Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

PK-Merz 0,4 mg/ml infúzny roztok - príbalový leták, účinky, vedľajšie účinky, dávkovanie

Dostupné balení:

Príbalový leták - PK-Merz 0,4 mg/ml infúzny roztok

Písomná informácia pre používateľa

PK-Merzinfúzny intravenózny roztok amantadíniumsulfát

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

– Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.

– Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

– Tento liek bol predpísaný vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj

vtedy, ak má rovnaké prejavy ochorenia ako vy.

– Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok obráťte sa svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Pozri časť 4.

V tejto písomnej informácii sa dozviete:

  • 1. Čo je PK-Merz a na čo sa používa

  • 2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete PK-Merz

  • 3. Ako užívať PK-Merz

  • 4. Možné vedľajšie účinky

  • 5. Ako uchovávať PK-Merz

  • 6. Obsah balenia a ďalšie informácie

1.    Čo je PK-Merz a na čo sa používa

PK-Merz infúzny roztok na intravenózne (vnútrožilové) použitie zmierňuje príznaky Parkinsonovej choroby (antiparkinso­nikum).

PK-Merz sa používa:

– na intenzívnu a začiatočnú liečbu akinetickej krízy (náhla a úplná nepohyblivosť), pri akútnom zhoršení príznakov Parkinsonovej choroby,

– pri zníženej vigilite (bdelosti), pri postkomatóznych stavoch (stav po bezvedomí) rôzneho pôvodu,

– ako súčasť komplexnej starostlivosti u hospitalizovaných pacientov.

2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete PK-Merz

Neužívajte PK-Merz

PK-Merz nesmú používať pacienti:

– alergickí na amantadínové látky, alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6),

– s ťažkým srdcovým zlyhaním (štádium NYHA IV),

– s niektorými inými chorobami srdca (kardiomyopatia – ochorenie srdcového svalu, myokarditída -zápal srdcového svalu),

– s predsieňovo-komorovou blokádou II. a III. stupňa,

– s pomalým pulzom (pod 55 úderov/min),

– s niektorými zmenami na EKG (predĺžený QT interval alebo viditeľné U vlny),

– s vrodeným predĺžením QT intervalu u priameho príbuzného,

– so závažnými poruchami srdcového rytmu (komorová tachykardia vrátane torsades de pointes) v anamnéze

– so zníženou hladinou draslíka alebo horčíka v krvi.

PK-Merz sa nesmie používať v kombinácii s budipínom ani inými liekmi, ktoré predlžujú QT interval (pozri časť „Iné lieky a PK-Merz“).

PK-Merz sa nesmie používať, ak máte:

– ťažké poškodenie obličiek (klírens kreatinínu <10 ml/min).

Upozornenia a opatrenia

Predtým, ako začnete užívať PK-Merz, obráťte sa na svojho lekára.

PK-Merz sa používa so zvláštnou opatrnosťou, ak máte niektorý z týchto stavov:

– zväčšenú prostatu (benígna hypertrofia prostaty),

– zvýšený vnútroočný tlak (glaukóm s úzkym uhlom),

– zhoršenú funkciu obličiek (obličkové zlyhanie rôznych stupňov závažnosti); (pozri časť 3)

– súčasné alebo v minulosti prekonané stavy rozrušenosti alebo zmätenosti,

– delirantné syndrómy a exogénne psychózy (závažné duševné poruchy)

– súčasná liečba memantínom (pozri časť „Iné lieky a PK-Merz“).

Deti a dospievajúci

S používaním lieku u detí nie je dostatok skúseností.

Starší pacienti

starších pacientov, najmä u pacientov so stavmi rozrušenia alebo zmätenosti resp. delirantnými syndrómami, je potrebná opatrná úprava dávkovania (pozri časť 3).

Dôležité informácie o používaní PK-Merzu

Pred začatím liečby a 1 a 3 týždne po ňom je potrebné pacientovi urobiť vyšetrenie EKG (rýchlosť záznamu 50 mm/s) a pomocou Bazettovho vzorca vypočítať dĺžku QT intervalu upravenú vzhľadom na srdcovú frekvenciu. Vyšetrenie EKG je potrebné urobiť aj pred každým zvýšením dávky, ako aj 2 týždne po ňom. Kontrolné vyšetrenia EKG sa musia urobiť aspoň raz ročne.

