Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

TOBRADEX - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - TOBRADEX

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

TOBRADEX očná masť

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Liečivo: 1 g masti obsahuje 3 mg tobramycínu a 1 mg dexametazónu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Očná masť.

Tobradex je biela až šedobiela homogénna masť.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Zápalové očné stavy reagujúce na steroidy, pre ktoré sú indikované kortikosteroidy a pri ktorých sa vyskytuje povrchová bakteriálna infekcia alebo riziko bakteriálnej očnej infekcie (ako sú zápalové stavy palpebrálnej a bulbárnej spojovky, rohovky a predného segmentu očnej gule, chronická anteriórna uveitída a poranenie rohovky spôsobené chemickým poleptaním, žiarením alebo tepelným popálením, alebo penetrácia cudzích teliesok).

Profylaxia a liečba zápalu a profylaxia infekcie spojenej s chirurgiou katarakty u dospelých a detí vo veku 2 rokov a starších.

4.2 Dávkovanie s spôsob podávania

Použitie u dospelých a starších osôb

Malé množstvo (približne 1,5 cm pásik) masti sa aplikuje do spojovkového vaku (vakov) postihnutého oka (očí) trikrát alebo štyrikrát denne. Frekvenciu je potrebné znižovať postupne, tak ako to umožňuje zlepšovanie klinických príznakov. Je potrebné dbať na to, aby sa liečba neprerušila predčasne.

Očná masť sa môže podávať pred spaním, spolu s podávaním Tobradexu očnej suspenznej instilácie počas dňa.

Po podaní sa odporúča mierne privrieť očné viečka. Toto môže znížiť systémovú absorpciu liekov podávaných očnou cestou a spôsobovať zníženie systémových vedľajších účinkov.

Odporúča sa, aby sa pravidelne monitoroval vnútroočný tlak.

Pediatrická populácia

Tobradex sa môže používať u detí vo veku 2 rokov a starších v rovnakej dávke ako u dospelých.

V súčasnosti sú dostupné údaje opísané v časti 5.1.

Bezpečnosť a účinnosť u detí mladších ako 2 roky neboli stanovené a k dispozícii nie sú žiadne údaje.

Použitie pri hepatálnom a renálnom poškodení

Tobradex sa neskúmal u tejto populácie pacientov. Avšak z dôvodu nízkej systémovej absorpcie tobramycínu a dexametazónu po topickom podaní tohto lieku nie je potrebné prispôsobenie dáv­ky.

Spôsob podávania

Iba na očné použitie.

Aby sa zabránilo kontaminácii nástavca a masti, je potrebné dbať na to, aby sa nástavec tuby nedostal do kontaktu s očnými viečkami, okolitými oblasťami alebo inými povrchmi.

Ak sa používa viac ako jeden topický oftalmologický liek, lieky je potrebné podávať s časovým odstupom najmenej 5 minút. Očné masti sa majú podávať ako posledné.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Herpes simplex keratitída.

Vaccinia, varicella a ďalšie vírusové ochorenia rohovky alebo spojovky.

Mykobakteriálne infekcie oka.

Hubovité ochorenia očných štruktúr.

Neliečené parazitické očné infekcie.

Neliečená purulentná infekcia oka.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Prolongované používanie (t.j. dlhšie ako je maximálna doba trvania používaná pri klinických skúšaniach (24 dní)) alebo zvýšená frekvencia podávania topických očných kortikosteroidov môžu viesť k očnej hypertenzii a/alebo glaukómu s poškodením očného nervu, poškodením zrakovej ostrosti a zrakových polí a vzniku posteriórnej subkapsulárnej katarakty. U precitlivených pacientov sa môže zvýšený vnútroočný tlak vyskytovať dokonca po použití zvyčajných dávok. U pacientov dlhodobo liečených očnými kortikosteroidmi sa má pravidelne a často kontrolovať vnútroočný tlak. Je to dôležité najmä u pediatrických pacientov, pretože riziko očnej hypertenzie vyvolanej kortikosteroidmi môže byť väčšie u detí vo veku do 6 rokov a môže sa objaviť skôr ako u dospelých. Frekvencia a dĺžka liečby sa majú starostlivo zvážiť a vnútroočný tlak sa má sledovať od začiatku liečby, pretože u pediatrických pacientov sa skôr odhalia riziká a zvýšenia vyššieho vnútroočného tlaku spôsobené steroidmi. Riziko zvýšenia vnútroočného tlaku a/alebo vzniku katarakty vyvolané kortikosteroidmi je vyššie u pacientov s predispozíciou (napr. diabetes).

