Súhrnné informácie o lieku - Oxykodon/Naloxon Teva 40 mg/20 mg tablety s predĺženým uvoľňovaním
1. NÁZOV LIEKU
Oxykodon/Naloxon Teva 40 mg/20 mg tablety s predĺženým uvoľňovaním
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta s predĺženým uvoľňovaním obsahuje 40 mg oxykodóniumchloridu (čo zodpovedá
36 mg oxykodónu) a 20 mg naloxóniumchloridu (vo forme 21,8 mg dihydrátu naloxóniumchloridu, čo zodpovedá 18 mg naloxónu).
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tableta s predĺženým uvoľňovaním.
Ružová, podlhovastá, bikonvexná tableta s predĺženým uvoľňovaním s deliacimi ryhami na obidvoch stranách, s dĺžkou 14,2 mm, šírkou 6,7 mm a výškou 3,6 – 4,6 mm.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Silná bolesť, ktorá sa dá adekvátne zvládnuť len ópioidnými analgetikami.
Oxykodon/Naloxon Teva je indikovaný dospelým.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Analgézia
Analgetická účinnosť Oxykodonu/Naloxonu Teva je rovnocenná s účinnosťou oxykodóniumchloridu dodávaného v liekových formách s predĺženým uvoľňovaním.
Dávka sa má upraviť podľa intenzity bolesti a individuálnej vnímavosti pacienta. Pokiaľ nie je stanovené inak, Oxykodon/Naloxon Teva sa má podávať takto:
Dospelí
Zvyčajná začiatočná dávka pre pacientov, ktorým sa doteraz nepodávali ópioidy, je
10 mg oxykodóniumchloridu/5 mg naloxóniumchloridu podávaných v 12-hodinových intervaloch.
K dispozícii sú nižšie sily na uľahčenie titrácie dávky, keď sa ópioidná liečba začína, a k individuálnej úprave dávky.
Pacienti, ktorí už dostávali ópioidy, môžu Oxykodon/Naloxon Teva začať užívať vo vyšších dávkach v závislosti od ich predchádzajúcich skúseností s liečbou ópioidmi.
Oxykodon/Naloxon Teva 5 mg/2,5 mg je určený na titráciu dávky, keď sa ópioidná liečba začína, a na individuálnu úpravu dávky.
Maximálna denná dávka Oxykodonu/Naloxonu Teva je 160 mg oxykodóniumchloridu a 80 mg naloxóniumchloridu. Maximálna denná dávka je vyhradená pre pacientov, ktorí boli predtým nastavení na stabilnú dennú dávku Oxykodonu/Naloxonu Teva a u ktorých vznikla potreba zvýšenej dávky. Osobitnú pozornosť treba venovať pacientom so zhoršenou funkciou obličiek a pacientom s miernou poruchou funkcie pečene, ak sa u nich uvažuje o podávaní zvýšenej dávky. U pacientov, ktorí potrebujú vyššie dávky Oxykodonu/Naloxonu Teva, sa má zvážiť podávanie dodatočného oxykodóniumchloridu v liekovej forme s predĺženým uvoľňovaním v rovnakých časových intervaloch, pričom treba vziať do úvahy, že maximálna denná dávka oxykodóniumchloridu v liekovej forme s predĺženým uvoľňovaním je 400 mg.
Po úplnom ukončení liečby Oxykodonom/Naloxonom Teva a následnom prechode na liečbu iným ópioidom, je možné očakávať zhoršenie funkcie čriev.
Niektorí pacienti, ktorí užívajú Oxykodon/Naloxon Teva podľa pravidelnej časovej schémy, budú potrebovať analgetiká s okamžitým uvoľňovaním ako „záchrannú“ medikáciu pri prelomovej bolesti. Oxykodon/Naloxon Teva je liek s predĺženým uvoľňovaním, a preto nie je určený na liečbu prelomovej bolesti. Jednorazová dávka „záchranného“ lieku na liečbu prelomovej bolesti sa má rovnať približne jednej šestine ekvivalentnej dennej dávky oxykodóniumchloridu. Potreba viac ako dvoch „záchranných“ dávok denne zvyčajne signalizuje, že dávku Oxykodonu/Naloxonu treba upraviť smerom nahor. Táto úprava sa má vykonávať raz za 1 až 2 dni a dávka sa má navýšiť o 5 mg oxykodóniumchloridu/2,5 mg naloxóniumchloridu dvakrát denne, alebo v prípade potreby o 10 mg oxykodóniumchloridu/5 mg naloxóniumchloridu, až do dosiahnutia stabilnej dávky. Cieľom je nastaviť pacienta na špecifickú dávku užívanú dvakrát denne, ktorá zabezpečí dostatočnú analgéziu a umožní minimálne používanie záchrannej medikácie počas celej doby nevyhnutnej liečby bolesti.
Oxykodon/Naloxon Teva sa užíva v stanovenej dávke dvakrát denne podľa pevne určenej časovej schémy. Hoci pre väčšinu pacientov je vhodné rovnomerné dávkovanie (rovnaká dávka užívaná ráno a večer) podľa pevne určenej časovej schémy (každých 12 hodín), u niektorých pacientov môže byť v závislosti od individuálneho charakteru bolesti prospešné nerovnomerné dávkovanie prispôsobené ich vzorcu bolesti. Vo všeobecnosti platí, že sa má zvoliť najnižšia účinná analgetická dávka.
Pri liečbe nemalígnej bolesti sú zvyčajne dostačujúce denné dávky do 40 mg oxykodóniumchloridu/20 mg naloxóniumchloridu, ale môžu byť potrebné aj vyššie dávky.
K dispozícii sú ďalšie sily tohto lieku pre dávky, ktoré sa nedajú použiť/dosiahnuť touto silou lieku.
Dĺžka trvania používania
Oxykodon/Naloxon Teva sa nemá podávať dlhšie, ako je to absolútne nevyhnutné. Ak je vzhľadom na povahu a závažnosť ochorenia nutná dlhodobá liečba bolesti, je potrebné starostlivé a pravidelné sledovanie, aby sa stanovila nutnosť a rozsah ďalšej liečby.
