Súhrnné informácie o lieku - TEMOSTAD 20 mg
1. NÁZOV LIEKU
TEMOSTAD 5 mg
TEMOSTAD 20 mg
TEMOSTAD 100 mg
TEMOSTAD 140 mg
TEMOSTAD 180 mg
TEMOSTAD 250 mg tvrdé kapsuly
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tvrdá kapsula obsahuje 5/20/100/140/180/250 mg temozolomidu.
TEMOSTAD 5 mg:
Pomocná látka so známym účinkom
Každá tvrdá kapsula obsahuje 87 mg bezvodej laktózy.
TEMOSTAD 20 mg:
Pomocná látka so známym účinkom
Každá tvrdá kapsula obsahuje 72 mg bezvodej laktózy a oranžovú žlť FCF (E110).
TEMOSTAD 100 mg:
Pomocná látka so známym účinkom
Každá tvrdá kapsula obsahuje 84 mg bezvodej laktózy.
TEMOSTAD 140 mg:
Pomocná látka so známym účinkom
Každá tvrdá kapsula obsahuje 117 mg bezvodej laktózy.
TEMOSTAD 180 mg:
Pomocná látka so známym účinkom
Každá tvrdá kapsula obsahuje 150 mg bezvodej laktózy.
TEMOSTAD 250 mg:
Pomocná látka so známym účinkom
Každá tvrdá kapsula obsahuje 209 mg bezvodej laktózy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tvrdá kapsula.
TEMOSTAD 5 mg:
Tvrdé kapsuly majú nepriehľadné biele telo a uzáver kapsuly a zeleným atramentom vytlačené dva pásiky na uzávere a „T 5 mg“ na tele kapsuly s priemerom približne 5,7 mm a dĺžkou približne 15,9 mm.
TEMOSTAD 20 mg:
Tvrdé kapsuly majú nepriehľadné biele telo a uzáver kapsuly a oranžovým atramentom vytlačené dva pásiky na uzávere a „T 20 mg“ na tele kapsuly s priemerom približne 6,2 mm a dĺžkou približne 18,0 mm.
TEMOSTAD 100 mg:
Tvrdé kapsuly majú nepriehľadné biele telo a uzáver kapsuly a ružovým atramentom vytlačené dva pásiky na uzávere a „T 100 mg“ na tele kapsuly s priemerom približne 6,8 mm a dĺžkou približne 19,4 mm.
TEMOSTAD 140 mg:
Tvrdé kapsuly majú nepriehľadné biele telo a uzáver kapsuly a modrým atramentom vytlačené dva pásiky na uzávere a „T 140 mg“ na tele kapsuly s priemerom približne 7,5 mm a dĺžkou približne 21,7 mm.
TEMOSTAD 180 mg:
Tvrdé kapsuly majú nepriehľadné biele telo a uzáver kapsuly a červeným atramentom vytlačené dva pásiky na uzávere a „T 180 mg“ na tele kapsuly s priemerom približne 7,5 mm a dĺžkou približne 21,7 mm.
TEMOSTAD 250 mg:
Tvrdé kapsuly majú nepriehľadné biele telo a uzáver kapsuly a čiernym atramentom vytlačené dva pásiky na uzávere a „T 250 mg“ na tele kapsuly s priemerom približne 7,5 mm a dĺžkou približne 21,7 mm.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
TEMOSTAD je indikovaný na liečbu:
-
– dospelých pacientov s novodiagnostikovaným multiformným gliobastómom súbežne s rádioterapiou (RT) a následne ako monoterapia,
-
– detí od troch rokov, dospievajúcich a dospelých pacientov s malígnym gliómom, ako je multiformný glioblastóm alebo anaplastický astrocytóm, u ktorých došlo po štandardnej terapii k recidíve alebo progresii ochorenia.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
TEMOSTAD majú predpisovať len lekári skúsení v onkologickej liečbe nádorov mozgu.
Možno podávať antiemetickú liečbu (pozri časť 4.4).
Dávkovanie
Dospelí pacienti s novodiagnostikovaným multiformným glioblastómom
TEMOSTAD sa podáva v kombinácii s fokálnou rádioterapiou (súbežná fáza) nasledovanou až do 6 cyklov monoterapiou temozolomidom (TMZ) (fáza monoterapie).
Súbežná fáza
TMZ sa podáva perorálne v dávke 75 mg/m2 denne počas 42 dní súbežne s fokálnou rádioterapiou (60 Gy podaných v 30 frakciách). Dávku sa neodporúča znižovať, ale každý týždeň sa má rozhodnúť, či sa podávanie TMZ oddiali alebo preruší, na základe kritérií hematologickej a nehematologickej toxicity. V podávaní TMZ možno pokračovať po dobu 42-dňovej súbežnej fázy (až do 49 dní), ak sú splnené všetky nasledovné podmienky:
-
– absolútny počet neutrofilov (Absolute Neutrophil Count – ANC) > 1,5 × 109/l,
-
– počet trombocytov > 100 × 109/l,
-
– celkové kritériá toxicity (Common Toxicity Criteria – CTC) nehematologickej toxicity
< 1. stupeň (okrem alopécie, nevoľnosti a vracania).
Počas liečby sa má týždenne vyšetrovať úplný krvný obraz. Podávanie TMZ sa má v priebehu súbežnej fázy dočasne prerušiť alebo trvalo ukončiť podľa kritérií hematologickej a nehematologickej toxicity, ako je uvedené v Tabuľke 1.
Tabuľka 1. Prerušenie alebo ukončenie podávania TMZ počas súbežnej rádioterapie a terapie TMZ
Toxicita | Prerušenie TMZa | Ukončenie TMZ |
Absolútny počet neutrofilov | > 0,5 a < 1,5 × 109/l | < 0,5 × 109/l |
Počet trombocytov | > 10 a < 100 × 109/l | < 10 × 109/l |
CTC nehematologickej toxicity (okrem alopécie, nevoľnosti a vracania) | CTC 2. stupňa | CTC 3. alebo 4. stupňa |
a Súbežná liečba s TMZ môže pokračovať, keď sú splnené všetky nasledovné podmienky: absolútny počet neutrofilov > 1,5 × 109/l, počet trombocytov > 100 × 109/l, CTC nehematologickej toxicity < 1. stupeň (okrem alopécie, nevoľnosti a vracania).
