Súhrnné informácie o lieku - Strepfen Sprej 8,75 mg orálna roztoková aerodisperzia
1. NÁZOV LIEKU
Strepfen Sprej 8,75 mg orálna roztoková aerodisperzia
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedno vstreknutie obsahuje 2,91 mg flurbiprofenu, tri vstreknutia sa rovnajú jednej dávke obsahujúcej 8,75 mg, čo zodpovedá 16,2 mg/ml flurbiprofenu.
Pomocné látky so známym účinkom:
-
■ metylparabén (E 218) 1,18 mg/dávka;
-
■ propylparabén (E 216) 0,24 mg/dávka;
-
■ propylénglykol (E 150) 2,43 mg/dávka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Orálna roztoková aerodisperzia.
Číry, bezfarebný až jemne žltý roztok s príchuťou čerešne a mäty.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Strepfen Sprej 8,75 mg je indikovaný na krátkodobé symptomatické zmiernenie akútnej bolesti hrdla u dospelých.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Len na perorálne a krátkodobé použitie.
Použitie u dospelých starších ako 18 rokov:
Jedna dávka (3 vstreknutia) sa nastrieka dozadu do hrdla podľa potreby každých 3 – 6 hodín, maximálne však 5 dávok počas 24 hodín.
Pacientov je potrebné upozorniť, aby sa pri aplikácii spreja nenadýchli.
Liek sa nemá používať dlhšie ako 3 dni.
Pred prvým použitím je potrebné aktivovať pumpičku nasmerovaním trysky od seba a vystreknutím minimálne 4-krát, pokým sa neobjaví jemná, konzistentná hmla. Takto je pumpička pripravená na použitie.
Medzi jednotlivými dávkami sa tiež odporúča nasmerovať trysku od seba a vystreknúť minimálne 1-krát, aby sa vytvorila jemná, konzistentná hmla. Pred podaním je vždy potrebné sa uistiť, že sprej vytvára jemnú, konzistentnú hmlu.
Bezpečnosť a účinnosť lieku Strepfen Sprej 8,75 mg u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov nebola stanovená.
Starší pacienti:
Všeobecné odporúčanie pre dávkovanie nie je možné poskytnúť, nakoľko existujú iba obmedzené skúsenosti s používaním lieku u tejto vekovej kategórie. U starších pacientov je zvýšené riziko závažných následkov nežiaducich reakcií.
Nežiaduce účinky možno minimalizovať používaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej doby potrebnej na zvládnutie symptómov (pozri časť 4.4).
4.3 Kontraindikácie
-
■ Precitlivenosť na flurbiprofen alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
-
■ Pacienti s anamnézou reakcie z precitlivenosti (napr. astma, bronchospazmus, rinitída, angioedém alebo žihľavka) v súvislosti s užívaním kyseliny acetylsalicylovej alebo iných NSAID.
-
■ Pacienti s aktívnym peptickým vredom / hemorágiou alebo s anamnézou rekurentného peptického vredu / hemorágie (dve alebo viac zreteľných epizód potvrdenej ulcerácie alebo krvácania).
-
■ Anamnéza gastrointestinálneho (GI) krvácania alebo perforácie, závažná kolitída, hemoragické ochorenia alebo poruchy krvotvorby súvisiace s predchádzajúcou terapiou NSAID.
-
■ Posledný trimester tehotenstva (pozri časť 4.6)
-
■ Závažné zlyhávanie srdca, obličiek alebo pečene (pozri časť 4.4).
-
■ Deti a dospievajúci do 18 rokov.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Nežiaduce účinky možno minimalizovať používaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej doby potrebnej na zvládnutie symptómov.
Infekcie:
Vzhľadom k tomu, že v ojedinelých prípadoch bola popísaná exacerbácia infekčných zápalov (napr. rozvoj nekrotizujúcej fasciitídy) v časovej súvislosti s užívaním systémových NSAID, ako celej skupiny, odporúča sa, aby sa pacient ihneď obrátil na lekára, ak sa v priebehu liečby sprejom s obsahom flurbiprofenu objavia známky bakteriálnej infekcie alebo sa tieto príznaky zhoršia. Je potrebné zvážiť, či ide o indikáciu k začatiu antiinfekčnej antibiotickej liečby.
