Príbalový leták - Perindopril PMCS 4 mg
1. Čo je Perindopril PMCS a na čo sa používa
Perindopril PMCS je inhibítor angiotenzín-konvertujúceho enzýmu (ACE). Tieto lieky fungujú tak, že rozširujú krvné cievy, čo uľahčí vášmu srdcu prečerpávať cez ne krv.
Perindopril PMCS sa používa:
– na liečbu vysokého tlaku krvi (hypertenzie),
– pri liečbe symptomatického srdcového zlyhania (stav, pri ktorom srdce nie je schopné pumpovať dostatok krvi na to, aby sa pokryli nároky tela),
– na zníženie rizika srdcových príhod u pacientov so zúženými vencovitými tepnami srdca(ischemická choroba srdca).
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Perindopril PMCS
Neužívajte Perindopril PMCS
– ak ste alergický na perindopril alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6) alebo na niektorý iný ACE inhibítor,
– ak sa u vás vyskytli príznaky ako sipot, opuchnutie tváre alebo jazyka, silné svrbenie alebo závažné kožné vyrážky pri predchádzajúcej liečbe ACE inhibítormi, alebo za akýchkoľvek iných okolností (stav nazývaný angioedém),
– ak máte cukrovku alebo poruchu funkcie obličiek a užívate liek na zníženie krvného tlaku obsahujúci aliskiren,
– ak ste tehotná viac ako 3 mesiace. (Je tiež lepšie vyhnúť sa užívaniu Perindoprilu PMCS
v skorom štádiu tehotenstva – pozri časť „Tehotenstvo a dojčenie“.)
Upozornenia a opatrenia
Predtým, ako začnete užívať Perindopril PMCS, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika:
– ak máte aortálnu stenózu (zúženie hlavnej krvnej cievy vedúcej zo srdca) alebo hypertrofickú kardiomyopatiu (ochorenie srdcového svalu) alebo stenózu renálnej tepny (zúženie tepny zásobujúcej obličku krvou),
-
– ak máte akékoľvek iné problémy so srdcom,
-
– ak máte problémy s pečeňou,
-
– ak máte problémy s obličkami alebo podstupujete dialýzu alebo vám prednedávnom transplantovali obličku,
-
– ak trpíte kolagénovým vaskulárnym ochorením (ochorenie spojivového tkaniva), ako je systémový lupus erythematosus alebo sklerodermia,
-
– ak máte cukrovku,
-
– ak ste na diéte s obmedzeným príjmom soli alebo používate soľné náhrady s obsahom draslíka,
-
– ak máte podstúpiť anestéziu a/alebo väčší chirurgický výkon,
-
– ak máte podstúpiť LDL aferézu (čo je odstránenie cholesterolu z vašej krvi pomocou prístroja),
-
– ak máte podstúpiť liečbu, aby ste boli menej citlivý na alergické účinky včelieho alebo osieho žihadla,
-
– ak ste nedávno trpeli hnačkou alebo vracaním,
-
– ak si myslíte, že ste (alebo môžete byť) tehotná, Perindopril PMCS sa neodporúča na začiatku tehotenstva a nesmie sa užívať, keď ste tehotná dlhšie ako 3 mesiace, pretože môže spôsobiť vážne poškodenie vášho dieťaťa, ak sa užíva v tomto štádiu tehotenstva (pozri časť „Tehotenstvo a dojčenie“).
-
– ak užívate niektorý z nasledujúcich liekov, ktoré sa používajú na liečbu vysokého tlaku krvi:
-
– blokátor receptorov agiotenzínu II (ARB) (tiež známe ako sartany – napríklad valsartan, telmisartan, irbesartan), najmä ak máte problémy s obličkami súvisiace s cukrovkou,
-
– aliskiren,
-
– ak užívate niektorý z nasledujúcich liekov, zvyšuje sa riziko angioedému (prudkého opuchu pod kožou na niektorých miestach, napríklad v hrdle):
-
– racekadotril (používaný na liečbu hnačky),
-
– sirolimus, everolimus a iné lieky patriace do triedy mTOR inhibítorov (používajú sa, aby nedošlo k odmietnutiu transplantovaných orgánov).
