Súhrnné informácie o lieku - Sinecod
1. NÁZOV LIEKU
Sinecod
15 mg/10 ml sirup
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Liečivo je butamirátiumdihydrogencitrát 15 mg v 10 ml sirupu.
Pomocné látky so známym účinkom: sorbitol (E 420), etanol.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Sirup.
Číry bezfarebný roztok s vôňou vanilky, sladkej jemne horkastej chuti.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Symptomatická liečba kašľa rôzneho pôvodu.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Maximálna dĺžka liečby bez porady s lekárom je 1 týždeň (pozri časť 4.4).
Deti vo veku 3 až 6 rokov: 5 ml 3-krát denne.
Deti vo veku 6 až 12 rokov: 10 ml 3-krát denne.
Dospievajúci starší ako 12 rokov: 15 ml 3-krát denne.
Dospelí: 15 ml 4-krát denne.
Spôsob podávania
Naperorálne použitie. Používajte kalibrovanú odmerku.
Podľa možnosti užívať pred jedlom.
Po každom použití a medzi jednotlivými používateľmi umyte a vysušte odmerku.
Nikdy nevracajte sirup z odmerky späť do fľaše.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na butamirátiumdihydrogencitrát alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Kvôli inhibícii reflexu kašľa butamirátom je potrebné vyhnúť sa súbežnému podávaniu expektorancií, pretože to môže viesť k stagnácii hlienu v respiračnom trakte, čo zvyšuje riziko bronchospazmu a infekcií dýchacích ciest.
Pokiaľ kašeľ pretrváva dlhšie ako 7 dní, pacient sa musí poradiť s lekárom alebo lekárnikom.
Informácie o pomocných látkach:
-
■ sorbitol (E 420): pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy nesmú užívať tento liek;
-
■ etanol: tento liek obsahuje malé množstvo etanolu (11,73 mg/5 ml), menej ako 100 mg na dávku.
4.5 Liekové a iné interakcie
Je potrebné vyhnúť sa súbežnému podávaniu expektorancií (pozri časť 4.4).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Bezpečné užívanie Sinecodu počas gravidity a dojčenia nebolo vyhodnotené v špecifických štúdiách.
Sinecod sa nemá užívať počas prvých troch mesiacov gravidity. Počas ďalších mesiacov gravidity sa Sinecod má užívať iba v prípadoch, ak je liečba nevyhnutná.
Nie je známe, či účinná látka a/alebo jej metabolity prechádzajú do ľudského mlieka. V období dojčenia sa majú z bezpečnostných dôvodov v zmysle všeobecných pravidiel, starostlivo zvážiť prínosy a riziká užívania lieku.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Sinecod môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť ospalosť. To môže mať zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Opatrnosť je preto potrebná, pokiaľ vediete motorové vozidlá alebo vykonávate inú činnosť, ktorá vyžaduje pozornosť (napr. obsluha strojov).
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sú vymenované nižšie podľa systémov orgánových tried a z hľadiska frekvencie výskytu. Frekvencie výskytu sú definované takto: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
V každej skupine sú nežiaduce účinky zoradené podľa klesajúcej závažnosti.
Poruchy nervového systému:
zriedkavé: ospalosť
Poruchy gastrointestinálneho traktu: zriedkavé: nauzea, hnačka
Poruchy kože a podkožného tkaniva: zriedkavé: urtikária
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v V.
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie sa môže prejaviť nasledovnými príznakmi: somnolencia, nauzea, vracanie, hnačky, závraty, hypotenzia. Pri výskyte príznakov predávkovania musia byť prevedené obvyklé opatrenia: výplach žalúdka, podávať aktívne uhlie, ak je potrebné, monitorovať životné funkcie. Špecifické antidotum nie je známe.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antitusiká a lieky proti nachladnutiu, iné antitusiká.
ATC kód: R05DB13.
Mechanizmus účinku
Butamirátiumdihydrogencitrát, liečivo Sinecod sirupu, je antitusikum, centrálne pôsobiaca látka proti kašľu, ktorá ani chemicky ani farmakologicky nie je príbuzná ópiovým alkaloidom. Predpokladá sa, že táto látka má centrálne pôsobenie. Napriek tomu nie je známy presný mechanizmus účinku.
Butamirátiumdihydrogencitrát má nešpecifický anticholinergný a bronchospasmolytický účinok, ktorý zlepšuje respiračné funkcie. Sinecod nevyvoláva účinky, ktoré vedú k návyku alebo k závislosti.