V prípadoch purulentnej bakteriálnej faryngitídy / tonzilitídy by sa mal pacient o liečbe poradiť s lekárom.
Liek sa nemá používať dlhšie ako 3 dni.
Pri zhoršení príznakov alebo pri objavení sa nových je potrebné liečbu prehodnotiť.
Pri podráždení v dutine ústnej sa má liečba flurbiprofenom ukončiť.
Starší pacienti:
Starší pacienti môžu mať vyšší výskyt nežiaducich reakcií na NSAID, predovšetkým GI krvácania a perforácie, ktoré môžu byť fatálne.
U pacientov, ktorí trpia bronchiálnou astmou alebo alergickým ochorením, alebo u pacientov s anamnézou týchto ochorení môže dôjsť k bronchospazmu. Títo pacienti majú sprej s obsahom flurbiprofenu používať so zvýšenou opatrnosťou.
Iné NSAID:
Je potrebné vyhnúť sa používaniu spreja s obsahom flurbiprofenu súčasne s inými NSAID, vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2 (pozri časť 4.5).
Systémový lupus erythematosus (SLE) a zmiešané ochorenie spojivového tkaniva:
U pacientov s SLE a zmiešaným ochorením spojivového tkaniva existuje zvýšené riziko vzniku aseptickej meningitídy (pozri časť 4.8). Tento účinok sa však zvyčajne nevyskytuje pri krátkodobom používaní liekov, ako je sprej s obsahom flurbiprofenu.
Kardiovaskulárne, renálne a hepatálne poškodenie:
Bolo popísané, že NSAID pôsobia v rôznej forme nefrotoxicky, vrátane možnosti vyvolania intersticiálnej nefritídy, nefrotického syndrómu a zlyhania obličiek. Podávanie NSAID môže spôsobovať dávkovo závislé zníženie tvorby prostaglandínov, a tým vyvolať zlyhanie obličiek. Vo zvýšenej miere sú vznikom takejto reakcie ohrození pacienti so zhoršenou funkciou obličiek alebo srdca, dysfunkciou pečene, pacienti užívajúci diuretiká a starší pacienti. Tento účinok sa však zvyčajne nevyskytuje pri krátkodobom používaní liekov, ako je sprej s obsahom flurbiprofenu.
Poškodenie pečene:
Opatrnosť je potrebná pri miernej až stredne závažnej pečeňovej dysfunkcii (pozri časti 4.3 a 4.8).
Kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne reakcie:
Opatrnosť (konzultácia s lekárom alebo lekárnikom) je potrebná pred začatím liečby u pacientov s hypertenziou a/alebo srdcovým zlyhaním v anamnéze, keďže v súvislosti s liečbou NSAID bola zaznamenaná retencia tekutín, hypertenzia a edém.
Klinické a epidemiologické údaje naznačujú, že používanie niektorých NSAID, predovšetkým vo vysokých dávkach a pri dlhodobej liečbe, môže súvisieť s malým zvýšením rizika arteriálnych trombotických príhod (napr. infarktu myokardu alebo mozgovej príhody). Nie je k dispozícii dostatok údajov na vylúčenie tohto rizika pre flurbiprofen pri podávaní dennej dávky maximálne 5 dávok (dávka = 3 vstreknutia).
Reakcie zo strany nervového systému:
Pri dlhotrvajúcom užívaní analgetík alebo pri ich užívaní mimo pokynov sa môže objaviť bolesť hlavy indukovaná analgetikami, ktorá sa nesmie liečiť zvýšenými dávkami lieku.
Gastrointestinálne reakcie:
NSAID majú byť podávané so zvýšenou opatrnosťou pacientom s anamnézou GI ochorení (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), pretože môže dôjsť k zhoršeniu týchto ochorení (pozri časť 4.8).
