Súhrnné informácie o lieku - PANADOL EXTRA RAPIDE
1. NÁZOV LIEKU
Panadol Extra Novum
500 mg/65 mg filmom obalené tablety
Panadol Extra Rapide
500 mg/65 mg šumivé tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna tableta obsahuje 500 mg paracetamolu a 65 mg kofeínu.
Panadol Extra Novum
Pomocné látky so známym účinkom:
-
■ zmes sodných solí parabénov (sodná soľ metylparabénu (E 219), sodná soľ etylparabénu (E 215), sodná soľ propylparabénu (E 217)).
Panadol Extra Rapide
Pomocné látky so známym účinkom:
-
■ jedna šumivá tableta obsahuje 427 mg sodíka a 50 mg sorbitolu (E 420).
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Panadol Extra Novum
Filmom obalená tableta.
Biele až takmer biele filmom obalené tablety oválneho tvaru, na jednej strane je vyrazené „xPx“ s P vnútri kruhu, druhá strana je hladká.
Panadol Extra Rapide
Šumivá tableta.
Biele, okrúhle, ploché rozpustné tablety o priemere 25 mm, s deliacou ryhou na jednej strane.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy vrátane migrény, bolesť zubov, neuralgia rôzneho pôvodu, menštruačné bolesti, reumatické bolesti najmä pri osteoartróze, bolesť chrbta, bolesť svalov, kĺbov a bolesť v hrdle pri chrípke a akútnom zápale horných ciest dýchacích.
Lieky súčasne znižujú horúčku.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí (vrátane starších osôb) a dospievajúci od 15 rokov
1 – 2 tablety podľa potreby 1 až 4-krát denne s časovým odstupom najmenej 4 hodiny.
Jedna tableta je vhodná pre osoby s telesnou hmotnosťou 34 – 60 kg, 2 tablety pre osoby s telesnou hmotnosťou nad 60 kg.
Najvyššia jednotlivá dávka je 1 g paracetamolu (2 tablety). Maximálna denná dávka je 8 tabliet (4 g paracetamolu a 0,52 g kofeínu). Pri dlhodobej terapii (viac než 10 dní) dávka za 24 hodín nemá prekročiť 2,5 g.
Dospievajúci 12 – 15 rokov
1 tableta podľa potreby 1 až 3-krát denne s časovým odstupom najmenej 6 hodín.
Najvyššia jednotlivá dávka je 1 tableta. Maximálna denná dávka sú 3 tablety za 24 hodín.
Pediatrická populácia
Lieky nie sú určené deťom do 12 rokov.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Pacienti s poruchou funkcie obličiek sa musia pred začatím liečby poradiť s lekárom. Obmedzenia týkajúce sa použitia liekov s obsahom paracetamolu a kofeínu u týchto pacientov sú predovšetkým dané paracetamolom.
Pri renálnej insuficiencii je nutné dávkovanie upraviť:
-
■ pri glomerulárnej filtrácii 50 – 10 ml/min sa podávajú jednotlivé dávky v intervale najmenej 6 hodín;
-
■ pri glomerulárnej filtrácii pod 10 ml/min v intervale 8 hodín.
Porucha funkcie pečene
Pacienti s poruchou funkcie pečene sa musia pred začatím liečby poradiť s lekárom. Obmedzenia týkajúce sa použitia liekov s obsahom paracetamolu a kofeínu u týchto pacientov sú predovšetkým dané paracetamolom.
U pacientov s ľahkou a stredne ťažkou poruchou funkcie pečene je potrebné podávať tieto lieky s opatrnosťou. U pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene je podávanie liekov kontraindikované.
Spôsob podávania
Lieky sú určené na perorálne použitie.
Tablety sa majú zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Šumivé tablety sa podávajú po rozpustení v pohári vody.
Vždy je potrebné používať najnižšiu účinnú dávku po čo najkratšiu dobu nevyhnutnú na zlepšenie príznakov.
Dávka sa nemá prekračovať.
Časový odstup medzi jednotlivými dávkami musí byť minimálne 4 hodiny.
Dĺžka liečby sa má obmedziť u všetkých pacientov na 7 dní. Ak sa nedosiahne účinné zmiernenie bolesti, pacientov je potrebné poučiť, aby sa poradili s lekárom.
4.3 Kontraindikácie
-
■ Precitlivenosť na paracetamol, kofeín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
-
■ Ťažká hepatálna insuficiencia.
