Súhrnné informácie o lieku - Octaplasma
1. NÁZOV LIEKU
Octaplasma
45 –70 mg/ml infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
200 ml vak obsahuje 9 – 14 g ľudských plazmatických proteínov špecifických pre krvné skupiny AB0 (45 – 70 mg/ml). Octaplasma sa dodáva v samostatných baleniach podľa nasledujúcich krvných skupín:
Krvná skupina A
Krvná skupina B Krvná skupina AB
Krvná skupina 0
Informácie o dôležitých koagulačných faktoroch a inhibítoroch nájdete v časti 5.1 a tabuľke 2.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Infúzny roztok.
Zmrazený roztok je (svetlo) žltý.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
- Komplexný nedostatok koagulačných faktorov, ako je koagulopatia v dôsledku závažnej poruchy pečene alebo masívnej transfúzie.
- Substitučná terapia pri nedostatku koagulačných faktorov, ak špecifický koncentrát koagulačného faktora (napr. faktor V alebo faktor XI) nie je dostupný, alebo v núdzových situáciách, keď nie je možná presná laboratórna diagnostika.
- Na rýchle zvrátenie účinkov perorálnych antikoagulantov (typu kumarín alebo indandion), ak koncentrát protrombínového komplexu nie je k dispozícii alebo podávanie vitamínu K nie je dostačujúce pre poruchu funkcie pečene, alebo v núdzových situáciách.
- Potenciálne nebezpečné krvácania počas fibrinolytickej terapie, napr. využitím tkanivových aktivátorov plazminogénu, u pacientov, ktorí nereagujú na obvyklé opatrenia.
- Postupy pri liečbe výmenou plazmy, vrátane prípadov trombotickej trombocytopenickej purpury (TTP).
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie:
Dávkovanie závisí od klinického stavu a základného ochorenia, ale zvyčajná úvodná dávka je 12 –15 ml Octaplasmy/kg telesnej hmotnosti. Táto dávka by mala zvýšiť hladiny koagulačných faktorov v plazme pacienta o približne 25 %.
Monitorovanie reakcie je dôležité tak klinicky, ako aj meraním napr. aktivovaného parciálneho tromboplastínového času (aPTT), protrombínového času (PT), a/alebo testovaním špecifických koagulačných faktorov.
Dávkovanie pri nedostatku koagulačných faktorov:
Pri menších a stredných krvácavých stavoch alebo operáciách u pacientov s nedostatkom koagulačných faktorov sa dostatočný hemostatický efekt obvykle dosiahne po infúzii 5 – 20 ml Octaplasmy/kg telesnej hmotnosti. Táto dávka by mala zvýšiť hladiny koagulačných faktorov v plazme pacienta o približne 10 – 33 %. V prípade veľkého krvácania alebo operácie je potrebná odborná konzultácia s hematológom.
Dávkovanie pri TTP a krvácaní pri intenzívnej výmene plazmy:
Počas terapie výmenou plazmy je potrebná odborná konzultácia s hematológom.
U pacientov s TTP by celý objem vymenenej plazmy mal byť nahradený liekom Octaplasma.
Spôsob podávania:
Octaplasma sa musí podávať s ohľadom na krvnú skupinu AB0. V núdzových prípadoch môže byť Octaplasma krvnej skupiny AB považovaná za univerzálnu plazmu, pretože sa môže podávať všetkým pacientom bez ohľadu na krvnú skupinu.
Octaplasma sa musí podávať vnútrožilovou infúziou, po rozmrazení, tak ako je popísané v časti 6.6, pričom sa použije infúzny set s filtrom. Počas celej doby infúzie sa musí používať aseptická technika.
Po rozmrazení je roztok číry alebo mierne zakalený a neobsahuje žiadne pevné ani rôsolovité častice.
Z dôvodu rizika citrátovej toxicity by rýchlosť infúzie nemala prekročiť 0,020 – 0,025 mmol citrátu/kg telesnej hmotnosti za minútu – čo zodpovedá <1 ml lieku Octaplasma/kg telesnej hmotnosti za minútu. Toxické účinky citrátu sa dajú minimalizovať podaním glukonátu vápenatého intravenózne do inej žily.
Pediatrická populácia:
Bezpečnosť a účinnosť Octaplasmy u pediatrických pacientov neboli doteraz stanovené.
