Súhrnné informácie o lieku - Myfortic 360 mg
Myfortic 360 mg gastrorezistentné tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá gastrorezistentná tableta obsahuje 360 mg kyseliny mykofenolovej (ako nátriummykofenolát).
Pomocná látka so známym účinkom:
Bezvodá laktóza: 90 mg v tablete.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1
3. LIEKOVÁ FORMA
Gastrorezistentná tableta
Svetlé oranžovočervené, oválne, filmom obalené tablety s vyrazeným označením „CT“ na jednej strane.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Myfortic je indikovaný v kombinácii s cyklosporínom a kortikosteroidmi na profylaxiu akútnej rejekcie transplantátu u dospelých pacientov po alogénnej transplantácii obličky.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Liečbu Myforticom má začať a viesť primerane kvalifikovaný odborník na transplantácie.
Dávkovanie
Odporúčaná dávka je 720 mg podávaných dvakrát denne (denná dávka 1 440 mg). Táto dávka nátriummykofenolátu zodpovedá 1 g mykofenolátmofetilu podávanému dvakrát denne (denná dávka 2 g) vzhľadom na obsah kyseliny mykofenolovej (MPA).
Ďalšie informácie o zodpovedajúcich terapeutických dávkach nátriummykofenolátu a mykofenolátmofetilu sú uvedené v častiach 4.4 a 5.2.
U de novo pacientov sa má začať s podávaním Myforticu v priebehu 72 hodín po transplantácii.
Osobitné populácie
Pediatrická populácia
Nie sú dostupné dostatočné údaje, ktoré by preukázali účinnosť a bezpečnosť Myforticu u detí a adolescentov. Sú dostupné obmedzené farmakokinetické údaje u pediatrických pacientov po transplantácii obličky (pozri časť 5.2).
Starší pacienti
Odporúčaná dávka u starších pacientov je 720 mg dvakrát denne.
Pacienti s poškodením funkcie obličiek
Nie je potrebná úprava dávkovania u pacientov s oneskoreným rozvojom funkcie obličkového štepu po operácii (pozri časť 5.2).
- Pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek (rýchlosť glomerulárnej filtrácie < 25 ml min-1 1,73 m-2) je potrebné dôsledne sledovať a denná dávka Myforticu u nich nemá prekročiť 1 440 mg.
Pacienti s poškodením funkcie pečene
Nie je potrebná úprava dávkovania u pacientov po transplantácii obličky, ktorí majú závažné poškodenie funkcie pečene.
Liečba počas epizód rejekcie
Rejekcia transplantovanej obličky nemá za následok zmeny farmakokinetiky kyseliny mykofenolovej (MPA); úprava dávkovania alebo prerušenie liečby Myforticom sa nevyžaduje.
Spôsob podávania
Myfortic možno užívať pri jedle alebo nalačno. Pacienti si môžu vybrať jednu z možností, ale pri zvolenej možnosti musia zotrvať (pozri časť 5.2).
Tablety Myfortic sa nemajú drviť, aby sa zachovala neporušenosť enterosolventnej vrstvy. Ak je potrebné tablety Myfortic rozdrviť, vyhýbajte sa vdýchnutiu prášku alebo priamemu kontaktu prášku s kožou alebo sliznicou. V prípade kontaktu je potrebné postihnuté miesto dôkladne umyť mydlom a vodou, oči vypláchnuť čistou vodou. Je to potrebné vzhľadom na teratogénne účinky mykofenolátu.
4.3 Kontraindikácie
Myfortic sa nemá používať u pacientov s precitlivenosťou na nátriummykofenolát, kyselinu mykofenolovú alebo mykofenolátmofetil, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok (pozri časť 6.1).
Myfortic sa nesmie používať u žien v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú vysoko účinnú antikoncepčnú metódu (pozri časť 4.6).
Liečba Myforticom sa nesmie začať u žien v plodnom veku bez predloženia výsledku testu na graviditu, aby sa vylúčilo neúmyselné použitie počas gravidity (pozri časť 4.6).
Myfortic sa nesmie používať v gravidite, pokiaľ existuje vhodná alternatívna liečba na zabránenie rejekcie transplantátu (pozri časť 4.6).
Myfortic sa nesmie podávať dojčiacim ženám (pozri časť 4.6).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
U pacientov liečených imunosupresívnymi režimami, ktoré zahŕňajú kombinácie liekov vrátane Myforticu, je zvýšené riziko vývoja lymfómov a iných malignít, hlavne kože (pozri časť 4.8). Toto riziko zjavne súvisí skôr so stupňom a trvaním imunosupresie, ako s použitím určitej látky. Na minimalizovanie rizika rakoviny kože je potrebné pacientom vo všeobecnosti poradiť, aby sa chránili pred slnečným a UF svetlom nosením ochranného odevu a používaním prostriedkov proti opaľovaniu s vysokým ochranným faktorom.
Pacientov užívajúcich Myfortic je potrebné poučiť, aby okamžite hlásili akékoľvek príznaky infekcie, nevysvetliteľné krvné podliatiny, krvácanie alebo akékoľvek iné prejavy útlmu kostnej drene.
U pacientov liečených imunosupresívami vrátane Myforticu je zvýšené riziko oportúnnych infekcií (bakteriálnych, hubových, vírusových a protozoálnych), fatálnych infekcií a sepsy (pozri časť 4.8). K oportúnnym infekciám patria nefropatia súvisiaca s vírusom BK a progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PML) súvisiaca s vírusom JC. Tieto infekcie sa často spájajú s vysokou celkovou imunosupresívnou záťažou a môžu mať za následok závažné alebo fatálne ochorenia, ktoré lekári majú vziať do úvahy pri stanovení diferenciálnej diagnózy u pacientov s imunosupresiou, ktorých funkcia obličiek alebo neurologické symptómy sa zhoršujú.