Fáza monoterapie
Štyri týždne po ukončení súbežnej fázy TMZ + RT sa TMZ podáva až do 6 cyklov ako monoterapia. Dávka v 1. cykle (monoterapie) je 150 mg/m2 raz denne počas 5 dní, po ktorých nasleduje 23 dní bez liečby. Na začiatku 2. cyklu sa dávka zvýši na 200 mg/m2, ak CTC nehematologickej toxicity (okrem alopécie, nevoľnosti a vracania) za 1. cyklus je < 2. stupeň, absolútny počet neutrofilov (ANC) je > 1,5 × 109/l a počet trombocytov je > 100 × 109/l. Ak sa v 2. cykle dávka nezvýšila, nemá sa zvyšovať ani v nasledujúcich cykloch. Ak sa dávka už raz zvýšila, zostáva na 200 mg/m2 denne počas prvých 5 dní v každom nasledujúcom cykle, s výnimkou objavenia sa toxicity. Znižovanie dávok a prerušovanie liečby počas fázy monoterapie sa má riadiť podľa Tabuliek 2 a 3.
Počas liečby sa má 22. deň vyšetriť úplný krvný obraz (21 dní od prvej dávky TMZ). Dávkovanie sa má znížiť alebo prerušiť podľa Tabuľky 3.
Tabuľka 2. Stupne dávkovania TMZ pri liečbe monoterapiou
Stupeň dávkovania | Dávka (mg/m2/deň) | Poznámky |
–1 | 100 | Zníženie kvôli predchádzajúcej toxicite |
0 | 150 | Dávka počas 1. cyklu |
1 | 200 | Dávka počas 2.-6. cyklu, ak sa neobjavila toxicita |
Tabuľka 3. Znižovanie dávky alebo prerušovanie liečby TMZ počas liečby monoterapiou
Toxicita | Zníženie TMZ o 1 stupeň dávkovaniaa | Ukončenie TMZ |
Absolútny počet neutrofilov | < 1,0 × 109/l | Pozri poznámku pod čiarou |
Počet trombocytov | < 50 × 109/l | Pozri poznámku pod čiarou b |
CTC nehematologickej toxicity (okrem alopécie, nevoľnosti a vracania) | CTC 3. stupňa | CTC 4b. stupňa |
a: Stupne dávkovania TMZ sú uvedené v Tabuľke 2.
b: TMZ sa má prerušiť ak: pri stupni dávkovania –1 (100 mg/m2) stále pretrváva neakceptovateľná toxicita, sa po znížení dávky objaví rovnaká nehematologická toxicita 3. stupňa (okrem alopécie, nevoľnosti a vracania).
Dospelí a pediatrickí pacienti vo veku 3 rokov alebo starší s rekurentným alebo progredujúcim malígnym gliómom
Liečebný cyklus trvá 28 dní. Pacientom, ktorí predtým neboli liečení chemoterapiou, sa TMZ podáva perorálne v dávke 200 mg/m2 raz denne počas prvých 5 dní, po ktorých nasleduje prerušenie liečby na 23 dní (spolu 28 dní). U pacientov, ktorí sa predtým liečili chemoterapiou, je úvodná dávka 150 mg/m2 raz denne, ktorá sa v druhom cykle zvýši na 200 mg/m2 raz denne počas 5 dní, ak sa neobjaví hematologická toxicita (pozri časť 4.4).
Špeciálne populácie
Pediatrická populácia
U trojročných alebo starších pacientov sa TMZ používa iba pri rekurentnom alebo progredujúcom malígnom glióme. Skúsenosti u týchto detí sú veľmi obmedzené (pozri časti 4.4 a 5.1). Bezpečnosť a účinnosť TMZ u detí mladších ako 3 roky neboli stanovené. K dispozícii nie sú žiadne údaje.
Pacienti s poškodenou funkciou pečene alebo obličiek
Farmakokinetika TMZ bola u pacientov s normálnou funkciou pečene a u pacientov s miernym alebo stredne ťažkým poškodením funkcie pečene porovnateľná. Nie sú dostupné údaje o podávaní TMZ pacientom so závažným poškodením funkcie pečene (trieda C podľa Childovej klasifikácie) alebo s poškodením funkcie obličiek. Vzhľadom na farmakokinetické vlastnosti TMZ nie je pravdepodobné, že by sa u pacientov so závažným poškodením funkcie pečene alebo akýmkoľvek stupňom poškodenia funkcie obličiek vyžadovali redukcie dávky. Ak sa však TMZ podáva týmto pacientom, má sa im venovať zvýšená pozornosť.
Starší pacienti
Na základe farmakokinetickej analýzy v populácii pacientov vo veku 19 – 78 rokov, klírens TMZ nie je ovplyvnený vekom. U starších pacientov (> 70 rokov) sa však zdá, že majú zvýšené riziko neutropénie a trombocytopénie (pozri časť 4.4).
Spôsob podávania
TEMOSTAD sa má podávať nalačno.
Kapsuly sa majú prehltnúť celé a zapiť pohárom vody. Nesmú sa otvárať alebo hrýzť (žuť).
Keď sa po podaní dávky objaví vracanie, v ten istý deň už druhú dávku nepodávajte.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Precitlivenosť na dakarbazín (DTIC).
Závažná myelosupresia (pozri časť 4.4).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Oportúnne infekcie a reaktivácia infekcií
Počas liečby TMZ sa pozorovali oportúnne infekcie (ako je pneumónia vyvolaná Pneumocystis jirovecii) a reaktivácia infekcií (ako sú HBV, CMV) (pozri časť 4.8).
Pneumocystis jirovecii pneumónia
Ukázalo sa, že pacienti, ktorí v pilotnej štúdii dostávali súbežne TMZ a RT počas predĺženého 42-dňového dávkovania, boli zvlášť ohrození vývojom pneumónie vyvolanej Pneumocystis jirovecii (PCP). Z tohto dôvodu sa u všetkých pacientov, ktorí dostávajú súbežne TMZ a RT počas 42-dňovej schémy (s maximom 49 dní), vyžaduje profylaxia proti PCP, a to bez ohľadu na počet lymfocytov. Ak sa objaví lymfopénia, pacienti pokračujú v profylaxii až do úpravy lymfopénie na stupeň < 1.
Pri podávaní TMZ počas dlhšej dávkovacej schémy môže byť výskyt PCP vyšší. Avšak, všetci pacienti, ktorí dostávajú TMZ, najmä pacienti, ktorí dostávajú steroidy, musia byť starostlivo sledovaní, či sa u nich nevyvinie PCP, bez ohľadu na schému. U pacientov užívajúcich TMZ najmä v kombinácii s dexametazónom alebo s inými steroidmi, sa hlásili fatálne prípady respiračného zlyhania.