4.3 Kontraindikácie
-
– Nedostatok IgA pri prítomnosti protilátok proti IgA
-
– Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 alebo rezíduá z výrobného procesu, tak ako je uvedené v časti 5.3
-
– Závažný nedostatok proteínu S
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Octaplasma sa nesmie používať:
- Ako expandér objemu.
- Pri krvácaní spôsobenom nedostatkom koagulačných faktorov, keď je k dispozícii špecifický koncentrát faktora.
- Na reguláciu hyperfibrinolýzy pri transplantáciách pečene alebo iných stavoch s komplexnými hemostatickými poruchami, spôsobenými nedostatkom inhibítora plazmínu, nazývaného tiež a.2-antiplazmín.
Octaplasma sa musí používať obozretne za nasledujúcich podmienok:
- Nedostatok IgA.
- Alergia na plazmatický proteín.
- Predchádzajúce reakcie na čerstvú zmrazenú plazmu (FFP) alebo liek Octaplasma.
- Klinicky zjavná alebo latentná kardiálna dekompenzácia.
- Pľúcny edém.
Na zníženie rizika venóznej tromboembólie, spôsobenej zníženou aktivitou proteínu S pri použití Octaplasmy v porovnaní s normálnou plazmou (pozri časť 5.1.), je potrebné postupovať obozretne a zvážiť primerané opatrenia u všetkých pacientov, ktorí sú ohrození trombotickými komplikáciami.
Pri intenzívnej výmene plazmy sa Octaplasma smie používať iba na reguláciu koagulačnej abnormality v prípade abnormálneho krvácania.
Vírusová bezpečnosť
Štandardné opatrenia na prevenciu prenosu infekcií pri použití prípravkov z ľudskej krvi alebo plazmy, zahŕňajú selekciu darcov, skríning individuálnych darcov a poolu plazmy na špecifické markery infekcie a použitie účinných výrobných opatrení pre inaktiváciu/elimináciu vírusov. Napriek tomu, pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nemožno úplne vylúčiť prenos infekčných činiteľov. Platí to aj pre neznáme a novo objavované vírusy a iné patogény.
Tieto opatrenia sa považujú za účinné proti obaleným vírusom ako je HIV, HBV a HCV. Použité opatrenia môžu mať obmedzený účinok proti neobaleným vírusom ako je vírus HAV, HEV a parvovírus B19.
Infekcia parvovírusom B19 môže byť závažná pre tehotné ženy (fetálna infekcia) a pre jednotlivcov s imunodeficienciou, alebo zvýšenou erytropoézou (napr. hemolytickou anémiou). HEV taktiež môže závažne postihnúť seronegatívne tehotné ženy. Preto sa Octaplasma môže podávať týmto pacientom iba v nevyhnutných prípadoch.
U pacientov, ktorým sú pravidelne podávané liečivá derivované z ľudskej krvi alebo plazmy, treba zvážiť patričné očkovanie (napr. proti HBV a HAV).
Dodatočne je zakomponovaný krok na odstránenie priónov.
Naliehavo sa odporúča, aby sa pri každom podaní lieku Octaplasma pacientovi zaznamenal názov a číslo výrobnej šarže lieku, aby bolo evidované spojenie medzi pacientom a šaržou lieku.
Podávanie podľa krvnej skupiny
Octaplasma sa musí podávať s ohľadom na krvnú skupinu AB0. V núdzových prípadoch môže byť Octaplasma krvnej skupiny AB považovaná za univerzálnu plazmu, pretože sa môže podávať všetkým pacientom bez ohľadu na krvnú skupinu.
Pacientov treba po podaní lieku sledovať najmenej po dobu 20 minút.
Anafylaktické reakcie
V prípade anafylaktickej reakcie či šoku treba infúziu okamžite zastaviť. Liečba musí prebiehať podľa pravidiel protišokovej terapie.
Pediatrická populácia
Údaje o použití Octaplasmy u pediatrických pacientov sú obmedzené, preto sa prípravok smie podávať takýmto jedincom iba vtedy, keď možné pozitívne účinky jednoznačne prevažujú potenciálne riziká.
Tento liek obsahuje najviac 920 mg sodíka na vak, čo zodpovedá maximálne 46 % WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelú osobu.
4.5 Liekové a iné interakcie
Interakcie:
Neboli identifikované žiadne interakcie s inými liekmi.
Inkompatibilita:
- Octaplasmasa môže miešať s červenými krvinkami a krvnými doštičkami, ak sa rešpektuje kompatibilita AB0 oboch prípravkov.
