Príbalový leták - Propofol MCT/LCT Fresenius 20 mg/ml injekčná/infúzna emulzia
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako vám podajú tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.
– Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
– Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú
sestru.
-Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Pozri časť 4.
V tejto písomnej informácii sa dozviete:
-
1. Čo je Propofol 2% MCT/LCT Fresenius a na čo sa používa
-
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako vám podajú Propofol 2% MCT/LCT Fresenius
-
3. Ako sa Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podáva
-
4. Možné vedľajšie účinky
-
5. Ako uchovávať Propofol 2% MCT/LCT Fresenius
-
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je Propofol 2% MCT/LCT Fresenius a na čo sa používa
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius patrí do skupiny liekov nazývaných celkové anestetiká. Celkové anestetiká sa používajú na navodenie bezvedomia (spánku), aby sa mohli uskutočniť chirurgické výkony alebo iné procedúry. Tiež sa môžu použiť na vašu sedáciu (tak aby ste boli ospalý, ale nie úplne spiaci).
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa používa na:
- na navodenie a udržiavanie celkovej anestézie (celkového znecitlivenia) u dospelých, dospievajúcich a detí starších ako 3 roky.
- na sedáciu pacientov na umelej pľúcnej ventilácii starších ako 16 rokov, na jednotke intenzívnej starostlivosti.
- na sedáciu dospelých, dospievajúcich a detí starších ako 3 roky počas diagnostických a chirurgických výkonov, samostatne alebo v kombinácii s lokálnou alebo regionálnou (zasahujúcou väčšiu časť tela) anestéziou.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako vám podajú Propofol 2% MCT/LCT Fresenius
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa nesmie podať
-
– ak ste alergický na propofol, sóju, arašidy alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6),
-
– na sedáciu pacientov vo veku do 16 rokov na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Upozornenia a opatrenia
Obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru predtým ako vám podajú Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, a ak sa vás týka, alebo sa vás týkalo v minulosti, niečo z nasledujúceho.
Nemali by vám podať Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, alebo iba s veľkou opatrnosťou a pri starostlivom sledovaní, ak:
-
– máte pokročilé srdcové zlyhávanie,
-
- máte akékoľvek iné závažné ochorenie srdca,
-
– ak dostávate elektrokonvulzívnu liečbu (ECT, electroconvulsive therapy na liečbu psychických problémov).
Vo všeobecnosti sa má Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podávať s opatrnosťou starším alebo oslabeným pacientom.
Predtým ako vám podajú Propofol 2% MCT/LCT Fresenius povedzte svojmu anestéziológovi alebo lekárovi na jednotke intenzívnej starostlivosti, ak máte:
-
– ochorenie srdca,
-
– ochorenie pľúc,
-
– ochorenie obličiek,
-
– ochorenie pečene,
-
– záchvaty (epilepsiu),
-
– zvýšený intrakraniálny tlak (zvýšený tlak vo vnútri lebky). V kombinácií s nízkym krvným tlakom sa môže do mozgu dostať menšie množstvo krvi,
-
– zmenené hladiny tuku v krvi. Ak dostávate celkovú parenterálnu výživu (výživa do žily), musia sa sledovať hladiny tuku vo vašej krvi,
-
– ak vaše telo stratilo veľa vody (ste hypovolemický).
Ak máte niektorý z nasledujúcich stavov, musia byť liečené predtým, ako vám podajú Propofol 2%
MCT/LCT Fresenius:
-
– zlyhávanie srdca,
-
– obehové zlyhanie (ak je prekrvenie tkanív nedostatočné),
-
– závažné problémy s dýchaním (zlyhanie respirácie),
-
– dehydratácia (hypovolémia),
-
– záchvaty (epilepsia).
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius môže zvýšiť riziko
-
– epileptických záchvatov,
-
– nervových reflexov, ktoré spomaľujú srdcovú frekvenciu (vagotónia, bradykardia)
-
- zmien prítoku krvi do orgánov tela (hemodynamické účinky na srdcovocievny systém), ak máte nadváhu a dostávate vysoké dávky lieku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius.