-
■ Akútna hepatitída.
-
■ Ťažká hemolytická anémia.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Obsahuje paracetamol. Pacientov je potrebné upozorniť, aby neužívali súbežne iné lieky s obsahom paracetamolu. Súbežné podávania viacerých liekov s obsahom paracetamolu by mohlo viesť k predávkovaniu.
Predávkovanie paracetamolom môže spôsobiť zlyhanie pečene vedúce až k potrebe transplantácie pečene alebo smrti. Základné ochorenie pečene zvyšuje riziko predávkovania a poškodenia pečene v súvislosti s paracetamolom.
Počas liečby sa nesmú piť alkoholické nápoje. Paracetamol môže byť už v dávkach nad 6 g denne hepatotoxický. Poškodenie pečene sa však môže vyvinúť aj pri nižších dávkach, ak spolupôsobia alkohol, induktory pečeňových enzýmov alebo iné hepatotoxické lieky. Dlhodobá konzumácia alkoholu významne zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu.
Pacienti s diagnostikovanou poruchou funkcie pečene alebo obličiek sa musia pred zahájením užívania týchto liekov poradiť s lekárom.
Pri podávaní paracetamolu pacientom s poruchou funkcie pečene a u pacientov, ktorí dlhodobo užívajú vyššie dávky paracetamolu, sa odporúča pravidelná kontrola pečeňových testov.
U pacientov s depléciou glutatiónu, ako sú významne podvyživení alebo anorektickí pacienti, pri veľmi nízkom BMI alebo chronickí ťažkí alkoholici, boli hlásené prípady poruchy funkcie až zlyhávania pečene. U stavov s depléciou glutatiónu, ako je napr. sepsa, môže použitie paracetamolu zvyšovať riziko metabolickej acidózy.
Zvýšená opatrnosť je potrebná u pacientov s deficitom enzýmu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy a u pacientov s renálnym poškodením (pozri časť 4.2). Pri dlhodobej liečbe nemožno vylúčiť možnosť poškodenia obličiek.
Pri liečbe perorálnymi antikoagulanciami a súbežnom podávaní vyšších dávok paracetamolu je nutná kontrola protrombínového času.
Pri užívaní týchto liekov je potrebné vyhnúť sa nadmernému príjmu kofeínu. Pitie nadmerného množstva kávy alebo čaju spolu s užívaním týchto liekov môže spôsobiť pocit napätia a podráždenosti.
Lieky nie sú určené deťom do 12 rokov.
Panadol Extra Novum:
-
■ liek obsahuje zmes sodných solí parabénov, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie (možno oneskorené).
Panadol Extra Rapide:
-
■ jedna tableta obsahuje 427 mg sodíka: má sa vziať do úvahy u pacientov so zníženou funkciou obličiek alebo u pacientov na diéte s kontrolovaným príjmom sodíka;
-
■ jedna tableta obsahuje 50 mg sorbitolu: pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Dlhodobé pravidelné denné užívanie paracetamolu môže zvýšiť antikoagulačný účinok warfarínu alebo iných kumarínových derivátov spolu so zvýšeným rizikom krvácania. Občasné užívanie nemá signifikantný účinok.
Rýchlosť absorpcie paracetamolu môže byť zvýšená metoklopramidom alebo domperidónom a znížená kolestyramínom.
Hepatotoxické látky môžu zvýšiť možnosť kumulácie a predávkovania paracetamolom.
Súbežné dlhodobé užívanie paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej alebo iných nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) môže viesť k poruche funkcie obličiek.
Paracetamol zvyšuje plazmatickú hladinu kyseliny acetylsalicylovej a chloramfenikolu.
Probenecid znižuje klírens a výrazne predlžuje biologický polčas paracetamolu.
Induktory mikrozomálnych enzýmov (rifampicín, fenobarbital) môžu zvýšiť toxicitu paracetamolu vznikom vyššieho podielu toxického epoxidu pri jeho biotransformácii.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Paracetamol prestupuje cez placentárnu bariéru. Štúdie realizované počas gravidity na zvieratách i u ľudí nepreukázali škodlivý vplyv paracetamolu na graviditu alebo embryofetálny vývin.
Kombinácia paracetamolu s kofeínom sa počas tehotenstva neodporúča pre možné zvýšenie rizika spontánneho potratu spojeného s konzumáciou kofeínu.