Keď pacient už viac nepotrebuje ópioidnú liečbu, môže byť vhodné postupne znižovať dávku (pozri časť 4.4).
Starší pacienti
Tak ako u mladších dospelých sa má dávka upraviť podľa intenzity bolesti a individuálnej vnímavosti pacienta.
Porucha funkcie obličiek
Klinické skúšanie ukázalo, že u pacientov s poruchou funkcie obličiek sú plazmatické koncentrácie oxykodónu aj naloxónu zvýšené (pozri časť 5.2). Koncentrácie naloxónu boli ovplyvnené vo vyššej miere ako koncentrácie oxykodónu. Klinický význam relatívne vysokej expozície naloxónu u pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je doteraz známy. Pri podávaní
Oxykodonu/Naloxonu Teva pacientom s poruchou funkcie obličiek je potrebná obozretnosť (pozri časť 4.4).
Porucha funkcie pečene
Klinická štúdia ukázala, že u pacientov s poruchou funkcie pečene sú plazmatické koncentrácie oxykodónu aj naloxónu zvýšené. Koncentrácie naloxónu boli ovplyvnené vo vyššej miere ako koncentrácie oxykodónu (pozri časť 5.2). Klinický význam relatívne vysokej expozície naloxónu u pacientov s poruchou funkcie pečene nie je doteraz známy. Pri podávaní Oxykodonu/Naloxonu Teva pacientom s miernou poruchou funkcie pečene sa musí postupovať obozretne (pozri časť 4.4). U pacientov so stredne ťažkou až ťažkou poruchou funkcie pečene je Oxykodon/Naloxon Teva kontraindikovaný (pozri časť 4.3).
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť Oxykodonu/Naloxonu Teva u detí mladších ako 18 rokov neboli stanovené. K dispozícii nie sú žiadne údaje.
Spôsob podávania
Na perorálne použitie.
Oxykodon/Naloxon Teva sa užíva v stanovenej dávke dvakrát denne podľa pevne určenej časovej schémy.
Tablety s predĺženým uvoľňovaním sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla a majú sa zapiť dostatočným množstvom tekutiny.
Tableta s predĺženým uvoľňovaním sa môže rozdeliť na rovnaké dávky, ale nesmie sa rozhrýzť ani drviť.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
- akákoľvek situácia, v ktorej sú ópioidy kontraindikované,
- ťažký útlm dýchacieho centra spojený s hypoxiou a hyperkapniou,
- ťažká chronická obštrukčná choroba pľúc,
- cor pulmonale (pľúcne srdce),
- ťažká bronchiálna astma,
- paralytický ileus nevyvolaný ópioidmi,
- stredne ťažká až ťažká porucha funkcie pečene.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Útlm dýchacieho centra
Hlavný rizikom súvisiacim s nadmerným užívaním ópioidov je útlm dýchacieho centra (respiračná depresia). Musí sa postupovať obozretne, keď sa Oxykodon/Naloxon Teva podáva starším alebo zoslabnutým pacientom, pacientom s paralytickým ileom vyvolaným ópioidmi, pacientom s ťažkou poruchou pľúcnych funkcií, pacientom so spánkovým apnoe, s myxedémom, s hypotyreózou, s Addisonovou chorobou (s nedostatočnosťou kôry nadobličiek), s toxickou psychózou, s cholelitiázou, s hypertrofiou prostaty, trpiacim alkoholizmom, s delíriom tremens, s pankreatitídou, s hypotenziou, s hypertenziou, s už existujúcimi kardiovaskulárnymi ochoreniami, s poranením hlavy (vzhľadom na riziko zvýšeného intrakraniálneho tlaku), s epileptickou poruchou alebo s predispozíciou na kŕče, alebo pacientom, ktorí užívajú inhibítory MAO.
Porucha funkcie pečene alebo obličiek
Musí sa postupovať obozretne aj vtedy, keď sa Oxykodon/Naloxon Teva podáva pacientom s miernou poruchou funkcie pečene alebo s poruchou funkcie obličiek. Dôkladné lekárske kontroly sú nevyhnutné najmä u pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek.
Hnačka
Hnačka sa môže považovať za možný účinok naloxónu.
Dlhodobá liečba
U pacientov, ktorí podstupujú dlhodobú ópioidnú liečbu vyššími dávkami ópioidov, môže prechod na liečbu Oxykodonom/Naloxonom Teva spočiatku vyvolať abstinenčné príznaky. Takíto pacienti môžu vyžadovať osobitnú pozornosť.
Oxykodon/Naloxon Teva nie je vhodný na liečbu abstinenčných príznakov.
Počas dlhodobej liečby sa u pacienta môže vyvinúť tolerancia na liek a pacient bude potrebovať vyššie dávky na udržanie požadovaného účinku. Dlhodobé podávanie Oxykodonu/Naloxonu Teva môže viesť k fyzickej závislosti. Po náhlom ukončení liečby sa môžu objaviť abstinenčné príznaky. Ak liečba Oxykodonom/Naloxonom Teva už viac nie je potrebná, môže byť vhodné postupne znižovať dennú dávku, aby sa zabránilo výskytu abstinenčného syndrómu (pozri časť 4.2).
Psychická závislosť (toxikománia)
Existuje možnosť vzniku psychickej závislosti (toxikománie) od ópioidných analgetík vrátane Oxykodonu/Naloxonu Teva. Oxykodon/Naloxon Teva sa má používať zvlášť obozretne u pacientov, ktorí majú v anamnéze abúzus alkoholu, drog a liekov. Samotný oxykodón má podobný potenciál abúzu ako iné silné agonisty ópioidných receptorov.
Aby sa nenarušila schopnosť tabliet s predĺženým uvoľňovaním zaistiť predĺžené uvoľňovanie liečiv, tablety s predĺženým uvoľňovaním sa nesmú rozhrýzť ani drviť. Požitie rozhryznutých či rozdrvených tabliet s predĺženým uvoľňovaním vedie k rýchlejšiemu uvoľňovaniu liečiv a k absorpcii potenciálne fatálnej dávky oxykodónu (pozri časť 4.9).
