Súhrnné informácie o lieku - PENICILIN G DRASELNÁ SOĽ BBP 5 MIU
1. NÁZOV LIEKU
PENICILIN G 1,0 DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA
PENICILIN G 5,0 DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA prášok na injekčný roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna injekčná liekovka obsahuje 1 000 000 IU alebo 5 000 000 IU benzylpenicilínu, draselnej soli Pomocná látka so známym účinkom: 1 milión jednotiek obsahuje 65,7 mg (1,68 mmol) draslíka.
3. LIEKOVÁ FORMA
Prášok na injekčný roztok.
Biely alebo takmer biely mikrokryštalický prášok, veľmi ľahko rozpustný vo vode, prakticky nerozpustný v mastných olejoch a v tekutom parafíne.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Podávanie draselnej soli benzylpenicilínu je indikované na začiatku liečby ťažkých infekcií spôsobených patogénmi citlivými na penicilín (neskôr sa môže pokračovať podávaním prokaín-benzylpenicilínu). Je liekom prvej voľby pri pneumóniách a ďalších infekciách vyvolaných pneumokokmi (s výnimkou enterokokov), pri pneumokokových meningitídach (v kombinácii so sulfónamidmi), infekciách vyvolaných pyogénnymi streptokokmi, citlivými zlatými stafylokokmi, gonokokmi a meningokokmi (v kombinácii so sulfónamidmi), ďalej pri liečbe antraxu, diftérie, lues, listeriózy, aktinomykózy. Je účinný pri infekciách vyvolaných klostrídiami a korynebaktériami a pri liečbe ostatných infekcií spôsobených pôvodcami citlivými na penicilín. Megadávky benzylpenicilínu sú indikované pri liečbe subakútnej bakteriálnej endokarditídy a bakteriálnej meningitídy, pokiaľ testy preukážu dobrú citlivosť. Penicilín G je vysoko efektívny v liečbe rôznych štádií syfilisu aj u pacientov s HIV a syfilisom.
Liečba hepatotoxických otráv 1. typu (otravy muchotrávkou zelenou a ďalšími 27 druhmi húb, ktoré obsahujú amatoxíny).
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Z farmakokinetických údajov vyplýva, že draselnú soľ benzylpenicilínu je nutné podávať každú štvrtú alebo najneskôr každú šiestu hodinu, preto sa liek hodí len pre ústavnú liečbu.
Dávkovanie závisí od druhu a lokalizácie infekčného procesu, od citlivosti etiologického agensa a veku pacienta. Pri liečbe bežných infekcií sa podáva 25 000 –100 000 IU/kg/deň rozdelených do 4 – 6 čiastkových dávok.
Dospelí
Obvyklé denné dávky sú:
800 000 až 2 400 000 IU
Tieto dávky sa podávajú ešte najmenej 3 dni po poklese teploty a vymiznutí klinických príznakov ochorenia. Na ukončenie liečby streptokokových infekcií je potrebné podať injekciu Pendepon alebo PENDEPON COMPOSITUM (benzatín-benzylpenicilín, prokaín-benzylpenicilín). Pri liečbe subakútnej bakteriálnej endokarditídy a pri bakteriálnych meningitídach sa používajú megadávky, t.j. 15 – 30 – 60, maximálne 80 miliónov IU denne. Pri podávaní megadávok nemá jednotlivá dávka prekročiť 10 miliónov jednotiek a má sa aplikovať v intravenóznej infúzii najmenej jednu hodinu. Pri dávkach nad 5 miliónov jednotiek je potrebná kontrola funkcie obličiek najneskôr od druhého dňa terapie. Pri dennej dávke nad 20 miliónov jednotiek treba počítať s výskytom neurotoxických reakcií, ktoré sa objavujú pri prekročení hladiny penicilínu 12 IU/ml likvoru. Pri ďalšom zvýšení dávok treba sledovať i hladiny penicilínu v krvi a cerebrospinálnom moku. Pri lokálnej aplikácii (instilácia a výplachy dutín) sa má vždy súčasne podávať penicilín parenterálne alebo perorálne.
V oftalmológii na liečbu infekcií vyvolaných citlivými mikróbmi subkonjunktiválne 200 000 IU rozpustených v 1 ml fyziologického roztoku. Túto aplikáciu je nutné kombinovať s parenterálnym podaním.
Na liečbu otráv hubami (hepatotoxické otravy) je potrebné podávať megadávky penicilínu G t.j. 300 000 až 2 000 000 IU na kg telesnej hmotnosti a deň i.v. počas troch dní dospelým, deťom i gravidným ženám. Liečbu je vhodné kombinovať s podávaním silymarínu v dávke 20 mg na kg telesnej hmotnosti a deň v i.v. infúzií 3 až 4 dni.