V súvislosti so všetkými NSAID boli hlásené GI krvácanie, ulcerácia alebo perforácia, ktoré môžu byť fatálne, a to kedykoľvek počas liečby, s varovnými príznakmi alebo bez nich, aj bez predchádzajúcej anamnézy závažných GI príhod.
Riziko GI krvácania, ulcerácie alebo perforácie je zvýšené pri používaní vyšších dávok NSAID, u pacientov s anamnézou GI vredu, zvlášť pokiaľ bol komplikovaný krvácaním alebo perforáciou (pozri časť 4.3), a u starších osôb. Tento účinok sa však zvyčajne nevyskytuje pri krátkodobom používaní liekov, ako je sprej s obsahom flurbiprofenu.
Pacienti s anamnézou GI toxicity, najmä starší pacienti, musia hlásiť akékoľvek neobvyklé abdominálne symptómy (obzvlášť GI krvácanie), a to predovšetkým na začiatku liečby.
Opatrnosť sa odporúča u pacientov liečených súbežne liekmi, ktoré môžu zvyšovať riziko ulcerácie alebo krvácania, ako sú perorálne kortikosteroidy, antikoagulanciá ako warfarín, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI) alebo antiagregačné látky ako kyselina acetylsalicylová (pozri časť 4.5).
Pri výskyte GI krvácania alebo ulcerácie u pacientov liečených flurbiprofenom sa má liečba ukončiť.
Hematologické reakcie:
Flurbiprofen, podobne ako iné NSAID, môže inhibovať agregáciu krvných doštičiek a predlžovať čas krvácania. Sprej s obsahom flurbiprofenu sa má používať so zvýšenou opatrnosťou u pacientov s predispozíciou k neobvyklému krvácaniu.
Dermatologické reakcie:
V súvislosti s užívaním NSAID sa veľmi zriedkavo zaznamenali závažné kožné reakcie, z ktorých niektoré boli fatálne, vrátane exfoliatívnej dermatitídy, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy (pozri časť 4.8).
Strepfen Sprej 8,75 mg musí byť vysadený pri prvom objavení sa kožnej vyrážky, sliznicových lézií alebo akýchkoľvek iných známok precitlivenosti.
Ďalšie reakcie:
Strepfen Sprej 8,75 mg obsahuje metylparabén a propylparabén, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie (možno oneskorené).
4.5 Liekové a iné interakcie
Žiadne štúdie dosiaľ neodhalili interakcie medzi flurbiprofenom a tolbutamidom alebo antacidami.
Nie sú k dispozícii žiadne dodatočné informácie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Inhibícia syntézy prostaglandínov môže nepriaznivo ovplyvniť tehotenstvo a/alebo embryonálny / fetálny vývoj. Údaje z epidemiologických štúdií naznačujú zvýšenie rizika potratu a malformácií srdca či gastroschízy po užívaní inhibítorov syntézy prostaglandínov v ranom tehotenstve. Absolútne riziko kardiovaskulárnych malformácií bolo zvýšené z menej ako 1 % na približne 1,5 %. Predpokladá sa, že toto riziko sa zvyšuje s dávkou a trvaním terapie. U zvierat sa ukázalo, že podávanie inhibítorov syntézy prostaglandínov spôsobuje zvýšenie pre- a postimplantačnej straty a embryo-fetálnej letality. Okrem toho sa u zvierat, ktoré dostávali počas organogenézy inhibítory syntézy prostaglandínov, zaznamenala zvýšená incidencia rôznych malformácií, vrátane kardiovaskulárnych.
V priebehu prvého a druhého trimestra tehotenstva flurbiprofen nemá byť podávaný.
Počas tretieho trimestra gravidity môžu všetky inhibítory syntézy prostaglandínov vystaviť plod:
-
■ kardiopulmonálnej toxicite (s predčasným uzáverom ductus arteriosus a pľúcnou hypertenziou);
-
■ renálnej dysfunkcii, ktorá môže prerásť do zlyhania obličiek s oligo-hydramniónom; matku a novorodenca, na konci gravidity:
-
■ možnému predĺženiu času krvácania, antiagregačnému účinku, ktorý sa môže vyskytnúť dokonca aj pri veľmi nízkych dávkach;
-
■ inhibícii kontrakcií maternice, ktoré majú za následok oneskorený alebo predĺžený pôrod.
