Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Monural 3 g - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Monural 3 g

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKUSÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Monural 3 g perorálny granulát

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

1 vrecko (8 g granulátu) obsahuje 5,631 g fosfomycíntro­metamolu, čo zodpovedá 3 g fosfomycínu. Pomocná látka so známym účinkom: 1 vrecko obsahuje 2,213 g sacharózy, pozri časť 4.4.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

perorálny granulát

biely perorálny granulát

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Liečba akútnych nekomplikovaných infekcií dolných močových ciest vyvolaných patogénmi citlivými na fosfomycín u žien a dievčat od 12 rokov.

Profylaktická liečba pri chirurgickom alebo diagnostickom zákroku v oblasti dolného močového traktu u dospelých pacientov.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí

Na liečbu akútnych nekomplikovaných infekcií močových ciest u žien a dievčat od 12 rokov, vrátane starších pacientov do 75 rokov, sa odporúča 1 jednorazová 3g dávka.

V profylaxii pri transuretrálnych chirurgických a diagnostických zákrokoch u dospelých (vrátane starších pacientov) sa odporúčajú dve dávky po 3 g. Prvá dávka sa podáva 3 hodiny pred chirurgickým zákrokom. Druhá dávka sa podáva 24 hodín po zákroku.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť u detí do 12 rokov nebola stanovená. Nie sú dostupné údaje.

Spôsob podávania

Monural je určený na perorálne podanie. Užíva sa na prázdny žalúdok, najlepšie večer pred spaním, po vyprázdnení močového mechúra.

Obsah vrecka je potrebné rozpustiť v pohári vody a ihneď po rozpustení roztok vypiť.

4.3


Kontraindikácie

Precitlivenosť na fosfomycín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Pacienti so závažnou renálnou poruchou (klírens kreatinínu < 10 ml/min).

Hemodialyzovaní pacienti.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri užívaní

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri užívaní

Počas liečby fosfomycínom môže dôjsť k hypersenzitívnym reakciám, vrátane anafylaxie a anafylaktického šoku, ktoré môžu byť život ohrozujúce (pozri časť 4.8).

Ak sa takáto reakcia vyskytne, je potrebné zabezpečiť adekvátnu liečbu a fosfomycín sa už nesmie nikdy opäť užívať.

Hnačky spojené s antibiotikami boli hlásené pri užívaní takmer všetkých antibakteriálnych látok vrátane fosfomycíntro­metamolu, a ich závažnosť sa môže pohybovať od miernej hnačky až po fatálnu kolitídu.

Hnačka, hlavne ak je závažná, pretrvávajúca a/alebo s prímesou krvi, v priebehu liečby Monuralom, alebo po jej ukončení (vrátane niekoľkých týždňov po ukončení liečby) môže byť príznakom ochorenia spojeného s baktériou Clostridium difficile (CDAD). Je preto dôležité, vziať do úvahy túto diagnózu u pacientov so závažnou hnačkou počas liečby, alebo po liečbe Monuralom. Ak je podozrenie na CDAD, alebo je ochorenie potvrdené, okamžite sa má začať vhodná liečba (pozri časť 4.8). Lieky na tlmenie peristaltiky sú v tejto situácii kontraindikované.

Renálna insuficiencia: Ak je klírens kreatinínu nad 10 ml/min, po odporúčanej dávke zostáva účinná koncentrácia fosfomycínu v moči počas 48 hodín,.

Pediatrická populácia

Nie sú dostupné údaje o bezpečnosti a účinnosti tohto lieku u detí do 12 rokov.

Monural obsahuje sacharózu.

Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Súbežné podanie metoklopramidu a fosfomycínu znižuje koncentráciu fosfomycínu v sére a v moči. Ďalšie lieky, ktoré zvyšujú gastrointestinálnu motilitu môžu vyvolať podobné účinky.

Jedlo môže spomaliť absorpciu liečiva,s následným miernym poklesom maximálnej plazmatickej koncentrácie liečiva v krvi a v moči. Monural sa má preto užívať nalačno alebo 2 – 3 hodiny po jedle.

Špecifické problémy sa týkajú zmien v INR.

