Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Spironolactone Accord 25 mg filmom obalené tablety - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Spironolactone Accord 25 mg filmom obalené tablety

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Spironolactone Accord 25 mg filmom obalené tablety

Spironolactone Accord 50 mg filmom obalené tablety

Spironolactone Accord 100 mg filmom obalené tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Spironolactone Accord 25 mg filmom obalené tablety obsahujú 25 mg spironolaktónu.

Pomocná látka so známym účinkom: laktóza

Každá tableta obsahuje 75 mg monohydrátu laktózy.

Spironolactone Accord 50 mg filmom obalené tablety obsahujú 50 mg spironolaktónu.

Pomocná látka so známym účinkom: laktóza

Každá tableta obsahuje 150 mg monohydrátu laktózy.

Spironolactone Accord 100 mg filmom obalené tablety obsahujú 100 mg spironolaktónu.

Pomocná látka so známym účinkom: laktóza

Každá tableta obsahuje 300 mg monohydrátu laktózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalená tableta

Spironolactone Accord 25 mg filmom obalené tablety sú biele až takmer biele, okrúhle, bikonvexné tablety s vyrazeným nápisom „AD“ na jednej strane a bez označenia na opačnej strane.

25 mg tableta má priemer približne 8,1 mm.

Spironolactone Accord 50 mg filmom obalené tablety sú biele až takmer biele, okrúhle, bikonvexné tablety s vyrazeným nápisom „AE“ na jednej strane a bez označenia na opačnej strane.

50 mg tableta má priemer približne 10,1 mm.

Spironolactone Accord 100 mg filmom obalené tablety sú biele až takmer biele, okrúhle, bikonvexné tablety s vyrazeným nápisom „AF“ na jednej strane a bez označenia na opačnej strane.

100 mg tableta má priemer približne 11,2 mm.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

  • Edém spojený s kongestívnym zlyhaním srdca
  • Závažné srdcové zlyhanie (NYHA III-IV)
  • Ako adjuvans pri liečbe rezistentnej hypertenzie
  • Nefrotický syndróm
  • Hepatálna cirhóza s ascitom a edémom
  • Diagnostika a liečba primárneho hyperaldosteronizmu (Connov syndróm)

Deti by mali byť liečené iba pod dohľadom odborného detského lekára. K dispozícii sú len obmedzené pediatrické údaje (pozri časti 5.1 a 5.2).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí

Dávka sa má stanoviť individuálne v závislosti od stavu a stupňa požadovanej diurézy. Dávka až do 100 mg denne sa môže podávať ako jedna dávka alebo v rozdelených dávkach.

Edém spojený s kongestívnym zlyhaním srdca

Pri manažmente edému sa odporúča podávať počiatočnú dennú dávku spironolaktónu 100 mg podanú jednorazovo alebo vo viacerých rozdelených dávkach, ktorá sa však môže pohybovať v rozmedzí od 25 do 200 mg denne. Udržiavacia dávka sa má stanoviť individuálne.

Závažné srdcové zlyhanie (NYHA III-IV)

Liečba v spojení so štandardnou terapiou sa má začať dávkou 25 mg spironolaktónu raz denne, ak je hladina sérového draslíka < 5,0 mEq/l a sérového kreatinínu < 2,5 mg/dl (221 ^mol/l). U pacientov, ktorí tolerujú dávku 25 mg raz denne, sa môže ich dávka zvýšiť na 50 mg raz denne, ako je klinicky indikované. U pacientov, ktorí netolerujú dávku 25 mg raz denne, sa môže ich dávka znížiť na 25 mg každý druhý deň. Ohľadne monitorovania hladín sérového draslíka a sérového kreatinínu pozri časť 4.4.

Rezistentná hypertenzia

Počiatočná dávka spironolaktónu má byť 25 mg denne podaná jednorazovo; je potrebné zistiť najnižšiu účinnú dávku a potom dávkovanie postupne titrovať smerom nahor na dávku 100 mg denne alebo viac.