Pacienti, u ktorých sa vyskytla somnolencia a/alebo epizóda náhleho nástupu spánku, sa musia vyhnúť vedeniu vozidiel alebo obsluhe strojov. Okrem toho sa môže zvážiť zníženie dávky alebo ukončenie liečby. Vzhľadom na možné aditívne účinky sa odporúča obozretnosť, keď pacienti užívajú iné lieky so sedatívnym účinkom v kombinácii s Oxykodonom/Naloxonom Teva (pozri časti 4.5 a 4.7).
Alkohol
Súbežné užívanie alkoholu a Oxykodonu/Naloxonu Teva môže zvýšiť výskyt nežiaducich účinkov Oxykodonu/Naloxonu Teva; súbežnému užívaniu sa treba vyhnúť.
Pediatrická populácia
Nevykonali sa štúdie overujúce bezpečnosť a účinnosť Oxykodonu/Naloxonu Teva u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov. Preto sa jeho použitie u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov neodporúča.
Nádorové ochorenie
Nie sú klinické skúsenosti u pacientov v pokročilých štádiách zhubných nádorových ochorení tráviaceho traktu alebo panvy, ktoré sa spájajú s peritoneálnou karcinomatózou alebo so syndrómom črevnej subobštrukcie. Použitie Oxykodonu/Naloxonu Teva v tejto populácii sa preto neodporúča.
Chirurgický zákrok
Neodporúča sa podávať Oxykodon/Naloxon Teva pred operáciou ani v priebehu prvých 12 – 24 hodín po operácii. Určenie presného času začatia pooperačnej liečby Oxykodonom/Naloxonom Teva závisí od dôkladného zhodnotenia rizík a prínosov u každého jednotlivého pacienta, pričom treba zohľadniť typ a rozsah chirurgického zákroku, zvolenú anestéziu, iné súbežne podávané lieky a individuálny stav pacienta.
Zneužitie lieku
Drogovo závislé osoby treba dôrazne vystríhať pred akýmkoľvek zneužitím
Oxykodonu/Naloxonu Teva.
Ak osoby závislé od agonistov ópioidných receptorov, akými sú heroín, morfín alebo metadón, zneužijú Oxykodon/Naloxon Teva a aplikujú si ho parenterálne, intranazálne alebo perorálne, predpokladá sa, že vyvolá výrazné abstinenčné príznaky – v dôsledku antagonistického pôsobenia naloxónu na ópioidných receptoroch – alebo zintenzívni už prítomné abstinenčné príznaky (pozri časť 4.9).
Ak pri zneužití dôjde k parenterálnemu injekčnému podaniu zložiek tabliet s predĺženým uvoľňovaním (najmä mastenca), predpokladá sa, že to spôsobí nekrózu lokálneho tkaniva a pľúcne granulómy alebo to môže viesť k iným závažným, potenciálne smrteľným nežiaducim účinkom.
Doping
Športovci si musia byť vedomí, že tento liek môže spôsobiť pozitívnu reakciu v dopingových testoch. Používanie Oxykodonu/Naloxonu Teva ako dopingovej látky môže byť nebezpečné pre zdravie.
4.5 Liekové a iné interakcie
Látky, ktoré majú tlmivý vplyv na CNS (napr. ópioidy, sedatíva, hypnotiká, antidepresíva, fenotiazíny, neuroleptiká, antihistaminiká a antiemetiká) môžu zosilniť tlmivý vplyv Oxykodonu/Naloxonu Teva na CNS (napr. môžu zosilniť útlm dýchacieho centra).
Alkohol môže zosilniť farmakodynamické účinky Oxykodonu/Naloxonu Teva; súbežnému užívaniu sa treba vyhnúť.
U osôb, ktorým bol oxykodón podávaný súbežne s kumarínovými antikoagulanciami, sa pozorovali klinicky významné zmeny medzinárodného normalizovaného pomeru (INR alebo výsledok Quickovho testu) v oboch smeroch.
Oxykodón sa metabolizuje hlavne prostredníctvom izoenzýmu CYP3A4 a čiastočne prostredníctvom izoenzýmu CYP2D6 (pozri časť 5.2). Aktivita týchto izoenzýmov môže byť inhibovaná alebo indukovaná rôznymi súbežne podávanými liekmi alebo zložkami obsiahnutými v strave. Môže byť potrebná náležitá úprava dávok Oxykodonu/Naloxonu Teva.
Inhibítory CYP3A4, akými sú makrolidové antibiotiká (napr. klaritromycín, erytromycín, telitromycín), antimykotiká azolového typu (napr. ketokonazol, vorikonazol, itrakonazol, posakonazol), inhibítory proteáz (napr. ritonavir, indinavir, nelfinavir, sachinavir), cimetidín a grapefruitová šťava, môžu spôsobiť zníženie klírensu oxykodónu, čo môže viesť k zvýšeniu plazmatických koncentrácií oxykodónu. Môže byť potrebné zníženie dávky Oxykodonu/Naloxonu Teva a následná opätovná titrácia jeho dávky.
Induktory CYP3A4, akými sú rifampicín, karbamazepín, fenytoín a ľubovník bodkovaný, môžu indukovať metabolizmus oxykodónu a spôsobiť zvýšenie jeho klírensu, čo má za následok zníženie plazmatických koncentrácií oxykodónu. Odporúča sa obozretnosť a môže byť potrebná ďalšia titrácia, aby sa dosiahla adekvátna úroveň kontroly príznakov.
Lieky, ktoré inhibujú aktivitu CYP2D6, akými sú paroxetín, fluoxetín a chinidín, teoreticky môžu spôsobiť zníženie klírensu oxykodónu, čo môže viesť k zvýšeniu plazmatických koncentrácií oxykodónu. Súbežné podávanie inhibítorov CYP2D6 nemalo významný vplyv na elimináciu oxykodónu a nemalo vplyv ani na farmakodynamické účinky oxykodónu.