Ak sa u pacienta objavia príznaky, ako búšenie srdca, závraty alebo mdloby, liečba s PK-Merzom sa musí prerušiť a pacient musí vyhľadať svojho lekára alebo pohotovosť.

U pacientov s kardiostimu­látorom presné stanovenie dĺžky intervalu QT nie je možné. Z toho dôvodu sa u nich môže začať liečba PK-Merzom len na základe odporúčania pacientovho kardiológa.

U pacientov so zníženou funkciou obličiek existuje riziko hromadenia liečiva v organizme v dôsledku zníženia jej vylučovania obličkami. To môže spôsobiť príznaky z predávkovania.

Z toho dôvodu musí lekár opatrne upraviť dávkovanie PK-Merzu podľa hodnôt glomerulárnej filtrácie (odráža funkciu obličiek). Glomerulárna filtrácia sa musí sledovať počas liečby týmto liekom (pozri časť 3).

U pacientov s organickým mozgovým syndrómom (porucha funkcie mozgu) a konvulzívnymi poruchami (kŕče) podávanie PK-Merzu si vyžaduje zvláštnu opatrnosť, pretože príznaky choroby sa môžu zhoršiť, prípadne môže dôjsť k záchvatom (pozri časť 3 a 4).

Pacienti náchylní na vznik kŕčov, vrátane pacientov s kŕčmi v anamnéze a pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami, musia byť počas liečby PK-Merzom pravidelne sledovaní lekárom. Pri príznakoch ako búšenie srdca, závraty alebo mdloby, musí byť liečba PK-Merzom okamžite prerušená. Poraďte sa so svojim lekárom, ktorý môže vyšetriť váš srdcový rytmus. Ak nemáte nepravidelný srdcový rytmus, liečba PK-Merzom sa môže znova začať, ak sa zoberú do úvahy kontraindikácie a interakcie (pozri časť 4).

Liečba PK-Merzom sa nesmie ukončiť náhle, pretože môže dôjsť k zhoršeniu pohyblivosti prípadne až k imobilite (nepohyblivosti) pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou, ktorí sú súbežne liečení neuroleptikami (lieky na liečbu duševných a citových porúch) a PK-Merzom, sú v riziku vzniku život ohrozujúcej situácie (malígny neuroleptický syndróm), ak je liečba PK-Merzom náhle ukončená. Pri tomto stave dochádza k náhlemu zvýšeniu telesnej teploty, svalovej stuhnutosti a poruchám autonómneho nervového systému.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou majú často príznaky ako je nízky tlak krvi, zvýšená tvorba slín, potenie, zvýšená telesná teplota, hromadenie tepla, zadržiavanie tekutín a depresia. Počas liečby týchto pacientov sa musí brať ohľad na vedľajšie účinky a interakcie s PK-Merzom.

Ak máte problémy pri močení, poraďte sa so svojím lekárom.

Ak si všimnete príznaky poruchy zraku (strata zrakovej ostrosti), alebo rozmazané videnie, navštívte očného lekára, aby sa vylúčila možná príčina, edém (opuch) rohovky. V prípade zistenia edému rohovky váš lekár preruší liečbu PK-Merzom. Edém rohovky spôsobený PK-Merzom je zvyčajne vratný a počas jedného mesiaca vymizne.