- Octaplasma sa nesmie miešať s inými medicínskymi prípravkami, pretože môže dôjsť
- Aby sa predišlo možnej tvorbe krvných zrazením, roztoky obsahujúce vápnik sa nesmú podávať tou istou intravenóznou linkou ako Octaplasma.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Nie sú k dispozícii žiadne údaje z kontrolovaných klinických štúdií u gravidných žien. Nie je známe, či môže Octaplasma ovplyvniť reprodukčnú kapacitu. Liek sa smie podávať tehotným a dojčiacim ženám iba v prípade, keď alternatívne liečebné postupy sú nevhodné.
Pre potenciálne riziká prenosu parvovírusu B19 a HEV pozri časť 4.4.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Po ambulantnej infúzii by mal pacient hodinu odpočívať.
Octaplasma nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Zriedkavo sa môžu pozorovať reakcie z precitlivenosti. Sú to zvyčajne mierne reakcie alergického typu pozostávajúce z lokalizovanej alebo generalizovanej urtikárie, erytému, návalov horúčavy a pruritu. Závažnejšie formy môžu byť skomplikované hypotenziou alebo angioedémom tváre alebo larynxu. Ak sú postihnuté aj ďalšie orgánové systémy – kardiovaskulárny, respiračný alebo gastrointestinálny – reakcia sa považuje za anafylaktickú alebo anafylaktoidnú. Anafylaktické reakcie môžu mať rýchly nástup a môžu byť závažné; komplex symptómov môže zahŕňať hypotenziu, tachykardiu, bronchospazmus, sipot, kašeľ, dyspnoe, nauzeu, vracanie, hnačku, bolesť brucha alebo chrbta. Závažné reakcie môžu vyústiť do šoku, synkopy, zlyhania dýchania a vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu viesť dokonca k smrti.
V zriedkavých prípadoch môže vysoká rýchlosť infúzie spôsobiť kardiovaskulárne účinky v dôsledku toxicity citrátu (odstráni sa ionizovaným kalciom), najmä u pacientov s poruchami funkcie pečene. Pri výmene plazmy sa zriedkavo môžu vyskytnúť symptómy ktoré sa dajú pripísať toxicite citrátu, ako je únava, parestézia, triaška a hypokalcémia.
Počas klinických skúšok u predchodcu lieku Octaplasma a jeho následného používania boli identifikované nasledujúce nežiaduce reakcie:
Frekvencie boli hodnotené podľa nasledujúcich zaužívaných konvencií: veľmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); menej časté (>1/1000 až <1/100); zriedkavé (>1/10 000 až <1/1000); veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nie je možné stanoviť na základe dostupných údajov).
Tabuľka 1: Nežiaduce reakcie, ktoré boli identifikované v prípade lieku Octaplasma
Trieda orgánových systémov* | Časté (> 1/100 až < 1/10 alebo > 1 % až < 10 %) | Menej časté (> 1/1 000 až < 1/100 alebo > 0,1 % až < 1 %) | Zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000 alebo > 0,01 % až < 0,1 %) | Veľmi zriedkavé (< 1/10 000 alebo < 0,01 %) |
Poruchy krvi a lymfatického systému | hemolytická anémia hemoragická diatéza | |||
Poruchy imunitného systému | anafylaktoidná reakcia | precitlivenosť | anafylaktický šok anafylaktická reakcia |
Psychické poruchy | úzkosť agitácia nepokoj | |||
Poruchy nervového systému | hypoestézia | závraty parestézia | ||
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | zástava srdca arytmia tachykardia | |||
Poruchy ciev | tromboembólia (LLT) hypotenzia hypertenzia obehový kolaps návaly horúčavy | |||
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | hypoxia | zlyhanie dýchania pľúcna hemorágia bronchospazmus pľúcny edém dyspnoe porucha dýchania | ||
Poruchy gastrointestinálneho traktu | vracanie nauzea | abdominálna bolesť | ||
Poruchy kože a podkožného tkaniva | urtikária pruritus | vyrážka (erytematózna) hyperhidróza | ||
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | bolesť chrbta | |||
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | pyrexia | bolesť na hrudníku diskomfort na hrudníku zimnica lokalizovaný edém nevoľnosť reakcia v mieste aplikácie | ||
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | pozitívny test na protilátky znížená saturácia kyslíkom | |||
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu | preťaženie obehu v dôsledku transfúzie citrátová toxicita hemolytická transfúzna reakcia |
*Ak nie je uvedené inak, táto tabuľka obsahuje preferované výrazy (PT) podľa databázy MedDRA. LLT, výraz najnižšej úrovne podľa databázy MedDRA
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
- Vysoké dávky alebo vysoká rýchlosť infúzie môžu vyvolať hypervolémiu/preťaženie obehu, pľúcny edém a/alebo srdcové zlyhanie.
