Súhrnné informácie o lieku - Nogrip 500 mg/200 mg/25 mg
1. NÁZOV LIEKU
Nogrip 500 mg/200 mg/25 mg granulát na perorálny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každé vrecko obsahuje 500 mg paracetamolu, 200 mg kyseliny askorbovej, 25 mg feniramíniumhydrogénmaleinátu
Pomocné látky so známym účinkom: sacharóza, etanol
Každé vrecko obsahuje 11,555 g sacharózy a menej ako 15,2 mg etanolu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1
3. LIEKOVÁ FORMA
Granulát na perorálny roztok
Biely až svetlo žltý prášok s charakteristickou vôňou citrusových plodov a rumu.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Na zmiernenie príznakov spojených s bežným nachladením, chrípkou a infekciami horných dýchacích ciest.
Nogrip je určený pre dospelých a dospievajúcich starších ako 15 rokov.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí a dospievajúci starší ako 15 rokov
Odporúčaná denná dávka je jedno vrecko 2 alebo 3 krát denne.
Medzi jednotlivými dávkami má byť minimálny interval 4 hodiny.
Odporúča sa Nogrip rozpustiť v pohári horúcej vody a vypiť večer v priebehu trvania príznakov chrípky.
Maximálna dĺžka liečby je 5 dní bez vyhľadania lekárskej pomoci.
Renálna insuficiencia
U pacientov so stredne závažnou renálnou insuficienciou (klírens kreatinínu 10 až 50 ml/min) má byť interval medzi dávkami najmenej 6 hodín.
U pacientov s ťažkou renálnou insuficienciou (klírens kreatinínu < 10 ml/min) má byť interval medzi dávkami najmenej 8 hodín.
Spôsob podávania
Perorálne podanie.
Obsah jedného vrecka sa rozpustí v dostatočnom množstve studenej alebo horúcej vody.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na paracetamol/kyselina askorbovú/feniramíniumhydrogénmaleinát alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Pacienti s insuficienciou pečene
- Pacienti s glaukómom s uzavretým uhlom
- Pacienti s rizikom retencie moču v súvislosti s uretrálnou poruchou prostaty
- Pacienti, ktorí užívajú alebo užívali inhibítory monoaminooxidázy (MAOI) v posledných
- Užívanie u detí mladších ako 15 rokov.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Liečba sa má prehodnotiť v prípade vysokej alebo pretrvávajúcej horúčky, vzniku superinfekcie alebo v prípade príznakov pretrvávajúcich dlhšie ako 5 dní.
Riziko vzniku psychickej závislosti sa vyskytuje len pri vyšších dávkach ako sú odporúčané a pri dlhodobom užívaní.
Tento liek sa nemá kombinovať s inými liekmi, ktoré obsahujú paracetamol vzhľadom na riziko predávkovania. Maximálna denná dávka paracetamolu je 4 g denne pre dospelých nad 50 kg (pozri časť 4.9). Riziko predávkovania je zvýšené u pacientov s ochorením pečene.
Paracetamol sa má podávať s opatrnosťou u pacientov s poruchou funkcie obličiek, s akútnou hepatitídou, s nedostatkom glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a u pacientov s hemolytickou anémiou. Riziko predávkovania je vyššie u pacientov s nealkoholovým, necirhotickým ochorením pečene.
Paracetamol môže byť hepatotoxický pri denných dávkach nad 6–8 gramov. Poškodenie pečene sa môže vyvinúť aj pri oveľa nižších dávkach, ak je užívaný súbežne s alkoholom, s inými induktormi pečeňových enzýmov alebo s inými hepatotoxickými liekmi, napr. IMAO. Dlhodobá konzumácia alkoholu významne zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu. Paracetamol je kontraindikovaný u pacientov súbežne užívajúcich IMAO alebo ak IMAO užívali v posledných dvoch týždňov kvôli možnému riziku vzniku hypertenznej krízy.