-
V dôsledku toho je flurbiprofen počas tretieho trimestra gravidity kontraindikovaný.
Laktácia:
-
V limitovaných štúdiách bolo zistené, že flurbiprofen sa v materskom mlieku vyskytuje vo veľmi nízkej koncentrácii. Účinok na dojčené dieťa nie je pravdepodobný.
Existujú dôkazy o tom, že liečivá, ktoré inhibujú cyklooxygenázu / syntézu prostaglandínov, môžu spôsobiť poruchu fertility u žien ovplyvnením ovulácie. Tento účinok je po ukončení liečby reverzibilný.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa štúdie účinkov na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Medzi možné nežiaduce účinky po použití NSAID patria závraty, ospalosť a poruchy videnia. Ak sa tieto príznaky objavia, pacient nemá viesť vozidlo ani obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Boli hlásené reakcie z precitlivenosti na NSAID, ktoré môžu mať nasledujúce prejavy:
-
■ nešpecifické alergické reakcie a anafylaxia;
-
■ reaktivita dýchacích ciest, napr. astma, zhoršenie astmy, bronchospazmus, dýchavičnosť;
-
■ rôzne kožné reakcie napr. svrbenie, žihľavka, angioedém a zriedkavejšie exfoliatívne a bulózne dermatózy (vrátane epidermálnej nekrolýzy a multiformného erytému).
-
V súvislosti s liečbou NSAID boli hlásené opuchy, hypertenzia a srdcové zlyhanie. Nie sú k dispozícii údaje pre vylúčenie týchto účinkov pri použití spreja s obsahom flurbiprofenu.
Nasledujúci zoznam nežiaducich účinkov vychádza z klinických štúdií s flurbiprofenom 8,75 mg v OTC dávkach určených na krátkodobé použitie.
(veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); nie je známe (nie je možné odhadnúť na základe dostupných údajov))
nie je známe: anémia, trombocytopénia
zriedkavé: anafylaktická reakcia
menej časté: nespavosť
časté: závrate, bolesť hlavy, parestézia
menej časté: spavosť
nie je známe: opuchy, hypertenzia a srdcové zlyhanie
časté: podráždenie v hrdle
menej časté: exacerbácia astmy a bronchospazmus, dýchavičnosť, pískanie, pľuzgieriky v ústnej dutine a hltane, hypestézia hltanu
časté: hnačka, ulcerácie v ústnej dutine, nauzea, bolesť a parestézia v ústnej dutine, bolesť v ústach a hltane, dyskomfort v ústnej dutine (pocit tepla alebo pálenia či pocit chladu v ústach)
menej časté: nadúvanie a bolesť brucha, zápcha, sucho v ústach, dyspepsia, flatulencia, bolesť jazyka, dysgeusia, dysestézia v ústnej dutine, zvracanie
nie je známe: hepatitída
menej časté: rôzne kožné vyrážky, svrbenie
nie je známe: závažné kožné reakcie, ako sú bulózne reakcie vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy.
menej časté: bolesť, pyrexia
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Väčšina pacientov, ktorí užili klinicky významné množstvá NSAID, netrpí závažnejšími prejavmi ako nauzeou, zvracaním, bolesťou v nadbrušku alebo ešte zriedkavejšie hnačkou. Je tiež možný výskyt tinnitu, bolesti hlavy a krvácania do GI traktu. Pri závažnejšej otrave NSAID sa pozorovali toxické prejavy v centrálnom nervovom systéme, ako sú ospalosť, príležitostne podráždenie, rozmazané videnie a dezorientácia alebo kóma. Ojedinele sa u pacientov vyskytujú kŕče. V prípade ťažkej otravy NSAID sa môže vyskytnúť metabolická acidóza a môže dôjsť k predĺženiu protrombínového času / zvýšeniu INR, pravdepodobne v dôsledku ovplyvnenia účinku cirkulujúcich koagulačných faktorov. Môže sa rozvinúť akútne zlyhanie obličiek a môže dôjsť k poškodeniu pečene. U astmatikov je možné zhoršenie astmy.
