Príbalový leták - Pantoprazol Krka 20 mg gastrorezistentné tablety
1. Čo je Pantoprazol Krka a na čo sa používa
Pantoprazol Krka je selektívny “inhibítor protónovej pumpy“, liek, ktorý znižuje množstvo kyseliny, ktorá vzniká v žalúdku. Používa sa na liečbu ochorení žalúdka a čriev spojených s kyselinou.
Pantoprazol Krka sa používa na:
Dospelí a dospievajúci vo veku 12 rokov a starší:
-
– liečbu príznakov (napr. pálenie záhy, návrat kyseliny zo žalúdka, bolesť pri prehĺtaní), ktoré sú spojené s gastroezofageálnym refluxným ochorením zapríčineným spätným chodom kyseliny zo žalúdka.
-
– dlhodobú liečbu refluxnej ezofagitíty (zápal pažeráka spojený so spätným návratom kyseliny zo žalúdka) a na zabránenie jej opakovaného výskytu.
Dospelí:
-
– predchádzanie vzniku dvanástnikových a žalúdočných vredov spôsobených nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID, napr. ibuprofénom) u rizikových pacientov, ktorí potrebujú užívať NSAID nepretržite.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Pantoprazol Krka
Neužívajte Pantoprazol Krka
-
– ak ste alergický na pantoprazol, sorbitol alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku
-
– ak ste alergický na iné lieky, ktoré obsahujú iné inhibítory protónovej pumpy.
Upozornenia a opatrenia
Predtým, ako začnete užívať Pantoprazol Krka, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
-
– Ak máte závažné problémy s pečeňou. Povedzte svojmu lekárovi, ak ste mali problémy s pečeňou
-
– Ak musíte nepretržite užívať lieky, ktoré sa volajú NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) a užívate aj Pantoprazol Krka kvôli zvýšenému riziku vzniku žalúdočných a črevných komplikácií. Akékoľvek zvýšené riziko sa bude hodnotiť na základe vašich osobných rizikových faktorov ako je vek (65 rokov a viac), žalúdočné alebo dvanástnikové vredy, krvácanie zo žalúdka alebo čriev v minulosti.
-
– Ak máte znížené telesné zásoby vitamínu B12 alebo sa u vás vyskytujú rizikové faktory, ktoré znižujú hladinu vitamínu B12 a dlhodobo sa liečite pantoprazolom. Tak ako všetky lieky, ktoré znižujú kyselinu, aj pantoprazol môže znížiť vstrebávanie vitamínu B12.
-
– Ak užívate inhibítory HIV proteáz ako napr. atazanavir (na liečbu HIV-infekcie) v rovnakom čase ako pantoprazol, požiadajte svojho lekára o osobitnú radu.
-
– Užívanie inhibítorov protónovej pumpy ako je pantoprazol, najmä počas obdobia viac ako jeden rok, môže u vás mierne zvýšiť riziko zlomenín bedrového kĺbu, zápästia a chrbtice. Ak máte osteoporózu (úbytok kostnej hmoty) alebo ak užívate kortikosteroidy (ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku osteoporózy), povedzte to svojmu lekárovi.
-
– Ak užívate Pantoprazol Krka viac ako tri mesiace, je možné, že u vás poklesne hladina horčíka v krvi. Nízka hladina horčíka sa môže prejavovať ako únava, mimovoľné sťahy svalov, strata orientácie, kŕče, závrat, zrýchlený tep srdca. Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, okamžite to oznámte svojmu lekárovi. Nízka hladina horčíka môže taktiež viesť k zníženiu hladiny draslíka alebo vápnika v krvi. Váš lekár sa môže rozhodnúť, že vám bude robiť pravidelné vyšetrenia krvi na sledovanie vašej hladiny horčíka.
-
– Ak ste niekedy mali kožnú reakciu po liečbe liekom podobným Pantoprazolu Krka, ktorý znižuje žalúdočnú kyselinu.
-
– Ak máte na koži vyrážku, najmä v oblastiach vystavených slnku, povedzte to čo najskôr svojmu lekárovi, pretože možno budete musieť ukončiť liečbu Pantoprazolom krka. Nezabudnite spomenúť aj akékoľvek iné vedľajšie účinky, ako napr. bolesť v kĺboch.
-
– Ak máte naplánované špecifické vyšetrenie krvi (chromogranín A).
Ihneď povedzte svojmu lekárovi, ak spozorujete akýkoľvek z nasledujúcich príznakov:
-
– neplánované zníženie telesnej hmotnosti,
-
– vracanie, najmä opakované,
-
– vracanie krvi; prejavuje sa ako čierna kávová usadenina vo zvratkoch,
-
– ak spozorujete krv v stolici; môže byť čierneho alebo dechtového vzhľadu,
-
– ťažkosti alebo bolesť pri prehĺtaní,
-
– ak ste bledý alebo máte pocit slabosti (chudokrvnosť),
-
– bolesť na hrudníku,
-
– bolesť brucha,
-
– závažná a/alebo dlhotrvajúca hnačka, pretože Pantoprazol Krka sa spája s miernym zvýšením výskytu infekčnej hnačky.
