Súhrnné informácie o lieku - PROVERA 5 mg
1. NÁZOV LIEKU
PROVERA 5 mg
tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta obsahuje 5 mg medroxyprogesterónacetátu (MPA).
Pomocné látky so známym účinkom:
Každá tableta obsahuje tiež 84,2 mg monohydrátu laktózy a 1,5 mg sacharózy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tablety
Svetlomodré, okrúhle tablety. Na jednej strane je na oboch častiach rozdelených deliacou ryhou vyryté logo “286”. Na druhej strane je vyryté logo “U”.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
PROVERA sa používa pri diagnostikovaní primárnej amenorey a diagnostikovaní a liečbe sekundárnej amenorey.
PROVERA je indikovaná v nasledovných prípadoch:
-
– liečba dysfunkčného (anovulačného) krvácania z maternice,
-
– liečba endometriózy,
-
– potlačenie účinkov estrogénov na endometrium u žien po menopauze liečených estrogénmi (hormonálna liečba),
-
– liečba vazomotorických prejavov počas menopauzy.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Primárna a sekundárna amenorea
Diagnostika: 2,5 až 10 mg denne počas 5–10 dní.
Na liečbu sekundárnej amenorey sa podáva 2,5 až 10 mg denne počas 5–10 dní po dobu 3 po sebe nasledujúcich cyklov. U pacientov s hypotrofiou endometria sa majú estrogény podávať súbežne s liečbou PROVEROU.
Dysfunkčné (anovulačné) krvácanie z maternice
2,5 až 10 mg denne počas 5 – 10 dní po dobu 2 až 3 cyklov a potom sa má liečba vysadiť, aby sa zistilo, či dysfunkcia ustúpila. Ak dôjde ku krvácaniu zo slabo proliferatívneho endometria, estrogény sa majú podávať súbežne s liečbou PROVEROU.
Potlačenie endometriálneho účinku estrogénu u postmenopauzálnych žien liečených estrogénmi (hormonálna liečba).
Ženám, ktoré užívajú 0,625 mg konjugovaného estrogénu alebo ekvivalentnú dennú dávku iného estrogénu sa tablety PROVERY môžu podávať v jednom z dvoch dávkovacích režimov:
-
– Kontinuálny režim: PROVERA 5 mg tablety 2,5 až 5 mg denne.
-
– Sekvenčný režim: PROVERA 5 mg tablety 5 až 10 mg denne počas 10 – 14 po sebe nasledujúcich dní 28-dňového alebo mesačného cyklu.
Endometrióza
10 mg trikrát denne počas 90 dní počnúc 1. dňom menštruačného cyklu.
Vazomotorické príznaky počas menopauzy
V tejto indikácii sa odporúča kontinuálne podávanie PROVERY v dávke 10 – 20 mg denne.
Porucha funkcie pečene
Žiadne klinické štúdie nehodnotili vplyv ochorenia pečene na farmakokinetiku MPA. Avšak, MPA sa takmer výlučne eliminuje hepatálnym metabolizmom a u pacientov s ťažkou pečeňovou nedostatočnosťou sa môžu steroidné hormóny nedostatočne metabolizovať (pozri časť 4.3 Kontraindikácie).
Porucha funkcie obličiek
Žiadne klinické štúdie nehodnotili vplyv ochorenia obličiek na farmakokinetiku MPA. Avšak, MPA sa takmer výlučne eliminuje hepatálnym metabolizmom, preto u pacientov s insuficienciou obličiek nie je potrebná žiadna úprava dávkovania.
4.3 Kontraindikácie
PROVERA je u pacientov kontraindikovaná v nasledovných prípadoch:
-
– pri precitlivenosti na MPA alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
-
– v prípade predpokladaného alebo potvrdeného tehotenstva,
-
– v prípade nediagnostikovaného vaginálneho krvácania,
-
– pri poruche funkcie pečene,
-
– pri nádorovom ochorení prsníka alebo rodidiel alebo pri podozrení na toto ochorenie.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
- Neočakávané vaginálne krvácanie, ktoré sa objaví počas liečby je potrebné vyšetriť.
- PROVERA môže spôsobiť retenciu tekutín, preto je potrebné s opatrnosťou postupovať u pacientov s prítomnými ochoreniami, pri ktorých je pravdepodobné zhoršenie stavu vplyvom zadržiavania tekutín.
- Pacientov s liečbou klinickej depresie v anamnéze treba pozorne sledovať počas liečby PROVEROU.