Počas sedácie liekom Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa môžu vyskytnúť mimovoľné pohyby. Lekári budú brať do úvahy, do akej miery to môže ovplyvniť chirurgické zákroky vykonávané počas sedácie a príjmu potrebné opatrenia.
Veľmi zriedkavo sa po anestézii môže vyskytnúť obdobie bezvedomia spojené so stuhnutosťou svalov. To si vyžaduje pozorovanie zdravotníckym personálom, no nevyžaduje žiadnu ďalšiu liečbu. Tento stav spontánne ustúpi.
Injekcia lieku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius môže byť bolestivá. Je možné použiť lokálne anestetikum (liek na miestne znecitlivenie) na zmiernenie tejto bolesti, ale to môže mať svoje vlastné vedľajšie účinky.
V nemocnici zostanete dovtedy, kým nebudete plne zotavený po anestézii.
Ak ste schopný ísť domov krátko po podaní propofolu, nechoďte bez sprievodu.
Deti a dospievajúci
Použitie Propofolu 2% MCT/LCT Fresenius sa neodporúča u detí mladších ako 3 roky.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa nesmie podávať deťom a dospievajúcim mladším ako 16 rokov pri sedácii na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože jeho bezpečnosť pre túto skupinu pacientov s touto indikáciou, nebola preukázaná.
Iné lieky a Propofol 2% MCT/LCT Fresenius
Ak teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Musíte byť obzvlášť opatrný, ak užívate/dostávate ktorékoľvek z nasledujúcich liekov:
-
– Lieky na premedikáciu (váš anestéziológ bude vedieť, ktoré lieky môžu byť ovplyvnené Propofolom 2% MCT/LCT Fresenius).
-
– Iné anestetiká, vrátane celkových, regionálnych, lokálnych a inhalačných anestetík (môžu byť potrebné nižšie dávky lieku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius. Váš anestéziológ to bude vedieť.).
-
– Lieky proti bolesti (analgetiká).
-
– Silné lieky proti bolesti (fentanyl alebo opioidy)
-
– Parasympatolytiká (lieky používané napr. na liečbu bolestivých kŕčov orgánov, astmy alebo Parkinsonovej choroby)
-
– Benzodiazepíny (lieky používané na liečbu úzkosti).
-
– Suxametónium (liek, ktorý uvoľňuje svalstvo).
-
– Lieky, ktoré ovplyvňujú mnohé vnútorné funkcie tela ako je srdcová frekvencia, napr. atropín.
-
– Alkohol obsahujúce lieky a nápoje.
-
– Neostigmín (liek používaný na liečbu choroby nazývanej myasténia gravis).
-
– Cyklosporín (liek používaný na predchádzanie odmietnutia transplantovaného orgánu).
-
– Valproát (liek používaný na liečbu epilepsie alebo duševných porúch).
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, jedlo, nápoje a alkohol
Po tom ako vám bol podaný Propofol 2% MCT/LCT Fresenius nesmiete jesť, piť ani konzumovať alkohol až kým sa úplne nezotavíte.
Tehotenstvo a dojčenie
Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako vám podajú tento liek.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa nemá podávať tehotným ženám, ak to nie je úplne nevyhnutné. Prestaňte dojčiť a zlikvidujte akékoľvek materské mlieko v období 24 hodín po podaní Propofolu 2% MCT/LCT Fresenius.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Nejaký čas po podaní propofolu sa môžete stále cítiť ospalo. Nešoférujte alebo nepoužívajte akékoľvek nástroje alebo stroje, kým si nie ste istý, že účinky vymizli. Ak ste schopný ísť domov krátko po tom ako vám podali propofol, nešoférujte auto alebo nechoďte domov bez sprievodu. Spýtajte sa vášho lekára, kedy môžete opäť začať s týmito aktivitami a kedy môžete ísť naspäť do práce.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius obsahuje olej zo sójových bôbov a sodík
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius obsahuje sójový olej. Ak ste alergický na arašidy alebo sóju, neužívajte tento liek.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol (23 mg) sodíka v 100 ml, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
3.