Po intenzívnej alebo dlhodobej neprerušovanej liečbe sa u predisponovaných pacientov, vrátane detí a pacientov liečených inhibítormi CYP3A4 (vrátane ritonaviru a kobicistátu) (pozri časť 4.5) môže vyskytnúť Cushingov syndróm a/alebo adrenálna supresia súvisiaca so systémovou aborpciou očného dexametazónu. V týchto prípadoch sa má liečba postupne vysadiť.

Kortikosteroidy môžu znížiť rezistenciu voči bakteriálnym, vírusovým, plesňovým alebo parazitickým infekciám, pomáhať pri ich vytváraní a môžu maskovať klinické prejavy infekcie.

U pacientov s pretrvávajúcou ulceráciou rohovky má byť zvážené podozrenie na plesňové infekcie. Ak sa vyskytne plesňová infekcia, liečba kortikosteroidmi sa má prerušiť.

Dlhodobé používanie antibiotík, ako je tobramycín, môže viesť k premnoženiu necitlivých organizmov, vrátane húb. Ak sa vyskytne superinfekcia, má sa začať vhodná liečba.

Rozvoj sekundárnej infekcie nastal po použití kombinácií obsahujúcich steroidy a antimikrobiálne činidlá. Hubovité infekcie rohovky majú predovšetkým sklon rozvinúť sa súčasne s dlhodobou aplikáciou steroidov.

Možnosť napadnutia hubami je potrebné vziať do úvahy pri akejkoľvek pretrvávajúcej ulcerácii rohovky, kde sa použila liečba kortikosteroidmi. Taktiež sa vyskytuje sekundárna bakteriálna očná infekcia po potlačení odozvy hostiteľa. Akútne purulentné infekcie oka môžu byť prítomnosťou kortikosteroidovej liečby maskované alebo exacerbované. Pri takých ochoreniach, ktoré spôsobujú stenčenie rohovky alebo očného bielka, je známy výskyt perforácie pri použití topických kortikosteroidov.

U niektorých pacientov sa môže vyskytovať precitlivenosť na topicky podávané aminoglykozidy. Reakcie z precitlivenosti môžu byť rôznej závažnosti, od lokálnych prejavov po celkové reakcie, ako napríklad erytém, svrbenie, žihľavka, kožná vyrážka, anafylaxia, anafylaktické reakcie alebo pľuzgierovité reakcie. Ak sa vyskytuje počas používania tohto lieku reakcia precitlivenosti, liečba sa má prerušiť.

Môže sa vyskytovať skrížená precitlivenosť na iné aminoglykozidy a je potrebné zvážiť možnosť, že pacienti, ktorí sa stanú citliví na topický tobramycín, môžu byť tiež citliví na iné topické a/alebo systémové aminoglykozidy.

Závažné nežiaduce reakcie vrátane neurotoxicity, ototoxicity a nefrotoxicity sa vyskytli u pacientov liečených systémovými aminoglykozidmi. Pri súbežnom používaní sa odporúča opatrnosť.

Kortikosteroidy aplikované topicky do oka ako aj očné masti môžu spomaľovať hojenie poranení rohovky. Je taktiež známe, že topické NSAID spomaľujú alebo oneskorujú hojenie. Súbežné používanie topických NSAID a topických steroidov môže zvyšovať potenciálne problémy pri hojení (pozri časť 4.5).