Iné lieky a PK-Merz

Ak teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

PK-Merz sa nesmie používať súbežne s inými liekmi, ktoré predlžujú QT interval. Patria sem:

  • – niektoré lieky používané na liečbu porúch srdcového rytmu (antiarytmiká zo skupiny IA, ako je chinidín, disopyramid a prokaínamid, ako aj antiarytmiká zo skupiny III, ako je amiodarón

  • – niektoré lieky používané na liečbu halucinácií (antipsychotiká, ako napríklad tioridazín, chlórpromazín, haloperidol a pimozid),

  • – niektoré lieky používané na liečbu depresie (tricyklické a tetracyklické antidepresíva, ako napríklad amitriptylín),

  • – niektoré lieky používané na liečbu alergií (antihistaminiká, ako napríklad astemizol a terfenadín),

  • – niektoré lieky používané na liečbu plesňových a bakteriálnych infekcií (makrolidové antibiotiká, ako napríklad erytromycín a klaritromycín),

  • – niektoré lieky používané na liečbu bakteriálnych infekcií (inhibítory gyrázy, ako napríklad sparfloxacín),

  • – niektoré lieky používané na liečbu plesňových infekcií (azolové antimykotiká),

  • – ďalšie liečivá, ako napríklad budipín, halofantrín, kotrimoxazol, pentamidín, cisaprid alebo bepridil.

Tento zoznam nie je úplný. Pred užívaním PK-Merzu v kombinácii s iným liekom váš lekár skontroluje súhrn charakteristických vlastností iného lieku, kvôli možnej interakcii (vzájomné pôsobenie) medzi iným liekom a PK-Merzom, ktorá môže viesť k predĺženiu QT intervalu.

Používanie PK-Merzu v kombinácii s ostatnými antiparkinsonikami je možné. Z dôvodu vyvarovania sa vedľajších účinkov (ako sú duševné alebo emočné reakcie), bude možno potrebné zníženie dávkovania iných súbežne podávaných liekov alebo samotnej kombinácie.

Má sa vylúčiť doplnkové podávanie amantadínu ako prevencia v liečbe chrípky spôsobenej vírusom typu A, z dôvodu rizika predávkovania.

Nerobili sa žiadne špecifické štúdie súvisiace s interakciami po podávaní infúzneho roztoku PK-Merz súbežne s inými antiparkinsonikami (napr. levodopa, bromokriptín, memantín, trihexyfenidyl a iné); (pozri časť 4).

Súbežná liečba PK-Merzom a nasledujúcich liekov môže viesť k interakciám (vzájomnému pôsobeniu):

Anticholinergiká (lieky, ktoré blokujú účinky acetycholínu, čo je dôležitý prenášač nervových vzruchov v organizme)

Zosilnenie vedľajších účinkov anticholinergík (zmätenosť a halucinácie), napr. pri kombinácii s trihexyfenidylom, benzatropínom, skopolamínom, biperidénom, orfenadrínom a pod.

Sympatomimetiká pôsobiace nepriamo na CNS (lieky spôsobujúce podráždenie sympatického nervového systému)

Zosilnenie účinku amantadínu v centrálnom nervovom systéme.

Alkohol

Zníženie tolerancie (znášanlivosti) alkoholu.

Levodopa (antiparkinso­nikum)

Vzájomné zosilnenie účinku lieku. Z toho dôvodu je možné kombinovať levodopu s infúznym roztokom PK-Merz.

Iné antiparkinsoniká

Memantín môže zvýšiť účinok a vedľajšie účinky PK-Merzu (Pozri časť 2 ,,Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete PK-Merz“)

Iné lieky

Súbežné užívanie niektorých liekov na podporu močenia (diuretík) triamterénového alebo hydrochloroti­azidového typu môže znížiť vylučovanie amantadínu a viesť k toxickým hladinám tejto látky v plazme, čo sa môže prejaviť poruchami pohyblivosti, kŕčmi a zmätenosťou. Z toho dôvodu sa počas liečby nesmie kombinovať PK-Merz s týmito liekmi.

Uvedomte si prosím, že táto informácia sa môže vzťahovať aj na lieky užívané nedávno.

PK-Merz a jedlo a nápoje

Počas liečby PK-Merzom nepite alkohol, pretože tento liek znižuje toleranciu (znášanlivosť) alkoholu.

Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť

Tehotenstvo

Nie je dostatočné množstvo skúseností s používaním PK-Merzu u tehotných žien. Existujú prípady normálnych pôrodov, ale aj komplikácii v tehotenstve a malformácií plodov. V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že aktívna zložka amantadín, ktorú PK-Merz obsahuje, je škodlivá pre plod. Potencionálne riziko pre ľudí nie je známe.