HBV
Hlásila sa hepatitída vyvolaná reaktiváciou vírusu hepatitídy B (HBV), v niektorých prípadoch končiaca smrťou. Liečba pacientov so sérologickou pozitivitou hepatitídy B (vrátane tých s aktívnym ochorením) má byť pred začatím konzultovaná s hepatológmi. Počas liečby majú byť pacienti sledovaní a primerane liečení.
Hepatotoxicita
U pacientov liečených TMZ sa hlásilo poškodenie pečene vrátane smrteľného zlyhania pečene (pozri časť 4.8). Pred začiatkom liečby sa má vykonať vyšetrenie východiskového stavu funkcie pečene. V prípade abnormálnych výsledkov majú lekári pred začiatkom liečby temozolomidom zhodnotiť prínos a riziko vrátane možnosti smrteľného zlyhania pečene. U pacientov liečených 42-dňovým liečebným cyklom sa majú vyšetrenia funkcie pečene zopakovať v polovici tohto cyklu. U všetkých pacientov sa vyšetrenia funkcie pečene majú zopakovať po každom liečebnom cykle. U pacientov s výraznými abnormalitami funkcie pečene majú lekári zhodnotiť prínos/riziko pokračovania v liečbe. Toxické účinky na pečeň sa môžu objaviť po niekoľkých týždňoch alebo dlhšom období po poslednej liečbe temozolomidom.
Malignity
Veľmi zriedkavo sa hlásili aj prípady myelodysplastického syndrómu a sekundárnych malignít vrátane myeloidnej leukémie (pozri časť 4.8).
Antiemetická liečba
S užívaním TMZ sa veľmi často spájajú nevoľnosť a vracanie.
Antiemetickú liečbu možno podávať pred alebo následne po podaní TMZ.
Dospelí pacienti s novodiagnostikovaným multiformným glioblastómom
Antiemetická profylaxia sa odporúča pred úvodnou dávkou súbežnej fázy a dôrazne sa odporúča počas fázy monoterapie.
Pacienti s rekurentným alebo progredujúcim malígnym gliómom
U pacientov, ktorí v predchádzajúcich liečebných cykloch trpeli závažným vracaním (3. alebo 4. stupňa), sa môže vyžadovať antiemetická liečba.
Herpetická meningoencefalitída
V prípadoch po uvedení lieku na trh sa herpetická meningoencefalitída (vrátane smrteľných prípadov) pozorovala u pacientov dostávajúcich TMZ v kombinácii s rádioterapiou vrátane prípadov súbežného podávania steroidov.
Laboratórne parametre
U pacientov liečených TMZ sa môže objaviť myelosuspresia vrátane predĺženej pancytopénie, ktorá môže viesť k aplastickej anémii, ktorá v niektorých prípadoch viedla k fatálnemu koncu. Expozícia súbežne podávaným liekom spojeným s aplastickou anémiou vrátane karbamazepínu, fenytoínu a sulfametoxazolu/trimetoprimu v niektorých prípadoch komplikovala posúdenie. Pred začatím liečby je potrebné, aby laboratórne parametre dosahovali nasledovné hodnoty: ANC > 1,5 × 109/l a počet trombocytov > 100 × 109/l. 22. deň liečby (21 dní po prvej dávke) alebo v priebehu 48 hodín od tohto dňa a potom raz týždenne sa má vyšetriť úplný krvný obraz, až pokým ANC > 1,5 × 109/l a počet trombocytov > 100 × 109/l. Ak v priebehu ktoréhokoľvek cyklu poklesne ANC na < 1,0 × 109/l alebo je počet trombocytov < 50 × 109/l, dávka sa má v nasledujúcom cykle redukovať o jeden stupeň (pozri časť 4.2). Stupne dávkovania sú 100 mg/m2, 150 mg/m2a 200 mg/m2.
Najnižšia odporúčaná dávka je 100 mg/m2.
Pediatrická populácia
Nie sú nijaké klinické skúsenosti s používaním TMZ u detí mladších ako 3 roky. Skúsenosti so staršími deťmi a dospievajúcimi sú veľmi obmedzené (pozri časti 4.2 a 5.1).
Starší pacienti (> 70 rokov)
Zdá sa, že starší pacienti sú oproti mladším pacientom vo vyššej miere ohrození neutropéniou a trombocytopéniou. Preto sa má starším pacientom pri podaní TMZ venovať zvláštna starostlivosť.
Pacienti mužského pohlavia
Mužov, ktorí sa majú liečiť TMZ treba poučiť, aby nesplodili dieťa až 6 mesiacov po užití poslednej dávky a aby sa ešte pred liečbou poradili o možnosti konzervácie spermy zmrazením (pozri časť 4.6).
Laktóza
Tento liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózovo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
TEMOSTAD 20 mg:
Pomocná látka oranžová žlť FCF (E110) obsiahnutá v kapsulách môže vyvolať alergické reakcie.
4.5 Liekové a iné interakcie
V samostatnej I. fáze štúdie, podávanie TMZ s ranitidínom neovplyvnilo množstvo absorbovaného temozolomidu alebo expozíciu jeho aktívneho metabolitu monometyl-triazenoimidazol-karboxamidu (MTIC).
Podávanie TMZ s jedlom malo za následok pokles Cmax o 33 % a pokles plochy pod krivkou (AUC) o 9 %.
Keďže nie je možné vylúčiť, že zmeny Cmax sú klinicky signifikantné, TEMOSTAD sa nemá podávať s jedlom.
Na základe analýzy populačnej farmakokinetiky pozorovanej v skúšaniach II. fázy, súbežné podávanie dexametazónu, prochlórperazínu, fenytoínu, karbamazepínu, ondasetrónu, antagonistov H2 receptorov alebo fenobarbitalu nemení klírens TMZ. Súbežné podávanie s kyselinou valproovou bolo spojené s malým, ale štatisticky významným, poklesom klírensu TMZ.
Neboli vykonané štúdie, ktoré by zisťovali účinok TMZ na metabolizmus alebo elimináciu iných liekov. Keďže sa však TMZ nepodlieha metabolizmu v pečeni a vykazuje nízku väzbu na bielkoviny, je jeho vplyv na farmakokinetiku iných liekov nepravdepodobný (pozri časť 5.2).