Poruchy videnia môžu byť hlásené pri systémovom a lokálnom použití kortikosteroidov. Ak sa u pacienta objavia symptómy, ako je rozmazané videnie alebo iné poruchy videnia, pacient má byť odporučený k oftalmológovi na posúdenie možných príčin, medzi ktoré môže patriť sivý zákal, glaukóm alebo zriedkavé ochorenia, ako je napríklad centrálna serózna chorioretinopatia (CSCR), ktoré boli hlásené po použití systémových a lokálnych kortikosteroidov.

Pacienti majú byť poučení, aby nenosili kontaktné šošovky pri výskyte očnej infekcie.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.

Súbežné používanie topických steroidov a topických NSAID môže zvyšovať potenciálne problémy pri hojení rohovky. Pacienti liečení ritonavirom môžu mať zvýšenú plazmatickú koncentráciu dexametazónu (pozri časť 4.4). Inhibítory CYP3A4 (vrátane ritonaviru a kobicistátu môžu znížiť klírens dexametazónu, čo vedie k zvýšeniu účinkov a adrenálnej supresii/Cushin­govmu syndrómu. Tejto kombinácii sa treba vyhnúť, ak prínos neprevyšuje zvýšené riziko systémových vedľajších účinkov kortikosteroidov a v tomto prípade pacientov treba sledovať na systémové účinky kortikosteroidov.

Interakcie boli uvádzané s jednotlivými zložkami po systémovom podávaní. Avšak systémová absorpcia tobramycínu a dexametazónu je taká nízka, že riziko akejkoľvek interakcie je minimálne.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Fertilita

Neuskutočnili sa žiadne štúdie na vyhodnotenie účinku tobramycínu a dexametazónu na fertilitu u ľudí a zvierat. K dispozícii sú iba obmedzené klinické údaje, ktoré umožňujú vyhodnotiť účinok dexametazónu na mužskú resp. ženskú plodnosť. Dexametazón nespôsoboval žiadne nežiaduce účinky na plodnosť v prípade choriogonadotro­pínom senzibilizovaného modelu u potkanov.

Gravidita

K dispozícii nie sú žiadne alebo je len obmedzené množstvo údajov týkajúcich sa topického očného použitia tobramycínu alebo dexametazónu u gravidných žien. Tobramycín po intravenóznom podaní tehotným ženám prechádza placentou k plodu. Nepredpokladá sa, že by tobramycín spôsoboval ototoxicitu v dôsledku expozície in utero. Dlhodobé alebo opakované užívanie kortikoidov v tehotenstve sa spája so zvýšeným rizikom oneskorenia vnútromaternicového rastu. Deti narodené matkám, ktoré počas tehotenstva dostávali značné dávky kortikosteroidov, je nutné pozorne sledovať, či sa u nich nezačnú prejavovať príznaky hypoadrenalizmu.

Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu pri systémovom podávaní tobramycínu a dexametazónu. Tieto účinky boli zaznamenané po expozícii, ktorá dostatočne presahuje maximálnu humánnu očnú dávku podanú pri topickom používaní lieku. Nepreukázalo sa, že by tobramycín spôsoboval teratogenitu u potkanov a králikov. Očné podávanie 0,1 % dexametazónu viedlo k fetálnym anomáliám u králikov (pozri časť 5.3).

Tobradex sa neodporúča používať počas tehotenstva.

Dojčenie

Tobramycín sa vylučuje do ľudského mlieka po systémovom podaní. Nie sú k dispozícii žiadne údaje o tom, či dexametazón prechádza do ľudského mlieka. Nie je známe, či sa tobramycín alebo dexametazón vylučujú do materského mlieka po topickom očnom podaní. Nie je pravdepodobné, že by po topickom použití lieku bolo možné preukázateľne zistiť prítomnosť tobramycínu a dexametazónu v ľudskom mlieku, alebo že by množstvo tobramycínu dokázalo u dieťaťa vyvolať klinické účinky.