Ako sa Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podáva
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius vám bude podaný len v nemocnici alebo inom vhodnom zdravotníckom zariadení vašim anestéziológom alebo pod jeho priamym dohľadom, alebo lekárom na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Dávkovanie
Dávka, ktorú vám podajú bude závisieť od vášho veku, telesnej hmotnosti a fyzického stavu. Lekár vám, na základe starostlivého pozorovania vašej odozvy a životných funkcií (pulz, tlak krvi, dýchanie atď.), podá správnu dávku na začatie a udržanie anestézie alebo na dosiahnutie požadovaného stupňa sedácie (ukľudnenia).
Možno budete potrebovať aj niekoľko iných liekov na dosiahnutie spánku alebo ospalosti, stavu bez bolesti, správneho dýchania a na udržanie krvného tlaku. Lekár rozhodne, ktoré lieky potrebujete a kedy ich potrebujete.
Dospelí
Väčšina ľudí potrebuje 1,5 – 2,5 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti na uspatie (navodenie anestézie), a následne 4 až 12 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti za hodinu na udržanie spánku (udržiavanie anestézie). Na sedáciu obvykle postačujú dávky od 0,3 do 4,0 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti za hodinu.
Väčšina dospelých pacientov potrebuje na nástup sedácie počas chirurgických a diagnostických postupov 0,5 – 1 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti počas 1 – 5 minút. Udržanie sedácie sa môže uskutočniť titrovaním infúzie Propofol 2% MCT/LCT Fresenius na požadovanú úroveň sedácie. Väčšina pacientov potrebuje 1,5 až 4,5 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti za hodinu. Infúzia môže byť doplnená podaním bolusu 10 – 20 mg propofolu (0,5 – 1 ml lieku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius), v prípade ak sa vyžaduje rýchly nárast hĺbky sedácie.
Na zabezpečenie sedácie pacientov na pľúcnej ventilácii starších ako 16 rokov, na jednotke intenzívnej starostlivosti, bude dávka upravená podľa požadovanej hĺbky sedácie. Zvyčajne sa dostatočná sedácia dosiahne pokračovaním infúzie s rýchlosťou podávania v rozsahu 0,3 až 4 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti za hodinu. Rýchlosť podávania infúzie väčšia ako 4 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti za hodinu sa naodporúča.
Starší a oslabení pacienti
Starší a oslabení pacienti môžu vyžadovať nižšie dávky.
Použitie u detí a dospievajúcich, starších ako 3 roky
Použitie Propofolu 2% MCT/LCT Fresenius sa neodporúča u detí mladších ako 3 roky.
Dávka sa má upraviť podľa veku a/alebo telesnej hmotnosti.
Väčšina pacientov starších ako 8 rokov potrebuje na uspanie (navodenie anestézie) približne 2,5 mg/kg telesnej hmotnosti Propofolu 2% MCT/LCT Fresenius. U mladších detí môžu byť potrebné vyššie dávky (2,5 – 4 mg/kg telesnej hmotnosti).
Požadované rýchlosti v rozmedzí 9 – 15 mg/kg/hod. zvyčajne stačia na dosiahnutie dostatočnej anestézie, na udržanie spánku (udržiavanie anestézie). U mladších detí môžu byť potrebné vyššie dávky.
Na sedáciu Propofolom 2% MCT/LCT Fresenius pri diagnostických a chirurgických výkonoch u detí starších ako 3 roky potrebuje väčšina pediatrických pacientov 1 – 2 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti na navodenie sedácie. Sedáciu možno udržiavať vytitrovaním Propofolu 2% MCT/LCT Fresenius až do dosiahnutia požadovaného stupňa sedácie. Väčšina pacientov potrebuje 1,5 – 9 mg propofolu na kg telesnej hmotnosti/hod.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa nesmie podávať deťom a dospievajúcim mladším ako 16 rokov pri sedácii na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože jeho bezpečnosť pre túto skupinu pacientov s touto indikáciou, nebola preukázaná.