In vitro štúdie metabolizmu liečiv preukázali, že medzi oxykodónom a naloxónom sa neočakávajú žiadne klinicky významné interakcie. Pravdepodobnosť klinicky významných interakcií medzi paracetamolom, kyselinou acetylsalicylovou alebo naltrexónom a kombináciou oxykodónu a naloxónu je pri terapeutických koncentráciách minimálna.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
K dispozícii nie sú údaje o použití Oxykodonu/Naloxonu Teva u gravidných žien a počas pôrodu. Obmedzené údaje o použití oxykodónu počas gravidity u ľudí nepreukázali zvýšené riziko vrodených abnormalít. K dispozícii nie je dostatočné množstvo klinických údajov o gravidných ženách vystavených pôsobeniu naloxónu. U žien je však systémová expozícia naloxónu po užití Oxykodonu/Naloxonu Teva relatívne nízka (pozri časť 5.2).
Oxykodón aj naloxón prechádzajú placentou. Štúdie na zvieratách sa nevykonali s kombináciou oxykodónu a naloxónu (pozri časť 5.3). Štúdie na zvieratách vykonané s oxykodónom alebo naloxónom podávanými ako jednotlivé liečivá neodhalili teratogénne ani embryotoxické účinky.
Dlhodobé podávanie oxykodónu počas gravidity môže viesť k abstinenčným príznakom
u novorodenca. Ak sa oxykodón podáva počas pôrodu, u novorodenca môže vyvolať útlm dýchacieho centra.
Oxykodon/Naloxon Teva sa má používať počas gravidity, len ak prínos prevažuje nad možnými rizikami pre plod alebo novorodenca.
Dojčenie
Oxykodón prechádza do materského mlieka. Stanovilo sa, že pomer koncentrácií v mlieku a plazme je 3,4:1, a preto sú účinky oxykodónu u dojčeného dieťaťa teoreticky možné. Nie je známe, či naloxón tiež prechádza do materského mlieka. Po užití Oxykodonu/Naloxonu Teva sú však systémové hladiny naloxónu veľmi nízke (pozri časť 5.2).
Riziko u dojčeného dieťaťa nemôže byť vylúčené, hlavne ak dojčiaca matka užila viaceré dávky Oxykodonu/Naloxonu Teva.
Počas liečby Oxykodonom/Naloxonom Teva sa má dojčenie ukončiť.
Fertilita
K dispozícii nie sú žiadne údaje týkajúce sa fertility.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Oxykodon/Naloxon Teva má mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Tento vplyv je zvlášť pravdepodobný na začiatku liečby Oxykodonom/Naloxonom Teva, po zvýšení dávky alebo po rotácii liekov a ak sa Oxykodon/Naloxon Teva podáva v kombinácii s inými liekmi, ktoré majú tlmivý vplyv na CNS. U pacientov, ktorých stav je stabilizovaný na špecifickej dávke, nemusí byť uvedená schopnosť obmedzená. Pacienti sa preto majú poradiť so svojím lekárom, či smú viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
Pacienti, ktorí sú liečení Oxykodonom/Naloxonom Teva a u ktorých sa počas liečby vyskytne somnolencia a/alebo epizódy náhleho spánku, musia byť informovaní, že nesmú viesť vozidlá alebo sa zapájať do činností, v ktorých by narušená bdelosť mohla pre nich alebo pre iné osoby predstavovať riziko závažného zranenia alebo smrti (napr. obsluha strojov), a to až dovtedy, kým u nich takéto opakované epizódy a somnolencia nevymiznú (pozri aj časti 4.4 a 4.5).
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sú nižšie prezentované v troch častiach: jedna sa týka liečby bolesti a druhá liečiva oxykodóniumchloridu a liečbe iných indikácii.
Nasledujúce frekvencie slúžia na určenie výskytu nežiaducich účinkov:
Veľmi časté Časté Menej časté | > 1/10
|
Zriedkavé > 1/10 000 až < 1/1 000
Veľmi zriedkavé < 1/10 000
Neznáme z dostupných údajov
V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Nežiaduce účinky pri liečbe bolesti
Trieda orgánových systémov MedDRA | Časté | Menej časté | Zriedkavé | Neznáme |
Poruchy imunitného systému | Precitlivenosť | |||
Poruchy metabolizmu a výživy | Znížená chuť do jedla až strata chuti dojedla | |||
Psychické poruchy | Insomnia | Abnormálne myslenie Úzkosť Zmätenosť Depresia Nervozita Nepokoj | Euforická nálada Halucinácie Nočné mory | |
Poruchy nervového systému | Závraty Bolesť hlavy Somnolencia | Kŕče1 Porucha pozornosti Porucha reči Synkopa Tremor | Parestézia Sedácia | |
Poruchy oka | Porucha videnia | |||
Poruchy ucha a labyrintu | Vertigo | |||
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | Angina pectoris2 Palpitácie | Tachykardia | ||
Poruchy ciev | Návaly tepla | Znížený krvný tlak Zvýšený krvný tlak | ||
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Dyspnoe Rinorea Kašeľ | Zívanie | Útlm dýchacieho centra | |
Poruchy gastrointestinálne-ho traktu | Bolesť brucha Zápcha Hnačka Suchosť v ústach Dyspepsia Vracanie Nauzea Flatulencia | Abdominálna distenzia | Ochorenie zubov | Grganie |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov Žlčníková kolika | |||
Poruchy kože a podkožného | Pruritus Kožné reakcie |
tkaniva | Hyperhidróza | |||
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | Svalové kŕče Svalové zášklby Myalgia | |||
Poruchy obličiek a močových ciest | Časté nutkanie na močenie | Retencia moču | ||
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | Erektilná dysfunkcia | |||
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Stavy slabosti Únava | Bolesť na hrudníku Zimnica Abstinenčný syndróm Celkový pocit choroby Bolesť Periférny edém | ||
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | Znížená telesná hmotnosť | Zvýšená telesná hmotnosť | ||
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu | náhodný úraz |
-
1 hlavne u osôb s epileptickou poruchou alebo s predispozíciou na kŕče
-
2 hlavne u pacientov s ochorením koronárnych artérií v anamnéze
Vzhľadom na jeho farmakologické vlastnosti môže oxykodóniumchlorid spôsobiť útlm dýchacieho centra, miózu, bronchospazmus a kŕče hladkého svalstva, ako aj potlačiť kašľový reflex.