Riziko pre dojčené dieťa sa nedá vylúčiť. Preto je nutné zvážiť prínos dojčenia pre dieťa a prínos liečby pre ženu a rozhodnúť sa, či je vhodné prerušiť dojčenie alebo prerušiť/úplne vysadiť liečbu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Tobradex nemá žiadny alebo zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Dočasné rozmazané videnie alebo iné poruchy zraku môžu ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Ak sa po aplikácii vyskytne rozmazané videnie, pacient musí pred vedením vozidla alebo obsluhovaním stroja počkať, pokým sa mu zrak nevyjasní.

4.8 Nežiaduce účinky

Nasledujúce nežiaduce reakcie boli hlásené v priebehu klinických skúšaní s Tobradexom a sú klasifikované podľa nasledujúcich pravidiel: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000) a veľmi zriedkavé (< 1/10 000). V každej skupine frekvencie výskytu sa nežiaduce reakcie uvádzajú v zostupnom poradí závažnosti.

Trieda orgánových systémov

Nežiaduce reakcie

[Odporúčaná terminológia MedDRA (verzia 15.1)]

Poruchy oka

Menej časté: zvýšený vnútroočný tlak, bolesť očí, očný pruritus, očný diskomfort, podráždenie očí, zvýšená lakrimácia, edém očného viečka Zriedkavé: keratitída, očná alergia, rozmazané videnie (pozri tiež časť 4.4), suchosť očí, očná hyperémia

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Zriedkavé: dysgeúzia

Nižšie sú uvedené ďalšie nežiaduce reakcie zistené po uvedení lieku na trh. Frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov.

Trieda orgánových systémov

Nežiaduce reakcie

[Odporúčaná terminológia MedDRA (verzia 15.1)]

Poruchy imunitného systému

anafylaktická reakcia, precitlivenosť

Poruchy nervového systému

závrat, bolesť hlavy

Poruchy oka

erytém očného viečka, mydriáza

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

nauzea, abdominálny diskomfort

Poruchy kože a podkožného tkaniva

multiformný erytém, vyrážka, opuch tváre, pruritus

Opis vybraných nežiaducich reakcií

Dlhodobé používanie topických kortikosteroidov aplikovaných do očí môže viesť k zvýšeniu vnútroočného tlaku s poškodením optického nervu, zníženiu zrakovej ostrosti a poruche zorného poľa, výskytu zadnej subkapsulárnej katarakty a oneskorenému hojeniu rán (pozri časť 4.4).

Pri ochoreniach spôsobujúcich stenčenie rohovky alebo skléra je vzhľadom na kortikosteroidovú zložke vyššie riziko perforácie, zvlášť po dlhotrvajúcej liečbe. (pozri časť 4.4).

Po použití kombinácie kortikosteroidov a antimikrobiálnych liekov došlo k rozvinutiu sekundárnej infekcie. Plesňové infekcie rohovky majú obzvlášť tendenciu vznikať pri dlhodobom používaní steroidov (pozri časť 4.4).

Pri systémovej liečbe tobramycínom sa u pacientov vyskytli závažné nežiaduce reakcie vrátane neurotoxicity, ototoxicity a nefrotoxicity (pozri časť 4.4).

U niektorých pacientov sa môže objaviť precitlivenosť na topicky podávané aminoglykozidy (pozri časť 4.4).

Pre dexametazón boli hlásené nasledovné poruchy endokrinného systému s neznámou frekvenciou: Cushingov syndróm, adrenálna supresia (pozri časť 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Vzhľadom na charakteristiky tohto lieku sa neočakávajú žiadne toxické účinky pri predávkovaní liekom do očí ani pri náhodnom požití obsahu jednej tuby.