Použitie TMZ v kombinácii s ďalšími myelosupresívnymi látkami môže zvýšiť pravdepodobnosť myelosupresie.
Pediatrická populácia Interakčné štúdie sa uskutočnili len u dospelých.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícií žiadne údaje o použití u gravidných žien. V predklinických štúdiách sa potkanoch a králikoch, ktorí dostávali 150 mg/m2 TMZ bola dokázaná teratogenita a/alebo fetálna toxicita (pozri časť 5.3). TEMOSTAD sa nemá podávať gravidným ženám. Ak musíte zvažovať použitie v gravidite, oboznámte pacientku o možnom riziku pre plod. Ženám v plodnom veku sa má odporučiť, aby počas užívania TMZ zabránili otehotneniu účinnou antikoncepciou.
Dojčenie
Nie je známe, či sa TMZ vylučuje do materského mlieka u ľudí; preto sa má dojčenie počas liečby TMZ prerušiť.
Ženy vo fertilnom veku
Ženy vo fertilnom veku majú byť poučené, aby používali účinnú antikoncepciu na zabránenie gravidity, pokiaľ užívajú TMZ.
Plodnosť u mužov
TMZ môže mať genotoxické účinky. Preto treba mužov, ktorí sa ním liečia upozorniť, aby počas 6 mesiacov po prijatí poslednej dávky nesplodili dieťa a tiež ich treba informovať o možnosti konzervácie spermy zmrazením, pretože existuje možnosť ireverzibilnej neplodnosti spôsobenej liečbou TMZ.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
TMZ má malý vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje vzhľadom na únavu a somnolenciu (pozri časť 4.8).
4.8 Nežiaduce účinky
Skúsenosti z klinického skúšania
U pacientov liečených TMZ, či už použitím v kombinácii s RT alebo ako monoterapia s následnou RT pri novodiagnostikovanom multiformnom gliobastóme, alebo ako monoterapii u pacientov s rekurentným alebo progredujúcim gliómom boli veľmi často hlásené podobné nežiaduce reakcie: nauzea, vracanie, zápcha, nechutenstvo, bolesť hlavy a únava. Kŕče boli veľmi často hlásené u pacientov s novodiagnostikovaným multiformným gliobastómom, ktorí sa liečili monoterapiou a vyrážka bola veľmi často hlásená u pacientov s novodiagnostikovaným multiformným gliobastómom, ktorí sa liečili TMZ súbežne s RT aj pri monoterapii a často u pacientov s rekurentným gliómom. Väčšina hematologických nežiaducich reakcií bola hlásená často alebo veľmi často v oboch indikáciách (tabuľky 4 a 5); frekvencia laboratórnych nálezov 3. – 4. stupňa je uvedená po každej tabuľke.
Nežiaduce účinky sú v tabuľkách uvedené v rámci tried orgánových systémov a frekvencie. Skupiny frekvencií sú definované podľa nasledovnej konvencie: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov). V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Novodiagnostikovaný multiformný glioblastóm
Tabuľka 4 uvádza nežiaduce udalosti vyskytujúce sa pri liečbe u pacientov s novodiagnostikovaným multiformným glioblastómom počas súbežnej fázy liečby a fázy monoterapie.
Tabuľka 4. Nežiaduce udalosti, ktoré sa vyskytujú počas súbežnej liečby a monoterapie u pacientov s novodiagnostikovaným multiformným glioblastómom | ||
Trieda orgánového systému | TMZ + súbežná RT n = 288* | monoterapia TMZ n = 224 |
Infekcie a nákazy | ||
Časté: | infekcia, herpes simplex, infekcia rany, faryngitída, orálna kandidóza | infekcia, orálna kandidóza |
Menej časté: | herpes simplex, herpes zoster, symptómy podobné chrípke | |
Poruchy krvi a lymfatického systému | ||
Časté: | neutropénia, trombocytopénia, lymfopénia, leukopénia | febrilná neutropénia, trombocytopénia, anémia, leukopénia |
Menej časté: | febrilná neutropénia, anémia | lymfopénia, petechie |
Poruchy endokrinného systému | ||
Menej časté: | Cushingoidný stav | Cushingoidný stav |
Poruchy metabolizmu a výživy | ||
Veľmi časté: | anorexia | anorexia |
Časté | hyperglykémia, pokles hmotnosti | pokles hmotnosti |
Menej časté: | hypokaliémia, zvýšenie alkalickej fosfatázy, zvýšenie hmotnosti | hyperglykémia, zvýšenie hmotnosti |
Psychické poruchy | ||
Časté: | úzkosť, emočná labilita, insomnia | úzkosť, depresia, emočná labilita, insomnia |
Menej časté: | agitácia, apatia, porucha správania, depresia, halucinácie | halucinácie, strata pamäti |
Poruchy nervového systému | ||
Veľmi časté: | bolesť hlavy | kŕče, bolesť hlavy |
Časté: | kŕče, znížené vedomie, somnolencia, afázia, porucha rovnováhy, závrat, zmätenosť, zhoršená pamäť, zhoršená koncentrácia, neuropatia, parestézia, porucha reči, tras | hemiparéza, afázia, porucha rovnováhy, somnolencia, zmätenosť, závrat, zhoršená pamäť, zhoršená koncentrácia, dysfázia, neurologická porucha (NOS), neuropatia, periférna neuropatia, parestézia, porucha reči, tras |
Menej časté: | status epilepticus, extrapyramidálna porucha, hemiparéza, ataxia, kognitívna porucha, dysfázia, nezvyčajná chôdza, hyperestézia, hypoestézia, neurologická porucha (NOS), periférna neuropatia | hemiplégia, ataxia, nezvyčajná koordinácia, nezvyčajná chôdza, hyperestézia, senzorická porucha |
Poruchy oka | ||
Časté: | rozmazané videnie | výpadok v zornom poli, rozmazané videnie, diplopia |
Menej časté: | hemianopia, znížená zraková ostrosť, porucha zraku, výpadok v zornom poli, bolesť oka | znížená zraková ostrosť, bolesť oka, suché oči |
Poruchy ucha a labyrintu | ||
Časté: | porucha sluchu | porucha sluchu, tinitus |
Menej časté: | otitis media, tinitus, zvýšená citlivosť sluchu, bolesť ucha | hluchota, vertigo, bolesť ucha |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | ||