Pediatrická populácia
Obvyklé denné dávky sú:
deti do 1 roka
deti od 1 roka do 6 rokov
deti nad 6 rokov
100 000 IU
400 000 až 1 000 000 IU
800 000 až 2 400 000 IU
Tieto dávky sa podávajú ešte najmenej 3 dni po poklese teploty a vymiznutí klinických príznakov ochorenia.
Deťom je možné podávať aj megadávky 0,5 – 1,0 miliónov IU na kg telesnej hmotnosti denne, ale musí sa pamätať na zvýšený prívod draslíka. Pri prejavoch podráždenia CNS sa musí aplikácia prerušiť, prípadne podať antikonvulzívum. Pri liečbe subakútnej bakteriálnej endokarditídy sa majú podávať megadávky benzylpenicilínu 4 – 6 týždňov. Pri aplikácii megadávok draselnej soli benzylpenicilínu je nutné kontrolovať kaliémiu. Takúto liečbu je preto možné vykonávať len v zariadeniach, kde je možná ich priebežná kontrola.
Spôsob podávania
Roztok draselnej soli benzylpenicilínu sa aplikuje intramuskulárne, intravenózne, subkonjunktiválne alebo aj lokálne (instilácia a výplachy dutín). Pri lokálnej aplikácii sa má vždy súčasne podávať penicilín parenterálne alebo perorálne.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na penicilíny a cefalosporíny alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Opatrnosť je potrebná pri podávaní osobám, ktoré majú v anamnéze alergiu, bronchiálnu astmu, sennú nádchu a žihľavku. Mimoriadne opatrne sa musia podávať megadávky deťom do 6 týždňov a osobám nad 60 rokov so zhoršenými tubulárnymi funkciami obličiek. Podávanie benzylpenicilínu nie je kontraindikované v gravidite, šestonedelí, v laktácii a ani u chorých s insuficienciou obličiek (pokiaľ sa nepodávajú megadávky).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pri aplikácii megadávok draselnej soli benzylpenicilínu sa musí počítať so značným prívodom draslíka do organizmu, a preto sa nesmú podávať megadávky pri systémových neurologických ochoreniach, pri hyperkaliémii a stavoch, ktoré ju vyvolávajú. Penicilín G je možné podávať i ľuďom s alergiou na penicilín, ak si ochorenie vyžaduje liečbu penicilínom a to po desenzibilizácii podávaním postupne zvyšujúcich sa dávok penicilínu. Desenzibilizáciu je možné vykonávať len na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože táto procedúra nesie riziko ohrozenia života.
PENICILIN G DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA obsahuje 65,7 mg (1,68 mmol) draslíka v 1 milióne jednotiek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Pri súčasnom podávaní s bakteriostatickými antibiotikami (tetracyklínmi, chloramfenikolom, erytromycínom) nastáva vzájomné zníženie účinku. Benzylpenicilín znižuje účinnosť perorálnych antikoagulancií. Chlórpromazín znižuje účinnosť benzylpenicilínu. Súčasné podávanie probenecidu spôsobuje vzájomné zvýšenie plazmatických hladín. Hladinu penicilínu v krvi zvyšuje súčasná aplikácia salicylátov, aminofenazónu a vitamínu C. Benzylpenicilín zvyšuje hyperkaliemickú účinnosť iných látok, vyvoláva falošnú pozitivitu testov na prítomnosť bielkovín a cukru v moči.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Dlhodobými skúsenosťami s podávaním benzylpenicilínu sa potvrdila bezpečnosť pre plod. V bežných dávkach nie je prípravok kontraindikovaný.
Dojčenie
Penicilín sa vylučuje do materského mlieka a môže byť príčinou senzibilizácie i alergickej reakcie. Preto počas podávania penicilínu sa má dojčenie radšej prerušiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
PENICILIN G DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA nemajú žiadny alebo majú zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Najzávažnejším a najčastejším nežiaducim účinkom sú alergické reakcie, ktorých výskyt je častejší u osôb s alergickou dispozíciou (1 – 10 % pacientov).
Poruchy krvi a lymfatického systému:
-
– krvácanie, hemorágia, hemolytická anémia, eozinofília, trombocytopénia,
-
– poruchy krvotvorby.
Poruchy imunitného systému:
-
– najťažším prejavom je anafylaktická reakcia, ktorá sa dostaví o 1 – 2 minúty po podaní (niekedy do pol hodiny, ojedinele i neskôr) formou kolapsu až kardiorespiračného zlyhania s prípadným letálnym koncom,
-
– ďalšie alergické prejavy sú: žihľavka, horúčka, bolesti kĺbov, angioneurotický edém,
-
– rozvoj lupus erythematodes.