- U niektorých pacientov užívajúcich PROVERU sa môže vyskytnúť zníženie glukózovej tolerancie. Počas liečby je potrebné starostlivo sledovať pacientov s potvrdenou cukrovkou.
- Patológ má byť informovaný, že pacienti užívali PROVERU, pokiaľ bude vyšetrovať tkanivo endometria alebo cervixu.
- Lekár má byť informovaný, že používanie PROVERY môže znížiť hladiny nasledovných endokrinných biomarkerov:
-
a. Steroidov v plazme/v moči (napr. kortizol, estrogén, pregnandiol, progesterón, testosterón)
-
b. Gonadotropínov v plazme/v moči (napr. LH a FSH)
-
c. Globulínu viažuceho pohlavné hormóny
- Liečba sa nemá podávať v prípade náhlej čiastočnej alebo úplnej straty zraku alebo v prípade náhleho nástupu proptózy, diplopie alebo migrény až do vyšetrenia tohto stavu. Ak vyšetrenie odhalí edém papily alebo retinálne cievne lézie, liečba sa už nesmie opätovne podať.
Nezistila sa príčinná súvislosť medzi PROVEROU a indukciou trombotických alebo tromboembolických porúch, avšak PROVERA sa neodporúča u pacientov s anamnézou venóznej tromboembólie (VTE). Vysadenie PROVERY sa odporúča u pacientov, u ktorých sa počas liečby vyvinie VTE.
Liečba vazomotorických prejavov počas menopauzy / Potlačenie účinkov estrogénov na endometrium u žien po menopauze liečených estrogénmi (hormonálna liečba):
Iné dávky perorálnych konjugovaných estrogénov s medroxyprogesterónacetátom a ďalšie kombinácie a liekové formy hormonálnej terapie (HT) sa neskúmali v štúdii WHI (Women's Health Initiative) (pozri časť 5.1 Farmakodynamické vlastnosti, Klinické štúdie, Štúdia WHI) a bez porovnávacích údajov sa majú tieto riziká považovať za podobné.
Karcinóm prsníka
Zaznamenalo sa, že použitie kombinovanej liečby perorálneho estrogénu a progesterónu u postmenopauzálnych žien zvyšuje riziko karcinómu prsníka. Výsledky z randomizovanej placebom kontrolovanej štúdie, štúdie WHI a epidemiologických štúdií (pozri časť 5.1 Farmakodynamické vlastnosti, Klinické štúdie) preukázali zvýšené riziko karcinómu prsníka u žien užívajúcich kombinácie estrogén/progesterón v rámci HT počas niekoľkých rokov. V klinickej štúdii WHI s konjugovanými konskými estrogénmi (conjugated equine estrogens – CEE) a s PROVEROU a v observačných štúdiách sa nadmerné riziko zvyšuje s dĺžkou užívania (pozri časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania). Zaznamenalo sa tiež, že použitie estrogénu a progesterónu spôsobuje zvýšenie počtu abnormálnych mamogramov, ktoré si vyžadujú ďalšie vyšetrenie.
Kardiovaskulárne poruchy
Estrogény s progesterónmi alebo bez nich sa nemajú používať na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. V niekoľkých randomizovaných, prospektívnych štúdiách skúmajúcich dlhodobé účinky (pozri časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania) kombinovaných režimov estrogén/progesterón u žien po menopauze sa zaznamenalo zvýšené riziko kardiovaskulárnych príhod, ako je infarkt myokardu, koronárna choroba srdca, mozgová príhoda a venózna tromboembólia.
- Choroba koronárnych arterií
-
V štúdii WHI CEE/MPA sa pozorovalo zvýšené riziko príhod koronárnej choroby srdca (definovanej ako nefatálny infarkt myokardu a úmrtie na koronárnu chorobu srdca) u žien užívajúcich CEE/MPA v porovnaní so ženami, ktoré dostávali placebo (37 oproti 30 na 10 000 pacientorokov). Zvýšenie rizika VTE sa zaznamenalo v prvom roku a pretrvávalo počas sledovaného obdobia (pozri časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania).