Dojčenie
Paracetamol sa vylučuje do materského mlieka. Paracetamol, ani jeho metabolity neboli v moči dojčaťa preukázané. Štúdie paracetamolu u ľudí nepreukázali jeho škodlivý vplyv na laktáciu alebo dojčené dieťa.
Kofeín sa vylučuje do materského mlieka a môže mať stimulačný efekt na dojčené dieťa, ale signifikantná intoxikácia nebola spozorovaná.
Lieky sa neodporúčajú užívať počas dojčenia.
Fertilita
Nie sú dostupné zodpovedajúce údaje.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nie je pravdepodobné, že by lieky ovplyvňovali pozornosť a schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky z historických dát z klinických štúdii paracetamolu sú jednak málo časté, a tiež z malého množstva expozícií u pacientov. V súlade s tým sú v nasledujúcej tabuľke uvedené nežiaduce účinky hlásené z rozsiahlych post-marketingových skúseností pri používaní terapeutických dávok a považované za odpovedajúce. Nežiaduce účinky sú rozdelené podľa systémov orgánových tried a frekvencie výskytu.
Frekvencie výskytu sú definované takto: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); neznáme (z dostupných údajov sa nedá odhadnúť).
Nežiaduce účinky paracetamolu zo spontánnych hlásení po uvedení na trh
Poruchy krvi a lymfatického systému veľmi zriedkavé | trombocytopénia, poruchy kmeňových buniek |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
veľmi zriedkavé | bronchospazmus (analgetická astma) u pacientov s precitlivenosťou na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné NSAID |
Poruchy imunitného systému veľmi zriedkavé | alergie (okrem angioedému), anafylaxia kožné reakcie z precitlivenosti vrátane vyrážky, angioedému a Stevensov-Johnsonovho syndrómu |
Poruchy pečene a žlčových ciest veľmi zriedkavé | zvýšená hladina pečeňových transamináz (porucha funkcie pečene), žltačka, zlyhanie pečene |
Psychické poruchy zriedkavé | depresia, zmätenosť, halucinácie |
Poruchy nervového systému zriedkavé | tras, bolesť hlavy |
Poruchy oka zriedkavé | abnormálne videnie |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti zriedkavé | edém |
Poruchy ciev zriedkavé | edém |
Poruchy gastrointestinálneho traktu zriedkavé | hemorágia, bolesti brucha, hnačka, nevoľnosť, vracanie |
Poruchy kože a podkožného tkaniva zriedkavé | svrbenie, vyrážka, potenie, purpura, angioedém, urtikária, Stevensov-Johnsonov syndróm |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania zriedkavé | závrat, nevoľnosť, horúčka, sedácia |
Nežiaduce účinky kofeínu zo spontánnych hlásení po uvedení na trh
Psychické poruchy neznáme | nespavosť a nepokoj (ak sú lieky kombinované s kofeínom v potrave, zvyšuje sa pravdepodobnosť výskytu nežiaducich účinkov kofeínu, ako je nespavosť, nekľud, úzkosť, podráždenosť, bolesť hlavy, gastrointestiálne poruchy (nauzea) a palpitácie) |
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Paracetamol
-
V prípade predávkovania paracetamolom je nevyhnutná okamžitá lekárska pomoc, a to aj v prípade, keď nie sú prítomné žiadne symptómy predávkovania.
-
V prípade predávkovania paracetamolom je nevyhnutná okamžitá lekárska pomoc, a to aj v prípade, keď nie sú prítomné žiadne symptómy predávkovania. Je nutná hospitalizácia. Vyvolanie vracania, výplach žalúdka, najmä ak bol paracetamol užitý pred menej než 4 hodinami, potom je nutné podať metionín (2,5 g p.o.), ďalej sú vhodné podporné opatrenia. Podanie aktívneho uhlia z dôvodu zníženej gastrointestinálnej absorpcie je sporné. Odporúča sa monitorovať plazmatické koncentrácie paracetamolu. Špecifické antidotum acetylcysteín je nutné podať do 8 – 15 hodín po otrave, priaznivé účinky sa však pozorovali aj pri neskoršom podaní. Acetylcysteín sa zvyčajne podáva dospelým a deťom i.v. v 5 % glukóze v úvodnej dávke 150 mg/kg telesnej hmotnosti počas 15 minút. Potom 50 mg/kg v infúzii 5 % glukózy počas 4 hodín a ďalej 100 mg/kg do 16 resp. 20 hodín od nasadenia terapie. Acetylcysteín možno podať aj p.o. do 10 hodín od požitia toxickej dávky paracetamolu v dávke 70 – 140 mg/kg 3-krát denne. Pri veľmi ťažkých otravách je možná hemodialýza, či hemoperfúzia.