Psychické poruchy:
-
– bolesti hlavy.
Poruchy nervového systému:
-
– príznaky podráždenia CNS,
-
– lokalizované kŕče svalov tváre alebo končatín, epileptiformné záchvaty až generalizované tonicko-
klonické kŕče prípadne až kóma.
Poruchy gastrointestinálneho traktu:
-
– nauzea, zvracanie, hnačka,
-
– najčastejšie sa po aplikácii megadávok benzylpenicilínu dostavuje prechodná horkosť v ústach, niekedy zvracanie.
Porucha pečene a žlčových ciest:
-
– ojedinele cholestatická žltačka,
-
– poruchy funkcie pečene.
Poruchy kože a podkožného tkaniva:
-
– vážnou komplikáciou môže byť Lyellov alebo Stevensov – Johnsonov syndróm.
Poruchy obličiek a močových ciest:
-
– poruchy funkcie obličiek.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:
-
– pri liečbe syfilisu vzniká asi v 50 % prípadov Jarischova-Herxheimerova reakcia, ktorá sa prejavuje horúčkou, potením, bolesťami hlavy až kolapsom. Príčinou je uvoľnenie endotoxínov. Pri kardiovaskulárnom syfilise môže mať táto reakcia veľmi ťažký priebeh (primárna atrofia n. optici, nervová hluchota) a môže končiť až smrťou.
4.9 Predávkovanie
Benzylpenicilín je antibiotikum s veľmi nízkou toxicitou. LD50 u myší a potkanov je vyššie ako 5 000 mg/kg, čo je možné považovať prakticky za netoxickosť.
Nepriama toxicita: po podaní vysokých dávok draselnej soli benzylpenicilínu môže u pacientov so zníženou funkciou obličiek dôjsť ku kumulatívnej otrave draslíkom. Iným prejavom nepriamej toxicity sú zmeny normálnej bakteriálnej flóry s premnožením penicilín rezistentnej flóry a prejavy superinfekcie.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibiotiká na systémové použitie, penicilíny citlivé na pôsobenie betalaktamáz.
ATC kód: J01CE01
Mechanizmus účinku
Penicilín G je prvé antibiotikum zavedené do klinickej praxe. Pôsobí mechanizmom spoločným pre všetky betalaktámové antibiotiká, inhibíciou syntézy bunkovej steny baktérií. Väzbou na bielkoviny bunkovej steny inhibuje transpeptidáciu peptidoglykánu, inhibuje syntézu mureínu. Následne dochádza k aktivácii autolytických enzýmov a deštrukcii bunkovej steny. Draselná soľ benzylpenicilínu pre parenterálnu aplikáciu je základné baktericídne antibiotikum stredne širokého spektra s krátkodobým účinkom. Je veľmi dobre rozpustné vo vode.
A n t i m i k r o b i á l n e s p e k t r u m : pôsobí veľmi dobre proti pyogénnym a ostatným hemolytickým streptokokom, pneumokokom, gonokokom a meningokokom, korynebaktériám, listériám, Erysipelothrix insidiosa, bacil antraxu, aktinomycétam, Clostridium tetani a klostrídiám anaeróbnych traumatóz; a taktiež proti moraxelám, Treponema pallidum a väčšine kmeňov leptospir. Menej pôsobí na viridujúce streptokoky (asi na 70 – 80 % kmeňov), na enterokoky (len 20 – 40 % kmeňov) a zo stafylokokov len na kmene, ktoré netvoria penicilinázu (asi 15 % kmeňov). Ak sú dosiahnuté vyššie koncentrácie (v sére podaním vysokých dávok, v moči i bežnými dávkami) pôsobí benzylpenicilín i na niektoré gramnegatívne črevné paličky, napr. na Escherichia coli, plazivé formy protea a salmonely. Toto je možné využiť klinicky, napr. u niektorých infekcií močových ciest. Necitlivé sú pseudomonády, brucely, francisely, bordetely, hemofily (s výnimkou Haemophilus hemolyticus) a mykobaktérie, ale tiež mykoplazmy, riketsie, bedsonie, huby a prvoky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorbcia
Benzylpenicilín je v kyslom prostredí nestabilný, dochádza k hydrolýze betalaktámového kruhu. Absorpcia z gastrointestinálneho traktu je nepravidelná a nespoľahlivá, preto sa podáva výhradne parenterálne. Draselná soľ benzylpenicilínu sa po intramuskulárnej aplikácii veľmi rýchlo vstrebáva a maximálna koncentrácia v krvi je dosiahnutá už o 15 – 30 minút. Hladina potom rýchlo klesá a už o 4 hodiny sa zníži pod účinnú koncentráciu.