Menej časté: | palpitácie | |
Poruchy ciev | ||
Časté: | krvácanie, edém, edém nohy | krvácanie, hlboká žilová trombóza, edém nohy |
Menej časté: | mozgové krvácanie, hypertenzia | pľúcna embólia, edém, periférny edém |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | ||
Časté: | dyspnoe, kašeľ | dyspnoe, kašeľ |
Menej časté: | pneumónia, infekcia horných dýchacích ciest, nosová kongescia | pneumónia, sínusitída, infekcia horných dýchacích ciest, bronchitída |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | ||
Veľmi časté: | zápcha, nevoľnosť, vracanie | zápcha, nevoľnosť, vracanie |
Časté: | stomatitída, hnačka, bolesť brucha, dyspepsia, dysfágia | stomatitída, hnačka, dyspepsia, dysfágia, sucho v ústach |
Menej časté: | abdominálna distenzia, inkontinencia stolice, gastrointestinálna porucha (NOS), gastroenteritída, hemoroidy | |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | ||
Veľmi časté: | kožná vyrážka, alopécia | kožná vyrážka, alopécia |
Časté: | dermatitída, suchá koža, erytém, pruritus | suchá koža, pruritus |
Menej časté: | exfoliácia kože, fotosenzitívna reakcia, nezvyčajná pigmentácia | erytém, nezvyčajná pigmentácia, zvýšené potenie |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | ||
Časté: | svalová slabosť, artralgia | svalová slabosť, artralgia, muskuloskeletálna bolesť, myalgia |
Menej časté: | myopatia, bolesť chrbta, muskuloskeletálna bolesť, myalgia | myopatia, bolesť chrbta |
Poruchy obličiek a močových ciest | ||
Časté: | zvýšené močenie, inkontinencia moču | inkontinencia moču |
Menej časté | dyzúria | |
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov |
Menej časté: | impotencia | krvácanie z pošvy, menorágia, amenorea, vaginitída, bolesť prsníka |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | ||
Veľmi časté: | únava | únava |
Časté: | alergická reakcia, horúčka, radiačné poškodenie, opuch tváre, bolesť, porucha chuti | alergická reakcia, horúčka, radiačné poškodenie, bolesť, porucha chuti |
Menej časté: | asténia, sčervenenie, návaly tepla, zhoršenie stavu, zimnica, zmena farby jazyka, porucha čuchu, smäd | asténie, opuch tváre, bolesť, zhoršenie stavu, zimnica, porucha zubov |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | ||
Časté: | zvýšenie ALT | zvýšenie ALT |
Menej časté: | Zvýšenie pečeňových enzýmov, zvýšenie gamma GT, zvýšenie AST |
Pacient randomizovaný do ramena so samotnou RT, dostával TMZ + RT.
Laboratórne výsledky
Pozorovala sa myelosupresia (neutropénia a trombocytopénia), známa ako dávku limitujúca toxicita pre väčšinu cytotoxických látok, vrátane TMZ. Keď sa skombinovali laboratórne abnormality a nežiaduce udalosti z oboch fáz liečby, súbežnej aj monoterapie, pozorovali sa abnormality neutrofilov 3. alebo 4. stupňa, vrátane neutropenických udalostí, u 8 % pacientov. Abnormality trombocytov 3. alebo 4.stupňa, vrátane trombocytopenických udalostí, sa pozorovali u 14 % pacientov, ktorí dostávali TMZ.
Rekurentný alebo pogredujúci malígny glióm
V klinických skúšaniach boli najčastejšie sa vyskytujúce nežiaduce účinky súvisiace s liečbou gastrointestinálne poruchy, konkrétne nevoľnosť (43 %) a vracanie (36 %). Tieto reakcie dosahovali zvyčajne 1. alebo 2. stupeň (0–5 epizód vracania za 24 hodín) a buď spontánne ustúpili, alebo boli ľahko zvládnuté štandardnou antiemetickou liečbou. Incidencia závažnej nevoľnosti a vracania bola 4 %.
Nežiaduce účinky zaznamenané počas klinických skúšaní s rekurentným alebo progredujúcim malígnym gliómom a následne po uvedení TEMOSTADu na trh sú zhrnuté v Tabuľke 5.
Tabuľka 5. Nežiaduce reakcie u pacientov s rekurentným alebo progredujúcim malígnym gliómom | |
Infekcie a nákazy | |
Zriedkavé | oportúnne infekcie vrátane PCP |
Poruchy krvi a lymfatického systému | |
Veľmi časté: | neutropénia alebo lymfopénia (3.-4. stupeň), trombocytopénia (3.-4. stupeň) |
Menej časté: | pancytopénia, anémia (3.-4. stupeň), leukopénia |
Poruchy metabolizmu a výživy | |
Veľmi časté: | anorexia |
Časté: | pokles hmotnosti |
Poruchy nervového systému |
Veľmi časté: | bolesť hlavy |
Časté: | somnolencia, závrat, parestézia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | |
Časté: | dyspnoe |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | |
Veľmi časté: | vracanie, nevoľnosť, zápcha |
Časté: | hnačka, bolesť brucha, dyspepsia |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | |
Časté: | kožná vyrážka, pruritus, alopécia |
Veľmi zriedkavé: | multiformný erytém, erytrodermia, urtikária, exantém |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | |
Veľmi časté: | únava |
Časté: | horúčka, asténia, zimnica, malátnosť, bolesť, zmena chuti |
Veľmi zriedkavé: | alergické reakcie vrátane anafylaxie, angioedém |
Laboratórne výsledky
Trombocytopénia a neutropénia 3. alebo 4. stupňa sa vyskytli u 19 %, resp. 17 % pacientov liečených na malígny glióm. Toto viedlo k hospitalizácii v 8 % a/alebo k prerušeniu liečby TMZ v 4 %. Myelosupresia bola predvídateľná (zvyčajne v priebehu niekoľko prvých cyklov, s najnižšími hodnotami medzi 21. a 28. dňom) a zotavenie nastalo rýchle, zvyčajne behom 1 – 2 týždňov. Výskyt kumulatívnej myelosupresie sa nepozoroval. Prítomnosť trombocytopénie môže zvýšiť riziko krvácania a prítomnosť neutropénie alebo leukopénie môže zvýšiť riziko infekcie.
