Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

NITRESAN 20 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - NITRESAN 20 mg

1. NÁZOV LIEKU

Nitresan 10 mg

Nitresan 20 mg tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Nitresan 10 mg

Každá tableta obsahuje 10 mg nitrendipínu.

Nitresan 20 mg

Každá tableta obsahuje 20 mg nitrendipínu.

Pomocná látka so známym účinkom:

Nitresan 10 mg

Každá tableta obsahuje 74,80 mg monohydrátu laktózy.

Nitresan 20 mg

Každá tableta obsahuje 68,20 mg monohydrátu laktózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta.

Nitresan 10 mg

Žlté ploché tablety s deliacou ryhou a označením sily na druhej strane s priemerom 7 mm.

Nitresan 20 mg

Žlté ploché tablety s deliacou ryhou a označením sily na druhej strane s priemerom 7 mm.

Deliaca ryha nie je určená na rozlomenie tablety.

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Liečba esenciálnej hypertenzie.

4.2   Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Liečba má byť individuálna v závislosti od závažnosti ochorenia. Zvyčajne je dlhodobá.

Pre dospelých pacientov sa odporúčajú nasledovné dávky:

Nitresan 10 mg

1 tableta dvakrát denne (ráno a večer), čo zodpovedá 20 mg nitrendipínu denne. V prípade nedostatočného poklesu krvného tlaku možno dennú dávku postupne zvýšiť na 2 tablety Nitresanu 10 mg dvakrát denne, čo zodpovedá 40 mg nitrendipínu denne.

Nitresan 20 mg

1 tableta raz denne (ráno), čo zodpovedá 20 mg nitrendipínu denne. V prípade nedostatočného poklesu krvného tlaku možno dennú dávku postupne zvýšiť na 1 tabletu Nitresanu 20 mg dvakrát denne, čo zodpovedá 40 mg nitrendipínu denne.

Maximálna denná dávka je 40 mg nitrendipínu.

Špeciálne populácie

Starší pacienti a pacienti s poruchou funkcie pečene

U starších pacientov a pacientov s poruchou funkcie pečene sa môže predĺžiť metabolizmus lieku, čo môže zapríčiniť nežiaduci pokles ich krvného tlaku. Z tohto dôvodu sa u týchto pacientov odporúča začať liečbu s najnižšou možnou dávkou (10 mg nitrendipínu denne) a starostlivo sledovať ich klinickú odpoveď, pretože účinky lieku sa môžu zvýšiť a/alebo predĺžiť. Ak sa napriek nízkej dávke vyskytne významný pokles krvného tlaku je potrebné zmeniť liečbu.

Porucha funkcie obličiek

U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebná žiadna špeciálna úprava dávkovania.

Pediatrická populácia

Nitrendipín sa neodporúča používať u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov z dôvodu chýbajúcich údajov o bezpečnosti a účinnosti.

Spôsob podávania

Perorálne používanie.

Tablety sa užívajú ráno po jedle, prehĺtajú sa celé a zapijú dostatočným množstvom tekutiny (napr. pohárom vody). Nemajú sa zapíjať grapefruitovým džúsom (pozri časť 4.5)! Nitrendipín reaguje na svetlo, preto sa majú tablety vybrať z blistrového balenia bezprostredne pred užívaním.

4.3 Kontraindikácie

  • – Precitlivenosť na liečivo, na ktorýkoľvek iný 1,4-dihydropyridínový antagonista vápnikových kanálov alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

  • – Kardiogénny šok.

  • – Závažná stenóza aortálnej chlopne.

  • – Akútny infarkt myokardu (počas prvých 4 týždňov).

  • – Nestabilná angína pektoris.

  • – Gravidita alebo dojčenie.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

U pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene sa môže účinok nitrendipínu zosilniť a/alebo predĺžiť. V takých prípadoch sa odporúča začať liečbu s najnižšou možnou dávkou (pozri časť 4.2), pričom musí byť pacient počas liečby pozorne sledovaný.

U pacientov s nekompenzovanou srdcovou nedostatočnosťou a pacientov s poruchami sínusového rytmu (ak nie je upravený kardiostimuláciou) je potrebné pri podávaní Nitresanu venovať pacientovi náležitú pozornosť a pozorne ho sledovať.

Užívanie u starších pacientov

Odporúča sa opatrnosť pri zvýšenom dávkovaní lieku u starších pacientov.

Tento liek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Nitrendipín je metabolizovaný systémom cytochrómu P450 3A4, ktorý sa nachádza v sliznici žalúdka a v pečeni. Lieky, ktoré inhibujú alebo indukujú tento enzýmový systém môžu zmeniť „first pass“ efekt alebo klírens nitrendipínu.