Spôsob podávania
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa podáva intravenózne (do žily), obyčajne na zadnú stranu ruky alebo do predlaktia. Váš anestéziológ môže použiť ihlu alebo kanylu (jemnú umelohmotnú hadičku). Propofol 2% MCT/LCT Fresenius bude podaný do žily manuálne alebo elektrickou pumpou. Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je len na jednorazové použitie. Všetka nespotrebovaná emulzia sa musí zlikvidovať. Sklenené injekčné liekovky sa majú pred použitím pretrepať. Ak sú po pretrepaní viditeľné dve vrstvy, emulzia sa nemá použiť. Použite len homogénne prípravky a nepoškodené sklenené injekčné liekovky.
Gumená zátka sa musí pred použitím očistiť alkoholom v spreji alebo alkoholovým tampónom.
Dĺžka podávania
Ak sa Propofol 2% MCT/LCT Fresenius použije na sedáciu, nesmie sa podávať dlhšie ako 7 dní.
Ak vám podali viac propofolu ako mali
Váš lekár zabezpečí, aby ste dostali správne množstvo propofolu pre procedúru, ktorú podstupujete. Napriek tomu, rôzni ľudia potrebujú rôzne dávky a ak dostávate lieku príliš veľa, váš anestéziológ možno bude musieť prijať opatrenia, aby sa ubezpečil, že je vaše srdce a dýchanie dostatočne podporované. Z tohto dôvodu anestetické lieky podávajú len lekári vyškolení v anestéziológii alebo v starostlivosti o pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas anestézie
Nasledujúce vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť počas anestézie (počas podávania injekcie alebo ste ospalý, či spíte). Váš lekár ich bude sledovať. Ak sa objavia, váš lekár vám podá vhodnú liečbu.
Veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb)
-
– pocit bolesti v mieste vpichu injekcie (počas podávania injekcie, skôr ako zaspíte).
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb)
-
– pomalý alebo rýchly pulz srdca,
-
– nízky tlak krvi,
-
– zmeny vo vašom dýchaní (nízka intenzita dýchania, zástava dýchania),
-
– štikútanie,
-
– kašeľ (tiež sa môže vyskytnúť keď sa zobudíte).
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb)
-
- opuch a začervenanie alebo krvné zrazeniny v žile vedľa miesta vpichu.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1000 osôb)
-
- mykanie a tras vášho tela, alebo kŕče (tiež sa môžu vyskytnúť keď sa zobudíte).
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
-
– závažná alergická reakcia, ktorá zapríčiňuje ťažkosti s dýchaním, opuchnutie a začervenanie kože, návaly tepla,
-
– tvorba tekutiny v pľúcach, kvôli čomu môžete byť veľmi zadychčaný (tiež sa môže vyskytnúť
-
– nezvyčajné sfarbenie moču (tiež sa môže vyskytnúť keď sa zobudíte).
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)
-
– mimovoľné pohyby,
-
– závažné reakcie kože a podkožného tkaniva po neúmyselnom podaní mimo žilu.
Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť po anestézii
Nasledujúce nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť po anestézii (keď sa prebúdzate alebo po prebudení).
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb)
-
– bolesť hlavy,
-
– pocit nevoľnosti (nausea), vracanie,
-
– kašeľ.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
-
– závrat, zimnica a pocit chladu,
-
– podráždenie.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
-
– bezvedomie po operácii (v tom to prípade sa pacienti zotavili bez problémov),
-
– zápal pankreasu (pankreatitída), ktorý spôsobuje silnú bolesť brucha (nie je možné preukázať príčinnú súvislosť),
-
– horúčka po operácii.
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)
-
– pocit eufórie (dobrej nálady),
-
– pocit sexuálneho vzrušenia,
-
– nepravidelný srdcový tep,
-
– zmeny v EKG (elektrokardiogram typu Brugada),
-
– zväčšenie pečene,
-
– zlyhanie obličiek,
-
– rozpad svalových buniek (rabdomyolýza), zvýšenie kyslosti v krvi, vysoká hladina draslíka a tuku v krvi, zlyhanie srdca,
-
– zneužitie lieku, predovšetkým zdravotníckymi pracovníkmi.
-
– závrat,
-
– vracanie,
-
– spavosť,
-
– kŕče,
-
– bradykardia (spomalenie srdcovej frekvencie),
-
– srdcové arytmie (nepravidelný tlkot srdca),
-
– šok.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedené v . Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5.
Ako uchovávať Propofol 2% MCT/LCT Fresenius
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na injekčnej liekovke a vonkajšom obale po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Neuchovávajte v mrazničke.
Po prvom otvorení sa musí liek ihneď použiť.
Infúzne súpravy s Propofolom 2% MCT/LCT Fresenius sa majú vymeniť 12 hodín po otvorení injekčnej liekovky.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo Propofol 2% MCT/LCT Fresenius obsahuje
-
– Liečivo je propofol.
-
– Ďalšie zložky sú: čistený olej zo sójových bôbov, triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, čistené vaječné fosfatidy, glycerol, kyselina olejová, hydroxid sodný, voda na injekciu.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Fresenius Kabi Deutschland GmbH, Else Kroner Strasse 1, 613 52 Bad Homburg Nemecko
Výrobca
Fresenius Kabi Austria GmbH
Hafnerstrasse 36
A-80055 Graz
Rakúsko
Fresenius Kabi AB
Rapsgatan 7 751 74 Uppsala Švédsko
Liek je schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:
Názov členského štátu | Názov lieku |
Rakúsko | Propofol “Fresenius” 2 % mit MCT – Emulsion zur Injektion oder Infusion |
Belgicko | Propolipid 2% |
Cyprus | Propofol 2% MCT/LCT Fresenius |
Česká republika | Propofol 2% MCT/LCT Fresenius |
Dánsko | Propolipid |
Estónsko | Propoven 2% |
Nemecko | Propofol 2% (20 mg/1 ml) MCT Fresenius, Emulsion zur Injektion oder Infusion |
Grécko | Propofol MCT/LCT 2% |
Fínsko | Propolipid 20 mg/ml |
Maďarsko | Propofol 2% MCT/LCT Fresenius |
Island | Propolipid 20 mg/ml |
Írsko | Fresenius Propoven 2% |
Taliansko | Propofol Kabi 20 mg/ml |
Lotyšsko | Propoven 2% |
Litva | Propoven 2% |
Luxembursko | Propofol 2% MCT Fresenius |
Nórsko | Propolipid 20 mg/ml |
Poľsko | Propofol 2% MCT/LCT Fresenius |
Portugalsko | Propofol 2% MCT/LCT Fresenius |
Slovenská republika | Propofol 2% MCT/LCT Fresenius |
Slovinsko | Propoven 20 mg/ml emulzija za injiciranje ali infundiranje |
Španielsko | Propofol Lipomed 20 mg/ml Fresenius emulsión para inyección o perfusión |
Švédsko | Propolipid 20 mg/ml |
Veľká Británia | Fresenius Propoven 2% |
Táto písomná informácia bola naposledy aktualizovaná v júni 2017.
Nasledujúca informácia je určená len pre zdravotníckych pracovníkov:
Len na jednorazové použitie. Akákoľvek nepoužitá emulzia sa musí zlikvidovať.
Sklenené injekčné liekovky sa majú pred použitím pretrepať.
Ak sú po pretrepaní viditeľné dve vrstvy, emulzia sa nemá použiť.
Použite len homogénne prípravky a nepoškodené sklenené injekčné liekovky.
Gumená membrána sa musí pred použitím očistiť alkoholom v spreji alebo alkoholovým tampónom. Sklenené injekčné liekovky sa musia po použití zlikvidovať.