Pohlavie
Podľa farmakokinetickej analýzy populácie klinického skúšania bola hodnota najnižšieho počtu (NADIR) neutrofilov dostupná u 101 žien a 169 mužov a hodnota najnižšieho počtu krvných doštičiek u 110 žien a 174 mužov. V prvom cykle liečby bol u žien v porovnaní s mužmi vyšší výskyt neutropénie 4. stupňa (ANC < 0,5 × 109/l), 12 % vs. 5 %, a trombocytopénie 4. stupňa (< 20 × 109/l), 9 % vs. 3 %. V súbore informácií od 400 jedincov s rekurentným gliómom sa v prvom cykle liečby objavila neutropénia 4. stupňa u 8 % žien v porovnaní so 4 % mužov. V štúdii s 288 jedincami s novodiagnostikovaným multiformným gliobastómom sa v prvom cykle liečby objavila neutropénia 4. stupňa u 3 % žien v porovnaní s 0 % mužov a trombocytopénia 4. stupňa u 1 % žien v porovnaní s 0 % mužov.
Pediatrická populácia
Perorálny TMZ sa skúmal u pediatrických pacientov (vo veku 3–18 rokov) s rekurentným gliómom mozgového kmeňa alebo s rekurentným astrocytómom vysokého stupňa v dávkovacom režime podávanom denne počas 5 dní každých 28 dní. Hoci sú údaje obmedzené, očakáva sa, že znášanlivosť u detí bude rovnaká ako u dospelých. Bezpečnosť TMZ u detí mladších ako 3 roky sa nestanovila.
Skúsenosti po uvedení lieku na trh
Počas expozície po uvedení lieku na trh boli identifikované ďalšie nasledovné závažné nežiaduce reakcie:
Tabuľka 6. Súhrn udalostí hlásených pri temozolomide po uvedení lieku na trh
Infekcie a nákazy*
Menej časté
cytomegalovírusová infekcia, reaktivácia infekcie ako je cytomegalovírusová infekcia, infekcia vírusom hepatitídy Bt, herpetická meningoencefalitída (vrátane prípadov so smrteľnými následkami)t
Veľmi zriedkavé: dlhotrvajúca pancytopénia, aplastická anémiat
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)
Veľmi zriedkavé: myelodysplastický syndróm (MDS),
sekundárne malígne ochorenia vrátane myeloidnej leukémie
Poruchy endokrinného systému*
Menej časté: diabetes insipidus
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Veľmi zriedkavé:
Poruchy pečene a žlčových ciest
Časté:
Neznáme:
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Veľmi zriedkavé:
intersticiálna pneumonitída/pneumonitída, fibróza pľúc, zlyhanie dýchaniat
zvýšenia hladiny enzýmov pečene hyperbilirubinémia, cholestáza, hepatitída poškodenie pečene, zlyhanie pečenet toxická epidermálna nekrolýza, Stevensov-Johnsonov syndróm
t Vrátane prípadov so smrteľným koncom
* Frekvencie odhadnuté na základe príslušných klinických skúšaní.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
U pacientov sa klinicky hodnotili dávky 500, 750, 1 000 a 1 250 mg/m2 (celková dávka na cyklus počas 5 dní). Toxicita limitujúca dávku bola hematologická a táto bola hlásená pri všetkých dávkach, ale predpokladá sa, že bude závažnejšia pri vyšších dávkach. Jeden pacient sa predávkoval užitím dávky 10 000 mg (celková dávka v jednom cykle počas 5 dní) a nežiaduce reakcie hlásené pri tomto predávkovaní boli pancytopénia, pyrexia, multiorgánové zlyhanie a smrť. Existujú záznamy o pacientoch, ktorí užívali odporúčanú dávku po dobu viac ako 5 dní liečby (až do 64 dní), pričom hlásené nežiaduce udalosti zahŕňali útlm kostnej drene s infekciou alebo bez nej, ktoré boli v niektorých prípadoch závažné a pretrvávali dlhšiu dobu a skončili sa smrťou. V prípade predávkovania je potrebné hematologické vyšetrenie. V prípade potreby sa majú vykonať podporné opatrenia.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Cytostatiká – Iné alkylačné látky, ATC kód: L01AX03
Mechanizmus účinku
Temozolomid je triazén, ktorý pri fyziologickom pH podlieha rýchlej chemickej konverzii na aktívny monometyl-triazenoimidazol-karboxamid (MTIC). Predpokladá sa, že cytotoxicitu MTIC primárne spôsobuje alkylácia na pozícii O6 guanínu spolu s ďalšou alkyláciou na pozícii N7. Cytotoxické lézie, ktoré sa rozvinú následne, pravdepodobne zapríčiňuje aberantná oprava metylovaného aduktu.
Klinická účinnosť a bezpečnosť
Novodiagnostikovaný multiformný glioblastóm
Celkovo 573 pacientov bolo randomizovaných tak, aby dostávali buď TMZ + RT (n =287), alebo samotnú RT (n = 286). Pacienti v ramene TMZ + RT súbežne dostávali TMZ (75 mg/m2) jedenkrát denne, začínajúc v prvý deň RT až do posledného dňa RT, počas 42 dní (s maximom 49 dní). Potom nasledovala monoterapia TMZ (150 – 200 mg/m2) 1.-5. deň počas každého 28-dňového cyklu počas 6 cyklov a začínalo sa s ňou 4 týždne po ukončení RT. Pacienti v kontrolnom ramene dostávali len RT. Počas RT a aj kombinovanej liečby TMZ sa vyžadovala profylaxia proti pneumónii spôsobenej Pneumocystis jirovecii (PCP).
TMZ sa podával ako záchranná terapia vo fáze sledovania 161 pacientom z 282 (57 %) z ramena so samotnou RT a 62 pacientom z 277 (22 %) z ramena TMZ + RT.
Pomer rizika (Hazard ratio – HR) celkového prežívania bol 1,59 (95 % CI pre HR = 1,33 – 1,91) s log-rank p < 0,0001 v prospech ramena s TMZ. Odhadovaná pravdepodobnosť prežívania 2 alebo viac rokov (26 % vs. 10 %) bola vyššia v ramene RT + TMZ. Súbežné pridanie TMZ k RT, s následnou monoterapiou TMZ, pri liečbe pacientov s novodiagnostikovaným multiformným glioblastómom preukázalo štatisticky významné zlepšenie celkového prežívania (Overall Survival – OS) v porovnaní so samotnou RT (Obrázok 1).
