Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

OsvaRen - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - OsvaRen

1. NÁZOV LIEKU

OsvaRen

435 mg/235 mg filmom obalené tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá filmom obalená tableta obsahuje:

Octan vápenatý, 435 mg ekvivalentných 110 mg vápnika a uhličitan horečnatý, koncentrovaný 235 mg ekvivalentných 60 mg horčíka

Pomocné látky so známym účinkom

Každá filmom obalená tableta obsahuje 5,6 mg sodíka a 50 mg sacharózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalená tableta.

Biela až žltkastá, podlhovastá filmom obalená tableta s jednou deliacou ryhou.

Deliaca ryha iba pomáha rozlomiť tabletu, aby sa dala ľahšie prehltnúť a neslúži na rozdelenie na rovnaké dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Liečba hyperfosfatémie spojenej s chronickou obličkovou nedostatočnosťou u pacientov podrobujúcich sa dialýze (hemodialýza, peritoneálna dialýza).

OsvaRen je indikovaný dospelým.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí

3 až 10 filmom obalených tabliet denne, v závislosti od hladiny sérového fosfátu. Denná dávka sa má rozdeliť podľa počtu jedál za deň (zvyčajne 3 denne).

Odporúčaná počiatočná dávka je 3 tablety denne.

V prípade potreby možno dávku zvýšiť na maximálne 12 filmom obalených tabliet denne.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť lieku OsvaRen u detí a dospievajúcich nebola stanovená. Preto sa podávanie lieku OsvaRen neodporúča u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov (pozri časť 4.4).

Spôsob podávania

Aby sa dosiahol maximálny účinok viazania fosfátu, musí sa OsvaRen užiť s jedlom a nemá sa drviť ani hrýzť.

Kvôli ľahšiemu prehĺtaniu sa majú tablety užiť spolu s tekutinou.

V prípade, že tablety sú príliš veľké na to, aby ich pacient prehltol, je možné prelomiť ich v mieste deliacej ryhy bezprostredne pred prehltnutím, aby sa zabránilo vzniku chuti kyseliny octovej.

Keďže rýchlosť a/alebo stupeň absorpcie určitých ďalších liekov užívaných súbežne s prípravkom OsvaRen sa môžu líšiť, 2 hodiny pred a 3 hodiny po užití lieku OsvaRen neužívajte žiadne perorálne lieky (pozri časť 4.5).

OsvaRen možno užívať dlhodobo.

4.3 Kontraindikácie

OsvaRen je kontraindikovaný u pacientov s:

  • – Hypofosfatémiou

  • – Hyperkalciémiou s klinickými príznakmi, alebo bez nich, napr. ako dôsledok predávkovania vitamínom D, paraneoplastického syndrómu (karcinómu priedušiek, karcinómu prsníka, karcinómu obličiek, plazmacytómu), kostných metastáz, sarkoidózy, alebo imobilizačnej osteoporózy;

  • – Zvýšenou hladinou sérového magnézia s hodnotou viac než 2 mmol/l a/alebo príznakmi hypermagneziémie;

  • – AV blokom 3. stupňa;

  • – Myastenia gravis;

  • – Precitlivenosťou na liečivá, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Použitiu látok viažucich fosfát má predchádzať dietetická konzultácia s pacientom vzhľadom na príjem fosfátu a môže závisieť od druhu dialyzačnej liečby, ktorú pacient dostáva.

OsvaRen sa má podávať opatrne (len za neustáleho sledovania sérového kalcia, magnézia a fosfátu) v prípade ťažkej hyperfosfatémie s objemom fosforečnanu vápenatého viac než 5,3 mmol2/l2 v prípade

  • rezistencie na liečbu,
  • rezistentnej hyperkalémie,
  • klinicky relevantnej bradykardie, alebo AV bloku 2. stupňa s bradykardiou.

Nepretržite treba sledovať sérový fosfát, sérové magnézium, sérové kalcium a objem fosforečnanu vápenatého, hlavne v prípade súčasného užívania prípravkov s obsahom vitamínu D a tiazidových diuretík.

Vysoké dávky a dlhodobé podávanie prípravku OsvaRen môže viesť k hypermagneziémii. Tá je väčšinou asymptomatická, no v niektorých prípadoch možno pozorovať aj systémové účinky.