Váš lekár môže rozhodnúť, že potrebujete niektoré vyšetrenia na vylúčenie zhubného ochorenia, pretože pantoprazol maskuje príznaky rakoviny a môže tým spôsobiť oneskorenie v určení diagnózy. Ak vaše príznaky pretrvávajú napriek liečbe, budú sa zvažovať ďalšie vyšetrenia.
Ak užívate Pantoprazol Krka dlhodobo (dlhšie ako 1 rok), váš lekár vás bude pravdepodobne pravidelne sledovať. Ak zistíte akékoľvek nové a nezvyčajné príznaky a okolnosti, vždy navštívte svojho lekára.
Deti a dospievajúci
Deťom mladším ako 12 rokov sa neodporúča užívať tento liek.
Iné lieky a Pantoprazol Krka
Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Pantoprazol Krka môže ovplyvniť účinnosť niektorých iných liekov, preto povedzte svojmu lekárovi, ak užívate:
-
– liečivá ako je ketokonazol, itrakonazol a posakonazol (používajú sa na liečbu plesňových infekcií) alebo erlotinib (používa sa na liečbu určitých typov nádorového ochorenia), pretože Pantoprazol Krka môže spôsobiť, že nebudú správne účinkovať.
-
– warfarín a fenprokumón, ktoré ovplyvňujú zhusťovanie alebo zrieďovanie krvi. Budete možno potrebovať ďalšie vyšetrenia.
-
– liečivá používané na liečbu infekcie HIV-infekcie, ako napr. atazanavir.
-
– metotrexát (používaný na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a rakoviny) – ak užívate metotrexát, lekár môže dočasne zastaviť liečbu Pantoprazolom Krka, pretože pantoprazol môže zvýšiť hladiny metotrexátu v krvi.
-
– fluvoxamín (používa sa na liečbu depresie a iných psychických ochorení) – ak užívate fluvoxamín, váš lekár vám môže znížiť dávku.
-
– rifampicín (používa sa na liečbu infekcií).
-
– ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) (používa sa na liečbu miernej formy depresie).
Pantoprazol Krka a jedlo a nápoje
Tablety užívajte 1 hodinu pred jedlom bez rozhrýzania alebo drvenia a prehltnite ich celé s trochou vody.
Tehotenstvo a dojčenie
Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná, alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití pantoprazolu u tehotných žien. Bolo zaznamenané vylučovanie do materského mlieka. Tento liek môžete užívať len v prípade, ak váš lekár zhodnotí, že prínos pre vás je vyšší ako potenciálne riziko pre vaše nenarodené dieťa.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Pantoprazol Krka nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ak sa u vás prejavia vedľajšie účinky ako závraty alebo poruchy videnia, neveďte vozidlá ani neobsluhujte stroje.
Pantoprazol Krka obsahuje sorbitol
Ak vám váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, obráťte sa na svojho lekára predtým, ako začnete užívať tento liek.
3. Ako užívať Pantoprazol Krka
Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečim istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Kedy a ako máte užívať Pantoprazol Krka
Tablety užite 1 hodinu predjedlom bez rozhrýzania alebo drvenia a prehltnite ich celé s trochou vody.
Ak vám váš lekár nepovedal inak, odporúčaná dávka je:
Dospelí a dospievajúci vo veku 12 rokov a starší:
Liečba príznakov (napr. pálenie záhy, spätný chod kyseliny, bolesť pri prehĺtaní) spojených s gastroezofageálnym ochorením
Odporúčaná dávka je jedna tableta denne. Táto dávka zvyčajne prinesie úľavu do 2–4 týždňov, väčšinou po ďalších 4 týždňoch. Váš lekár vám povie ako dlho budete pokračovať v užívaní lieku. Potom je možné kontrolovať akékoľvek príznaky užívaním jednej tablety denne, ak je to potrebné.
Dlhodobá liečba a predchádzanie návratu refluxnej ezofagitídy
Odporúčaná dávka je jedna tableta denne. Ak sa ochorenie vráti, dávka sa môže zdvojnásobiť, v takom prípade môžete užívať Pantoprazol Krka 40 mg tablety jedenkrát denne. Po zahojení môžete dávku opäť znížiť späť na jednu tabletu 20 mg denne.
Dospelí:
Predchádzanie dvanástnikových a žalúdočných vredov u pacientov, ktorí musia užívať nepretržite nesteroidné protizápalové lieky(NSAID)
Odporúčaná dávka je jedna tableta denne.
Osobitné skupiny pacientov:
Ak máte závažné problémy s pečeňou, neužívajte viac ako jednu tabletu 20 mg denne.