Lekár vám môže pravidelne kontrolovať funkciu obličiek, krvný tlak a množstvo elektrolytov (napríklad draslíka) v krvi.
Pozri tiež informácie v časti „Neužívajte Perindopril PMCS“.
Deti a dospievajúci
Perindopril PMCS sa neodporúča používať u detí a dospievajúcich.
Iné lieky a Perindopril PMCS
Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Lekár vám možno bude musieť zmeniť dávku a/alebo urobiť iné opatrenia:
-
– ak užívate blokátor receptorov angiotenzínu II (ARB) alebo aliskiren (pozri tiež informácie
-
– ak užívate lieky, ktoré sa používajú najčastejšie na liečbu hnačky (racekadotril) alebo na zabránenie odmietnutiu transplantovaných orgánov (sirolimus, everolimus a iné lieky zaradené do triedy mTOR inhibítorov). Pozri časť „Upozornenia a opatrenia“.
-
– doplnky draslíka alebo náhrady solí obsahujúce draslík, diuretiká (tabletky na odvodnenie, najmä tie označované ako „draslík šetriace“), iné lieky, ktoré môžu zvýšiť hladinu draslíka v tele (napr. heparín a kotrimoxazol, známym aj ako trimetoprim/sufametoxazol).
-
– iné lieky na liečbu vysokého tlaku krvi, vrátane diuretík (lieky, ktoré zvyšujú množstvo moču vytvoreného obličkami),
-
– draslík šetriace lieky (spironolaktón, triamterén), doplnky draslíka alebo soľné náhrady s obsahom draslíka,
-
– lítium na liečbu mánie alebo depresie,
-
– nesteroidné protizápalové lieky (napr. ibuprofén) na zmiernenie bolesti alebo vysoké dávky kyseliny acetylsalicylovej,
-
– lieky na liečbu cukrovky (ako je inzulín),
-
– lieky na liečbu mentálnych porúch ako sú depresia, pocit úzkosti, schizofrénia, atď. (napr. tricyklické antidepresíva, antipsychotiká),
-
– imunosupresíva (lieky, ktoré potláčajú obranný mechanizmus tela) používané na liečbu autoimunitných ochorení alebo po transplantácii (napr. cyklosporín),
-
– alopurinol (na liečbu dny),
-
– prokaínamid (na liečbu nepravidelného srdcového tepu),
-
– vazodilatátory vrátane nitrátov (lieky, ktoré rozširujú krvné cievy),
-
– heparín (lieky používané na zriedenie krvi),
-
– lieky používané na liečbu nízkeho tlaku krvi, šoku alebo astmy (napr. efedrín, noradrenalín alebo adrenalín),
-
– zlato podávané injekčne na liečbu artritídy (nátriumaurotiomalát).
Perindopril PMCS a jedlo a nápoje
Odporúča sa užívať Perindopril PMCS ráno pred jedlom.
Tehotenstvo a dojčenie
Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
Tehotenstvo
Musíte povedať svojmu lekárovi, keď ste (alebo môžete byť) tehotná. Zvyčajne vám lekár odporučí, aby ste ukončili užívanie Perindoprilu PMCS pred tým, ako otehotniete alebo ihneď po tom, ako zistíte, že ste tehotná a odporučí vám iný liek namiesto Perindoprilu PMCS. Perindopril PMCS sa neodporúča užívať na začiatku tehotenstva a nesmie sa užívať, ak tehotenstvo trvá viac ako 3 mesiace, pretože môže spôsobiť závažné poškodenie vášho dieťaťa po treťom mesiaci tehotenstva.