Príznaky a liečbu hypermagneziémie a hyperkalciémie, pozri časť 4.9.

Pacienti majú byť poučení, aby sa pred užitím antacíd obsahujúcich vápnik alebo horčík, poradili s lekárom, kvôli zvýšeniu záťaže vápnikom alebo horčíkom.

Ak pacienti s chronickou obličkovou nedostatočnosťou dostanú OsvaRen, môže u nich dôjsť k hyperkalcemickým epizódam, najmä v kombinácii s podaním metabolitov vitamínu D.

Pacientov treba upozorniť na možné príznaky hyperkalciémie.

Počas dlhodobej liečby prípravkom OsvaRen sa musí venovať pozornosť rozvoju alebo vzniku kalcifikácie ciev a mäkkých tkanív. Toto riziko klesá znížením objemu fosforečnanu vápenatého na < 4,5 mmol2/l2.

U pacientov, ktorým sú podávané digitalisové glykozidy sa má OsvaRen podávať len pod kontrolou EKG a sledovania hladiny sérového kalcia.

Zvýšený príjem vápenatých solí môže viesť k zrážaniu mastných kyselín a kyseliny žlčovej v podobe kalciového mydla. To môže viesť k zápche.

  • V prípade hnačky sa má dávkovanie prípravku OsvaRen znížiť.

OsvaRen obsahuje sacharózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorbcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.

OsvaRen obsahuje sodík. To sa musí vziať do úvahy u pacientov, ktorí majú diétu s kontrolovaným príjmom sodíka.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť lieku OsvaRen u detí a dospievajúcich nebola stanovená. Preto sa podávanie lieku OsvaRen neodporúča u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

4.5 Liekové a iné interakcie

Aby sa zabránilo interakcii medzi prípravkom OsvaRen a určitými ďalšími súbežne užívanými liekmi, 2 hodiny pred a 3 hodiny po užití lieku OsvaRen sa nemajú užívať žiadne perorálne lieky uvedené v tejto časti.

OsvaRen ovplyvňuje absorpciu antibiotík (ako napríklad tetracyklínov, doxycyklínu, norfloxacínu, niektorých cefalosporínov ako cefpodoxím, cefuroxím a niektorých chinolónov (inhibítory gyrázy) ako je ciprofloxacín), bifosfonátov, fluoridov, ketokonazolu, estramustínových prípravkov, anticholinergík, zinku, kyseliny urso- a chenodeoxycholovej a halofandrínu.

  • V prípade doplnkovej liečby perorálnymi prípravkami s obsahom železa sa musí venovať pozornosť skutočnosti, že súčasný príjem horčíka môže mať vplyv na vstrebávanie železa.

Horečnaté soli môžu adsorbovať digoxín v gastrointes­tinálnom trakte, čím sa zníži jeho biodostupnosť. Môže sa vyskytnúť adsorpcia nitrofurantoínu, čím sa zníži biodostupnosť a prípadne aj protizápalový účinok tohto lieku.

Okrem toho sa môže znížiť gastrointestinálna absorpcia penicilamínu, čo môže eventuálne znížiť jeho farmakologické účinky.

Kombinácia hydroxidu horečnatého, uhličitanu horečnatého a hydroxidu hlinitého s levotyroxínom môže spôsobiť zvýšenú absorpciu levotyroxínu.

Vitamín D a jeho deriváty zvyšujú absorpciu vápnika. Tiazidové diuretiká znižujú vylučovanie vápnika obličkami. Preto v prípade súbežného podávania prípravku OsvaRen a tiazidov, alebo derivátov vitamínu D, je nutné kontrolovať hladinu sérového kalcia (pozri časť 4.4).

Súbežné užívanie estrogénov s prípravkom OsvaRen môže zvýšiť absorpciu vápnika.

Citlivosť na glykozidy, a tým aj riziko arytmie, stúpa so zvýšenými hladinami sérového kalcia (pozri časť 4.4).

Podávanie adrenalínu u pacientov so zvýšenými hodnotami sérového kalcia môže viesť k závažnej arytmii.