Nefrotický syndróm

Zvyčajná dávka je 100–200 mg denne. Nebolo preukázané, že by spironolaktón pôsobil protizápalovo alebo ovplyvňoval základný patologický proces. Jeho použitie sa odporúča len vtedy, ak sú nedostatočne účinné samotné glukokortikoidy.

Hepatálna cirhóza s ascitom a edémom

Počiatočná dávka je 100 až 200 mg denne, napr. na základe pomeru Na + / K +. Ak je reakcia na 200 mg spironolaktónu do prvých dvoch týždňov nedostatočná, pridáva sa furosemid a v prípade potreby sa dávka spironolaktónu postupne zvyšuje na 400 mg denne. Udržiavacia dávka sa má stanoviť individuálne.

Diagnostika a liečba primárneho aldosteronizmu

Ak existuje podozrenie na primárny hyperaldostero­nizmus, podáva sa 100–150 mg spironolaktónu alebo až do 400 mg denne. V prípade rýchleho nástupu silného diuretického a antihypertenzného účinku ide o jasný dôkaz zvýšenej produkcie aldosterónu. V tomto prípade sa podáva 100–150 mg denne po dobu 3–5 týždňov pred chirurgickým zákrokom. Ak chirurgický zákrok nepripadá do úvahy, táto dávka je často dostatočná na udržanie tlaku krvi a koncentrácie draslíka pri normálnych hladinách. Vo výnimočných prípadoch sú potrebné vyššie dávky, ale je potrebné zistiť najnižšiu možnú dávku.

Pediatrická populácia

Počiatočná denná dávka má predstavovať 1–3 mg spironolaktónu na jeden kilogram telesnej hmotnosti a má sa podať vo viacerých dávkach. Dávka sa má upraviť podľa reakcie a tolerancie (pozri časti 4.3 a 4.4).

Tableta sa môže rozdrviť a potom sa rozpustí vo vode, aby sa mohla ľahšie užiť.

Deti majú byť liečené iba pod dohľadom odborného detského lekára. K dispozícii sú len obmedzené pediatrické údaje (pozri časti 5.1 a 5.2).

Starší pacienti

Odporúča sa začať liečbu najnižšou možnou dávkou a potom ju titrovať smerom nahor, až kým sa nedosiahne optimálny účinok. Opatrnosť je potrebná pri renálnej dysfunkcii.

Spôsob podania

Tablety sa majú podávať s jedlom. Denná dávka, ktorá presahuje 100 mg, sa má podávať v niekoľkých rozdelených dávkach.

4.3 Kontraindikácie

  • Precitlivenosť na niektoré liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
  • Ťažká renálna insuficiencia (eGFR < 30 ml/min. na 1,73 m2), akútne alebo progresívne ochorenie obličiek (sprevádzané alebo nesprevádzané anúriou)
  • Hyponatrémia
  • Hyperkaliémia (hladina sérové draslíka > 5,0 mmol/l) na začiatku liečby
  • Súbežné užívanie draslík šetriacich diuretík (vrátane eplerenónu) alebo doplnkov draslíka, alebo duálna blokáda RAAS kombinovaným použitím inhibítorov angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE) a blokátorov receptorov angiotenzínu (ARB)

Spironolaktón je kontraindikovaný u pediatrických pacientov so stredne závažným až závažným poškodením obličiek.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Rovnováha tekutín a elektrolytov

Počas dlhodobej liečby spironolaktónom sa stav tekutín a elektrolytov má pravidelne monitorovať, najmä u starších pacientov. Podávanie spironolaktónu sa neodporúča, ak sú hladiny draslíka v plazme zvýšené a ak je kontraindikovaný pri závažnom poškodení obličiek (pozri časť 4.3). Počas liečby spironolaktónom môže dôjsť k závažnej hyperkaliémii, ktorá môže viesť k zástave srdca (niekedy smrteľnej) u pacientov so závažnou renálnou dysfunkciou, ktorí dostávajú súbežnú liečbu s doplnkami draslíka.