Klinicky zjavné príznaky a symptómy predávkovania Tobradexom (bodkovitá keratitída, erytém, zvýšená lakrimácia, edém a svrbenie viečok) môžu byť podobné ako reakcie nežiaducich účinkov pozorované u niektorých pacientov.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: oftalmologiká; kortikosteroidy a antiinfektíva v kombinácii, ATC kód: S01CA01

Dexametazón

Účinnosť kortikosteroidov pri liečení zápalových stavov oka je dostatočne preukázaná. S kortikosteroidmi sa dosahujú protizápalové účinky tým, že majú schopnosť potláčať adhéziu molekúl vaskulárnych endoteliálnych buniek, cyklooxygenázu I alebo II, a expresiu cytokínu. Tento účinok kulminuje v znížení rozvinutia sa pro-zápalových mediátorov a v potlačení adhézie cirkulačných leukocytov k vaskulárnemu endotelu, čím sa zabráni ich agresii do zapáleného očného tkaniva. Dexametazón sa vyznačuje protizápalovou aktivitou so zníženou mineralokorti­koidnou aktivitou v porovnaní s niektorými inými steroidmi a je jedným z najúčinnejších protizápalových liečiv.

Tobramycín

Tobramycín je účinným, rýchlym baktericídnym aminoglykozidovým antibiotikom s aktivitou ako proti grampozitívnym tak aj proti gramnegatívnym organizmom. Jeho primárny účinok na bakteriálne bunky sa uplatňuje prostredníctvom inhibície sekvenovania polypeptidu a syntézy na ribozóme.

Aktivita tobramycínu je opísaná in vitro všeobecne ako minimálna inhibičná koncentrácia (MIK) antibiotika, ktorá sa meria ako účinnosť antibiotika proti každému bakteriálnemu druhu. Pretože minimálne inhibičné koncentrácie tobramycínu sú veľmi nízke voči väčšine očných patogénov, považuje sa za antibiotikum so širokým spektrom účinku. Bol definovaný bod prerušenia minimálnych inhibičných koncentrácií, ktorý klasifikuje izolát baktérií ako vnímavý alebo rezistentný na príslušné antibiotikum. Konkrétny bod prerušenia minimálnej inhibičnej koncentrácie pre tobramycín zvolený pre príslušné druhy berie do úvahy vlastnú vnímavosť druhov ako aj farmakokinetické hodnoty Cmax a AUC, namerané v sére po perorálnom podaní dávky. Tieto označenia bodov prerušenia, klasifikujúce izoláty ako vnímavé alebo rezistentné, sú využiteľné pri predikcii klinickej účinnosti antibiotík, ktoré sa podávajú systémovo. Ak sa však antibiotikum podáva vo veľmi vysokých koncentráciách topicky priamo do miesta infekcií, tieto definície bodov prerušenia sa už viac nedajú použiť. Väčšina izolátov, ktoré by boli klasifikované ako rezistentné pri použití systémových bodov prerušenia, sa v skutočnosti úspešne lieči topicky, alebo takéto izoláty môžu byť inhibované, tak aby nevyvolávali infekciu, ako je to v prípade profylaxie.

V klinických štúdiách sa ukázalo, že topicky aplikovaný roztok tobramycínu je účinný proti mnohým kmeňom bežných očných patogénov, ktoré sa vyskytovali u pacientov zahrnutých do takýchto štúdií. Niektoré z týchto očných patogénov by boli na základe systémových bodov prerušenia považované za „rezistentné“. V klinických štúdiách sa ukázalo, že tobramycín je účinný proti nasledujúcim patogénom, ktoré sa vyskytovali pri povrchových infekciách oka:

Grampozitívne baktérie:

Staphylococcus aureus (vnímavý alebo rezistentný* na meticilín)

Staphylococcus epidermidis (vnímavý alebo rezistentný* na meticilín) ďalšie koaguláza-negatívne druhy – Staphylococcus