Betablokátory a/alebo iné antihypertenzíva

Antihypertenzný účinok nitrendipínu sa môže zosilniť betablokátormi a/alebo inými antihypertenzívami.

Diuretiká

Súbežné užívanie diuretík môže viesť k počiatočnému zvýšenému vylučovaniu sodíka močom.

Myorelaxanciá

Trvanie a intenzita účinku myorelaxancií ako pankurónium alebo vekurónium sa môže počas liečby s nitrendipínom zvýšiť.

Cimetidín a ranitidín

Cimetidín a ranitidín (hoci v menšej miere) môže spôsobiť zvýšenie plazmatickej hladiny nitrendipínu a tým zvýšiť jeho účinok.

Digoxín

Pri súčasnom užívaní digoxínu a nitrendipínu je potrebné očakávať zvýšenie plazmatických hladín digoxínu. Pacientov je potrebné sledovať kvôli možnosti predávkovania digoxínom; ak je potrebné, odporúča sa znížiť dávky digoxínu.

Rifampicín

Rifampicín výrazne indukuje systém cytochróm P450 3A4. Ak sa rifampicín užíva spoločne s nitrendipínom, biologická dostupnosť nitrendipínu (rovnako aj iných dihydropyridínových blokátorov vstupu vápnika) sa výrazne znižuje, čo znižuje jeho antihypertenzívny účinok.

Grapefruitová šťava

Grapefruitová šťava inhibuje oxidačný metabolizmus nitrendipínu. Súbežné užívanie grapefruitovej šťavy s nitrendipínom vedie k zvýšeniu plazmatickej hladiny nitrendipínu a následne aj k zvýšeniu antihypertenzného účinku. Pri pravidelnom požívaní grapefruitovej šťavy môže tento účinok pretrvávať ešte najmenej tri dni po poslednom požití šťavy.

Teoreticky možné interakcie

Fenytoín, fenobarbital, karbamazepín

Neuskutočnili sa žiadne podrobné interakčné štúdie, ktoré by zhodnotili možné interakcie medzi nitrendipínom a antikonvulzívami. Avšak fenytoín, fenobarbital a karbamazepín sú známymi potenciálnymi induktormi systému cytochróm P450 3A4. Ich súbežné podávanie s liekmi so štruktúrou podobnou nitrendipínu viedlo k značnému zníženiu ich biologickej dostupnosti. Možno preto očakávať klinicky zodpovedajúce zníženie biologickej dostupnosti nitrendipínu a následné zníženie jeho účinku. V prípade že sa zvýšila dávka nitrendipínu počas súbežného podávania fenytoínu, fenobarbitalu a karbamazepínu je potrebné ju po vysadení antikonvulzív znížiť.

Ketokonazol, itrakonazol, flukonazol

Podrobné štúdie, ktoré by sa zaoberali potenciálnymi interakciami medzi nitrendipínom a ketokonazolom, itrakonazolom, alebo flukonazolom sa neuskutočnili. Lieky tejto skupiny sú známe tým, že inhibujú systém cytochróm P450 3A4, u ktorého boli popísané rôzne interakcie s inými dihydropyridínovými blokátormi vstupu vápnika. Preto nie je možné vylúčiť počas ich súbežného perorálneho podávania s nitrendipínom zvýšenie systémovej biologickej dostupnosti nitrendipínu z dôvodu zníženého metabolizmu počas „first pass“ efektu. Pri ich súbežnom podávaní je potrebné kontrolovať krvný tlak a ak si to situácia vyžaduje je potrebné zvážiť zníženie dávky nitrendipínu.

Nefazodon

Doteraz neboli vykonané nijaké podrobnejšie štúdie hodnotiace potenciálne interakcie medzi nefazodonom a nitrendipínom. Tento liek s antidepresívnym účinkom je veľmi výrazným inhibítorom systému cytochróm P450 3A4, preto nemožno vylúčiť možnosť zvýšenia plazmatických hladín nitrendipínu pri súbežnom užívaní s nefazodonom.

Kyselina valproová

Neuskutočnili sa žiadne podrobnejšie štúdie, ktoré by zhodnotili možné interakcie medzi nitrendipínom a kyselinou valproovou. Kyselina valproová inhibuje enzýmovú aktivitu, čo sa prejavilo vo zvýšení plazmatickej koncentrácie štrukturálne podobného blokátora vstupu vápnika nimodipínu. Nemožno teda vylúčiť zvýšenie plazmatickej koncentrácie nitrendipínu a z toho vyplývajúce zvýšenie účinku.