Použitie u detí a dospievajúcich
Deti mladšie ako 12 rokov:
Neodporúča sa podávať tento liek deťom mladším ako 12 rokov.
Ak užijete viac Pantoprazolu Krka, ako máte
Povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nie sú známe príznaky predávkovania.
Ak zabudnete užiť Pantoprazol Krka
Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Svoju normálnu dávku užite vo zvyčajnom čase.
Ak prestanete užívať Pantoprazol Krka
Neprestaňte užívať tento liek bez toho, aby ste sa najprv poradili so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Ak spozorujete nasledujúce vedľajšie účinky, prestaňte užívať tento liek a ihneď to oznámte svojmu lekárovi alebo sa spojte s pohotovostnou lekárskou službou v najbližšej nemocnici:
-
– závažné alergické reakcie(frekvencia výskytu zriedkavá:môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): opuch jazyka a/alebo hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní, žihľavka (jemné vyrážky), ťažkosti
-
– závažné poškodenia kože(frekvencia výskytu neznáma:častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov): pľuzgiere na koži s rýchlym zhoršovaním vášho celkového stavu, erózie (vrátane mierneho krvácania) na očiach, nose, ústach/perách alebo pohlavných orgánoch (Stevensov-Johnsonov syndróm, Lyellov syndróm, mnohopočetný erytém) a citlivosť na svetlo.
-
– iné závažné stavy(frekvencia výskytu neznáma:častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov): zožltnutie kože alebo bielka očí (závažné poškodenie pečeňových buniek, žltačka) alebo horúčka, vyrážka a zväčšenie obličiek, niekedy s bolestivým močením a bolesťou v dolnej časti chrbta (závažný zápal obličiek), môže viesť až k zlyhaniu obličiek.
-
– Ak užívate pantoprazol dlhšie ako 3 mesiace, môže u vás dôjsť k poklesu hladiny horčíka v krvi. Nízka hladina horčíka sa prejaví ako únava, mimovoľné sťahy svalov, strata orientácie, kŕče, závraty, zvýšená tepová frekvencia. Ak máte niektorý z týchto príznakov, ihneď kontaktujte svojho lekára. Nízka hladina horčíka môže viesť aj k zníženiu hladiny draslíka alebo vápnika v krvi. Váš lekár sa môže rozhodnúť, že vám bude pravidelne robiť krvné testy na sledovanie hladiny horčíka.
-
– časté(môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb) benígne polypy (nezhubné výrastky) na sliznici žalúdka.
-
– menej časté(môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb)
-
– zriedkavé(môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
-
– veľmi zriedkavé(môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb) dezorientácia (strata orientácie)
-
– neznáme(častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)
halucinácie, zmätenosť (hlavne u pacientov, ktorí už mali tieto príznaky); zníženie hladiny sodíka v krvi; zníženie hladiny vápnika v krvi; zníženie hladiny draslíka v krvi; mravenčenie alebo necitlivosť v rukách alebo nohách, svalové kŕče; vyrážka, s možnou bolesťou kĺbov.
Vedľajšie účinky zistené krvnými testami:
-
– menej časté(môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb) zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov.
-
– zriedkavé(môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
-
– veľmi zriedkavé(môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
zníženie počtu krvných doštičiek, čo môže spôsobiť častejšie krvácanie alebo modriny ako je bežné; zníženie počtu bielych krviniek, čo môže viesť k častejším infekciám; závažné zníženie počtu krvných buniek, čo môže spôsobiť slabosť, tvorbu modrín alebo zvýšiť pravdepodobnosť infekcií.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedené v . Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať Pantoprazol Krka
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Neužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Blistrové balenie: Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
HDPE obal: Obal uchovávajte dôkladne uzavretý na ochranu pred vlhkosťou.
Po prvom otvorení obalu spotrebujte liek do 3 mesiacov.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo Pantoprazol Krka obsahuje
-
– Jedna gastrorezistentná tableta obsahuje 20 mg pantoprazolu (ako seskvihydrát sodnej soli pantoprazolu).
-
– Ďalšie zložky sú manitol, krospovidón (typ B), uhličitan sodný bezvodý, sorbitol (E420), stearan vápenatý v jadre tablety a hypromelóza, povidón (K25), oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), propylénglykol, kopolymér kyseliny metakrylovej s etylakrylátom, laurylsíran sodný, polysorbát 80, makrogol 6000 a mastenec v obalovej vrstve.
Výrobca
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko
TAD Pharma GmbH, Hein-Lohmann-StraPe 5, 27472 Cuxhaven, Nemecko
Liek bol schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:
Názov členského štátu | Názov lieku |
Bulharsko, Taliansko, Írsko, Španielsko, Rumunsko | Nolpaza |
Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovenská republika, Slovinsko | Pantoprazol Krka |
Lotyšsko | Nolpantol |
Veľká Británia | Pantoprazole |
Táto písomná informácia bola naposledy aktualizovaná v apríli 2018.
7