U pacientov užívajúcich antibiotiká bola vo veľkom počte prípadov hlásená zvýšená aktivita antagonistov vitamínu K.

Medzi rizikové faktory patrí závažná infekcia alebo zápal, vek a zlý celkový zdravotný stav pacienta. Za týchto okolností je ťažké zhodnotiť, či infekčné ochorenie alebo jeho liečba spôsobila zmenu v INR.

Avšak, niektoré skupiny antibiotík sa častejšie spájajú so zmenami INR a to najmä: fluorochinolóny, makrolidy, cyklíny, kotrimoxazol a niektoré cefalosporíny.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

V súčasnej dobe, jednorázové podanie liečby nie je vhodné na liečbu infekcií močových ciest u tehotných žien.

Štúdie na zvieratách nepreukázali reprodukčnú toxicitu. Je dostupné veľké množstvo údajov o účinnosť fosfomycínu počas tehotenstva. Hoci je k dispozícii iba malé množstvo údajov o bezpečnosti u tehotných žien, tieto nenaznačujú žiadne malformácie alebo toxicitu fosfomycínu na plod/novorodenca.

Dojčenie

Fosfomycín sa vylučuje v malom množstve do materského mlieka po jednorázovej injekcii.

Preto sa fosfomycín v jednorázovej perorálnej dávke môže použiť počas dojčenia. .

Fertilita

Štúdie na zvieratách nepreukázali žiadny účinok na plodnosť.

Nie sú k dispozícii žiadne údaje u ľudí.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie, ale boli hlásené závraty, preto majú byť pacienti informovaní, že ich schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje môže byť narušená.

4.8 Nežiaduce účinky

Najčastejšie nežiaduce účinky, ktoré vzniknú po podaní jednotlivej dávky fosfomycíntro­metamolu, postihujú gastrointestinálny trakt, predovšetkým hnačka.

Ich trvanie je zvyčajne individuálne a ustúpia spontánne.V nas­ledujúcej tabuľke sú vymenované nežiaduce účinky, ktoré boli hlásené buď z klinického skúšania alebo z postmarketin­gového sledovania.

Boli použité nasledovné kategórie frekvencie:

veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000),veľmi zriedkavé (<1/10 000) neznáme (z dostúpných údajov).

V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.

Trieda orgánových systémov

Nežiaduce účinky

Časté

Menej časté

Zriedkavé

Neznáme

Infekcie a nákazy

vulvovaginitída

Poruchy imunitného systému

anafylaktické reakcie, zahŕňajúce anafylaktický šok, hypersenzitivitu

Poruchy nervového systému

bolesť hlavy, závrat

parestézia

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

tachykardia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

astma

Poruchy gastrointesti­nálneho

hnačka, nevoľnosť,

vracanie, bolesť brucha

kolitída spojená s antibiotikami

traktu

dyspepsia

(pozri časť 4.4)

Poruchy kože a podkožného tkaniva

vyrážka, žihľavka, svrbenie

angioedém

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

únava

Poruchy ciev

hypotenzia

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie

na národné centrum hlásenia uvedené v .*


4.9 Predávkovanie

Skúsenosti s predávkovaním pri perorálnom podaní fosfomycínu sú limitované. Pri predávkovaní Monuralom sa pozorovali nasledujúce nežiaduce účinky: vestibulárne poškodenie, postihnutie sluchu, nepríjemne horká chuť a celkovo zníženie vnímania chuti.

Pri parenterálnom podaní fosfomycínu boli hlásené prípady hypotónie, ospalosť, porucha hladiny elektrolytov, trombocytopénia a hypoprotrombinémia.

V prípade predávkovania je liečba symptomatická a podporná. Odporúča sa hydratácia za účelom zvýšenia eliminácie liečiva močom.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibiotikum, iné antibakteriálne liečivá, ATC kód: J01XX01

Monural obsahujúci fosfomycíntro­metamol je širokospektrálne antibiotikum odvodené od kyseliny fosfónovej, určený na liečbu infekcií močového traktu.