Obrázok 1 Kaplan-Meierove krivky celkového prežívania (Intent to Treat population – populácia, v ktorej bola liečba zamýšľaná)
Výsledky zo skúšania neboli konzistentné v podskupine pacientov so slabým výkonnostným stavom (WHO PS = 2, n = 70), v ktorej bolo celkové prežívanie a čas do progresie podobné v oboch ramenách. Nezdá sa však, že by v tejto skupine pacientov boli prítomné neprijateľné riziká.
Rekurentný alebo progredujúci malígny glióm
Údaje o klinickej účinnosti u pacientov s multiformným glioblastómom (Karnofského skóre [Karnofsky perfomance status – KPS] > 70), progredujúcom alebo recidivujúcom po chirurgickej terapii a RT, sú založené na dvoch klinických skúšaniach s perorálnym TMZ. Jedno bolo nekomparatívne skúšanie u 138 pacientov (predtým dostávalo chemoterapiu 29 %) a druhé bolo randomizované aktívne kontrolované skúšanie TMZ vs. prokarbazínu u celkovo 225 pacientov (pred liečbou dostávalo chemoterapiu na báze nitrózourey 67 % pacientov). Primárnym cieľom oboch skúšaní bolo stanoviť prežívanie bez progresie nádoru (progression free survival – PFS), definované MRI zobrazením alebo neurologickým zhoršením. V nekomparatívnom skúšaní bolo PFS v 6. mesiaci 19 %, medián prežívania bez progresie nádoru bol 2,1 mesiaca a medián celkového prežívania 5,4 mesiaca. Častosť objektívnej odpovede (Objective response rate – ORR), založená na MRI zobrazení, bola 8 %.
-
V randomizovanom aktívne kontrolovanom klinickom skúšaní bolo 6-mesačné PFS signifikantne dlhšie u TMZ než u prokarbazínu (21 % oproti 8 %, chí-kvadrát p = 0,008) s mediánom PFS 2,89 mesiacov pre TMZ a 1,88 mesiacov pre prokarbazín (log rank p = 0,0063). Medián prežívania pre TMZ bol 7,34 mesiaca a pre prokarbazín 5,66 mesiacov (log rank p = 0,33). Po 6 mesiacoch bol podiel prežívajúcich pacientov signifikantne vyšší v TMZ ramene (60 %) oproti ramenu s prokarbazínom (44 %) (chí-kvadrát p = 0,019). U pacientov s predchádzajúcou chemoterapiou bol zaznamenaný prínos u tých, ktorých KPS bolo > 80.
-
2.1 mesiaca než u prokarbazínu (log rank p = < 0,01 – 0,03).
Rekurentný anaplastický astrocytóm
-
V multicentrickom, prospektívnom klinickom skúšaní II. fázy, v ktorom sa vyhodnocovala bezpečnosť a účinnosť liečby perorálnym TMZ u pacientov s anaplastickým astrocytómom pri prvom relapse, bolo 6-mesačné PFS 46 %. Medián PFS bol 5,4 mesiaca. Medián celkového prežívania bol 14,6 mesiacov. V populácii pacientov, u ktorých bola liečba zamýšľaná (ITT) n = 162, bola, podľa zhodnotenia centrálnym recenzentom, častosť odpovede 35 % (13 dosiahlo kompletnú remisiu a 43 parciálnu). Stabilné ochorenie bolo hlásené u 43 pacientov. 6-mesačné prežívanie bez príhody bolo v ITT populácii 44 % s mediánom prežívania bez príhody 4,6 mesiacov, čo bolo podobné výsledkom prežívania bez progresie. Výsledky účinnosti boli podobné aj u populácie, ktorá bola vhodná na histológiu. Dosiahnutie rádiologicky objektívnej odpovede alebo udržania stavu bez progresie bolo silne viazané s udržanou alebo zlepšenou kvalitou života.
Pediatrická populácia
Perorálny TMZ sa študoval u pediatrických pacientov (vo veku 3 – 18 rokov) s rekurentným gliómom mozgového kmeňa alebo rekurentným astrocytómom vysokého stupňa v dávkovacom režime denne, počas 5 dní, každých 28 dní. Tolerancia na TMZ je podobná ako u dospelých.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
TMZ sa pri fyziologickom pH spontánne hydrolyzuje na primárne účinné zložky, 3-metyl-(triazén-1-yl)imidazol-4-karboxamid (MTIC). MTIC sa spontánne hydrolyzuje na 5-aminoimidazol-4-karboxamid (AIC), známy medziprodukt pri biosyntéze purínu a nukleovej kyseliny, a na metylhydrazín, ktorý sa považuje za účinnú alkylačnú zložku. Predpokladá sa, že za cytotoxicitu MTIC je primárne zodpovedná alkylácia DNA, predovšetkým na pozíciách O6 a N7 guanínu.
-
V závislosti od AUC TMZ je expozícia MTIC ~ 2,4 % a expozícia AIC ~ 23 %. In vivo bol t1/2 MTIC podobný t1/2 TMZ, a to 1,8 hod.
Absorpcia
Po perorálnom podaní dospelým pacientom sa TMZ rýchlo vstrebáva a maximálne koncentrácie sa dosahujú už za 20 minút po podaní (priemerný čas medzi 0,5 a 1,5 hodinou). Po perorálnom podaní TMZ označeného 14C, počas 7 dní po podaní bola priemerná exkrécia 14C stolicou 0,8 %, čo ukazuje na jeho úplnú absorpciu.
Distribúcia
TMZ vykazuje nízku väzbu na bielkoviny (10 % až 20 %), a preto sa neočakáva jeho interakcia s látkami, ktoré sa silne viažu na bielkoviny. PET štúdie u ľudí, ako aj predklinické údaje ukazujú, že TMZ rýchlo prechádza hematoencefalickou bariérou a je prítomný v mozgovomiechovom moku. Prienik do mozgovomiechového moku bol potvrdený u jedného pacienta; meraním AUC sa zistilo, že koncentrácia TMZ v mozgovomiechovom moku dosahuje približne 30 % hladín v plazme, čo zodpovedá údajom zisteným u zvierat
Eliminácia
Polčas (t1/2) v plazme je približne 1,8 hodín. Hlavnou cestou vylučovania 14C sú obličky. Po perorálnom podaní sa močom vylúči približne 5 % až 10 % dávky v nezmenenej forme v priebehu 24 hodín a zvyšok sa vylúči ako kyselina temozolomidová, 5-aminoimidazol-4-karboxamid (AIC) alebo neidentifikovateľné polárne metabolity.