- Vysoká rýchlosť infúzie môže spôsobiť kardiovaskulárne účinky v dôsledku toxicity citrátu (odstráni sa ionizovaným kalciom), najmä u pacientov s poruchami funkcie pečene.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Náhrady krvi a perfúzne roztoky, Náhrady krvi a plazmatické bielkoviny, ATC kód: B05AA.
Obsah a distribúcia plazmatických proteínov v lieku Octaplasma sú na úrovni porovnateľnej s tou v čerstvom materiáli FFP, napr. 45 – 70 mg/ml, a hlavné plazmatické proteíny dosahujú referenčné hodnoty ako u zdravých darcov krvi (pozri tabuľku 2). Z priemerného obsahu proteínu 58 mg/ml, činí albumín 50 % (29 mg/ml), pričom imunoglobulíny tried G, A a M sú obsiahnuté v množstvách 8,1, 1,6 a 0,8 mg/ml, v tomto poradí. V dôsledku úpravy metódou S/D a purifikácie je obsah lipidov a lipoproteínov redukovaný. Táto skutočnosť nie je relevantná pre indikácie lieku Octaplasma.
Výrobný proces vyrovnáva odchýlky medzi jednotlivými darcami a udržiava plazmatické proteíny vo funkčnom stave. Preto má liek Octaplasma tú istú klinickú aktivitu ako priemerná jednotka FFP od jednotlivého darcu, ale je viac štandardizovaný. Finálny výrobok sa testuje na koagulačné faktory V, VIII a XI ako aj na inhibítor proteínu C, proteínu S a inhibítor plazmínu. Všetky tri koagulačné faktory dosahujú minimálne 0,5 IU/ml, pričom úrovne inhibítorov sú zaručene rovnaké alebo vyššie ako 0,7, 0,3 a 0,2 IU/ml. Obsah fibrinogénu je v rozmedzí 1,5 a 4,0 mg/ml. Všetky klinicky dôležité parametre bežného výrobku sú v rámci 2,5 – 97,5 percentil v porovnaní s jednotlivým darcom FFP, mimo inhibítora plazmínu (tiež nazývaného a2-antiplazmín), ktorý je tesne pod (pozri tabuľku 2). Octaplasma vykazuje pre von Willebrandov faktor taký istý multimerický vzorec ako normálna plazma.
Tabuľka 2: Všeobecné koagulačné parametre a špecifické koagulačné faktory a inhibítory v lieku Octaplasma
Parameter | Octaplasma Priemer ± štandardná odchýlka (n = 5) | Referenčný rozsah* |
aktivovaný parciálny tromboplastínový čas [sek] | 30 ± 1 | 28–41 |
protrombínový čas [sek] | 11 ±0 | 10–14 |
fibrinogén [mg/ml] | 2,6 ±0,1 | 1,5–4,0 |
koagulačný faktor II [IU/ml] | 1,01 ±0,07 | 0,65–1,54 |
koagulačný faktor V [IU/ml] | 0,76 ± 0,05 | 0,54–1,45 |
koagulačný faktor VII [IU/ml] | 1,09 ±0,05 | 0,62–1,65 |
koagulačný faktor VIII [IU/ml] | 0,80 ± 0,07 | 0,45–1,68 |
koagulačný faktor IX [IU/ml] | 0,88 ±0,10 | 0,45–1,48 |
koagulačný faktor X [IU/ml] | 0,99 ± 0,05 | 0,68–1,48 |
koagulačný faktor XI [IU/ml] | 0,88 ± 0,04 | 0,42–1,44 |
koagulačný faktor XII [IU/ml] | 1,04 ±0,08 | 0,40–1,52 |
koagulačný faktor XIII [IU/ml] | 1,03 ± 0,06 | 0,65–1,65 |
antitrombín [IU/ml] | 0,86 ±0,11 | 0,72–1,45 |
heparín kofaktor II [IU/ml] | 1,12 ±0,05 | 0,65–1,35 |
proteín C [IU/ml] | 0,86 ±0,08 | 0,58–1,64 |
proteín S [IU/ml] | 0,63 ± 0,08 | 0,56–1,68 |
aktivita von Wilebrandovho faktora – ristocetin ko-faktora [IU/ml] | 0,93 ± 0,08 | 0,45–1,75 |
aktivita génu ADAMTS13# [IU/ml] | 1,13 ±0,17 | 0,50–1,10** |
plazminogén [IU/ml] | 0,84 ± 0,06 | 0,68–1,44 |
inhibítor plazmínu## [IU/ml] | 0,61 ±0,04 | 0,72–1,32 |
*Podľa [1,2] na základe testov 100 zdravých darcov a definované 2,5 a 97,5 percentilami; alebo **podľa sprievodného letáka skúšobného balenia.