Hyperkaliémiu môže sprevádzať parestézia, slabosť, mierne ochrnutie alebo svalové kŕče a je ťažké ju klinicky odlíšiť od hypokaliémie. Zmeny na EKG môžu byť prvým prejavom narušenej draslíkovej rovnováhy, hoci hyperkaliémiu nie vždy sprevádza abnormálne EKG.

Kombinácia so silnými draslík šetriacimi diuretikami, ako sú triamterén a amilorid, je kontraindikovaná, aby sa zabránilo hyperkaliémii, a je potrebné dbať o to, aby sa zabránilo podávaniu ďalšieho draslíka.

Znížená funkcia obličiek

Je potrebné pravidelne monitorovať hladiny draslíka u pacientov so zníženou funkciou obličiek, vrátane diabetickej mikroalbuminúrie. Riziko hyperkaliémie sa zvyšuje so zníženou funkciou obličiek. Preto by mali byť títo pacienti liečení s opatrnosťou.

Závažná hepatická insuficiencia

Opatrnosť je potrebná u pacientov s poruchami pečene z dôvodu rizika pečeňovej kómy.

Karcinogenicita

Štúdie na zvieratách preukázali, že pri vysokých dávkach a po dlhodobom užívaní spironolaktón vyvoláva tvorbu tumorov. Význam týchto údajov pre klinické použitie nie je jasný. Avšak prínosy liečby by sa mali zvážiť v porovnaní s možným dlhodobým poškodením ešte pred začatím dlhodobého užívania spironolaktónu u mladších pacientov.

Laktóza

Tento liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózovo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

Pediatrická populácia

Draslík šetriace diuretiká sa majú používať s opatrnosťou u hypertenzívnych pediatrických pacientov s miernou renálnou insuficienciou z dôvodu rizika hyperkaliémie. (Spironolaktón je kontraindikovaný pri používaní u pediatrických pacientov so stredne závažným až stredne závažným poškodením obličiek; pozri časť 4.3).

4.5 Liekové a iné interakcie

Interakcie ovplyvňujúce spironolaktón

Kombinácie spôsobujúce hyperkaliémiu

Súbežné užívanie draslík šetriacich diuretík (vrátane eplerenónu) alebo doplnkov draslíka, alebo duálna blokáda RAAS kombinovaným použitím inhibítorov angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE) a blokátorov receptorov angiotenzínu (ARB) je kontraindikované z dôvodu rizika hyperkaliémie (pozri časť 4.3).

Používanie inhibítorov ACE v kombinácii so spironolaktónom môže byť sprevádzané hyperkaliémiou, predovšetkým u pacientov so zníženou funkciou obličiek. Súbežné používanie si vyžaduje opatrné dávkovanie a starostlivé monitorovanie elektrolytickej rovnováhy.

Súčasné podávanie spironolaktónu a cyklosporínu sa neodporúča, keďže obidva zvyšujú hladinu sérového draslíka a vzhľadom na možné závažné, život ohrozujúce interakcie.

Heparín, nízkomolekulárny heparín:

Súčasné podávanie spironolaktónu s heparínom alebo nízkomolekulárnym heparínom môže viesť k ťažkej hyperkaliémii. Pri súčasnom podávaní spironolaktónu a heparínu bola pozorovaná zvýšená diuréza.

Nesteroidné protizápalové lieky

Kyselina acetylsalicylová a indometacín môžu zmierniť diuretický účinok spironolaktónu kvôli inhibícii intrarenálnej syntézy prostaglandínov. Hyperkaliémia je spojená s užívaním indometacínu v kombinácii s draslík šeriacimi diuretikami.

Interakcie ovplyvňujúce iné lieky

Antikoagulanty

Spironolaktón znižuje účinok antikoagulantov.

Noradrenalín

Spironolaktón znižuje vazokonstrikčné účinky noradrenalínu.