Účinok antagonistov vápnika môže byť znížený.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú k dispozícii alebo je len obmedzené množstvo údajov o použití lieku OsvaRen u gravidných žien. Štúdie na zvieratách sú nedostatočné z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3). OsvaRen sa nemá užívať počas gravidity, pokiaľ klinický stav ženy nevyžaduje liečbu octanom vápenatým a uhličitanom horečnatým.

Dojčenie

Octan vápenatý a uhličitan horečnatý sa vylučujú do ľudského mlieka v takom rozsahu, že účinok u dojčených novorodencov/doj­čiat je pravdepodobný (pozri časť 5.2). Počas liečby prípravkom OsvaRen sa neodporúča dojčenie.

Fertilita

Nie sú dostupné žiadne údaje.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Veľmi časté

Časté (> 1/100 až <1/10)

Menej časté (>1/1 000 až <1/100)

Zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000)

Veľmi zriedkavé (<1/10 000)

Neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov)

Poruchy gastointestinálneho traktu:

Časté:

Mäkká stolica, podráždenie gastrointesti­nálneho traktu, ako sú nevoľnosť, anorexia, pocit plnosti, grganie a zápcha, hnačka.

Poruchy metabolizmu a výživy:

Časté:

Hyperkalciémia, buď asymptomatická alebo symptomatická, asymptomatická hypermagneziémia.

Menej časté:

Mierna až ťažká symptomatická hyperkalciémia, symptomatická hypermagneziémia.

Veľmi zriedkavé:

Hyperkaliémia, horčíkom vyvolané poruchy mineralizácie kos­tí.

Príznaky hyperkalciémie a hypermagneziémie, pozri časť 4.9.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Akútna hypermagneziémia (buď asymptomatická, alebo s akútnou systémovou toxicitou) potláča aktivitu centrálneho i periférneho nervového systému tým, že zabraňuje uvoľňovaniu acetylcholínu. Systémovú toxicitu treba očakávať pri sérovej koncentrácii 2,5 mmol/l, závažné neurotoxické vedľajšie účinky sa objavujú pri hodnotách od 3 mmol/l. Pri koncentráciách 2,5 – 5,0 mmol/l boli pozorované gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, anorexia, zápcha), cystospazmus, svalová slabosť, letargia, chýbajúce hlboké šľachové reflexy a poruchy AV vedenia a vedenia ventrikulárneho stimulu. V prípade hodnôt sérového magnézia 5 – 10 mmol/l boli pozorované: arteriálna hypotenzia vyvolaná rozšírením ciev, paralytický ileus, svalová obrna a kóma. Pri hodnote nad 10 mmol/l dochádza k zastaveniu dýchania a zástave srdca.

Príznakmi hyperkalciémie sú spočiatku svalová slabosť a gastrointestinálne poruchy (bolesti brucha, zápcha, nevoľnosť a zvracanie). Závažnú hyperkalciémiu charakterizujú poruchy vedomia (napr. letargia, dezorientácia, stupor, v extrémnych prípadoch aj kóma). U pacientov s hodnotou sérového kalcia nad 3,5 mmol/l je možná hyperkalciemická kríza s príznakmi:

  • - Polyúrie, polydipsie

  • - Nevoľnosti, anorexie, zápchy, pankreatitídy (zriedkavé)

  • - Arytmie, skrátenia intervalu QT, adynamie, vysokého krvného tlaku

  • – Svalovej slabosti až pseudoparalýzy

  • - Psychózy, somnolencie až kómy.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Všetky ostatné liečivá, liečivá na terapiu hyperkaliémie a hyperfosfatémie

ATC kód: V03AE04

Mechanizmus účinku

Keďže octan vápenatý a uhličitan horečnatý sú zlúčeniny viažuce fosfáty, spolu s fosfátmi obsiahnutými v strave vedú k tvorbe nízkorozpustných solí vápnika a fosforečnanu horečnatého v čreve, ktoré sa potom vylúčia stolicou. Octan vápenatý dosahuje svoju najvyššiu schopnosť viazania fosfátov pri pH 6–8. Preto je OsvaRen vhodný na viazanie fosfátu aj u pacientov s hypoaciditou, alebo anaciditou žalúdka.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Za predpokladu, že fosfát v strave ani iné živiny nespôsobujú žiadne zrážanie do horčíkových komplexov, sú rozpustené ióny horčíka biodostupné a vstrebávajú sa v čreve.

