinok MODAFENU je daný kombináciou účinkov ibuprofenu a pseudoefedrínu.
Ibuprofen, derivát kyseliny propiónovej je nesteroidové antireumatikum s dobrým analgetickým, protizápalovým a antipyretickým účinkom. V nižších dávkach pôsobí analgeticky, vo vyšších protizápalovo. Protizápalový účinok je daný inhibíciou cyklooxygenázy s nasledovnou inhibíciou biosyntézy prostaglandínov. Znižuje citlivosť ciev na bradykinín a histamín, ovplyvňuje produkciu lymfokínov v T-lymfocytoch a potláča vazodilatáciu, tlmí agregáciu krvných doštičiek a vyznačuje sa dobrou gastrointestinálnou znášanlivosťou.
Doba nástupu analgetického účinku je 1/2 hodiny po perorálnom podaní, maximálny antipyretický účinok sa dosiahne po 2 – 4 hodinách. Antipyretický a analgetický účinok trvá podľa veľkosti dávky zvyčajne 4 – 6 hodín po perorálnom podaní.
Experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofén môže pri súčasnom dávkovaní kompetitívne inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu trombocytov.
Niektoré farmakodynamické štúdie preukázali, že pri jednej dávke ibuprofenu 400 mg užitého v priebehu 8 hodín pred alebo v priebehu 30 minút po užití dávky kyseliny acetylsalicylovej s okamžitým uvoľňovaním (81 mg) došlo k zníženému účinku ASA na tvorbu tromboxanu alebo agregáciu trombocytov.
Hoci existujú nejasnosti s ohľadom na extrapoláciu týchto údajov na klinickú situáciu, nedá sa vylúčiť možnosť, že pravidelné, dlhodobé používanie ibuprofenu môže znížiť kardioprotektívny účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej. V prípade príležitostného používania ibuprofenu sa žiaden klinicky relevantný účinok nepovažuje za pravdepodobný (pozri časť 4.5).
Pseudoefedrín je sympatomimetikum, ktoré pôsobí dekongesciu hyperemických slizníc bez výrazných iných efedrínových účinkov (tachykardia, eufória). Je to D(+) stereoizomér efedrínu s účinkami vazokonštrikčnými, bronchodilatačnými a dekongesčným účinkom na hyperemické sliznice horných dýchacích ciest s malým a nevýznamným ovplyvnením krvného tlaku a CNS. Dekongescenčný účinok nastupuje po asi 30 minútach po perorálnom podaní a trvá asi 4 hodiny.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Ibuprofén sa po perorálnom podaní rýchlo a dobre vstrebáva, vrchol plazmatickej koncentrácie dosahuje už po 45 minútach, pri podaní s jedlom cca po 3 hodinách. Ibuprofén sa viaže na plazmatické bielkoviny, ale väzba je reverzibilná. Pomerne rýchlo sa metabolizuje v pečeni a vylučuje močom, najmä vo forme metabolitov a ich konjugátov, menšia časť sa vylučuje žlčou do stolice. Biologický polčas má asi 2 hodiny. Pri znížení vylučovania môže dôjsť ku kumulácii lieku v organizme. Exkrécia ibuprofenu sa ukončí po 24 hodinách po podaní poslednej dávky. Biologická dostupnosť je prítomnosťou stravy alterovaná minimálne. Ibuprofén prestupuje cez placentárnu bariéru, vylučuje sa do materského mlieka v množstve menšom ako 1 mikrogram/ml.
Pseudoefedrín sa rýchlo resorbuje v GIT, preniká do materského mlieka a vylučuje sa prevažne obličkami. Cca 70 – 90 % sa vylučuje nezmenených močom, 1 – 6 % sa vylučuje ako aktívny metabolit norpseudoefedrín, eliminačný polčas je 9 – 16 hodín. Antacidá (napr. hydroxid hlinitý) zvyšujú vstrebávanie po podaní per os (kaolín ho naopak znižuje), alkalizácia moču zníži jeho vylučovanie do moču.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Ibuprofén:
Akútna toxicita: LD50 u myši p. o. 800 mg/kg a 320 mg/kg intraperitoneálne,
LD50 u potkana p. o. 1 600 mg/kg a 1 300 mg/kg subkutánne.
U všetkých uhynutých zvierat (hlodavcov) bola manifestne vyjadrená depresia CNS a ulcerogénne zmeny GIT.
Pseudoefedrín: MLD s.c. u králikov = 500 mg/kg.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy
kukuričný škrob
mikrokryštalická celulóza
predželatínovaný kukuričný škrob
sodná soľ karboxymetylškrobu C
povidón
stearín
bezvodý koloidný oxid kremičitý
hypromelóza 2910/3
mastenec
oxid titaničitý (E171)
makrogol 6000
simetikónová emulzia SE 4
nátriumlaurilsulfát
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v suchu pri teplote do 25 °C, chráňte pred svetlom.
Uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Druh obalu: PVC/Al blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Veľkosť balenia: 10, 12 alebo 24 filmom obalených tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
-
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
Einsteinova 24
851 01 Bratislava
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
07/0263/01-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 20. júla 2001
Dátum posledného predĺženia registrácie: 28. novembra 2006