Antihypertenzíva

Spironolaktón môže zosilňovať účinok antihypertenzív. Dávkovanie takýchto liekov, predovšetkým liekov blokujúcich ganglion, sa často znižuje na polovicu, keď sa k liečbe pridáva užívanie spironolaktónu.

Lítium

Diuretiká znižujú renálny klírens lítia a a prispievajú k vysokému riziku lítiovej toxicity.

Digoxín

U spironolaktónu bolo preukázané, že zvyšuje polčas digoxínu. To môže mať za následok zvýšené hladiny digoxínu v sére a následne digitalisovú toxicitu.

Alkohol, barbituráty alebo narkotiká

Môže sa objaviť zosilnenie ortostatickej hypotenzie.

Chlorestyramín

Hyperchloremická metabolická acidóza, často spájaná s hyperkaliémiou, bola hlásená u pacientov, ktorí dostávali spironolaktón súbežne s cholestyramínom.

Kortikosteroidy, ACTH

Môže sa objaviť zosilnená deplécia elektrolytov, predovšetkým hypokaliémia.

Iné formy interakcie

Chlorid amónny

Hyperchloremická metabolická acidóza, často spájaná s hyperkaliémiou, bola hlásená u pacientov, ktorí dostávali spironolaktón súbežne s chloridom amónnym (napr. v sladkom drievku).

Hladiny kortizónu v plazme

Pri použití Mattinglyho fluorometrickej metódy môže spironolaktón interferovať so stanovovaním hladín kortizónu v plazme.

4.6 Fertilita, gravidita a dojčenie

Gravidita

Existuje len veľmi málo údajov o užívaní spironolaktónu počas gravidity u ľudí.

Experimentálne štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu súvisiacu s antiandrogénnym účinkom spironolaktónu (pozri časť 5.3). Spironolaktón sa nemá užívať počas gravidity.

Diuretiká môžu viesť k zníženému prekrvovaniu placenty, a tým k zhoršeniu vnútromaternicového rastu, preto sa neodporúča v rámci štandardnej liečby hypertenzie a edému počas gravidity.

Dojčenie

Kanrenón, základný a aktívny metabolit spironolaktónu, sa objavuje v malých množstvách v materskom mlieku. Spironolaktón sa nemá užívať počas laktácie. Je potrebné rozhodnúť sa, či sa preruší dojčenie alebo či sa ukonči/preruší liečba spironolaktónom, pričom sa majú brať do úvahy výhody dojčenia pre dieťa a prínosy liečby pre ženy.

Fertilita

Spironolaktón môže vyvolať impotenciu a nepravidelnú menštruáciu (pozri časť 4.8).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nie sú k dispozícii žiadne údaje o ovplyvnení schopnosti viesť vozidlá. Môžu sa objaviť nežiaduce účinky, ako sú závraty, zmätenosť a bolesť hlavy. Možný výskyt týchto nežiaducich účinkov je potrebné vziať do úvahy pri vedení vozidiel alebo pri obsluhe strojov.

4.8 . Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky závisia od dávky a trvania liečby.

Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú hyperkaliémia (9 %), poruchy reprodukčného systému a prsníkov, vrátane gynekomastie, ktoré boli hlásené u 13 % pacientov (pri dávke nižšej ako 100 mg). Gynekomastia zrejme súvisí s úrovňou dávky, ako aj s trvaním liečby a zvyčajne je reverzibilná po ukončení liečby. Ďalšími veľmi častými nežiaducimi účinkami sú bolesť hlavy, poruchy tráviaceho systému, hnačka, únava a ospalosť.

Nižšie uvedené nežiaduce účinky sú klasifikované podľa nasledujúcich frekvencií: Veľmi časté

(> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až <1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až

<1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (nie je možné ich odhadnúť z dostupných údajov)

Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)

Veľmi zriedkavé: rakovina prsníka

Poruchy krvi a lymfatického systému

Zriedkavé: trombocytopénia, eozinofília, leukopénia (vrátane agranulocytózy)

Poruchy imunitného systému

Zriedkavé: ekzém (alergická reakcia typu 1), precitlivenosť

Poruchy endokrinného systému

Neznáme: mierne androgénne účinky, vrátane hirzutizmu

Poruchy metabolizmu a výživy

Veľmi časté: hyperkaliémia u pacientov so závažnou renálnou dysfunkciou, ktorí dostávajú súbežnú liečbu s doplnkami draslíka (pozri tiež časť 4.4).