Propofol majú podávať osoby vyškolené v anestéziológii (alebo, ak je to vhodné, lekári vyškolení v liečebnej starostlivosti o pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti).
Pacienti majú byť neustále monitorovaní a po celý čas majú byť ľahko dostupné zariadenia na udržanie priechodnosti dýchacích ciest pacienta, umelú pľúcnu ventiláciu, obohatenie kyslíkom a iné zariadenia na resuscitáciu. Propofol nesmie podávať osoba, ktorá vykonáva diagnostický alebo chirurgický výkon.
Hlásené bolo zneužitie a závislosť na propofole, najmä zdravotníckymi pracovníkmi. Tak ako u iných celkových anestetík, aj podanie propofolu bez zabezpečenia starostlivosti o dýchacie cesty, môže viesť k fatálnym respiračným komplikáciám.
Ak sa propofol podáva na sedáciu pri vedomí počas chirurgických a diagnostických výkonov, pacienti sa majú nepretržite monitorovať na včasné známky hypotenzie, obštrukcie dýchacích ciest a poklesu saturácie kyslíkom.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa podáva nenariedený do žily (intravenózne) kontinuálnou infúziou.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa nesmie miešať s inými infúznymi alebo injekčnými roztokmi. Prostredníctvom rovnakého infúzneho setu je možné podať 50 mg/ml (5 %) injekčný roztok glukózy, 9 mg/ml (0,9 %) alebo 1,8 mg/ml (0,18 %) injekčný roztok chloridu sodného a 40 mg/ml (4 %) injekčný roztok glukózy.
Súčasné podanie ďalších liekov alebo roztokov pridaných do infúznej linky s liekom Propofol 2% MCT/LCT Fresenius musí byť vykonané v blízkosti miesta kanylácie s použitím Y-konektora alebo trojcestného ventilu.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa neodporúča používať na celkovú anestéziu u detí mladších ako 3 roky, pretože silu 20 mg/ml je ťažké primerane vytitrovať u malých detí kvôli veľmi malým potrebným objemom. Ak sa predpokladá dávka nižšia ako napr. 100 mg/hodina, u detí vo veku 1 mesiac až 3 roky je potrebné zvážiť použitie Propofolu 1% MCT/LCT Fresenius.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je emulzia, obsahujúca lipidy, ktorá neobsahuje antimikrobiálne konzervačné látky a môže tak podporovať rýchly rast mikroorganizmov.
Natiahnutie emulzie do sterilnej striekačky a infúznej súpravy sa musí vykonať asepticky ihneď po odpečatení injekčnej liekovky. Bezodkladne sa musí začať podávať.
Počas doby podávania infúzie sa musí zachovávať asepsa oboch, emulzie Propofol 2% MCT/LCT Fresenius ako aj celej infúznej súpravy. Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa nesmie podávať cez mikrobiologický filter.
Keď sa Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podáva infúziou, odporúča sa kontrolovať rýchlosť infúzie pomocou byrety, počítadla kvapiek, injekčnej alebo volumetrickej infúznej pumpy.
Podobne ako pri podávaní iných tukových emulzií, infúzia lieku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podávaná jednou infúznou súpravou nesmie trvať dlhšie ako 12 hodín. Infúzna súprava pre liek Propofol 2% MCT/LCT Fresenius sa musí vymeniť najmenej každých 12 hodín.
Na zmiernenie bolesti v mieste vpichu injekcie (v mieste podania) sa môže Propofol 2% MCT/LCT Fresenius podať do väčšej žily a/alebo sa môže pred navodením anestézie podať injekčný roztok lidokaínu.
Intravenózny lidokaín sa nesmie podávať pacientom s hereditárnou (dedičnou) akútnou porfýriou.
Svalové relaxanciá ako atrakurium a mivakurium sa môžu podávať do tej istej infúznej linky používanej na aplikáciu Propofolu 2% MCT/LCT Fresenius len po jej dôkladnom prepláchnutí.
10