- Mozgová príhoda
- Venózna tromboembólia/Pľúcna embólia
HT je spojená s vyšším relatívnym rizikom rozvoja venóznej tromboembólie (VTE), t.j. hlbokej žilovej trombózy alebo pľúcnej embólie. V štúdii WHI CEE/MPA bola dvojnásobne väčšia miera VTE, vrátane hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie, pozorovaná u žien užívajúcich CEE/MPA v porovnaní so ženami, ktoré dostávali placebo. Zvýšenie rizika sa pozorovalo v prvom roku a pretrvávalo počas sledovaného obdobia (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Demencia
V štúdii WHIMS (Women's Health Initiative Memory Study) (pozri časť 5.1 Farmakodynamické vlastnosti, Klinické štúdie), doplnkovej štúdii WHI, CEE/MPA sa zaznamenalo zvýšené riziko pravdepodobnej demencie u žien po menopauze vo veku 65 rokov alebo starších. Navyše, CEE/MPA liečba nezabránila miernej kognitívnej poruche u týchto žien. Používanie hormonálnej liečby na zabránenie demencii alebo miernej kognitívnej poruchy u žien vo veku 65 rokov alebo starších sa neodporúča.
Karcinóm vaječníkov
Súčasné používanie liekov so samotným estrogénom alebo estrogénom a progesterónom u postmenopauzálnych žien počas piatich rokov alebo dlhšie, bolo spojené so zvýšeným rizikom karcinómu vaječníkov v niektorých epidemiologických štúdiách. Pacienti, ktorí v minulosti užívali samotný estrogén alebo estrogén s progesterónom, nemali zvýšené riziko karcinómu vaječníkov. Iné štúdie nepreukázali významnú súvislosť. V štúdii WHI CEE/MPA sa zaznamenalo, že estrogén a progesterón zvyšujú riziko karcinómu vaječníkov, ale toto riziko nebolo štatisticky významné. V jednej štúdii boli ženy, ktoré užívajú HRT, vystavené zvýšenému riziku smrteľného karcinómu vaječníkov.
Anamnéza a odporúčania pre fyzické vyšetrenie
Pred začatím akejkoľvek hormonálnej terapie sa má preskúmať kompletná zdravotná a rodinná anamnéza. Vyšetrenie pred liečbou a pravidelné fyzické vyšetrenia majú obsahovať špeciálnu zmienku o krvnom tlaku, prsníkoch, bruchu a panvových orgánoch vrátane cervikálnej cytológie.
Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú úžívať tento liek.
Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Súčasné podávanie aminoglutetimidu a PROVERY môže značne znížiť biologickú dostupnosť PROVERY. Pacienti, ktorí užívajú vysoké dávky perorálneho MPA, majú byť upozornení na možnosť zníženej účinnosti pri používaní aminoglutetimidu.
Zriedkavo boli hlásené interakcie s inou liečbou (vrátane perorálnych antikoagulancií), ale kauzalita nebola určená. Možnosť interakcie je treba mať na pamäti u pacientov súčasne liečených inými liekmi.
Metabolizmus progestagénov môže byť zvýšený pri súčasnom užívaní látok, ktoré indukujú enzýmy metabolizujúce lieky, konkrétne enzýmy cytochrómu P450, ako sú antikonvulzíva (napr. fenobarbital, fenytoín, karbamazepín) a antiinfektíva (napr. rifampicin, rifabutin, nevirapín, efavirenz).
Ritonavir a nelfinavir, hoci sú známe ako silné inhibítory, naopak vykazujú indukčné vlastnosti, ak sa súčasne užívajú so steroidnými hormónmi. Rastlinné prípravky obsahujúce ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) môžu indukovať metabolizmus progestagénov. Z klinického hľadiska môže zrýchlený metabolizmus progestagénov viesť k zníženiu účinku.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
PROVERA je kontraindikovaná u žien, ktoré sú tehotné.
Niektoré správy naznačujú, za určitých okolností, súvislosť medzi intrauterinnou expozíciou progestačným liekom v prvom trimestri tehotenstva a abnormalitami genitálií u plodov.
Ak pacientka otehotnie počas užívania tohto lieku, je potrebné informovať pacientku o potenciálnom riziku pre plod.
MPA a jeho metabolity sa vylučujú do ľudského mlieka. Neexistuje dôkaz, že to predstavuje riziko pre dojčené dieťa.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Vplyv PROVERY na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje sa systematicky neskúmal.