Dojčenie
Oznámte svojmu lekárovi, ak dojčíte alebo plánujete dojčiť. Perindopril PMCS sa neodporúča u matiek, ktoré dojčia a lekár vám môže vybrať inú liečbu, ak chcete dojčiť, obzvlášť ak je vaše dieťa novorodenec alebo sa narodilo predčasne.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Perindopril PMCS neovplyvňuje bdelosť, ale vzhľadom na pokles tlaku krvi sa môžu u niektorých pacientov vyskytnúť závraty alebo slabosť. V takomto prípade môže byť vaša schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje oslabená.
3. Ako užívať Perindopril PMCS
Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Tabletu zapite pohárom vody, prednostne každý deň v rovnaký čas, ráno, pred jedlom. Správnu dávku vám určí váš lekár.
Odporúčaná dávka je:
Vysoký tlak krvi: zvyčajná úvodná a udržiavacia dávka je 4 mg raz denne. Po jednom mesiaci môže byť podľa potreby zvýšená na 8 mg raz denne. 8 mg denne je maximálna odporúčaná dávka pre vysoký tlak krvi.
Keď máte 65 rokov alebo viac, zvyčajná úvodná dávka je 2 mg (polovica 4 mg tablety) raz denne. Po jednom mesiaci môže byť zvýšená na 4 mg raz denne a potom podľa potreby na 8 mg raz denne.
Pri liečbe srdcového zlyhania: zvyčajná úvodná dávka je 2 mg raz denne. Ak je to nevyhnutné, po najmenej dvoch týždňoch liečby sa táto môže zvýšiť na 4 mg raz denne.
Stabilná koronárna choroba srdca: zvyčajná úvodná dávka je 4 mg raz denne. Po dvoch týždňoch môže byť zvýšená na 8 mg raz denne, čo je maximálna odporúčaná dávka pri tomto ochorení.
Ak máte 65 rokov alebo viac, zvyčajná úvodná dávka je 2 mg raz denne. Po jednom týždni môže byť zvýšená na 4 mg raz denne a po ďalšom týždni na 8 mg raz denne.
Pri dávke 2 mg a 4 mg sa majú použiť tablety s nižším obsahom liečiva.
Použitie u detí a dospievajúcich
Použitie u detí a dospievajúcich sa neodporúča.
Ak užijete viac Perindoprilu PMCS, ako máte
Ak užijete príliš veľa tabliet, kontaktujte pohotovostné oddelenie najbližšej nemocnice alebo to okamžite oznámte svojmu lekárovi. Najpravdepodobnejším prejavom v prípade predávkovania je nízky tlak krvi, ktorý môžete pociťovať ako závrat alebo upadanie do mdlôb. V tomto prípade vám pomôže uloženie sa do vodorovnej polohy so zdvihnutými nohami.
Ak zabudnete užiť Perindopril PMCS
Je dôležité, aby ste vaše lieky užívali každý deň, pretože pravidelná liečba je účinnejšia. Ak však zabudnete užiť dávku Perindoprilu PMCS, ďalšiu dávku užite vo zvyčajnom čase. Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak prestanete užívať Perindopril PMCS
Keďže liečba Perindoprilom PMCS je obyčajne celoživotná, predtým ako tento liek prestanete užívať, poraďte sa o tom sa svojím lekárom.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov,ktoré môžu byť závažné, ihneď prestaňte liek užívať a okamžite vyhľadajte svojho lekára:
-
– opuchnutie tváre, pier, úst, jazyka alebo hrdla, ťažkosti s dýchaním (angioedém) (pozri časť 2 „Upozornenia a opatrenia“ ) (menej časté – môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb),
-
– závažné závraty alebo mdloby spôsobené nízkym krvným tlakom (časté – môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb),
-
– nezvyčajne rýchly alebo nepravidelný srdcový tep, bolesť na hrudi (angina) alebo srdcový infarkt (veľmi zriedkavé – môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb),
-
– slabosť rúk alebo nôh, alebo problémy s rozprávaním, ktoré môžu byť znakom možnej cievnej mozgovej príhody (veľmi zriedkavé – môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb),
-
– náhla dýchavičnosť, bolesť na hrudi, pocit nedostatku dychu alebo ťažkosť pri dýchaní (bronchospazmus) (menej časté – môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb),
-
– zápal pankreasu (slinivky brušnej), ktorý môže spôsobiť silnú bolesť brucha a chrbta spojenú s pocitom choroby (veľmi zriedkavé – môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb),
-
– zožltnutie kože alebo očí (žltačka), ktorá môže byť znakom hepatitídy (veľmi zriedkavé -môže postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb),
-
– kožná vyrážka, ktorá často začína ako červené svrbiace fľaky na tvári, rukách alebo nohách (multiformný erytém) (veľmi zriedkavé – môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb).