PK-Merz sa nemá užívať, ak ste tehotná vzhľadom na nedostatočné údaje o bezpečnosti amantadínu, iba v prípade, keď je to absolútne nevyhnutné.

Ak prebieha liečba v prvých troch mesiacoch tehotenstva, váš ošetrujúci lekár vám má navrhnúť možnosť ultrazvukového vyšetrenia.

Dojčenie

Amantadín sa vylučuje do materského mlieka. Ak váš ošetrujúci lekár uzná, že používanie amantadínu je počas dojčenia absolútne nevyhnutné, vaše dieťa má byť pod dohľadom, pre možné riziko príznakov súvisiacich s užívaním tohto lieku (vyrážky na koži, zadržiavanie moču, vracanie). Ak je to potrebné, váš ošetrujúci lekár vám odporučí prestať dojčiť vaše dieťa.

Plodnosť

Ak počas liečby PK-Merzom plánujete otehotnieť, alebo máte podozrenie, že ste tehotná, informujte prosím okamžite svojho ošetrujúceho lekára, aby mohol rozhodnúť, či máte pokračovať v liečbe PK-Merzom, alebo vám zmení liečbu a budete užívať iný liek, alebo liečbu prerušíte.

Predtým ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Nemožno vylúčiť vplyvy na koncentráciu, bdelosť a prispôsobenie sa oka v zmysle zrakovej schopnosti (akomodácia), vrátane účinkov iných liekov používaných na liečbu parkinsonizmu. Na začiatku liečby sa môže zhoršiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje viac ako pri základnom ochorení.

Preto možno nebudete schopní reagovať rýchlo a rozhodne v nepredvídateľných a náhlych situáciách. Neveďte vozidlá a neobsluhujte elektrické zariadenia, alebo stroje bez konzultácie so svojím ošetrujúcim lekárom. Zapamätajte si prosím, že vaša schopnosť viesť vozidlá je ešte horšia po požití alkoholu.

PK-Merz obsahuje sodík.

Infúzna fľaša s 500 ml infúzneho intravenózneho roztoku obsahuje 77 mmol sodíka (1770 mg sodíka). To musíte vziať do úvahy v prípade, že držíte diétu bez obsahu solí.

3. Ako užívať PK-Merz

Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Dávkovanie

Parkinsonské príznaky

V prípade akútneho zhoršenia parkinsonských príznakov v zmysle akinetickej krízy sa musia podať intravenózne dávky 200 mg amantadínumsulfátu v 500 ml roztoku 1–3 krát denne.

Rýchlosť podania infúzie nesmie presiahnuť 55 kvapiek/min, čo zodpovedá infúznemu času 3 hodín.

starších pacientov, najmä u pacientov so stavmi rozrušenia alebo zmätenosti a delirantnými príznakmi (náhla časová a priestorová dezorientácia), sa liečba začína nižšou dávkou.

Pri súbežnej liečbe s ostatnými antiparkinsonikami, musí ošetrujúci lekár stanoviť dávku individuálne u každého pacienta.

Znížená bdelosť

Na zlepšenie bdelosti u postkomatóznych stavov (porucha vedomia) rôzneho pôvodu, sa môže vyskúšať liečba s dennou dávkou 200 mg amantadínumsulfátu podávaného v pomalej infúzii (> 3 hodiny) počas prvých 3–5 dní. V závislosti od klinického stavu môže potom liečba pokračovať – ak je to možné – s perorálnou liekovou formou (tabletami) – až po dobu 4 týždňov v dávke 200 mg amantadíniumsul­fátu denne.