Absorpcia perorálne podaného horčíka u zdravých ľudí závisí od objemu prísunu. Experimenty ukázali, že miera absorpcie u pacientov, ktorí dostali 1,5 mmol horčíka denne, bola 65 %, zatiaľ čo u pacientov, ktorí dostali 40 mmol denne, bola len 11 %.

Rozpustené ióny vápnika sú biodostupné a môžu sa vstrebať črevnou cestou, pokiaľ vápnik nevytvorí nerozpustené vápnikové komplexy spolu s fosfátmi obsiahnutými v strave, alebo ďalších živinách. Vstrebávanie vápnika je riadené hormonálnymi regulačnými mechanizmami. Miera absorpcie sa zvyšuje s vyššími dávkami a pri hypokalciemických stavoch a klesá so zvyšujúcim sa vekom. V závislosti od stavu vitamínu D a užívaných dávok možno očakávať frakčnú absorpciu 10–35 %. Podávanie vyšších dávok povedie len k malému nárastu absorbovaného množstva. Normálny denný prísun v potrave predstavuje približne 1000 mg.

Distribúcia

Celkový objem telesného horčíka je asi 20 – 28 g. U zdravých dospelých jedincov sa približne 53 % z celkového telesného horčíka nachádza v kostiach, 27 % vo svaloch, 19 % v mäkkých tkanivách a menej než 1 % mimo buniek. Väčšina vnútrobunkového horčíka sa nachádza vo viazanej forme.

Celkový objem telesného vápnika u človeka s hmotnosťou 70 kg je asi 1250 g (31 mol), z čoho 99% sa nachádza v kostiach a zuboch. Asi 1 g sa nachádza v plazme a mimobunkovej tekutine a 6–8 g v samotných tkanivách. Referenčné hodnoty pre celkové kalcium v sére sa medzi jednotlivými klinickými laboratóriami líšia, v závislosti od metód merania, v rámci normálneho rozsahu 2,15 – 2,57 mmol/l. Asi 40 až 45 % tohto množstva je viazaných v plazmových proteínoch, asi 8 až 10 % tvorí komplexy s iónmi ako citrát, a 45 až 50 % sa štiepi na voľné ióny.

Eliminácia

Perorálne podávané horečnaté soli sú eliminované močom (vstrebaná časť) a stolicou (nevstrebaná časť). Malé množstvo je vylučované do materského mlieka. Horčík prechádza placentou.

Za fyziologických podmienok sa vápnik vylučuje v približne rovnakých množstvách močom a endogénnou črevnou sekréciou. Parathormón, vitamín D a tiazidové diuretiká znižujú vylučovanie vápnika močom, zatiaľ čo ostatné diuretiká (slučkové diuretiká), kalcitonín a rastový hormón podporujú vylučovanie obličkami. Vylučovanie vápnika močom klesá v raných štádiách zlyhania obličiek. Vylučovanie vápnika močom sa zvyšuje počas tehotenstva. Vápnik sa vylučuje aj potnými žľazami. Vápnik prechádza do placenty a je vylučovaný do materského mlieka.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štandartné štúdie genotoxicity lieku OsvaRen neboli uskutočnené. Na základe dostupných údajov sa nepredpokladá žiadny genotoxický ani karcinogénny potenciál.

Neboli uskutočnené žiadne štúdie reprodukčnej toxicity lieku OsvaRen.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety: predželatínovaný škrob (z kukurice), kukuričný škrob, sacharóza, želatína, sodná soľ kroskarmelózy magnéziumstearát.

Obalový film: rafinovaný ricínový olej, hydroxypropyl­metylcelulóza.

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

Po prvom otvorení nádoby: 3 mesiace

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Nádobu uchovávajte pevne uzavretý na ochranu pred vlhkosťou.

Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Nádoba z polyetylénu vysokej hustoty (HDPE) s vrchnákom z polyetylénu nízkej hustoty (LDPE): Veľkosť balenia 180 filmom obalených tabliet.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Fresenius Medical Care Nephrologica Deutschland GmbH

Else-Kroner-StraBe 1

61352 Bad Homburg v.d.H.

Nemecko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

39/0398/07-S

9. DÁTUM REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 12. november 2007

Dátum posledného predĺženia registrácie: 15. júl 2011