Butamirátiumdihydrogencitrát má široké terapeutické rozpätie. Sinecod je preto dobre tolerovaný, dokonca aj vo vysokých dávkach a je vhodný na zmiernenie kašľa u dospelých aj detí.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Podľa dostupných informácií možno predpokladať, že sa ester butamirátu dobre a rýchlo absorbuje a kompletne sa hydrolyzuje na kyselinu 2-fenylbutyrovú a dietylaminoetoxyetanol. Vplyv príjmu potravy na kinetiku sa neštudoval. Nie je známe, či vzťah medzi biologickou dostupnosťou a dávkou je lineárny. Expozícia kyseliny 2-fenylbutyrovej a dietylaminoetoxyetanolu je plne proporcionálna v celom dávkovacom rozsahu 22,5 mg – 90 mg.
Butamirát sa po perorálnom podaní rýchlo absorbuje. Merateľné koncentrácie boli detegované v krvi po 5 až 10 minútach po podaní dávok 22,5 mg, 45 mg, 67,5 mg a 90 mg. Maximálna plazmatická koncentrácia je dosiahnutá do 1 hodiny u všetkých štyroch vyššie zmienených dávok s priemernou hodnotou 16,1 ng/ ml pri dávke 90 mg.
Priemerná plazmatická koncentrácia kyseliny 2-fenylbutyrovej je dosiahnutá po 1,5 hodine s najväčšou expozíciou pozorovanou po podaní 90 mg (3 052 ng/ml). Priemerná plazmatická koncentrácia dietylaminoetoxyetanolu bola dosiahnutá po 0,67 hodine s najväčšou expozíciou pozorovanou opäť po podaní 90 mg (160 ng/ml).
Distribúcia
Butamirát má veľký distribučný objem dosahujúci hodnotu medzi 81 a 112 l (upravené na telesnú hmotnosťou v kg) a rovnako tiež vysoký stupeň väzby na plazmatické bielkoviny. 2-fenylbutyrová kyselina je v plazme vysoko viazaná na plazmatické bielkoviny vo všetkých dávkovacích hladinách (22,5 – 90 mg) s priemernou hodnotou 89,3 % – 91,6 %. Dietylaminoetoxyetanol vykazuje istý stupeň väzby na plazmatické bielkoviny s priemernou hodnotou medzi 28,8 % – 45,7 %. Nie je známe, či butamirát prechádza cez placentu alebo či sa vylučuje do ľudského mlieka.
Biotransformácia
Hydrolýza butamirátu vedie prevažne ku vzniku kyseliny 2-fenylbutyrovej a rôznych metabolitov. Predpokladá sa, že obidva hlavné metabolity majú schopnosť tlmiť kašeľ. Informácie o alkoholovom metabolite nie sú u ľudí známe. 2-fenylbutyrová kyselina prechádza ďalšou čiastočnou metabolizáciou: hydroxylácia v para-polohe.
Eliminácia
Exkrécia troch metabolitov prebieha najmä v obličkách; po konjugácii v pečeni sa metabolity kyseliny v značnej miere naviažu na kyselinu glukuronidovú. Hladiny konjugátov kyseliny 2-fenylbutyrovej v moči sú oveľa vyššie než v plazme. Butamirát je detegovaný v moči po 48 hodinách a množstvo butamirátu vylučovaného močom bolo sledované v 96-hodinových intervaloch a zodpovedá hodnotám 0,02 %; 0,02 %; 0,03 % a 0,03 % po podaní 22,5 mg, 45 mg, 67,5 mg a 90 mg. Najväčšie percento butamirátu je vylučované močom vo forme dietylaminoetoxyetanolu alebo nekonjugovanej 2-fenylbutyrovej kyseliny. Zistená priemerná hodnota polčasu eliminácie pre 2-fenylbutyrovú kyselinu je 23,26 – 24,42 hodín, pre butamirát 1,48 – 1,93 hodín a pre dietylaminoetoxyetanol 2,72 –
2,90 hodín.
Farmakokinetika u špeciálnych skupín pacientov
Nie je známe, či majú poruchy funkcie pečene alebo obličiek vplyv na farmakokinetické parametre butamirátu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Na základe všeobecných bezpečnostných farmakologických štúdií opakovaného podania, genotoxicity, reprodukčnej toxicity a vývoja nepreukázali žiadne predklinické údaje špeciálne riziko pre človeka.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
roztok sorbitolu 70 %
glycerol
sodná soľ sacharínu
kyselina benzoová
vanilín
etanol 96 %
roztok hydroxidu sodného 30 %
čistená voda
6.2 Inkompatibility
Žiadne.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 30 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Liekovka z hnedého skla s HDPE vložkou a poistným uzáverom, polypropylénová odmerka s označenou stupnicou 2,5 ml, 5 ml, 10 ml a 15 ml upevnená na vrchnáku, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Veľkosť balenia: 100 ml, 200 ml.
-
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o. Hvezdova 1734/2c
140 00 Praha 4 – Nusle
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
36/0708/95-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 13. novembra 1995
Dátum posledného predĺženia registrácie: 28. septembra 2007