U pacientov užívajúcich Myfortic v kombinácii s inými imunosupresívami sa v súvislosti s opakovanými infekciami zaznamenali prípady hypogamaglobulinémie. V niektorých z týchto prípadov zmena liečby z MPA derivátov na iné imunosupresíva mala za následok návrat sérových hladín IgG do normálneho rozmedzia. Pacientom liečených Myforticom je potrebné pri rozvoji opakovaných infekcií stanoviť sérové hladiny imunoglobulínov.
S ohľadom na silné cytostatické účinky kyseliny mykofenolovej na T- a B-lymfocyty je v prípade ustálenej, klinicky významnej hypogamaglobulinémie potrebné zvážiť adekvátnu lekársku intervenciu.
U pacientov užívajúcich Myfortic v kombinácii s inými imunosupresívami sa zaznamenali prípady bronchiektázie. V niektorých z týchto prípadov zmena liečby z MPA derivátov na iné imunosupresíva mala za následok zlepšenie respiračných symptómov. Riziko bronchiektázie môže byť spojené s hypogamaglobulinémiou alebo s priamym účinkom na pľúca. Zaznamenali sa aj prípady intersticiálnej choroby pľúc (pozri časť 4.8). U pacientov s rozvinutými trvalými pľúcnymi symptómami, ako je kašeľ a dyspnoe, sa odporúča vyšetrenie pre stanovenie dôkazov o podliehajúcej intersticiálnej chorobe pľúc.
U pacientov liečených imunosupresívami, vrátane MPA derivátov a mykofenolát mofetilu (MMF) sa zaznamenali prípady reaktivácie hepatitídy B (HBV) alebo hepatitídy C (HCV). U infikovaných pacientov sa odporúča sledovanie klinických a laboratórnych príznakov aktívnej infekcie HBV alebo HCV.
Prípady čistej aplázie erytrocytov (PRCA) boli hlásené u pacientov liečených derivátmi MPA (ku ktorým patria mykofenolátmofetil a nátriummykofenolát) v kombinácii s inými imunosupresívami. Mechanizmus vyvolania PRCA derivátmi MPA nie je známy. PRCA sa môže upraviť po znížení dávky alebo ukončení liečby. Zmeny v liečbe Myforticom sa majú robiť u príjemcov transplantátu iba pri náležitom dohľade, aby sa minimalizovalo riziko rejekcie štepu (pozri časť 4.8).
Pacientov dostávajúcich Myfortic je potrebné sledovať pre krvné dyskrázie (napr. neutropéniu alebo anémiu – pozri časť 4.8), ktoré môžu súvisieť so samotnou MPA, súčasne podávanými liekmi, vírusovými infekciami alebo s niektorou kombináciou týchto príčin. U pacientov užívajúcich Myfortic sa má skontrolovať úplný krvný obraz každý týždeň počas prvého mesiaca, dvakrát do mesiaca počas druhého a tretieho mesiaca liečby a potom každý mesiac počas prvého roka. Ak sa vyskytnú krvné dyskrázie (napr. neutropénia s absolútnym počtom neutrofilov < 1,5 × 103/pl alebo anémia), môže byť potrebné prerušiť alebo ukončiť liečbu Myforticom.
Pacientov je potrebné upozorniť, že počas liečby MPA môžu byť vakcinácie menej účinné a je potrebné vyhnúť sa použitiu živých oslabených vakcín (pozri časť 4.5).
Vakcinácia proti chrípke môže byť prospešná. Predpisujúci lekári sa majú riadiť národnými smernicami o vakcinácii proti chrípke.
Pretože deriváty MPA sa dávali do súvisu so zvýšenou incidenciou nežiaducich udalostí v tráviacej sústave vrátane zriedkavých prípadov ulcerácie, krvácania a perforácie gastrointestinálneho traktu, pri podávaní Myforticu pacientom s aktívnym závažným ochorením tráviacej sústavy sa má postupovať opatrne.
Neodporúča sa podávať Myfortic súčasne s azatioprínom, pretože súčasné podávanie týchto liečiv sa nehodnotilo.
Kyselina mykofenolová (ako sodná soľ) a mykofenolátmofetil sa nemajú ľubovoľne zamieňať alebo nahrádzať, pretože majú odlišné farmakokinetické profily. Myfortic sa podával v kombinácii s kortikosteroidmi a cyklosporínom.
Obmedzené skúsenosti sú s jeho súčasným použitím s indukčnou liečbou, napr. anti-T-lymfocytovým globulínom alebo basiliximabom. Účinnosť a bezpečnosť použitia Myforticu s inými imunosupresívami (napr. takrolimom) sa nesledovala.
Myfortic obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
Súčasné podávanie Myforticu a liečiv, ktoré zasahujú do enterohepatálnej cirkulácie, napr. cholestyramínu alebo aktívneho uhlia, môže mať za následok subterapeutickú systémovú expozíciu MPA a zníženie účinnosti.
Myfortic je inhibítor IMPDH (inozínmonofosfátdehydrogenázy). Preto sa nemá podávať pacientom so zriedkavým vrodeným deficitom hypoxantínguanínfosforibozyltransferázy (HGPRT), ako je Leschov-Nyhanov a Kelleyho-Seegmillerov syndróm.
Liečba Myforticom sa nemá začať, kým sa nezíska negatívny výsledok testu na graviditu. Spoľahlivá antikoncepcia sa musí používať pred začatím liečby Myforticom, počas liečby a šesť týždňov po skončení liečby (pozri časť 4.6).
Teratogénne účinky
Mykofenolát je silný ľudský teratogén. Po expozícii mykofenolátmofetilu počas gravidity sa zaznamenali spontánne potraty (podiel 45 – 49 %) a vrodené malformácie (odhadovaný podiel 23 – 27 %). Myfortic je preto kontraindikovaný počas gravidity, pokiaľ existuje vhodná alternatívna liečba na zabránenie rejekcie transplantátu. Pacienti a pacientky v reprodukčnom veku majú byť oboznámení s rizikami a riadiť sa odporúčaniami uvedenými v časti 4.6 (napr. antikoncepčné metódy, tehotenské testy) pred, počas a po liečbe Myforticom. Lekári sa musia uistiť, že ženy a muži užívajúci mykofenolát chápu riziko poškodenia dieťaťa, potrebu účinnej antikoncepcie a nutnosť okamžite sa poradiť s lekárom, ak existuje možnosť gravidity.
Antikoncepcia (pozri časť 4.6)
Pre genotoxický a teratogénny účinok Myforticu musia ženy v reprodukčnom veku súbežne používať dve spoľahlivé metódy antikoncepcie pred začatím liečby, počas liečby a šesť týždňov po ukončení liečby Myforticom, pokiaľ si nezvolia abstinenciu ako antikoncepčnú metódu.
Sexuálne aktívnym mužom sa odporúča používanie kondómov počas liečby a najmenej 90 dní od ukončenia liečby. Používanie kondómu sa požaduje aj u mužov schopných reprodukcie, ako aj u mužov po vazektómii, pretože riziko spojené s prenosom seminálnej tekutiny sa týka aj mužov, ktorí podstúpili vazektómiu. Navyše, partnerkám pacientov liečených Myforticom sa odporúča, aby používali vysoko účinnú antikoncepciu počas liečby Myforticom a 90 dní po jeho poslednej dávke.
Edukačné materiály
V rámci pomoci pacientom, aby sa u plodu zabránilo expozícii mykofenolátu a na poskytnutie dodatočných dôležitých informácií o bezpečnosti, držiteľ rozhodnutia o registrácii poskytne zdravotníckym pracovníkom edukačné materiály. Edukačné materiály zdôraznia upozornenia o teratogenite mykofenolátu, poskytnú rady v oblasti antikoncepcie pred začatím liečby a poučia o potrebe testov na graviditu. Povinnosťou lekárov bude odovzdať úplné informácie o rizikách teratogenity a opatreniach na prevenciu gravidity ženám v reprodukčnom veku a podľa potreby pacientom.
Ďalšie opatrenia
Pacienti a pacientky v priebehu liečby a najmenej 6 týždňov po ukončení liečby mykofenolátom nesmú darovať krv. Muži nesmú v priebehu liečby a po dobu najmenej 90 dní od ukončenia liečby mykofenolátom darovať spermie.
4.5 Liekové a iné interakcie
Zaznamenali sa nasledujúce interakcie medzi MPA a inými liečivami:
Aciklovir a ganciklovir
Možnosť vyvolať útlm kostnej drene u pacientov, ktorí dostávajú Myfortic a aciklovir alebo ganciklovir, sa nesledovala. Pri súčasnom podávaní Myforticu a acikloviru/gancikloviru možno očakávať zvýšené hladiny glukuronidu kyseliny mykofenolovej (MPAG) a acikloviru/gancikloviru, čo je možno následok kompetície o tubulárnu sekréciu.
Zmeny farmakokinetiky MPAG pravdepodobne nie sú klinicky významné u pacientov s dostatočnou funkciou obličiek. Pri poškodení funkcie obličiek je možnosť zvýšenia plazmatických koncentrácií MPAG a acikloviru/gancikloviru; majú sa dodržiavať odporúčania pre dávkovanie acikloviru/gancikloviru a pacientov je potrebné starostlivo pozorovať.
Gastroprotektívne látky:
Antacidá obsahujúce horčík a hliník:
Pri súčasnom podaní Myforticu a jednorazovej dávky antacíd, ktoré obsahovali horčík a hliník, sa znížili AUC MPA o 37% a Cmax o 25%. Antacidá obsahujúce horčík a hliník sa môžu používať intermitentne na liečbu občasnej dyspepsie. Chronické, každodenné používanie antacíd obsahujúcich horčík a hliník s Myforticom sa neodporúča pre možnosť zníženej expozície kyseline mykofenolovej a poklesu účinnosti.
Inhibítory protónovej pumpy:
U zdravých dobrovoľníkov vyvolalo súbežné podávanie 1 000 mg MMF a 40 mg pantoprazolu dvakrát denne pokles AUC MPA o 27% a pokles Cmax MPA o 57%. V tej istej štúdii sa však nepozorovali žiadne zmeny farmakokinetiky MPA po súbežnom podaní
Myforticu a pantoprazolu.
Perorálne antikoncepčné prostriedky
Štúdie interakcií medzi MMF a perorálnymi antikoncepčnými prostriedkami nenaznačujú žiadne interakcie. Vzhľadom na metabolický profil MPA sa neočakávajú interakcie medzi Myforticom a perorálnymi antikoncepčnými prostriedkami.
Cholestyramín a liečivá, ktoré viažu žlčové kyseliny
Je potrebné postupovať opatrne pri súčasnom podávaní liečiv alebo liečebných postupoch, ktoré môžu viazať žlčové kyseliny, napr. pri látkach sekvestrujúcich žlčové kyseliny alebo perorálne podanom aktívnom uhlí, pretože je možný pokles expozície MPA a tým zníženie účinnosti Myforticu.
Cyklosporín
V rovnovážnom stave neovplyvňovalo podávanie Myforticu farmakokinetiku cyklosporínu pri sledovaní u stabilizovaných pacientov po transplantácii obličky. Je známe, že pri súčasnom podávaní s mykofenolátmofetilom cyklosporín znižuje expozíciu MPA. Pri súčasnom podávaní s Myforticom môže cyklosporín tiež znižovať koncentráciu MPA (približne o 20%, vypočítané extrapolovaním údajov o mykofenolátmofetile), presný rozsah tohto zníženia však nie je známy, pretože takáto interakcia sa neskúmala. Keďže klinické skúšania účinnosti sa vykonali v kombinácii s cyklosporínom, táto interakcia nemá vplyv na odporúčané dávkovanie Myforticu. Pri prerušení alebo ukončení liečby cyklosporínom sa má dávkovanie Myforticu prehodnotiť v závislosti od imunosupresívneho režimu.
Takrolimus
V skríženom klinickom skúšaní inhibítorov kalcineurínu u stabilizovaných pacientov po transplantácii obličky sa stanovila farmakokinetika Myforticu v rovnovážnom stave počas liečby Neoralom aj takrolimom. Priemerná hodnota AUC MPA bola o 19% vyššia (90% IS: –3, +47), zatiaľ čo priemerná hodnota AUC MPAG bola asi o 30% nižšia (90% IS: 16, 42) pri takrolime v porovnaní s liečbou Neoralom. Okrem toho sa u jedincov zdvojnásobila variabilita AUC MPA, keď prešli z Neoralu na takrolimus. Klinickí lekári majú vziať do úvahy toto zvýšenie AUC MPA, ako aj variability, a upravovať dávkovanie v závislosti od klinickej situácie. Keď sa plánuje nahradenie jedného inhibítora kalcineurínu iným, je potrebné dôsledné klinické monitorovanie.
Živé oslabené vakcíny
Živé vakcíny sa nemajú podať pacientom so zhoršenou imunitnou odpoveďou. Protilátková odpoveď na iné vakcíny môže byť znížená.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Ženy v reprodukčnom veku
Liečba Myforticom sa nemá začať, kým sa nezíska negatívny výsledok testu na graviditu.
Antikoncepcia u mužov a žien
Myfortic je kontraindikovaný u žien v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú vysoko účinnú antikoncepciu.
Pre genotoxický a teratogénny účinok Myforticu musia ženy v reprodukčnom veku používať súbežne dve spoľahlivé formy antikoncepcie pred začatím liečby Myforticom, počas liečby Myforticom a šesť týždňov po podaní poslednej dávky, pokiaľ si nezvolia abstinenciu ako antikoncepčnú metódu.
Sexuálne aktívnym mužom sa odporúča používanie kondómov počas liečby a najmenej 90 dní od ukončenia liečby. Používanie kondómu sa požaduje aj u mužov schopných reprodukcie, ako aj u mužov po vazektómii, pretože riziko spojené s prenosom seminálnej tekutiny sa týka aj mužov, ktorí podstúpili vazektómiu.
Partnerkám pacientov liečených Myforticom sa navyše odporúča používanie vysoko účinnej antikoncepcie počas liečby a celkove počas 90 dní od poslednej dávky Myforticu.
Gravidita
Myfortic je kontraindikovaný v gravidite, pokiaľ je dostupná vhodná alternatívna liečba na zabránenie rejekcie transplantátu. Liečba nesmie začať bez predloženia negatívneho výsledku testu na graviditu, aby sa vylúčilo neúmyselné použitie počas gravidity.
Pacientky a pacienti v reprodukčnom veku majú byť na začiatku liečby upovedomení o zvýšenom riziku potratu a vrodených malformácií a poučení o prevencii a plánovaní gravidity.
Pred začatím liečby Myforticom sa má u žien v plodnom veku vykonať test na graviditu, aby sa vylúčila neúmyselná expozícia embrya mykofenolátu. Odporúčajú sa dva testy na graviditu, v sére alebo v moči, s citlivosťou aspoň 25 mIU/ml, druhý test (podľa potreby) sa má vykonať 8–10 dní po prvom a bezprostredne pred začiatkom liečby Myforticom. Testy na graviditu sa majú opakovať podľa klinickej potreby (napr. po akomkoľvek hlásenom prerušení používania antikoncepcie). Výsledky všetkých testov na graviditu sa majú prediskutovať s pacientkou. Pacientky je potrebné poučiť, aby sa v prípade gravidity ihneď poradili so svojím lekárom.
Mykofenolát je silný ľudský teratogén so zvýšením rizikom výskytu spontánnych potratov a vrodených malformácií pri expozícii počas gravidity:
- Spontánne potraty boli hlásené u 45 až 49 % gravidných žien po expozícii mykofenolátmofetilu v porovnaní s hláseným výskytom medzi 12 až 33 % u pacientok po transplantácii solídnych orgánov, ktoré boli liečené inými imunosupresívami ako mykofenolátmofetilom.
- Podľa údajov z literatúry sa malformácie vyskytli u 23 až 27 % živonarodených detí žien po expozícii mykofenolátmofetilu počas gravidity (v porovnaní s 2 až 3 % živonarodených detí v celkovej populácii a približne 4 až 5 % živonarodených detí u príjemkýň solídnych transplantovaných orgánov liečených inými imunosupresívami ako mykofenolátmofetilom).
Po uvedení na trh boli pozorované vrodené malformácie, vrátane hlásení o viacpočetných malformáciách u detí pacientok po expozícii mykofenolátmofetilu v kombinácii s inými imunosupresívami počas gravidity. Najčastejšie boli hlásené nasledujúce malformácie:
- Abnormalita ucha (napr. abnormálne formované alebo nevyvinuté vonkajšie/stredné ucho), atrézia vonkajšieho zvukovodu;
- Vrodená choroba srdca, napr. chyby predsieňového alebo komorového septa;
- Malformácia tváre, napr. rázštep pery, rázštep podnebia, mikrognatizmus a hypertelorizmus orbít;
- Malformácie oka (napr. kolobóm);
- Malformácie prstov (napr. polydaktýlia, syndaktýlia);
- Malformácie trachey a ezofágu (napr. atrézia ezofágu);
- Malformácie nervového systému, napr. spina bifida;
- Abnormality obličiek.
Naviac sa vyskytli ojedinelé hlásenia o nasledujúcich malformáciách:
- Mikrooftalmia;
- Vrodená cysta plexus choroideus;
- Agenéza septum pellucidum;
- Agenéza čuchového nervu.
Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3).
Dojčenie
MPA sa vylučuje do mlieka dojčiacich potkanov. Nie je známe, či sa Myfortic vylučuje do materského mlieka u ľudí. Vzhľadom na možné závažné nežiaduce reakcie na MPA u dojčiat je Myfortic kontraindikovaný u žien, ktoré dojčia (pozri časť 4.3).
Fertilita
U ľudí neboli s Myforticom vykonané žiadne špecifické štúdie na zhodnotenie účinku na plodnosť. V štúdií so samcami a samičkami potkanov sa nepozoroval žiadny vplyv na plodnosť pri dávkach do výšky 40 respektíve 20 mg/kg (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Mechanizmus účinku, farmakodynamický profil a zaznamenané nežiaduce reakcie naznačujú, že takýto účinok nie je pravdepodobný.
4.8 Nežiaduce účinky
Nasledujúce nežiaduce účinky sú zhrnutím nežiaducich reakcií na liek z klinických skúšaní:
Malignity
U pacientov liečených imunosupresívnymi režimami, ktoré tvoria kombinácie liekov vrátane MPA, je zvýšené riziko vzniku lymfómov a iných malignít, hlavne kože (pozri časť 4.4). Lymfoproliferatívne ochorenie alebo lymfóm sa vyvinuli u 2 de novo (0,9%) pacientov a u 2 pacientov pri udržiavacej liečbe (1,3%), ktorí dostávali Myfortic až 1 rok. Karcinómy kože iné ako melanóm sa vyskytli u 0,9% de novo pacientov a 1,8% pacientov pri udržiavacej liečbe, ktorí dostávali Myfortic až 1 rok; iné druhy malignít sa vyskytli u 0,5% de novo pacientov a 0,6% pacientov pri udržiavacej liečbe.
Oportúnne infekcie
U všetkých pacientov po transplantácii je zvýšené riziko oportúnnych infekcií; toto riziko sa zvyšuje s celkovou mierou imunosupresie (pozri časť 4.4). Najčastejšie oportúnne infekcie u de novo pacientov po transplantácii obličky, ktorí dostávali Myfortic s inými imunosupresívami v kontrolovaných klinických skúšaniach a boli sledovaní 1 rok, boli vyvolané cytomegalovírusmi (CMV), kandidami a herpes simplex. CMV infekcia (sérológia, virémia alebo ochorenie) sa zaznamenala u 21,6% de novo pacientov a u 1,9% pacientov pri udržiavacej liečbe po transplantácii obličky.
Starší pacienti
U starších pacientov môže byť všeobecne vyššie riziko nežiaducich liekových reakcií spôsobených imunosupresiou.
Iné nežiaduce liekové reakcie:
V Tabuľke 1 nižšie sú uvedené nežiaduce liekové reakcie možno alebo pravdepodobne súvisiace s Myforticom, ktoré sa zaznamenali v kontrolovaných klinických skúšaniach s pacientmi po transplantácii obličky, v ktorých sa Myfortic podával spolu s cyklosporínom v mikroemulzii a kortikosteroidmi v dávke 1 440 mg/deň počas 12 mesiacov. Tabuľka je zostavená podľa systému orgánových tried MedDRA.
Nežiaduce reakcie sú zatriedené podľa nasledujúcich kategórií:
Veľmi časté Časté Menej časté Zriedkavé | (>1/10) (>1/100 až <1/10) (>1/1 000 až <1/100) (>1/10 000 až <1/1 000) |
Veľmi zriedkavé (<1/10 000)
Tabuľka 1
Infekcie a nákazy
Veľmi časté Časté Menej časté | Vírusové, bakteriálne a hubové infekcie Infekcie horných dýchacích ciest, pneumónia Infekcia rany, sepsa*, osteomyelitída* |
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)
Menej časté | Papilóm kože*, bazalióm*, Kaposiho sarkóm*, lymfoproliferatívne poruchy, epidermoidný karcinóm* |
Poruchy krvi Veľmi časté Časté Menej časté | a lymfatického systému Leukopénia Anémia, trombocytopénia Lymfopénia*, neutropénia*, lymfadenopatia* |
Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi časté Časté Menej časté | Hypokalciémia, hypokaliémia, hyperurikémia Hyperkaliéma, hypomagnezémia Anorexia, hyperlipidémia, diabetes mellitus*, hypercholesterolémia*, hypofosfatémia |
Psychické poruchy
Veľmi časté Menej časté | Úzkosť Abnormálne sny*, halucinačné vnemy*, nespavosť* |
Poruchy nervového systému
Časté Menej časté | Závraty, bolesť hlavy Tremor |
Poruchy oka Menej časté | Konjunktivitída*, neostré videnie* |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Menej časté | Tachykardia, komorové extrasystoly |
Poruchy ciev Veľmi časté Časté Menej časté | Hypertenzia Hypotenzia Lymfokéla* |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Časté Menej časté | Kašeľ, dyspnoe Intersticiálna choroba pľúc, pľúcna kongescia*, sipot*, pľúcny edém |
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Veľmi časté | Hnačka |
Časté | Dilatácia brucha, bolesť brucha, zápcha, dyspepsia, flatulencia, gastritída, |
nauzea, vracanie
Menej časté Bolestivosť brucha na dotyk, gastrointestinálne krvácanie, eruktácia,
halitóza, ileus, ulcerácia pier, ezofagitída, subileus, zmena farby jazyka, suchosť v ústach, gastroezofagálny reflux, hyperplázia ďasien, pankreatitída, obštrukcia vývodu príušnej žľazy, peptický vred, peritonitída
Časté Abnormálne hodnoty testov funkcie pečene
Časté Akné, pruritus
Menej časté Alopécia
Veľmi časté Atralgia
Časté Myalgia
Menej časté Artritída, bolesť chrbta, svalové kŕče
Časté Zvýšenie kreatinínu v krvi
Menej časté Hematúria, nekróza obličkových tubulov, uretrálna striktúra
Menej časté Impotencia
Časté Asténia, únava, periférny edém, pyrexia
Ochorenie podobné chrípke, edém dolných končatín, bolesť, zimnica,
Menej časté smäd, slabosť
Prípady čistej aplázie erytrocytov (PRCA) boli hlásené u pacientov liečených derivátmi MPA (pozri časť 4.4.).
Poruchy imunitného systému:
U pacientov užívajúcich Myfortic v kombinácii s inými imunosupresívami sa zaznamenala hypogamaglobulinémia.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína:
U pacientov užívajúcich Myfortic v kombinácii s inými imunosupresívami sa zaznamenali ojedinelé prípady intersticiálnej choroby pľúc. V kombinácii s inými imunosupresívami sa zaznamenali aj prípady bronchiektázie.
U pacientov liečených derivátmi MPA boli pozorované ojedinelé prípady abnormálnej morfológie neutrofilov vrátane získanej Pelgerovej-Huetovej anomálie. Tieto zmeny nie sú spojené s poruchou funkcie neutrofilov. Tieto zmeny môžu naznačovať „posun doľava“ zrelosti neutrofilov pri hematologických vyšetreniach, čo môže byť chybne interpretované ako príznak infekcie u imunosuprimovaných pacientov, ako sú tí, ktorí dostávajú Myfortic.
Poruchy gastrointestinálneho traktu:
Kolitída, CMV gastritída, perforácia čriev, žalúdkové vredy, dvanástnikové vredy.
Gravidita, puerperium a perinatálne stavy:
Prípady spontánnych potratov boli hlásené u pacientok po expozícii mykofenolátu najmä v prvom trimestri (pozri časť 4.6).
Vrodené poruchy:
Vrodené malformácie sa pozorovali po uvedení na trh u detí pacientok po expozícii mykofenolátu v kombinácii s inými imunosupresívami (pozri časť 4.6).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Zaznamenali sa prípady úmyselného alebo nešťastného predávkovania Myforticom, pridružené nežiaduce účinky sa však nevyskytli u všetkých pacientov.
V prípadoch predávkovania, kde boli zaznamenané nežiaduce účinky, išlo o udalosti, ktoré spadajú do známeho bezpečnostného profilu tejto skupiny (najmä krvná dyskrázia, sepsa…) (pozri časti 4.4 a 4.8).
Hoci dialýzu možno použiť na odstránenie neaktívneho metabolitu MPAG, neočakáva sa odstránenie klinicky významných množstiev účinnej látky MPA. Z veľkej časti to spôsobuje veľmi vysoký stupeň väzby MPA na bielkoviny plazmy, ktorý dosahuje 97%. Zásahom do enterohepatálnej cirkulácie MPA môžu látky sekvestrujúce žlčové kyseliny, napr. cholestyramín, znížiť systémovú expozíciu MPA.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: imunosupresívum, ATC kód: L04AA06.
MPA je účinný, selektívny, nekompetitívny a reverzibilný inhibítor inozínmonofosfátde-hydrogenázy, preto inhibuje de novo dráhu syntézy guanozínového nukleotidu bez inkorporácie do DNA. Pretože proliferácia T a B lymfocytov kriticky závisí od de novo syntézy purínov, zatiaľ čo iné typy buniek môžu využívať záchranné dráhy, MPA má vyššie cytostatické účinky na lymfocyty ako na iné bunky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Po perorálnom podaní sa nátriummykofenolát vo veľkom rozsahu absorbuje. V súlade s charakterom enterosolventnej tablety bol čas do dosiahnutia maximálnej koncentrácie (Tmax) MPA približne 1,5 – 2 hodiny. Približne 10% všetkých ranných farmakokinetických profilov ukázalo predĺženie Tmax, niekedy až o niekoľko hodín, bez očakávaného dopadu na expozíciu MPA za 24 hod/deň.
U stabilizovaných pacientov po transplantácii obličky pri imunosupresii založenej na cyklosporíne bola gastrointestinálna absorpcia MPA 93% a absolútna biologická dostupnosť 72%. Farmakokinetika Myforticu je úmerná dávke a lineárna v skúmanom rozmedzí dávok 180 až2 160 mg.
V porovnaní so stavom nalačno nemalo jednorazové podanie dávky 720 mg Myforticu s jedlom s vysokým obsahom tuku (55 g tuku, 1000 cal) žiadny vplyv na systémovú expozíciu MPA (AUC), ktorá je najvýznamnejším farmakokinetickým parametrom súvisiacim s účinnosťou. Maximálna koncentrácia (Cmax) MPA sa však znížila o 33%. Okrem toho sa Tlag a Tmax predĺžiliv priemere o 3–5 hodín, pričom u niekoľkých pacientov bol Tmax> 15 hodín. Vplyv jedla na Myfortic môže mať za následok presahovanie absorpcie do intervalu po ďalšej dávke. Ukázalo sa však, že tento účinok nie je klinicky významný.
Distribúcia
Distribučný objem MPA v rovnovážnom stave je 50 l. Stupeň väzby kyseliny mykofenolovej aj glukuronidu kyseliny mykofenolovej na bielkoviny je vysoký (97% a 82%). Koncentrácia voľnej MPA sa môže zvýšiť, ak sa zníži počet väzbových miest na bielkovinách (urémia, zlyhanie pečene, hypoalbuminémia, súčasné používanie liečiv s vysokým stupňom väzby na bielkoviny). Môže sa tak u pacientov zvýšiť riziko nežiaducich účinkov súvisiacich s MPA.
Biotransformácia
MPA sa zásadne metabolizuje prostredníctvom glukuronyltransferázy na fenolický glukuronid MPA, glukuronid kyseliny mykofenolovej (MPAG). MPAG je hlavný metabolit MPA a nevykazuje biologickú aktivitu. U stabilizovaných pacientov po transplantácii obličky pri imunosupresii založenej na cyklosporíne sa približne 28% dávky perorálne podaného Myforticu premieňa presystémovým metabolizmom na MPAG. Polčas MPAG je dlhší ako MPA, približne 16 hodín, a jeho klírens je 0,45 l/hod.
Eliminácia
Polčas MPA je približne 12 hodín a klírens je 8,6 l/hod. Hoci v moči sú prítomné zanedbateľné množstvá MPA (< 1,0%), väčšina MPA sa eliminuje močom ako MPAG. MPAG vylučovaný do žlče sa môže dekonjugovať črevnou mikroflórou. MPA, ktorá vznikne touto dekonjugáciou, sa potom môže opäť absorbovať. Približne 6 – 8 hodín po podaní Myforticu možno stanoviť druhé maximum koncentrácie MPA, ktoré zodpovedá opätovnej absorpcii dekonjugovanej MPA. Lieky obsahujúce MPA sa vyznačujú veľkou variabilitou minimálnych hladín MPA a vysoké ranné minimálne hladiny (Co > 10 pg/ml) sa pozorovali u približne 2% pacientov liečených Myforticom. Na základe výsledkov z celého klinického
programu možno očakávať zhodné AUC, keď sa dodržia odporúčania pre dávkovanie.
Farmakokinetika u pacientov po transplantácii obličky pri imunosupresii založenej na cyklosporíne
V Tabuľke 2 sú uvedené priemerné farmakokinetické parametre MPA po podaní Myforticu. Na začiatku obdobia po transplantácii boli priemerné hodnoty AUC a Cmax MPA približne polovičné oproti hodnotám stanoveným 6 mesiacov po transplantácii.
Tabuľka 2 Priemerné (SD) farmakokinetické parametre MPA po perorálnom podaní Myforticu pacientom po transplantácii obličky pri imunosupresii založenej na cyklosporíne
Dospelí pacienti, chronické, opakované podávanie 720 mg 2-krát denne (klinické skúšanie ERLB 301) n=48 | Dávka | Tmax (hod) | Cmax (gg/ml) | AUC0–12 (ggx hod/ml) |
14 dní po transplantácii | 720 mg | 2 | 13,9 (8,6) | 29,1 (10,4) |
3 mesiace po transplantácii | 720 mg | 2 | 24,6 (13,2) | 50,7(17,3) |
6 mesiacov po transplantácii | 720 mg | 2 | 23,0(10,1) | 55,7 (14,6) |
Dospelí pacienti, chronické, opakované podávanie 720 mg 2-krát denne 18 mesiacov po transplantácii (klinické skúšanie ERLB 302) n=18 | Dávka | Tmax (hod) | Cmax (gg/ml) | AUC0–12 (ggx hod/ml) |
720 mg | 1,5 | 18,9 (7,9) | 57,4 (15,0) | |
Pediatrickí pacienti, jednorazová dávka 450 mg/m2 (klinické skúšanie ERL 0106) n=16 | Dávka | Tmax* (hod) | Cmax (gg/ml) | AUCo-a) (ggx hod/ml) |
450 mg/m2 | 2,5 | 31,9(18,2) | 74,5 (28,3) |
*hodnoty mediánu
Poškodenie funkcie obličiek
Farmakokinetika MPA sa zjavne nemenila v rozmedzí od normálnej funkcie až do vymiznutia funkcie obličiek. Naproti tomu expozícia MPAG sa zvyšovala so znižujúcou sa funkciou obličiek; expozícia MPAG bola približne 8-krát vyššia pri anúrii. Hemodialýza neovplyvnila klírens MPA alebo MPAG. Voľná MPA sa môže tiež významne zvýšiť pri zlyhaní obličiek. Príčinou môže byť znížený stupeň väzby MPA na bielkoviny plazmy v prítomnosti vysokej koncentrácie močoviny v krvi.
Poškodenie funkcie pečene
U dobrovoľníkov s alkoholickou cirhózou ochorenie pečeňového parenchýmu celkovo neovplyvňovalo procesy glukuronidácie MPA v pečeni. Účinky ochorenia pečene na tento proces pravdepodobne závisia od daného ochorenia. Ochorenie pečene, pri ktorom prevláda biliárne poškodenie, napr. primárna biliárna cirhóza, však môže mať iný účinok.
Pediatrická populácia
O použití Myforticu u detí a adolescentov sú dostupné obmedzené údaje. V Tabuľke 2 vyššie sú uvedené priemerné (SD) farmakokinetické hodnoty MPA u stabilizovaných pediatrických pacientov (vo veku 5–16 rokov) po transplantácii obličky pri imunosupresii založenej na cyklosporíne. Priemerná hodnota AUC MPA pri dávke 450 mg/m2 bola podobná, ako sa stanovila u dospelých pacientov, ktorí dostávali 720 mg Myforticu. Priemerný zdanlivý klírens MPA bol približne 6,7 l/hod/m2.
Pohlavie
Nie sú klinicky významné rozdiely farmakokinetiky Myforticu závislé od pohlavia.
Starší pacienti
Farmakokinetika sa formálne nesledovala u starších pacientov. Expozícia MPA sa v závislosti od veku zjavne nemení v klinicky významnej miere.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Hematopoetický a lymfatický systém boli orgány, ktoré boli primárne postihnuté v toxikologických štúdiách opakovaného podávania nátriummykofenolátu vykonaných na potkanoch a myšiach. U hlodavcov sa po expozícii MPA zaznamenala aplastická regeneratívna anémia ako toxický účinok vymedzujúci dávku. Hodnotenie myelogramov preukázalo výrazné zníženie erytroidných buniek (polychromatické erytroblasty a normoblasty) a od dávky závislé zväčšenie sleziny a nárast extramedulárnej hematopoézy. Tieto účinky sa vyskytli pri hladinách systémovej expozície, ktoré sú ekvivalentné alebo nižšie, ako je klinická expozícia pri odporúčanej dávke Myforticu 1,44 g/deň u pacientov po transplantácii obličky.
Gastrointestinálne účinky sa pozorovali u psov pri hladinách systémovej expozície ekvivalentných alebo nižších, ako je klinická expozícia pri odporúčaných dávkach.
Neklinický profil toxicity kyseliny mykofenolovej (ako sodnej soli) je zjavne v súlade s nežiaducimi udalosťami pozorovanými u ľudí v klinických skúšaniach, ktoré teraz poskytujú významnejšie údaje o bezpečnosti pre pacientov (pozri časť 4.8).
Tri stanovenia genotoxicity (in vitro stanovenie na myšacom lymfóme, mikronukleový test na bunkách V79 čínskeho škrečka a in vivo test na myšacích mikronukleoch kostnej drene) ukázali schopnosť kyseliny mykofenolovej vyvolávať chromozómové aberácie. Tieto účinky môžu súvisieť aj s farmakodynamickým mechanizmom účinku, t.j. inhibíciou syntézy nukleotidov v citlivých bunkách. Iné in vitro testy na zistenie génových mutácií nepreukázali génotoxickú aktivitu.
Kyselina mykofenolová (ako sodná soľ) nebola tumorogénna u potkanov a myší. Pri najvyššej skúšanej dávke v štúdiách karcinogenity na zvieratách bola systémová expozícia (AUC alebo Cmax) približne 0,6 – 5-násobná v porovnaní so systémovou expozíciou pozorovanou u pacientov po transplantácii obličky pri odporúčanej klinickej dávke 1,44 g/deň.
Kyselina mykofenolová (ako sodná soľ) nemala účinok na fertilitu potkaních samcov a samíc až po hladiny dávok, pri ktorých sa pozoruje všeobecná toxicita a embryotoxicita.
V štúdii teratogenity kyseliny mykofenolovej (ako sodnej soli) vykonanej na potkanoch sa už pri dávke 1 mg/kg pozorovali malformácie potomstva vrátane anoftalmie, exencefálie a umbilikálnej hernie. Systémová expozícia pri tejto dávke predstavuje 0,05-násobok klinickej expozície pri dávke Myforticu 1,44 g/deň (pozri časť 4.6).
V štúdii pre- a postnatálneho vývinu u potkanov spôsobila kyselina mykofenolová (ako sodná soľ) spomalený vývoj (abnormálny zrenicový reflex u samíc a oddelenie predkožky u samcov) pri najvyššej dávke 3 mg/kg, ktorá vyvolávala aj malformácie.
Pri kyseline mykofenolovej (ako sodnej soli) sa preukázal fototoxický potenciál v stanovení fototoxicity 3T3 NRU in vitro.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro
kukuričný škrob
povidón
krospovidón
bezvodá laktóza
bezvodý koloidný oxid kremičitý
magnéziumstearát
Obalová vrstva
ftalát hypromelózy
oxid titaničitý (E171)
žltý oxid železitý (E172)
červený oxid železitý (E172).
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie.
Uchovávať v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Tablety sú balené po 10 v blistroch z polyamidu/hliníka/PVC/hliníka v množstve 50, 100, 120 alebo 250 tabliet v papierových škatuliach.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Tablety Myfortic sa nemajú drviť, aby sa zachovala neporušenosť enterosolventnej obalovej vrstvy (pozri časť 4.2).
Kyselina mykofenolová mala teratogénne účinky (pozri časť 4.6). Ak je potrebné tablety Myfortic rozdrviť, vyhýbajte sa vdýchnutiu prášku alebo priamemu kontaktu prášku s kožou alebo sliznicou.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novartis Slovakia s.r.o.,Žižkova 22B, 811 02 Bratislava, Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
59/0074/05-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 31.marca 2005
Dátum posledného predĺženia registrácie: 11.februára 2010