Streptococcus pneumoniae (vnímavý alebo rezistentný* na penicilín) ďalšie druhy Streptococcus

  • * Beta-laktámový (t.j. meticilín; penicilín) rezistentný fenotyp nemá žiadnu súvislosť s aminoglykozidovým rezistentným fenotypom a obidva nesúvisia s virulenciou a patogénnymi fenotypmi. Pre mnohé na meticilín rezistentné stafylokoky sa zistilo, že sú rezistentné na tobramycín (a iné aminoglykozidové antibiotiká). Avšak na tieto rezistentné stafylokokové izoláty (ako je definované pomocou bodov prerušenia minimálnej inhibičnej koncentrácie) sa bežne môže úspešne pôsobiť topicky aplikovaným tobramycínom.

Gramnegatívne baktérie:

Acinetobacter spp., Citrobacter spp., Enterobacter spp., Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Kliebsiella pneumoniae, druhy Moraxella, Morganella morganii, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Serratia marcescens.

Štúdie bakteriálnej vnímavosti demonštrujú, že v niektorých prípadoch si mikroorganizmy, ktoré sú rezistentné na gentamicín, zachovávajú vnímavosť voči tobramycínu. Signifikantná bakteriálna populácia rezistentná na tobramycín sa už nevyskytuje; avšak bakteriálna rezistencia sa môže vyvinúť po prolongovanom používaní.

Krížová precitlivenosť na iné aminoglykozidové antibiotiká sa môže vyskytovať; ak sa vyvinie zvýšená precitlivenosť pri používaní tohto lieku, prerušte podávanie a začnite vhodnú liečbu.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť Tobradexu u detí boli stanovené na základe rozsiahlych klinických skúseností, ale k dispozícii sú len obmedzené údaje. V klinickej štúdii s Tobradexom očnou suspenznou instiláciou na liečbu bakteriálnej konjunktivitídy bolo liečených 29 pediatrických pacientov vo veku od 1 do 17 rokov v dávke 1 alebo 2 kvapky každé 4 alebo 6 hodín počas 5 alebo 7 dní. V tejto štúdii sa v bezpečnostnom profile nepozorovali žiadne rozdiely medzi dospelými a pediatrickými pacientmi.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Dexametazón

Klinické farmakokinetické štúdie sa s Tobradexom očnou masťou neuskutočnili. Avšak štúdie s Tobradexom očnou suspenznou instiláciou preukázali, že systémová expozícia na dexametazón je nízka po topickom očnom podaní. Maximálne hladiny v plazme sú v rozsahu od 220 do 888 pg/ml (priemerná hodnota 555 ± 217 pg/ml) po podaní jednej kvapky Tobradexu do každého oka štyrikrát denne počas dvoch po sebe nasledujúcich dní.

Dexametazón sa vylučuje prostredníctvom metabolizmu. Približne 60 % z dávky sa objavuje v moči vo forme 6-p-hydroxydexame­tazónu. Nezmenený dexametazón sa v moči nezistil. Polčas eliminácie z plazmy je relatívne krátky, 3 až 4 hodiny. Dexametazón sa viaže približne na 77 % až 84 % k sérovému albumínu. Rozsahy klírensu predstavujú od 0,111 do 0,225 l/h/kg a objem rozsahu distribúcie je od 0,576 do 1,15 l/kg. Orálna biologická dostupnosť dexametazónu predstavuje približne 70 %.

Tobramycín

Klinické farmakokinetické štúdie sa s Tobradexom očnou masťou neuskutočnili. Avšak štúdie s Tobradexom očnou suspenznou instiláciou preukázali, že systémová expozícia na tobramycín je nízka po topickom očnom podaní. Hladiny tobramycínu v plazme sa nedali kvantitatívne stanoviť u 9 z 12 subjektov, ktorým sa podávala jedna kvapka Tobradexu do každého oka štyrikrát denne počas dvoch po sebe nasledujúcich dní. Najvyššia merateľná hodnota predstavovala 0,25 p.g/ml, čo je osemkrát menej, ako je koncentrácia 2 p.g/ml, o ktorej je známe, žeje pod prahom, pokiaľ ide o riziko nefrotoxicity.