Kofeín
Predávkovanie kofeínom môže mať za následok bolesť v epigastriu, vracanie, diurézu, tachykardiu alebo srdcové arytmie a stimuláciu CNS (nespavosť, nepokoj, vzrušenie, agitácia, nervozita, triaška a kŕče).
Je nevyhnutné poznamenať, že klinicky významné symptómy pri predávkovaní kofeínom v tomto lieku sa budú prejavovať účinkami predávkovania paracetamolom a súvisiacou pečeňovou toxicitou.
Špecifické antidotum nie je k dispozícii. Podporná liečba antagonistami beta-adrenergných receptorov môže pomôcť zvrátiť kardiotoxické účinky.
Panadol Extra Rapide:
Vysoké dávky hydrogénuhličitanu sodného môžu vyvolať gastrointestinálne symptómy vrátane grgania a nevoľnosti. Okrem toho, vysoké dávky sodíka môžu spôsobiť hypernatriémiu. Mali by byť monitorované elektrolyty a liečba pacienta riadená podľa toho.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina:Analgetiká, anilidy.
ATC kód: N02BE51
Paracetamol
Paracetamol je analgetikum s antipyretickým účinkom bez protizápalového účinku a s dobrou gastrointestinálnou znášanlivosťou. Je vhodné u dospelých pacientov i v pediatrii. Mechanizmus účinku je pravdepodobne podobný pôsobeniu kyseliny acetylsalicylovej a je závislý od inhibície prostaglandínov v centrálnom nervovom systéme.
Absencia periférnej inhibície prostaglandínov dáva paracetamolu dôležité farmakologické vlastnosti, ako sú udržanie protektívnych prostaglandínov v gastrointestinálnom trakte. Paracetamol je preto vhodný najmä u pacientov s anamnézou ochorenia alebo u pacientov užívajúcich ďalšiu liečbu, kde je inhibícia periférnych prostaglandínov nežiaduca (ako napr. pacienti s anamnézou gastrointestinálneho krvácania alebo starší pacienti).
Neovplyvňuje glykémiu a je vhodný pre diabetikov. Neovplyvňuje krvnú zrážavosť pri užívaní dávok paracetamolu do 2 g denne alebo pri krátkodobom užívaní. Nemá vplyv na hladinu kyseliny močovej a jej vylučovanie do moču. Paracetamol je možné podať vo všetkých prípadoch, kde sú kontraindikované salicyláty.
Analgetický účinok paracetamolu po jednorazovom podaní dávky 0,5 – 1 g trvá 3 – 6 hodín, antipyretický 3 – 4 hodiny. Obidva účinky sú porovnateľné s kyselinou acetylsalicylovou v rovnakých dávkach.
Kofeín
Kofeín zvyšuje analgetický účinok paracetamolu tým, že pôsobí stimulačne na centrálny nervový systém a môže tak zmierniť depresiu, ktorá je často s bolesťou spojená.
Metaanalýza 30 klinických štúdií kombinovaných analgetík s kofeínom zahŕňajú šesť štúdií kombinácie rôznych dávok paracetamolu s kofeínom ukázala, že kombinácia paracetamolu s kofeínom je 1,37-krát účinnejšia ako samotný paracetamol (p < 0,05).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Paracetamol
Paracetamol sa rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Distribuuje sa takmer do všetkých tkanív. Väzba na plazmatické bielkoviny je pri terapeutických koncentráciách minimálna. Biologický polčas v plazme po perorálnom podaní je priemerne 2,3 hodiny. Pri závažnej pečeňovej insuficiencii dochádza k predĺženiu biologického polčasu až na 5 hodín. Pri insuficiencii obličiek sa polčas nepredlžuje, ale keďže viazne vylučovanie obličkami, je treba dávku paracetamolu redukovať. Paracetamol je metabolizovaný v pečeni a vylučovaný obličkami vo forme glukoronidových a sulfátových konjugátov. Menej než 5 % paracetamolu sa vylúči v nezmenenej forme.