-
V priebehu liečby sa nemá piť alkohol a užívať lieky s obsahom alkoholu. Alkohol zvyšuje sedatívny účinok H1 antihistaminík. To môže ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Liek sa má podávať s opatrnosťou u pacientov s astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, s kardiovaskulárnym ochorením, s vysokým krvným tlakom, hypertyreózou a s pyloroduodenálnou obštrukciou.
-
V priebehu liečby je potrebné sa vyhnúť podávaniu sedatív (najmä barbiturátov), ktoré zosilňujú sedatívny účinok antihistaminík.
Jedno vrecko obsahuje 11,5 g sacharózy, čo sa musí vziať do úvahy u pacientov s diabetes mellitus, alebo pri diéte s nízkym obsahom cukru v potrave.
Jedno vrecko obsahuje malé množstvo etanolu (menej ako 15,2 mg), toto množstvo sa nepovažuje za škodlivé.
4.5 Liekové a iné interakcie
Induktory hepatálnych mikrozomálnych enzýmov, ako je alkohol, barbituráty, a antikonvulzíva, ako je fenytoín, fenobarbital, metylfenobarbital, primidón, rifampicín, a inhibítory monoaminooxidázy a tricyklické antidepresíva, môžu zvýšiť hepatotoxicitu paracetamolu, najmä po predávkovaní.
Rýchlosť absorpcie paracetamolu môže byť znížená anticholinergickými látkami (napr. glykopyron, propantelín), alebo pri súčasnej liečbe kolestyramínom a pri súčasnom užívaní metoklopramidu alebo domperidónu.
Izoniazid znižuje klírens paracetamolu s možným zosilnením účinku a/alebo toxicity, nakoľko inhibuje jeho metabolizmus v pečeni.
Dlhodobé pravidelné denné užívanie paracetamolu môže zvyšovať antikoagulačný účinok warfarínu a iných derivátov kumarínu. Môže tak byť zvýšené riziko krvácania. Občasné dávky nemajú zásadný vplyv.
Probenecid zabraňuje viazaniu paracetamolu na kyselinu glukurónovú a tak znižuje jeho klírens.
Pravidelné užívanie paracetamolu môže znížiť metabolizmus zidovudínu (zvýšené riziko neutropénie).
Tieto interakcie nie sú klinicky významné, v prípade že sa liek užíva v odporúčanej dávke a v odporúčanej dĺžke liečby.
Súbežné užívanie derivátov morfínu (analgetiká, antitusiká a substitučná liečba), antipsychotík, barbiturátov, benzodiazepínov, anxiolytík iných ako benzodiazepíny (napr. meprobamát), hypnotík, sedatívnych antidepresív (amitriptylín, doxepín, mianserín, mirtazapín, trimipramín), sedatívnych H1 antihistaminík, centrálnych antihypertenzív, baklofénu a talidomidu môže zvýšiť útlm centrálneho nervového systému. Schopnosť riadiť a obsluhovať stroje môže byť znížená.
Súbežné užívanie iných atropínových derivátov ako sú tricyklické antidepresíva, väčšina atropínových H1 antihistaminík, anticholinergné antiparkinsoniká, antispazmodické atropíny, dizopyramid, fenotiazínové neuroleptiká rovnako ako aj klozapín môžu vyvolať atropínové nežiaduce účinky, ako je zadržiavanie moču, zápcha, sucho v ústach.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita a fertilita
Štúdie na zvieratách so zameraním na reprodukčnú toxicitu nie sú dostatočné. Užívanie tohto lieku sa počas tehotenstva neodporúča.
Dojčenie
Paracetamol je vylučovaný do materského mlieka, ale nie v klinicky významnom množstve. Neboli zaznamenané žiadne negatívne účinky na dojčatá. Nie je známe, či sa feniramín a jeho metabolity vylučujú do materského mlieka. Užívanie tohto lieku sa neodporúča v období dojčenia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Tento liek má veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje vzhľadom na možnosť výskytu ospalosti ako vedľajšieho účinku a to najmä na začiatku liečby. Tento účinok môže byť zvýšený konzumáciou alkoholických nápojov, liekov obsahujúcich alkohol a sedatív.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sú uvedené nižšie podľa frekvencie. Frekvencie sú definované ako: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Nežiaduce účinky vzťahujúce sa na feniramín
Farmakologické vlastnosti liečiva sú príčinou na dávke závislých nežiaducich účinkov (pozri časť 5.1):
- Poruchy nervového systému
- Poruchy imunitného systému (zriedkavé):
- Poruchy krvi a lymfatického systému:
o leukopénia, neutropénia;
o trombocytopénia;
o hemolytická anémia.