Časté: hyponatrémia (predovšetkým počas kombinovanej intenzívnej liečby s tiazidovými diuretikami), hyperkaliémia u (1) pacientov so závažnou renálnou dysfunkciou, (2) pacientov, ktorí dostávajú liečbu s ACE inhibítormi alebo chloridom draselným, (3) starších pacientov a (4) diabetických pacientov.

Menej časté: kyslosť krvi (acidóza) u pacientov s problémami pečene

Zriedkavé: nedostatok tekutiny v tkanivách (dehydratácia), porfýria, dočasné zvýšenie hladiny dusíka v krvi a moči, hyperurikémia (môže viesť ku dne u pacientov predispozíciou)

Neznáme: reverzibilná hyperchloremická metabolická acidóza – zvyčajne sprevádzaná hyperkaliémiou bola hlásená u niektorých pacientov s dekompenzovanou cirhózou pečene aj vtedy, keď bola funkcia obličiek normálna.

Psychické poruchy:

Menej časté: zmätenosť

Poruchy nervového systému:

Veľmi časté: bolesť hlavy

Časté: slabosť, letargia u pacientov s cirhózou, mravčenie (parestéza)

Zriedkavé: paralýza, paraplégia končatín kvôli hyperkaliémii

Neznáme: závraty, ataxia

Poruchy ciev

Veľmi zriedkavé: zápal cievnych stien (vaskulitída)

Neznáme: mierna hypotenzia

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Veľmi časté: poruchy trávenia, hnačka

Časté: nevoľnosť a vracanie

Veľmi zriedkavé: zápal žalúdka, žalúdočné vredy, krvácanie do čriev, kŕče

Poruchy pečene a žlčových ciest:

Veľmi zriedkavé: hepatitída

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Menej časté: kožná vyrážka, žihľavka, erytém, chloazma, svrbenie, exantém

Veľmi zriedkavé: alopécia, ekzém, anulárny centrifugálny erytém (EAC), hypertrichóza

Neznáme: Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS), toxická epidermálna nekrolýza (TEN), lieková vyrážka s eozinofíliou a systémovými príznakmi (drug rash with eosinophilia and systemic symptoms, DRESS)

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Menej časté: svalové kŕče, kŕče v dolných končatinách

Veľmi zriedkavé: systémový lupus erythematosus (SLE), osteomalácia

Poruchy obličiek a močových ciest

Menej časté: zvýšené hladiny kreatinínu v sére

Veľmi zriedkavé: akútne zlyhanie obličiek

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Veľmi časté:

Muži: znížené libido, erektilná dysfunkcia, impotencia, zväčšenie prsných žliaz (gynekomastia)

Ženy: poruchy prsníkov, citlivosť prsníkov, menštruačné poruchy, prehĺbenie hlasu (v mnohých prípadoch nezvratné)

Časté: Ženy: zmeny vaginálnych sekrétov, znížené libido, absencia menštruácie (amenorea) postmenopauzálne krvácanie

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Veľmi časté: únava, ospalosť

Časté: celková nevoľnosť

Hlásenie podozrení na nežiaduce účinky

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie sa môže prejavovať v podobe nevoľnosti a vracania a (zriedkavejšie) v podobe ospalosti, zmätenosti, vyrážok alebo hnačky.

Okrem toho sa pri veľmi vysokých dávkach (450 mg/deň) môže objaviť neplodnosť.