Trieda orgánových systémov MedDRA | Časté | Menej časté | Zriedkavé | Neznáme |
Infekcie a nákazy | Herpes simplex | |||
Poruchy imunitného systému | Anafylaktické reakcie | |||
Poruchy metabolizmu a výživy | Dehydratácia | Zvýšená chuť do jedla | ||
Psychické poruchy | Zmenená nálada a zmeny osobnosti Znížená aktivita Psychomotorická hyperaktivita | Agitovanosť Poruchy vnímania (napr. derealizácia) Znížené libido Závislosť od lieku | ||
Poruchy nervového systému | Zhoršená koncentrácia Migréna Dysgeuzia Hypertónia Mimovoľné svalové kontrakcie |
Hypestézia Porucha koordinácie | ||||
Poruchy ucha a labyrintu | Zhoršenie sluchu | |||
Poruchy ciev | Vazodilatácia | |||
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Dysfónia | |||
Poruchy gastrointestinálne-ho traktu | Čkanie | Dysfágia Ileus Tvorba vredov v ústach Stomatitída | Meléna Krvácanie ďasien | |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Cholestáza | |||
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Suchá koža | Urtikária | ||
Poruchy obličiek a močových ciest | Dyzúria | |||
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | Amenorea | |||
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Edém Smäd Tolerancia na liek |
Nežiaduce účinky pri liečbe iných indikácií
V nasledujúcej tabuľke sú uvedené nežiaduce účinky zaznamenané pri podávaní oxykodóniumchloridu/naloxóniumchloridu v 12-týždňovej, randomizovanej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii, ktorá zahŕňala celkovo 150 pacientov, ktorí užívali oxykodóniumchlorid/naloxóniumchlorid v denných dávkach medzi
10 mg oxykodóniumchloridu/5 mg naloxóniumchloridu a 80 mg oxykodóniumchloridu/40 mg naloxóniumchloridu, a 154 pacientov, ktorí užívali placebo. Nežiaduce účinky súvisiace s oxykodóniumchloridom/naloxóniumchloridom podávaných v liečbe bolesti boli doplnené s frekvenciou neznáme.
Trieda orgánových systémov MedDRA | Veľmi časté | Časté | Menej časté | Neznáme |
Poruchy imunitného systému | Precitlivenosť | |||
Poruchy metabolizmu a výživy | Znížená chuť do jedla až strata chuti dojedla | |||
Psychické poruchy | Insomnia Depresia | Znížené libido Spánkové ataky | Abnormálne myslenie Úzkosť Zmätenosť Nervozita Nepokoj Euforická nálada Halucinácie Nočné mory |
Poruchy nervového systému | Bolesť hlavy Somnolencia | Závraty Porucha pozornosti Tremor Parestézia | Dysgeuzia | Kŕče1 Sedácia Porucha reči Synkopa |
Poruchy oka | Porucha videnia | |||
Poruchy ucha a labyrintu | Vertigo | |||
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | Angina pectoris2 Palpitácie Tachykardia | |||
Poruchy ciev | Návaly tepla Znížený krvný tlak Zvýšený krvný tlak | |||
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Dyspnoe | Kašeľ Rinorea Útlm dýchacieho centra Zívanie | ||
Poruchy gastrointestinálne-ho traktu | Zápcha Nauzea | Bolesť brucha Suchosť v ústach Vracanie | Flatulencia | Abdominálna distenzia Hnačka Dyspepsia Grganie Ochorenie zubov |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Zvýšená hladina pečeňových enzýmov3 | Žlčníková kolika | ||
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Hyperhidróza | Pruritus Kožné reakcie | ||
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | Svalové kŕče Svalové zášklby Myalgia | |||
Poruchy obličiek a močových ciest | Časté nutkanie na močenie Retencia moču | |||
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | Erektilná dysfunkcia | |||
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Únava | Bolesť na hrudníku Zimnica Smäd Bolesť | Abstinenčný syndróm Periférny edém | Celkový pocit choroby |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | Znížená telesná hmotnosť Zvýšená telesná hmotnosť | |||
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu | Náhodný úraz |
1 hlavne u osôb s epileptickou poruchou alebo s predispozíciou na kŕče
-
2 hlavne u pacientov s ochorením koronárnych artérií v anamnéze
-
3 zvýšená hladina alanínaminotransferázy, zvýšená hladina gamaglutamyltransferázy
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Príznaky intoxikácie
Príznaky predávkovania oxykodónom zahŕňajú miózu, útlm dýchacieho centra, somnolenciu prechádzajúcu až do stuporu, ochabnutosť kostrového svalstva, bradykardiu ako aj hypotenziu.
-
V závažnejších prípadoch sa môže vyskytnúť kóma, nekardiogénny pľúcny edém a zlyhanie cirkulácie a môžu mať smrteľné následky.
Výskyt príznakov predávkovania samotným naloxónom nie je pravdepodobný.
Liečba intoxikácie
Abstinenčné príznaky v dôsledku predávkovania naloxónom sa majú liečiť symptomaticky v prostredí, v ktorom je zaistený starostlivý dohľad nad pacientom.
Klinické príznaky svedčiace o predávkovaní oxykodónom sa môžu liečiť podaním ópioidných antagonistov (napr. naloxóniumchloridu v dávke 0,4 – 2 mg intravenózne). Podanie sa má zopakovať v 2– až 3-minútových intervaloch podľa klinickej potreby. Takisto je možné podať infúziu 2 mg naloxóniumchloridu v 500 ml 0,9 % chloridu sodného alebo 5 % monohydrátu glukózy (0,004 mg/ml naloxónu). Rýchlosť podávania infúzie sa má nastaviť podľa predchádzajúcich bolusových injekcií a odpovede pacienta.