Nežiaduce účinky vzťahujúce sa na paracetamol
Boli hlásené zriedkavé prípady hypersenzitívnych reakcií ako anafylaxia, angioedém, vyrážka, žihľavka a kožné vyrážky. V prípade takýchto reakcií má byť užívanie lieku Nogrip okamžite prerušené.
Trombocytopénia, leukopénia a neutropénia boli hlásené vo veľmi výnimočných prípadoch.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie vzťahujúce sa na feniramín
Predávkovanie môže spôsobiť záchvaty (najmä u detí), stratu vedomia a kómu.
Predávkovanie vzťahujúce sa na paracetamol
Paracetamol môže viesť k otrave, a to najmä u starších osôb, malých detí, pacientov s ochorením pečene, v prípade chronického alkoholizmu, u pacientov, ktorí trpia chronickou podvýživou a pacientov užívajúcich induktory pečeňových enzýmov. V týchto prípadoch môže byť predávkovanie fatálne.
Príznaky
Príznaky predávkovania paracetamolom v priebehu prvých 24 hodín sú nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, bledosť a bolesti brucha. Poškodenie pečene sa môže prejaviť po 12 až 48 hodinách po užití. Môžu sa objaviť abnormality metabolizmu glukózy a metabolická acidóza. Pri ťažkej otrave, môže zlyhanie pečene vyústiť do encefalopatie, krvácania, hypoglykémie, edému mozgu a smrti. Akútne renálne zlyhanie s akútnou tubulárnou nekrózou, ktoré sa prejavuje bolesťou v bedrovo-pánvovej oblasti, hematúriou a proteinúriou, sa môže vyvinúť aj pri absencii ťažkého poškodenia pečene. Boli hlásené srdcové arytmie a pankreatitída.
Liečba
V prípade predávkovania paracetamolom je nevyhnutná okamžitá liečba. Napriek neprítomnosti zjavných skorých príznakov, majú byť pacienti prepravení do nemocnice, aby im bola poskytnutá okamžitá lekárska starostlivosť. Príznaky otravy môžu byť iba nevoľnosť alebo vracanie a nemusia odrážať závažnosť predávkovania alebo riziko poškodenia orgánov. Liečba má prebiehať v súlade so zavedenými odporúčaniami pre liečbu predávkovania.
Do 1 hodiny po predávkovaní sa má zvážiť podanie aktívneho uhlia. Plazmatická koncentrácia paracetamolu sa má zmerať aspoň 4 hodiny po požití paracetamolu (predtým namerané koncentrácie sú nespoľahlivé). Liečbu s použitím N-acetylcysteínom je možné využiť až do 24 hodín po predávkovaní, ale najvyšší ochranný efekt sa dosiahne ak sa s ňou začne do 8 hodín od predávkovania. Účinnosť antidota po tomto čase prudko klesá. V prípade potreby je možné podať N-acetylcysteín intravenózne. Ak stav nekomplikuje vracanie, je podávanie N-acetylcysteínu a metionínu perorálne vhodnou alternatívou najmä v odľahlých oblastiach mimo nemocnice. Liečba pacientov, ktorí sa dostanú do nemocnice so závažnou poruchou funkcie pečene po 24 hodinách od predávkovania, sa má konzultovať s toxikologickým centrom alebo hepatologickou jednotkou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Paracetamol, kombinácie s výnimkou psycholeptík, ATC kód: N02BE51
Mechanizmus účinku
Tento liek má tri farmakologické účinky.
-
– Antihistamínový efekt, ktorý znižuje sekréciu z nosa a často spojené slzenie a tiež znižuje nárazové spazmodické prejavy ako je záchvat kýchania.