#Disintegrin a metaloproteináza s trombospondínom typu 1 motif, member 13. Tiež známa ako proteáza von Willebrandovho faktora (VWFcp).
##Tiež známy ako a2-antiplazmín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Octaplasma má podobné farmakokinetické vlastnosti ako FFP (čerstvá zmrazená plazma).
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Vírusová inaktivácia sa uskutočňuje použitím tri(n-butyl)fosfátu a octoxynolu (Triton X-100). Tieto S/D reagenty sa počas procesu purifikácie odstraňujú. Maximálne množstvo TNBP vo finálnom prípravku je < 2 ^g/ml a octoxynolu < 5 ^g/ml.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Nátriumcitrát dihydrát
Dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
Glycín
6.2 Inkompatibility
-
– Octaplasmasa môže miešať s červenými krvinkami a krvnými doštičkami, ak sa rešpektuje kompatibilita AB0 oboch prípravkov.
-
– Octaplasma sa nesmie miešať s inými liekmi, pretože môže dôjsť k inaktivácii a precipitácii.
-
– Aby sa predišlo možnej tvorbe krvných zrazenín, roztoky obsahujúce vápnik sa nesmú podávať tou istou intravenóznou linkou ako Octaplasma.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky.
Po rozmrazení bola preukázaná chemická a fyzikálna stabilita použitia na 5 dní pri teplote 2 – 8 °C alebo na 8 hodín pri izbovej teplote (20 – 25 °C).
Z mikrobiologického hľadiska, pokiaľ metóda otvárania zabraňuje riziku mikrobiálnej kontaminácie, by sa mal prípravok použiť okamžite. Ak sa nepoužije okamžite, za čas skladovania a podmienky použitia zodpovedá používateľ.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Skladujte a prepravujte v mrazničke (pri teplote < –18°C).
Skladujte v originálnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
200 ml ľudských plazmatických proteínov špecifických pre krvné skupiny AB0 vo vaku (PVC) obalenom fóliou.
V balení po 1 alebo 10 ks.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Nepoužívajte po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na etikete.
-
– Vodný kúpeľ:
Rozmrazujte vo vonkajšom obale vo vodnom kúpeli nie kratšie ako 30 minút s cirkulujúcou vodou pri teplote +30 °C až +37 °C. Ak je to vhodné, na zvýšenú ochranu obsahu sa môže použiť ďalšie obalové vrecko.
Zabráňte kontaminácii vstupného otvoru vodou. Minimálny čas rozmrazovania je 30 minút pri teplote +37 °C. Teplota vodného kúpeľa nesmie nikdy prekročiť +37 °C a nemala by byť nižšia ako +30 °C.
Čas rozmrazovania závisí od počtu vreciek vo vodnom kúpeli. Ak sa súčasne rozmrazuje viacero vreciek s plazmou, čas rozmrazovania sa môže predĺžiť, nemal by však presiahnuť 60 minút.
-
– Použitie suchého ohrievacieho systému ako je SAHARA-III:
Vložte vaky Octaplasma do ohrievacieho systému podľa návodu výrobcu a rozmrazte plazmu voľbou funkcie rýchleho ohrevu. Akonáhle displej zobrazí teplotu krvnej zložky +37 °C, ukončite ohrev a vyberte vaky.
Počas rozmrazovania lieku Octaplasma suchým ohrievacím systémom sa odporúča používať tlačiareň na protokolovanie priebehu teploty krvnej zložky a chybových hlásení v prípade poruchy.
-
– Iné:
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Octapharma (IP) SPRL
Allée de la Recherche 65
1070 Anderlecht
Belgicko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
75/0190/16-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. mája 2016