Môže sa zvážiť výplach žalúdka.
Na zvládnutie cirkulačného šoku, ktorý sprevádza predávkovanie, treba v prípade potreby zrealizovať podporné opatrenia (umelá ventilácia pľúc, podanie kyslíka, vazopresorov a infúznych roztokov). Zastavenie srdca alebo srdcové arytmie môžu vyžadovať masáž srdca alebo defibriláciu. V prípade potreby sa má zaistiť umelá ventilácia pľúc. Je potrebné udržiavať rovnováhu tekutín a elektrolytov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: nervový systém; analgetiká; ópioidy; prírodné ópiové alkaloidy,
ATC kód: N02AA55
Mechanizmus účinku
Oxykodón a naloxón majú afinitu k ópioidným receptorom kapa, mí a delta nachádzajúcim sa v mozgu, v mieche a v periférnych orgánoch (napr. v čreve). Oxykodón pôsobí na týchto receptoroch ako agonista ópioidných receptorov a viaže sa na endogénne ópioidné receptory v CNS. Naloxón je naproti tomu čistý antagonista pôsobiaci na všetkých typoch ópioidných receptorov.
Farmakodynamické účinky
Kvôli značnému metabolizmu pri prvom prechode pečeňou je biologická dostupnosť naloxónu po perorálnom podaní < 3 %, preto je klinicky významný systémový účinok nepravdepodobný.
Naloxón na lokálnej úrovni kompetitívne antagonizuje účinok oxykodónu sprostredkovaný ópioidnými receptormi v čreve a v dôsledku toho znižuje výskyt porúch funkcie čriev, ktoré sú typické pre ópioidnú liečbu.
Klinická účinnosť a bezpečnosť
Ópioidy môžu ovplyvňovať funkciu osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky alebo funkciu osi hypotalamus-hypofýza-gonády. Pozorované zmeny zahŕňajú zvýšenie hladiny prolaktínu v sére a zníženú hladinu kortizolu a testosterónu v plazme. V dôsledku týchto hormonálnych zmien sa môžu vyskytnúť klinické príznaky.
Predklinické štúdie preukazujú rôzne účinky prírodných ópioidov na zložky imunitného systému. Klinický význam týchto zistení nie je známy. Nie je známe, či oxykodón, ktorý je polosyntetickým ópioidom, má podobné účinky na imunitný systém ako prírodné ópioidy.
Analgézia
V 12-týždňovej, dvojito zaslepenej štúdii s paralelným usporiadaním skupín, vykonanej u 322 pacientov so zápchou vyvolanou ópioidmi, sa u pacientov, ktorí boli liečení kombináciou oxykodóniumchlorid/naloxóniumchlorid, v poslednom týždni liečby zaznamenalo v priemere jedno spontánne (bez potreby laxatív) úplné vyprázdnenie čriev navyše v porovnaní s pacientmi, ktorí pokračovali v užívaní podobných dávok oxykodóniumchloridu v tabletách s predĺženým uvoľňovaním (p < 0,0001). Používanie laxatív v prvých štyroch týždňoch liečby bolo významne nižšie v skupine s kombináciou oxykodón-naloxón v porovnaní so skupinou s oxykodónom v monoterapii (31 % v porovnaní s 55 %, v uvedenom poradí, p < 0,0001). Podobné výsledky sa preukázali v štúdii u 265 pacientov bez nádorových ochorení, v ktorej sa porovnávala kombinácia oxykodóniumchlorid/naloxóniumchlorid v denných dávkach od 60 mg/30 mg až do 80 mg/40 mg s oxykodóniumchloridom v monoterapii podávaným v rovnakom rozmedzí dávok.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Oxykodóniumchlorid
Absorpcia
Po perorálnom podaní má oxykodón vysokú absolútnu biologickú dostupnosť až 87 %.
Distribúcia
Po absorpcii sa oxykodón distribuuje do celého tela. Na plazmatické bielkoviny sa viaže približne v 45 %. Oxykodón prechádza placentou a možno ho zistiť v materskom mlieku.
Biotransformácia
Oxykodón sa metabolizuje v čreve a v pečeni na noroxykodón a oxymorfón a na rôzne glukuronidové konjugáty. Noroxykodón, oxymorfón a noroxymorfón sú tvorené prostredníctvom systému cytochrómu P450. Chinidín znižuje tvorbu oxymorfónu u ľudí bez toho, že by podstatne ovplyvňoval farmakodynamiku oxykodónu. Metabolity sa na celkovom farmakodynamickom účinku podieľajú v nevýznamnej miere.
Eliminácia
Oxykodón a jeho metabolity sa vylučujú močom aj stolicou.
Naloxóniumchlorid
Absorpcia
Po perorálnom podaní má naloxón veľmi nízku systémovú biologickú dostupnosť < 3 %.
Distribúcia
Naloxón prechádza placentou. Nie je známe, či naloxón prechádza aj do materského mlieka.
Biotransformácia a eliminácia
Po parenterálnom podaní je plazmatický polčas naloxónu približne jedna hodina. Dĺžka trvania účinku závisí od dávky a spôsobu podania, pričom intramuskulárne injekčné podanie vyvoláva dlhodobejší účinok ako intravenózne podané dávky. Naloxón sa metabolizuje v pečeni a vylučuje sa močom. Hlavné metabolity sú naloxón-glukuronid, 6p-naloxol a jeho glukuronid.
Kombinácia oxykodóniumchlorid/naloxóniumchlorid (Oxykodon/Naloxon Teva)
Farmakokinetický/farmakodynamický vzťah
Farmakokinetické vlastnosti oxykodónu z Oxykodonu/Naloxonu Teva sú rovnocenné s farmakokinetickými vlastnosťami oxykodóniumchloridu z tabliet s predĺženým uvoľňovaním podaného spolu s naloxóniumchloridom obsiahnutým v tabletách s predĺženým uvoľňovaním.
Všetky sily Oxykodonu/Naloxonu Teva sa dajú zameniť za monokomponentné lieky.