Plazmatické koncentrácie stúpajú v závislosti od podanej dávky. Plazmatický klírens, distribučný objem a polčas sú nezávislé od podanej dávky.
Špeciálne populácie
Analýza populačnej farmakokinetiky TMZ ukázala, že plazmatický klírens TMZ bol nezávislý od veku pacienta, renálnych funkcií alebo od fajčenia. V inej farmakokinetickej štúdii boli plazmatické farmakokinetické profily u pacientov s miernym alebo stredne ťažkým poškodením funkcie pečene podobné plazmatickým farmakokinetickým profilom pozorovaným u pacientov s normálnou funkciou pečene.
Detskí pacienti mali vyššiu AUC ako dospelí pacienti; avšak maximálna tolerovaná dávka (MTD) bola 1 000 mg/m2/cyklus u detí aj u dospelých.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Boli vykonané jednocyklové (5-dní podávanie, 23 dní bez liečby), 3– a 6-cyklové štúdie toxicity na potkanoch a psoch. Toxicita sa primárne prejavila na kostnej dreni, lymforetikulárnom systéme, semenníkoch a gastrointestinálnom trakte. Vo vyšších dávkach, ktoré boli letálne pre 60 % až 100 % testovaných potkanov a psov, objavila sa degenerácia sietnice. Väčšina toxických zmien sa ukázala byť reverzibilná, výnimkou boli nežiaduce udalosti na mužský reprodukčný systém a degenerácia sietnice. Keďže sa však dávky, ktoré zapríčinili degeneráciu sietnice, pohybovali v rozmedzí letálnych dávok a porovnateľný účinok nebol pozorovaný v klinických štúdiách, tento nález sa nepokladá za klinicky významný.
TMZ je embryotoxická, teratogénna a genotoxická alkylačná látka. TMZ je toxickejší pre potkany a psov ako pre ľudí a klinická dávka sa približuje minimálnej letálnej dávke u potkanov a u psov. Na dávke závislé redukcie leukocytov a trombocytov sa javia ako senzitívne indikátory toxicity. V 6-cyklovej štúdii na potkanoch sa zaznamenali rôzne nádory, vrátane mamárnych karcinómov, keratoakantómov kože a bazocelulárnych adenómov, zatiaľ čo v štúdiách na psoch sa nádory alebo predneoplastické zmeny nezistili. Potkany sa javia byť zvlášť citlivé na onkogénne účinky TMZ, pričom prvé nádory sa zjavujú v priebehu 3 mesiacov od začiatku podávania. Táto doba latencie je veľmi krátka aj pre alkylačnú látku.
Testy chromozómových aberácií Ames/salmonely a ľudských lymfocytov z periférnej krvi (Human Peripheral Blood Lymphocyte – HPBL) ukázali pozitívnu mutagénnnu odpoveď.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Obsah kapsuly:
bezvodá laktóza
sodná soľ karboxymetylškrobu typu A koloidný oxid kremičitý kyselina vínna
kyselina stearová
Obal kapsuly:
želatína
oxid titaničitý (E171)
Potlač:
šelak propylénglykol oxid titaničitý (E171) žltý oxid železitý (E 172) hlinitý lak indigokarmínu (E 132)
TEMOSTAD 20 mg:
Obsah kapsuly:
bezvodá laktóza
sodná soľ karboxymetylškrobu typu A koloidný oxid kremičitý kyselina vínna
kyselina stearová
Obal kapsuly:
želatína
oxid titaničitý (E171)
Potlač:
šelak propylénglykol oxid titaničitý (E171) hlinitý lak oranžovej žlte FCF (E 110)
TEMOSTAD 100 mg:
Obsah kapsuly: bezvodá laktóza sodná soľ karboxymetylškrobu typu A koloidný oxid kremičitý
kyselina vínna
kyselina stearová
Obal kapsuly:
želatína
oxid titaničitý (E171)
Potlač:
šelak propylénglykol červený oxid železitý (E 172) žltý oxid železitý (E 172) oxid titaničitý (E171)
TEMOSTAD 140 mg:
Obsah kapsuly:
bezvodá laktóza
sodná soľ karboxymetylškrobu typu A koloidný oxid kremičitý
kyselina vínna
kyselina stearová
Obal kapsuly:
želatína
oxid titaničitý (E171)
Potlač:
šelak
propylénglykol
hlinitý lak indigokarmínu (E132)
TEMOSTAD 180 mg:
Obsah kapsuly:
bezvodá laktóza
sodná soľ karboxymetylškrobu typu A koloidný oxid kremičitý
kyselina vínna
kyselina stearová
Obal kapsuly:
želatína
oxid titaničitý (E171)
Potlač:
šelak propylénglykol červený oxid železitý (E 172)
TEMOSTAD 250 mg:
Obsah kapsuly:
bezvodá laktóza
sodná soľ karboxymetylškrobu typu A koloidný oxid kremičitý
kyselina vínna
kyselina stearová
Obal kapsuly:
želatína
oxid titaničitý (E171)
Potlač:
šelak čierny oxid železitý (E 172) propylénglykol
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom. Fľašu udržiavajte dôkladne uzatvorenú na ochranu pred vlhkosťou. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Fľaše z jantárového skla s polypropylénovým skrutkovacím uzáverom bezpečným pre deti vybavené indukčným polyetylénovým tesnením obsahujúce 5 alebo 20 kapsúl.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Kapsuly sa nesmú otvárať. Ak je kapsula poškodená, musíte zabrániť kontaktu práškového obsahu s kožou alebo sliznicou. Ak sa TEMOSTAD dostane do kontaktu s kožou alebo sliznicou, okamžite a dôkladne sa musí postihnutá oblasť umyť mydlom a vodou.
Pacientov treba poučiť, aby kapsuly uchovávali mimo dosahu a dohľadu detí, najlepšie v uzamknutej skrini. Náhodné prehltnutie môže byť pre deti smrteľné.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
Tehotné zdravotnícke pracovníčky nesmú narábať s týmto liekom.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
TEMOSTAD 5 mg: 44/0224/10-S
TEMOSTAD 20 mg: 44/0225/10-S
TEMOSTAD 100 mg: 44/0226/10-S
TEMOSTAD 140 mg: 44/0227/10-S
TEMOSTAD 180 mg: 44/0228/10-S
TEMOSTAD 250 mg: 44/0229/10-S
-
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE