Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

SANDOMIGRAN - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - SANDOMIGRAN

1.   NÁZOV LIEKU

Sandomigran

2.   KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Liečivo je pizotifeni hydrogenomalas 0,73 mg, čo zodpovedá pizotifenum 0,5 mg v 1 obalenej tablete.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Obalené tablety

Okrúhle bikonvexné biele obalené tablety

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Profylaktická liečba recidivujúcich vaskulárnych bolestí hlavy, ako sú

  • typická alebo atypická migréna
  • migrenózna neuralgia („cluster headache“).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Všeobecná cieľová populácia:

Liečba sa začína dávkou 0,5 mg denne a dávkovanie sa postupne zvyšuje. Priemerná udržiavacia dávka 1,5 mg denne sa podáva buď rozdelená na čiastkové dávky, alebo ako jedna dávka večer. V refraktérnych prípadoch môže lekár postupne zvýšiť dávkovanie na 3 – 4,5 mg denne, podané v 3 čiastkových dávkach.

Pediatrická populácia (deti a adolescenti vo veku od 2 rokov):

Liečba sa začína dávkou 0,5 mg denne a dávkovanie sa môže zvýšiť až na 1,5 mg, ktoré sa podajú v čiastkových dávkach, alebo 1 mg možno podať ako jednu dávku večer. Sandomigran sa nemá podávať deťom mladším ako 2-ročným.

Osobitné populácie pacientov

U pacientov s poškodenou funkciou obličiek alebo pečene je nutná opatrnosť a môže byť potrebné upraviť dávkovanie.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na pizotifén alebo na niektorú z pomocných látok.

Sandomigran sa nemá podávať deťom mladším ako 2-ročným.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Existujú hlásenia o poškodení pečene, od zvýšenia hladín aminotransferáz až po ťažkú hepatitídu. Pokiaľ sa počas liečby vyskytne akýkoľvek klinický dôkaz o poškodení funkcie pečene a nie je stanovená príčina, liečba pizotifénom má byť ukončená.

Vzhľadom na slabý anticholínergický účinok pizotifénu je potrebná opatrnosť u pacientov s glaukómom s úzkym uhlom (s výnimkou tých, ktorí boli úspešne liečení chirurgicky), alebo s retenciou moču (napr. pri zväčšení prostaty).

Záchvaty kŕčov ako nežiaduci účinok sa pozorovali častejšie u pacientov s epilepsiou. Pri použití pizotifénu u pacientov s epilepsiou sa má postupovať opatrne.

Po náhlom ukončení liečby pizotifénom boli hlásené abstinenčné symptómy ako sú depresia, triaška, nevoľnosť, úzkosť, nepokoj, závraty, poruchy spánku a zníženie telesnej hmotnosti (pozri časť 4.8). Z tohto dôvodu sa odporúča postupné vysadenie liečby.

Obalené tablety Sandomigran obsahujú laktózu. Pacienti so zriedkavou vrodenou poruchou neznášanlivosti galaktózy, závažného deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nemajú užívať Sandomigran.

4.5 Liekové a iné interakcie

Predpokladané interakcie, pri ktorých je potrebná opatrnosť

Pizotifén je v značnom rozsahu metabolizovaný pečeňou, primárne N-glukuronidáciou. Pri súčasnom podávaní s liečivami, ktoré sú metabolizované výhradne glukuronidáciou, nemožno vylúčiť zvýšenie plazmatických koncentrácií pizotifénu.

Cisaprid

Súčasné podávanie pizotifénu s cisapridom môže viesť k zníženiu účinnosti cisapridu.

Látky pôsobiace na CNS

Pizotifén môže zvýšiť centrálne účinky sedatív, hypnotík, antihistaminík (vrátane niektorých bežných liekov proti prechladnutiu) a alkoholu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Pretože klinické údaje o použití pizotifénu v gravidite sú veľmi obmedzené, Sandomigran sa má podávať v gravidite iba v nevyhnutných prípadoch.

Laktácia

Hoci koncentrácie pizotifénu stanovené v mlieku liečených matiek pravdepodobne nemajú účinok na dojča, použitie Sandomigranu u dojčiacich matiek sa neodporúča.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Pizotifén môže spôsobiť útlm, somnolenciu, závraty a iné účinky na CNS. Preto je potrebná opatrnosť pri vedení vozidiel alebo obsluhe strojov. Pacientov, ktorí užívajú Sandomigran a u ktorých sa objaví útlm a/alebo záchvaty somnolencie, je potrebné poučiť, že nemajú viesť vozidlo alebo vykonávať činnosti, pri ktorých v dôsledku zhoršenej pozornosti môžu ohroziť seba alebo iných.

4.8 Nežiaduce účinky

Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú zvýšenie chuti do jedenia, zvýšenie telesnej hmotnosti a útlm (vrátane somnolencie a únavy).

Nežiaduce reakcie sú zoradené podľa frekvencie, najčastejšie ako prvé, pri čom sa používajú nasledujúce dohodnuté kritériá: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000) veľmi zriedkavé (< 1/10 000), vrátane ojedinelých hlásení.

Tabuľka 1

Poruchy imunitného systému

Zriedkavé: Reakcie z precitlivenosti, edém tváre

Poruchy metabolizmu a výživy

Veľmi časté: Zvýšenie chuti do jedenia a zvýšenie telesnej hmotnosti

Psychiatrické poruchy a ochorenia

Zriedkavé: Depresia, stimulácia CNS (napr. agresivita, agitovanosť), halucinácie,

nespavosť, úzkosť

Poruchy nervového systému

Časté: Útlm (vrátane somnolencie), závraty

Zriedkavé: Parestézie

Veľmi zriedkavé: Záchvaty kŕčov

Poruchy a ochorenia gastrointesti­nálneho traktu

Časté: Nauzea, suchosť v ústach

Menej časté: Zápcha

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Zriedkavé: Urtikária, exantém

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Zriedkavé: Myalgia

Celkové ochorenia a reakcie v mieste podania

Časté: Únava

Nežiaduce účinky hlásené po uvedení lieku na trh

Nasledujúce nežiaduce účinky boli pri pizotiféne identifikované na základe spontánnych hlásení po uvedení lieku na trh. Keďže uvedené účinky sú hlásené na dobrovoľnej báze z populácie nejasnej veľkosti, nie je vždy možné hodnoverne odhadnúť ich frekvenciu.

Poruchy pečene a žlčových ciest Frekvencia neznáma: zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov, žltačka, hepatitída

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva Frekvencia neznáma: svalové kŕče

Abstinenčné symptómy

Po náhlom ukončení liečby pizotifénom boli hlásené abstinenčné symptómy ako sú depresia, triaška, nevoľnosť, úzkosť, nepokoj, závraty, poruchy spánku a zníženie telesnej hmotnosti (pozri časť 4.4). Z tohto dôvodu sa odporúča postupné vysadenie liečby.

4.9 Predávkovanie

Príznaky:

Ospalosť, nauzea, sucho v ústach, tachykardia, pyrexia, hypotenzia, závraty, stavy podráždenosti (u detí), útlm dýchania, kŕče (najmä u detí), kóma.

Liečba:

Odporúča sa podanie aktívneho uhlia. Pri celkom nedávnom požití možno uvážiť výplach žalúdka. Ak je to potrebné, má sa podať symptomatická liečba vrátane monitorovania kardiovaskulárnych a respiračných symptómov. Pri stavoch agitovanosti alebo kŕčoch možno použiť benzodiazepíny.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antimigrenikum, ATC kód: N02CX01.

Mechanizmus účinku

Pre pizotifén je charakteristický jeho polyvalentný inhibičný účinok na biogénne amíny, ako je sérotonín, histamín a tryptamín. Je vhodný na profylaktickú liečbu migrény, pretože znižuje frekvencia záchvatov.

Pizotifén tiež zvyšuje chuť do jedenia.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Po perorálnom podaní je pizotifén rýchlo a takmer úplne absorbovaný z gastrointes­tinálneho traktu. Priemerná hodnota absolútnej biologickej dostupnosti po perorálnom podaní je približne 80 %. Po jednorazovom perorálnom podaní 2 mg pizotifénu bola priemerná hodnota maximálnej plazmatickej koncentrácie (Cmax) pizotifénu a jeho metabolitu (stanovená spolu) približne 5 ng/ml (Tmax: 5,5 hod.). Po opakovanom podaní 1 mg dávky trikrát denne po dobu šiestich dní bola pozorovaná priemerná hodnota maximálnej plazmatickej koncentrácie v rovnovážnom stave 4 hodiny po podaní dávky (Cmax,ss: 14 ng/ml) a priemerná hodnota minimálnej plazmatickej koncentrácie v rovnovážnom stave 11 ng/ml (Cmin,ss).