Po perorálnom podaní maximálnej dávky Oxykodonu/Naloxonu Teva zdravým osobám sú plazmatické koncentrácie naloxónu také nízke, že nie je možné uskutočniť farmakokinetickú analýzu. Na vykonanie farmakokinetickej analýzy sa ako náhradný marker používa naloxón-3-glukuronid, pretože jeho plazmatická koncentrácia je dostatočne vysoká na to, aby sa dala zmerať.
Keď sa oxykodón podal spolu s raňajkami s vysokým obsahom tuku, jeho biologická dostupnosť sa zvýšila v priemere o 16 % a jeho maximálna plazmatická koncentrácia (Cmax) sa zvýšila v priemere o 30 % v porovnaní s podaním nalačno. Toto zistenie sa vyhodnotilo ako klinicky nevýznamné, preto sa tablety s predĺženým uvoľňovaním Oxykodon/Naloxon Teva môžu užívať s jedlom alebo bez jedla (pozri časť 4.2).
In vitro štúdie metabolizmu liečiv preukázali, že výskyt klinicky významných interakcií týkajúcich sa Oxykodonu/Naloxonu Teva nie je pravdepodobný.
Starší pacienti
Oxykodón
U starších osôb sa v porovnaní s mladšími dobrovoľníkmi hodnota AUCt oxykodónu zvýšila v priemere na 118 % (90 % IS: 103, 135). Hodnota Cmax oxykodónu sa zvýšila v priemere na 114 % (90 % IS: 102, 127). Hodnota Cmin oxykodónu sa zvýšila v priemere na 128 % (90 % IS: 107, 152).
Naloxón
U starších osôb sa v porovnaní s mladšími dobrovoľníkmi hodnota AUCt naloxónu zvýšila v priemere na 182 % (90 % IS: 123, 270). Hodnota Cmax naloxónu sa zvýšila v priemere na 173 % (90 IS: 107, 280). Hodnota Cmin naloxónu sa zvýšila v priemere na 317 % (90 % IS: 142, 708).
Naloxón-3-glukuronid
U starších osôb sa v porovnaní s mladšími dobrovoľníkmi hodnota AUCt naloxón-3-glukuronidu zvýšila v priemere na 128 % (90 % IS: 113, 147). Hodnota Cmax naloxón-3-glukuronidu sa zvýšila v priemere na 127 % (90 % IS: 112, 144). Hodnota Cmin naloxón-3-glukuronidu sa zvýšila v priemere na 125 % (90 % IS: 105, 148).
Pacienti s poruchou funkcie pečene
Oxykodón
U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota AUCINF oxykodónu zvýšila v priemere na 143 % (90 % IS: 111, 184), 319 % (90 % IS: 248, 411) a 310 % (90 % IS: 241, 398), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota Cmax oxykodónu zvýšila v priemere na 120 % (90 % IS: 99, 144), 201 % (90 % IS: 166, 242) a 191 % (90 % IS: 158, 231), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota t1/2Z oxykodónu zvýšila v priemere na 108 % (90 % IS: 70, 146), 176 % (90 % IS: 138, 215) a 183 % (90 % IS: 145, 221), v uvedenom poradí.
Naloxón
U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota AUCt naloxónu zvýšila v priemere na 411 % (90 % IS: 152, 1 112), 11 518 % (90 % IS: 4 259, 31 149) a 10 666 % (90 % IS: 3 944, 28 847), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota Cmax naloxónu zvýšila v priemere na 193 % (90 % IS: 115, 324), 5 292 % (90 % IS: 3 148, 8 896) a 5 252 % (90 % IS: 3 124, 8 830), v uvedenom poradí. Vzhľadom na nedostatočné množstvo dostupných údajov sa hodnota t1/2Z a zodpovedajúca hodnota AUCINF naloxónu nevypočítali. Porovnania biologickej dostupnosti pri naloxóne sa preto zakladali na hodnotách AUCt.
Naloxón-3-glukuronid
U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota AUCINF naloxón-3-glukuronidu zvýšila v priemere na 157 % (90 % IS: 89, 279), 128 % (90 % IS: 72, 227) a 125 % (90 % IS: 71, 222), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota Cmax naloxón-3-glukuronidu zvýšila v priemere na 141 % (90 % IS: 100, 197), 118 % (90 % IS: 84, 166) a znížila v priemere na 98 % (90 % IS: 70, 137), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie pečene sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota t1/2Z naloxón-3-glukuronidu zvýšila v priemere na 117 % (90 % IS: 72, 161), znížila v priemere na 77 % (90 % IS: 32, 121) a znížila v priemere na 94 % (90 % IS: 49, 139), v uvedenom poradí.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Oxykodón
U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota AUCINF oxykodónu zvýšila v priemere na 153 % (90 % IS: 130, 182), 166 % (90 % IS: 140, 196) a 224 % (90 % IS: 190, 266), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota Cmax oxykodónu zvýšila v priemere na 110 % (90 % IS: 94, 129), 135 % (90 % IS: 115, 159) a 167 % (90 % IS: 142, 196), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota t1/2Z oxykodónu zvýšila v priemere na 149 %, 123 % a 142 %, v uvedenom poradí.
Naloxón
U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota AUCt naloxónu zvýšila v priemere na 2 850 % (90 % IS: 369, 22 042), 3 910 % (90 % IS: 506, 30 243) a 7 612 % (90 % IS: 984, 58 871), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota Cmax naloxónu zvýšila v priemere na 1 076 % (90 % IS: 154, 7 502), 858 % (90 % IS: 123, 5 981) a 1 675 % (90 % IS: 240, 11 676), v uvedenom poradí. Vzhľadom na nedostatočné množstvo dostupných údajov sa hodnota t1/2Z a zodpovedajúca hodnota AUCINF naloxónu nevypočítali. Porovnania biologickej dostupnosti pri naloxóne sa preto zakladali na hodnotách AUCt. Pomery mohli byť ovplyvnené nemožnosťou plne charakterizovať plazmatický profil naloxónu u zdravých osôb.