-
– Antipyretický a analgetický účinok znižujúci horúčku a bolesť (bolesti hlavy, svalov). Paracetamol inhibuje cyklooxygenázu, enzým, ktorý je dôležitý pre syntézu prostaglandínov. Cyklooxygenáza v centrálnom nervovom systéme je k paracetamolu citlivejšia ako periférna cyklooxygenáza a preto má paracetamol antipyretický a analgetický účinok bez viditeľnej periférnej protizápalovej aktivity.
-
– Kompenzácia kyseliny askorbovej v ľudskom tele.
Kyselina askorbová je vo vode rozpustný vitamín a silný antioxidant. Je to kofaktor v mnohých biologických procesoch, ako je napríklad metabolizmus kyseliny listovej, oxidácia aminokyselín a absorpcia a transport železa. Tak isto je potrebná pre tvorbu, údržbu a opravu medzibunkového stavebného materiálu. Kyselina askorbová je dôležitá v obrane proti infekciám, pre normálnu funkciu T-lymfocytov a pre účinnú fagocytárnu aktivitu leukocytov. Toto tiež chráni bunky pred oxidačným poškodením základných molekúl.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Vstrebávanie paracetamolu po perorálnom podaní je rýchle a takmer úplné. Jeho koncentrácia v plazme dosiahne vrchol za 30 minút až 2 hodiny.
Distribúcia
Paracetamol sa distribuuje rýchlo do všetkých tkanív. Koncentrácie v krvi, slinách a plazme sú vzájomne porovnateľné. Pri terapeutických dávkach je väzba na plazmatické bielkoviny zanedbateľná.
Biotransformácia
Paracetamol sa metabolizuje v pečeni. Dve hlavné metabolické cesty sú glukuronidácia a sulfatácia. Druhá cesta sa pri vyšších než terapeutických dávkach rýchlo nasýti. Minoritná cesta katalyzovaná cytochrómom P450, vedie k tvorbe reaktívneho medziproduktu (N-acetyl-p-benzochinónimín), ktorý sa pri užití štandardných dávok rýchlo detoxikuje glutatiónom a vylučuje sa močom po konjugácii s cysteínom a kyselinou merkaptopurovou.
Eliminácia
K eliminácii paracetamolu dochádza hlavne močom. 90 % požitej dávky sa vylučuje obličkami v priebehu 24 hodín, prevažne ako glukuronidové (60–80 %) a sulfátové (20–30 %) konjugáty. Menej než 5 % sa vylučuje v nezmenenej forme. Eliminačný polčas je asi 2 hodiny.
V prípade renálnej alebo hepatálnej insuficiencie, po predávkovaní a u novorodencov je eliminačný polčas paracetamolu predĺžený. Maximálny účinok zodpovedá koncentráciám v plazme. U starších pacientov nie je kapacita tvorby konjugátov modifikovaná.
Absorpcia
Feniramíniumhydrogénmaleinát je dobre vstrebateľný z gastrointestinálneho traktu. Jeho plazmatický polčas je 1–1,5 hodiny.
Eliminácia
Má vysokú afinitu k tkanivám a je vylučovaný predovšetkým obličkami.
Kyselina askorbová sa rýchlo a úplne absorbuje z gastrointestinálneho traktu a je distribuovaná do všetkých telových tkanív. Kyselina askorbová sa reverzibilne oxiduje na kyselinu dehydroaskorbovú; časť sa metabolizuje na neaktívny askorbát-2-sulfát a na kyselinu šťaveľovú, ktoré sú vylučované močom.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Neaplikovateľné.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Sacharóza
Karibská príchuť
Bezvodá kyselina citrónová
Arabská guma, sušená rozprašovaním
Sodná soľ sacharínu (E954)
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
21 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávať pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Papier/Al/PE vrecko
Veľkosť balenia: 2, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20 vreciek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
-
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Dr. Max Pharma s.r.o.
Na Florenci 2116/15
Nové Mesto
110 00 Praha 1
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
07/0182/15-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 13. mája 2015