Dávkovanie u pacientov so zníženou funkciou obličiek

U pacientov so zníženou funkciou obličiek musí byť dávkovanie prispôsobené v závislosti na rozsahu zníženia obličkovej klírens (meranej ako glomerulárna filtrácia = GFR), ako je to uvedené v nasledujúcej tabuľke:

GFR

(ml/min)

80–60

60–50

50–30

30–20

20–10

< 10 a

hemodialyzovaní pacienti týždne


Dávka


(amantadínium­sulfátu 200 mg/500 ml)


100 mg

200 mg a 100 mg

100 mg

200 mg

100 mg

200 mg a 100 mg


Interval medzi dávkami

každých 12 hodín každý druhý deň raz denne dvakrát týždenne trikrát týždenne raz týždenne alebo raz za dva


Rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) sa môže určiť podľa nasledujúcej približnej hodnoty:

Clcr = (140 – vek) x hmotnosť (kg)

49 x kreatinín (^mol/l)

kde:

Clcr = klírens kreatinínu v ml/min

kreatinín = sérový kreatínín v ^mol/l

Klírens kreatinínu vypočítaný podľa tohto vyjadrenia platí iba pre mužov, zodpovedajúca hodnota u žien je približne 85 % a zhoduje sa s klírensom inulínu na určenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie (120 ml/min u dospelých).

Amantadín sa dialyzuje iba nepatrne (pribl. 5 %).

Spôsob podania

Vnútrožilové podanie.

Dĺžka trvania liečby

Neprestaňte používať tento liek bez porady so svojím lekárom. Dĺžku liečby určí lekár v závislosti od vášho ochorenia a vašej individuálnej odpovede na liečbu.

Použitie u detí a dospievajúcich

S používaním lieku u detí a dospievajúcich nie je dostatok skúseností.

Ak použijete viac PK-Merzu, ako máte

Po nadmernom podaní parenterálnych dávok (injekčné podanie), alebo pri predávkovaní z dôvodu príliš rýchlo podanej infúzie, sa musia urobiť zvyčajné opatrenia proti život ohrozujúcemu predávkovaniu.

Akútna intoxikácia (otrava) a predávkovanie sú charakterizované nauzeou (napínanie na vracanie), vracaním, nadmernou dráždivosťou, trasom, neistou chôdzou, nejasným videním, malátnosťou, depresiou, poruchami reči a kŕčmi (v jednom prípade bola popísaná malígna (zhubná) srdcová arytmia). Zmätenosť a zrakové halucinácie niekedy s prítomnou kómou a svalovými kŕčmi boli pozorované po súbežnom podaní PK-Merzu a iných antiparkinsoník.

Informácia pre lekára

Z dôvodu nízkej dialyzovateľnosti amantadínu (približne 5 %), nie je hemodialýza možnosťou voľby.

  • V prípade život ohrozujúcej intoxikácie (otrava) sú potrebné opatrenia intenzívnej starostlivosti. Ďalšie liečebné kroky, ktoré pripadajú do úvahy sú príjem tekutín a okyslenie moču pre rýchlejšie vylučovanie látky, podľa možnosti sedácia, opatrenia proti kŕčom a lieky proti arytmii (lidokaín vnútrožilovo).

Nie je známa žiadna špecifická medikamentózna liečba alebo protilátka. Na liečbu neurotoxických príznakov (ako tých vyššie popísaných), možno skúsiť intravenózne podanie fyzostigmínu v dávke 1–2 mg každé 2 hodiny u dospelých a dávku 2-krát 0,5 mg v intervaloch 5–10 minút až do maximálnej dávky 2 mg u detí.

Ak je potrebné, lekár urobí vyšetrenie EKG a sleduje u pacienta zvlášť starostlivo faktory, ktoré môžu navodiť nepravidelný srdcový rytmus, napr. porucha iónovej rovnováhy (zvlášť nedostatok draslíka a magnézia v krvi) alebo spomalený srdcový tep.

Ak prestanete používať PK-Merz

Za žiadnych okolností nesmiete sami ukončiť liečbu bez porady so svojím lekárom.

Ak chcete prestať používať PK-Merz, napr. kvôli neznášanlivosti alebo kvôli zlepšeniu príznakov, prosím, informujte o tom svojho lekára.

Liečba sa nesmie ukončiť náhle, pretože môže dôjsť k zhoršeniu príznakov a k objaveniu sa abstinenčných príznakov.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.

4. Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

  • V nasledujúcej tabuľke je opísaná klasifikácia vedľajších účinkov podľa frekvencie výskytu:

    Veľmi časté:

    Viac ako u 1 z 10 liečených pacientov

    Časté:

    menej ako u 1 z 10, ale viac ako u 1 zo 100 liečených

    pacientov

    Menej časté:

    menej ako u 1 zo 100, ale viac ako u 1 z 1000 li­ečených pacientov

    Zriedkavé:

    menej ako u 1 z 1 000, ale viac ako u 1 z 10 000 l­iečených pacientov

    Veľmi zriedkavé:

    menej ako u 1 z 10 000 l­iečených pacientov

    Neznáme

    frekvencia nie je známa z dostupných údajov

Možné vedľajšie účinky PK-Merzu

Časté

  • – poruchy spánku,

  • – motorický a duševný nepokoj (rozrušenie),

  • – zadržanie moču u pacientov so zväčšenou prostatou (benígnou hyperpláziou prostaty).

  • – kožná reakcia typická pre liečbu amantadínom, livedo reticularis (mramorová koža), niekedy spojená aj so zadržiavaním tekutín (opuchmi) v členkoch a lýtkach,

  • – napínanie na vracanie,

  • – závraty,

  • – sucho v ústach,

  • – poruchy obehovej regulácie počas státia alebo pri vstávaní (ortostatická nerovnováha).

Zriedkavé

  • – rozmazané videnie.

Veľmi zriedkavé

  • – hematologické poruchy (v krvotvorbe), ako sú znížený počet bielych krviniek a znížený počet krvných doštičiek (leukopénia a trombocytopénia),

  • – nepravidelnosť srdcového rytmu ako napríklad komorová tachykardia, komorová fibrilácia, torsades de pointes a predĺženie QT intervalu. Väčšina z týchto prípadov sa vyskytla po predávkovaní alebo v súvislosti s určitou súbežne prebiehajúcou liečbou alebo rizikovými faktormi pre vznik nepravidelného srdcového rytmu (pozri časť 2 „Neužívajte PK-Merz“ a „Iné lieky a PK-Merz“).

  • – dočasná strata zraku,

  • – zvýšená citlivosť na svetlo,

  • – nepravidelný srdcový rytmus sprevádzaný zrýchlenou srdcovou činnosťou,

  • – epileptické záchvaty zvyčajne po liečbe nad rámec stanovenej odporúčanej dávky,

  • – svalové kŕče a poruchy citlivosti v končatinách.

Vyššie spomenuté vedľajšie účinky boli zaznamenané ešte zriedkavejšie po následnej infúznej liečbe.

Veľmi zriedkavé

  • – anafylaktická reakcia (akútna celková alergická reakcia) po infúznej liečbe.

Neznáme

  • – edém (opuch) rohovky vratný po prerušení liečby.

Ak si všimnete príznaky poruchy zraku (strata zrakovej ostrosti), alebo rozmazané videnie, navštívte očného lekára, aby sa vylúčila možná príčina, edém rohovky (pozri časť 2. „Neužívajte PK-Merz“ a „Iné lieky a PK-Merz“).

Ak sa objavia vedľajšie účinky, o príslušných krokoch rozhodne váš lekár. Ak spozorujete akékoľvek známky neznášanlivosti, poraďte sa, prosím, so svojim lekárom.

Hlásenie vedľajších účinkov

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, alebo lekárnika.

To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v . Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.

5. Ako uchovávať PK-Merz

Uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Nepoužívajte PK-Merz po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na fľaši alebo na štítku po EXP (skratka používaná pre dátum exspirácie). Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.

6. Obsah balenia a ďalšie informácie

Čo PK-Merz obsahuje

  • – Liečivo je amantadínumsulfát. Jedna infúzna fľaša s 500 ml infúzneho intravenózneho roztoku obsahuje 200 mg amantadínumsulfátu.

  • – Ďalšie zložky sú chlorid sodný a voda na injekcie.