Distribúcia do telových tekutín a tkanív v relácii k séru:
Dávka mil. IU | Spôsob podania | Sérové hladiny PNC G v IU /ml | ||||
0,5 h | 1 h | 4h | 6h | 8h | ||
0,6 | i.m. | 6–9 | 3–6 | 0,03 – 0,3 | <0,03 | 0 |
1 | i.m. | 20–28 | 18–24 | 1,5–3 | 0,2 – 0,6 | 0,08 |
5 | i.v. infúzia | 60 – 120 | – | – | 6–12 | 3–9 |
10 | i.v. infúzia | 80 – 300 | – | – | 10–30 | 2 – 15 |
Distribúcia
Likvor < 5 %
CNS < 3 %
Bronchiálny sekrét 15 – 50 %
Kosti < 10%
Materské mlieko 3 –10 %
Pasáž placentou 25 – 50 %
Pleurálny výpotok 20 – 65 %
Peritoneálna tekutina 18 – 50 %
Synoviálna tekutina
40 %
30 – 50 %
180 – 500 %
Tkanivá a orgány Žlč
Dobre preniká do väčšiny tkanív, perikardiálnej a pleurálnej dutiny, do žlče, slín, mlieka. Prechádza tiež placentou. Nachádza sa predovšetkým v extracelulárnej tekutine. Na bielkoviny sa viaže 40 – 50 % dávky. Do cerebrospinálneho moku a komorovej vody oka preniká málo. Pri zápaloch (meningitis) však preniká do cerebrospinálneho moku (a tiež do iných telových tekutín) v podstatne väčšej miere a rýchlejšie. Nedostatočne preniká do hnisavých ložísk, ischemických oblastí a nekrotických tkanív. Polčas v plazme je 0,4 – 0,65 h.
Eliminácia
Vylučuje sa prevažne obličkami, tubulárnou sekréciou 80 %, glomerulárnou sekréciou 20 %. Inhibítor tubulárnej sekrécie probenecid predlžuje polčas a zvyšuje plazmatickú hladinu, čo sa tiež terapeuticky využíva. Biologický polčas sa pri anúrii predlžuje na 7 – 10 hodín. Vylučuje sa do materského mlieka a u dojčiat môže vyvolať exantém a pri syphilis congenita Jarischovu-Herxheimerovu reakciu.
1 milión jednotiek obsahuje 65,7 mg (1,68 mmol) draslíka.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Žiadne
6.2 Inkompatibility
V infúznych roztokoch je benzylpenicilín inkompatibilný s metaraminolom, tiopentalom, amobarbitalom, kyselinou askorbovou, prometazínom, oxytetracyklínom, tetracyklínom, vankomycínom, chloramfenikolom a sulfadiazínom.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale, na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Injekčná liekovka s nalepeným štítkom, gumová zátka s hliníkovou obrubou, škatuľka.
Veľkosť balenia:
1 injekčná liekovka s obsahom 1 000 000 IU
10 injekčných liekoviek s obsahom 1 000 000 IU
50 injekčných liekoviek s obsahom 1 000 000 IU
1 injekčná liekovka s obsahom 5 000 000 IU
10 injekčných liekoviek s obsahom 5 000 000 IU
50 injekčných liekoviek s obsahom 5 000 000 IU
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Liek sa musí pred podaním rozpustiť. Draselná soľ benzylpenicilínu je dobre rozpustná už v malom objeme kvapaliny (vody na injekciu, izotonickom roztoku chloridu sodného, 5 % roztoku glukózy), ktorá sa pridáva do liekovky v množstve prepočítanom podľa požadovanej koncentrácie roztoku. Na aplikáciu megadávok sa antibiotikum rozpustí v 50 – 250 ml vody na injekciu. Pri príprave roztoku je nutné sa vyvarovať kontaktu roztoku benzylpenicilínu s kožou alebo sliznicou pre vysoké nebezpečenstvo senzibilizácie. Z tohto dôvodu sa nesmie pred aplikáciou vystrekovať nasatý vzduch z injekčnej striekačky do vzduchu, ale vždy len späť do prázdnej liekovky.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
BB Pharma a.s., Durychova 101/66, 142 00 Praha 4 – Lhotka, Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
PENICILIN G 1,0 DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA: 15/0156/69-S
PENICILIN G 5,0 DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA: 15/0305/13-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. december 1969
Dátum posledného predĺženia registrácie: 11. jún 2008