4.8 Nežiaduce účinky
MedDRA (Trieda orgánových systémov) | Príhoda |
Poruchy imunitného systému | Hypersenzitívne reakcie (napr. anafylaxia |
a anafylaktoidné reakcie, angioedém) | |
Poruchy endokrinného systému | Predĺžená anovulácia |
Poruchy metabolizmu a výživy | Edém/retencia tekutín, zmeny hmotnosti |
Psychické poruchy | Depresia, insomnia, nervozita |
Poruchy nervového systému | Závrat, bolesť hlavy, somnolencia |
Poruchy ciev | Tromboembolické poruchy |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Nauzea |
Poruchy pečene a žlčových ciest | Cholestatický ikterus/žltačka |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Akné, alopécia, hirsutizmus, pruritus, vyrážka, urtikária |
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | Abnormálne krvácanie z maternice (nepravidelné, silnejšie, slabšie), amenorea, cervikálne erózie, galaktorea, mastodýnia, citlivosť prsníkov |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Únava, pyrexia |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | Zmeny cervikálnej sekrécie, znížená glukózová tolerancia |
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Perorálne dávky až do 3 g denne boli dobre tolerované. Liečba predávkovania je symptomatická a podporná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Pohlavné hormóny a modulátory genitálneho systému, gestagény, deriváty pregnénu
ATC kód: G03DA02
Medroxyprogesterónacetát (17a-hydroxy-6a-metylprogesterónacetát) je derivátom progesterónu.
Mechanizmus účinku
MPA je syntetický progestín (štrukturálne príbuzný endogénnemu hormónu progesterónu), o ktorom sa preukázalo, že má niekoľko farmakologických účinkov na endokrinný systém:
- Inhibícia hypofýzových gonadotropínov (FSH a LH);
- Zníženie hladiny ACTH a hydrokortizónu v krvi;
- Zníženie cirkulujúceho testosterónu;
- Zníženie hladín cirkulujúcich estrogénov (ako výsledok inhibície FSH a enzymatickej indukcie pečeňovej reduktázy, čo má za následok zvýšený klírens testosterónu a následné zníženie konverzie androgénov na estrogény).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Perorálny medroxyprogesterónacetát (MPA) sa rýchlo absorbuje, pričom maximálna koncentrácia sa dosahuje v rozmedzí 2 až 4 hodín. Polčas perorálneho MPA je približne 17 hodín. 90 % liečiva sa viaže na bielkoviny a je vylučované prevažne močom.
Podávanie s jedlom zvyšuje biologickú dostupnosť MPA. Dávka 10 mg perorálneho MPA užívaná bezprostredne pred jedlom alebo po ňom zvyšuje priemernú Cmax MPA (51 a 77 %, v tomto poradí) a priemernú AUC (18 a 33 %, v tomto poradí). Polčas MPA sa vplyvom jedla nezmenil.
Distribúcia
Približne 90 % MPA sa viaže na bielkoviny, predovšetkým na albumín, MPA sa neviaže na globulín viažuci pohlavné hormóny. Neviazaný MPA modifikuje farmakologické odpovede.
Biotransformácia
Po perorálnom podaní sa MPA výrazne metabolizuje v pečeni prostredníctvom hydroxylácie na kruhu A a/alebo postrannom reťazci, s následnou konjugáciou a elimináciou v moči. Identifikovaných bolo minimálne 16 MPA metabolitov. V štúdii navrhnutej na meranie metabolizmu medroxyprogesterónacetátu (MPA) výsledky ukazujú, že ľudský cytochróm P450 3A4 je primárne zapojený do celkového metabolizmu MPA v ľudských pečeňových mikrozómoch.
Eliminácia
Väčšina MPA metabolitov sa vylučuje močom ako glukuronidové konjugáty, pričom len malé množstvo sa vylučuje vo forme sulfátov. Priemerné percento dávky vylúčené v moči za 24 hodín u pacientov s tukovou chorobou pečene vo forme nezmeneného MPA po 10 mg alebo 100 mg dávke bolo 7,3 % a 6,4 %, v tomto poradí. Polčas eliminácie perorálneho MPA je 12 až 17 hodín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Neuvádzajú sa.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy kukuričný škrob sacharóza
tekutý parafín kalciumstearát
mastenec
hlinitý lak indigokarmínu
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote 15 – 30 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
HDPE liekovka s plastovým fit-cap uzáverom: veľkosť balenia: 24 tabliet, PVC/Al blister, veľkosť balenia: 20 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Pfizer Europe MA EEIG, Ramsgate Road, Sandwich CT13 9NJ, Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
54/0119/86-C/S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 10.3.1986
Dátum posledného predĺženia registrácie: 15.8.2007