Distribúcia

Pizotifén je rozsiahlo a rýchlo distribuovaný do celého tela s priemernou hodnotou distribučného objemu 883 l a pre jeho N-glukuronidový konjugát 70 l. Približne 91 % liečiva sa viaže na bielkoviny plazmy. Podľa dvojkompartmen­tového modelu bola kinetika distribúcie a eliminácie vo všeobecnosti popísaná bi- exponenciálnou funkciou.

Metabolizmus

Pizotifén sa vo veľkom rozsahu metabolizuje v pečeni glukuronidáciou. Hlavný metabolit je N-glukuronidový konjugát, ktorému zodpovedá najmenej 50 % expozície v plazme.

Eliminácia

Približne jedna tretina perorálne podanej dávky sa vylúči žlčou. Významný podiel nezmeneného liečiva, ktorý zodpovedá asi 18 % podanej dávky, sa nájde v stolici. Zvyšná frakcia podanej dávky (okolo 55 %) je primárne vylúčená močom vo forme metabolitov. Menej ako 1 % podanej dávky pizotifénu sa vylučuje obličkami v nezmenenej forme. Pizotifén a jeho hlavný metabolit, N-glukuronidový konjugát, sa eliminujú s polčasom približne 23 hodín.

Osobitné populácie

Poškodenie funkcie obličiek

U pacientov s poškodením funkcie obličiek neboli vykonané žiadne špecifické farmakokinetické štúdie. Hoci pizotifén sa primárne vylučuje močom vo forme metabolitov, nemožno vylúčiť kumuláciu neaktívnych metabolitov zapríčiňujúcu následnú kumuláciu materskej zlúčeniny. U pacientov s poškodenou funkciou obličiek je nutná opatrnosť, pričom môže byť potrebné upraviť dávkovanie.

Poškodenie funkcie pečene

Hoci u pacientov s poškodením funkcie pečene neboli vykonané žiadne špecifické farmakokinetické štúdie, je známe, že pizotifén sa v značnej miere metabolizuje v pečeni a vo forme glukuronidov sa primárne vylučuje močom. U pacientov s poškodenou funkciou pečene je nutná opatrnosť, pričom môže byť potrebné upraviť dávkovanie.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxicita po opakovanom podaní

Štúdie toxicity po opakovanom podaní boli vykonané u potkanov a psov v trvaní do 2 rokov. Na základe histopatologických nálezov boli cieľovými orgánmi u potkanov pečeň, obličky a pravdepodobne štítna žľaza, u psov pečeň, štítna žľaza a slezina. Dávka, pri ktorej neboli pozorované toxické účinky (NOEL), bola u psov aj potkanov 3 mg/kg, čo predstavuje približne 30 násobok maximálnej odporúčanej dennej dávky u ľudí.

Reprodukčná toxicita

Pizotiféniumhy­drogénmalát bol hodnotený vo viacerých štúdiách reprodukčnej a vývojovej toxicity pre jeho účinky na fertilitu, embryotoxický, fetotoxický a teratogénny potenciál ako aj možnú toxicitu na vývoj. V štúdiách na myšiach, potkanoch alebo králikoch neboli pozorované žiadne účinky na reprodukciu a vývoj ani pri najvyšších skúšaných dávkach 30 mg/kg, predstavujúc 300 násobok dávky 0,09 mg/kg, čo je maximálna odporúčaná denná dávka u ľudí.

Mutagenita

S pizotifénium­hydrogénmalátom boli vykonané in vitro a in vivo testy mutagenity, pričom neboli preukázané žiadne mutagénne vlastnosti.

Karcinogenita

2-ročná štúdia toxicity u potkanov nepreukázala žiadne viditeľné a závažné lézie súvisiace s pizotifénium­hydrogénmalátom pri dávkach 27mg/kg, čo pri prepočte na mg/kg predstavuje 300 násobok maximálnej odporúčanej dennej dávky u ľudí.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

Jadro tablety: magnesii stearas, talcum, povidonum, maydis amylum, lactosum monohydricum Obal: titanii dioxidum (E171), silica colloidalis anhydrica, acaciae gummi, saccharosum, cetylis palmitas

6.2    Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3    Čas použiteľnosti

36 mesiacov

6.4    Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať v pôvodnom obale pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balenia

Blister PVC/PVDC a lakovaná Al fólia, papierová škatuľa, písomná informácia pre používateľov

30 tabliet

6.6    Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky

7.   DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Novartis s.r.o., Praha, Česká republika

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

33/0190/71-C/S

9.   DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Registrácia platná bez časového obmedzenia