Liečba má byť symptomatická a podporná a má zahŕňať udržanie priechodnosti dýchacích ciest a monitoring kardiálnych a vitálnych funkcií až do ich stabilizácie. Je možné zvážiť perorálne podanie živočíšneho uhlia alebo výplach žalúdka a v prípade potreby korekciu elektrolytov v sére, pokiaľ pacient príde do jednej hodiny po požití potenciálne toxického množstva. V prípade často sa opakujúcich alebo dlhšie trvajúcich kŕčov má byť pacient liečený podaním intravenózneho diazepamu alebo lorazepamu. Pri astme sa majú podať bronchodilatanciá. Nie je známe žiadne špecifické antidotum flurbiprofenu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
ATC kód: R02AX01 Farmakoterapeutická skupina: laryngologiká, iné laryngologiká.
Flurbiprofen je NSAID, derivát kyseliny propiónovej, ktorý účinkuje inhibíciou syntézy prostaglandínov. Flurbiprofen má u ľudí silné analgetické, antipyretické a protizápalové účinky. Flurbiprofen v dávke 8,75 mg rozpustený v umelých slinách redukoval syntézu prostaglandínov v kultúre buniek ľudského respiračného traktu. Podľa štúdií využívajúcich vyšetrenie krvi je flurbiprofen zmiešaný inhibítor COX-1 / COX-2 s určitou selektivitou voči COX-1.
Predklinické štúdie naznačujú, že R (-) enantiomér flurbiprofenu a príbuzných NSAID môže pôsobiť na centrálny nervový systém; predpokladá sa, že mechanizmus tohto účinku je inhibícia indukovanej COX-2 na úrovni miechy.
Po podaní jednotlivej dávky flurbiprofenu 8,75 mg lokálne do hrdla formou troch vstreknutí došlo k úľave od bolesti hrdla, vrátane bolesti spojenej s opuchom a zápalom hrdla. Účinok bol preukázaný ako významná zmena plochy pod krivkou (AUC), zobrazujúcej závažnosť bolesti hrdla, pričom rozdiel (štandardná odchýlka) pre aktívnu liečbu v porovnaní s placebom bol 0 až 2 hodiny (-1,82 (1,35) verzus –1,13 (1,14)), 0 až 3 hodiny (-2,01 (1,405) verzus –1,31 (1,233)) a 0 až 6 hodín (-2,14 (1,551) verzus –1,50 (1,385)). Významná zmena AUC oproti východiskovému stavu v intervale 0 až 6 hodín v porovnaní s placebom bola pozorovaná tiež u iných kvalitatívnych parametrov bolesti hrdla, vrátane intenzity bolesti (-22,50 (17,894) verzus –15,64 (16,413)), ťažkosti s prehĺtaním (-22,50 (18,260) verzus –16,01 (15,451)), opuchu v hrdle (-20,97 (18,897) verzus –13,80 (15,565)) a úľavy od bolesti hrdla (3,24 (1,456) verzus 2,47 (1,248)). Významná zmena oproti východiskovým hodnotám sa v jednotlivých časových intervaloch, naprieč rôznymi parametrami bolesti hrdla, prejavila od piatej minúty po podaní a pretrvávala po dobu až 6 hodín.
U pacientov, ktorí užívali antibiotiká na liečbu streptokokovej infekcie, sa pozorovalo štatisticky významné, väčšie zmiernenie intenzity bolesti hrdla pri užití pastilky flurbiprofenu 8,75 mg od 7 hodín a viac potom, čo boli podané antibiotiká. Analgetický účinok pastilky flurbiprofenu 8,75 mg nebol, v dôsledku podávania antibiotík na liečbu bolesti hrdla spôsobenej streptokokovou infekciou, znížený.