Jeho účinok je založený na inhibícii syntézy bunkovej steny baktérií, špecificky inhibuje enol-pyruvyltransferázu. Tento špecifický mechanizmus účinku zabezpečuje, že u fosfomycínu sa nevyskytuje skrížená rezistencia s inými skupinami antibiotík, aje možný synergizmus fosfomycínu s inými antibiotikami (in vitro synergický účinok s amoxicilínom, cefalexínom, kyselinou pipemidovou a aztreonamom).

In vitro antibakteriálne spektrum fosfomycíntro­metamolu zahŕňa väčšinu gramnegatívnych a grampozitívnych baktérií izolovaných pri infekciách močových ciest, ako je E. coli, Citrobacter spp., Klebsiella spp., Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus feacalis a Serratia spp. Fosfomycíntro­metamol inhibuje in vitro adhéziu baktérií na epitel močových ciest.

Skrížená rezistencia s inými antibiotikami sa nezaznamenala.

Vznik rezistencie in vitro sa vyskytuje ako mutácia chromozomálnych génov glpT a uhp, ktoré kontrolujú transport L-alfa-glycerolfosfátu resp. hexózy fosfátu.

Limity citlivosti

EUCAST klinické MIC limity citlivosti pre orálny fosfomycín umožňujúce oddeliť citlivé (S) patogény od rezistentných ® patogénov sú:

Enterobacteriaceae S < 32mcg/ml, R> 32mcg/ml

  • Pri ostatných druhoch MIC limity citlivosti nie sú definované.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Fosfomycín sa po perorálnom podaní veľmi dobre vstrebáva z čreva a absolútna biologická dostupnosť je okolo 50 %.

Potrava spomaľuje absorpciu, nemá vplyv na koncentráciu v moči.

Distribúcia

Fosfomycín sa distribuuje do obličiek, močového mechúra, prostaty a semenníkov. Ustálené koncentrácie fosfomycínu vyššie ako minimálna inhibičná koncentrácia (MIC) sa dosiahnu v moči za 24 – 48 hodín po perorálnom podaní. Fosfomycín sa neviaže na plazmatické proteíny a prechádza placentárnou membránou.

Eliminácia

Fosfomycín sa v nezmenenej forme eliminuje prevažne obličkami glomerulárnou filtráciou (40 – 50 % dávky sa nachádza v moči) s eliminačným polčasom okolo 4 hodín a v menšej miere stolicou (18 – 28 % dávky).

Výskyt druhej maximálnej koncentrácie v sére 6 – 10 hodín po užití lieku naznačuje, že liek prechádza enterohepatálnou recirkuláciou.

Farmakokinetické vlastnosti fosfomycínu neovplyvňuje vek ani gravidita.

Ku kumulácii liečiva dochádza u pacientov s obličkovou nedostatočnosťou; priama závislosť bola potvrdená medzi farmakokinetickými parametrami a glomerulárnou filtráciou.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V štúdiách akútnej toxicity bola jednotlivá perorálna dávka 5000 mg/kg u myší a potkanov dobre tolerovaná a jednotlivá perorálna dávka 2000 mg/kg nevyvolala žiadne zmeny u králikov a psov.

Pri opakovanom perorálnom podaní lieku, štúdie u psov a potkanov nepreukázali rozdiel v účinku medzi dávkou 100 a 200 mg/kg počas 4 týždňov liečby.

Štúdie genotoxicity preukázali, že fosfomycín nemá mutagénne účinky.

Štúdie reprodukcie a toxicity neodhalili teratogénne účinky, žiadne znaky peri a postnatálnej toxicity alebo žiadne neobvyklé účinky na fertilitu.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Mandarínková aróma, pomarančová aróma, sacharín, sacharóza.

6.2 Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3 Čas použiteľnosti

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Vrecko je zložené zo štyroch vrstiev – papier/polyety­lén/alumínium/po­lyetylén a je uložené v papierovej škatuľke.

Veľkosť balenia: 1 vrecko po 3 g

2 vrecká po 3 g

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Obsah vrecka je potrebné rozpustiť v pohári vody a ihneď po rozpustení roztok vypiť.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Zambon S.p.A., Via Lillo del Duca 10, 20091 Bresso (MI), Taliansko

8.

15/0089/04-S

9.