Môže sa vyvolať hyponatrémia alebo hyperkaliémia, ale je nepravdepodobné, že sa tieto účinky spájajú s akútnym predávkovaním. Príznaky hyperkaliémie sa môžu prejavovať ako parestézia, slabosť, ochabnutie alebo svalové kŕče a môže byť ťažké klinicky ju odlíšiť od hypokaliémie. Elektrokardio­grafické zmeny sú najskorším špecifickým prejavom porúch metabolizmu draslíka. Žiadne špecifické antidotum nebolo identifikované. Zlepšenie možno očakávať po vysadení lieku.

Ak dôjde k narušeniu rovnováhy elektrolytov a k dehydratácii, liečba je symptomatická a podporná a môže zahŕňať náhradu tekutín a môžu sa indikovať elektrolyty. Pri hyperkaliémii znížte príjem draslíka, podávajte draslík vylučujúce diuretiká, intravenóznu glukózu s pravidelným inzulínom a perorálnou, ióny meniacou živicou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: kardiovaskulárny systém, draslík šetriace diuretiká, antagonista aldosterónu.

ATC kód: C03DA01 Spironolaktón pôsobí na obličky a nadobličky (ako antagonista aldosterónu v tubuloch obličiek a ako inhibítor syntézy aldosterónu vo vysokých koncentráciách).

Spironolaktón podporuje diurézu u pacientov s edémom alebo ascitom tak, že zvyšuje vylučovanie sodíka v moči. Zníži sa strata draslíka spôsobená tiazidovými diuretikami. Má postupný a predĺžený účinok. Antihypertenzívny účinok spironolaktónu ja založený na deplécii vody a soli.

Závažné srdcové zlyhanie: RALES

Randomized Aldactone Evaluation Study (RALES) bola medzinárodná, dvojito zaslepená štúdia s 1663 pacientmi s ejekčnou frakciou < 35 %, s anamnézou zlyhania srdca trieda IV podľa New York Heart Association (NYHA) počas 6 mesiacov, a zlyhania srdca, trieda III-IV v čase randomizácie. Všetci pacienti užívali kľučkové diuretikum, 97 % z nich užívalo ACE inhibítor a 78 % bolo na digoxíne (v čase, keď sa uskutočnila táto skúška, betablokátory sa veľmi nepoužívali pri liečbe srdcového zlyhania, a len 15 % bolo liečených betablokátormi). Pacienti s východiskovou hodnotou kreatinínu v sére > 2,5 mg/dl alebo s nedávnym zvýšením o 25 % alebo s východiskovou hodnotou draslíka v sére > 5,0 mEq/l boli vylúčení. Pacienti boli randomizovaní 1:1, spironolaktón 25 mg perorálne jedenkrát denne alebo zodpovedajúce placebo. U pacientov, ktorí tolerovali dávku 25 mg raz denne, sa dávka zvýšila na 50 mg raz denne, ako je klinicky indikované. U pacientov, ktorí netolerovali dávku 25 mg raz denne, sa dávka znížila na 25 mg každý druhý deň. Primárnym cieľom štúdie RALES bolo zistenie mortality z akejkoľvek príčiny. Štúdia RALES bola predčasne ukončená, po strednej dobe sledovania v trvaní 24 mesiacov, pretože sa zistilo výrazné prispenie k úmrtnosti pri plánovanej priebežnej analýze. Spironolaktón znížil riziko úmrtia v porovnaní s placebom (mortalita pri spironolaktóne 284/841 (35 %); placebo 386/822 (46 %); zníženie rizika 30 %; 95 % interval spoľahlivosti 18–40 %; p < 0,001). Spironolaktón tiež výrazne znížil riziko srdcového úmrtia, primárneho náhleho úmrtia a úmrtia z progresívneho srdcového zlyhania ako aj riziko hospitalizácie kvôli srdcovým príčinám.