Preukázala sa tiež účinnosť po podaní viacnásobnej dávky po dobu až 3 dni.
Neboli vykonané žiadne špecifické štúdie u detí. I keď do štúdií účinnosti a bezpečnosti lieku pastiliek flurbiprofenu 8,75 mg boli zaradené deti vo veku 12 – 17 rokov, malá veľkosť vzorky neumožňuje vykonať riadne štatistické závery.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po podaní jednotlivej dávky flurbiprofenu 8,75 mg priamo do hrdla formou 3 vstreknutí sa flurbiprofen rýchle vstrebáva s detekciou v krvi medzi 2 až 5 minútami a vrcholom plazmatickej koncentrácie 30 minút po podaní. Plazmatické koncentrácie však zostávajú na nízkej úrovni v priemere 1,6 ^g/ml, čo je hodnota približne 4-krát nižšia, ako po podaní tablety s obsahom 50 mg flurbiprofenu. Strepfen Sprej 8,75 mg je bioekvivalentný s pastilkou flurbiprofenu 8,75 mg.
Rýchlosť vstrebávania závisí od liekovej formy, pri rýchlejšom dosiahnutí vrcholových koncentrácií, ale udržaní podobného rozsahu vstrebaného množstva, v porovnaní s koncentráciami dosiahnutými po ekvivalentne prehltnutej dávke, ale pomalšie ako po ekvivalentnej dávke vo forme pastiliek.
Flurbiprofen sa rýchlo distribuuje v organizme a viaže sa vysokou mierou na bielkoviny krvnej plazmy.
Flurbiprofen sa metabolizuje hlavne hydroxyláciou a vylučuje sa hlavne obličkami. Jeho eliminačný polčas je 3 až 6 hodín. Flurbiprofen sa vo veľmi malom množstve vylučuje do materského mlieka (menej ako 0,05 pg/ml). Približne 20 – 25 % perorálnej dávky flurbiprofenu sa vylúči v nezmenenej forme.
Osobitné skupiny pacientov:
Po perorálnom podaní tabliet flurbiprofenu nebol hlásený žiadny rozdiel vo farmakokinetických parametroch medzi staršími osobami a mladými dospelými dobrovoľníkmi. U detí mladších ako 12 rokov neboli získané žiadne špecifické farmakokinetické údaje po podaní flurbiprofenu 8,75 mg. Podanie flurbiprofenu ako v liekovej forme sirupu, tak vo forme čapíkov však neviedlo k významným rozdielom vo farmakokinetických parametroch v porovnaní s dospelými.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Nie sú dostupné žiadne dodatočné predklinické údaje ako uvedené v častiach 4.4, 4.6 a 4.8.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
betadex
dodekahydrát fosforečnanu disodného monohydrát kyseliny citrónovej metylparabén (E 218) propylparabén (E 216) hydroxid sodný mätová aróma čerešňová aróma
N,2,3-trimetyl-2-isopropylbutanamid
sodná soľ sacharínu
hydroxypropylbetadex
čistená voda
Kvalitatívne zloženie mätovej arómy:
ochucujúca zložka(y) ochucujúci prípravok(y) propylénglykol (E 1520) glyceryltriacetát – triacetín (E 1518)
Kvalitatívne zloženie višňovej arómy:
ochucujúca zložka(y) ochucujúci prípravok(y) propylénglykol (E 1520) čistená voda
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
Po prvom otvorení: 6 mesiacov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Neuchovávajte v chladničke alebo mrazničke.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Biela, nepriehľadná, HDPE fľaštička s multi-komponentnou pumpičkou a ochranným polypropylénovým krytom. Pumpička sa skladá z polyoxymetylénu, polyetylénu s nízkou hustotou, polyetylénu s vysokou hustotou, polypropylénu, nerezovej ocele a PIB zlúčeniny (polyizobutylén = kaučuk).
Veľkosť balenia: každá fľaška obsahuje 15 ml roztoku, čo zodpovedá približne 83 vstreknutiam.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd.
103–105 Bath Road
SL1 3HU Slough
Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
69/0341/14-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 6. 10. 2014