Tobramycín sa rýchle a v rozsiahlej miere vylučuje močom cestou glomerulárnej filtrácie, primárne ako nezmenené liečivo. Polčas eliminácie z plazmy predstavuje približne dve hodiny a klírens je 0,04 l/h/kg a distribučný objem je 0,26 l/kg. Väzba tobramycínu na plazmatické bielkoviny je nízka a predstavuje menej ako 10 %. Orálna biologická dostupnosť tobramycínu je nízka (< 1 %).

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Údaje o bezpečnosti

Profil systémovej toxicity jednotlivých aktivít je dobre zavedený. Systémová expozícia tobramycínu pri toxických dávkach, ktoré sú oveľa vyššie ako dávky, s ktorými sa stretávame pri topickom očnom použití, môžu súvisieť s nefrotoxicitou a ototoxicitou. Systémová expozícia dexametazónu sa môže spájať s účinkami, týkajúcimi sa glukokortikos­teroidovej nerovnováhy. Štúdie opakovanej dávkovej toxicity s Tobradexom očnou suspenznou instiláciou preukázali systémové kortikosteroidné účinky u králikov, ale pri dávkach, ktoré boli dostatočne vyššie, ako je expozícia pre človeka, avšak tieto mali len veľmi malý klinický význam. Takéto účinky sa pokladajú za nepravdepodobné, ak sa Tobradex používa tak, ako sa odporúča.

Mutagenicita

Štúdie in vitro a in vivo s každým z liečiv nepreukázali mutagénny potenciál.

Teratogenicita

Tobramycín prechádza cez placentu do cirkulácie plodu a amniotickej tekutiny. V štúdii na zvieratách, pri ktorých sa matke systémovo podával tobramycín počas organogenézy, sa uvádza, že tento spôsoboval renálnu toxicitu a ototoxicitu plodu. Ďalšie štúdie uskutočnené na potkanoch a králikoch s tobramycínom v dávkach až do 100 mg/kg/deň parenterálne (> 400-násobok maximálnej klinickej dávky) neposkytli žiaden dôkaz zhoršenej fertility alebo poškodenia plodu.

V štúdiách na zvieratách sa zistilo, že kortikosteroidy sú teratogénne. Očné podávanie dexametazónu v dávke 0,1 % gravidným králikom malo za následok zvýšený výskyt anomálií plodu a retardáciu vnútromaternicového rastu. Retardácia rastu plodu a zvýšené percentá mortality sa pozorovali u potkanov s chronickou dexametazónovou liečbou.

Tobradex sa má počas gravidity používať len vtedy, ak potenciálny prínos prevažuje nad možným rizikom pre plod.

S Tobradexom sa neuskutočnili žiadne štúdie na vyhodnotenie karcinogénneho potenciálu.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Bezvodý chlórbutanol

Tekutý parafín (minerálny olej)

Biela vazelína

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa žiadne špecifické štúdie inkompatibility.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky.

Po prvom otvorení je čas použiteľnosti 28 dní.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Nezmrazujte.

Uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Uchovávajte tubu pevne uzatvorenú.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Hliníková tuba potiahnutá epoxy-fenolovým povlakom, s polyetylénovým nástavcom a polyetylénovým uzáverom.

Dodáva sa nasledujúca veľkosť balenia: papierová škatuľka obsahujúca 1 tubu s obsahom 3,5 gramu.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Novartis Slovakia s.r.o.

Žižkova 22B

811 02 Bratislava

Slovenská republika

8.


REGISTRAČNÉ ČÍSLO

64/0218/04-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 30. apríl 2004

Dátum posledného predĺženia registrácie: 19. august 2009