Erytromycín, troleandomycín, klaritromycín, roxitromycín

Neuskutočnili sa žiadne podrobné štúdie, ktoré by zhodnotili interakcie medzi nitrendipínom a uvedenými makrolidovými antibiotikami. Tieto antibiotiká sú známymi inhibítormi systému cytochróm P450 3A4, ktorý sa podieľa na metabolizme iných liekov. Z tohto dôvodu nemožno vylúčiť možnosť zvýšenia plazmatickej koncentrácie nitrendipínu pri súbežnom podávaní s makrolidovými antibiotikami.

Amprenavir, atazanavir, ritonavir, indinavir, nelfinavir, sachinavir

Neuskutočnili sa žiadne podrobnejšie štúdie, ktoré by posúdili možné interakcie medzi nitrendipínom a proteázovými inhibítormi. Lieky tohto typu boli popísané ako účinné inhibítory systému cytochróm P450 3A4. Nemožno preto vylúčiť možnosť zvýšenia plazmatickej koncentrácie nitrendipínu počas jeho súbežného podávania s týmito proteázovými inhibítormi.

Chinupristín/dal­fopristín

Experiment s iným blokátorom vstupu vápnika nifedipínom ukázal, že súbežné podávanie chinupristínu/dal­fopristínu môže viesť k vzostupu plazmatických koncentrácii nifedipínu. Pri podávaní týchto liekov v kombinácii s nifedipínom sa odporúča kontrolovať krvný tlak, a ak je to nutné, zvážiť zníženie dávky nitrendipínu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Nitresan je kontraindikovaný počas gravidity a laktácie.

Gravidita

Štúdie na zvieratách, v ktorých boli použité dávky nitrendipínu zjavne toxické pre samicu, viedli k miernym známkam malformácií mláďat.

Dojčenie

Nitrendipín prechádza do materského mlieka u potkanov. Koncentrácie v materskom mlieku odrážajú plazmatické hladiny liečiva. Klinické štúdie skúmajúce vylučovanie nitrendipínu do materského mlieka ako aj možné vedľajšie účinky na dojčatá ešte neboli vykonané.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Liečba hypertenzie môže mať mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Vzťahuje sa to hlavne na začiatok liečby, na zvýšenie dávky, na prechod na liečbu iným liekom, alebo na súbežný vplyv alkoholu.

4.8 Nežiaduce účinky

Frekvencia nežiaducich účinkov uvedených nižšie je definovaná podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1 000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.

Poruchy krvi a lymfatického systému

Veľmi zriedkavé: leukopénia, agranulocytóza.

Poruchy nervového systému

Veľmi časté: bolesť hlavy (najmä na začiatku liečby, prechodného charakteru).

Menej časté: parestézie, závrat, vyčerpanosť, synkopa, nepokoj.

Poruchy oka

Menej časté: abnormálne videnie, rozmazané videnie.

Poruchy ucha a labyrintu

Menej časté: vertigo.

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Časté: najmä na začiatku liečby sa môžu objaviť ataky angíny pektoris alebo pri už diagnostikovanej angíne pektoris sa môže zvýšiť jej frekvencia, dĺžka trvania a závažnosť atakov, palpitácia, tachykardia.

Veľmi zriedkavé: infarkt myokardu.

Poruchy ciev

Veľmi časté: periférny edém (najmä na začiatku liečby, prechodného charakteru).

Menej časté: hypotenzia.

Zriedkavé: leukocytoklastická vaskulitída.

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Menej časté: dyspnoe.

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Menej časté: nauzea, vracanie, bolesť brucha, hnačka, zápcha.

Veľmi zriedkavé: hyperplázia ďasien.

Poruchy pečene a žlčových ciest

Zriedkavé: poruchy pečeňových funkcií (zvýšené hladiny transamináz).

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Veľmi časté: začervenanie tváre (najmä na začiatku liečby, prechodného charakteru).

Menej časté: alergické kožné prejavy ako svrbenie, žihľavka, vyrážka, precitlivenosť na svetlo. Veľmi zriedkavé: exfoliatívna dermatitída, angioneurotic­ký edém.

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Menej časté: myalgia, artralgia.

Poruchy obličiek a močových ciest

Menej časté: častejšie močenie, polyúria.

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Veľmi zriedkavé: poruchy erekcie, gynekomastia, menoragia.

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Menej časté: prírastok hmotnosti, potenie.

Veľmi zriedkavé: horúčka.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v V.

4.9 Predávkovanie

Príznaky akútnej intoxikácie

Začervenanie tváre, bolesť hlavy, hypotenzia (s cirkulačným zlyhaním), zmena pulzovej frekvencie (tachykardia alebo bradykardia).

Liečba

Na začiatku je potrebné vykonať výplach žalúdka s následnou instiláciou aktívneho uhlia. Je potrebné monitorovať základné životné funkcie. V prípade výrazného poklesu krvného tlaku je indikované podanie dopamínu alebo noradrenalínu. Po ich aplikácii je však potrebné venovať pozornosť vzniku možných negatívnych nežiaducich účinkov katecholamínov (hlavne arytmiám).

  • V prípade bradykardie je potrebné podať atropín alebo orciprenalín (podobne ako u iných blokátorov vápnikových kanálov).

  • V takýchto prípadoch sa osvedčili aj katecholamíny, ale iba vo vyšších dávkach. Následná liečba musí byť zameraná na korekciu najvýraznejších príznakov. Nitrendipín nemožno dialyzovať. Je pravdepodobné, že hemoperfúzia a plazmaferéza tiež nemajú žiadny účinok (pozri časť 5.2).

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1   Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: selektívny blokátor vstupu vápnika s prevažným účinkom na cievy, deriváty dihydropyridínu, ATC kód: C08CA08.

Nitrendipín je 1,4-dihydropyridínový blokátor vápnikových kanálov s antihypertenzným účinkom. Podobne ako iné blokátory vápnikových kanálov, nitrendipín inhibuje transmembránový prestup kalciových iónov do buniek svalstva ciev.

To vedie k nasledovným účinkom:

  • – chráni bunky pred nadmerným vstupom vápnika;

  • – inhibuje myogénnu kalcium-dependentnú kontrakciu hladkých svalov ciev;

  • – znižuje periférnu vaskulárnu rezistenciu;

  • – znižuje patologicky zvýšené hodnoty arteriálneho tlaku krvi;

  • – má mierny nátriuretický účinok, najmä na začiatku liečby.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Po perorálnom podaní sa nitrendipín rýchlo a takmer úplne absorbuje. Rýchlosť absorpcie je okolo

88 %. Biologický polčas absorpcie je 30–60 minút. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne počas 1 až 3 hodín po podaní, priemerná maximálna koncentrácia je asi 6,1–19 pg/l.

Vzhľadom na značný „first pass“ efekt je systémová dostupnosť nitrendipínu 20–30 %.

Distribúcia

Približne 96–98 % nitrendipínu sa viaže na plazmatický proteín (albumín), preto sa nemôže dialyzovať. Nitrendipín sa nemôže odstrániť z krvi hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou. Distribučný objem v rovnovážnom stave je 5–9 l/kg.

Biotransformá­cia/eliminácia

Po perorálnom podaní podlieha nitrendipín výraznému „first pass“ efektu; je takmer úplne metabolizovaný oxidačnými procesmi v pečeni. Metabolity sú z farmakodyna­mického hľadiska neúčinné. Menej než 0,1 % perorálnej dávky sa vylúči močom v nezmenenej forme. Nitrendipín sa vo forme metabolitov vylučuje hlavne obličkami (asi 77 % perorálne podaného lieku), zostávajúce množstvo sa vylučuje stolicou a žlčou.

Finálny eliminačný polčas nitrendipínu, podaného vo forme tabliet, je asi 8–12 hodín. Po dosiahnutí rovnovážneho stavu sa nepozorovala žiadna akumulácia liečiva ani jej metabolitov.

Keďže sa nitrendipín vylučuje hlavne metabolickými procesmi v pečeni, je potrebné si uvedomiť, že pacienti s chronickým ochorením pečene majú predĺžený čas vylučovania a 2–3-krát dlhší biologický polčas. U pacientov s poruchami funkcie obličiek nie je potrebná špeciálna úprava dávkovania.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity, karcinogenicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.

Reprodukčná toxicita

Reprodukčné a toxikologické štúdie na potkanoch neodhalili žiadne škodlivé účinky na plodnosť alebo peri/postnatálny vývoj v dávkach až do 10 mg/kg hmotnosti tela. Boli zistené defekty pri diferenciácii článkov prstov u embryí králikov. Zdá sa však, že tieto abnormality sú dôsledkom zníženého prietoku krvi placentou.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

monohydrát laktózy kukuričný škrob mikrokryštalická celulóza povidón K25 dokusát, sodná soľ magnéziumstearát

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3    Čas použiteľnosti

4 roky.

6.4   Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale, na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister z oranžového PVC a hliníkovej fólie.

Veľkosti balenia: 20, 30, 50, 60 alebo100 tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne upozornenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7.


DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle 140 00 Praha 4

Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

Nitresan 10 mg: 58/0389/07-S

Nitresan 20 mg: 58/0390/07-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 25.10.2007

Dátum posledného predĺženia registrácie: 18.04.2012