Kofeín
Kofeín je po orálnej aplikácii rýchlo absorbovaný a distribuovaný do telesných tkanív. Biologický polčas v plazme po perorálnom podaní je približne 4,9 hodiny. Kofeín sa takmer úplne metabolizuje v pečeni oxidáciou a demetyláciou na rôzne xantínové deriváty, ktoré sa vylučujú do moču.
Panadol Extra Novum
Panadol Extra Novum obsahuje kyselinu algínovú a uhličitan vápenatý, ktoré zlepšujú vstrebávanie lieku v porovnaní s tabletami pôvodnej formulácie lieku Panadol Extra. Farmakokinetické štúdie u ľudí ukázali, že počas prvých 60 minút sa vstrebe z Panadolu Extra Novum o 32 % viac paracetamolu než zo štandardnej tablety paracetamolu (p < 0,0001). Súbežne je v tomto čase znížená inter- a intraindividuálna variabilita absorpcie paracetamolu z Panadolu Extra Novum v porovnaní so štandardnou tabletou paracetamolu (p < 0,0001). Celkový rozsah absorpcie paracetamolu z Panadolu Extra Novum je rovnaký ako zo štandardnej tablety paracetamolu.
Maximálna plazmatická koncentrácia paracetamolu sa po Panadole Extra Novum s technológiou Optizorb dosiahne najmenej o 25 % rýchlejšie než po štandardných tabletách paracetamolu ako na lačno, tak aj po jedle (p < 0,01).
Panadol Extra Novum s technológiou Optizorb predstavuje dezintegračný systém, ktorý optimalizuje rozpúšťanie tabliet v porovnaní so štandardnou tabletou paracetamolu. Scintigrafické údaje u ľudí ukazujú, že Panadol Extra Novum s technológiou Optizorb sa rozpadá do 5 minút po užití. Farmakokinetické údaje u ľudí ukazujú, že paracetamol je v plazme detekovateľný po 10 minútach.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxicita paracetamolu bola študovaná u mnohých druhov zvierat. Predklinické štúdie na potkanoch a myšiach ukázali, že jednotlivé perorálne LD50 je 3,7 g/kg a 338 mg/kg. Chronická toxicita u týchto druhov mnohonásobne presahujúca terapeutické dávky sa u ľudí prejavuje degeneráciou a nekrózou pečene, obličkového a lymfoidného tkaniva a vedie ku zmenám krvného obrazu. Metabolity, ktoré sú považované za zodpovedné za tieto účinky boli preukázané tiež u ľudí. Paracetamol sa preto nemá užívať dlhodobo a v nadmerných dávkach.
Pri užívaní normálnych terapeutických dávok nemá paracetamol riziko genotoxicity alebo kancerogenity. Nie je dôkaz embryotoxicity alebo fetotoxicity paracetamolom v štúdiách na laboratórnych zvieratách. Liečivá sa klinicky používajú už veľa rokov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Panadol Extra Novum predželatínovaný škrob povidón 25 uhličitan vápenatý krospovidón zmes sodných solí parabénov kyselina algínová stearan horečnatý filmotvorná sústava Opadry YS-1–7003 biela karnaubský vosk
čistená voda
hydrogenuhličitan sodný
sorbitol
sacharín, sodná soľ laurylsíran sodný kyselina citrónová bezvodá uhličitan sodný bezvodý povidón dimetikón
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
Panadol Extra Novum
2 roky
Panadol Extra Rapide
4 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Panadol Extra Novum
Balenie:
-
■ biely nepriehľadný PVC/AL blister, škatuľka, písomná informácia pre používateľa;
-
■ biely nepriehľadný PVC/AL blister, PVC obal pripomínajúci peňaženku; text písomnej informácie uvedený na vnútornej strane obalu;
-
■ biely nepriehľadný PVC blister / dvojvrstvová bezpečnostná Al/PET fólia, škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
Veľkosť balenia: 10, 12, 14, 20, 24, 30 alebo 48 tabliet.
Panadol Extra Rapide
Papierové stripy s Al fóliou v balení po 12 a 24 šumivých tabliet, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA o REGISTRÁCII
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o.
Hvezdova 1734/2c
140 00 Praha 4
Česká republika
-
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
Panadol Extra Novum
07/0164/92-CS
Panadol Extra Rapide
07/0147/94-S
-
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 19. februára 1992
Dátum posledného predĺženia registrácie: 27. decembra 2006
Panadol Extra Rapide
Dátum prvej registrácie: 14. apríla 1994
Dátum posledného predĺženia registrácie: 7. januára 2008