Povedzte vášmu lekárovi, ak zaznamenáte akýkoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov:
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
-
– bolesť hlavy,
-
– závrat,
-
– vertigo (pocit krútenia hlavy),
-
– pocit mravčenia,
-
– poruchy videnia,
-
– tinnitus (hučanie v ušiach),
-
– kašeľ,
-
– pocit nedostatku dychu (dyspnoe),
-
– žalúdočno-črevné poruchy (nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, poruchy chuti, strata chuti do jedla alebo ťažkosti s trávením, hnačka, zápcha),
-
– alergické reakcie (ako kožné vyrážky, svrbenie),
-
– svalové kŕče,
-
– pocit slabosti.
-
– zmeny nálady,
-
– poruchy spánku,
-
– suchosť v ústach,
-
– silné svrbenie alebo závažné kožné vyrážky,
-
– tvorba pľuzgierov na koži,
-
– problémy s obličkami,
-
– impotencia,
-
– potenie,
-
– nadbytok eozinofilov (typ bielych krviniek),
-
– ospanlivosť (somnolencia),
-
– mdloby,
-
– búšenie srdca (palpitácie),
-
– zrýchlenie srdcovej činnosti (tachykardia),
-
– vaskulitída (zápal ciev),
-
– fotosenzitívna reakcia (zvýšená citlivosť kože na slnko),
-
– artralgia (bolesť kĺbov),
-
– myalgia (bolesť svalov),
-
– bolesť na hrudi,
-
– nevoľnosť,
-
– periférny edém,
-
– horúčka,
-
– pád,
-
– zmena laboratórnych parametrov: vysoká hladina draslíka v krvi vratná po ukončení liečby, nízka hladina sodíka, hypoglykémia (veľmi nízka hladina cukru v krvi) v prípade pacientov s cukrovkou, zvýšená hladina močoviny v krvi a zvýšená hladina kreatinínu
-
– zhoršenie psoriázy,
-
– zmeny laboratórnych parametrov: zvýšená hladina pečeňových enzýmov, vysoká hladina bilirubínu v sére.
-
– zmätenosť,
-
– eozinofilná pneumónia (zriedkavý typ zápalu pľúc),
-
– rinitída (upchaný alebo tečúci nos),
-
– akútne zlyhanie obličiek,
-
– zmeny krvných hodnôt, ako je nízky počet bielych alebo červených krviniek, zníženie hemoglobínu, zníženie počtu krvných doštičiek.
5. Ako uchovávať Perindopril PMCS
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
Neužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na blistri a škatuľke po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo Perindopril PMCS obsahuje
Liečivo je perindoprilerbumín. Jedna tableta obsahuje 4 mg perindoprilerbumínu.
Ďalšie zložky sú mikrokryštalická celulóza, oxid horečnatý ľahký, sodná soľ kroskarmelózy, manitol, magnéziumstearát.
Ako vyzerá Perindopril PMCS a obsah balenia
Perindopril PMCS 4 mg sú biele šošovkovité tablety s deliacou ryhou s priemerom 8 mm.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
Veľkosť balenia: 30, 60 alebo 100 tabliet balených v blistri po 10 tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca
PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle, 140 00 Praha 4, Česká republika
Táto písomná informácia bola naposledy aktualizovaná v 05/2018.
6