Pediatrická populácia

Existuje nedostatok vecných informácií z klinických štúdií o účinku spironolaktónu u detí. Je to spôsobené niekoľkými faktormi: malý počet štúdií, ktoré sa vykonali v pediatrickej populácii, používanie spironolaktónu v kombinácii s inými látkami, malý počet pacientov hodnotených v jednotlivých skúškach a rôzne skúmané indikácie. Odporúčané dávkovanie pre deti a dospievajúcich vychádza z klinických skúseností a prípadových štúdií uvedených v odbornej literatúre.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Približne 70 % spironolaktónu sa absorbuje po perorálnom podaní. Biologickú dostupnosť spironolaktónu je možné zvýšiť, ak sa bude užívať spolu s jedlom. Klinický význam tohto účinku však doteraz nie je celkom jasný. Po podaní 100 mg spironolaktónu denne po dobu 15 dní u zdravých dobrovoľníkov nie nalačno, čas k dosiahnutiu najvyššej koncentrácie v plazme (tmax), najvyššej koncentrácie v plazme (Cmax) a eliminácie polčasu (t1/2) pre spironolaktón je 2,6 h, 80 mg/L a približne 1,4 h, v uvedenom poradí. Pri metabolitoch 7-alfa-(tiometyl) spironolaktóne a kanrenóne bola hodnota tmax 3,2 h a 4,3 h, Cmax bol 391 ng/ml a 181 ng/ml a t1/2 bol 13,8 h a 16,5 h, v uvedenom poradí.

Distribúcia

Spironolaktón ako aj kanrenón sú viac ako na 90 % naviazané na plazmatické bielkoviny.

Biotransformácia

Spironolaktón sa vo výraznej miere metabolizuje na aktívne metabolity: vrátane tiometyl-spironolaktónu a kanrenónu.

Eliminácia

Plazmatický polčas spironolaktónu je približne 1,5 h, z toho 7a-tiometyl- spironolaktón má približne 9–12 hodín a kanrenón 10–35 hodín. K eliminácii metabolitov primárne dochádza v moči a sekundárne sa dostáva žlčou do stolice. Renálny účinok jednej dávky spironolaktónu dosahuje svoje maximum po 7 hodinách a aktivita pretrváva po dobu najmenej 24 hodín.

Pediatrická populácia

Nie sú k dispozícii žiadne farmakokinetické údaje, čo sa týka užívania lieku v pediatrickej populácii. Odporúčané dávkovanie pre deti a dospievajúcich vychádza z klinických skúseností a prípadových štúdií uvedených v odbornej literatúre.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje neobsahujú doplňujúce relevantné údaje k tým, ktoré sú uvedené v iných častiach tohto súhrnu charakteristických vlastností lieku.

Preukázalo sa, že spironolaktón je tumorogénny u potkanov, keď sa podáva vo vysokých dávkach po dlhé časové obdobie. Význam týchto zistení s ohľadom na klinické použitie nie je známy.

Štúdie o reprodukčnej toxicite nepreukázali zvýšené riziko vrodených vývojových chýb, ale antiandrogénny účinok u potomkov potkanov vyvoláva obavy o možných nežiaducich účinkoch na vývoj mužských pohlavných orgánov. Neexistuje žiadne potvrdenie o týchto možných nežiaducich účinkoch u ľudí.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety:

Monohydrát laktózy

Predželatínovaný kukuričný škrob

Hydrogén fosforečnan vápenatý, bezvodý

Povidón K25

Pepermintový olej

Čistený mastenec

Oxid kremičitý koloidný, bezvodý

Stearan horečnatý (E470b)

Filmová vrstva:

Hypromelóza

Makrogol

Oxid titaničitý (E171)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenie na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister (PVC a hliník) s 10 tabletami. Papierová škatuľka obsahuje 20, 30, 50, 60, 90 a 100 tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Accord Healthcare Limited

Sage House, 319 Pinner Road

North Harrow, Middlesex

HA1 4HF, Veľká Británia

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Spironolactone Accord 25 mg filmom obalené tablety: 50/0068/16-S

Spironolactone Accord 50 mg filmom obalené tablety: 50/0069/16-S

Spironolactone Accord 100 mg filmom obalené tablety: 50/0070/16-S