Naloxón-3-glukuronid
U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota AUCINF naloxón-3-glukuronidu zvýšila v priemere na 220 % (90 % IS: 148, 327), 370 % (90 % IS: 249, 550) a 525 % (90 % IS: 354, 781), v uvedenom poradí. U osôb s miernou, stredne ťažkou a ťažkou poruchou funkcie obličiek sa v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi hodnota Cmax naloxón-3-glukuronidu zvýšila v priemere na 148 % (90 % IS: 110, 197), 202 % (90 % IS: 151, 271) a 239 % (90 % IS: 179, 320), v uvedenom poradí. Medzi osobami s poruchou funkcie obličiek a zdravými osobami sa nezistil významný rozdiel v priemernej hodnote t1/2Z naloxón-3-glukuronidu.
Zneužitie lieku
Aby sa vyhlo narušeniu schopnosti tabliet zaistiť predĺžené uvoľňovanie liečiv, tablety Oxykodonu/Naloxonu Teva sa nesmú lámať, drviť ani rozhrýzť, pretože by to viedlo k rýchlemu uvoľňovaniu liečiv. Naloxón má okrem toho pomalšiu rýchlosť eliminácie, keď sa podáva intranazálne. Obidve uvedené vlastnosti znamenajú, že zneužitie Oxykodonu/Naloxonu Teva nebude mať zamýšľaný účinok. U potkanov závislých od oxykodónu viedlo intravenózne podanie kombinácie oxykodóniumchlorid/naloxóniumchlorid v pomere 2:1 k abstinenčným príznakom.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
K dispozícii nie sú žiadne údaje zo štúdií reprodukčnej toxicity s kombináciou oxykodónu a naloxónu. Štúdie s jednotlivými liečivami preukázali, že oxykodón nemal vplyv na fertilitu a skorý embryonálny vývoj u samcov a samíc potkanov, keď sa podával v dávkach do 8 mg/kg telesnej hmotnosti a nespôsobil žiadne malformácie u potkanov, keď sa podával v dávkach do 8 mg/kg, a u králikov, keď sa podával v dávkach do 125 mg/kg telesnej hmotnosti. Keď sa však u králikov pri štatistickom hodnotení použili jednotlivé plody, pozorovalo sa od dávky závislé zvýšenie výskytu vývojových zmien (zvýšený výskyt 27 presakrálnych stavcov a nadbytočných párov rebier). Keď sa tieto parametre štatisticky hodnotili pomocou vrhov, bol zvýšený len výskyt 27 presakrálnych stavcov a len v skupine, v ktorej sa podávalo 125 mg/kg, čo je veľkosť dávky, ktorá vyvolala závažné farmakotoxické účinky u gravidných samíc. V štúdii prenatálneho a postnatálneho vývoja na potkanoch generácie F1 sa zistila nižšia telesná hmotnosť pri podávaní dávky 6 mg/kg/deň v porovnaní s telesnou hmotnosťou v skupine kontrolných zvierat pri podávaní dávok, ktoré u zvieracích matiek spôsobili zníženie telesnej hmotnosti a príjmu potravy (NOAEL 2 mg/kg telesnej hmotnosti). Nezistil sa žiadny vplyv na fyzické, reflexologické a senzorické vývojové parametre ani na behaviorálne a reprodukčné ukazovatele. Štandardná štúdia reprodukčnej toxicity s perorálne podávaným naloxónom preukázala, že naloxón vo vysokých perorálnych dávkach nebol teratogénny a/alebo embryo/fetotoxický a neovplyvnil perinatálny/postnatálny vývoj. Naloxón podávaný vo veľmi vysokých dávkach (800 mg/kg/deň), ktoré vyvolali závažné toxické účinky u potkaních matiek (napr. úbytok telesnej hmotnosti, kŕče), spôsobil zvýšenú úmrtnosť mláďat v období bezprostredne po pôrode. U mláďat, ktoré prežili, sa však nepozoroval žiadny vplyv na vývoj ani na správanie.
Neuskutočnili sa dlhodobé štúdie karcinogenity s oxykodónom/naloxónom v kombinácii ani s oxykodónom ako jednotlivou látkou. Pokiaľ ide o naloxón, uskutočnila sa 24-mesačná štúdia karcinogenity na potkanoch, ktorým bol naloxón podávaný perorálne v dávkach do 100 mg/kg/deň. Výsledky svedčia o tom, že naloxón nie je za uvedených podmienok karcinogénny.
Oxykodón a naloxón ako jednotlivé látky vykazujú klastogénny potenciál v in vitro testoch. V podmienkach in vivo sa však podobné účinky nepozorovali, dokonca ani pri toxických dávkach. Výsledky svedčia o tom, že mutagénne riziko oxykodónu/naloxónu u ľudí je pri terapeutických koncentráciách možné s úplnou istotou vylúčiť.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro tablety
Polyvinylacetát
Povidón
Nátriumlaurylsulfát
Koloidný oxid kremičitý bezvodý
Mikrokryštalická celulóza
Magnéziumstearát
Obal tablety
Polyvinylalkohol
Oxid titaničitý (E171)
Makrogol
Mastenec
Červený oxid železitý (E172)
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Fľašky: Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C.
Blister: Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blister
Detské bezpečnostné blistre zložené z hliníka/PVC/PE/PVDC.
Detské bezpečnostné perforované blistre s jednotlivou dávkou zložené z hliníka/PVC/PE/PVDC.
Fľašky
Biele fľašky z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE) s bielym detským bezpečnostným a poistným uzáverom vyrobeným z polypropylénu (PP).
Veľkosti balenia
Blister: 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 98, 100 tabliet s predĺženým uvoľňovaním
Blister s jednotlivou dávkou: 10×1, 14×1, 20×1, 28×1, 30×1, 50×1, 56 × 1, 60×1, 90×1, 98×1, 100×1 tableta s predĺženým uvoľňovaním
Fľaška: 50, 100, 200, 250 tabliet s predĺženým uvoľňovaním
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o.
Teslova 26, 821 02 Bratislava
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
Oxykodon/Naloxon Teva 40 mg/20 mg: 65/0036/16-S